Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#6051 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Connaisseur Karlin wrote: a vi se nesto naroicto ni ne brinete, znaci, vi ste jednako neodgovorni :D
Pogrešan termin. Neopterećeni.

Inače imam desetero djece iza sebe. Ne znam kud s njima.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#6052 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

MarlboroGold wrote:
Connaisseur Karlin wrote: a vi se nesto naroicto ni ne brinete, znaci, vi ste jednako neodgovorni :D
Pogrešan termin. Neopterećeni.

Inače imam desetero djece iza sebe. Ne znam kud s njima.
neoptereceni=neogdovorni :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#6053 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Connaisseur Karlin wrote:
MarlboroGold wrote:
Connaisseur Karlin wrote: a vi se nesto naroicto ni ne brinete, znaci, vi ste jednako neodgovorni :D
Pogrešan termin. Neopterećeni.

Inače imam desetero djece iza sebe. Ne znam kud s njima.
neoptereceni=neogdovorni :D
Tu sam mislio i na ženu :)
Dakle, pogrešan termin :)

Da ti dam jedno dijete :)
Dam i Bloo. Ona može birati koje će :mrgreen:
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#6054 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

MarlboroGold wrote:
Hakiz wrote:
MarlboroGold wrote: A šta ako žena, recimo, ne pije pilule jer hoće dijete, a on neće i to krije od njega?
Ovakvih slučajeva ima kamara :D
Ako neko spomene kondom, vrištaću.

Seks sa kondomom je kao čačkanje nosa u rukavicama.

Neprirodan.

I ubija spontanost.
Je li to kod tebe važi i kad si svako malo sa nekom drugom ženom?
Lično tad ništa ne treba slučaju prepuštati... nije samo potencijalna trudnoća u pitanju.
Nije stvar u tome koliko živiš nego kako.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#6055 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Hakiz wrote: Nije stvar u tome koliko živiš nego kako.
...

Da znaš da si me sa time bacio u razmišljanje.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#6056 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Connaisseur Karlin wrote:
MarlboroGold wrote:
Connaisseur Karlin wrote: pa i ti si jednako odgovoran, korsiti kondom i cao :-D

vi bi da uzivate i iskljucivo dadtnente odgovornost zenama, e pa n emoze to tako :D
O čemu ti pričaš? Ima žena koje te pilule piju kao dobar dan i kad se muškarac i ne pita hoće li koristiti kondom ili ne.
a vi se nesto naroicto ni ne brinete, znaci, vi ste jednako neodgovorni :D
Svako je odgovoran za sebe.

A žene bi valjda trebale biti sposobne da brinu same o sebi. I o djeci. Ili su nesposobne?

Kao što sam rekao u jednom od prethodnih postova, pametan muškarac ima dobrog advokata koji mu primanja prikaže kao nedovoljna za njega samog, a kamoli da još plaća alimentaciju.

Žena je već dobila šta je htjela, dijete.

Naravno, osim ako joj dijete nije samo sredstvo da dođe do muškarčevog novca. A reklo bi se da je počesto baš to.

Niste baš tako moralno superiorne kao što volite o sebi da mislite.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#6057 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

Hakiz wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
MarlboroGold wrote: O čemu ti pričaš? Ima žena koje te pilule piju kao dobar dan i kad se muškarac i ne pita hoće li koristiti kondom ili ne.
a vi se nesto naroicto ni ne brinete, znaci, vi ste jednako neodgovorni :D
Svako je odgovoran za sebe.

A žene bi valjda trebale biti sposobne da brinu same o sebi. I o djeci. Ili su nesposobne?

Kao što sam rekao u jednom od prethodnih postova, pametan muškarac ima dobrog advokata koji mu primanja prikaže kao nedovoljna za njega samog, a kamoli da još plaća alimentaciju.

Žena je već dobila šta je htjela, dijete.

Naravno, osim ako joj dijete nije samo sredstvo da dođe do muškarčevog novca. A reklo bi se da je počesto baš to.

Niste baš tako moralno superiorne kao što volite o sebi da mislite.
svi moraju biti sposobni preuzeti i imati odgovornost, obje osobe su odgovorne za pravljenej djeteta :D

ne tezim ka polnoj superiornosti , ali , hm, za razliku od tebe , koji bjezi od odgovornosti i alimentacije :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#6058 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

MarlboroGold wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
MarlboroGold wrote: Pogrešan termin. Neopterećeni.

Inače imam desetero djece iza sebe. Ne znam kud s njima.
neoptereceni=neogdovorni :D
Tu sam mislio i na ženu :)
Dakle, pogrešan termin :)

Da ti dam jedno dijete :)
Dam i Bloo. Ona može birati koje će :mrgreen:
kad budem planirala praviti, ja cu se dogvoriti sa svojim muskracem , znaci, odgoorno od strane dvije osobe :kiss:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#6059 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Connaisseur Karlin wrote: kad budem planirala praviti, ja cu se dogvoriti sa svojim muskracem , znaci, odgoorno od strane dvije osobe :kiss:
Što kažu... samo da je živo i zdravo.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#6060 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

MarlboroGold wrote:
Connaisseur Karlin wrote: kad budem planirala praviti, ja cu se dogvoriti sa svojim muskracem , znaci, odgoorno od strane dvije osobe :kiss:
Što kažu... samo da je živo i zdravo.
:thumbup: :kiss:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6061 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Za Zlato :D
https://www.mreza-mira.net/vijesti/clan ... cetnikece/

Vodič kroz pravce i valove u feminizmu za početnike/ce
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6062 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

https://libela.org/sa-stavom/10350-razg ... redrasude/
Razgovarajmo o govoru: kako jezik oblikuje predrasude

Nalazimo se usred iscrpljujuće rasprave o ulozi govora u održavanju rasnih predrasuda u našoj kulturi. Predsjednički kandidat Joe Biden potaknuo je razgovor kada se prisjetio svoje suradnje s ozloglašenim rasističkim demokratom iz Mississippija, Jamesom O. Eastlandom. "Čujte, nikad me nije nazvao 'dečko'; uvijek me zvao 'sinko'", prisjetio se Biden.

Govorio je o minulim godinama kao o vremenu "ljubaznosti", što je navelo kritičare_ke da primijete da rasisti poput Eastlanda 'dečkima' obično nazivaju odrasle crne muškarce, što podrazumijeva umanjivanje i degradaciju.

Takva uvredljiva retorika dio je našeg modusa operandi i često djeluje ispod površine svjesnog izbora. No, ova prašina koja se u zadnje vrijeme podigla oko jezika mogla bi imati pozitivan ishod i skrenuti pozornost na činjenicu da govor također može perpetuirati štetne stereotipe. A muškarci nisu jedini koji koriste govor u svrhu diskriminacije.

Otkako sam bila djevojčica, ljutila bih se na majku kada mi je govorila da ide na bridž s 'drugim djevojkama'. "Koje djevojke?!", mislila bih. Imala je tada četrdeset i pet godina, a 'djevojke' su bile njezine prijateljice, također u srednjim četrdesetima. Nisam joj tada ništa rekla, ne znajući da je moja šutnja suučesništvo u perpetuiranju stereotipa da su žene djetinjaste. To je bilo onda; sada, kada čujem takvo ponižavanje, ne šutim.

Prije nekoliko godina pratila sam muža na oftalmološki pregled. Prije posjete liječniku, pacijenti_ce moraju obaviti nekoliko rutinskih laboratorijskih pretraga. Laboratorijske tehničarke su sve bile žene. Nakon vađenja krvi, voditeljica ureda nam je rekla da čekamo na šalteru dok nas "jedna od djevojaka" ne prozove. Opet sam se nakostriješila. Koje djevojke?! Prvo sam pomislila, da su tehničari bili muškarci, bi li nam rekla da "pričekamo dok nas ne prozove jedan od momaka"? Umjesto da prešutim, pretpostavila sam da nije mislila ništa loše, pozvala sam je u stranu i rekla da želim porazgovarati privatno. Rekla sam joj što mislim i, nakon isprva defenzivnog stava, poslušala je što želim reći. Pitala me kako da to drugačije kaže i predložila sam joj da kaže pacijentima_cama da će ih tehničar_ka prozvati kada ih liječnik_ca bude spreman_a vidjeti.

Od tada više nisam bila u toj ordinaciji ured, ali sigurna sam da je naš razgovor podigao svijest voditeljice o tome što nesvjesno radi, i smanjio mogućnost da se ista pogreška ponovi.

Kao što Carmen Rios piše na internetskoj stranici Everyday Feminism, "izgovaranje 'djevojka' mi dolazi prirodno, kao i mnogima drugima. Ali, kao što je nazivanje cijelih grupa ljudi 'dečki' široko rasprostranjena i potpuno normalizirana praksa koja nenamjerno minimizira postojanje žena, to čini i nazivanje skupine žena 'djevojkama'".

"Pa ipak, korištenje riječi 'djevojke' vrlo se rijetko smatra seksističkim. Zapravo, to i dalje uglavnom prolazi neprimijećeno, čak i kada to izgovore osobe koje bi trebale znati bolje. Čak i feministički mediji koriste riječ 'djevojke' kao kategoriju tema za odrasle ili priča o odraslim ženama. Prisjetite se naslove serija Girlfriends, New Girl, Gilmore klix, pa čak i klix Lene Dunham, filmova poput Girl with The Dragon Tattoo, Girl: interrupted i Dream klix, te knjige Girlboss.

Nazivanje žena djevojkama uobičajena je pojava, a većina ljudi ni ne trepne dok to čine ili kad to čuju od nekog drugog. Zapravo, nazivanje žena djevojkama toliko je normalno da se ljudi zapravo osjećaju nelagodno nazivajući ih umjesto toga – ženama. Ipak, s tom se nelagodom važno suočiti. Kada nazivamo žene 'djevojke', koristimo moć jezika kako bismo ih umanjili. Negiramo njihovu zrelost, njihovu odraslu dob i njihovu stvarnu moć. Kada ženu nazovete djevojkom, zapravo govorite mnogo vrlo ozbiljnih stvari o rodnoj politici i ženskosti".

A tu su i ozbiljne posljedice.

Djevojka je žena mlađa od osamnaest godina, pa kad se riječ "djevojka" koristi za opisivanje odraslih žena, to znači da su žene nezrele ili djetinjaste. Stoga jezik održava stereotip o ženama kao emocionalnim, iracionalnim, slabim i bespomoćnim.

Postoje i druge zabrinjavajuće posljedice. Kada se žene nazivaju djevojčicama, to olakšava nadređenima na radnom mjestu da ignoriraju njih i njihov doprinos. Takav se odnos može odraziti i na napredovanje na radnom mjestu, jer je šefovima teško razumjeti sposobnosti "djevojaka" ili njihov potencijal za napredovanje u karijeri. Nadalje, teško je misliti o sebi kao o sposobnom vođi i misliocu kad te zovu djevojkom ili, još gore, kad misliš da si djevojka. Da i ne spominjemo "detalj" kako u hrvatskom jeziku ne postoji adekvatna imenica ženskog roda za vođu i mislioca (op. Prev.).

Takvo je ponašanje privuklo međunarodnu pažnju u 2015. kada je britanski medij The Guardian izvijestio da je tadašnje ministrica obrazovanja Nicky Morgan i ministrica energetike Amber Rudd ispred Downing Streeta 10 dočekao fotograf koji ih je pozdravio s "Dobro jutro, djevojke!". "Morgan ima 42 godine, a Rudd 51. Obje su daleko iza sebe ostavile svoje tinejdžerske godine, kada bi takav pozdrav možda bio prikladan. Morgan, koja je također ministrica za žene – žene! - i ravnopravnost, duhovito je uzvratila. "Djevojke? Djevojke?!", povikala je. Fotograf se brzo ispričao.

Nažalost, čak ni starost ne jamči zaštitu od štetnog djelovanja stereotipnog jezika. To sam osvijestila kad sam prije nekoliko godina kada sam majku – koja je tada bila stara otprilike kao ja danas – odvela na liječnički pregled. Medicinska sestra imala je nekoliko pitanja, a sva ih je postavila meni. Moju majku, koja je tada bila posve sposobna, kao što sam i ja danas, posve je ignorirala, - kao da uopće nije bila u ordinaciji. Kad sam primijetila uzorak ponašanja, prozvala sam sestru i inzistirala da sva svoja pitanja postavi osobi koja ima odgovore – mojoj majci.

Baš kao što su crne muškarce svih dobi degradirali tako što su ih zvali dečkima, žene svih dobi se ponižava i trivijalizira tako što su ih naziva djevojkama.

Nadajmo se da će prašina koja se pdoigla oko Bidena potaknuti smislenu raspravu o jeziku i predrasudama, koja će imati pozitivan utjecaj pred američke predsjedničke izbore 2020., i mnogo duže.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#6063 Re: Danasnji "feminizam"

Post by CPT »

[quote="Bloo"]Baš kao što su crne muškarce svih dobi degradirali tako što su ih zvali dečkima, žene svih dobi se ponižava i trivijalizira tako što su ih naziva djevojkama.

Da, bas isto...

Jes da je uz to "boy" u paketo islo i vjesanje i slicno ali necemo u detalje... Sve je to u pet deka. :roll:
Last edited by CPT on 08/07/2019 21:12, edited 1 time in total.
User avatar
annoy
Posts: 4645
Joined: 09/01/2014 02:52

#6064 Re: Danasnji "feminizam"

Post by annoy »

Kad vise ne znas na sto bi se uvrijedila :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6065 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Image
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#6066 Re: Danasnji "feminizam"

Post by CPT »

Image
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#6067 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote:Za Zlato :D
https://www.mreza-mira.net/vijesti/clan ... cetnikece/

Vodič kroz pravce i valove u feminizmu za početnike/ce
:thumbup:

Samo ću reći da Shelby Knox ne mogu smisliti... ne pitaj me zašto. Nisam raspoložen za pisanje ponjava :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6068 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

MarlboroGold wrote:
Bloo wrote:Za Zlato :D
https://www.mreza-mira.net/vijesti/clan ... cetnikece/

Vodič kroz pravce i valove u feminizmu za početnike/ce
:thumbup:

Samo ću reći da Shelby Knox ne mogu smisliti... ne pitaj me zašto. Nisam raspoložen za pisanje ponjava :mrgreen:
Ma to nije ni bila poenta. :D
Bitno je da ima drugih valova, subcategories unutar valova...a to što je neka od njih pokretačica ili najistaknutija predstavnica, a tebi antipatična, ne znači da sam val/kategorija je besmislena ili odbojna, jer ima i drugih žena unutar tih kategorija/valova.

Zapravo ti postah ovo da ukažem na vječno dikustiranu činjenicu o FEMINIZMIMA versus FEMINIZMU.

A sad ću continue da se facepalmam na ovo dvoje.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#6069 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote:
MarlboroGold wrote:
Bloo wrote:Za Zlato :D
https://www.mreza-mira.net/vijesti/clan ... cetnikece/

Vodič kroz pravce i valove u feminizmu za početnike/ce
:thumbup:

Samo ću reći da Shelby Knox ne mogu smisliti... ne pitaj me zašto. Nisam raspoložen za pisanje ponjava :mrgreen:
Ma to nije ni bila poenta. :D
Bitno je da ima drugih valova, subcategories unutar valova...a to što je neka od njih pokretačica ili najistaknutija predstavnica, a tebi antipatična, ne znači da sam val/kategorija je besmislena ili odbojna, jer ima i drugih žena unutar tih kategorija/valova.

Zapravo ti postah ovo da ukažem na vječno dikustiranu činjenicu o FEMINIZMIMA versus FEMINIZMU.

A sad ću continue da se facepalmam na ovo dvoje.
Pa o tome sam i govorio. Znaš da sam uvijek govorio feminizmi (nekad feminizam, ali podrazumijevalo se da ih je više), ali isticao uglavnom onaj radikalni kao loš i taj je uzeo maha u posljednjih nekoliko godina. Ne vidim da mu se ostali feminizmi odnosno pokreti/grupacije suprotstavljaju osim nekih feministkinja prijašnjih valova poput Germaine Greer... žena koju izuzetno cijenim.

To je isto kao u islamu što se muslimani ne suprotstavljaju (dovoljno) ekstremistima, a znaš i sama da bi trebali. Što li? Mislim da oboje znamo odgovor na to pitanje. Isto je i kod feminizama.
User avatar
annoy
Posts: 4645
Joined: 09/01/2014 02:52

#6070 Re: Danasnji "feminizam"

Post by annoy »

Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#6071 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Bloo wrote:https://libela.org/sa-stavom/10350-razg ... redrasude/
pacijentima_cama da će ih tehničar_ka prozvati kada ih liječnik_ca bude spreman_a vidjeti.
Al' fakat :roll:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6072 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Hakiz wrote:
Bloo wrote:https://libela.org/sa-stavom/10350-razg ... redrasude/
pacijentima_cama da će ih tehničar_ka prozvati kada ih liječnik_ca bude spreman_a vidjeti.
Al' fakat :roll:
Pa ako se obraćaš ženi onda je nazoveš pacijenticom, koju će primiti doktorica kada se smiluje. :mrgreen:
Simple.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#6073 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Sreća pa je ova PC krenula u naše vrijeme.

Da je krenula ranije, ko zna šta bi bilo sa poezijom i prozom, posebno klasičnom.

Zamišljam "Gavran" od Edgara Alana Poa (U prevodu Kolje Mičevića):

Veče jednu dok pun briga,
blijed-a, umoran-a bdjeh vrh knjiga,
čiji nauk tajanstveni ljudi (oba spola i svih varijanti) svi zaboraviše.

Već opuštah glavu snenu,
kad' me naglo u tom trenu,
kucanje na vrata prenu.

"Posjetilac-titeljka neki-a" rekoh,
što kuca na vrata niše.
Samo to i ništa više...
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#6074 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Ne bi bilo Duke Nukema :|
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6075 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Hakiz wrote:Sreća pa je ova PC krenula u naše vrijeme.

Da je krenula ranije, ko zna šta bi bilo sa poezijom i prozom, posebno klasičnom.

Zamišljam "Gavran" od Edgara Alana Poa (U prevodu Kolje Mičevića):

Veče jednu dok pun briga,
blijed-a, umoran-a bdjeh vrh knjiga,
čiji nauk tajanstveni ljudi (oba spola i svih varijanti) svi zaboraviše.

Već opuštah glavu snenu,
kad' me naglo u tom trenu,
kucanje na vrata prenu.

"Posjetilac-titeljka neki-a" rekoh,
što kuca na vrata niše.
Samo to i ništa više...
Kao prevodilac (ili pak prevoditeljica :D), mogu ti skrenuti pažnju da se prevodi u naznačenom licu. Ergo, ako je naznačeno lice onda prevodiš u skladu s tim. Ako nije naznačeno lice, prevodiš prema spolu/rodu autora.
A u tekstu koji sam postala, pogrešno si zaključćio da se istovremeno koriste dubleti, već ako se obraćaš grupi žena i prenosiš poruku i informaciju o doktorici i tehničarkama ispravno je reći: Doktorica će primiti pacijentice kada tehničarka dobije odobrenje npr.

Edit: da, issue bi bio sa Posjetilac/posjetiteljka. Generlano problem sa rodom imenica koji je gramatički versus prirodni.

Edit: Ljudi obuhvataju muškarce i žene, te nema potrebe za tim "didaskalijama"
Post Reply