Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#4101 Re: Danasnji "feminizam"

Post by triconja »

Bloo wrote:
triconja wrote:
Bloo wrote:Jedno od drasticnih rjesenja bi moglo biti i da se mi pocnemo ponasati isto na javnom mjestu.
Random uhvatis lika za muda, zvizdimo i dobacujemo, pljesnemo po dupetu, pravimo jako slikovote seksualne aluzije...
Sve to na javnom mjestu, pred curama, majkama, djecom...
Ne bi to imalo zeljeni efekat, sutra bi ti pred prozorom bili ti ljudi koje si safatala i pjevali serenade :lol: :lol: :lol:
Razmisli malo. Da li si uvijek raspoložen da budeš tretiran kao seksualni objekat? Da li bi ista reakcija bila i kad bi neka nana ovo sve gore počinila na mlađem liku?
Odgovor znas i sama :wink:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#4102 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote:
MarlboroGold wrote:Počeo sam skupljati salvete :pipi:
:facepalm:
Bolje to nego paninijeve slicice sa SP. Ja sam jak muškarac i ne bojim se izrugivanja :chmoljava:
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#4103 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MaD_ProfessoR »

Aoida wrote:
MaD_ProfessoR wrote: Granice bi se trebale određivati upravo na samome početku uspostavljanja odnosa, već spomenutom otvorenošću i istinitim kazivanjem o sebi, svojim osobinama, potrebama, htijenjima, interesovanjima, pa i prošlosti, bez potrebe da se suprotna strana impresionira i zadovolji njihova mašta. Tako se, barem teoretski, smanjuje potreba za kasnijim kompromisima.
Nisi nikada imao potrebu da impresioniras partnericu?
Primjera radi....nisi nikada napravio neko jelo koje ona voli?
Nisi nikada imao potrebu da zadovoljis njenu mastu?
Ovo ako prenesemo u seksualni aspekt odnosa, navodi ka pretpostavci da jedna strana ostaje uskracena u pogledu svojih mastanja.

Kompromis nije nuzno nesto lose.
Naravno ima stvari preko kojih niko nikad nece proci. Ali kada nam je stalo do nekoga, ustupci/kompromisi se automatski prave. I sve je ok dok se odrzava balans u tim ustupcima. Jednom kada vise nema balansa, odnos se kvari.
Ne držim da je želja za impresioniranjem (barem to ne bi trebao biti uzrok djelu ako si samosvjesna ličnost) napraviti partneru jelo koje voli. Ta pobuda bi trebala doći iz želje da je usrećiš, zadovljiš, pokažeš pažnju, a najmanje iz potrebe za samodokazivanjem (impresioniranjem).

Mislim da smo se razišli po pitanju definije kompromisa. O njemu sam govorio kroz prizmu uspostavljanja zdravog i otvorenog odnosa na početku veze. Evo jedan pomalo banalan primjer;
Kada su partneri na početku veze pričali o seksualnom zadovoljenju i koga što uzbuđuje, ona je njemu, zbog toga što zna da je on tradicionalista, rekla da ne voli grub sex, no zapravo je zbog straha da ne bude odbačena, anatemisana i proglašena devijantnom, rekla da voli lagano i polako.
Kroz nekoliko godina on će osjećajući da ona ne uživa u koitusu na kakav su postavili meritum, postati nezadovoljni čangrizavac, a ona će (možda) tražiti krenuti zadovoljenje negdje drugo.Ovakvim kompromisom jednom rječju se stvara pakao za partnere. Potom rastava.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4104 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

MarlboroGold wrote: Bolje to nego paninijeve slicice sa SP. Ja sam jak muškarac i ne bojim se izrugivanja :chmoljava:
Salvete su hamelj. :|

Ako skinemo anatemu sa sličica i salveta za oba spola, neće biti potrebno da iste koristiš u dokazivanju vlastite muškosti/ženstvenosti ili pak da budeš prozivan od strane vlastitog spola ako se baviš skupljanjem salveta.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#4105 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

http://lolamagazin.com/2018/06/18/zene- ... t-i-snaga/

Piše: Jelena Pralica

Foto: Andrew Burr - h-alter.org

Tako je u slučaj “Kruščica” došlo do prve velike pobjede u pravnoj borbi – nadležni sud u BiH je odlučio da se ekološka dozvola za izgradnju MHE Kruščica 1 odmah poništi i da se slučaj vraća na ponovni postupak, što znači da će bilo kakvi dalji radovi na izgradnji brane biti nezakoniti.

Sve to, ipak, ne bi bilo moguće bez grupe žena, aktivistkinja koje su se protiv brane svojim tijelima borile više od 300 dana, 24 časa dnevno, po kiši, snijegu i suncu, a u protestu je, nasilnim putem, pokušala da ih spriječi i policija! Da, one su, bez obzira na godine, hrabro stojeći na mostu preko rijeke Kruščice, u istoimenoj mjesnoj zajednici (MZ) kod Viteza, prkoseći vremenskim (ne)prilikama i onima koji su njihovu rijeku željeli da otmu od njih i prirode, pokazale šta su istinska hrabrost i snaga.

Njih skoro 50 su goloruke, ne mareći za odluku da na Kruščici bude igrađena još jedna mini hidroelektrana, hrabro ustale protiv iste i, pokazavši svijetu borbu koja se rađa i nastavlja iz srca, uspjele. Trpilo je i njihovo zdravlje, ali one nisu posustajale u namjeri da izbore ovu bitku za biser Srednjobosanskog kantona koji pitkom vodom snabdijeva i Vitez i Zenicu.

Naime, odluka o izgradnji hidrocentrale je u prvi mah prošla “ispod žita”, jer je tadašnji saziv MZ sve krio od mještana, dok im tamošnji učitelj Haris Hurem nije objasnio kakav je epilog predviđen. Kamion s građom je krenuo početkom avgusta prošle godine, ali su prelazak preko mosta spriječile žene Kruščice, koje su se tada okupile, svjesne da se upuštaju u tešku, ali prijeko potrebnu borbu. Kamion je vraćen, a borba je počela.

Most gdje se okupljaju i mirno protestuju nazvan “Most hrabrih žena Kruščice” / Izvor: Rijeka Kruscica Facebook

“Od 2. avgusta smo dežurale 24 sata dnevno u smjenama, a 24. avgusta su došli i pripadnici specijalne policije MUP-a Srednjobosanskog kantona. Žene su odlučile da stanu na most, mislile smo da nas neće udarati, da su žene zaštićene i govorili su da neće, sve dok im nije naređeno da se očisti prolaz preko mosta. Iako nam je rečeno da se sklonimo u roku tri minute, ni tri minute nisu prošle, a oni su počeli da nas čupaju, udaraju i privode u autobus. Nisu uopće gledali da li je neko star ili maloljetan. Samo su nas kupili i odvezli u policijsku stanicu na ispitivanje”, ispričala je u to vrijeme za Klix.ba Hata Hurem, predstavnica ovih žena.

Hrabre žene Kruščice su se u međuvremenu borile s brojnim osudama, ispitivanjima, optužbama da štite nečije interese, između ostalog i političke, traženo je da se izjasne ko im je vođa i ko ih finansira. One su, uvijek, imale jedan jedini, jasan i glasan odgovor – da se bore za rijeku i da ih ona vodi, da se same finansiraju i plaćaju advokata koji zastupa njihovu stranu.

Podršku su im cijelo ovo vrijeme pružale i pružaće brojne nevladine i vladine organizacije, one koje se bore za ljudska i prava žena, pojedinci, mediji i svi oni koji su na bilo koji način skoro godinu dana uz njih. U međuvemenu je pored mosta gdje dežuraju osvanula tabla s natpisom “Most hrabrih žena Kruščice”, a njihov aktivizam je ovjekovječen i u filmu “Plavo srce”, koji priču o njima pronosi širom svijeta, a koji je dio kampanje “Sačuvajmo plavo srce Evrope” čiji je cilj zaštita balkanske regije od više od 3.000 predloženih hidroenergetskih projekata, te teži podizanju međunarodne svijesti o potencijalnoj ekološkoj katastrofi.

Film, koji je premijerno prikazan u martu ove godine, prati globalna peticija u kojoj se apeluje na međunarodne banke da prestanu investirati u uništavanje “Plavog srca Evrope” na Balkanskom poluostrvu, a do sada je prikupljeno više od 110.000 potpisa.

A šta je, s pravne strane, dovelo do ovakve odluke nadležnog suda u Novom Travniku? Sudska odluka da dozvola za izgradnju hidrocentale bude poništena je uslijedila s obzirom na to da niko iz zajednice koja je ugrožena planiranom izgradnjom nije pozvan na obaveznu javnu raspravu, niti su upoznati sa rezultatima javne rasprave. Sljedeći korak u borbi ovih žena je da od nadležnog ministarstva traže da poništi dvije koncesije za izgradnju brane na rijeci Kruščici, ali da se i dalje okupljaju kod mosta i spriječe eventualne građevinske radove.

“Međunarodna pažnja je svakako imala velkog uticaja na ovu odluku. Ipak, mi istovremeno slavimo i nastavljamo da branimo most, jer znamo da je još uvijek dug put pred nama da zaštitimo naše rijeke i zajednicu od investitora u hidrocentrale”, istakla je za Balkanrivers.net Tahira Mika Tibold, čuvarka mosta i predsjednica Vijeća MZ Kruščica.

Prema prostornom planu Opštine Vitez 2005 – 2025. godine, područje MZ Kruščica je bilo trebalo biti zaštićeni park prirode, ali su 2015. napravljene izmjene i dopune ovog plana kako bi omogućili izgradnju navedene dvije HC. Krajnji cilj je da se prostorni plan, takoreći, vrati na staro, kako bi i buduće generacije mogle uživati u ljepotama Kuščice. Takođe, mještani ovog naselja još uvijek nemaju riješeno pitanje vodosnabdjevanja i za njih je ovo i borba za život, za pitku vodu.

“Ovo svakako jeste dobra vijest i velika motivacija za budući rad, ali treba imati na umu da je ovo tek prvi korak. Navedena presuda je za projekat gradnje MHE Kruščica 1, a ne smijemo zaboraviti ni druge štetne projekte poput MHE Kruščica 2. Zato je važno da mediji i dalje nastave pratiti ovaj slučaj ali i sve druge borbe za rijeke širom BiH. To su naša zajednička dobra i ne smijemo dopustiti da zarad interesa pojedinca i kapitala ostanemo bez budućnosti, jer bez vode nema života”, kazala je za Lola magazin Alma Midžić, iz Udruženja za kulturu i umjetnost Crvena, koje cijelo vrijeme podržava borbu žena Kruščice.

I vi možete pomoći ovih hrabrim ženama u njihoj daljoj borbi, tako što ćete govoriti, pisati o njima, objavljivati njihove priče na svojim profilima, dijeliti, slati prijateljima, da što više ljudi sazna za njih i podrži ih. Takođe, ovdje možete potpisati peticiju kojom ćete poručiti međunarodnim bankama da prestanu ulagati u uništavanje posljednjih evropskih divljih rijeka, tog prirodnog blaga za koje, očito, sami treba da se borimo i izborimo.

:thumbup:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#4106 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

Bloo wrote:
Aoida wrote:
Bloo wrote:
Kako nekog zavolis? Na osnovu toga sto ste apsolutno razliciti u svemu (od karakternih osobina i sklonosti - nesto sto zahtijeva kompromise) ili pak ...?

Da me ne shvatis pogresno, ja cijelo vrijeme kao ogledni primjerak za diskusiju uzimam imaginarni par koji bi vezu zasnivao na kompromisima konstantno.
Pa kako ko draga Bloo. Kako ti nekoga zavolis?
Nekoga privlaci susta suprotnost od samog sebe, neko trazi nekoga ko je isti, neko trazi zamjenu za oca, neko za majku itd.
I taj imaginarni par....sta da im se odnos zaista zasniva na konstantnim kompromisima? U cemu je problem?
Apsolutno nije problem, spekulisemo :) S tim da ne treba izgubitzi iz vida ono na što si skrenula pažnju da omjer kompromisa mora biti jednak.
hm. zapara mi usi - mada vjerujem da nisi to doslovno mislila i da si zapravo mislila ovo sto i ja zagovaram (ispravi me ako grijesim) da treba biti izbalansiran i prilagodjen individualnim "potrebama" - ovo "omjer kompromisa mora biti jednak" - meni kao vizuelnom tipu odmah pred ocima dvoje Koje svako na svojoj strani udara recke kompromisima. ne znam da to moze tako, a misljenja sam da i ne treba. evo i zasto: nije svako sposoban za istu "vrstu" ljubavi. nekako je meni vazno da svako od sebe daje sve sto moze i da je 100% posvecen. samo sto bude slucajeva kada necije 100% ili 120% onom drugom nije dovoljno. nekad neko da vise, neko manje. nekad jedno uvijek daje vise, a drugo manje, ali daje sve od sebe.

radi se o ocekivanjima i razlicitim licnostima. ako me neko nije volio onako kako je meni "trebalo", ne znaci da me nije volio. ako nije pravio kompromise isto koliko i ja, ne znaci da nije dao 150% od sebe. a mozda smo razlicitih senzibiliteta ili se sreli u razlicitim zivotnim "fazama". nekome je potrebno manje, nekome vise i to je jednostavno tako.

davanju se u zube ne gleda ili barem ne bi trebalo. a kad se pocne gledati i mjeriti, to znaci da si nezadovoljan i da nesto ne stima. idealisticki pogled, vjerovatno, ali zaista mislim da je to neko ganjanje jednakosti pomalo nezrelo.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#4107 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

nisam ovo ni znala, svaka im cast!
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#4108 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

btw ontopic - bar ovaj koji dominira u posljednje vrijeme na temi: nije mi jasno sto se potegla prica u okvirima feminizma o musko-zenskim odnosima u vezi, al hajd.

ja sam od svoje 18. uparena, manje-vise konstantno. i da, ako zelis da neki odnos uspije neophodno je da pravis ustupke, da gradis kompromise, da ne gulis macku. i da pri tom ostanes svoj. nije to lako, ali ako su temelji dobri i zelja obostrana, moze se.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#4109 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote:
MarlboroGold wrote: Bolje to nego paninijeve slicice sa SP. Ja sam jak muškarac i ne bojim se izrugivanja :chmoljava:
Salvete su hamelj. :|

Ako skinemo anatemu sa sličica i salveta za oba spola, neće biti potrebno da iste koristiš u dokazivanju vlastite muškosti/ženstvenosti ili pak da budeš prozivan od strane vlastitog spola ako se baviš skupljanjem salveta.
Na to sam i ciljao, ali se ipak teško skida.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4110 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

hadzinicasa wrote: hm. zapara mi usi - mada vjerujem da nisi to doslovno mislila i da si zapravo mislila ovo sto i ja zagovaram (ispravi me ako grijesim) da treba biti izbalansiran i prilagodjen individualnim "potrebama" - ovo "omjer kompromisa mora biti jednak" - meni kao vizuelnom tipu odmah pred ocima dvoje Koje svako na svojoj strani udara recke kompromisima. ne znam da to moze tako, a misljenja sam da i ne treba. evo i zasto: nije svako sposoban za istu "vrstu" ljubavi. nekako je meni vazno da svako od sebe daje sve sto moze i da je 100% posvecen. samo sto bude slucajeva kada necije 100% ili 120% onom drugom nije dovoljno. nekad neko da vise, neko manje. nekad jedno uvijek daje vise, a drugo manje, ali daje sve od sebe.

radi se o ocekivanjima i razlicitim licnostima. ako me neko nije volio onako kako je meni "trebalo", ne znaci da me nije volio. ako nije pravio kompromise isto koliko i ja, ne znaci da nije dao 150% od sebe. a mozda smo razlicitih senzibiliteta ili se sreli u razlicitim zivotnim "fazama". nekome je potrebno manje, nekome vise i to je jednostavno tako.

davanju se u zube ne gleda ili barem ne bi trebalo. a kad se pocne gledati i mjeriti, to znaci da si nezadovoljan i da nesto ne stima. idealisticki pogled, vjerovatno, ali zaista mislim da je to neko ganjanje jednakosti pomalo nezrelo.
Kao što rekog, spekulisemo na osnovu par uzetih potencijalnih oglednih primjeraka. Ja svoj stav o vezama nisam iznijela.
Omjer kompromisa jednak - je zapravo reakcija na nešto rečeno na početku konverzacije o kompromisima - ako jedna strana stalno radi kompromise ili pak u puno većem procentu nego druga ili pak jedna očekuje konstantne kompromise, kako se to reflektuje na vezu.
Kao i u svim ostalim vezama (prijateljskim, ljubavnim, rodbinskim...) davanje i primanje se ne može kvantificirati da ga iskažemo brojkama. Ali ako neko iznenada primijeti da druga strana nikada ne radi kompromise, to ne znači nužno da gleda davanju u zube, već jednostavno je možda zdrava reakcija ličnosti na iskorištavanje. Ljubav se može dati na razne načine, ali uslovljavanje ljubavi kompromisima je druga priča. Kompromisi su nužni i potrebni u svim vrstama odnosa jer ne dijelimo prostor sa vlastitim klonovima.

Nije idealistički pogled, već normalan.


Da pokušam se barem donekle dotaći feminizma u okviru ovog diskursa, da me wewa ne ganja oklagijom. Moglo bi raspravljati o kompromisima koji se očekuju od žena u bračnim vezama, nekada i sad. :mrgreen: Jesam li se izvukla?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#4111 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

Bloo wrote:

Da pokušam se barem donekle dotaći feminizma u okviru ovog diskursa, da me wewa ne ganja oklagijom. Moglo bi raspravljati o kompromisima koji se očekuju od žena u bračnim vezama, nekada i sad. :mrgreen: Jesam li se izvukla?
mislis da mu kad dodje s posla umoran nakon dvanaestosatnog rada, prinesem lavor i operem noge? sto da ne.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4112 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

hadzinicasa wrote:
Bloo wrote:

Da pokušam se barem donekle dotaći feminizma u okviru ovog diskursa, da me wewa ne ganja oklagijom. Moglo bi raspravljati o kompromisima koji se očekuju od žena u bračnim vezama, nekada i sad. :mrgreen: Jesam li se izvukla?
mislis da mu kad dodje s posla umoran nakon dvanaestosatnog rada, prinesem lavor i operem noge? sto da ne.
Ali onaj predratni lavor, a ne ovaj novi, lošije kvalitete iz Škafe :mrgreen:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#4113 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

Bloo wrote:
hadzinicasa wrote:
Bloo wrote:

Da pokušam se barem donekle dotaći feminizma u okviru ovog diskursa, da me wewa ne ganja oklagijom. Moglo bi raspravljati o kompromisima koji se očekuju od žena u bračnim vezama, nekada i sad. :mrgreen: Jesam li se izvukla?
mislis da mu kad dodje s posla umoran nakon dvanaestosatnog rada, prinesem lavor i operem noge? sto da ne.
Ali onaj predratni lavor, a ne ovaj novi, lošije kvalitete iz Škafe :mrgreen:
jasta. <3
ili kako treba, ili nikako.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#4114 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote:Kompromisi su nužni i potrebni u svim vrstama odnosa jer ne dijelimo prostor sa vlastitim klonovima.
Mislim da bih najmanje tolerisao svoje klonove... da ne kažem roknuo :D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#4115 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Bloo wrote:
hadzinicasa wrote: hm. zapara mi usi - mada vjerujem da nisi to doslovno mislila i da si zapravo mislila ovo sto i ja zagovaram (ispravi me ako grijesim) da treba biti izbalansiran i prilagodjen individualnim "potrebama" - ovo "omjer kompromisa mora biti jednak" - meni kao vizuelnom tipu odmah pred ocima dvoje Koje svako na svojoj strani udara recke kompromisima. ne znam da to moze tako, a misljenja sam da i ne treba. evo i zasto: nije svako sposoban za istu "vrstu" ljubavi. nekako je meni vazno da svako od sebe daje sve sto moze i da je 100% posvecen. samo sto bude slucajeva kada necije 100% ili 120% onom drugom nije dovoljno. nekad neko da vise, neko manje. nekad jedno uvijek daje vise, a drugo manje, ali daje sve od sebe.

radi se o ocekivanjima i razlicitim licnostima. ako me neko nije volio onako kako je meni "trebalo", ne znaci da me nije volio. ako nije pravio kompromise isto koliko i ja, ne znaci da nije dao 150% od sebe. a mozda smo razlicitih senzibiliteta ili se sreli u razlicitim zivotnim "fazama". nekome je potrebno manje, nekome vise i to je jednostavno tako.

davanju se u zube ne gleda ili barem ne bi trebalo. a kad se pocne gledati i mjeriti, to znaci da si nezadovoljan i da nesto ne stima. idealisticki pogled, vjerovatno, ali zaista mislim da je to neko ganjanje jednakosti pomalo nezrelo.
Kao što rekog, spekulisemo na osnovu par uzetih potencijalnih oglednih primjeraka. Ja svoj stav o vezama nisam iznijela.
Omjer kompromisa jednak - je zapravo reakcija na nešto rečeno na početku konverzacije o kompromisima - ako jedna strana stalno radi kompromise ili pak u puno većem procentu nego druga ili pak jedna očekuje konstantne kompromise, kako se to reflektuje na vezu.
Kao i u svim ostalim vezama (prijateljskim, ljubavnim, rodbinskim...) davanje i primanje se ne može kvantificirati da ga iskažemo brojkama. Ali ako neko iznenada primijeti da druga strana nikada ne radi kompromise, to ne znači nužno da gleda davanju u zube, već jednostavno je možda zdrava reakcija ličnosti na iskorištavanje. Ljubav se može dati na razne načine, ali uslovljavanje ljubavi kompromisima je druga priča. Kompromisi su nužni i potrebni u svim vrstama odnosa jer ne dijelimo prostor sa vlastitim klonovima.

Nije idealistički pogled, već normalan.


Da pokušam se barem donekle dotaći feminizma u okviru ovog diskursa, da me wewa ne ganja oklagijom. Moglo bi raspravljati o kompromisima koji se očekuju od žena u bračnim vezama, nekada i sad. :mrgreen: Jesam li se izvukla?
a eto, moze proci :D

ja cu ogladniti od ovog silnog teoretisanja. u biti, ako vidis da si vazda ti taj/ta koja prelazi pola, pa onda i sve veci dio puta, dok neko sjedi udobno zavaljen na istom mjestu, sve su sanse da si krivo izabrao/la. ili da se nije na vrijeme iskomuniciralo nezadovoljstvo zbog ponavljanog obrasca popustanja nekome.

nije bas da na pocetku veze sjednemo napisemo ugovor, k'o Sheldon i Amy.

a sto se tice tradicijske uloge zene u braku i danas, mislim da su promjene i vece nego bi se na prvu reklo. ok, i dalje su muskarci brojniji vozaci a zene brojnije suvozacice - i doslovce i preneseno, ali ono sto je prije samo 40 godina bilo nezamislivo u 90% porodica na ovim prostorima, da muskarci na bilo koji nacin, recimo, ucestvuju u domacinstvu mimo finansiranja, danas je svakodnevnica.
i jos vaznije - neki dan cuh odlicnu recenicu (tema je btw bila ravnopravnost u roditeljstvu nakon razvoda, na AJBalkans)> nista nije dozivjelo tako korjenite promjene kao uloga oceva. i to nabolje <3
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4116 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

wewa wrote: a eto, moze proci :D

ja cu ogladniti od ovog silnog teoretisanja. u biti, ako vidis da si vazda ti taj/ta koja prelazi pola, pa onda i sve veci dio puta, dok neko sjedi udobno zavaljen na istom mjestu, sve su sanse da si krivo izabrao/la. ili da se nije na vrijeme iskomuniciralo nezadovoljstvo zbog ponavljanog obrasca popustanja nekome.

nije bas da na pocetku veze sjednemo napisemo ugovor, k'o Sheldon i Amy.

a sto se tice tradicijske uloge zene u braku i danas, mislim da su promjene i vece nego bi se na prvu reklo. ok, i dalje su muskarci brojniji vozaci a zene brojnije suvozacice - i doslovce i preneseno, ali ono sto je prije samo 40 godina bilo nezamislivo u 90% porodica na ovim prostorima, da muskarci na bilo koji nacin, recimo, ucestvuju u domacinstvu mimo finansiranja, danas je svakodnevnica.
i jos vaznije - neki dan cuh odlicnu recenicu (tema je btw bila ravnopravnost u roditeljstvu nakon razvoda, na AJBalkans)> nista nije dozivjelo tako korjenite promjene kao uloga oceva. i to nabolje <3
Saved by the uopštenom rečenicom :mrgreen:

Što se tiče komuniciranja nezadovoljstva, pogotovo ako to radi ženski partner, često dolazi do stereotipnih situacija: zvocanje, histerisanje i slični eptiteti i onda se partnerka povlači u sebe.

Za ulogu očeva :thumbup: da, primijetih oko sebe te promjene i stvarno je divno.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#4117 Re: Danasnji "feminizam"

Post by triconja »

Ja bih reko da bloo pravda svoju nesposobnost i nerazvijenost na tim frontovima raznim kompleksima ali necu, da se ne naljuti na mene :D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#4118 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Bloo wrote:
wewa wrote: a eto, moze proci :D

ja cu ogladniti od ovog silnog teoretisanja. u biti, ako vidis da si vazda ti taj/ta koja prelazi pola, pa onda i sve veci dio puta, dok neko sjedi udobno zavaljen na istom mjestu, sve su sanse da si krivo izabrao/la. ili da se nije na vrijeme iskomuniciralo nezadovoljstvo zbog ponavljanog obrasca popustanja nekome.

nije bas da na pocetku veze sjednemo napisemo ugovor, k'o Sheldon i Amy.

a sto se tice tradicijske uloge zene u braku i danas, mislim da su promjene i vece nego bi se na prvu reklo. ok, i dalje su muskarci brojniji vozaci a zene brojnije suvozacice - i doslovce i preneseno, ali ono sto je prije samo 40 godina bilo nezamislivo u 90% porodica na ovim prostorima, da muskarci na bilo koji nacin, recimo, ucestvuju u domacinstvu mimo finansiranja, danas je svakodnevnica.
i jos vaznije - neki dan cuh odlicnu recenicu (tema je btw bila ravnopravnost u roditeljstvu nakon razvoda, na AJBalkans)> nista nije dozivjelo tako korjenite promjene kao uloga oceva. i to nabolje <3
Saved by the uopštenom rečenicom :mrgreen:

Što se tiče komuniciranja nezadovoljstva, pogotovo ako to radi ženski partner, često dolazi do stereotipnih situacija: zvocanje, histerisanje i slični eptiteti i onda se partnerka povlači u sebe.

Za ulogu očeva :thumbup: da, primijetih oko sebe te promjene i stvarno je divno.
ma ne bih ja bas tako generalisala musko-zenske odnose. da, ljudi procjenjuju ponasanje drugih koristeci stereotipe, ali je to vise slucaj u ovakvim diskusijama nego stvarnom zivotu. jer, stvarno ima svakakvih i zena i muskaraca, i onih koji zvocaju i onih koji se povlace, i onih koji zdravo komuniciraju i onih koji su spremni saslusati i mijenjati se nabolje.

na koncu, svako bira za sebe. a nijedan izbor nije u kamen uklesan - ne valja ti? ides dalje. mozes uciniti nesto da oboma bude bolje? ucinis. pa ako opet ne valja, ides dalje. a sasvim je ok i prestati traziti dalje. svaki izbor je ok dok je onaj koji bira ok s izborom. live and let live. and all that jazz. :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4119 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

triconja wrote:Ja bih reko da bloo pravda svoju nesposobnost i nerazvijenost na tim frontovima raznim kompleksima ali necu, da se ne naljuti na mene :D
Zašto bih se ljutila na tebe? :-D
Nesposobnost i nerazvijenost na kojim frontovima?
Ja nisam nikada negirala da imam komplekse. Dapače. Vječiti su izvor humora i zajebancije sa moje strane.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4120 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

wewa wrote:
Bloo wrote:
wewa wrote: a eto, moze proci :D

ja cu ogladniti od ovog silnog teoretisanja. u biti, ako vidis da si vazda ti taj/ta koja prelazi pola, pa onda i sve veci dio puta, dok neko sjedi udobno zavaljen na istom mjestu, sve su sanse da si krivo izabrao/la. ili da se nije na vrijeme iskomuniciralo nezadovoljstvo zbog ponavljanog obrasca popustanja nekome.

nije bas da na pocetku veze sjednemo napisemo ugovor, k'o Sheldon i Amy.

a sto se tice tradicijske uloge zene u braku i danas, mislim da su promjene i vece nego bi se na prvu reklo. ok, i dalje su muskarci brojniji vozaci a zene brojnije suvozacice - i doslovce i preneseno, ali ono sto je prije samo 40 godina bilo nezamislivo u 90% porodica na ovim prostorima, da muskarci na bilo koji nacin, recimo, ucestvuju u domacinstvu mimo finansiranja, danas je svakodnevnica.
i jos vaznije - neki dan cuh odlicnu recenicu (tema je btw bila ravnopravnost u roditeljstvu nakon razvoda, na AJBalkans)> nista nije dozivjelo tako korjenite promjene kao uloga oceva. i to nabolje <3
Saved by the uopštenom rečenicom :mrgreen:

Što se tiče komuniciranja nezadovoljstva, pogotovo ako to radi ženski partner, često dolazi do stereotipnih situacija: zvocanje, histerisanje i slični eptiteti i onda se partnerka povlači u sebe.

Za ulogu očeva :thumbup: da, primijetih oko sebe te promjene i stvarno je divno.
ma ne bih ja bas tako generalisala musko-zenske odnose. da, ljudi procjenjuju ponasanje drugih koristeci stereotipe, ali je to vise slucaj u ovakvim diskusijama nego stvarnom zivotu. jer, stvarno ima svakakvih i zena i muskaraca, i onih koji zvocaju i onih koji se povlace, i onih koji zdravo komuniciraju i onih koji su spremni saslusati i mijenjati se nabolje.

na koncu, svako bira za sebe. a nijedan izbor nije u kamen uklesan - ne valja ti? ides dalje. mozes uciniti nesto da oboma bude bolje? ucinis. pa ako opet ne valja, ides dalje. a sasvim je ok i prestati traziti dalje. svaki izbor je ok dok je onaj koji bira ok s izborom. live and let live. and all that jazz. :mrgreen:
Zato i rekog često, a ne uvijek. :mrgreen: S obzirom da niko ne želi izlagati vlastita iskustva, te da je lakše diskutovati koristeći uopštene pojmove, nije ni čudo da često idemo od specifičnog ka generalnom. Ja se više referirah na karakterisanje ženskog komuniciranja nezadovoljstva kao histerisanje i zvocanje, dok muško iskazivanje nema slične negativne epitete, već je to probitačno iskazivanje mišljenja, način da se izbori za sebe..et cetera...primijetih da se slični izrazi koriste ne samo u romantičnim vezama, već često i u ostalim vrstama odnosa.

:thumbup:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#4121 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Bloo wrote: Zato i rekog često, a ne uvijek. :mrgreen: S obzirom da niko ne želi izlagati vlastita iskustva, te da je lakše diskutovati koristeći uopštene pojmove, nije ni čudo da često idemo od specifičnog ka generalnom. Ja se više referirah na karakterisanje ženskog komuniciranja nezadovoljstva kao histerisanje i zvocanje, dok muško iskazivanje nema slične negativne epitete, već je to probitačno iskazivanje mišljenja, način da se izbori za sebe..et cetera...primijetih da se slični izrazi koriste ne samo u romantičnim vezama, već često i u ostalim vrstama odnosa.

:thumbup:
pa zivimo u patrijarhatu, okruzeni smo velikim brojem sovinista. mislim ipak da se njihov udio u opstoj populaciji polako smanjuje - kod nas sporije nego u nekim drugim okruzenjima, ali nije to samo do sovinista, ima veze i sa zenama.

da bismo se izborili protiv seksizma u drustvu, moramo poci od sebe. a nije lako podici ni vlastitu svijest, kamoli neke osobe koja u svom okruzenju nema niti jedan primjer koji odstupa od tradicije, prema kojoj se zna 'ko kosi, a ko vodu nosi'.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4122 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

wewa wrote: prema kojoj se zna 'ko kosi, a ko vodu nosi'.
Hadzinica...because lavor :mrgreen:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#4123 Re: Danasnji "feminizam"

Post by triconja »

Bloo wrote:Ja se više referirah na karakterisanje ženskog komuniciranja nezadovoljstva kao histerisanje i zvocanje, dok muško iskazivanje nema slične negativne epitete, već je to probitačno iskazivanje mišljenja, način da se izbori za sebe..et cetera...primijetih da se slični izrazi koriste ne samo u romantičnim vezama, već često i u ostalim vrstama odnosa.

:thumbup:
Budimo realni musko histerisanje i zvocanje ima oblik sutnje i pokusaja primirja, znaci ima isti cilj a samo drugaciji modus operandi :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#4124 Re: Danasnji "feminizam"

Post by triconja »

Bloo wrote:
wewa wrote: prema kojoj se zna 'ko kosi, a ko vodu nosi'.
Hadzinica...because lavor :mrgreen:
Ne kae se lavor vego legenj, eee, bas bi vi musku noge prale a ne znate ni kako se zove sprava :lol: :lol: :lol:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#4125 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Bloo wrote:
wewa wrote: prema kojoj se zna 'ko kosi, a ko vodu nosi'.
Hadzinica...because lavor :mrgreen:
Image

sto da ne, ako je lavor zasluzen :)
Post Reply