Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#32526 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

vjeshalica wrote: 18/03/2024 21:10
Hakiz wrote: 18/03/2024 15:51 https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /240318123

Hoće žene da se imovina stečena u braku dijeli. Eto im sada posljedica :mrgreen:
Sta je smijesno? Ovo je zalosno. Obicaji koji se njeguju u odredjenim etnickim skupinama koji dovode danas-sutra do toga da mrtva glava padne? Jel to smijesno?

I komentar ti nema veze sa zivotom, ako je zena ostala udova, valjda ima neko pravo na nesto iza supruga, i kakve zene da sta dijele? Ne znas ni sta si procitao.
Ko ljutio :P
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#32527 Re: Danasnji "feminizam"

Post by swanfilter »

Mozda je i zena dobra u prosjacenju. Gdje ces u ovakav vakat bez dobrog radnika ostati ..
User avatar
vjeshalica
Posts: 17271
Joined: 31/03/2019 14:56

#32528 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

Hakiz wrote: 18/03/2024 21:45
vjeshalica wrote: 18/03/2024 21:10
Hakiz wrote: 18/03/2024 15:51 https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /240318123

Hoće žene da se imovina stečena u braku dijeli. Eto im sada posljedica :mrgreen:
Sta je smijesno? Ovo je zalosno. Obicaji koji se njeguju u odredjenim etnickim skupinama koji dovode danas-sutra do toga da mrtva glava padne? Jel to smijesno?

I komentar ti nema veze sa zivotom, ako je zena ostala udova, valjda ima neko pravo na nesto iza supruga, i kakve zene da sta dijele? Ne znas ni sta si procitao.
Ko ljutio :P
Imas li kakav svrishodan odgovor osim tih pubertetskih uskocica?
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#32529 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

vjeshalica wrote: 19/03/2024 10:07
Hakiz wrote: 18/03/2024 21:45
vjeshalica wrote: 18/03/2024 21:10

Sta je smijesno? Ovo je zalosno. Obicaji koji se njeguju u odredjenim etnickim skupinama koji dovode danas-sutra do toga da mrtva glava padne? Jel to smijesno?

I komentar ti nema veze sa zivotom, ako je zena ostala udova, valjda ima neko pravo na nesto iza supruga, i kakve zene da sta dijele? Ne znas ni sta si procitao.
Ko ljutio :P
Imas li kakav svrishodan odgovor osim tih pubertetskih uskocica?
Kako posiješ tako požanješ.

U prevodu, kada ti sa mnom budeš razgovarala na učtiv način i ja ću tebi ozbiljno odgovarati.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7517
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#32530 Re: Danasnji "feminizam"

Post by AleksoMKD »

https://www.bbc.com/news/world-europe-68557038

Unveiling the reforms on Wednesday, Ms Frederiksen said the government was seeking to achieve "full equality between the sexes".

Meanwhile, Defence Minister Troels Lund Poulsen said: "More robust conscription, including full gender equality, must contribute to solving defence challenges, national mobilisation and manning our armed forces."

Women in the Scandinavian country can already volunteer for military service.

Norveska i Svedska isto tako imaju regrutaciju zena.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#32531 Re: Danasnji "feminizam"

Post by broj dva »

Da ne listam unazad, jesmo prozvakali irski referendum na temi ?

https://www.theguardian.com/world/2024/ ... women-home

Sta kaze raja na ovo, sjeb ili dobra stvar ? Ko je na strani feminizma, oni sto su glasali Ne ili oni sto su glasali Da ?
U dva referenduma prije ovoga irci su odbacili zabranu razvoda i blasfemiju pa im se ne moze prigovoriti da su staromodni.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7517
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#32532 Re: Danasnji "feminizam"

Post by AleksoMKD »

Ovi se zajebavaju vec.

https://www.amnesty.org/en/latest/news/ ... ns-rights/

Saudi Arabia to be appointed chair of UN’s gender equality forum amid ongoing assault on women’s rights
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4880
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#32533 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

A šta je s Makedonijom, prijatelju?

Imal kakvog feminizma, seksualnih uznemiravanja, zlostavljanja, silovanja kod vas...nekih aktivistkinja koje o tome nešto govore ili pokušavaju reći....i takotih zajebancija?


Msm, svakačast i duboknaklon ako nema,

pa se moš bezbrižno, godinama zajebavat sa ostatkom svijeta, van okvira svoje avlije, kad je ova tema u pitanju,

ali....
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#32534 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

broj dva wrote: 21/03/2024 11:54 Da ne listam unazad, jesmo prozvakali irski referendum na temi ?

https://www.theguardian.com/world/2024/ ... women-home

Sta kaze raja na ovo, sjeb ili dobra stvar ? Ko je na strani feminizma, oni sto su glasali Ne ili oni sto su glasali Da ?
U dva referenduma prije ovoga irci su odbacili zabranu razvoda i blasfemiju pa im se ne moze prigovoriti da su staromodni.
Dobro su se sjetili :D
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#32535 Re: Danasnji "feminizam"

Post by broj dva »

Ima ih mnogo koji nisu, makar po pitanju blasfemije, tako da Ircima od mene ide jedan neironićni "bravo"
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7517
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#32536 Re: Danasnji "feminizam"

Post by AleksoMKD »

¤ jelena ¤ wrote: 25/03/2024 21:28 A šta je s Makedonijom, prijatelju?

Imal kakvog feminizma, seksualnih uznemiravanja, zlostavljanja, silovanja kod vas...nekih aktivistkinja koje o tome nešto govore ili pokušavaju reći....i takotih zajebancija?

Msm, svakačast i duboknaklon ako nema,

pa se moš bezbrižno, godinama zajebavat sa ostatkom svijeta, van okvira svoje avlije, kad je ova tema u pitanju,

ali....
Generalno standard balkanizam no svakako bolje nego pre 25 godina. Kao i uvek najranjivije su siromasne neobrazovane zene tako da najvise stradaju Romkinje sto se tice nasilja i seukualnih napada no oni to drze/resavaju medju sobom a ostali se ne sekiraju previse oko "ciganska rabota".

U zadnjih 4-5 godina je bilo 3 oslobadjajuce presude za zene koje su ubile muza/partnera nasilnika dok bi ranije odlezale barem neko vreme.

Povbecan je broj zena na rukovodecim pozicijama u drzavnim institucijama, zdravstvu i sudovima i postoje benefiti za privatne firme koje imaju/postave zene za rukovodioce/menagere.

Nazalost skoro su izjednacene za muskim kolegama sto se tice korupcije no to je druga prica.

Srecom bolji smo od nekih:
https://www.telegraph.co.uk/world-news/ ... ghanistan/

The Taliban’s Supreme Leader has vowed to start stoning women to death in public as he declared the fight against Western democracy will continue.

“You say it’s a violation of women’s rights when we stone them to death,” said Mullah Hibatullah Akhundzada in a voice message, aired on state television over the weekend, addressing Western officials.

“But we will soon implement the punishment for adultery. We will flog women in public. We will stone them to death in public,” he declared in his harshest comments since taking over Kabul in August 2021.

“These are all against your democracy but we will continue doing it. We both say we defend human rights – we do it as God’s representative and you as the devil’s.”
User avatar
vjeshalica
Posts: 17271
Joined: 31/03/2019 14:56

#32537 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

Sektaška posla.
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#32538 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Ne znam gdje ovo staviti, a nešto mi govori da je ovdje prava tema. John i Julie Gottman su proveli skoro pola vijeka proučavajući parove (40,000+) i objavili su o bračnim-ljubavnim-muško-ženskim odnosima 46 knjiga. Nešto od onoga o čemu pričaju zvuči kao kliše, neke stvari već znamo... ali ima jako puno zanimljivih statističkih podataka, informacija i savjeta. Sve čega su se dotakli se konstantno provlači kroz našu raspravu na temi.

Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#32539 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 28/03/2024 13:04 Ne znam gdje ovo staviti, a nešto mi govori da je ovdje prava tema. John i Julie Gottman su proveli skoro pola vijeka proučavajući parove (40,000+) i objavili su o bračnim-ljubavnim-muško-ženskim odnosima 46 knjiga. Nešto od onoga o čemu pričaju zvuči kao kliše, neke stvari već znamo... ali ima jako puno zanimljivih statističkih podataka, informacija i savjeta. Sve čega su se dotakli se konstantno provlači kroz našu raspravu na temi.

Pa, sam "naslov" na videu ti kaže da žene uvijek nešto zakeraju, nkad zadovoljne, sve im smeta, komplikuju, umjesto da uživaju samo kontaju koju sljedeću "relation issue" da izmisle da bi se svađale i tako to i tome slično.

Da su žene skromnije i sretne sa onim šta imaju umjesto da gledaju druge i ljubomorne su "što ja nemam ono šta ona ima" bilo bi drugačije. I muškarci ne bi bili pod pritiskom i strahom šta će žena sljedeće izmisliti (bilo da joj smeta, bilo da ima, ali bi to šta ima da je jače, više, brže - doduše ovo brže možda i ne bi), a kada nisu pod pritiskom nisu ni pod stresom, pa ta opuštenost bi dovela i do smanjenja nasilja muškaraca prema ženama.

To jeste, za sve su žene krive.

Eh, kada sam ovo sve napisao na osnovu samo te rečenice, sigurno te je strah pomisliti šta bi bilo da sam pročitao svih 46 knjiga koje napisaše :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#32540 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

@Hakiz Eeeeee... :lol:
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#32541 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Athlon64 »

Ponukan ovim dešavanjima o sarajevskoj Manji i svinjetinu u njoj, nešto me dalo u razmišljanje.

I ranije kad su bili incidenti u vezi te pekare, uglavnom su muškarci bili kategorični, dok su žene relativizirale tu problematiku.

Također, u zadnje vrijeme u Manji mogu vidjeti uglavnom žene da idu, da li je to moj neki subjektivni bias ili žene jednostavno lakše prelaze preko takvih stvari od muškaraca?
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#32542 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Athlon64 wrote: 28/03/2024 22:58 Ponukan ovim dešavanjima o sarajevskoj Manji i svinjetinu u njoj, nešto me dalo u razmišljanje.

I ranije kad su bili incidenti u vezi te pekare, uglavnom su muškarci bili kategorični, dok su žene relativizirale tu problematiku.

Također, u zadnje vrijeme u Manji mogu vidjeti uglavnom žene da idu, da li je to moj neki subjektivni bias ili žene jednostavno lakše prelaze preko takvih stvari od muškaraca?
Interesantno pitanje. Baš o tome pričaju ovo dvoje u ovom videu iznad - kako muškarci, a kako žene vide i rješavaju probleme. Bukvalno su u nekom trenutku rekli, ako se dobro sjećam, da testosteron diktira potpuno drugačiji pristup svemu.

Ja sam ti primjer, meni se najbolji baget jedno vrijeme prodavao u "Manji" i pravo mi je išlo na živce to uslovljavanje da na "Manju" gledam kao na političko pitanje, a ne kao na pekaru u kojoj rade tri lokalne žene koje vidim svaki dan i koja jedina prodaje onakav hljeb kakav ja volim.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#32543 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 29/03/2024 06:30
Athlon64 wrote: 28/03/2024 22:58 Ponukan ovim dešavanjima o sarajevskoj Manji i svinjetinu u njoj, nešto me dalo u razmišljanje.

I ranije kad su bili incidenti u vezi te pekare, uglavnom su muškarci bili kategorični, dok su žene relativizirale tu problematiku.

Također, u zadnje vrijeme u Manji mogu vidjeti uglavnom žene da idu, da li je to moj neki subjektivni bias ili žene jednostavno lakše prelaze preko takvih stvari od muškaraca?
Interesantno pitanje. Baš o tome pričaju ovo dvoje u ovom videu iznad - kako muškarci, a kako žene vide i rješavaju probleme. Bukvalno su u nekom trenutku rekli, ako se dobro sjećam, da testosteron diktira potpuno drugačiji pristup svemu.

Ja sam ti primjer, meni se najbolji baget jedno vrijeme prodavao u "Manji" i pravo mi je išlo na živce to uslovljavanje da na "Manju" gledam kao na političko pitanje, a ne kao na pekaru u kojoj rade tri lokalne žene koje vidim svaki dan i koja jedina prodaje onakav hljeb kakav ja volim.
Možeš tako gledati. I ja kupim u "Mašine i alati" iz Bijeljine, kupim u "Crvenoj jabuci". Nema kod patriota, šta da se radi.

Kada se odmaknemo od foruma, sve je drugačije. A forum ionako nije prava slika BiH.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#32544 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Athlon64 »

Hakiz wrote: 29/03/2024 12:01
piupiu wrote: 29/03/2024 06:30
Athlon64 wrote: 28/03/2024 22:58 Ponukan ovim dešavanjima o sarajevskoj Manji i svinjetinu u njoj, nešto me dalo u razmišljanje.

I ranije kad su bili incidenti u vezi te pekare, uglavnom su muškarci bili kategorični, dok su žene relativizirale tu problematiku.

Također, u zadnje vrijeme u Manji mogu vidjeti uglavnom žene da idu, da li je to moj neki subjektivni bias ili žene jednostavno lakše prelaze preko takvih stvari od muškaraca?
Interesantno pitanje. Baš o tome pričaju ovo dvoje u ovom videu iznad - kako muškarci, a kako žene vide i rješavaju probleme. Bukvalno su u nekom trenutku rekli, ako se dobro sjećam, da testosteron diktira potpuno drugačiji pristup svemu.

Ja sam ti primjer, meni se najbolji baget jedno vrijeme prodavao u "Manji" i pravo mi je išlo na živce to uslovljavanje da na "Manju" gledam kao na političko pitanje, a ne kao na pekaru u kojoj rade tri lokalne žene koje vidim svaki dan i koja jedina prodaje onakav hljeb kakav ja volim.
Možeš tako gledati. I ja kupim u "Mašine i alati" iz Bijeljine, kupim u "Crvenoj jabuci". Nema kod patriota, šta da se radi.

Kada se odmaknemo od foruma, sve je drugačije. A forum ionako nije prava slika BiH.
Eto ti onda dobra ideja za biznis.
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#32545 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Hakiz wrote: 29/03/2024 12:01 Možeš tako gledati. I ja kupim u "Mašine i alati" iz Bijeljine, kupim u "Crvenoj jabuci". Nema kod patriota, šta da se radi.

Kada se odmaknemo od foruma, sve je drugačije. A forum ionako nije prava slika BiH.
Konkretno za tu "Manju" nisam ni znala ko je vlasnik. Najbiliža mi pekara, fino izgleda, čisto, ok, svidja mi se baget/pecivo - udjem, kupim. Problem je što bi čovjek prije ulaska u svaku prodavnicu trebao pitati - aha, ko je ovaj? koristi li roblje? je l' ubio koga? je l' oprao pare? je l' zagadio rijeku? I nije da ne treba pitati, nego jednostavno da tako kupujemo svaki proizvod, ne bi imali vremena da živimo. Ti se, kao, uzdaš u svoju vladu, medije i tome slične kanale 'to keep the bastards honest'.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#32546 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 29/03/2024 15:15
Hakiz wrote: 29/03/2024 12:01 Možeš tako gledati. I ja kupim u "Mašine i alati" iz Bijeljine, kupim u "Crvenoj jabuci". Nema kod patriota, šta da se radi.

Kada se odmaknemo od foruma, sve je drugačije. A forum ionako nije prava slika BiH.
Konkretno za tu "Manju" nisam ni znala ko je vlasnik. Najbiliža mi pekara, fino izgleda, čisto, ok, svidja mi se baget/pecivo - udjem, kupim. Problem je što bi čovjek prije ulaska u svaku prodavnicu trebao pitati - aha, ko je ovaj? koristi li roblje? je l' ubio koga? je l' oprao pare? je l' zagadio rijeku? I nije da ne treba pitati, nego jednostavno da tako kupujemo svaki proizvod, ne bi imali vremena da živimo. Ti se, kao, uzdaš u svoju vladu, medije i tome slične kanale 'to keep the bastards honest'.
Još ću ovo napisati da ne kvarim dalje temu:

Naravno da neće niko prije ulaska u neku radnju provjeravati njen istorijat, tražiti podatke o registraciji itd.

Sa druge strane, ako i kada u slučajno dođeš do nekih informacija o toj radnji, odrediš se prema njima.
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#32547 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Hakiz wrote: 29/03/2024 15:21 Još ću ovo napisati da ne kvarim dalje temu:

Naravno da neće niko prije ulaska u neku radnju provjeravati njen istorijat, tražiti podatke o registraciji itd.

Sa druge strane, ako i kada u slučajno dođeš do nekih informacija o toj radnji, odrediš se prema njima.
Možeš se odrediti. I prestati jesti čokoladu i koristiti telefon i laptop, i bojkotovati sve proizvode izraelskih ili pro-izraelskih kompanija, i tražiti da zabrane Nestle (od Thomy majoneze do Nesquika), i udariti tarabu srpskim proizvodima - jer politika, i demonstrirati ispred svih proizvodnih pogona za oružje i municiju širom Bosne, i ne letjeti Boeingovim avionima, i ne kupovati nikakav tekstil iza Bangladeša, jer zlostavljaju radnike (posebno žene), i ne ići u Hrvatsku na more, itd. Svašta se može...
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#32548 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 29/03/2024 15:53
Hakiz wrote: 29/03/2024 15:21 Još ću ovo napisati da ne kvarim dalje temu:

Naravno da neće niko prije ulaska u neku radnju provjeravati njen istorijat, tražiti podatke o registraciji itd.

Sa druge strane, ako i kada u slučajno dođeš do nekih informacija o toj radnji, odrediš se prema njima.
Možeš se odrediti. I prestati jesti čokoladu i koristiti telefon i laptop, i bojkotovati sve proizvode izraelskih ili pro-izraelskih kompanija, i tražiti da zabrane Nestle (od Thomy majoneze do Nesquika), i udariti tarabu srpskim proizvodima - jer politika, i demonstrirati ispred svih proizvodnih pogona za oružje i municiju širom Bosne, i ne letjeti Boeingovim avionima, i ne kupovati nikakav tekstil iza Bangladeša, jer zlostavljaju radnike (posebno žene), i ne ići u Hrvatsku na more, itd. Svašta se može...
Pa, ne koristim Nestle proizvode, ne idem u Hrvatsku na more, čokolade koje jedem imaju certifikte Fair Trade i Sustainable Cocoa Sourcing, telefon i laptop kao što se vidi koristim, na srbijanskim (kakvi su to sprski?) proizvodima uglavnom imam tarabu (ako znam ne kupujem, a u neznanju možda i kupim), ali taj Bangladeš me zeza :mrgreen:

Napola, ni tamo ni ovamo.

A kao što se vidi, ni obećanja da više neću van teme ne ispunjavam :lol:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#32549 Re: Danasnji "feminizam"

Post by n+1 »

Slippery slope za udžbenika.
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#32550 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Hakiz wrote: 29/03/2024 16:07 Pa, ne koristim Nestle proizvode, ne idem u Hrvatsku na more, čokolade koje jedem imaju certifikte Fair Trade i Sustainable Cocoa Sourcing, telefon i laptop kao što se vidi koristim, na srbijanskim (kakvi su to sprski?) proizvodima uglavnom imam tarabu (ako znam ne kupujem, a u neznanju možda i kupim), ali taj Bangladeš me zeza :mrgreen:

Napola, ni tamo ni ovamo.

A kao što se vidi, ni obećanja da više neću van teme ne ispunjavam :lol:
Ne jedeš Thomy majonezu? :shock:

Razočarao si me i kao drug i kao komunista :D :lol:

Odgovor na podebljano pitanje - pa to su ti autentični proizvodi iz Srbiju :D :lol:
Post Reply