Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18476 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

no_sikiriki wrote: 30/11/2021 08:41 Nabasah na jednu svoju sliku od prije par godina, slika Bingovog kataloga. Tuga. Tako to i krene, "od malena za sva vremena".

Image
Ovo si ti na katalogu? Nisam znao da si tako mlada. :D :lol:
no_sikiriki
Posts: 17165
Joined: 11/12/2012 13:21

#18477 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Ne znam kako nisi znao, konstantno se "hvalim" svojim mladolikim izgledom. Ja sam ova skroz desno, mala "kikirikica", sto bi rekao jedan moj nekadasnji prof. o toj "vrsti" žene.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#18478 Re: Danasnji "feminizam"

Post by seln »

piupiu wrote: 30/11/2021 02:01

Zezam se, nismo mi bas Marocco, ono, gdje skacu po zenama... ali nismo ni strasno daleko. :D :lol:
Image
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#18479 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

Dakle, da rezimiram:

Odluka suda jasno je navedena, a ne ignorisana, u obrazloženju bojkota odluke organizatora festivala.

Niko od glumaca i ekipa pozorišta koja su istupila nije Lečića proizvoljno proglasio krivim, protivno odluci suda i ugrozio njegov ugled - dodatno.

Glumci i uprave pozorišta iz regiona bojkotuju odluku organizatora da njihov rad vrednuje i potencijalno nagrađuje neko ko je glavni akter seksualne afere aktuelne mjesecima.

Taj neko se, nakon odluke suda u svoju korist, nastavlja ponašati bahato, vrijeđati i javno, putem medija i društvenih mreža, obračunavati sa ženom koja ga je optužila. Dakle, i nakon te oslobađajuće odluke suda, glavni akter nastavlja ispoljavati nasilničko ponašanje putem medija i društvenih mreža i afera ne jenjava - naprotiv.

Glumci i uprave pozorišta u regionu, učesnici festivala, bojkotom brane svoj moralni i profesionalni integritet od odjeka te afere sa kojom oni nemaju nikakvu obavezu da budu povezani, a poveznica im se nameće odlukom da glavni akter svega gore navedenog bude počašćen privilegovanom pozicijom predsjednika žirija te kulturne manifestacije.

Vrijeđaš po medijima i nakon odluke suda u svoju korist, a onda prijetiš tužbama i očekuješ da te ljudi poštuju?

Čovjeku vrijednom poštovanja to ne treba.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18480 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

¤ jelena ¤ wrote: 30/11/2021 09:27 Dakle, da rezimiram:

Odluka suda jasno je navedena, a ne ignorisana, u obrazloženju bojkota odluke organizatora festivala.

Niko od glumaca i ekipa pozorišta koja su istupila nije Lečića proizvoljno proglasio krivim, protivno odluci suda i ugrozio njegov ugled - dodatno.

Glumci i uprave pozorišta iz regiona bojkotuju odluku organizatora da njihov rad vrednuje i potencijalno nagrađuje neko ko je glavni akter seksualne afere aktuelne mjesecima.

Taj neko se, nakon odluke suda u svoju korist, nastavlja ponašati bahato, vrijeđati i javno, putem medija i društvenih mreža, obračunavati sa ženom koja ga je optužila. Dakle, i nakon te oslobađajuće odluke suda, glavni akter nastavlja ispoljavati nasilničko ponašanje putem medija i društvenih mreža i afera ne jenjava - naprotiv.

Glumci i uprave pozorišta u regionu, učesnici festivala, bojkotom brane svoj moralni i profesionalni integritet od odjeka te afere sa kojom oni nemaju nikakvu obavezu da budu povezani, a poveznica im se nameće odlukom da glavni akter svega gore navedenog bude počašćen privilegovanom pozicijom predsjednika žirija te kulturne manifestacije.

Vrijeđaš po medijima i nakon odluke suda u svoju korist, a onda prijetiš tužbama i očekuješ da te ljudi poštuju?

Čovjeku vrijednom poštovanja to ne treba.
Kako je on "glavni akter seksualne afere" ako je sud potvrdio da nema dokaza da je glavni akter seksualne afere? Zato što ga u medijima povezuju s aferom? Zato što ga je ona javno optužila? Šta ga tačno čini glavnim akterom te afere?

Ne znam da li si upratila, ali ne obračunava se on po medijima sa njom, oni se uzajamno obračunavaju i prepucavaju. Ona objavi njihov audio razgovor, on objavi poruke. Ona objavi sudske dokument, on uradi isto. On dadne izjavu, ona replicira. Pa ako je taj obračun razlog bojktota, pretpostavljam da podržavaš i bojkot nje? Pogotovo zato što govorimo o osobi koja je sudu podnijela krivotvoren dokaz. Ili muškarac ne smije glasno reći da se slučaj na njemu zasniva za montiranim dokazima kada se javno proziva i vrijeđa?
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#18481 Re: Danasnji "feminizam"

Post by FunkyzeitGames »

Učesnici maloumnog feminazi preseravanja sa Lekićem nisu svjesni koliko će ih npr. vlasnika sponzorskih biznisa ili studija uvezanih sa umjetnicima i glumcima staviti permanentno na crnu listu za saradnju. Da ne govorim o ionako malobrojnim posjetiteljima pozorišta koji, odavno zasićeni današnjim glupim i nekreativnim predstavama, neće htjeti da ulaznicama finansiraju emocijama vođene estrogenske tetkice koje podržavaju lažne optužbe radodajki. :D

Svakako sam prilično sam siguran da su ovo uradili jer su vidjeli da će im posjećenost biti ravna nuli pa hoće barem 15 minuta slave u medijima. Šerbedžiji se očigledno nije ni dolazilio dok su ostali (kojima je ovakvo nešto potrebnije za karijeru) pokazali svima da su neprofesionalna i nepouzdana djeca koja ne razmišljaju na duže staze u svojoj zaslijepljenosti robovanju feminističkim fejsbuk trendovima. 8-)
User avatar
piupiu
Posts: 16623
Joined: 05/01/2008 05:08

#18482 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

ExNihilo wrote: 29/11/2021 15:49
demagog wrote: 29/11/2021 15:44
Iako je pitanje retoricko, malo cu prokomentarisati :-)

To uopste nije ili - ili nego je i - i.
Ja bih “kmecao” i ne vidim kako mi se moze osporiti to pravo.
Kolege imaju pravo da izbjegavanjem mog sina izraze takav stav i ne vidim kako im se moze osporiti to pravo.

Sto se tice primjera koji si naveo, predjena je granica dozvoljenog kada mu se prijeti otkazom. Ne mislim da se Lecicu zbog ovoga smije dati otkaz ili mu prijetiti istim.

Inace, ako procitas sta sam napisao, shvatices da ne branim svaki postupak koji je ucinjen prema Lecicu. Ne branim ni bojkot Lecica nego branim pravo na bojkot.
Ne, stvar je upravo u tome što nemaju pravo. To pravo im je, kako sam već rekao, osporeno pozitivnim pravnim propisima naše države, ali država reigona, EU, i manje-više ostatka civiliziranog svijeta. A u ovom konkretnom primjeru, osim klevete, konstituiralo bi i mobing na radnom mjestu.
Naravno da imaju pravo na bojkot. Gdje to drzava propisuje moralne norme kojih se direktori javnih institucija imaju pridrzavati u odlukama o bojkotovanju nekoga ili necega? A i da im drzava propisuje 'moralne norme', zna drzava propisati i holokaust i genocid, tako da to nije nikakva mjera. Uostalom, Kokan Mladenovica, Robert Raponju, Darka Cvijetica... ne placa drzava BiH.

Da li ga je Lecica ovim neko oklevetao? Rekao "Lecic je silovatelj, therefore..."? Da se razumijemo, ja nisam pristalica cancel kulture. Svi su mi ti bojkoti i kontra-bojkoti pomalo histericni. Festival u Brckom je renomiran i voljen od strane pozorisnih djelatnika BiH, tako da ne mislim da bi se taj bojkot desio eto, tek onako, iz pasjaluka grupice takodje renomiranih - i usput muskih - umjetnika.
User avatar
piupiu
Posts: 16623
Joined: 05/01/2008 05:08

#18483 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

FunkyzeitGames wrote: 30/11/2021 09:57 Učesnici maloumnog feminazi preseravanja sa Lekićem nisu svjesni koliko će ih npr. vlasnika sponzorskih biznisa ili studija uvezanih sa umjetnicima i glumcima staviti permanentno na crnu listu za saradnju. Da ne govorim o ionako malobrojnim posjetiteljima pozorišta koji, odavno zasićeni današnjim glupim i nekreativnim predstavama, neće htjeti da ulaznicama finansiraju emocijama vođene estrogenske tetkice koje podržavaju lažne optužbe radodajki. :D

Svakako sam prilično sam siguran da su ovo uradili jer su vidjeli da će im posjećenost biti ravna nuli pa hoće barem 15 minuta slave u medijima. Šerbedžiji se očigledno nije ni dolazilio dok su ostali (kojima je ovakvo nešto potrebnije za karijeru) pokazali svima da su neprofesionalna i nepouzdana djeca koja ne razmišljaju na duže staze u svojoj zaslijepljenosti robovanju feminističkim fejsbuk trendovima. 8-)
Tesko da su Kokan Mladenovic, Robert Raponja, Dino Mustafic... ljudi kojima je 'ovakvo nesto potrebno za karijeru'. Mislim, smijesno. Mozebiti da ti regionalna pozorisna scena nije bas poznata.
User avatar
piupiu
Posts: 16623
Joined: 05/01/2008 05:08

#18484 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

seln wrote: 30/11/2021 09:02
piupiu wrote: 30/11/2021 02:01

Zezam se, nismo mi bas Marocco, ono, gdje skacu po zenama... ali nismo ni strasno daleko. :D :lol:
Image
Pa rekoh :D

Mada, ne znam, evo sad malo ozbiljnije - mislim da je kod nas ta vrsta navalentnosti sklonjena s ulice, ali da nije odsutna, dapace. Treba popricati malo sa ljudima koji rade sa zenama, zrtvama nasilja. Svasta se moze nauciti, ali nije popularan narativ, pa se ne cuje puno.
User avatar
piupiu
Posts: 16623
Joined: 05/01/2008 05:08

#18485 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

ExNihilo wrote: 29/11/2021 15:51
piupiu wrote: 29/11/2021 15:36

Zar se neko tako bas izjasnio? "Kriv je!"
A što nisu, ako smatraju da jeste, a očito smatraju? Zar podrška kolegici nije važnija od tričarija poput poštivanja pravne države? :D
Pa ne mogu komentarisati taj dio, jer nisam u njihovoj glavi. Ako cemo pravno - a ti tako volis - onda, jesu li rekli? Nisu? Jesu li implicirali? Moguce. Vrlo je moguce da je bojkot malo bolje upakovan od toga - da se odnosi na trend vezan i za optuzbe na ASU i sirom regiona, i da se ovim iskazuje principijelno stajaliste. Tu je Lecic eksponiran kao jedan od onih koji steti ugledu kulturnih institucija mozda vise zbog nacina na koji se nosio sa slucajem. Ali opet da ponovim, nisam procitala njihova obrazlozenja. Evo sad nadjoh ovaj tekst s malo background informacija:

https://www.istinomer.rs/analize/lecic- ... ru-vlasti/
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18486 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

piupiu wrote: 30/11/2021 11:27
ExNihilo wrote: 29/11/2021 15:49

Ne, stvar je upravo u tome što nemaju pravo. To pravo im je, kako sam već rekao, osporeno pozitivnim pravnim propisima naše države, ali država reigona, EU, i manje-više ostatka civiliziranog svijeta. A u ovom konkretnom primjeru, osim klevete, konstituiralo bi i mobing na radnom mjestu.
Naravno da imaju pravo na bojkot. Gdje to drzava propisuje moralne norme kojih se direktori javnih institucija imaju pridrzavati u odlukama o bojkotovanju nekoga ili necega? A i da im drzava propisuje 'moralne norme', zna drzava propisati i holokaust i genocid, tako da to nije nikakva mjera. Uostalom, Kokan Mladenovica, Robert Raponju, Darka Cvijetica... ne placa drzava BiH.

Da li ga je Lecica ovim neko oklevetao? Rekao "Lecic je silovatelj, therefore..."? Da se razumijemo, ja nisam pristalica cancel kulture. Svi su mi ti bojkoti i kontra-bojkoti pomalo histericni. Festival u Brckom je renomiran i voljen od strane pozorisnih djelatnika BiH, tako da ne mislim da bi se taj bojkot desio eto, tek onako, iz pasjaluka grupice takodje renomiranih - i usput muskih - umjetnika.
Sve što se dešava oko Lečića je školski primjer cancela. Ti u teoriji nisi pobornik cancel kulture, ali kad god se ovdje dotaknemo nekog canceliranja, nađeš mu opravdanje. Tako da ipak nađeš način da se u svrstaš u grupu koja, da iskoristim naslov jedne nedavno objavljene knjige, "cancelira komičare dok gori svijet".

Većina institucija (ako ne i sve) koje su se povukle sa festivala su javne institucije. Plaćaju se našim novcem i njihovi direktori nemaju mandat da canceliraju ljude autoritetom tih institucija zato što se lično njima, dakle direktorima, ti ljudi ne sviđaju. Ako se već razbacujemo "profesionalnim integritetom" Lečića, hajde da progovorimo o profesionalnom integritetu njih koji zloupotrebljavaju institucije za svoj personalni rat.

Već sam citirao Mladenovića koji povlači paralelu između protagonista predstave, žrtve silovanja koja se susreće sa svojim dželatom, i Lečića. Dakle, odgovor na tvoje pitanje je: da, jeste, oklevetao ga je.
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#18487 Re: Danasnji "feminizam"

Post by FunkyzeitGames »

piupiu wrote: 30/11/2021 11:29
FunkyzeitGames wrote: 30/11/2021 09:57 Učesnici maloumnog feminazi preseravanja sa Lekićem nisu svjesni koliko će ih npr. vlasnika sponzorskih biznisa ili studija uvezanih sa umjetnicima i glumcima staviti permanentno na crnu listu za saradnju. Da ne govorim o ionako malobrojnim posjetiteljima pozorišta koji, odavno zasićeni današnjim glupim i nekreativnim predstavama, neće htjeti da ulaznicama finansiraju emocijama vođene estrogenske tetkice koje podržavaju lažne optužbe radodajki. :D

Svakako sam prilično sam siguran da su ovo uradili jer su vidjeli da će im posjećenost biti ravna nuli pa hoće barem 15 minuta slave u medijima. Šerbedžiji se očigledno nije ni dolazilio dok su ostali (kojima je ovakvo nešto potrebnije za karijeru) pokazali svima da su neprofesionalna i nepouzdana djeca koja ne razmišljaju na duže staze u svojoj zaslijepljenosti robovanju feminističkim fejsbuk trendovima. 8-)
Tesko da su Kokan Mladenovic, Robert Raponja, Dino Mustafic... ljudi kojima je 'ovakvo nesto potrebno za karijeru'. Mislim, smijesno. Mozebiti da ti regionalna pozorisna scena nije bas poznata.
Svim nabrojanim karijera zavisi od reputacije u domaćoj javnosti. A ta javnost nije fan razapinjanja ljudi zbog rekla-kazala bez dokaza. Spozori i studiji deifinitivno nisu fanovi ljudi koji su spremni da otkažu uslugu zbpg tako banalnih razloga. To ti govorim kao neko ko je vrlo dobro upoznat sa radom studija i pratećih firmi sa glumcima iz regiona, kao i sa zahtjevima domaćih sponzora i investitora kod takvih projekata.
User avatar
piupiu
Posts: 16623
Joined: 05/01/2008 05:08

#18488 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

ExNihilo wrote: 30/11/2021 11:40 Sve što se dešava oko Lečića je školski primjer cancela. Ti u teoriji nisi pobornik cancel kulture, ali kad god se ovdje dotaknemo nekog canceliranja, nađeš mu opravdanje. Tako da ipak nađeš način da se u svrstaš u grupu koja, da iskoristim naslov jedne nedavno objavljene knjige, "cancelira komičare dok gori svijet".

Većina institucija (ako ne i sve) koje su se povukle sa festivala su javne institucije. Plaćaju se našim novcem i njihovi direktori nemaju mandat da canceliraju ljude autoritetom tih institucija zato što se lično njima, dakle direktorima, ti ljudi ne sviđaju. Ako se već razbacujemo "profesionalnim integritetom" Lečića, hajde da progovorimo o profesionalnom integritetu njih koji zloupotrebljavaju institucije za svoj personalni rat.

Već sam citirao Mladenovića koji povlači paralelu između protagonista predstave, žrtve silovanja koja se susreće sa svojim dželatom, i Lečića. Dakle, odgovor na tvoje pitanje je: da, jeste, oklevetao ga je.
Nisam bas sigurna da si ti dobro procitao moj stav glede cancel kulture - nisam pristalica, full stop. Dalje samo razmatram razloge zbog kojih se diglo svekoliko kulturnjacko festivalsko-ucesnicko mnijenje. Drugo, ovdje tema nisam ja... tako da, move on.

Da, ok, teatri jesu na budzetima. Na koji 'personalni rat' mislis? Previse je tu razlicitih likova za 'personalni rat'?

Trece, ako ga je Mladenovic oklevetao - postoji i za to rekurs, pa ako je kleveta, moze da se naplati, da se trazi javno izvinjenje, odsteta, sve.
User avatar
piupiu
Posts: 16623
Joined: 05/01/2008 05:08

#18489 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

FunkyzeitGames wrote: 30/11/2021 11:41
piupiu wrote: 30/11/2021 11:29

Tesko da su Kokan Mladenovic, Robert Raponja, Dino Mustafic... ljudi kojima je 'ovakvo nesto potrebno za karijeru'. Mislim, smijesno. Mozebiti da ti regionalna pozorisna scena nije bas poznata.
Svim nabrojanim karijera zavisi od reputacije u domaćoj javnosti. A ta javnost nije fan razapinjanja ljudi zbog rekla-kazala bez dokaza. Spozori i studiji deifinitivno nisu fanovi ljudi koji su spremni da otkažu uslugu zbpg tako banalnih razloga. To ti govorim kao neko ko je vrlo dobro upoznat sa radom studija i pratećih firmi sa glumcima iz regiona, kao i sa zahtjevima domaćih sponzora i investitora kod takvih projekata.
I to je, naravno, dobra stvar. I sad se postavlja pitanje da li je gorenabrojana grupa ljudi (koja se, doduse, ne bavi filmskom produkcijom), toliko naivna da sama sebi sijece granu na kojoj sjedi? Ili govoris o tome da Lecicu sijeku granu?
Last edited by piupiu on 30/11/2021 11:58, edited 2 times in total.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#18490 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Što Kevin Spacey, Louis C.K, Gina Cerano itd ne tužiše nekoga zbog kleveta zato što više ne dobijaju prilike ili što većina više neće
da surađuje sa njima? Javne ličnosti moraju biti svjesne da sve što rade može uticati na percepciju ljudi sa kojima surađuju i posluju
i da se bježi od ljudi za koje se vežu negativne konotacije, publicitet i nelagoda. Lečić je proglašen nevinim na sudu, ali način na koji
se ponašao i na koji je hendlao čitav ovaj proces je ostavio neizbrisivu mrlju.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#18491 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Kleveta bi mogla proći ako bi postojao dokaz da je bojkot upravo zbog toga. Na sudu pretpostavke i ono što je očigledno ne piju vodu, već samo i isključivo dokazi.

Da ja sutra kažem bojkotujem dalea coopera jer smatram da je nasilnik, a istovremenu mu učinim štetu i povučem još neke ljude ili udruženja sa sobom, tad jeste kleveta i može me za to tužiti. Ako bojkotujem i ne navedem razlog ni na jedan jedini način to nije kleveta iako je očigledno zašto bojktotujem.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18492 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

MarlboroGold wrote: 30/11/2021 12:00 Kleveta bi mogla proći ako bi postojao dokaz da je bojkot upravo zbog toga. Na sudu pretpostavke i ono što je očigledno ne piju vodu, već samo i isključivo dokazi.

Da ja sutra kažem bojkotujem dalea coopera jer smatram da je nasilnik, a istovremenu mu učinim štetu i povučem još neke ljude ili udruženja sa sobom, tad jeste kleveta i može me za to tužiti. Ako bojkotujem i ne navedem razlog ni na jedan jedini način to nije kleveta iako je očigledno zašto bojktotujem.
Suština zabrane klevete je narušavanje ugleda. Zakon ne precizira u kojoj formi to narušavanje mora doći, osim da mora biti javno i usmjereno prema osobi koja je jasno identificirana, te bazirano na netačnim informacijama. Sve ostalo je interpretacija suda.
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#18493 Re: Danasnji "feminizam"

Post by FunkyzeitGames »

piupiu wrote: 30/11/2021 11:53
FunkyzeitGames wrote: 30/11/2021 11:41

Svim nabrojanim karijera zavisi od reputacije u domaćoj javnosti. A ta javnost nije fan razapinjanja ljudi zbog rekla-kazala bez dokaza. Spozori i studiji deifinitivno nisu fanovi ljudi koji su spremni da otkažu uslugu zbpg tako banalnih razloga. To ti govorim kao neko ko je vrlo dobro upoznat sa radom studija i pratećih firmi sa glumcima iz regiona, kao i sa zahtjevima domaćih sponzora i investitora kod takvih projekata.
I to je, naravno, dobra stvar. I sad se postavlja pitanje da li je gorenabrojana grupa ljudi (koja se, doduse, ne bavi filmskom produkcijom), toliko naivna da sama sebi sjece granu na kojoj sjedi? Ili govoris o tome da Lecicu sjeku granu?
Lečiću je neće moći odsjeći jer javnost u sve većem broju shvata da čovjek nije kriv za ono za šta ga se tereti. Da, vidi se da je možda komični pokušaj zavodnika u porukama, ali nije silovatelj kog se treba medijski provlačiti kroz blato. Oni će je sebi odsjeći na duže staze, jer kada se definitivno dokaže da lujka laže (a već se dokazalo dobrim dijelom kroz njene fabrikovane "dokaze" i odbijanjem suda da uopšte troši vrijeme na tako patetično lažan pokušaj krivične prijave) tada će ljudi jednostavno odbiti da podrže nekoga ko bi im djelima tako nametao trač-reputaciju sinu, mužu i ocu i uskratio im pravo da rade. Ostat će im budžetski projekti pranja novca i NVO moljakanje za grantove.

A filmska industrija nije jedina koja radi sa njima. Ja sam recimo lično ubacivao glas Zane Marjanović u cut-scenu video igre koju je jedan domaći studio pravio. Da se neko plaćen za takav posao pokaže kao osoba spremna da odbije da dostavi traženo jer npr. Lečić daje glas drugom liku u igri, taj neko više nikada ne bi bio razmatran kao pouzdana opcija za saradnju.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18494 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

Meni samo nije jasno kako ljudi koji Lečića kleveću uprkos odluci suda ne vide da time slabe društvenu ulogu istih onih institucija od kojih će sutra tražiti zaštitu kada se dogodi silovanje ili drugi oblik zlostavljanja.

Dakle, onih institucija na kojima počiva zaštita svih ona prava za koja su se feministkinje borile i bore.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#18495 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

ExNihilo wrote: 30/11/2021 12:07
MarlboroGold wrote: 30/11/2021 12:00 Kleveta bi mogla proći ako bi postojao dokaz da je bojkot upravo zbog toga. Na sudu pretpostavke i ono što je očigledno ne piju vodu, već samo i isključivo dokazi.

Da ja sutra kažem bojkotujem dalea coopera jer smatram da je nasilnik, a istovremenu mu učinim štetu i povučem još neke ljude ili udruženja sa sobom, tad jeste kleveta i može me za to tužiti. Ako bojkotujem i ne navedem razlog ni na jedan jedini način to nije kleveta iako je očigledno zašto bojktotujem.
Suština zabrane klevete je narušavanje ugleda. Zakon ne precizira u kojoj formi to narušavanje mora doći, osim da mora biti javno i usmjereno prema osobi koja je jasno identificirana, te bazirano na netačnim informacijama. Sve ostalo je interpretacija suda.
Baš zato što to zakon ne precizira bojkoti bez neke posebne drame u pozadini najčešće ne prolaze kao kleveta.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#18496 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Citam ovo o lecicevom bahatom i nasilnickom ponasanju, obracunavanju sa tom zenom koja ga je optuzila, pa lose hendla situaciju, i sve to, i bas razmisljam, na stranu sad lecic, kako bi se vi ponijeli u slicnoj situaciji? Neko vas lazno optuzi za nesto, a vi niste krivi, ali ljudi oko vas smatraju da ipak ima tu nesto, kako se normalan covjek treba ponasati? Do kraja zivota se pravdati za nesto sto niste uradili? Do kraja zivota vagati vlastite rijeci da vas ko ne shvati pogresno?

Ne pitam ovo nuzno zbog samog lecica (nisam bas detaljno upucena u desavanja), vec jer su ocito vremena takva da svako od nas jedan dan moze osvanuti u kafkinom procesu.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18497 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

Optuže te za silovanje, u javnost plasiraju montiran audio, sudu dostave montiran audio, sud sve odbaci, ali se hajka i dalje nastavlja. I pazi sad, nije problem što si osuđen uprkos sudu niti što se javnosti i sudu plasiraju podvaljeni dokazi...problem je kako ti komuniciraš dok revoltiraš protiv toga.

Ne sviđa im se ton. :D Da, jeste sud odbacio krivnju, jesu vještaci utvrdili da su dokazi montirani...ali nešto u tvom tonu prosto čini te krivim.

Image

Kakva zamjena teza.
Last edited by ExNihilo on 30/11/2021 13:25, edited 1 time in total.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18498 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

zlo je zlo i ne treba ga zbog "korektnosti" drugacije zvati ili tolerisati kako bi pokazali sa smo za inclusion i toleranciju.
mislite da nema osnova za takvo misljenje o Lecicu? Imate puno povjerenje u sudske institucije, razloge odbacivanja optuznice (sic!)?
Ok.
Dajte mu svoju kcerku/sestru/rodicu.
Walk the talk.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18499 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

KraljicaIzJajca wrote: 30/11/2021 06:57
S4mpion wrote: 30/11/2021 00:45

Sve zavisi u kojem kontekstu se sterilizacija obavlja i šta joj je cilj.

Postupak sterilizacije žena u haremu nema svrhu, baš kao što je ne bi imala ni sterilizacija muškaraca Roma u Slovačkoj, ali obrnute uloge itekako ostvaruju ciljeve sterilizacije, i u slovačkoj državi i na sultanovom dvoru.

Upravo iz tog razloga je pažljivo odabrana skupina nad kojom će se sterilizacija provoditi i to nema nikakve veze s tim je li sterilizacija štetnija za muškarce ili žene, bira se ona opcija koja će efikasnije dovesti do cilja.
Isuse, tvoje izjave nemaju veze sa zdravom logikom. :shock: :lol:
Prvo si rekla da je podrška, a sada izjava, a onda mi pripisala postupke slovačke vlade, pa kako da pričamo o logici? :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16623
Joined: 05/01/2008 05:08

#18500 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

no_sikiriki wrote: 30/11/2021 08:10
piupiu wrote: 30/11/2021 02:14 @no_sikiriki E, bas je zanimljivo pitanje to oko prevoda za 'violate my body'. Kod nas je to skoro nemougce prevesti - da se radi prvenstveno o narusavanju tjelesnog integriteta osobe (fizicke povrede su posebna kategorija).

Ovo je sustina musko-zenskih odnosa, vise nego bilo sta drugo - da li muskarci danas, kad smo razvili odredjeni stepen civilizovanog ponasanja, smatraju da je imati moc nad nekim - da narusavas njegov tjelesni integritet, da ga fizicki ugrozavas ili povrjedjujes, da vrsis dominaciju nad njim - verbalno, finansijski, kontrolom ponasanja te osobe - je li to obrazac musko-zenskih odnosa koji muskarci zele pratiti? Jer to je sva sustina feminizma - zene to ne zele.

I druga stvar - kad se od muskarca ocekuje da bude dominantan u odnosu na svoju okolinu - kad mu se oduzima pravo da osjeca ili da se ponasa drugacije u odnosu na patrijarhalne norme ("ti nisi muskarac", "muskarci ne placu", "ti si papucar", itd) - da li vam ikad padne na pamet da je to oduzimanje prava muskarcu da bude u sirem smislu covjek - koji je integrisao sve aspekte covjecnosti? Sta znaci izraz 'ti nisi muskarac'?
razumijemo se u potpunosti. i iskreno sam mislila da jesmo dosli do nekih civilizacijskih normi cak i u BiH, ali kad vidim šta muškarci pišu na ovoj temi bude mi zlo.
Doduse, sad kad ponovo procitam sta sam napisala - neke zene vjerovatno i zele dominaciju ili su internalizirale dominaciju kao pozeljnu s drustvenog aspekta... pa onda moj zakljucak gore nije istinit. Ima nas s raznim tipovima licnosti. :roll:
Post Reply