Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#15476 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

wewa wrote: 28/01/2021 10:49
bandit_mo wrote: 28/01/2021 10:45
wewa wrote: 28/01/2021 10:42
protestima su postigli odgodu donosenja zakona, ali je jucer odjednom donesen.
jezivo.

cujem, u komsiluku krenuli s agitacijom za zabranu isto..
Ovo je kao gram kokaina na Markićku, uzlet i polet su spremni :-D
aaa ne mislim na susjedstvo, mada njih od zabrane dijeli mozda jos jedan izborni ciklus i trijumf desnice.
nego i u Srbiji su krenuli s istom propagandom, sto ce reci da pokretacka snaga nije preporod katolicanstva nego radikalizacija konzervativnih snaga opcenito. isto se desava i u dominantno protestantskoj Americi.
I onda neki kažu kako feminizam nije više potreban, kao ciljevi su ostvareni, čemu daljnja borba. :roll: Dok god postoje retrogradne
snage koje žele povratak stvari na staro, borba nikada neće biti gotova.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#15477 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

piupiu wrote: 28/01/2021 10:46
wewa wrote: 28/01/2021 10:18
piupiu wrote: 28/01/2021 10:11 "Izvršio obljubu" :roll:

Kakva riječ za nasilje.
i natjerao je da s njim ima analni odnos.
krasan izbor eufemizama usred sudskog postupka, a znamo da je pravda potpuno slijepa, objektivna i ostale floskule.
Neutralizirajuća sterilizacija jezika... O ovome bi mogli satima raspravljati... Civilizacija u svoj svojoj raskoši.

Evo tri slučaja pročitah i diže mi se stomak; drugi—lik je provalio u kuću ženi od 84 godine i satima je silovao pod prijetnjom pištoljem; ispod toga—lik siluje malodobnu kćer... Oni bi da ih '(ob)ljube', a one se, okrutnice, otimaju. :|
i zaista, kad procitas onaj Prirucnik, ne mozes a da ne aplaudiras hrabrosti svake zrtve koja prijavi zlostavljanje. s cime se sve mora izboriti zarad komadica pravde...

u nekom radu iz 2003. o hrvatskom zakonodavstvu stoji da krivicno djelo silovanja ucestvuje s 0,2% u ukupnom broju svih predmeta koji godisnje budu okoncani pred sudovima. ne zato sto je to k.d. rijetka pojava, nego upravo zbog neprijavljivanja, otezanog dokazivanja...
Last edited by wewa on 28/01/2021 11:01, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#15478 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

hadzinicasa wrote: 28/01/2021 09:28
a evo i ja kontam zadnjih nekoliko stranica raspravljaju mahom muskarci online teoreticari opce prakse o feminizmu. I to: otkud, sta, kako, kuda, u sta se prometnulo. hajd to nego jel' samo sebi svrha, sta hoce feminizam, je li nam potreban, sta zene zapravo misle (oni znaju), sta im treba (takodjer oni znaju), zasto nam nije potreban, pa onda ne sta im zene forumske kolegice ovdje kazu nego sta su one s tim sto su rekle zapravo mislile (znaju oni bolje), pa meme ljuti boj...

a onda krene takmicenje u uriniranju u dalj. pa se fekalije prospu po citavoj temi.

sad ce krenuti kme kme u stilu Petersonove teze o "ogranicavanju slobode govora". I ne, ne radi se o tome da se iznose stvari koje izrazavaju drugacije misljenje ili stav, nego se nadmeno i autoritativno iznose teze pa se potkrepljuju fabriciranim random cinjenicama a sve u svrhu dokazivanja da je neko u pravu i poklapanja eventualnog sugovornika.

i tako. RAZGOVORA ni u tragovima. Slusanja i funkcionalne pismenosti takodjer.
Uzalud se žestiš, hadžinice, feministkinje zapravo samo žele biti brutalno dominirane, tako je govorio Zarapeterson. :D
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#15479 Re: Danasnji "feminizam"

Post by bandit_mo »

dale cooper wrote: 28/01/2021 10:52
wewa wrote: 28/01/2021 10:49
bandit_mo wrote: 28/01/2021 10:45

Ovo je kao gram kokaina na Markićku, uzlet i polet su spremni :-D
aaa ne mislim na susjedstvo, mada njih od zabrane dijeli mozda jos jedan izborni ciklus i trijumf desnice.
nego i u Srbiji su krenuli s istom propagandom, sto ce reci da pokretacka snaga nije preporod katolicanstva nego radikalizacija konzervativnih snaga opcenito. isto se desava i u dominantno protestantskoj Americi.
I onda neki kažu kako feminizam nije više potreban, kao ciljevi su ostvareni, čemu daljnja borba. :roll: Dok god postoje retrogradne
snage koje žele povratak stvari na staro, borba nikada neće biti gotova.
Sad će se Šampion javit kako sam ukidaju prava, dok mi pričamo na forumu :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#15480 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

bandit_mo wrote: 28/01/2021 10:55
dale cooper wrote: 28/01/2021 10:52
wewa wrote: 28/01/2021 10:49
aaa ne mislim na susjedstvo, mada njih od zabrane dijeli mozda jos jedan izborni ciklus i trijumf desnice.
nego i u Srbiji su krenuli s istom propagandom, sto ce reci da pokretacka snaga nije preporod katolicanstva nego radikalizacija konzervativnih snaga opcenito. isto se desava i u dominantno protestantskoj Americi.
I onda neki kažu kako feminizam nije više potreban, kao ciljevi su ostvareni, čemu daljnja borba. :roll: Dok god postoje retrogradne
snage koje žele povratak stvari na staro, borba nikada neće biti gotova.
Sad će se Šampion javit kako sam ukidaju prava, dok mi pričamo na forumu :D
Sreća što ga ignorišete, snositi se ne bi mogao da mu ko još odgovori. :mrgreen:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#15481 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

dale cooper wrote: 28/01/2021 10:52
wewa wrote: 28/01/2021 10:49
bandit_mo wrote: 28/01/2021 10:45

Ovo je kao gram kokaina na Markićku, uzlet i polet su spremni :-D
aaa ne mislim na susjedstvo, mada njih od zabrane dijeli mozda jos jedan izborni ciklus i trijumf desnice.
nego i u Srbiji su krenuli s istom propagandom, sto ce reci da pokretacka snaga nije preporod katolicanstva nego radikalizacija konzervativnih snaga opcenito. isto se desava i u dominantno protestantskoj Americi.
I onda neki kažu kako feminizam nije više potreban, kao ciljevi su ostvareni, čemu daljnja borba. :roll: Dok god postoje retrogradne
snage koje žele povratak stvari na staro, borba nikada neće biti gotova.
pisali smo vec o tome - ljudi iz meni neobjasnjivog razloga polaze od pretpostavke da je danasnje drustvo najbolji moguci oblik civilizacije i da su svi clanovi i clanice drustva zadovoljni svojim polozajem. otkud im hrabrost?! u kojem mjehuru oni zive pa da steknu ili izmisle takav zakljucak?!

kome se da, evo pregrst informacija o polozaju zena u svijetu:

https://www.unwomen.org/en/digital-libr ... rlds-women
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#15482 Re: Danasnji "feminizam"

Post by bandit_mo »

dale cooper wrote: 28/01/2021 10:59
bandit_mo wrote: 28/01/2021 10:55
dale cooper wrote: 28/01/2021 10:52

I onda neki kažu kako feminizam nije više potreban, kao ciljevi su ostvareni, čemu daljnja borba. :roll: Dok god postoje retrogradne
snage koje žele povratak stvari na staro, borba nikada neće biti gotova.
Sad će se Šampion javit kako sam ukidaju prava, dok mi pričamo na forumu :D
Sreća što ga ignorišete, snositi se ne bi mogao da mu ko još odgovori. :mrgreen:
Vjerujem da bi netko i naivno odgovorio da nije uvijek ista mantra sa onom jadnom ženom..
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#15483 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

piupiu wrote: 28/01/2021 10:54
hadzinicasa wrote: 28/01/2021 09:28
a evo i ja kontam zadnjih nekoliko stranica raspravljaju mahom muskarci online teoreticari opce prakse o feminizmu. I to: otkud, sta, kako, kuda, u sta se prometnulo. hajd to nego jel' samo sebi svrha, sta hoce feminizam, je li nam potreban, sta zene zapravo misle (oni znaju), sta im treba (takodjer oni znaju), zasto nam nije potreban, pa onda ne sta im zene forumske kolegice ovdje kazu nego sta su one s tim sto su rekle zapravo mislile (znaju oni bolje), pa meme ljuti boj...

a onda krene takmicenje u uriniranju u dalj. pa se fekalije prospu po citavoj temi.

sad ce krenuti kme kme u stilu Petersonove teze o "ogranicavanju slobode govora". I ne, ne radi se o tome da se iznose stvari koje izrazavaju drugacije misljenje ili stav, nego se nadmeno i autoritativno iznose teze pa se potkrepljuju fabriciranim random cinjenicama a sve u svrhu dokazivanja da je neko u pravu i poklapanja eventualnog sugovornika.

i tako. RAZGOVORA ni u tragovima. Slusanja i funkcionalne pismenosti takodjer.
Uzalud se žestiš, hadžinice, feministkinje zapravo samo žele biti brutalno dominirane, tako je govorio Zarapeterson. :D
kakvi ste to ljudi, sprdate se s intelektualcem.

:lol:
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#15484 Re: Danasnji "feminizam"

Post by bandit_mo »

sherbett wrote: 28/01/2021 11:07
bandit_mo wrote: 28/01/2021 10:09
wewa wrote: 28/01/2021 10:06

realnije bi bilo upitati kako da se rijese erekcije nakon takvog festivala muskosti!
Čuj kako da se riješe... pa u najbližu ženu koja hoda u kratkoj suknji ulicom po mraku. Očigledno.
Ok, ovo je ipak krajnje degutantno sve skupa
Meni je jasno da su ove šale degutanten, nisu svačiji cup of tea.
No očekivala bih da ti je kao ženi ipak degutantnije ono na što se moja šala referirala, a to je upis forumaša gdje predlaže da žena ne hoda sama ulicom ako ne želi biti silovana.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#15485 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

ah, boys will be boys, za muskarce je normalno da svasta kazu, budu grubi, to im je u prirodi, zaboga!

od zena se ipak ocekuje vise. mi treba da budemo dame na ulici, domacice za sporetom i kurve u krevetu samo ako to od nas muskarac ocekuje.
dvostruki moral at its finest!
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#15486 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

wewa wrote: 28/01/2021 11:00
dale cooper wrote: 28/01/2021 10:52
wewa wrote: 28/01/2021 10:49
aaa ne mislim na susjedstvo, mada njih od zabrane dijeli mozda jos jedan izborni ciklus i trijumf desnice.
nego i u Srbiji su krenuli s istom propagandom, sto ce reci da pokretacka snaga nije preporod katolicanstva nego radikalizacija konzervativnih snaga opcenito. isto se desava i u dominantno protestantskoj Americi.
I onda neki kažu kako feminizam nije više potreban, kao ciljevi su ostvareni, čemu daljnja borba. :roll: Dok god postoje retrogradne
snage koje žele povratak stvari na staro, borba nikada neće biti gotova.
pisali smo vec o tome - ljudi iz meni neobjasnjivog razloga polaze od pretpostavke da je danasnje drustvo najbolji moguci oblik civilizacije i da su svi clanovi i clanice drustva zadovoljni svojim polozajem. otkud im hrabrost?! u kojem mjehuru oni zive pa da steknu ili izmisle takav zakljucak?!

kome se da, evo pregrst informacija o polozaju zena u svijetu:

https://www.unwomen.org/en/digital-libr ... rlds-women
A sad ozbiljno - pa upravo iz tog razloga je Peterson toliko popularan kod tako široke lepeze raznolikih profila... to nezadovoljstvo današnjim stanjem Zapadne civilizacije je sveprisutno i manifestuje se na razne načine. U pravu je Dale — ne nazire se kraj ovoj borbi; što je najgore, sve su se ekonomske i socijalne kontradikcije, raslojavanja, nepravde... svele na identitetske ratove (ego je glavni neprijatelj klasne borbe). A svemu nas je tome Marx učio prije 150 i kusur godina. Neko je pitao šta je Marks... vizionar, Marks je bio vizionar.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#15487 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

wewa wrote: 28/01/2021 09:51
hadzinicasa wrote: 28/01/2021 09:28
wewa wrote: 28/01/2021 09:03

ali zasto?!
pa nema bolje ilustracije polozaja zena u drustvu od macevanja cunama dvojice filozofa na temi o feminizmu.
a evo i ja kontam zadnjih nekoliko stranica raspravljaju mahom muskarci online teoreticari opce prakse o feminizmu. I to: otkud, sta, kako, kuda, u sta se prometnulo. hajd to nego jel' samo sebi svrha, sta hoce feminizam, je li nam potreban, sta zene zapravo misle (oni znaju), sta im treba (takodjer oni znaju), zasto nam nije potreban, pa onda ne sta im zene forumske kolegice ovdje kazu nego sta su one s tim sto su rekle zapravo mislile (znaju oni bolje), pa meme ljuti boj...

a onda krene takmicenje u uriniranju u dalj. pa se fekalije prospu po citavoj temi.

sad ce krenuti kme kme u stilu Petersonove teze o "ogranicavanju slobode govora". I ne, ne radi se o tome da se iznose stvari koje izrazavaju drugacije misljenje ili stav, nego se nadmeno i autoritativno iznose teze pa se potkrepljuju fabriciranim random cinjenicama a sve u svrhu dokazivanja da je neko u pravu i poklapanja eventualnog sugovornika.

i tako. RAZGOVORA ni u tragovima. Slusanja i funkcionalne pismenosti takodjer.
nema razgovora jer dobrom dijelu najglasnijih ucesnika na temi razgovor nije cilj, cilj je dominirati nad sugovornikom ili sugovornicom. kompleksi su cudo.
Pa sa vas dvije se svakako ne može normalno razgovarati, a da po defaultu ne morališete, ne diskreditirate i ne etiketirate drugu stranu kad ima drugačije mišljenje od vašeg. Zato je bolje malo podbadati jer je zanimljivije :mrgreen:
Last edited by MarlboroGold on 28/01/2021 11:27, edited 1 time in total.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#15488 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

piupiu wrote: 28/01/2021 11:20
wewa wrote: 28/01/2021 11:00
dale cooper wrote: 28/01/2021 10:52

I onda neki kažu kako feminizam nije više potreban, kao ciljevi su ostvareni, čemu daljnja borba. :roll: Dok god postoje retrogradne
snage koje žele povratak stvari na staro, borba nikada neće biti gotova.
pisali smo vec o tome - ljudi iz meni neobjasnjivog razloga polaze od pretpostavke da je danasnje drustvo najbolji moguci oblik civilizacije i da su svi clanovi i clanice drustva zadovoljni svojim polozajem. otkud im hrabrost?! u kojem mjehuru oni zive pa da steknu ili izmisle takav zakljucak?!

kome se da, evo pregrst informacija o polozaju zena u svijetu:

https://www.unwomen.org/en/digital-libr ... rlds-women
A sad ozbiljno - pa upravo iz tog razloga je Peterson toliko popularan kod tako široke lepeze raznolikih profila... to nezadovoljstvo današnjim stanjem Zapadne civilizacije je sveprisutno i manifestuje se na razne načine. U pravu je Dale — ne nazire se kraj ovoj borbi; što je najgore, sve su se ekonomske i socijalne kontradikcije, raslojavanja, nepravde... svele na identitetske ratove (ego je glavni neprijatelj klasne borbe). A svemu nas je tome Marx učio prije 150 i kusur godina. Neko je pitao šta je Marks... vizionar, Marks je bio vizionar.
civilizaciji treba psihoterapija. da ojacamo za revoluciju, jer drugacijeg nacina ne vidim.

btw donekle je offtopic, ali moram spomenuti dr Gabora Matea, on se referira na Marxova 4 tipa alijenacije, a divan je, divan govornik, terapeut, ljekar, covjek:

User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#15489 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

MarlboroGold wrote: 28/01/2021 11:25
wewa wrote: 28/01/2021 09:51
hadzinicasa wrote: 28/01/2021 09:28

a evo i ja kontam zadnjih nekoliko stranica raspravljaju mahom muskarci online teoreticari opce prakse o feminizmu. I to: otkud, sta, kako, kuda, u sta se prometnulo. hajd to nego jel' samo sebi svrha, sta hoce feminizam, je li nam potreban, sta zene zapravo misle (oni znaju), sta im treba (takodjer oni znaju), zasto nam nije potreban, pa onda ne sta im zene forumske kolegice ovdje kazu nego sta su one s tim sto su rekle zapravo mislile (znaju oni bolje), pa meme ljuti boj...

a onda krene takmicenje u uriniranju u dalj. pa se fekalije prospu po citavoj temi.

sad ce krenuti kme kme u stilu Petersonove teze o "ogranicavanju slobode govora". I ne, ne radi se o tome da se iznose stvari koje izrazavaju drugacije misljenje ili stav, nego se nadmeno i autoritativno iznose teze pa se potkrepljuju fabriciranim random cinjenicama a sve u svrhu dokazivanja da je neko u pravu i poklapanja eventualnog sugovornika.

i tako. RAZGOVORA ni u tragovima. Slusanja i funkcionalne pismenosti takodjer.
nema razgovora jer dobrom dijelu najglasnijih ucesnika na temi razgovor nije cilj, cilj je dominirati nad sugovornikom ili sugovornicom. kompleksi su cudo.
Pa sa vas dvije se svakako ne može normalno razgovarati, a da po defaultu ne morališete, ne diskreditujete i ne etiketirate drugu stranu kad ima drugačije mišljenje od vašeg. Zato je bolje malo podbadati jer je zanimljivije :mrgreen:
pa bilo bi zanimljivije kad bi to podbadanje funkcionisalo. :zjev:
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#15490 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

bandit_mo wrote: 28/01/2021 11:11
sherbett wrote: 28/01/2021 11:07
bandit_mo wrote: 28/01/2021 10:09

Čuj kako da se riješe... pa u najbližu ženu koja hoda u kratkoj suknji ulicom po mraku. Očigledno.
Ok, ovo je ipak krajnje degutantno sve skupa
Meni je jasno da su ove šale degutanten, nisu svačiji cup of tea.
No očekivala bih da ti je kao ženi ipak degutantnije ono na što se moja šala referirala, a to je upis forumaša gdje predlaže da žena ne hoda sama ulicom ako ne želi biti silovana.
I muškarce se upozorava da ne hodaju nekim dijelovima nekih gradova grada zato što bi mogli biti napadnuti.

Hodanje u minjacima u određena doba dana (i noć je dio dana) i na nekim mjestima ne bi trebalo biti problematično, ali svakoj prosječno inteligentnoj osobi je jasno da je realnost takva da jeste.

Ni ja, iako imam gabarite koji govore da se ne treba sa mnom zezati, ne bih hodao na nekim mjestima u neka doba sam.

Ja bih volio da nije tako, da što više žena hoda u svako doba dana i noći svuda što oskudnije odjevene (ali samo ako su zgodne :)), ljepše je za vidjeti nego obratno, ali tako je kako je.

Nešto je i stvar zdravog razuma.

Ono šta meni u tom Challengerovom upisu smeta je da on to nije napisao zbog brige za žene nego zbog "promicanja" vjerskog morala. A to mi je potreban i dovoljan uslov da ne budem na njegovoj liniji :)
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#15491 Re: Danasnji "feminizam"

Post by madner »

Feminizam napada ljudska prava pod zastavom borbe za ravnopravnost, dakle tice se cijelog drustva a ne samo jednog spola.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#15492 Re: Danasnji "feminizam"

Post by bandit_mo »

Hakiz wrote: 28/01/2021 11:33
bandit_mo wrote: 28/01/2021 11:11
sherbett wrote: 28/01/2021 11:07

Ok, ovo je ipak krajnje degutantno sve skupa
Meni je jasno da su ove šale degutanten, nisu svačiji cup of tea.
No očekivala bih da ti je kao ženi ipak degutantnije ono na što se moja šala referirala, a to je upis forumaša gdje predlaže da žena ne hoda sama ulicom ako ne želi biti silovana.
I muškarce se upozorava da ne hodaju nekim dijelovima nekih gradova grada zato što bi mogli biti napadnuti.

Hodanje u minjacima u određena doba dana (i noć je dio dana) i na nekim mjestima ne bi trebalo biti problematično, ali svakoj prosječno inteligentnoj osobi je jasno da je realnost takva da jeste.

Ni ja, iako imam gabarite koji govore da se ne treba sa mnom zezati, ne bih hodao na nekim mjestima u neka doba sam.

Ja bih volio da nije tako, da što više žena hoda u svako doba dana i noći svuda što oskudnije odjevene (ali samo ako su zgodne :)), ljepše je za vidjeti nego obratno, ali tako je kako je.

Nešto je i stvar zdravog razuma.

Ono šta meni u tom Challengerovom upisu smeta je da on to nije napisao zbog brige za žene nego zbog "promicanja" vjerskog morala. A to mi je potreban i dovoljan uslov da ne budem na njegovoj liniji :)
Nije li dama napadnuta na Vilsonovom? Nisam iz Sarajeva, no nije li to neki širi centar? A ne neka zabita ulica u rubnom dijelu grada..
Naivno je misliti da silovatelji napadaju jer je dama u minici. Ili sama na ulici. Usudim se reći da je tih random napada na ulici najmanje, iako nemam službenu statistiku silovanja.
No teret odgovornosti je vrlo često na žrtvi pa što ne bi bio i ovdje.

Kažeš vjerki zanos? Objašnjava uporno spominjanje pedera na ovoj temi :-D
Last edited by bandit_mo on 28/01/2021 11:48, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#15493 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

bandit_mo wrote: 28/01/2021 10:48
piupiu wrote: 28/01/2021 10:46 Neutralizirajuća sterilizacija jezika... O ovome bi mogli satima raspravljati... Civilizacija u svoj svojoj raskoši.

Evo tri slučaja pročitah i diže mi se stomak; drugi—lik je provalio u kuću ženi od 84 godine i satima je silovao pod prijetnjom pištoljem; ispod toga—lik siluje malodobnu kćer... Oni bi da ih '(ob)ljube', a one se, okrutnice, otimaju. :|
Uskoro će krenuti u diplomatski pasiv.. bivaju obljubljene.. same od sebe valjda :roll:
Vjerujem da je to već dio braniteljskog semantičkog 'arsenala'. :cry:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#15494 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Hakiz wrote: 28/01/2021 11:33
bandit_mo wrote: 28/01/2021 11:11
sherbett wrote: 28/01/2021 11:07

Ok, ovo je ipak krajnje degutantno sve skupa
Meni je jasno da su ove šale degutanten, nisu svačiji cup of tea.
No očekivala bih da ti je kao ženi ipak degutantnije ono na što se moja šala referirala, a to je upis forumaša gdje predlaže da žena ne hoda sama ulicom ako ne želi biti silovana.
I muškarce se upozorava da ne hodaju nekim dijelovima nekih gradova grada zato što bi mogli biti napadnuti.

Hodanje u minjacima u određena doba dana (i noć je dio dana) i na nekim mjestima ne bi trebalo biti problematično, ali svakoj prosječno inteligentnoj osobi je jasno da je realnost takva da jeste.

Ni ja, iako imam gabarite koji govore da se ne treba sa mnom zezati, ne bih hodao na nekim mjestima u neka doba sam.

Ja bih volio da nije tako, da što više žena hoda u svako doba dana i noći svuda što oskudnije odjevene (ali samo ako su zgodne :)), ljepše je za vidjeti nego obratno, ali tako je kako je.

Nešto je i stvar zdravog razuma.

Ono šta meni u tom Challengerovom upisu smeta je da on to nije napisao zbog brige za žene nego zbog "promicanja" vjerskog morala. A to mi je potreban i dovoljan uslov da ne budem na njegovoj liniji :)
ne znam koliko prosjecan ucesnik na ovoj temi, a i na forumu opcenito poznaje zene i njihovu svakodnevnicu, ali nas se odgaja, upucuje, ubjedjuje od najmanjih nogu da budemo odgovorne za vlastitu sigurnost. ako koja i nije dobila poduku u roditeljskom domu, poceci samostalnosti su dovoljni da se spozna cijeli dijapazon situacija koje su potencijalno opasne. a opet, kako vidimo po statistikama, ne uspijevamo se sacuvati - ni tako sto prelazimo na drugu stranu ceste, tako sto hodamo samo osvijetljenim dijelovima grada, sto u ruci imamo mobitel i glumimo da razgovaramo s nekim ako se na ulici nasao muskarac, sto nosimo sto veci svezanj kljuceva u ruci kad se vracamo kucama, za slucaj neophodne samoodbrane, sto s velikim oklijevanjem same pozivamo majstore i primamo u svoje domove...

ono cega fali jeste uticaj na ostatak drustva. ok, zene ce preuzeti odgovornost za vlastitu dobrobit, tako to radimo oduvijek, ali hajde da progovorimo o kolektivnoj odgovornosti za osjecaj sigurnosti. rijetki su muskarci koji ce samoinicijativno preci cestu da se u mracnoj ulici ne mimoidju sa zenom koja hoda sama, koji ce svjesno usporiti hod ako im se put poklapa sa onim zene ispred... sve sto treba je samo malo dobre volje, samo malo empatije. i hajde da se, za promjenu, ne pozivamo na srodnice muskaraca kad isticemo empatiju - ako muskarac ne moze pozeljeti dobrobit zeni a da sam nema zenu, sestru ili kcer, onda smo zaista u velikom problemu.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#15495 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

bandit_mo wrote: 28/01/2021 11:41
Hakiz wrote: 28/01/2021 11:33
bandit_mo wrote: 28/01/2021 11:11

Meni je jasno da su ove šale degutanten, nisu svačiji cup of tea.
No očekivala bih da ti je kao ženi ipak degutantnije ono na što se moja šala referirala, a to je upis forumaša gdje predlaže da žena ne hoda sama ulicom ako ne želi biti silovana.
I muškarce se upozorava da ne hodaju nekim dijelovima nekih gradova grada zato što bi mogli biti napadnuti.

Hodanje u minjacima u određena doba dana (i noć je dio dana) i na nekim mjestima ne bi trebalo biti problematično, ali svakoj prosječno inteligentnoj osobi je jasno da je realnost takva da jeste.

Ni ja, iako imam gabarite koji govore da se ne treba sa mnom zezati, ne bih hodao na nekim mjestima u neka doba sam.

Ja bih volio da nije tako, da što više žena hoda u svako doba dana i noći svuda što oskudnije odjevene (ali samo ako su zgodne :)), ljepše je za vidjeti nego obratno, ali tako je kako je.

Nešto je i stvar zdravog razuma.

Ono šta meni u tom Challengerovom upisu smeta je da on to nije napisao zbog brige za žene nego zbog "promicanja" vjerskog morala. A to mi je potreban i dovoljan uslov da ne budem na njegovoj liniji :)
Nije li dama napadnuta na Vilsonovom? Nisam iz Sarajeva, no nije li to neki širi centar? A ne neka zabita ulica u rubnom dijelu grada..
Naivno je misliti da silovatelji napadaju jer je dama u minici. Ili sama na ulici. Usudim se reći da je tih random napada na ulici najmanje, iako nemam službenu statistiku silovanja.
No teret odgovornosti je vrlo često na žrtvi pa što ne bi bio i ovdje.

Kažeš vjerki zanos? Objašnjava uporno spominjanje pedera na ovoj temi :-D
Na tom Vilsonovom napadaju i slabije muškarce, Vilsonovo je jedno vrijeme bilo maltene mjesto snabdijevanja mobitelima za one koji ne žele da ih plate :lol:
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#15496 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

wewa wrote: 28/01/2021 11:49 rijetki su muskarci koji ce samoinicijativno preci cestu da se u mracnoj ulici ne mimoidju sa zenom koja hoda sama, koji ce svjesno usporiti hod ako im se put poklapa sa onim zene ispred...
Prvi dio rečenice, time se vraćamo na ono izvinjenje za nešto šta nisam uradio. A i ako smo ravnopravni...

Drugi dio rečenice, zar nije bolje da ubrza ispred nje? Jer ako uspori i nastavi hodati njoj iza leđa...
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#15497 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Hakiz wrote: 28/01/2021 11:33 Ono šta meni u tom Challengerovom upisu smeta je da on to nije napisao zbog brige za žene nego zbog "promicanja" vjerskog morala. A to mi je potreban i dovoljan uslov da ne budem na njegovoj liniji :)
Što je najgore od svega postoje mnoga istraživanja gdje je još gora situacija u konzervativnim azijskim zemljama. Čak je i više silovanja i seksualnog napastvovanja kad je žena pokrivena od glave do pete - bar tamo koje koliko toliko transparentno izvještavaju, ali i dalje je to slabo.

Saudijska Arabija je, recimo, jedna od rijetkih zemalja koja uopšte nije transparentna po pitanju podataka o silovanim i seksualno napastvovanim ženama i u vezi iste se ne mogu ni pronaći detalji. Ali zato što se zna o tome kroz svjedočanstva onih žena koje su uspjele pobjeći od te mrake i iznijeti svoja traumatična iskustva, kao i kroz šta druge žene prolaze koje poznaju je dovoljan pokazatelj zbog čega nisu transparentni.

Recimo u Evropi ima više slučajeva jer se najbolje o tome izvještava. Tamo gdje se ne izvještava toliko situacija je mnogo gora, a kamo li za one zemlje koje nikako ne izvještavaju.

I onda kažu dekadentni zapad, žene isto kurve na ulicama ovo ono... Irsar i njegovi pamfleti. Sve je to u pet deka.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#15498 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

Škobo Habu wrote: 28/01/2021 10:22
ExNihilo wrote:Svi savremenici brkatog gospodina i svi prepoznati još za života. Znači, može se. :lol:

Ajmo sad brže-bolje zamijeniti tezu, Boško. Nisi ti mene zapravo pitao da ti nađem njegove savremenike koji su bili afirmisani, je li tako, nego si me pitao.... šta? Evo odličnog prijedloga, mislim da će ti se svidjeti:

- Ali ExNihilo, zašto porediš njih sa Nietzscheom, oni ne mogu u istu rečenicu s njim!

A onda ću ti ja reći kako ih uopće ne poredim, nego ti očigledno odgovaram na izazov da nađem Nietzscheovog savremenika koji jeste bio prepoznat za vrijeme života, za razliku od Nietzschea, tako da možemo preskočiti barem tog straw mana.
O.K. Na osnovu datih grafikona možemo zaključiti da je Nietzsche za života potpuno nefirmisan mislilac, poeta i profesor.

Eh, sada mi objasni kako grafikon reaguje na činjenicu da je taj isti Nietzsche bio dio intelektualne kreme u ondašnjoj vajmarskoj Njemačkoj, i, kao takav anonimus, učestovao aktivno u intelektualnom i umjetničkom životu na najvišem nivo?

Znači, takav anonimus sjedi među najpriznatijim uglednicima iz cijele Evrope, zajedno u društvu Wagnera, i nazoči premijeri "Prstena Nibelunga" na Bayreuther Festspiele, jednom od najstarijih festivala kalsične muzike uopšte?

https://www.bayreuther-festspiele.de/en ... l/history/
To što se Nietzsche družio s Wagnerom ne argumentuje tezu kako je bio prepoznat kao intelektualna sila od strane svojih savremenika, jer nisu društveni krugovi ti koji intelektualca čine intelektualcem. Uostalom, ako znamo da je Wagner bio teški antisemita, da li to znači kako je isto bio i Nietzsche, samo zato što su se družili? Naravno da ne, takvi zaključci su blesavi.

Nisko ti je pao kriterij za intelektualca. Od "korak ispred vremena" i "sila promjene" do "družio se s društvenom kremom".
Škobo Habu wrote: 28/01/2021 10:22
Pa dobro, koji su to politički pokreti? Uzevši u obzir da si ti autoritet po pitanju Nietzschea, a naročito da imaš sve njegove knjige na polici, siguran sam da možeš imenovati barem jedan. Pitanje je jednostavno.

Pa nećemo valjda nekritički prihvatiti citat samo zato što je iz Britannice. Imena, kolega, imena!
Socijalisti, anarhisti. I to ti je pisalo.
Da si bilo šta pročitao od Brke, da si makar nešto pročitao o njemu, ako već ne od njega, znao bi da je ovaj bio strogo protiv socijalizma. Recimo, u Antikristu kaže:
Nietzsche wrote:Whom do I hate most among the rabble today? The socialist rabble.
Ili, ima ona njegova poznata, ne mogu sad naći citat, pa ću parafrazirati, gdje kaže kako je ideal socijalističkog društva za njega najniži oblik društvene stvarnosti.

Kako je moguće da socijaliste inspirira neko ko ih naziva ruljom, to je na tebi da objasniš.
Škobo Habu wrote: 28/01/2021 10:22
Filmovi razlog popularnosti, kažeš? Da vidimo onda:

- Gospodar prstenova je objavljen u periodu 1954. - 1955.

- Nobelov komitet za književnost uvrstio je već 1961. godine Tolkiena u uži izbor za Nobelovu nagradu zbog njegovog rada na Gospodaru prstenova.

- Na drugom albumu iz 1969. Led Zeppelin objavljuje pjesmu inspirisanu Gospodarom prstenova Ramble On, dok će nešto kasnije izbaciti Misty Mountain Hop i The Battle of Evermore. Black Sabbath ih slijedi sa "The Wizard", dok Rush 1975. kao omaž Tolkienu objavljuje The Necromancer i Rivendell. Camel 1974. snima Nimrodel / The Procession / The White Rider kao svoj osvrt na Tolkienov ep. U međuvremenu je objavljen najmanje 41 album izravno inspiriran Tolkienom.

Ne, Boško, black metal muzičari nisu jedini koji cijene Tolkiena. Svoj omaž su mu dali neki od najvećih bendova našeg vremena.

- Tokom 1969. nekoliko književnika formira The Tolkien Society. Riječ je o fondaciji koja već 51 godinu radi na očuvanju Tolkienove zaostavšine, te u kontinuitetu obavljuje nekoliko akademskih žurnala, između ostalog na polju književnosti i lingvistike.

- Do početka 70ih, Gospodar prstenova je uvršen u školsku literaturu u najvećem dijelu anglosaksonskog svijeta.

- Tolkien je tokom 60tih i 70ih inspirirao kontrakulturne pokrete pa je ovima jedan od prominentnijih slogana bio "Frodo Lives!".

- Manje-više svi značajni autori epske i naučne fantastike tog vremena inspirirani su Tolkienom. Zadržat ću se na onima čije eksplicitne izjave o tome postoje prije pojave filmova: Ursula Le Guin, George R. R. Martin, Orson Scott Card, i Poul William Anderson.

- Septembra 1973., dan nakon njegove smrti, Tolkien je osvanuo na naslovnici The Times magazina.

- Prva naučne studije o Tolkienovim fiktivnih jezicima počinju se pojavljivati sredinom sedamdesetih. An Introduction to Elvish, gramatika vilenjačkog jezika, objavljena je 1978., dok se dvije godine kasnije pojavljuje The languages of Tolkien's Middle-earth. Svake godine organizira se međunarodna naučna konferencija na temu Tolkienovih fiktivnih jezika.

- Prije izlaska filma knjige su se prodale u aproksimativno 50 miliona primjeraka što ih je već tada svrstavalo među najprodavanije naslove svih vremena.

Prvi film je izašao 2001., nakon što se sve gore opisano već desilo. :D

I sad ja tu sjedim i čitam frajera kako mi objašnjava da je Gospodar prstenova popularan zbog filmova. I da je prije toga, hajde da te citiram, "tavorio u bibliotekarskom mraku". Majko draga, sad mi je jasno što ti se priviđa Sopta po formu. Navikao si petparačka smeća i površnost.

Al' nismo ba ni započeli nas dvojica! Ovo sve tek osporava tu glupavu tezu kako Tolkien nije bio popularan prije filmova. Mi tek trebamo otvoriti priču zašto (ni)je književno relevantan. Tako da, pošto si ti davno prerastao Tolkien, vjerujem kako možeš jasno artikulirati razloge. Samo da ovaj put budu malo ozbiljniji od "cijene ga black metal bendovi", ako je moguće.
Ja tebe pitam o Tolkinu kao globalnom fenomenu, ti mi se referišeš na anglosaksonski svijet.
Kada Tolkin doživljava veću slavu: za života ili nakon što se njegova djela ekranizuju širom svijeta?

I po tom pitanju, ako se držimo anglosaksonskog dijela svijeta, Tolkinov uticaj nije ni blizu onoga Aghate Christe ili Šekspira, koji su najprodavaniji pisci u tom dijelu Zemljine hemisfere.
Jedino je stavka o lektiri ograničena na anglosaksonski svijet. Mada, Tolkien je lektira i drugdje, ali nije mi se dalo tražiti gdje.

Ovih 50 miliona prodanih primjeraka (prije filmova) nije prodano samo u anglosaksonskom svijetu, niti se naučne konferencije održavaju jedino tamo, niti su isključivo angosaksonski bendovi snimali pjesme i albume inspirirane Tolkienom. A pogotovo Nobelov komitet nije anglosaksonski.

Tako da ovo što si napisao mogu shvatiti jedino kao još jednog staw mana.
Škobo Habu wrote: 28/01/2021 10:22 Ti si mene, i ne samo mene, već i sve ostale zapljusnuo valom posve nebitnih činjenica glede Tolkina, jer je to posve nebitno u usporedbi sa činjenicom da dok Tolkin piše "Hobita" i akademski daje podršku Frankovom režimu, za to vrijeme jedan Ernest Hemigway piše "To Have or Have not", a jedan André-Malraux prikuplja bilješke za svoju "Nadu".

U tom kontekstu, meni je Tolkin nebitan kao intelektualac, još manje kao pisac.
U vrijeme kada Tolkien piše svoj ep, moderna je već passe, a Hemingvej kao izraziti predstavnik iste stoji na književnim bedemim starog svijeta. Tolkien je tu avangardan, Tolkien je taj koji raskida sa književnom tradicijom i širi ruke novim strujanjima, nakon čega smjelo stvara novi žanr. Zato Tolkien i jeste bio toliko prihvaćen od strane rockera, metalaca, hipika i drugih izričaja, zato i jeste bio poster boy kontrakulturnih pokreta koji raskidaju s tradicijom ili ih karakterzira buntovništvo.

U tom smislu, rijetki su autori 20. vijeka koji su inspirirali toliko svojih savremenika kao Tolkien, jer ovaj stoji na izvoru savremene fantastike, ne samo epske ili naučne, nego i magičnog realizma, kao izrazito postmodernog žanra, a kojem mu je Tolkien estetski otvorio vrata. Dakle, ako se veličina jednog intelektualca mjeri njegovim kulturnim impaktom, što je tvoja teza, onda je Tolkien izraziti intelektualac.

Tebi lično, naravno, Tolkien može biti nebitan. Ali ti nisi mjera svijeta. To što je nebitan tebi, ne znači kako jeste nebitan kao takav. Ali isto tako, ako je važan, ma kako njegovu važnost sagledali, kulturološki ili intelektualno, ne znači kako tebi lično mora biti važan. Bizarno mi je što ne vidiš te distinkcije.

Uostalom, to i jeste jedan od aršina intelektualca: razumjeti i ono s čime se ne slažemo, te vidjeti vrijednost gdje ova postoji čak i kada ne odgovara našim preferencijama.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#15499 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

Šta kaže, prošao zakon u Poljskoj iznenada. :lol: Nije zakon prošao iznenada, nego je o njemu odlučivao Ustavni sud i potvrdio njegovu ustavnost.

Ali kakve ima veze to što je zakon prošao regularnu parlamentarnu proceduru, gdje je koalicija stranke Pravo i pravda još uvijek manjina, što znači da su za zakon morale glasati i stranke iz dijela opozicije, kakve veze ima to što je, nakon toga, potvrđen od strane Ustavnog suda, kada nije u skladu sa dominantnom ideologijom EU?

Ima li jedan narod pravo izabrati svoje vrijednosti? Imaju li pravo demokratski izabrani poslanici da donesu zakone u parlamentu? Igra li Ustavni sud ikakvu ulogu u tumačenju tih zakona ili to čini rulja na ulicama? Hoće li vrijednosti jednog društva određivati narod kroz izbore, parlament, i Ustavni sud, ili će to činiti feministkinje, LGBT populacija, i NGO štakori?

Poljska je pogriješila samo u jednom. Trebala je, poput Hrvatske, kada se kuka i motika digla oko istospolnog braka, raspisati referendum po ovom pitanju. Pa kada bi, baš kao u Hrvatskoj, volja dominantno konzervativnog puka dvotrećinski prekucala igricu, birokrate iz EU bi začepile gubicu, a politika identita bi pokazala svoje pravo lice, ono totalitarno, kazavši kako volja naroda nije relevantna.

Ali stvari su jasne i bez referenduma. Prema zvaničnim podacima, na svim protestima u zemlji učestvovalo je 430k ljudi. Za Pravo i pravdu je glasalo, pazi sad, 8.1 milion ljudi. Samo za Pravo i pravdu, ne i ostale konzervativce.

Poljska danas stoji na bedemu slobodnog svijeta. I to kažem ja, koji lično smatram da prostitucija i lakši narkotici trebaju biti legalni i dostupni na trafikama, a kamoli abortus.

Stoji na bedemima slobodnog svijeta jer insistira kako jedan narod ima pravo u vlastitom demokratskom kapacitetu odrediti svoje vrijednosti. Stoji, jer se suprostavlja demonu u demokraciji i totalitarnom licu ideologije koja pod krinkom ljudskih prava poništava demokratsku volju.

I makar se ne slagali s tim vrijednostima, bez tog prava više niko ništa neće određivati, nego će nam sve biti određeno.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#15500 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Hakiz wrote: 28/01/2021 12:12
wewa wrote: 28/01/2021 11:49 rijetki su muskarci koji ce samoinicijativno preci cestu da se u mracnoj ulici ne mimoidju sa zenom koja hoda sama, koji ce svjesno usporiti hod ako im se put poklapa sa onim zene ispred...
Prvi dio rečenice, time se vraćamo na ono izvinjenje za nešto šta nisam uradio. A i ako smo ravnopravni...

Drugi dio rečenice, zar nije bolje da ubrza ispred nje? Jer ako uspori i nastavi hodati njoj iza leđa...
stavi se na mjesto zene, bi li tebi bilo ugodno da neko ubrzava korak tebi s ledja?

ovako usporis, das joj mogucnost da uveca razmak izmedju vas, a najbolje predjes cestu da bi se ona osjecala ugodnije.
Post Reply