Dan nezavisnosti

Ahmmed

#1 Dan nezavisnosti

Post by Ahmmed »

Ovaj sam tekst pisao davno, postavljao sam ga na ovom forumu....

Ne zamjerite mi što to ponovno činim....

Eh, kao da je jučer bilo..... Već 29 februara 1992, ispunili smo, onako džematile,porodično, patriotsku dužnost.....Mi,koji smo imali pravo glasa

Baščaršija je to jutro bila suncem okupana....Na referendumskim mjestima, socrealistične slike, ćilimi na zidovima mjesnih zajednica....Na plakatima kojima se pozivalo za izlazak na referendum, poruka,koju ću pamtiti: Raja su ZA,a papci?

Osjećao sam se važnim tada,prevažnim,jer,nije šala, hem punoljetan, hem glasao za suverenu i nezavisnu....Nakon što sam zaokružio"ZA", odlučio sam prohodati Čaršijom, Ferhadijom....Ko Bajram da je bio.....Ljudi lijepo odjeveni,srednjovječne gospođe sa taze frizurama, drže pod ruku svoje ponosne muževe....
Sretnem kod Slatkog ćošeta tetu Zibu. Nekoga traži pogledom....Kenana,svoga sina, a moga školskog druga.... Eto Kene, nasmijan i vedar....tog sam ga dana posljednji put vidio.....Danas leži na Kovačima....
Nastavio sam dalje....prema Katedrali....Kod izloga Ede obućara, Mirna i Selma....obavile i one građansku dužnost....I izgledaju mi ,nekako, odrasle, zrele.... Preračunavaju koliko im još hiljada treba za nove cipele....Nastavljam hodati mojim gradom....U parku kod Svjetlosti, sjednem.... Neko me potapša po ramenu.... Moj brat,moj veliki brat....
Obradovah mu se! Sjeo je kraj mene i počeo pričati....Nisam ga u početku slušao....Nisam razumijevao njegove riječi....o nekoj sretnoj Bosni....nekoj novoj Bosni.....No, njegovo me ushićenje natjeralo da pratim šta govori...Govorio je o pravdi....Podsjećao me ,tog trenutka, na nekog od sedam sekretara SKOJ-a, iz čuvenih brošura"Titovim stazama revolucije...
Vratili smo se nazad do čaršije.Nahranili golubove, jer ga je to beskrajno radovalo.
I koji mjesec kasnije, kad je gorjelo Sarajevo i BiH, moj brat nije gubio nadu.... Sa kakvim je samo žarom govorio o sretnoj budućnosti, kad bi se vratio sa linije, planirajući do u najsitnije detalje raspored prvoga dana slobode....
"....On je danas u društvu Kenana, sa početka ove priče.... Na Kovačima.....Posjetio sam ih obojicu na Dan nezavisnosti...Moj brat nije dočekao prvi dan slobode....No, nismo ni mi, koji smo imali sreću ili nesreću, da preživimo rat....Dan slobode, čini mi se,sve je dalje i dalje...Ja mu se,ipak, nadam....Da toga dana, umjesto mog brata, učinim nešto što ga je beskrajno radovalo.....Da nahranim golubove na Baščaršiji.....Evo, već punih 14 godina,još nisam smogao snage za to....

Bio sam na Kovačima, večeras....

Kažu, ne valja po mezarjima , nakon akšama, boraviti....
Ipak, nisam mogao da ne odem, a u toku dana mi se, nekako, nije dalo....

Sjedio sam večeras s Njima....Razgovarao bez riječi, krajičkom oka tražio zvijezde na sarajevskom nebu, u hladnoj sarajevskoj noći...

I golubove još nikad, nahranio nisam....

Sretan nam Dan nezavisnosti.....
KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#2 Re: Dan nezavisnosti

Post by KatarinaKosaca »

Ionako ne mogu da se smirim cijeli dan, jer se stalno sjećam ovih datuma prije 21 godinu, svega što je poslije toga došlo. pa me sad tvoj post rasplaka. Ipak, želim i najrađe se sjećam entuzijazma obrane, patriotizma inata i tog nevjerovatnog osjećaja privrženosti zemlji koje smo imali tih godina.

Sretan dan nezavisnoti svim ljudima koji vole ovu zemlju :bih:
sarlo

#3 Re: Dan nezavisnosti

Post by sarlo »

Sretan dan Nezavisnosti Bosancima i Hercegovcima
It_is_a_Leclerc

#4 Re: Dan nezavisnosti

Post by It_is_a_Leclerc »

Ono što je paradoks ove naše paradoksalne domovine je, da što je njeni neprijatelji više mrze, ja je više volim. Često to kažem ljudima, a oni me pitaju - "Kako možeš voljeti ovakvu državu ?! Pa ovo je ništa..bla..bla..truć-truć". Al' država se ne voli, voli se zemlja, vole se ljudi... Ja volim Bosnu i Hercegovinu, svjestan da ima i bogatijih i ljepših, i sretnijih i slavnijih, i većih i uspješnijih, ali meni dražih od nje, sigurno nema !

Neka je sretan Dan nezavisnosti, jedina domovino ! Neka je sretan Dan kad si krenula na trnovit i krvav put ! Historija ti je namijenila tešku sudbinu i još teže ljude. Mi nismo mogli birati tebe, ali ti si izabrala nas - da te branimo i, bude li opet trebalo, odbranimo od onih koji ti žele zlo. :bih:
Opetja033

#5 Re: Dan nezavisnosti

Post by Opetja033 »

It_is_a_Leclerc wrote:Neka je sretan Dan nezavisnosti, jedina domovino ! Neka je sretan Dan kad si krenula na trnovit i krvav put ! Historija ti je namijenila tešku sudbinu i još teže ljude. Mi nismo mogli birati tebe, ali ti si izabrala nas - da te branimo i, bude li opet trebalo, odbranimo od onih koji ti žele zlo. :bih:
:thumbup:

Nakon 500 godina smo povratili nezavisnost, malo je naroda i drzava na ovoj planeti kojima je to poslo za rukom. Trebamo biti ponosni.

Otpor Bosne cuo se do neba!

Ahmo, kapa dole brate :thumbup:

Steta sto nema onog smileya sa ljiljanima..
%tacno*

#6 Re: Dan nezavisnosti

Post by %tacno* »

Rijeci su suvisne, neka pjesma kaze sve...

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#7 Re: Dan nezavisnosti

Post by KatarinaKosaca »

It_is_a_Leclerc wrote:Ono što je paradoks ove naše paradoksalne domovine je, da što je njeni neprijatelji više mrze, ja je više volim.
+1 :)
heckler

#8 Re: Dan nezavisnosti

Post by heckler »

Image

Sretan Dan Nezavisnosti domovino :bih:
-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#9 Re: Dan nezavisnosti

Post by -LIBERO- »

:D :bih:

Image
Đinajlu

#10 Re: Dan nezavisnosti

Post by Đinajlu »

Srba, Hrvata i MUSLIMANA? :? :?
kopimi

#11 Re: Dan nezavisnosti

Post by kopimi »

Sretan dan nezavisnosti svim Bosancima i Hercegovcima.

Imam jedno pitanje. Smijem li po zakonu staviti zastavu s ljiljanima na prozor u stanu, tako da se vidi izvana?
krater

#12 Re: Dan nezavisnosti

Post by krater »

kopimi wrote:Sretan dan nezavisnosti svim Bosancima i Hercegovcima.

Imam jedno pitanje. Smijem li po zakonu staviti zastavu s ljiljanima na prozor u stanu, tako da se vidi izvana?
Smijes! :thumbup:
krater

#13 Re: Dan nezavisnosti

Post by krater »

Image
Last edited by krater on 01/03/2013 02:02, edited 1 time in total.
krater

#14 Re: Dan nezavisnosti

Post by krater »

Image
Skijaš

#15 Re: Dan nezavisnosti

Post by Skijaš »

Dan kad se nasa zemlja spasila sluganstva zvijerima koja su razarala Vukovar i Dubrovnik. Cijena je bila visoka, ali druge opcije nije bilo. Velikosrpski sovinisti ce se koprcati jos godinu-dvije, pa neka nekom carolijom nadju snage i za jos pet godina mrcvarenja, ali je njihova ideja istorijski porazena upravo zbog te odluke do koje se doslo na danasnji dan.

Dan nade.
Revoltage

#16 Re: Dan nezavisnosti

Post by Revoltage »

Idemo dalje!

Sretno svim Bosancima i Hercegovcima!!!
dert

#17 Re: Dan nezavisnosti

Post by dert »

Sretan TI /nam/Dan nezavisnosti domovino moja mila :bih: :bih: :bih: :bih:
Mogu dusmani da te mrze koliko hoce ali ....................... :bih:
minderpuza

#18 Re: Dan nezavisnosti

Post by minderpuza »

Da uvijek budemo nezavisni :)
occupylove

#19 Re: Dan nezavisnosti

Post by occupylove »

dan nezavisnosti od cega ?
zavisnosti moja lijepa Bosno i Hercegovino , u pijankama korumpiranih vladara ?
robovi entiteta , i vjerskih i nacionalistickih fanatika i ratnih profitera ?
sta imate slaviti ?
koju nezavisnost ?
ako to jebenu nezavisnost ne oslobodite svojim razumom , znanjem i humanoscu ?
kao sto narodi Evrope to rade u 2013 ?
slavite svoju nezavisnost sa Banja Lukom , Mostarom i Citlukom i ostalim
slavite nezavisnost kao mlada generacija koja ce imati buducnost !
slavite nezavisnost
jedina vam je sansa , , doslo je vrijeme promjena
poslije vise od 17 godina od kraja rata i agresije na BiH ( a da me ne napadnu odmah i namah , izgubio sam clanove familije i ranjen bio u Sarajevu a da nisam "pravovjeran ")
svi smo zrtve ?
zelite li biti zrtve ?
do kraja vasih zivota ?
pa onda uradite nesto !!
bilo sta , ne obazirite se na bilo koga
cyprus

#20 Re: Dan nezavisnosti

Post by cyprus »

Image

Sretan Dan nezavisnosti! Volio bih samo da se nije platila tolika cijena iste, te da ćemo nekad vidjeti i neke fajde od toga...

:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
LBVIEW

#21 Re: Dan nezavisnosti

Post by LBVIEW »

Sretan Dan nezavisnosti! :bih:
hAZNADAR

#22 Re: Dan nezavisnosti

Post by hAZNADAR »

Sretan praznik i koristim priliku da predstavim, pohvalim, istaknem,.. Azru Aksamiju i njenu inicijativu:
http://www.klix.ba/vijesti/kultura/muze ... /130301004

koja mi je uljepsala ovaj dan i dala nadu,... :bih:
tendzera

#23 Re: Dan nezavisnosti

Post by tendzera »

Svima onima koji vole Bosnu i Hercegovinu,
sretan dan nezavisnosti :bih: :bih: oni koji je ne vole :x , nek se sakriju u misije rupe :bih:
Image
Halcyon

#24 Re: Dan nezavisnosti

Post by Halcyon »

Image

Sretan Dan nezavisnosti! :thumbup:
zateznistub

#25 Re: Dan nezavisnosti

Post by zateznistub »

Ahmmed wrote:Ovaj sam tekst pisao davno, postavljao sam ga na ovom forumu....

Ne zamjerite mi što to ponovno činim....

Eh, kao da je jučer bilo..... Već 29 februara 1992, ispunili smo, onako džematile,porodično, patriotsku dužnost.....Mi,koji smo imali pravo glasa

Baščaršija je to jutro bila suncem okupana....Na referendumskim mjestima, socrealistične slike, ćilimi na zidovima mjesnih zajednica....Na plakatima kojima se pozivalo za izlazak na referendum, poruka,koju ću pamtiti: Raja su ZA,a papci?

Osjećao sam se važnim tada,prevažnim,jer,nije šala, hem punoljetan, hem glasao za suverenu i nezavisnu....Nakon što sam zaokružio"ZA", odlučio sam prohodati Čaršijom, Ferhadijom....Ko Bajram da je bio.....Ljudi lijepo odjeveni,srednjovječne gospođe sa taze frizurama, drže pod ruku svoje ponosne muževe....
Sretnem kod Slatkog ćošeta tetu Zibu. Nekoga traži pogledom....Kenana,svoga sina, a moga školskog druga.... Eto Kene, nasmijan i vedar....tog sam ga dana posljednji put vidio.....Danas leži na Kovačima....
Nastavio sam dalje....prema Katedrali....Kod izloga Ede obućara, Mirna i Selma....obavile i one građansku dužnost....I izgledaju mi ,nekako, odrasle, zrele.... Preračunavaju koliko im još hiljada treba za nove cipele....Nastavljam hodati mojim gradom....U parku kod Svjetlosti, sjednem.... Neko me potapša po ramenu.... Moj brat,moj veliki brat....
Obradovah mu se! Sjeo je kraj mene i počeo pričati....Nisam ga u početku slušao....Nisam razumijevao njegove riječi....o nekoj sretnoj Bosni....nekoj novoj Bosni.....No, njegovo me ushićenje natjeralo da pratim šta govori...Govorio je o pravdi....Podsjećao me ,tog trenutka, na nekog od sedam sekretara SKOJ-a, iz čuvenih brošura"Titovim stazama revolucije...
Vratili smo se nazad do čaršije.Nahranili golubove, jer ga je to beskrajno radovalo.
I koji mjesec kasnije, kad je gorjelo Sarajevo i BiH, moj brat nije gubio nadu.... Sa kakvim je samo žarom govorio o sretnoj budućnosti, kad bi se vratio sa linije, planirajući do u najsitnije detalje raspored prvoga dana slobode....
"....On je danas u društvu Kenana, sa početka ove priče.... Na Kovačima.....Posjetio sam ih obojicu na Dan nezavisnosti...Moj brat nije dočekao prvi dan slobode....No, nismo ni mi, koji smo imali sreću ili nesreću, da preživimo rat....Dan slobode, čini mi se,sve je dalje i dalje...Ja mu se,ipak, nadam....Da toga dana, umjesto mog brata, učinim nešto što ga je beskrajno radovalo.....Da nahranim golubove na Baščaršiji.....Evo, već punih 14 godina,još nisam smogao snage za to....

Bio sam na Kovačima, večeras....

Kažu, ne valja po mezarjima , nakon akšama, boraviti....
Ipak, nisam mogao da ne odem, a u toku dana mi se, nekako, nije dalo....

Sjedio sam večeras s Njima....Razgovarao bez riječi, krajičkom oka tražio zvijezde na sarajevskom nebu, u hladnoj sarajevskoj noći...

I golubove još nikad, nahranio nisam....

Sretan nam Dan nezavisnosti.....
Rijetko mi sta u ove moje 44 godine zivota natjera suze na oci. Ovaj tvoj tekst je to uspio.

Sretan Vam dan Nezavisnosti, Bosanci i Hercegovci. :bih:
Post Reply