Dan (i) nakon referenduma u RS

Post Reply
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#1 Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by SaraFina »

EVO dvanest je SATI. ... Dan nakon REFERENDUMA.

Što očekujete? SANKCIJE ili primjene bonskih ovlasti visokog prestavnika? IZOLACIJU i zamrzavanje imovine Dodiku i ostalim odgovornim za prutuustavni akt?
Blagu osudu MZ i bosanskohercegovačkih političkih čimbenika?
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#2 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by dezurni_ucenik »

a pitanje "Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske", 99,80 posto građana koji su danas izašli na referendum u bosanskohercegovačkom entitetu RS izjasnilo se sa "da". Tako govore preliminarni podaci.

Sve ono što se dešavalo proteklih mjeseci ukazivalo je da će referendum u RS-u uspjeti, izjavio je za Radiosarajevo.ba politički analitičar Almir Terzić.

„Onog trenutka kada je međunarodna zajednica odustala odnosno nije imala konsenzus o bilo kakvim aktivnostima o sankcioniranju održavanja referenduma ili njegovoj zabrani s njihove strane jasno je bilo da će se svi politički akteri u BiH prvenstveno u RS-u odazvati na taj referendum. Da je međunarodna zajednica imala aktivniju ulogu a mislim da je trebala da ima vjerujem kako bi predstavnici barem Saveza za promjene i još nekih manjih političkih opcija u RS-u odustali od referenduma i zapravo kako bi smo imali posve drukčiji ishod rezultata referenduma u RS-u“, komentira Terzić.

Održavanje referenduma, ali i rezultati samo će osnažiti Dodika u njegovim budućim aktivnostima, ocjenjuje Terzić.

"Ovako mi moramo govoriti prije svega da je na neki način uspio neustavni projekt Milorada Dodika i dakle da ga je znatno osnažilo u budućim aktivnostima u BiH i RS-u. Bojim se da od sutra Milorad Dodik može ponovno da ucjenjuje i drži kao taoca cijelu BiH i da će promijeniti svoj odnos prema međunarodnim akterima. I ne postoji više apsolutno njegova bojazan prema bilo kakvim budućim aktivnostima s obzirom na to da su ispali krajnje neozbiljni u smislu onoga što se zove oštrija reakcija prema RS-u.

Od sutra je posve sigurno Milorad Dodik jači, ali samo zato što je međunarodna zajednica sa svojom pasivnom ulogom omogućila da država BiH od sutra ima neizvjestan stav kako će funkcionirati ubuduće ako on ne promijeni svoj kurs, a sada je već jasno da neće. Jer ga je ovaj referendum samo dodatno ojačao".
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#3 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by SaraFina »

Kirba obećava neke sankcije. ... Danas je bio " oštar"
Ja mislim da MZ čeka reakciju tužilaštva i da ako tužilaštvo ne preduzme nikakve konkretne mjere. .. neće ni MZ. .. Osuda i gotovo. .
Visoki prestavnik je bio totalno nejasan kod Senada. ... nikako ga shvatiti. ...
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#4 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by Ajatolah_ »

SaraFina wrote:Što očekujete? SANKCIJE ili primjene bonskih ovlasti visokog prestavnika? IZOLACIJU i zamrzavanje imovine Dodiku i ostalim odgovornim za prutuustavni akt?
Bio bih blago rečeno iznenađen bilo čime osim navale izražavanja zabrinutosti i poziva na dijalog.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#5 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by Kikibombona »

Dodik se upustio u ozbiljnu avanturu. On licno. Cisto sumnjam da ce ga opozicija pokrivati. Stavise, jedva ce docekati da zasjednu u njegovu stolicu.

Ocekujem da ce Dodik zavrsiti u zatvoru, ako se ranije ne ispali negdje.

Ako se u avanturu upustio bez jakih ledja, onda je stvarno budala. Kada kazem jaka ledja, mislim prvenstveno na zapadne sile. Recimo, da su ga pogurali Francuzi ili tako neko, da mu je neki jak igrac obecao da nece zavrsiti u zatvoru.

Ako je ovo uradio u prkos zapadnim silama, u prkos Americi, Britaniji, Francuskoj i Njemackoj, onda ce dobiti po labrnji na ovaj ili onaj nacin. Skontat ce oni nesto.

Drzava je slaba, nemocna, nema je. Mi smo protektorat i sve se pitaju strane sile. Kako oni odluce, tako ce biti.

Mislim da je Dodika dosta svima, pocevsi od zapadnih sila, Srbije i sve do opozicije u RS. Mogli bi se svi sloziti da ga treba maknuti.

Mada, politika je kurva. Ko zna kakave se igre igraju iza paravana. Vidjet cemo.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#6 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by SaraFina »

Ajatolah_ wrote:
SaraFina wrote:Što očekujete? SANKCIJE ili primjene bonskih ovlasti visokog prestavnika? IZOLACIJU i zamrzavanje imovine Dodiku i ostalim odgovornim za prutuustavni akt?
Bio bih blago rečeno iznenađen bilo čime osim navale izražavanja zabrinutosti i poziva na dijalog.
I ja sam skeptična. Uglavnom, ako naši vrli politički prestavnici ništa ne preduzmu. .. postaćemo taoci "zmaja oder laktaša"

Tužno je da osoba njegovog mentalnog sklopa uspije provesti takvo što. ...
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by SaraFina »

Kikibombona wrote:Dodik se upustio u ozbiljnu avanturu. On licno. Cisto sumnjam da ce ga opozicija pokrivati. Stavise, jedva ce docekati da zasjednu u njegovu stolicu.

Ocekujem da ce Dodik zavrsiti u zatvoru, ako se ranije ne ispali negdje.

Ako se u avanturu upustio bez jakih ledja, onda je stvarno budala. Kada kazem jaka ledja, mislim prvenstveno na zapadne sile. Recimo, da su ga pogurali Francuzi ili tako neko, da mu je neki jak igrac obecao da nece zavrsiti u zatvoru.

Ako je ovo uradio u prkos zapadnim silama, u prkos Americi, Britaniji, Francuskoj i Njemackoj, onda ce dobiti po labrnji na ovaj ili onaj nacin. Skontat ce oni nesto.

Drzava je slaba, nemocna, nema je. Mi smo protektorat i sve se pitaju strane sile. Kako oni odluce, tako ce biti.

Mislim da je Dodika dosta svima, pocevsi od zapadnih sila, Srbije i sve do opozicije u RS. Mogli bi se svi sloziti da ga treba maknuti.

Mada, politika je kurva. Ko zna kakave se igre igraju iza paravana. Vidjet cemo.

Svi očekuju reakciju tužilaštva. Što je i logično. .. ako je ustavni sud već donio odluku tužilaštvo i organi gonjenja bi je trebali provesti. ... Problem je što je MUP-RS saradjivao danas na protuustavnom referendumu i bio jedna vrsta garancije... nadalje...bilo kakva reakcija tužilaštva dovela bi do sukoba sa MUP-om RS

Dakle, što možemo mi još konkretno? Čekati da Dodika smaknu stranci?
Last edited by SaraFina on 26/09/2016 00:26, edited 1 time in total.
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#8 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by BISCANIN2 »

ZABILI su kolac u Dejton i time otvorili vrata mnogo kome i mnogo čemu, ne valja se učiti na svojoj koži, sačekati pa ako prodje los, i nama se otvara prava za kojekakav refendum. Što da ne?
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#9 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by SaraFina »

BISCANIN2 wrote:ZABILI su kolac u Dejton i time otvorili vrata mnogo kome i mnogo čemu, ne valja se učiti na svojoj koži, sačekati pa ako prodje los, i nama se otvara prava za kojekakav refendum. Što da ne?
O ukidanju naziva RS? Odgovor će biti Referendum za povratak himne, grba, zastave i s.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#10 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by Danguba »

Ako Tuzilastvo BiH ne reaguje, nesto je zajednicki dogovoreno.
Ako nista nije dogovoreno, Tuzilastvo je duzno da reaguje po odluci US. Ako se to ne desi, trazit ce se smjene i odgovornosti prvo u Tuzilastvu. Odatle sve pocinje.

Inzko, OHR, PIC je tu u slucaju da se sve procedure ispune ali se stvara problem na drugoj strani(opstrukcije, nemogucnost djelovanja SIPA i Tuzilastva...).
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#11 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by Kikibombona »

SaraFina wrote: Svi očekuju reakciju tužilaštva. Što je i logično. .. ako je ustavni sud već donio odluku tužilaštvo i organi gonjenja bi je trebali provesti. ... Problem je što je MUP-RS saradjivao danas na protuustavnom referendumu i bio jedna vrsta garancije... nadalje...bilo kakva reakcija tužilaštva dovela bi do sukoba sa MUP-om RS

Dakle, što možemo mi još konkretno? Čekati da Dodika smaknu stranci?
Nemoj zaboraviti da ni Mostarci ne postuju US. Ko ce njih hapsiti?

Kakvo crno Tuzilastvo. Nase institucije frceraju samo kada sirotinji treba ledja polomiti. Niti sude kriminalcima, niti neodgovornim politicarima. Zdra'o. To su kriminalne hobotnice u rukama politickih stranaka.

Ovdje mogu reagovati stranci, da li direktno ili preko Tuzilastva, to cemo vidjeti. I mislim da hoce. Dosta je bilo Dodika. Stalno provocira, vridjedja, proziva. Optuzuje zapadne zemlje i pojedince iz zapadnih zemalja. Veoma je drzak, bahat. Vrijeme je da ga klepe po usima.

Imaju mehanizama koliko hoces. Vidjet cemo koji ce iskoristiti.

Bakir i bosnjacka politika moze lobirati, danonocno uvjeravati zapad da Dodika trebaju maketi, da su oni pravi saveznici zapada itd.

Dakle, sve je u rukama stranaca. Ko ih dobije na svoju stranu, natjera da djeluju, taj je pobjednik.

Indikativno je da je Incko vec porucio da Tuzilastvo mora reagovati. Dakle, postoje indicije da je zapad rijesio da Dodika skine sa vlasti i vjerovatno strpa u zatvor. Nadam se da ce tako biti. Muka mi je vise od njega.
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#12 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by BISCANIN2 »

SaraFina wrote:
BISCANIN2 wrote:ZABILI su kolac u Dejton i time otvorili vrata mnogo kome i mnogo čemu, ne valja se učiti na svojoj koži, sačekati pa ako prodje los, i nama se otvara prava za kojekakav refendum. Što da ne?
O ukidanju naziva RS? Odgovor će biti Referendum za povratak himne, grba, zastave i s.
Da, a onda o i glavni o ukidanju RS. Krenuli su sami u avanturu, nema povratka, a ne mislimo dijeliti Bosnu.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#13 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by SaraFina »

Danguba wrote:Ako Tuzilastvo BiH ne reaguje, nesto je zajednicki dogovoreno.
Ako nista nije dogovoreno, Tuzilastvo je duzno da reaguje po odluci US. Ako se to ne desi, trazit ce se smjene i odgovornosti prvo u Tuzilastvu. Odatle sve pocinje.

Inzko, OHR, PIC je tu u slucaju da se sve procedure ispune ali se stvara problem na drugoj strani(opstrukcije, nemogucnost djelovanja SIPA i Tuzilastva...).
Inzko kod Senada i priča o odlukama i provodjenju istih. .. znači ustavni Sud + tužilaštvo i organi gonjenja =temelj pravne države. ..
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#14 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by Danguba »

SaraFina wrote:
BISCANIN2 wrote:ZABILI su kolac u Dejton i time otvorili vrata mnogo kome i mnogo čemu, ne valja se učiti na svojoj koži, sačekati pa ako prodje los, i nama se otvara prava za kojekakav refendum. Što da ne?
O ukidanju naziva RS? Odgovor će biti Referendum za povratak himne, grba, zastave i s.
To po djikanskim shvatanjima. Ne moze nikakav referendum biti iznad najvece pravne istance. Kada bi se to dozvolilo usli bi u anarhiju jer bi svako organizovao narod ako mu nesto ne odgovara.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#15 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by SaraFina »

BISCANIN2 wrote:
SaraFina wrote:
BISCANIN2 wrote:ZABILI su kolac u Dejton i time otvorili vrata mnogo kome i mnogo čemu, ne valja se učiti na svojoj koži, sačekati pa ako prodje los, i nama se otvara prava za kojekakav refendum. Što da ne?
O ukidanju naziva RS? Odgovor će biti Referendum za povratak himne, grba, zastave i s.
Da, a onda o i glavni o ukidanju RS. Krenuli su sami u avanturu, nema povratka, a ne mislimo dijeliti Bosnu.
Taj bis Referendum značio rat...
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#16 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by Danguba »

Mostar JOS nije proveo odluku US ali nije ni raspisao referendum o tome. Ta odluka je na cekanju(nadaju se jos uvjek da ce biti ispostovana). To nije opravdanje ali bar nisu pravili vecu stetu.
Ni sa 9.januarom ne bi bilo problema da su se oglusili o njenom provodjenju ili smisljali kako da udovolje US. Oni su uradili kontru US odnosno uboli prst u oko i US i medj.zajednici.

Isti slucaj smo imali i sa grbom, zastavom i himnom. Dok se cekala provedba odluke(a to se oteglo), u manjem entitetu su to rijesili tako sto su prihvatili amblem umjesto grba i time ispostovali odluku a u tom slucaju FBiH je cekajuci zajednicko rjesenje, ostala i dan danas bez rjesenja.

Isto se moglo i sa ovim praznikom ali je to Dodiku trebalo da pokaze misice.
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#17 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by BISCANIN2 »

]

Da, a onda o i glavni o ukidanju RS. Krenuli su sami u avanturu, nema povratka, a ne mislimo dijeliti Bosnu.[/quote]

Taj bis Referendum značio rat...[/quote]

Ma nije moguće, pa jeli ti misliš da će završtiti drukčije? Pozivamo se na sudove, na agancije, na tužilaštva i strance , ljude i čekamo da namk oni rješe.
Malo sutra? E to pred nama je, ako oni ne rješe, zna se. Volio bih da griješim i da nisam u pravu.
Danguba, molio bih te da ne vrijeđaš!!!!!!!!!!
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#18 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by Danguba »

BISCANIN2 wrote: Danguba, molio bih te da ne vrijeđaš!!!!!!!!!!
Djikane je tesko uvrijediti.

Normalni Srbi razmisljaju drugacije i racionalno.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#19 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by SaraFina »

Kikibombona wrote:
SaraFina wrote: Svi očekuju reakciju tužilaštva. Što je i logično. .. ako je ustavni sud već donio odluku tužilaštvo i organi gonjenja bi je trebali provesti. ... Problem je što je MUP-RS saradjivao danas na protuustavnom referendumu i bio jedna vrsta garancije... nadalje...bilo kakva reakcija tužilaštva dovela bi do sukoba sa MUP-om RS

Dakle, što možemo mi još konkretno? Čekati da Dodika smaknu stranci?
Nemoj zaboraviti da ni Mostarci ne postuju US. Ko ce njih hapsiti?

Kakvo crno Tuzilastvo. Nase institucije frceraju samo kada sirotinji treba ledja polomiti. Niti sude kriminalcima, niti neodgovornim politicarima. Zdra'o. To su kriminalne hobotnice u rukama politickih stranaka.

Ovdje mogu reagovati stranci, da li direktno ili preko Tuzilastva, to cemo vidjeti. I mislim da hoce. Dosta je bilo Dodika. Stalno provocira, vridjedja, proziva. Optuzuje zapadne zemlje i pojedince iz zapadnih zemalja. Veoma je drzak, bahat. Vrijeme je da ga klepe po usima.

Imaju mehanizama koliko hoces. Vidjet cemo koji ce iskoristiti.

Bakir i bosnjacka politika moze lobirati, danonocno uvjeravati zapad da Dodika trebaju maketi, da su oni pravi saveznici zapada itd.

Dakle, sve je u rukama stranaca. Ko ih dobije na svoju stranu, natjera da djeluju, taj je pobjednik.

Indikativno je da je Incko vec porucio da Tuzilastvo mora reagovati. Dakle, postoje indicije da je zapad rijesio da Dodika skine sa vlasti i vjerovatno strpa u zatvor. Nadam se da ce tako biti. Muka mi je vise od njega.
Ne možemo lobirati na dvije strane nažalost. ... ispašće da je krivica u nama i da se ne možemo složiti ni sa jednim od konstitutivnih naroda... bilo to sa Srbima ili Hrvatima. .. Treba postaviti prioritete a to je Dodik. .. Mostar rješavati kasnije...

Iskreno se nadam da si u pravu u vezi budućnosti i scenarija koji se sprema Miletu. .
User avatar
Quaresma
Posts: 6697
Joined: 19/07/2010 16:37

#20 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by Quaresma »

Jutro je uvijek pametnije, vidjećemo kad svane


Zgoljo
Posts: 1208
Joined: 26/12/2015 22:22

#21 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by Zgoljo »

SaraFina wrote:
Kikibombona wrote:Dodik se upustio u ozbiljnu avanturu. On licno. Cisto sumnjam da ce ga opozicija pokrivati. Stavise, jedva ce docekati da zasjednu u njegovu stolicu.

Ocekujem da ce Dodik zavrsiti u zatvoru, ako se ranije ne ispali negdje.

Ako se u avanturu upustio bez jakih ledja, onda je stvarno budala. Kada kazem jaka ledja, mislim prvenstveno na zapadne sile. Recimo, da su ga pogurali Francuzi ili tako neko, da mu je neki jak igrac obecao da nece zavrsiti u zatvoru.

Ako je ovo uradio u prkos zapadnim silama, u prkos Americi, Britaniji, Francuskoj i Njemackoj, onda ce dobiti po labrnji na ovaj ili onaj nacin. Skontat ce oni nesto.

Drzava je slaba, nemocna, nema je. Mi smo protektorat i sve se pitaju strane sile. Kako oni odluce, tako ce biti.

Mislim da je Dodika dosta svima, pocevsi od zapadnih sila, Srbije i sve do opozicije u RS. Mogli bi se svi sloziti da ga treba maknuti.

Mada, politika je kurva. Ko zna kakave se igre igraju iza paravana. Vidjet cemo.

Svi očekuju reakciju tužilaštva. Što je i logično. .. ako je ustavni sud već donio odluku tužilaštvo i organi gonjenja bi je trebali provesti. ... Problem je što je MUP-RS saradjivao danas na protuustavnom referendumu i bio jedna vrsta garancije... nadalje...bilo kakva reakcija tužilaštva dovela bi do sukoba sa MUP-om RS

Dakle, što možemo mi još konkretno? Čekati da Dodika smaknu stranci?
Pa neka dovede do sukoba sa MUP-om RS.Sta ti zagovaras,da se pusti krsenje Ustava da se ne bi kacilo sa MUP-om RS-a? :-)
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#22 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by duminjo »

Ako ovaj prodje tek tako, eto onog glavnog pred naredne izbore.
Ako ovaj prodje tek tako, svako normalan, ko moze, mora pobjeci iz ove drzave do narednih izbora.
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#23 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by Ripicipi »

sherbett wrote:Koj postotak biraca je izasao na referendum?
Kazu oko 55%.
apoksiomen
Posts: 121
Joined: 08/01/2015 15:37

#24 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by apoksiomen »

Meni se čini da je Pandorina kutija otvorena. Jednom kad različito interpretiranje ustavnih i dejtonskih odredbi poprimi ovako reprezentativnu, otvorenu i praktičnu dimenziju, ishod može biti svakakav.

Lupanje nekakve kontre u smislu referenduma kontra RS bi opet od njihove strane bilo proglašeno nevažećim, antidejtonskim, pa i agresivnim. Izazivanje sukoba sa MUP-om ili ikim ko ne želi provesti od državnih institucija propisane odredbe praktički znači građanski rat.
A, unatoč ičijim zanošenjima, on ne bi trajao 4 ni 15 dana. Ako nije JNA uspijevala zauzimati teritorije gdje joj je većinsko stanovništvo pružalo otpor osim nakon nekoliko mjeseci borbe i uz ogromne gubitke, što mogu OS BiH, tj. njihova bošnjačka komponenta praktički? Realna je situacija da je RS "srpska" i da su oni tu u defenzivnoj poziciji dođe li do pokušaja cijepanja. Na stranu kako su je oni dobili i kako su se tu ukopali, ali vrlo lako bi moglo ispasti da su oni tu "žrtve agresije" u očima stranaca, a i na samom bojnom polju.
Jedino iznimno taktično vođenje rata, višestrukim probijanjem koridora kroz Srpsku, tako da ju se rasparča, bi možda djelovalo, ali ko zna imaju li Bošnjaci za to spreme i/ili taktike.

S druge strane, nereagiranje također ne donosi ništa dobro, jer ovo oni misle uzeti za presedan i etalon daljnjim protudržavnim radnjama. Po meni, realnost je da može svašta izaći iz svega ovoga.
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#25 Re: Dan (i) nakon referenduma u RS

Post by Ripicipi »

sherbett wrote:
Ripicipi wrote:
sherbett wrote:Koj postotak biraca je izasao na referendum?
Kazu oko 55%.
Kako lose :-)
a koliko je po propisan minimum?

Tko to nadgleda, skupa s izborima? Ima li neko drzavno izborno povjerenstvo?
Na referendumima je inace prag 50%, sve ispod ne vazi, zato su i proglasili referedum uspjesnim cim su stigli na 51%.
Ovaj referendum niko ne nadgleda osim njih samih :D
Post Reply