Dan državnosti BiH

Post Reply
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#151 Re: Dan državnosti BiH

Post by horkesh »

Bonaventura wrote: 27/11/2020 10:41
horkesh wrote: 27/11/2020 10:07
Bonaventura wrote: 27/11/2020 08:58
Sto znaci da je taj praznik praznik Federacije BiH a ne praznik BiH.Ne moze Federacija BiH svojim propisima bez obzira da li su originerno njeni ili ih je preuzela u ovom slucaju od nekadasnje RBiH,uredjivati bilo sta sto se odnosi na BiH pa ni praznike .Naravno isto važi i za Republiku Srpsku.
Kao sto vec napisao ti praznici Federacije BiH su praznici BiH koliko i Deveti Januar samo sto nikome u Republici Srpskoj ne pada na pamet da tvrdi da je Deveti Januar praznik BiH ili da cestita taj praznik "svim gradjanima BiH".
Toliko niko nije blesav.
Je li ti ne razumiješ šta znači riječ "preuzet" :-) FBiH obilježava državni praznik.

Deveti januar nije nikakav praznik. Ustavni sud BiH tako rek'o :izet:
Preuzimanje je samo oblik zakonodavne tehnike.Nista bitno .Kao sto je Slovenija na primjer nakon osamostaljenja preuzela jedan broj propisa SFRJ.Preuzimanjem su ti propisi postali propisi Slovenije i sa SFRJ nemaju vise nikakve veze.
Poenta je u tome sta je propisano tim propisima.U ovom slucaju po svom imenu i u svojim bitnim odredbama propis koji je preuzela Federacija, odnosi se ne samo na Federaciju nego na BiH kao cjelinu.Dakle i na Republiku Srpsku koja je jos u sastavu BiH.
Jooj, kad se pile zapetlja u trice & kučine.

Već smo ustanovili da su 25. novembar, kao i 1. mart, legalni praznici, doneseni na nivou države. Niži nivoi vlasti, poput entiteta, nemaju ingerencije da mijenjaju takav zakon.

E čuj logike, FBiH preuzela zakon i sad kao državni nivo nema veze sa tim :lol: I, kao, FBiH nameće RS-u praznik :-)

Pile drago, hoće se to desiti kad polaziš od pogrešne premise.

25. novembar je državni praznik, potvrdio Ustavni sud BiH. 9. januar nije nikakav praznik, pa ni entitetski. Potvrdio Ustavni sud BiH. Moraš naučiti razlikovati državni od entitetskog nivoa.

Ali sladak si, "RS je još u sastavu BiH" :lol:
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#152 Re: Dan državnosti BiH

Post by bunk »

Najbolji moguci poklon za Dan Drzavnosti je bio nametnuti strogu zakon o zabrani negiranja genocida.
Ako je potrebno obuhvatiti njime i WW2.
Tim potezom bi se rijesile sve dileme i nedoumica.
Nazivi ulica i objekata..
Pizde koje su izabrane a negiraju presude Haskog suda ..
Sve.
Bonaventura
Posts: 61
Joined: 26/11/2020 12:15

#153 Re: Dan državnosti BiH

Post by Bonaventura »

horkesh wrote: 27/11/2020 12:32
Bonaventura wrote: 27/11/2020 10:41
horkesh wrote: 27/11/2020 10:07

Je li ti ne razumiješ šta znači riječ "preuzet" :-) FBiH obilježava državni praznik.

Deveti januar nije nikakav praznik. Ustavni sud BiH tako rek'o :izet:
Preuzimanje je samo oblik zakonodavne tehnike.Nista bitno .Kao sto je Slovenija na primjer nakon osamostaljenja preuzela jedan broj propisa SFRJ.Preuzimanjem su ti propisi postali propisi Slovenije i sa SFRJ nemaju vise nikakve veze.
Poenta je u tome sta je propisano tim propisima.U ovom slucaju po svom imenu i u svojim bitnim odredbama propis koji je preuzela Federacija, odnosi se ne samo na Federaciju nego na BiH kao cjelinu.Dakle i na Republiku Srpsku koja je jos u sastavu BiH.
Jooj, kad se pile zapetlja u trice & kučine.

Već smo ustanovili da su 25. novembar, kao i 1. mart, legalni praznici, doneseni na nivou države. Niži nivoi vlasti, poput entiteta, nemaju ingerencije da mijenjaju takav zakon.

E čuj logike, FBiH preuzela zakon i sad kao državni nivo nema veze sa tim :lol: I, kao, FBiH nameće RS-u praznik :-)

Pile drago, hoće se to desiti kad polaziš od pogrešne premise.

25. novembar je državni praznik, potvrdio Ustavni sud BiH. 9. januar nije nikakav praznik, pa ni entitetski. Potvrdio Ustavni sud BiH. Moraš naučiti razlikovati državni od entitetskog nivoa.

Ali sladak si, "RS je još u sastavu BiH" :lol:
Ne znam na koju državu misliš ? Deveti Januar je praznik u Republici Srpskoj.Mi za druge državne praznike ne znamo.Niko nas nije obavijestio što je možda i šteta. :izet:
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#154 Re: Dan državnosti BiH

Post by bunk »

To si ti pobrko nesto.
Gledo sam ja na tv.
To je dan vatrogasaca i postara.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#155 Re: Dan državnosti BiH

Post by horkesh »

Bonaventura wrote: 27/11/2020 13:11
Ne znam na koju državu misliš ? Deveti Januar je praznik u Republici Srpskoj.Mi za druge državne praznike ne znamo.Niko nas nije obavijestio što je možda i šteta. :izet:
Jedna je država, Bosna i Hercegovina. Ne znam na koju bi drugu mogao misliti :lol:

Obavijestio vas je sve Ustavni sud BiH. Uostalom, poslanici NSRS-a su podnijeli apelaciju, a koja je, naravno (opet, pravilna upotreba), odbačena :izet:

9. januar nije praznik ni u RS-u, tako rek'o Ustavni sud BiH. Ali, ako hoćeš da kažeš da čelništvo i stanovnici RS-a ne poštuju ustave (na primjer, ne znate ni Ustav RS-a), zakone, a na kraju ni vlastiti potpis na Dejtonu - a Bože moj. Čega se pametan stidi, budala se ponosi ;-)

Civilizovaćemo mi vas. Malo po malo. Vidiš kako si i ti na početku mislio da imaš argumentaciju, a sad si već spao na durenje i smajliće :izet:
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#156 Re: Dan državnosti BiH

Post by Loki2k9 »

horkesh wrote: 27/11/2020 17:32
Bonaventura wrote: 27/11/2020 13:11
Ne znam na koju državu misliš ? Deveti Januar je praznik u Republici Srpskoj.Mi za druge državne praznike ne znamo.Niko nas nije obavijestio što je možda i šteta. :izet:
Jedna je država, Bosna i Hercegovina. Ne znam na koju bi drugu mogao misliti :lol:

Obavijestio vas je sve Ustavni sud BiH. Uostalom, poslanici NSRS-a su podnijeli apelaciju, a koja je, naravno (opet, pravilna upotreba), odbačena :izet:

9. januar nije praznik ni u RS-u, tako rek'o Ustavni sud BiH. Ali, ako hoćeš da kažeš da čelništvo i stanovnici RS-a ne poštuju ustave (na primjer, ne znate ni Ustav RS-a), zakone, a na kraju ni vlastiti potpis na Dejtonu - a Bože moj. Čega se pametan stidi, budala se ponosi ;-)

Civilizovaćemo mi vas. Malo po malo. Vidiš kako si i ti na početku mislio da imaš argumentaciju, a sad si već spao na durenje i smajliće :izet:
:thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66024
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#157 Re: Dan državnosti BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Bonaventura wrote: 26/11/2020 20:05 Kontinuitet nekadašnje RBIH je ograničen po svom dejstvu na članstvo u UN i drugim međunarodnim, organizacijama.Kontinuitet nekadašnje i danas nepostojeće RBiH sa Dejtonskom BiH nema nikakve veze sa praznicima.
Izvor?
Bonaventura
Posts: 61
Joined: 26/11/2020 12:15

#158 Re: Dan državnosti BiH

Post by Bonaventura »

_BataZiv_0809 wrote: 29/11/2020 07:57
Bonaventura wrote: 26/11/2020 20:05 Kontinuitet nekadašnje RBIH je ograničen po svom dejstvu na članstvo u UN i drugim međunarodnim, organizacijama.Kontinuitet nekadašnje i danas nepostojeće RBiH sa Dejtonskom BiH nema nikakve veze sa praznicima.
Izvor?
I sama odrebda ustava u kojoj se govori o kontinuitetu govori isključivo o kontinuitetu članstva u UN i dr.medjunarodnim organizacijama što je jedno praktično rješenje kako bi se izbjegle procedure prijema u UN.
Ti si iskjekao dio poruke koji je bitan koji daje odgovor na pitanje zašto praznici nekadašnje Republike BiH nisu praznici BiH.Taj dio poruke se odnosi na kontinuitet propisa.Propisi nekadašnje RBiH ne predstavljaju dio pozitivnog prava BiH.To što ih je Federacija BiH jednim dijelom preuzela znači da su isti postali dio pozitivnog prava Federacije BiH a ne BiH.Što sve naravno važi i za propis o praznicima koji je Federacija BiH preuzela ili ikorporisala u svoj pravni poredak.Što sve samo po sebi ne bi bio proiblem.I Republika Srpska je 1992 preuzela značajan broj propisa nekadašnje SFRJ i Socijalističke Republike BiH naravno sa shodnom primjenom.Tako su preuzeti na primjer brojni krivičnopravni propisi.
Uz to.Ustav BiH je u pogledu nadležnosti sasvim jasan,Metodom nabrajanja propisane su nadležnosti BiH,Među kojima nema nadležnosti u oblasti praznika.Što znači da ne samo da ni jedan datum nije Usavom propisan kao praznik nego Ustav uopšte ne propisuje da BiH ima svoje praznike nego je pitanje praznika u nadležnosti eniteta.
Problem je u tome što je kod propisa o praznicima FBiH riječ o datumima koji se odnsoe na BiH kao cjelinu i što se isti po svojim imenima takođe odnose na BiH kao cjelinu a ne samo na Federaciju BiH. UIz to praksa obilježavanja tih praznika u Federaciji BiH jeste takva da ostavlja utisak da je riječ o praznicima BiH a ne Federacije BiH.Federacija BiH se tih dana i ne spominje iako je to njenn praznik :-D
To je vjerovatno nešto potpuno nepoznato u uporednoj praksi.Kao kad bi RS propisala neki datum kao praznik na primer dan kad je srpska vojska ušla u Sarajevo i 1918 i nazvala ga Danom Oslobođenja Bosne i Hercegovine.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66024
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#159 Re: Dan državnosti BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Aha, ti si znaci muzičar?
sumirprimus
Posts: 81465
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#160 Re: Dan državnosti BiH

Post by sumirprimus »

Vrijeme ce pokazati ibice 1 drzqvni praznik.Ovaj ko i sad :bih:
Bonaventura
Posts: 61
Joined: 26/11/2020 12:15

#161 Re: Dan državnosti BiH

Post by Bonaventura »

sumirprimus wrote: 29/11/2020 12:08 Vrijeme ce pokazati ibice 1 drzqvni praznik.Ovaj ko i sad :bih:
Da ali države Federacije BiH.
sumirprimus
Posts: 81465
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#162 Re: Dan državnosti BiH

Post by sumirprimus »

Bonaventura wrote: 29/11/2020 12:11
sumirprimus wrote: 29/11/2020 12:08 Vrijeme ce pokazati ibice 1 drzqvni praznik.Ovaj ko i sad :bih:
Da ali države Federacije BiH.
Ne nego drzave BiH koliko god vas ubjedjivali u suprotno.
Nema tog geopoliticlog previranja te krize i situqcoje koja ce ovaj brod zvani Drzava BiH odvest u druge vode.Zivi bili pa vidjeli :bih:
sumirprimus
Posts: 81465
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#163 Re: Dan državnosti BiH

Post by sumirprimus »

Nije dejton bio jer smo htjeli drzqvu federaciju n3go jer svijet nije bio spreman za jos jednu traktorijadu.sta god vama pricali..
sumirprimus
Posts: 81465
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#164 Re: Dan državnosti BiH

Post by sumirprimus »

I u dejtonu je potpisana i Drzava Bih u avnojevskim granicama sa 2 niza oblika u vidu entiteta. Nije rs drzava. Ne lazite sebe kad vec nas ne mozete..
Bonaventura
Posts: 61
Joined: 26/11/2020 12:15

#165 Re: Dan državnosti BiH

Post by Bonaventura »

sumirprimus wrote: 29/11/2020 12:19
Bonaventura wrote: 29/11/2020 12:11
sumirprimus wrote: 29/11/2020 12:08 Vrijeme ce pokazati ibice 1 drzqvni praznik.Ovaj ko i sad :bih:
Da ali države Federacije BiH.
Ne nego drzave BiH koliko god vas ubjedjivali u suprotno.
Nema tog geopoliticlog previranja te krize i situqcoje koja ce ovaj brod zvani Drzava BiH odvest u druge vode.Zivi bili pa vidjeli :bih:
Ne ubjedjujem vas.Samo vas podučavam :-D .Uostalom građane Srpske ne interesuje mnogo Federacija pa ni njeni praznici.Vjerovatno bi se ogromna većina začudila u smislu zašto ja ovo pišem a moj motiv je ustvari nepostojeći.Reakcija na glupost.
Za ovo drugo nisam siguran.Ja se odličnom sjećam početka devedesetih kad se počelo govoriti o kantonima,Takve patrijote su govorili isto što i ti sad kažeš -"nema šanse" "nikad", "zauvijek će ostati" ofo ono. :D
Bonaventura
Posts: 61
Joined: 26/11/2020 12:15

#166 Re: Dan državnosti BiH

Post by Bonaventura »

sumirprimus wrote: 29/11/2020 12:20 Nije dejton bio jer smo htjeli drzqvu federaciju n3go jer svijet nije bio spreman za jos jednu traktorijadu.sta god vama pricali..
Kolega,treba da budete oprezniji u spominjanju takvih termina jer možete naići na nekog isto takvog ne baš pametnog s druge strane koji će vam na spominjanje traktorijade kontrirati spominjanjem Potočara.Ja to naravno ne bih uradio ali činjenica je da takvi postoje.
User avatar
BHDragons
Posts: 367
Joined: 18/08/2020 15:24

#167 Re: Dan državnosti BiH

Post by BHDragons »

Hoćeš da kažeš da Dan Državnosti BiH nije praznik BiH nego entiteta? Gdje je tu logika? Ne može entitet slaviti državnost kad nije država nego je entitet. Kontaš? To što su vama toliko mozak isprali komšije sa druge strane Drine da ste bliži njima nego ljudima koji žive pored vas je druga stvar i trebalo bi se proučavati na svjetskim Univerzitetima...
Bonaventura
Posts: 61
Joined: 26/11/2020 12:15

#168 Re: Dan državnosti BiH

Post by Bonaventura »

BHDragons wrote: 30/11/2020 00:34 Hoćeš da kažeš da Dan Državnosti BiH nije praznik BiH nego entiteta? Gdje je tu logika? Ne može entitet slaviti državnost kad nije država nego je entitet. Kontaš? To što su vama toliko mozak isprali komšije sa druge strane Drine da ste bliži njima nego ljudima koji žive pored vas je druga stvar i trebalo bi se proučavati na svjetskim Univerzitetima...
Nije praznik BiH ni dan drzavnosti BiH BiH nema praznike 27 11 I 01 03 su praznici Federacije BIH
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#169 Re: Dan državnosti BiH

Post by horkesh »

Bonaventura wrote: 01/12/2020 20:49
BHDragons wrote: 30/11/2020 00:34 Hoćeš da kažeš da Dan Državnosti BiH nije praznik BiH nego entiteta? Gdje je tu logika? Ne može entitet slaviti državnost kad nije država nego je entitet. Kontaš? To što su vama toliko mozak isprali komšije sa druge strane Drine da ste bliži njima nego ljudima koji žive pored vas je druga stvar i trebalo bi se proučavati na svjetskim Univerzitetima...
Nije praznik BiH ni dan drzavnosti BiH BiH nema praznike 27 11 I 01 03 su praznici Federacije BIH
Joj lika, par dana me nema i on se uzjoguni opet.

To nije tačno i već sam ti to sve dokazao, ali, razumijem ja, suočeni s dokazima, presudama i sličnim, pristup tebe i tebi sličnih i jeste da zabijete glavu u pijesak i ponavljate vaše mantre.

Ustavni sud BiH je sve to opovrgnuo. I 1. mart i 25. novembar su praznici na državnom nivou. Isto vrijedi i za kontinuitet, citirao sam i taj dio presude.

Ne budi dijete.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#170 Re: Dan državnosti BiH

Post by spreca »

Bonaventura wrote: 01/12/2020 20:49
BHDragons wrote: 30/11/2020 00:34 Hoćeš da kažeš da Dan Državnosti BiH nije praznik BiH nego entiteta? Gdje je tu logika? Ne može entitet slaviti državnost kad nije država nego je entitet. Kontaš? To što su vama toliko mozak isprali komšije sa druge strane Drine da ste bliži njima nego ljudima koji žive pored vas je druga stvar i trebalo bi se proučavati na svjetskim Univerzitetima...
Nije praznik BiH ni dan drzavnosti BiH BiH nema praznike 27 11 I 01 03 su praznici Federacije BIH
Ko je rekao?Radovan i Boban?
Bonaventura
Posts: 61
Joined: 26/11/2020 12:15

#171 Re: Dan državnosti BiH

Post by Bonaventura »

horkesh wrote: 02/12/2020 08:51
Bonaventura wrote: 01/12/2020 20:49
BHDragons wrote: 30/11/2020 00:34 Hoćeš da kažeš da Dan Državnosti BiH nije praznik BiH nego entiteta? Gdje je tu logika? Ne može entitet slaviti državnost kad nije država nego je entitet. Kontaš? To što su vama toliko mozak isprali komšije sa druge strane Drine da ste bliži njima nego ljudima koji žive pored vas je druga stvar i trebalo bi se proučavati na svjetskim Univerzitetima...
Nije praznik BiH ni dan drzavnosti BiH BiH nema praznike 27 11 I 01 03 su praznici Federacije BIH
Joj lika, par dana me nema i on se uzjoguni opet.

To nije tačno i već sam ti to sve dokazao, ali, razumijem ja, suočeni s dokazima, presudama i sličnim, pristup tebe i tebi sličnih i jeste da zabijete glavu u pijesak i ponavljate vaše mantre.

Ustavni sud BiH je sve to opovrgnuo. I 1. mart i 25. novembar su praznici na državnom nivou. Isto vrijedi i za kontinuitet, citirao sam i taj dio presude.

Ne budi dijete.
Ustavni sud nikad nije zakljucio da su 1,3 i 25.11 praznici na "drzvanom" nivou-To je cista glupost.Ustavni sud se samo izjasnjavao o tome da li su ti praznici u skladu sa Konvencijom o zabrani diskriminacije.Ja i ne kazem da su ti praznici diskriminatorski po bilo koga.Ja samo konstatujem da su ti datumi praznici Federacije BiH a ne BiH
.Ustav Bosne i Hercegovine ne poznaje nikakve praznike niti nadležnost BiH da propisuje praznike a posto ni zakonom BiH nije propisala sem vjerskih nikakve druge praznike jasno da je BiH nema praznike pa tako ni 1.3 i 25.11 nisu praznici BiH.
To što je jedna članica bosanskohercegovačke državne zajednice za svoje praznike nazvala tako da zvuče kao praznici BiH a ne praznici te članice Federacije BiH,ne znači da su time ti praznici postali praznici BiH.
Uostalom,ti datumi nikad nisu ni praznovani u Republici Srpskoj nti će biti nego su to obični radni dani kao i svi drugi radni dani.Velika većina građana Republike Srpske o prazncima Federacije BiH jedva da zna više nego o praznicima Bugarske ili Portugala.
Dakle,nisu obmanuti građani Republike Srpske nego su obmanuti građani Federacije BiH.Ali ništa strašno,ima i gorih stvarih.Neka građani Federacije BiH samo nastave da vjeruju kako su ti datumi praznici BiH a ne praznici Federacije BiH,
Nema tim povodom nekih većih štetnih posljedica
Last edited by Bonaventura on 02/12/2020 15:30, edited 3 times in total.
Bonaventura
Posts: 61
Joined: 26/11/2020 12:15

#172 Re: Dan državnosti BiH

Post by Bonaventura »

.............................
User avatar
BHCluster
Posts: 23376
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#173 Re: Dan državnosti BiH

Post by BHCluster »

Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik "očekuje da Ustavni sud Bosne i Hercegovine prihvati žalbu poslanika Narodne skupštine RS-a o neustavnosti Zakona o proglašenju 1. marta Danom nezavisnosti Bosne i Hercegovine, kao i 25. novembra Danom državnosti Bosne i Hercegovine".

U suprotnom najavljuje - "pravi politički haos".

"Nakon eventualne odluke koja bi potvrdila obilježavanje 1. marta, onda više nemamo šta da tražimo u Bosni i Hercegovini", rekao je Dodik.

Po njegovim riječima, "nastaće pravi politički haos ako Ustavni sud Bosne i Hercegovine donese neku drugu suštinsku odluku, osim da se ukida obilježavanje 1. marta i 25. novembra u Bosni i Hercegovini".
'Srbi ne obilježavaju 1. mart'

Takvu odluku očekuje, kaže, "nakon što su sudije Ustavnog suda Bosne i Hercegovine donijele odluku o ukidanju 9. januara kao Dana RS-a".

"Nemamo šta drugo očekivati kada su se drznuli da to nama urade sa 9. januarom. Radi se o istim stvarima koje su sudije donijele u odluci o ukidanju 9. januara kao Dana RS-a, čime su rekli da to ugrožava neke druge. Zna se sasvim sigurno da 1. mart nije dan koji Srbi obilježavaju, pa smo, prema tome, i mi ugroženi", ustvrdio je Dodik.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine razmatrat će na sjednici, koja će biti održana u četvrtak u Sarajevu, zahtjeve Narodne skupštine RS-a za ocjenu ustavnosti Zakona o proglašenju 1. marta Danom nezavisnosti Bosne i Hercegovine, kao i za ocjenu ustavnosti odredbe Zakona o proglašenju 25. novembra Danom državnosti Bosne i Hercegovine.
:lol:
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#174 Re: Dan državnosti BiH

Post by horkesh »

Bonaventura wrote: 02/12/2020 15:24

Ustavni sud nikad nije zakljucio da su 1,3 i 25.11 praznici na "drzvanom" nivou-To je cista glupost.Ustavni sud se samo izjasnjavao o tome da li su ti praznici u skladu sa Konvencijom o zabrani diskriminacije.Ja i ne kazem da su ti praznici diskriminatorski po bilo koga.Ja samo konstatujem da su ti datumi praznici Federacije BiH a ne BiH
.Ustav Bosne i Hercegovine ne poznaje nikakve praznike niti nadležnost BiH da propisuje praznike a posto ni zakonom BiH nije propisala sem vjerskih nikakve druge praznike jasno da je BiH nema praznike pa tako ni 1.3 i 25.11 nisu praznici BiH.
Federacija BiH nema svoje praznike, nego preuzima i praznikuje državne, kako je i predviđeni tim zakonima na državnom nivou.

Pa dobro, vidim ja da ćemo mi po starom. Ti ćeš da mantraš ono kako bi ti volio da bude, a ja ću da te gađam citatima iz presude Ustavnog suda BiH.
Ustavni sud ističe da je osporeni Zakon (stupio na snagu u RBiH 30. marta 1995. godine) nastavio svoje pravno postojanje u današnjoj BiH, shodno načelu kontinuiteta pravnih propisa iz Aneksa II/2. Predmet broj: U-18/16 14 Odluka o dopustivosti i meritumu Ustava BiH, prema kojem svi zakoni, propisi i sudski poslovnici koji su na snazi na teritoriji BiH u trenutku kada Ustav stupi na snagu ostat će na snazi u onoj mjeri u kojoj nisu u suprotnosti sa Ustavom dok drugačije ne odredi nadležni organ vlasti Bosne i Hercegovine.
...
“ Iz istaknutog se vidi da su rezultati navedenog referenduma (op.a. o nezavisnosti, 1992) ugrađeni i u Ustav BiH, koji ni na koji način ne
problematizira postojanje Republike BiH (čije je međunarodno priznanje uslijedilo na temelju rezultata referenduma održanog 1. marta 1992. godine), niti je zanemaruje, već upravo naglašava njen državno-pravni kontinuitet.
...
Međutim, Republika Bosna i Hercegovina je u to vrijeme bila međunarodno priznata država i članica Ujedinjenih naroda. To proizlazi i iz Ustava Bosne i Hercegovine u kojem je u članu I/1. propisan kontinuitet između ranije Republike Bosne i Hercegovine i današnje Bosne i Hercegovine „koja nastavlja svoje pravno postojanje po međunarodnom pravu kao država“.
I tako dalje, i tako bliže. Ne mogu ti ljudi jasnije reći - zakon je donesen na državnom nivou, zakon eksplicitno kaže da je to zakon na državnom nivou i Ustavni sud BiH naglašava kontinuitet pravnog postojanja Republike Bosne i Hercegovine.

Pošto vjerovatno ne znaš, evo ti da vidiš i Član 2 Zakona o 25. novembru.
Član 2.

Dan državnosti Republike Bosne i Hercegovine je državni praznik
Bonaventura wrote: 02/12/2020 15:24To što je jedna članica bosanskohercegovačke državne zajednice za svoje praznike nazvala tako da zvuče kao praznici BiH a ne praznici te članice Federacije BiH,ne znači da su time ti praznici postali praznici BiH.
Hi-hi, državna zajednica. Kao što rekoh, ti se samo gađaš mitomanskim konstrukcijama, bez ikakvog uporišta u Ustavu, zakonima ili DMS-u. Vrhovni tumač Dejtonskog sporazuma je Visoki predstavnik, a on je već nekoliko puta rekao - nikakva državna zajednica, nego država.

Ništa ti ne brini, takve izjave su samo jedna u nizu koje dolaze iz tog regiona BiH. Naravno, s druge strane se kunete u "izvorni Dejton i Ustav BiH", a kršite ga gdje god možete i ponosite se s tim. Svakom svoje.
Bonaventura wrote: 02/12/2020 15:24Uostalom,ti datumi nikad nisu ni praznovani u Republici Srpskoj nti će biti nego su to obični radni dani kao i svi drugi radni dani.Velika većina građana Republike Srpske o prazncima Federacije BiH jedva da zna više nego o praznicima Bugarske ili Portugala.
Dakle,nisu obmanuti građani Republike Srpske nego su obmanuti građani Federacije BiH.Ali ništa strašno,ima i gorih stvarih.Neka građani Federacije BiH samo nastave da vjeruju kako su ti datumi praznici BiH a ne praznici Federacije BiH,
Nema tim povodom nekih većih štetnih posljedica
Naravno da svi u RS-u doobro znaju i za 1. mart i za 25. novembar. Čuj, Bugarska i Rumunija :lol: Uostalom, znaju to i sve strane države koje pošalju predstavnike na prijem, pisma čestitke... Je li ono Trump opet neki dan Miletu čestitao 25 novembar? :izet: A ko ono dođe od stranih predstavnika na proslavu neustavnog 9. januara? Ček' da se sjetim, Rusija, Srbija i, je li ono Abhazija poslala predstavnika prošle godine? :roll:

Rušenje pravne države uvijek ima štetne posljedice. Prkošenje, inaćenje i nepoštivanje sudskih presuda uvijek se vrati kao bumerang. A divljaci koji se diče time što ne poštuju sudove če uvijek ostati samo to - divljaci.

Važno je, ipak, znati na čijoj je strani pravo. ;-)
User avatar
black
Posts: 17150
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#175 Re: Dan državnosti BiH

Post by black »

:bih: :bih: :bih: :bih:
Post Reply