Dan Bošnjaka

User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#101 Re: Dan Bošnjaka

Post by MarshalDodik »

MarshalDodik wrote:
sadie_forever wrote:Ilirka: pogodite odakle je ,ez da gledate na google

Image
Ne gledam, na google.
Mozda Albanka ili Rumunka.

Kako znas da je ilirka jer tipicno balkanski ne znaci ilirski...
Ja pogodih. Dok ja tebe docekam morao sam vidjeti, a tebi vise nije bilo zanimljivo.

Logicno je da ti ako si "cistokrvna" bosanka oduvijek ne mozes ovako izgledati.
Velika vecina bosanskih zena (a i bosanske djece) je vjerodostojan reprezent slavenstine (da se tako izrazim). Kad kazem bosanskih mislim na sve tri etnije ali i ako se referisemo samo na Bosnjake necemo pogrijesiti.
Bosnjaci iz BiH su najhomogeniji narod na Balkanu.
Eh sto se Sandzaka tice i tamosnjih Bosnjaka tu takva teza pada u vodu i da si odozdo mogla bi imati crte lica slicne ovoj albanki.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#102 Re: Dan Bošnjaka

Post by sadie_forever »

zavisi gdje marshal,istocna Bosna izgleda slavenski,sarajevo i hercegovina vise ilirski ili pak turski(radi gena,centri su tu bili pa su dolazili begovi)

a takvih zena puna Bosna,ko sa te slike
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#103 Re: Dan Bošnjaka

Post by MarshalDodik »

sadie_forever wrote:zavisi gdje marshal,istocna Bosna izgleda slavenski,sarajevo i hercegovina vise ilirski ili pak turski(radi gena,centri su tu bili pa su dolazili begovi)
Naravno , nikad ne gledaj urbane centre kao reprezent.
Sarajevo se ne moze i ne smije tako posmatrati kada su tu najkarakteristicniji geni za bosance ispod prosjeka, a u porastu neki drugi ( u prvom redu ovi karakteristicni za albance i sandzaklije) plus izmjesanost druge vrste...

Uglavnom vanjski izgled osoba ne mozemo dovoditi u tako veliku vezu sa genima.
Recimo Hercegovci su takodjer prilicno homogeni, genetski gledano, i geni su im mahom slavenski, a izgled je takav kakav je (malo drugaciji i poprilicni su tamniji ) zbog drugih stvari koje nisu genetske prirode.
Jer vidi sad kurioziteta. Mnogo danasnjih podrinjaca su starinom hercegovci
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#104 Re: Dan Bošnjaka

Post by sadie_forever »

MarshalDodik wrote:
sadie_forever wrote:zavisi gdje marshal,istocna Bosna izgleda slavenski,sarajevo i hercegovina vise ilirski ili pak turski(radi gena,centri su tu bili pa su dolazili begovi)
Naravno , nikad ne gledaj urbane centre kao reprezent.
Sarajevo se ne moze i ne smije tako posmatrati kada su tu najkarakteristicniji geni za bosance ispod prosjeka, a u porastu neki drugi ( u prvom redu ovi karakteristicni za albance i sandzaklije) plus izmjesanost druge vrste...

Uglavnom vanjski izgled osoba ne mozemo dovoditi u tako veliku vezu sa genima.
Recimo Hercegovci su takodjer prilicno homogeni, genetski gledano, i geni su im mahom slavenski, a izgled je takav kakav je (malo drugaciji i poprilicni su tamniji ) zbog drugih stvari koje nisu genetske prirode.
Jer vidi sad kurioziteta. Mnogo danasnjih podrinjaca su starinom hercegovci
ne znam za gene ali znam a su sandzaklinke izuzetno lijepe,,mnoge

a nisam lezbejka :D mislim da slavenski izgled nije toliko "Atraktivan"
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#105 Re: Dan Bošnjaka

Post by MarshalDodik »

Turskih gena, Y gena, odnosno gena koji se prenose po muskoj liniji sa oca na sina u BiH ima neznatan procenat. Mnoga bosnjacka porodicna predanja o turskom porijeklu su listom padala kada bi se genetski provjerilo.
Mahom krajisnici i hercegovci su se znali "diciti' ovakvim naslijedjem, neki si cak imali tako jake argumente od porodicnih stabala koja su ih dovodila do izvjesnog " turcina" u ranom 19 st. , do nekih koji su imali izvorno turska prezimena tipa Kurt (tur vuk) pa su ostajali paff nakon rezultata koja dobiju.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#106 Re: Dan Bošnjaka

Post by sadie_forever »

MarshalDodik wrote:Turskih gena, Y gena, odnosno gena koji se prenose po muskoj liniji sa oca na sina u BiH ima neznatan procenat. Mnoga bosnjacka porodicna predanja o turskom porijeklu su listom padala kada bi se genetski provjerilo.
Mahom krajisnici i hercegovci su se znali "diciti' ovakvim naslijedjem, neki si cak imali tako jake argumente od porodicnih stabala koja su ih dovodila do izvjesnog " turcina" u ranom 19 st. , do nekih koji su imali izvorno turska prezimena tipa Kurt (tur vuk) pa su ostajali paff nakon rezultata koja dobiju.

Mnogima je to kao neki plus,i moja rahmetli nena je imala tursko prezim ,bila mrka,kao i svi njeni i govorili su da su turskog porijekla :) mozda jesu a mozda i nisu

uglavnom kod mene dominiraju plave oci i svijetla kosa,i ako su ilirke puno lijepseg izgleda prosjecno gledano :D
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#107 Re: Dan Bošnjaka

Post by MarshalDodik »

sadie_forever wrote:
MarshalDodik wrote:
sadie_forever wrote:zavisi gdje marshal,istocna Bosna izgleda slavenski,sarajevo i hercegovina vise ilirski ili pak turski(radi gena,centri su tu bili pa su dolazili begovi)
Naravno , nikad ne gledaj urbane centre kao reprezent.
Sarajevo se ne moze i ne smije tako posmatrati kada su tu najkarakteristicniji geni za bosance ispod prosjeka, a u porastu neki drugi ( u prvom redu ovi karakteristicni za albance i sandzaklije) plus izmjesanost druge vrste...

Uglavnom vanjski izgled osoba ne mozemo dovoditi u tako veliku vezu sa genima.
Recimo Hercegovci su takodjer prilicno homogeni, genetski gledano, i geni su im mahom slavenski, a izgled je takav kakav je (malo drugaciji i poprilicni su tamniji ) zbog drugih stvari koje nisu genetske prirode.
Jer vidi sad kurioziteta. Mnogo danasnjih podrinjaca su starinom hercegovci
ne znam za gene ali znam a su sandzaklinke izuzetno lijepe,,mnoge

a nisam lezbejka :D mislim da slavenski izgled nije toliko "Atraktivan"
Ne kazem da nisu lijepe, o ukusima svakako ne treba raspravljati. Vjerujem u tvoju seksualnu orjentaciju.
Djelimican odgovor zasto je to tako je vjerovatno i zbog genetike. Fakt je da vise od polovine Sandzaklija ima srodnosti sa Albancima koje si vec prije naznacila kao ljepse
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#108 Re: Dan Bošnjaka

Post by MarshalDodik »

sadie_forever wrote:
MarshalDodik wrote:Turskih gena, Y gena, odnosno gena koji se prenose po muskoj liniji sa oca na sina u BiH ima neznatan procenat. Mnoga bosnjacka porodicna predanja o turskom porijeklu su listom padala kada bi se genetski provjerilo.
Mahom krajisnici i hercegovci su se znali "diciti' ovakvim naslijedjem, neki si cak imali tako jake argumente od porodicnih stabala koja su ih dovodila do izvjesnog " turcina" u ranom 19 st. , do nekih koji su imali izvorno turska prezimena tipa Kurt (tur vuk) pa su ostajali paff nakon rezultata koja dobiju.

Mnogima je to kao neki plus,i moja rahmetli nena je imala tursko prezim ,bila mrka,kao i svi njeni i govorili su da su turskog porijekla :) mozda jesu a mozda i nisu

uglavnom kod mene dominiraju plave oci i svijetla kosa,i ako su ilirke puno lijepseg izgleda prosjecno gledano :D
Mozda i jest stvarno turskog porijekla. Sve ja ovo govorim onako uopsteno i na osnovu dostupnih rezultata istrazivanja.
Cinjenica je da su Bosnjaci iz BiH najhomogeniji, a shodno tome i najslavenskiji od svih u okruzenju
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#109 Re: Dan Bošnjaka

Post by sadie_forever »

MarshalDodik wrote: Ne kazem da nisu lijepe, o ukusima svakako ne treba raspravljati. Vjerujem u tvoju seksualnu orjentaciju.
Djelimican odgovor zasto je to tako je vjerovatno i zbog genetike. Fakt je da vise od polovine Sandzaklija ima srodnosti sa Albancima koje si vec prije naznacila kao ljepse
ma onako sve one ljepotice koje znam,koju su natrposjecnu lijepe da ti ono stanu oci na sekund su crnogorke ili sandzaklinke,sto ne znaci da su svi lijepi
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#110 Re: Dan Bošnjaka

Post by sadie_forever »

MarshalDodik wrote:
sadie_forever wrote:
MarshalDodik wrote:Turskih gena, Y gena, odnosno gena koji se prenose po muskoj liniji sa oca na sina u BiH ima neznatan procenat. Mnoga bosnjacka porodicna predanja o turskom porijeklu su listom padala kada bi se genetski provjerilo.
Mahom krajisnici i hercegovci su se znali "diciti' ovakvim naslijedjem, neki si cak imali tako jake argumente od porodicnih stabala koja su ih dovodila do izvjesnog " turcina" u ranom 19 st. , do nekih koji su imali izvorno turska prezimena tipa Kurt (tur vuk) pa su ostajali paff nakon rezultata koja dobiju.

Mnogima je to kao neki plus,i moja rahmetli nena je imala tursko prezim ,bila mrka,kao i svi njeni i govorili su da su turskog porijekla :) mozda jesu a mozda i nisu

uglavnom kod mene dominiraju plave oci i svijetla kosa,i ako su ilirke puno lijepseg izgleda prosjecno gledano :D
Mozda i jest stvarno turskog porijekla. Sve ja ovo govorim onako uopsteno i na osnovu dostupnih rezultata istrazivanja.
Cinjenica je da su Bosnjaci iz BiH najhomogeniji, a shodno tome i najslavenskiji od svih u okruzenju
a na osnovu cega si rekao to? bosnjaka ima cak i madjarskog porijekla,dosta nas je doslo iz madjarske prije 200 god radi toga sto su turci napustili madjarsku
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#111 Re: Dan Bošnjaka

Post by hAZNADAR »

sadie_forever wrote:
insomnia78 wrote:Pa tako isto babini kazu za Aliju :lol:
historija voli pobjednike,ili pobjednici pisu historiju

da je islam ostao manjinska religija mozda bi mi smatrani kao babini danas,ipak nije tako da katarina ispada traitor

jbt od djece se odreci jer su postali muslimani,ja bi svoju djecu branila do smrti cak i da budisti postanu :P
Nemas ti pojma o cemu pricas. Katarina se nije odrekla djece vec ih do kraja zivota cekala, tacnije sina koji je nadzivio sestru i da mu sljeduje kruna kada/ako se vrati. Drugo - to sto je tebi vjera bitnija je tvoje pravo ali ljiljan, bosansku kraljevinu i time drzavnopravnu tradiciju bosanske drzave ne mozes zvati nacionalnim mitom. Kad se vec spominje Ajvatovica - sta je vjerovanje da je molitva raspukla stijenu i dovela vodu - bas tu? Islam i jeste manjinska religija na ovim prostorima, uvijek bio i ostao.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#112 Re: Dan Bošnjaka

Post by sadie_forever »

hAZNADAR wrote:
sadie_forever wrote:
insomnia78 wrote:Pa tako isto babini kazu za Aliju :lol:
historija voli pobjednike,ili pobjednici pisu historiju

da je islam ostao manjinska religija mozda bi mi smatrani kao babini danas,ipak nije tako da katarina ispada traitor

jbt od djece se odreci jer su postali muslimani,ja bi svoju djecu branila do smrti cak i da budisti postanu :P
Nemas ti pojma o cemu pricas. Katarina se nije odrekla djece vec ih do kraja zivota cekala, tacnije sina koji je nadzivio sestru i da mu sljeduje kruna kada/ako se vrati. Drugo - to sto je tebi vjera bitnija je tvoje pravo ali ljiljan, bosansku kraljevinu i time drzavnopravnu tradiciju bosanske drzave ne mozes zvati nacionalnim mitom. Kad se vec spominje Ajvatovica - sta je vjerovanje da je molitva raspukla stijenu i dovela vodu - bas tu? Islam i jeste manjinska religija na ovim prostorima, uvijek bio i ostao.
zadnji popi pokazao 52%,a manjinska medju bosnjacima itekako nije,ma medju bosnjacima je jedina gotovo

a drugo,zar nije i katarina pokazala da je njoj vjera bitnija cim je ultimatum bio prihvati vjeru katolicanstvo pa tek onda kruna? i vidjeli smo koliko je to sina bas zanimalo
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#113 Re: Dan Bošnjaka

Post by MarshalDodik »

sadie_forever wrote:
MarshalDodik wrote: Ne kazem da nisu lijepe, o ukusima svakako ne treba raspravljati. Vjerujem u tvoju seksualnu orjentaciju.
Djelimican odgovor zasto je to tako je vjerovatno i zbog genetike. Fakt je da vise od polovine Sandzaklija ima srodnosti sa Albancima koje si vec prije naznacila kao ljepse
ma onako sve one ljepotice koje znam,koju su natrposjecnu lijepe da ti ono stanu oci na sekund su crnogorke ili sandzaklinke,sto ne znaci da su svi lijepi
Upravu si.
Istocni dio Crne Gore takodjer ima srodne gene kao i Albanci odnosno sandzacki Bosnjaci.
Mozda najcuvenije crnogorsko pleme Vasojevici kao i neka druga imaju upravo takve gene i sigurno je da su svi skupa u ne tako davnoj proslosti imali zajednicke pretke ( sigurno nakon 7/8 stoljeca )
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#114 Re: Dan Bošnjaka

Post by sadie_forever »

ok zanimljivo
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#115 Re: Dan Bošnjaka

Post by hAZNADAR »

MarshalDodik wrote:
sadie_forever wrote:zavisi gdje marshal,istocna Bosna izgleda slavenski,sarajevo i hercegovina vise ilirski ili pak turski(radi gena,centri su tu bili pa su dolazili begovi)
Naravno , nikad ne gledaj urbane centre kao reprezent.
Sarajevo se ne moze i ne smije tako posmatrati kada su tu najkarakteristicniji geni za bosance ispod prosjeka, a u porastu neki drugi ( u prvom redu ovi karakteristicni za albance i sandzaklije) plus izmjesanost druge vrste...

Uglavnom vanjski izgled osoba ne mozemo dovoditi u tako veliku vezu sa genima.
Recimo Hercegovci su takodjer prilicno homogeni, genetski gledano, i geni su im mahom slavenski, a izgled je takav kakav je (malo drugaciji i poprilicni su tamniji ) zbog drugih stvari koje nisu genetske prirode.
Jer vidi sad kurioziteta. Mnogo danasnjih podrinjaca su starinom hercegovci
Svi su lijepi kad imaju love koja im omogucava kvalitetniji zivot i ulaganje u izgled. Geni nemaju veze sa tim.

Na plazi u Hrvatskoj recimo gdje su redovno najbrojniji gosti Cesi, Poljaci, Bosanci, Talijani, Slovenci, Hrvati, Nijemci,.... Bosanci ubjedljivo najlosije izgledaju. Govorim o muskima. Lose drzanje, ocajni zubi, nezdrava boja tena, stomacina, neurednost,... Srecom Bosanke koliko-toliko paze na sebe i popravljaju prosjek.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#116 Re: Dan Bošnjaka

Post by sadie_forever »

hahaha koliko toliko :D

a djavola ako genetika nije na tvojoj strani,dzaba ti miloni

dobre noge,lijepe crte lica,krupne oci ,lijep nos ne mozes kupit(ok nos mozes danas)
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#117 Re: Dan Bošnjaka

Post by hAZNADAR »

sadie_forever wrote:
hAZNADAR wrote:
sadie_forever wrote:

historija voli pobjednike,ili pobjednici pisu historiju

da je islam ostao manjinska religija mozda bi mi smatrani kao babini danas,ipak nije tako da katarina ispada traitor

jbt od djece se odreci jer su postali muslimani,ja bi svoju djecu branila do smrti cak i da budisti postanu :P
Nemas ti pojma o cemu pricas. Katarina se nije odrekla djece vec ih do kraja zivota cekala, tacnije sina koji je nadzivio sestru i da mu sljeduje kruna kada/ako se vrati. Drugo - to sto je tebi vjera bitnija je tvoje pravo ali ljiljan, bosansku kraljevinu i time drzavnopravnu tradiciju bosanske drzave ne mozes zvati nacionalnim mitom. Kad se vec spominje Ajvatovica - sta je vjerovanje da je molitva raspukla stijenu i dovela vodu - bas tu? Islam i jeste manjinska religija na ovim prostorima, uvijek bio i ostao.
zadnji popi pokazao 52%,a manjinska medju bosnjacima itekako nije,ma medju bosnjacima je jedina gotovo

a drugo,zar nije i katarina pokazala da je njoj vjera bitnija cim je ultimatum bio prihvati vjeru katolicanstvo pa tek onda kruna? i vidjeli smo koliko je to sina bas zanimalo
Popis nije mjerodavan jer i ja kazem u nekim kontekstima musliman iako nisam vjernik niti se pridrzavam propisa,... islamski identitet se moze kod nas tumaciti i kroz kulturu, tradiciju, politiku,...

A kada bih ti sad pricao detaljnije o Katarini i sta je historijski apsolutno potvrdjeno i cinjenica i konto njenog zivota i dokumenata koje je potpisala i zavjeta,... otisla bi tema u skroz drugi pravac. Nisi u pravu, neznas ni cinjenice ili neznas logicki povezati. Mislim, i da se Sigismund/Ishak vratio, nekako pobjegao iz Anadolije - da bi ostao musliman ili bi bio katolik kao svi Kotromanici prije njega? Cuo sam svakakvih zakljucaka o Katarini ali ovo je prvi put da je vjerom uslovila krunu svom sinu? Tobejarabi,... Hajde da se dogovorimo - o Katarini i tvojim biserima na nekom drugom topicu - evo ako bas hoces da mi pariras u tome - idemo na megdan negdje drugdje.

Muslimani su na ovim prostorima uvijek bili manjina. A danasnje granice BiH nisu visevjekovne kada govorimo o nasim prostorima.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#118 Re: Dan Bošnjaka

Post by sadie_forever »

hAZNADAR wrote: Popis nije mjerodavan jer i ja kazem u nekim kontekstima musliman iako nisam vjernik niti se pridrzavam propisa,... islamski identitet se moze kod nas tumaciti i kroz kulturu, tradiciju, politiku,...

A kada bih ti sad pricao detaljnije o Katarini i sta je historijski apsolutno potvrdjeno i cinjenica i konto njenog zivota i dokumenata koje je potpisala i zavjeta,... otisla bi tema u skroz drugi pravac. Nisi u pravu, neznas ni cinjenice ili neznas logicki povezati. Mislim, i da se Sigismund/Ishak vratio, nekako pobjegao iz Anadolije - da bi ostao musliman ili bi bio katolik kao svi Kotromanici prije njega? Cuo sam svakakvih zakljucaka o Katarini ali ovo je prvi put da je vjerom uslovila krunu svom sinu? Tobejarabi,... Hajde da se dogovorimo - o Katarini i tvojim biserima na nekom drugom topicu - evo ako bas hoces da mi pariras u tome - idemo na megdan negdje drugdje.

Muslimani su na ovim prostorima uvijek bili manjina. A danasnje granice BiH nisu visevjekovne kada govorimo o nasim prostorima.

Pa gdje nije tako? svaka drzava ima svoju vjeru kulturolosku,i svedjani su ateisti mahom ali kazu krscani ,i krscanstvo je njihova kultura,tako je i islam bosnjacka,..znaci islam nije i ne moze biti manjinska religija medju bosnjacima
ako gledas siru regiju jeste,ali mene samo bosna zanima

u ostalom balkan ima bosnu,kosovo i albaniju s vecinom islamskom,a crnu goru i makedoniju sa znacajnom manjinom...sto znaci nismo toliko manjina ni sire

a sto se tice katarina,zaista me ne zanima toliko,nisam hrvatska baba koja je nosi na tijelu u sklopu tetovaze :D neutralna sam sprem nje :izet:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#119 Re: Dan Bošnjaka

Post by hAZNADAR »

sadie_forever wrote:hahaha koliko toliko :D

a djavola ako genetika nije na tvojoj strani,dzaba ti miloni

dobre noge,lijepe crte lica,krupne oci ,lijep nos ne mozes kupit(ok nos mozes danas)
OK pametnice,... nadji mi na planeti neki ruzan narod konto genetike. Genetika ti daje samo specificne crte, konture, teksture lica,... gdje je lijepa i Kineskinja i Etiopljanka i Svedjanka ako vodi zdrav zivot, pazi na izgled, ulaze u to,.... i na tako lijepa ako se zapusti.

I koji je tebi vrag danas?
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#120 Re: Dan Bošnjaka

Post by sadie_forever »

hAZNADAR wrote:
sadie_forever wrote:hahaha koliko toliko :D

a djavola ako genetika nije na tvojoj strani,dzaba ti miloni

dobre noge,lijepe crte lica,krupne oci ,lijep nos ne mozes kupit(ok nos mozes danas)
OK pametnice,... nadji mi na planeti neki ruzan narod konto genetike. Genetika ti daje samo specificne crte, konture, teksture lica,... gdje je lijepa i Kineskinja i Etiopljanka i Svedjanka ako vodi zdrav zivot, pazi na izgled, ulaze u to,.... i na tako lijepa ako se zapusti.

I koji je tebi vrag danas?
pa etiopljanke jesu lijepe,mnoge

visoke,krupne oci,ostra crta...tipa ona Iman top model

dok kineskinje,ne znam bas..ali ima izuzetaka doduse
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#121 Re: Dan Bošnjaka

Post by MarshalDodik »

sadie_forever wrote:
MarshalDodik wrote:
Mozda i jest stvarno turskog porijekla. Sve ja ovo govorim onako uopsteno i na osnovu dostupnih rezultata istrazivanja.
Cinjenica je da su Bosnjaci iz BiH najhomogeniji, a shodno tome i najslavenskiji od svih u okruzenju
a na osnovu cega si rekao to? bosnjaka ima cak i madjarskog porijekla,dosta nas je doslo iz madjarske prije 200 god radi toga sto su turci napustili madjarsku
Samo da se jos jednom ogradimo od toga kako geni toliko uticu na izgled. Ne, naravno ni blizu. Mnogo raznih faktora, evo do ovog najbanalnijeg kojeg je Haze spomenuo, a to su financije. Ali je zanimljivo promatrati gene.

Eh sad sto se tice konkretno pitanja, mogu ti samo odgovoriti da kad-kad propratim rad i rezultate ljudi koji se bave genetskim istrazivanjem. Tu se cinjenice ne mogu sakriti.

Ima Bosnjaka madjarskog porijekla, slazem se, ali ne vjerujem da bi genetika pokazala neki do sada nekarakteristican gen, koji se ne susrece i kod drugih balkanskih naroda.
Volio bih kad bi vidio rezultate nekog ko ima predavanje da je iz Madjarske. Ko god je testiran iz SI BiH (a znamo da bi ih na tom podneblju mogli pronaci nakon protjerivanja ) nije pokazao nesto aman zaman drugaciju genetsku sliku.
Ne treba zaboraviti niti cinjenicu da nisu svi "madjarski bosnjaci" domicilno tamosnje stanovnistvo koje je primilo islam, bilo je medju njima solidan broj Bosnjaka iz Bih koji su poslani sluzbeno i planski u Madjarsku.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#122 Re: Dan Bošnjaka

Post by hAZNADAR »

MarshalDodik wrote:
sadie_forever wrote:
MarshalDodik wrote:
Mozda i jest stvarno turskog porijekla. Sve ja ovo govorim onako uopsteno i na osnovu dostupnih rezultata istrazivanja.
Cinjenica je da su Bosnjaci iz BiH najhomogeniji, a shodno tome i najslavenskiji od svih u okruzenju
a na osnovu cega si rekao to? bosnjaka ima cak i madjarskog porijekla,dosta nas je doslo iz madjarske prije 200 god radi toga sto su turci napustili madjarsku
Samo da se jos jednom ogradimo od toga kako geni toliko uticu na izgled. Ne, naravno ni blizu. Mnogo raznih faktora, evo do ovog najbanalnijeg kojeg je Haze spomenuo, a to su financije. Ali je zanimljivo promatrati gene.

Eh sad sto se tice konkretno pitanja, mogu ti samo odgovoriti da kad-kad propratim rad i rezultate ljudi koji se bave genetskim istrazivanjem. Tu se cinjenice ne mogu sakriti.

Ima Bosnjaka madjarskog porijekla, slazem se, ali ne vjerujem da bi genetika pokazala neki do sada nekarakteristican gen, koji se ne susrece i kod drugih balkanskih naroda.
Volio bih kad bi vidio rezultate nekog ko ima predavanje da je iz Madjarske. Ko god je testiran iz SI BiH (a znamo da bi ih na tom podneblju mogli pronaci nakon protjerivanja ) nije pokazao nesto aman zaman drugaciju genetsku sliku.
Ne treba zaboraviti niti cinjenicu da nisu svi "madjarski bosnjaci" domicilno tamosnje stanovnistvo koje je primilo islam, bilo je medju njima solidan broj Bosnjaka iz Bih koji su poslani sluzbeno i planski u Madjarsku.
Znate li vi uopce sta je originalni madjarski gen i kako su stari Madjari izgledali nekada davno dok nisu asimilirali masu Slavena i inih ostalih?

Kod nas ti mozes naci teksture lica i figure koje su po nekim antropoloskim mjerilima baltoslavski, ilirski, grcki, tracki, talijanski, germanski,... Zene su lijepe i kada su okruglog lica i izrazenijih vilica i jagodica, prcastog i zaobljenog nosa, .... sve ostalo je stvar ukusa.

I nisu samo finansije bitne u izgledu. Bitno je i vrijeme i trud. U stara vremena su zene kada su imale prilike znale bez para potrositi masu vremena na ljekovite kupke, prokuhane travke, raznorazne masti,.. zarad lijepog tena i kose. I imati i lijepu figuru zahvaljujuci pravilnoj ishrani i fizickoj aktivnosti.

Genetika ti samo daje odredjenu teksturu, visinu,... ali za lijep izgled treba mnogo vise.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12383
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#123 Re: Dan Bošnjaka

Post by dr_Evil »

hAZNADAR wrote:
Popis nije mjerodavan jer i ja kazem u nekim kontekstima musliman iako nisam vjernik niti se pridrzavam propisa,... islamski identitet se moze kod nas tumaciti i kroz kulturu, tradiciju, politiku,...

A kada bih ti sad pricao detaljnije o Katarini i sta je historijski apsolutno potvrdjeno i cinjenica i konto njenog zivota i dokumenata koje je potpisala i zavjeta,... otisla bi tema u skroz drugi pravac. Nisi u pravu, neznas ni cinjenice ili neznas logicki povezati. Mislim, i da se Sigismund/Ishak vratio, nekako pobjegao iz Anadolije - da bi ostao musliman ili bi bio katolik kao svi Kotromanici prije njega? Cuo sam svakakvih zakljucaka o Katarini ali ovo je prvi put da je vjerom uslovila krunu svom sinu? Tobejarabi,... Hajde da se dogovorimo - o Katarini i tvojim biserima na nekom drugom topicu - evo ako bas hoces da mi pariras u tome - idemo na megdan negdje drugdje.

Muslimani su na ovim prostorima uvijek bili manjina. A danasnje granice BiH nisu visevjekovne kada govorimo o nasim prostorima.
Pa mislim da je upravu, da je napisala da im ostavlja Bosnu i mac i sta vec ali da se vrati na katolicku vjeru, pod kakvim uslovima je to pisala posto znam i da joj je dubrovnik svu imovinu oduzeo (namazani kao i uvijek) to ne znam. Ispravi ako grijesim, ne znam gdje si ti procitao/neprocitao da to nije napisala
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#124 Re: Dan Bošnjaka

Post by hAZNADAR »

dr_Evil wrote:
hAZNADAR wrote:
Popis nije mjerodavan jer i ja kazem u nekim kontekstima musliman iako nisam vjernik niti se pridrzavam propisa,... islamski identitet se moze kod nas tumaciti i kroz kulturu, tradiciju, politiku,...

A kada bih ti sad pricao detaljnije o Katarini i sta je historijski apsolutno potvrdjeno i cinjenica i konto njenog zivota i dokumenata koje je potpisala i zavjeta,... otisla bi tema u skroz drugi pravac. Nisi u pravu, neznas ni cinjenice ili neznas logicki povezati. Mislim, i da se Sigismund/Ishak vratio, nekako pobjegao iz Anadolije - da bi ostao musliman ili bi bio katolik kao svi Kotromanici prije njega? Cuo sam svakakvih zakljucaka o Katarini ali ovo je prvi put da je vjerom uslovila krunu svom sinu? Tobejarabi,... Hajde da se dogovorimo - o Katarini i tvojim biserima na nekom drugom topicu - evo ako bas hoces da mi pariras u tome - idemo na megdan negdje drugdje.

Muslimani su na ovim prostorima uvijek bili manjina. A danasnje granice BiH nisu visevjekovne kada govorimo o nasim prostorima.
Pa mislim da je upravu, da je napisala da im ostavlja Bosnu i mac i sta vec ali da se vrati na katolicku vjeru, pod kakvim uslovima je to pisala posto znam i da joj je dubrovnik svu imovinu oduzeo (namazani kao i uvijek) to ne znam. Ispravi ako grijesim, ne znam gdje si ti procitao/neprocitao da to nije napisala
U kontekstu tog vremena vjerski identitet i vjerska pripadnost je nesto sasvim drugo od ove imputacije lose majke koja se odrice djece. Bosanski kralj nije mogao biti musliman, pravoslavan, heretik,.. vec samo katolik. Ishak se nije mogao vratiti Bosni, bosnjastvu,... vec samo vjeri sto je osim same vjere - tada vise znacilo politicku i civilizacijsku stranu.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12383
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#125 Re: Dan Bošnjaka

Post by dr_Evil »

hAZNADAR wrote:
U kontekstu tog vremena vjerski identitet i vjerska pripadnost je nesto sasvim drugo od ove imputacije lose majke koja se odrice djece. Bosanski kralj nije mogao biti musliman, pravoslavan, heretik,.. vec samo katolik. Ishak se nije mogao vratiti Bosni, bosnjastvu,... vec samo vjeri sto je osim same vjere - tada vise znacilo politicku i civilizacijsku stranu.
Hajd posteno, onda smo otprilike na istoj liniji. Kralj je mogao biti samo katolik, preduslov da budes kralj je hebiga da ti papa prizna krunu. bla, ne znam ni sam kako se uvijek uvucemo u neke off-topic razogovore.

Ovo je jos jedna od onih trol tema
Post Reply