Dan Armije Republike BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Kaćunak
Posts: 746
Joined: 09/06/2010 00:27

#101 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by Kaćunak »

Halcyon wrote:
Kaćunak wrote:zasto na portalu ovo nije udarna vijest?!!?
Zato što je potonuće Titanica bitnija vijest za nas.

bruka i sramota...U svakom sucaju..



Svim učesnicima, poginulim borcima oslobodilačkog rata 1992-1995 neka je vječna slava i hvala.
Rahmet im duši i počivali u miru.
User avatar
hary
Posts: 847
Joined: 16/02/2005 17:08
Location: Sarajevo

#102 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by hary »



Mozda nismo dobili sto smo zeljeli, ali smo dobili kakav-takav zivot, opstojnost, ponos...
Kakvim si zlotvorima gledala u oci, za mene si najbolja, najjaca, najcistija...
SRETAN RODJENDAN, ARMIJO JEDNE I JEDINE!!!
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#103 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by zalizani »

Sretan dan Armije RBIH.
Svim šehidima i poginulim borcima neka je rahmet i slava.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55671
Joined: 15/12/2008 16:53

#104 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by ultima_palabra »

Kaćunak wrote:Svim učesnicima, poginulim borcima oslobodilačkog rata 1992-1995 neka je vječna slava i hvala.
Rahmet im duši i počivali u miru.
User avatar
zeleni xy
Posts: 457
Joined: 22/03/2010 15:09
Location: Moja mahala tvojU jahala

#105 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by zeleni xy »

Sretan ti rođendan Armijo BiH
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#106 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by domaci.ba »

Hvala! Armiji Republike BiH
Soljženicin
Posts: 33
Joined: 26/02/2012 21:48

#107 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by Soljženicin »

Pamtimo zahvalno i prenosimo istinu onima koji dolaze iza nas!
sarajvosa
Posts: 177
Joined: 07/04/2012 09:02

#108 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by sarajvosa »

Nek im je vjecni rahmet i slava!
User avatar
CASUALE
Posts: 130
Joined: 01/06/2011 22:03

#109 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by CASUALE »

User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#110 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by Bosanac sa dna kace »

Image

uvijek u sa nama, uvijek u nasim srcima
User avatar
saravara
Posts: 263
Joined: 11/02/2012 14:20

#111 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by saravara »

Bosanac sa dna kace wrote:Image

uvijek u sa nama, uvijek u nasim srcima
Srce ko Bosna, Ovo je moj NAJVEĆI PRAZNIK.
SVIM PREŽIVJELIM SABORCIMA SRETAN DAN ARMIJE REPUBLIKE BOSNE I HERCEGOVINE.....
:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#112 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by argyle »

User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#113 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by black »

Image
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#114 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by Max Bunker »

Sretan rodjendan Armiji Republike Bosne i Hercegovine. Hvala joj za sve !
User avatar
USAblues
Posts: 1461
Joined: 15/06/2008 23:07

#115 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by USAblues »

zalizani wrote:Sretan dan Armije RBIH.
Svim šehidima i poginulim borcima neka je rahmet i slava.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#116 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by Gojeni H »

“SUTRA KAD BIH IZGUBIO ŽIVOT, NE BI MI BILO ŽAO JER MISLIM DA SAM POPRILIČNO DOPRINIO DA SE ODUPREMO TOM NAŠEM AGRESORU.” (brigadni general HAJRUDIN MEŠIĆ, 1992.) Dobitnik ordena heroja oslobodilackog rata

Rahmet ti dusi i slava tebi i svima koji su ovu zemlju natopili svojom krvlju.
Ovakav kakav sam, necu imat' plaho sta reci u svoju odbranu kad stanem pred Boga, osim jednog.
Uz tebe sam se borio i nije mi bilo zao ni zivot dati boreci se za ono sto je moje.
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#117 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by argyle »

emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#118 Sretan vam 15. april - Dan Armije Republike BiH!

Post by emric »

Rahmet i slava dušama poginulih branitelja i šehida, koji su čuvali i odbranili našu jedinu domovinu Bosnu i Hercegovinu.

Sretan vam 15. april - Dan Armije Republike BiH!
Armija Republike Bosne i Hercegovine (Armija RBiH ili ARBiH) bila je zvanična oružana snaga Republike Bosne i Hercegovine za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini. Armija RBiH osnovana je 15. aprila 1992. što se slavi kao Dan armije. Njen mandat i zadaci unutar Oružanih snaga RBiH okvirno su definisani Ustavom Republike Bosne i Hercegovine (čl. 162).

Armija RBiH je nakon reforme odbrane transformirana je u Bosanske rendžere, jednu od tri brigade u sastavu Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
Image
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55671
Joined: 15/12/2008 16:53

#119 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by ultima_palabra »

Kakve rendzere?
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#120 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by kiligonzales »

ultima_palabra wrote:Kakve rendzere?
Atifove, sa dodatnom obukom jos u Turskoj. Prema prici znali su marsirati pod punom opremom na desetke kilometara. :D
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#122 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by kiligonzales »

15. april 1992.

Danas sam, zajedno sa zamenikom ministra za odbranu Munirom Bisićem i podsekretarom u Ministarstvu odbrane Omerom Bašićem, dao prvi intervju za štampu u Međunarodnom press-centru

Na pitanje koje se odnosilo na problem rešavanja statusa JNA u Bosni i Hercegovini, odgovorio sam: »Opredelenje Predsedništva je da se odnosi sa JNA reše dogovorom, na miran i dostojanstven način, bez konfrontacije. Sačinjena je Platforma za razgovor sa vršiocem dužnosti Saveznog sekretara za narodnu odbranu generalom Blagojem Adžićem i njegovim suradnicima, u kojoj se ističe dobra volja i iskrena namera da se pitanje daljeg boravka zatečenih snaga JNA na teritoriji RBiH razreši u obostranom interesu. U svakom slučaju nismo za upotrebu sile,… Medjutim, Munir, Omer i ja iznosimo jedinstven stav da oni koji ubijaju nezaštićen narod, koji vrše genocid, neće ostati nekažnjeni.

I dok je konferencija za novinare trajala, nastavlja se celodnevni odlazak građana iz Sarajeva, uz izdašnu pomoć JNA. Sa aerodroma poleću vojni avioni sa civilima. Vozovi i autobusi su brojni i puni. Odlaze oni koji ne veruju da će oružani sukob uskoro prestati, većinom pripadnici srpske nacionalnosti. Ono što izvesno znam to je - ja i moja porodica nigde ne idemo, ostajemo u našem gradu, gde smo proživeli dvadeset sedam mirnih godina, u Logavinoj ulici, uz Baščaršiju.

Povoljnom utisku s press konferencije, po mom mišljenju, prilog je dao gospodin Alija Izetbegović, svojim mudrim zaključkom: »U Bosni i Hercegovini nije po srijedi nikakav etnički sukob, kako se u nekim krugovima pokušava tumačiti. Ovo je klasična agresija spolja, potpomognuta iznutra, na našu nezavisnu i međunarodno priznatu državu, na njene demokratski izabrane organe. Ovu agresiju toleriše JNA u Bosni, a u Hercegovini direktno pomaže.«

Na ovu Predsednikovu izjavu reagovala je Komanda 2. VO saopštenjem:
»Veoma nam je žao što događaji u našoj Republici prerastaju u sve oštrije međunacionalne sukobe, čije su posledice neviđeni egzodus naroda, individualni teror, posebno pojedinih nacionalista, vandalski upadi u stanove, kolektivni strah do bezumlja koji prerasta u panični beg naroda sa nesagledivim posledicama po život nejači: žena, dece i staraca. Nad životom ljudi nadvila se glad, sve se više šire zarazne bolesti koje nemamo čime da lečimo. Kako u Sarajevu, tako i na celom prostoru BiH, čvrsto i sigurno držimo sve vitalne tačke, objekte, komunikacije i punktove, čime ćemo, sasvim sigurno, sprečiti oružane sukobe većih razmera. Budite sigurni da, i ako dalje zadržite poverenje u Armiju, mi ćemo vam obezbediti mir i slobodu, sreću i spokojstvo.«

Kakve li podlosti u ovom pamfletu!? Tako nešto izjavljivati u trenucima kada iz Podrinja, iz sata u sat, stižu sve dramatičnije vesti! U Foči gori Prijeka čaršija, kulturno – istorijsko jezgro grada, staro preko 500 godina, što je rezultat dejstva zapaljivom municijom po njemu. Više od 10.000 stanovnika napustilo je grad zbog oružanog terora kojeg nad njima sprovode domaći i prekodrinski Srbi.

Članovi Patriotske lige u Zvorniku pružaju žestok otpor u rejonima Bukovik, Vidikovac i Kula-grad, a »arkanovci«, do zuba naoružane koljačke grupe, vrše nedela, i već su pobili preko 300 građana, siluju, otimaju i pale imovinu zvorničkih Muslimana, naročito onih viđenijih. Potresna su svedočenja izbeglica koji su uspeli da se spasu o masakru u gradu i ratnom plenu kojeg arkanovske horde odvlače preko Drine u Srbiju.

I danas je nastavljeno neselektivno granatiranje grada. Na redu su Mojmilo i Vojničko polje, a naselje Dobrinja je opkoljeno i potpuno odsečeno od centra Sarajeva. Sve veći strah se uvlači među stanovništvo.

Ministarstvo zdravlja je saopštilo da je od početka granatiranja Sarajeva, zaključno sa 11. aprilom 1992. godine, poginulo 17 naših sugrađana, a da ih je 172 ranjeno. Jučer je Gradsko saobraćajno preduzeće doživelo ogromno razaranje. Desetak minobacačkih granata od 120 mm, sistematski naciljanih sa brda na »remizu«, uništilo je 24 autobusa i 30 tramvaja i oštetilo 40-tak vozila. Možda su u GRAS-u mogli reagovati bolje, da su se dosetili da vozni park razvuku na više mesta po gradu, a ne da ih drže u remizi. Ko zna!?

Na povratku kući čekala me radost, moj unuk Damir. Kod njega nema naređivanja, samo posluh. Dedov! Snaha Azra traži razumevanje za našu dečicu. Treba ih izvesti iz grada. Saglasan sam sa njome. Dovoljno je da nas trojica odraslih Divjaka, otac Jovan i sinovi Želimir i Vladimir, ostanemo i ratujemo za naše Sarajevo. Moramo dati šansu mojim unucima, deci mojih sinova, Damiru i Gregoru, da stasaju u miru i budu graditelji bosanske budućnosti.

Pred ponoć idem supruzi u bolnicu Koševo. Nisam je video već tri dana. Zaplašena je i zabrinuta za unuke, sinove, snahe. U celoj ovoj nesreći što se nadvila nad nama svima, srećna je okolnost za nju i za mene da je u bolnici, da je zbrinuta i sa ljudima. Da je ostala sama u kući strah bi je, verujem, već dotukao…

Vraćam se u Štab i pravim bleške. Sada je 2.30 iza ponoći. Iz daljine, iz pravca Mojmila, Dobrinje i Ilidže, poput potmule, povremene grmljavine, dopiru eksplozije granata u intervalima od 10 do 15 minuta. Iznenada se dosetih aktuelnog gradskog vica i nasmejah se pred spavanje. Kao, pitaju Muju: »Koje su najbrojnije snage u Sarajevu?« »HOS, odgovara.« »Kakav HOS, crni Mujo?« »Čuj, kakav!? Haustorske odbrambene snage, eto ti!«, Mujo će pobednički.
Eh, taj sarajevski duh, nepobedivi! I u paklu će opstati. Dobar je to znak….

http://opsadasarajeva.blogspot.ba/2015/ ... ost-u.html
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#123 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by mali jomu »

Image


:bih:
User avatar
BHCluster
Posts: 23419
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#124 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by BHCluster »

Image
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#125 Re: Dan Armije Republike BiH

Post by Krokodajl »

Pozdrav svim borcima, a posebno drugom korpusu :bih:
Post Reply