Dali su i koliko Bosanci i Hercegovci Slaveni?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#126

Post by zlata »

jeza u ledja wrote:
kriticarka_nikova wrote:
jeza u ledja wrote:Btw, sto se tice ove zajebancije oko 'Adama i Eve'....pa ne znam zasto mislite da je morao postojati samo jedan originalni par ljudi na jednom mjestu? Koliko sam ja shvatio najnovije teorije ljudske evolucije tvrde da je u jednom trenutku postojalo vise vrsta 'ljudi', od kojih su jedni na kraju postali dominantni. Npr. spominje se da su u Evropi u isto vrijeme zivjeli Neandertalci sa valjda Homo Sapiensima, te da su se mozda i medjusobno zegali. :D
Po meni je logicno da je na vise mjesta na planeti nastalo vise podvrsta ljudi koji su se poslije pomijesali. Dakle, nisu morali postojati jedan Adam i Eva.
Ne mora znaciti, ali isli smo po religijskoj tvrdnji, ne kazem da JA, TI ili neko drugi vjeruje u to, ali doci ce neko ko ce iznijeti ovo misljenje i sta da mu odgovoris?
Pazi, mozda i jeste, a mozda i nije tacno to sto velis. Mozda su zaista postojali jedan covjek i jedna zena....
Da li fulamo temu, ako smo se dotakli Adama i Eve?
Ma dobro, to samo ja malo razmisljam naglas. :D Ko ce mu ga znati.
Pa jest..i ja sam citala....da imaju dokaze u DNK-a analizi Portugalaca-Spanjolaca...al men-se-cini.... :D da smo to trebali biti mi Balkanci :lol: :x a ne oni tamo tihi-mirni Iberijci! :-)
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#127

Post by zlata »

to_the_roots wrote:
Prpa.ba wrote:Mislim da su bosnjaci direktni potomci Ilira, a arheoloski nalazi ukazuju da su nam i Egipcani preci. :)
lose mislis. dolaskom slavena na ovo podrucje (5.-7.st.) se vecina ilirira asimilirala s njihovim plemenskim skupinama, slaveni su ih "progutali". bosanci i hercegovci nikako ne mogu biti DIREKTNI potomci ilira. otkud vam te gluposti? jasno da smo slavenskog porijekla, pripadamo juznoslavenskoj grupi naroda. a ako smo direktni potomci ilira, kao sto ti kazes, kako sebi objasnjavas nas totalno NE-ILIRSKI jezik? ponekad bi bilo dobro otvorit koji nefalsificirani udzbenik historije, ili naprosto promuckati glavom.
Pa jest....po tvojoj logici...Oprah Winfrey je crnacko-africka Englezica! :-)
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#128

Post by walkabout »

madner wrote: Mislim da je trenutna teorija da je ljudska rasa bila jako blizu uništenju (iz nepoznatih razloga) i da je u tom uskom grlu bile samo 4 (iz pamčenja, ne citirati :)) žene. To se desilo oko 55000 godina.
Sigurno da svaka zivotinjska/biljna vrsta ima svoje uspone i padove (obicno po nekoliko njih), ukljucujuci i nestanak.

Ponekad je nestanak vrlo blizu - ovu teoriju u vezi ljudske rase nisam prije cuo ali jesam jednu u vezi ceetah kada se njihov broj bio sveo na nekoliko jedinki (ovo znaju jer sve danasnje ceetah imaju imperfekciju u jednoj od zenica oka, cini mi se).
Za ljudsku vrstu, meni najblizi podatak vezano za blizinu nestanka i nakon toga spektakularan razvoj, je onaj koji tvrdi da se citava populacija sjevernoamerickih indijanaca (a kasnije i juznoamerickih) razvila od 50-ak porodica koje su jedine prezivjele prelazak iz Azije i prve godine u nepovoljnim klimatskim uslovima.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#129

Post by Shoshana »

lady midnight wrote:genetska istrazhivanja nimalo ne osporavam, buduci da nam zaista mogu dati vazhne podatke o migracijama i raspodjeli stanovnishtva - pod uslovom da su seriozna i tumachena metodoloshki prihvatljivim obrascima.

samo ne kontam kako ce nam ona dati podatke o nechemu shto je ipak socijalna, a ne bioloshka kategorija - kao naprimjer "slovenstvo" :D
Ma ti se samo javljas da opstruiras naucni napredak :D
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#130

Post by Bea_Trix »

Shoshana wrote:
lady midnight wrote:genetska istrazhivanja nimalo ne osporavam, buduci da nam zaista mogu dati vazhne podatke o migracijama i raspodjeli stanovnishtva - pod uslovom da su seriozna i tumachena metodoloshki prihvatljivim obrascima.

samo ne kontam kako ce nam ona dati podatke o nechemu shto je ipak socijalna, a ne bioloshka kategorija - kao naprimjer "slovenstvo" :D
Ma ti se samo javljas da opstruiras naucni napredak :D
mislim nema smisla stvarno :D
S.SC
Posts: 57
Joined: 12/09/2010 02:35

#131 Re: Dali su i koliko Bosanci i Hercegovci Slaveni?

Post by S.SC »

NAJNOVIJA ISTRAŽIVANJA - BOSANCI SU SLAVENI, A NE ILIRI

Na Balkansko poluostrvo došla sa Karpata preko Istočne Europe u VI stoljeću, kao posljedica Slavenskih migracija. Ovaj gen uopšte nije star 10 000 godina kako se u početku smatralo, već je nastao prije 2500 godina u Istočnoj Europi.
Neutemeljene priče o tzv. "Ilirskom genu" Bošnjaka (Hrvata i Srba) ovim najnovijim rezultatima genetičara padaju definitivno u vodu!!!

Image

NA ENGLESKOM
"Former I2a2a in the Y2010 tree. I2a1b1 (L69.2(=T)/S163.2) is typical of the South Slavic populations of south-eastern Europe, being highest in Bosnia-Herzegovina (>50%).Haplogroup I2a1b1 is also commonly found in north-eastern Italians.There is also a high concentration of I2a2a in north-east Romania, Moldova and western Ukraine. In 2010 has Ken Nordtvedt argued that I2a1b1 is too young not to have been a result of a sudden expansion. According to him I2a1b1 arose not earlier than 2500 years ago in Eastern Europe. He has presumed this to be a consequence from the Slavic invasion of the Balkans, from the area north-east of the Carpathians since 500 CE. In 2011 Nordtvedt has confirmed I2a1b1 is not older than 2,800 years. In his last comments about Haplogroup I tree and the conjectured spread map, he locates the start of the I2a1b1 lineage around the middle course of the Vistula."

Zanimljivo, genetska istraživanja, također, geografski se poklapaju sa historijskim razmještajem Slavenskih naroda prije:

Image

Ovdje vidimo da je navedena haplogrupa i njene varijacije karakterističan "genetski kod" kod SVIH Slavenskih naroda. R1a haplogrupa, koja se do sada smatrala karakterističnom za Slavene, karakteristična je zapravo samo za Ruse.

Image

No, i o prisutnosti R1a (tzv. "slavenske") haplogrupe među našim stanovništvom poprilično se krilo. Javnosti su objavljivani tek prvobitni, eksperimentalni rezultati genetskih istraživanja, a naknadne potvrde, nikad nisu predočene javnosti. Haplogrupa R1a, najprisutnija je u Bosni i Hercegovini od svih južnoslavenskih zemalja:

Image

Sa više od 30% (prema najnovijim istraživanjima iz 2011. godine):

Image

S druge strane, najnovija genetska istraživanja pokazuju i to da Srpska (velikosprska) politika o Slavenskom porijeklu Sprskog naroda pada u vodu, jer, Srbi zapravo imaju najmanje Slavenskih gena (Turska uradila svoje :mrgreen: ): http://www.sarajevo-x.com/scitech/nauka ... /120120014

S druge strane, tzv. Ilirski gen, odnosno gen onih koji su potomci Ilira nije pomenuti I2a1b1 (koji je Slavenskog porijekla), već E3:

Image
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#132 Re: Dali su i koliko Bosanci i Hercegovci Slaveni?

Post by PipiDugaDevetka »

Ja sam bio Srbin, pa sam se onda bio oženio sa Hercegovkom! Kasnije smo se rastavili.
Post Reply