Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
enver30
Posts: 69
Joined: 27/04/2004 22:56

#1 Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by enver30 »

Dali mislite da cemo u skoroj buducnosti biti u mogucnosti da napravimo domace auto od pocetka do kraja ...
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#2

Post by Pooll »

Zanimljiva tema... mislim da je rano jos uvijek.. imamo precih stvari...

Ali sto da ne? Nadam se da bi bilo kvalitetnije od zastave... :roll:
User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#3

Post by VR6 »

Ne vjerujem, ovdje ne mogu posteno sastaviti ni manje stvari. Al kad bi se nasli neki auto fanovi sa odredjenim finansijama, moglo bi se sklopiti nesto. Nebi to bilo na svjetskim standardima, moglo bi se dosta toga doraditi, ali recimo sigurnost i takve stvari, malo teze, jer za to bas trebaju milioni za testiranja. Ali praviti maloserijske automobile preradom nekih stranih modela (ne u smislu tuninga), dalo bi se nesto uraditi.
mrak
Posts: 373
Joined: 25/06/2002 00:00
Location: Sarajevo-Vienna
Contact:

#4

Post by mrak »

Od pocetka do kraja ukljucuje i prvih par faza, a to je - dizajn. Buduci da je najveci trosak na kraju upravu u toj fazi i da ona traje godinama i da je najbolje sto je cijela Jugoslavija (a bila je to zajebana drzava) mogla da uradi je da stavi fiatov motor u stojadina, onda odgovor je - ne.

Da li mozemo sastavljati tudja auta, tu nema neke pameti, mozemo.

Mozemo li biti pametni pa skontati neki koncept a produkciju povjeriti nekome drugom, mozemo.

Hocu da ti kazem da su BMW, VW, Peugeot razvijali svoje motore decenijama, maltene stoljecima i da jako jako puno kosta da takvo znanje kupis, a jos vise da ga dobijes ispocetka. Dizajn jednog modernog automobila od nule, kostao bi kao sav godisnji budzet nase drzave, sigurno oko milijardu maraka.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#5

Post by nineac »

Mrak u pravu si samo u jednom! To kšta! Ja ipak mislim da se može, a da pare možda nisu toliki problem koliko je naš mentalitet!
Evo sada nas koliko ima ovdje na ovom podforumu, da Vam predložim da se nađemo jednog dana u Sarajevu, ili negdje drugo, i porazgovaramo o toj temi, koliko bi as pristalo? Vjerovatno nas dvojica, trojica, možda četvorica! Što? Zato što će svi reći "ma daj, šta ti je konju jedan, mi bosanci to da uradimo, jesil ti normalan, ti trebaš na psihijatriju ići" E to je to! zato što smo mi uvijek navikli da nam sve drugi radi, gradi, a mi samo kukamo! Od čega su korejci krenuli? da to njima neko nije sa neba poslo Hyundai, KIA-u? Vidi šta sad ljudi rade! A kako su krenuli? E evo kako:
Hyundai je poče praviti auta na osnovu starih Mitsubishija, zapravo prethodne generacije! Uzmu taj model, i motor, naprave neke prepravke, i prodaju pod svojom značkom! Kada su finansijski ojačali, imali su već određeno iskustvo u tome, tako da su mogli nakon desetak godina krenuti praviti sopstveni auto, ali koji se još uvijek bazirao na Mitsubishi komponentama! Ali, pošto su sada mogli platiti inžinjere, te su motore doradili onoliko koliko su znali, i mislili da treba!
Gdje sad Hyundai? Svi znamo!
Isto tako je i sa KIA-om, samo što su oni to sa Mazdom radili, imali par padova, ali vidi sad!
Znaći i pad je let!
Stoga što to mi nebi mogli napraviti? Pare bi se mogle naći, a kada je jedna zastava mogla praviti onakva auta, mi možemo sigurno 3 puta bolja! A ko kaže da se ona moraju prodavati u EU? krenete od siromašnih tržišta (Hrvatska, BiH, SICG,Rumunija,Bugarska,Turska,Rusija&CO)!
A kada bi to upalilo, onda je poslije sve lakše!
Fazon je naći dobar temelj, tj. marku automobila na čijoj osnovi će te praviti auta! Najbolje, OPEL! Široke servisne mreže, tako da u startu nemorate svoju servisnu mrežu raditi, za razliku od VW nema veliku grupaciju, tako da niste direktan konkurent, što znači sve bi bilo lakše izvesti, pouzdana tehnika, a ljudi već imaju povjerenje u tu tehniku!
Sve mane tih prijašnjih modela znate, to doradite koliko možete, i pucaj!
OK, sve ovo lako izgleda, ali ja mislim da se može!
ALI, da ALI, opet dolazimo do onoga!
Hajmo se naći i to pokušati napraviti?
" MA NINEAC TI SI LUD"
Deluxe
Posts: 163
Joined: 11/05/2004 10:53
Location: Sarajevo
Contact:

#6

Post by Deluxe »

Možda bi i mogli, ali sumnjam da bi mogli šta napraviti značajno (ovo govorim trenutno). Jer ni ove golfove sto sklapamo ne kupuju svi u BiH iako su jeftiniji, vec uvoze iz Švabije.
Šta bi tek bilo sa pravim domaćim autom.
Možda nekad u budućnosti, ali će mnogo vode Miljackom proteći dotad (ko zna možda i presuši od muke)
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#7

Post by nineac »

deluxe potpuno si u pravu!
Mgu se i pare naći, otkupiti tehnika, i sve to, ali, ja mislim da je sve to ništa, jer valja preć Vijeće Ministara!
enver30
Posts: 69
Joined: 27/04/2004 22:56

#8

Post by enver30 »

Svaka cast raja na iskrenosti ovo je izgleda jedina tema o kojoj se svi slazemo da se "MOZE" samo ima jos uvijek problema ... ka i svaki drugi pocetak mora biti tesko da bi bilo lakse...Sto znaci da nije lose ako makar komentarisemo o ovome sto znaci da bi jednog dana moglo da bude nesto od nase domace auto industrije kao sto nineac kaze pogledajmo Kia, Hyudai i ostali tzv. mali auto proizvodjaci sta su uradili u relativno kratkom periodu... jer kada se uzme cijena radne snage , repromateriajla (dijelova) koja je kod nas puno niza u odnosu na zapadne zemlje .. misljenja sam da bih za nekih 3-5 godina mogli postati konkurentan proizvodjac automobila pocetne klase , koji bi bili pristupacne cijene za zemlje koje se nalaze u slicnom ekonomskom polozaju kao i mi.Jos pogotovo ako bi se sve proizvodilo kod domacih proizvodjaca tada bi bio pun pogodak...od motora sasija i ostaloga svega ...jer realno mi za to imamo potencijla samo ga treba iskoristiti...
mrak
Posts: 373
Joined: 25/06/2002 00:00
Location: Sarajevo-Vienna
Contact:

#9

Post by mrak »

Dajte ljudi sta vam je, nije proizvoditi automobile jednako proizvoditi mlijeko ili otvoriti supermarket, tu treba jako puno znanja i iskustva koje jednostavno nemamo. A para nemamo da ga kupimo. Pa pogledajte ko u svijetu pravi auta, samo velike Svjetske sile: USA, Njemacka, Francuska, Engleska, Italija, Rusija i Istok. Sta mislite ko je prije 50 godina pravio auta? Iste ove firme. Ovo sve ostalo je za baciti, pa ja bih prvi prije uzeo peugeot 306 polovan nego taj neki domaci automobil.

Ono sto nama treba je smanjenje broja automobila u gradovima, treba nam jos kojih 1000 km autoputa po bosni, treba nam vise biciklistickih staza i vise saobracajne kulture. Pa pametnije je te pare uloziti u izgradnju autoputa i stajaznam popravak tramvaja nego se zanositi da smo sila da pravimo auta.

Mislim da ova tema nikakvu svrhu osim da mastamo, a to nama (bosancima) izgleda savrseno ide. Za pocetak promjenimo filtere na nasim dotrajalim dizelima.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#10

Post by nineac »

Eto mrak dokazuje da sam upravu :)
Mrak pročitaj šta sam napiso, niko nije reko da sada mi trebamo sjest i početi praviti auto od nule!
Moraš uzeti auto keje je već izbačeno iz proizvodnje,neke stvari doraditi i prodavati ga na siromašnija tržišta!
Oko 20% djelova već možeš praviti u BiH (pokrenuli bi neke firme koje stoje 12 godina), oko 30% u sloveniji i hrvatskoj, isto 20% u SiCG i Makedoniji, a ostali 30% vitalnih djelova, gdje je potrebna visoka kvaliteta i preciznost u Njemačkoj, Austriji itd!
Znači može se!
Nađeš dobru konsultantsu kuću koja će napraviti plan, i stim u banku po pare (naravno stranu, u domaćoj banci radnik koji bi ti trebo pogledati plan zovnuo bi ti policiju)!
I sve se može, ali po meni veći problem je za tako nešto izganjati dozvole i ostale gluposti nego naći pare i tehnologiju!
enver30
Posts: 69
Joined: 27/04/2004 22:56

#11

Post by enver30 »

Koliko je puta Bosna u zadnjih 12 godina dokazala da je i nemoguce ipak mouce pa i za ovu ideju je isto...Sa pravim ljudima na pravim mjestima koji su dovoljno strucni i motivisani sve je moguce za takve ljude nepostoji rijec "nemoguce"...Ja licno sam takav kada mi neko kaze za nesto za sta sam ja ubjedjen da je izvodljivod da je to nemoguce ja to prihvatim kao izazov i pokusam dokazati suprotno... i vjeruj te mi da mi je mnogo puta to i uspijelo....Kao sto moji predhodnici kazu nas je najteze ujediniti oko neke ideje a poslije toga sve ostalo je lako ... Da ja mislim da je moguce napraviti domace auto na osnovu jednog od starijih modela jednog od svijetkih proizvodjaca ..naravno sa nekim izmjenama u vanjskom i unutrasnjem dizajnu auta ali sto je najvaznije motor , mjenjac , sasija i ostali djelovi za koje je neophodno mnogo novca da se razviju i testiraju mogli bih se koristiti od tih starijih modela...Proizvodnja tok auta bi bila mnogo jeftinija samim tim i cijena tog auta bi bila mnogo manja dok kupi nebi bili osteceni na kvaliteti tog auta...Eto za sada toliko ...Sve se moze kad se hoce...
mrak
Posts: 373
Joined: 25/06/2002 00:00
Location: Sarajevo-Vienna
Contact:

#12

Post by mrak »

Eh, eto, prihvati izazov, otkupi prava na renault 9 pa stopama rumunske Dacie, naprijed u razvijanje domaceg auta!

Ne zelim biti dezurni cinik, ali mislim da se nesto slicno nece desiti u dogledno vrijeme.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#13

Post by nineac »

Ma OK je Mrak nisi dežurni cinik, u ovakvim uslovima manje stvari su neizvodljive!
To sa renaultom je promašaj za naše tržište, u rumuniji se odlično prodaje!
Eto uzmi prvu Astru i na osnovu nje napravu auto, malo dotjeraj i prodaji u rumuniji! Glavni konkurent ti je dacija! Znači nije to neka konkurencija! Opet se vraćam na Hyundai i KIA-u! Za njih u Evropi niko nije znao do 91, a postoje od 60-tih godina! što? Zato što su ljudi prodavali auta na manjim, siromašnijim i nezahtjevniji tržištima, i kada su dobili krila, imali pare krenuli su u Evropu! Evropa je najazahtjevnije, i 2 po veličini tržište na svijetu! U USA se godišnje proda 16,5 miliona auta, a u evropi oko 14 (EU) s tim što bi mogla sada evropa nadmašiti USA sa ovim zadnjim proširenjem! Ali Evropa je najzahtjevnija, znači mi već znamo šta ko traži, živiš na tom kontinentu, i znaš da prosječni njemac nije ništa drugačiji od tebe, i vodiš se tim pravcem! Po meni je važno u početku praviti kvalitetna, i sigurna auta, da se stekne imidž! Jeli tehnika stara 10 godina je najmanje bitno! jer ta tehnika je još uvjek dovoljno mlada, i ispunjava najvažnije kriterije! A to je pouzdanost!
Ma može se, ali kažem i dase pokuša, ujednie ljudi, opet je država problem, ali se može i to prevazići! kao što kaže Enver ništa nije nemoguće!
Kulin
Posts: 2
Joined: 06/05/2004 14:46

#14 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Kulin »

enver30 wrote:Dali mislite da cemo u skoroj buducnosti biti u mogucnosti da napravimo domace auto od pocetka do kraja ...
Ha ha ha :lol: , izvini ali nasmija me dobro. Pa ljudi moji, nemamo kilometra auto puta kako bog zapovjeda a razmisljamo o vlastitoj auto industriji. :!: Utopija i razmisljati o tome, realnije bi bilo poceti u koritu rijeke Miljacke uzgajati secernu trsku nego razmisljati o BiH auto industriji. :D Isto kao kada bi poceli razmisljati da BiH ode na mjesec, iluzorno i raspravlajti o tome.

Drugo, treba postaviti jedno drugo pitanje i ako vec neki razmisljaju o tome. Koju grupu potrosaca i potencijalnih kupaca treba ciljati sa tom proizvodnjom. :!: Koliko je trziste i kome prodavati ? :!: Praviti vlastiti auto, ulagati stotine milijardi u takvo nesto, za 2.5 miliona gradjana je ravno gradjenju fabrike secera u Crnoj Gori u vremenu druga Tita. :( Budimo realni, spustimo se na zemlju, bolje ulagati u Vogoscu u postojecu "auto industriju" Skoda i VW te za 3 do 10 godina dostici prijeratni nivo samostalne proizvodnje odredjenih dijelova i komponenti nego razmisljati o utopiji zvanoj auto industrija BiH. Ustvari to mozemo imati samo sa Skodom i VW, da jednog dana pocnemo proizvoditi 90 % dijelova za ta vozila kao prije agresije na BiH. To je jedino moguce i realno sa ovakvom "privredom". Novac koji bi se ulagao u vlastitu auto industriju bolje uloziti u izgradnju auto puteva i reformu skolstva i zdravstva, to nam je u ovom momentu potrebnije.

Pozdrav.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#15

Post by nineac »

Kulin ciljaš na kupce tipa Lada, Zastava, Dacia, a ne VW i BMW!
Drugo, ko je reko za trtište od 3.5 miliona koliko ima BiH! Za tržište: HR,BiH,SiCG,Bugarska,Makedonija,Turska,Rumunija,Ukrajina,Rusija itd, tržište od 400 miliona ljudi, koja BiH bolan!
Kako sam već objasnio, uzmeš npr. opelovu staru astru i već imaš servise, tako su radili neki koji su odlučan primjer kako sam već pojasnio ranije!
User avatar
Edin H.
Posts: 47027
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#16 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Edin H. »

Je'l na pedale?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by bitanga_sa_otesa »

bravo majstore al je dize iz mrtvih
User avatar
Edin H.
Posts: 47027
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#18 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Edin H. »

bitanga_sa_otesa wrote: 14/11/2020 15:55 bravo majstore al je dize iz mrtvih
Sa tehnoloskim progresom u BiH mozda su se sada stvorili preduslovi?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#19 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by bitanga_sa_otesa »

hau jes nou
sa sadasnjim tehnoloskim progresom ubijena je bilo kakva sansa da na sklopljenim uvezenim skodama pusemo gume ,a ne bilo sta drugo :run:
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#20 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Milenkov buraz »

Sve se može, nije problem ni milijarda maraka pa ni dvije - pet milijardi, glavno pitanje koje će ti svako postaviti ko ulaže gdje je tržište, kome ćeš prodavati? Pogledati pod Rimac.
User avatar
Edin H.
Posts: 47027
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#21 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Edin H. »

bitanga_sa_otesa wrote: 14/11/2020 16:09 hau jes nou
sa sadasnjim tehnoloskim progresom ubijena je bilo kakva sansa da na sklopljenim uvezenim skodama pusemo gume ,a ne bilo sta drugo :run:
:D
User avatar
Edin H.
Posts: 47027
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#22 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Edin H. »

Milenkov buraz wrote: 14/11/2020 16:10 Sve se može, nije problem ni milijarda maraka pa ni dvije - pet milijardi, glavno pitanje koje će ti svako postaviti ko ulaže gdje je tržište, kome ćeš prodavati? Pogledati pod Rimac.
Image

Al' dzaba kad raja preferiraju G2
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#23 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by addem »

Nismo a mislim da jos zadugo necemo.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#24 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by tempuser »

Edin H. wrote: 14/11/2020 16:03
Sa tehnoloskim progresom u BiH mozda su se sada stvorili preduslovi?
Jesu, al’ da debil izvrne prikolicu na sred Titove!
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13259
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#25 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Evolution_IV »

:lol: :lol:
Post Reply