Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
mk ultra
Posts: 19511
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#201 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by mk ultra »

Naumpade mi da je jedan vazan Bosnjak koji ima jednu veliku firmu sa raznim djelatnostima, htio da krene proizvodnju ne vozila, ali jednog prevoznog sredstva na baterije
Dosao na el i masinstvo, skupio mislim 4 profesora i 4 asistenta, da se to napravi
Ovi su trazili po 1000 radnih sati, po cijeni rada manjoj od one koju on naplati u svojoj firmi cca 30KM/h za komplet projekat

Ovi su vise na umu imali da nesto doniraju fakultetima nego da plate :mrgreen:
vernes81
Posts: 1598
Joined: 25/04/2011 23:04

#202 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by vernes81 »

tempuser wrote: 19/11/2020 22:01
vernes81 wrote: 19/11/2020 19:52
tempuser wrote: 19/11/2020 11:05

I naravno, iza svega njemačka pamet i pare!
Kakav ba domaći proizvod!?!?! :-)
Nije tacno, Muamer Trako i Nermin Zvrko su dizajnirali a vlasnica je zena bosanka koja je bila udata za austrijanca i nakon njegove smrti nastavila da vodi firmu. Momke koji su napravili ovo biciklo poznajem licno.
Pročita li ti šta piše u linku...?

"Köpruner 1991. godine odlazi u Njemačku, gdje do 2000. radi kao savjetnica na projektima analize tržišta i troškova u kompaniji Global Sourcing GmbH, da bi do 2010. godine bila direktorica ove kompanije u Regensburgu, čiji je TMT danas ravnopravni dio."
Ja i sta sam to ja pogresno napisao?
Momci jesu dizajnirali biciklo i skolovali su se cak u Bosni a ona jeste bosanka, sta uopste ti meni ovdje repliciras?
User avatar
Laplace
Posts: 10385
Joined: 19/11/2012 18:37

#203 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Laplace »

530i wrote: 21/11/2020 10:25
_BataZiv_0809 wrote: 21/11/2020 09:16 Pa i Dacia ti je pocela kao slican koncept, mnogo moderniji, slazem se, ali sjeti se kad se tamo nekad 2006. pojavio Logan 2 na sta je licio naspram savremenih auta.
Logan se pojavio 2004. godine i imao je tehnologiju iz klija dvojke iz 1998. godine. Neusporedivo sa ovim drugim primjerima.
Zato ćemo mi u 2020. proizvoditi auto sa tehnologijom iz 1982. :D
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#204 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Toto »

Image

Kad bi ovaj proizvodili gdje su prese sto bi izvlacili ovakvu limariju? :D
Edvin21
Posts: 115
Joined: 12/06/2019 13:05
Location: https://najboljicitati.com/
Contact:

#205 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Edvin21 »

Ni Jugoslavija nije bila u stanju proizvesti domaće auto, imala je dvije verzije Fiata posuđene od Talijana.
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#206 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Seawolf »

Registrovana četiri nova motorna vozila domaće proizvodnje u prethodnom mjesecu:

Image
BiBi911
Posts: 2901
Joined: 09/12/2018 17:47

#207 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by BiBi911 »

Seawolf wrote: 04/12/2020 14:28 Registrovana četiri nova motorna vozila domaće proizvodnje u prethodnom mjesecu:

Image
Motor uvoz, podnica uvoz, pomocni sistemi uvoz

Na podnici vec postavljeni kablovi, crijeva, motor sa mijenjecem sastavljen i spreman na ugradnju,
U Bosni se proizvedu presvlake i iz Gorazda dodju zmigavci, farovi stopke, izduv je iz Bihaca(od katalizatora prema nazad)
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#208 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by lacrima »

Ova tema je na nivou Fadilovih respiratora bh. proizvodnje sto se u Gradaccu proizvode :run:
ado-nekad-sampion
Posts: 391
Joined: 01/10/2020 10:53

#209 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by ado-nekad-sampion »

Ne a i da jesmo nemamo trziste za to. Rumunija je imala srece s Renaultom a svakako ne znam otkud poimanje da je Rumunija za nas pickim dim i da je ravna nama u bilo kojem pogledu pa da se to moze praviti komparacija. I plus sve u njoj je francusko.

Auto nije samo sastavit auto a svi sklopovi uvozni, nego je to citava masinerija dobavljaca. Cesto dobavljaci rade i komplet razvoj auta, cak mogu i nabrojati neke takve. Nije cudo da su najjace automobilske kompanije u Evropi iz velikih zemalja.

Ono sto se meni nije svidjelo kad sam citao postove na temi je da se potcijenuje nasa pamet. U smislu Hamo vidi mu glave. ETF i Masinstvo nisu pickin dim, ni posle rata. Ja sam zavrsio ETF posle rata, cak me pogodila generacija profesora mahom pred penziju, prakticno smjena generacija. Posle sam magistrirao isto na ETFu i nakon sto sam 7 godina radio u BiH i ispekao zanat, otisao sam u DE. Gdje sad radim nije bitno, nije ukusno da se hvalim, ali dogurao sam daleko za jednog Bosanca a moja pamet je iskljucivo bosanska. Nit sam se skolovao vani nit sam izucio zanat vani.
Isto tako imam prijatelja koji su dole zavrsili Masinstvo i sad imaju liderske pozicije u autoindustriji i oko autoindustrije.
Mozda su to pojedinacni primjeri ali s 4 miliona ljudi tesko da svaki drugi moze biti Nikola Tesla.
ado-nekad-sampion
Posts: 391
Joined: 01/10/2020 10:53

#210 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by ado-nekad-sampion »

Edvin21 wrote: 30/11/2020 19:27 Ni Jugoslavija nije bila u stanju proizvesti domaće auto, imala je dvije verzije Fiata posuđene od Talijana.
Realno Jugoslavija je tad bila u prednosti s tog aspekta jer je bio takav sistem da su ta auta imala trziste. Plus 5x veca zemlja nego BiH sad. Cim se drzava raspala ta auta domace proizvodnje su izgurali uvozni grobovi, sto svjedoci koliko su dobra bila. Zapravo nisu bila "posudjena", prije da su bila dobivena "za posve", jer ti neko posudi nesto sto koristi i ocekuje nazad, a ovdje se radilo o tome da su oni Zastavi dali propale prototipe.

To nema veze puno sposobnoscu jer onda ni Svabe nisu u DDRu bile u stanju proizvesti auto s obzirom da je njihovo najvece dostignuce bio Trabant. Sta je god Jugloslavija mogla napraviit da bude pristojno, za to nije bilo trzista. Kome da proizvdedes Mercedesa kad ljudi jedva imaju dovoljno za Stojadina?
citroen xm
Posts: 18112
Joined: 17/04/2012 22:57

#211 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by citroen xm »

Opet kažem, kome mi da napravimo auto i sa kojim sredstvima? Stručnjaka smo mi uvijek imali, pojedinaca kojinsu sjajno odigrali, ali na tuđem terenu tamo gdje su imali uslove ili na domaćem terenu u industriji koja kod nas ima budućnost.

Auta trebamo ostaviti nekim drugim, daleko razvijenijim državama, sa bogatom auto istorijom. Da hoće doći kod nas 2-3 ozbiljna proizvođača komponenti, to bi bila puna šaka brade.

Ova vojna vozila poput ovoga Despota, sve i da jesu 100% domaći proizvod, nisu apslolutno uporedivi sa proizvodnjom i razvojem savremenog putničkog automobila.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#212 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by tempuser »

Sad više nemao ni domaćih stručnjaka jer nam se obrazovni sistem apsolutno urušio.
citroen xm
Posts: 18112
Joined: 17/04/2012 22:57

#213 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by citroen xm »

Tačno, ali hajde da ne idemo totalno u dubiozu. Još uvijek se tu istakne po neki svijetli primjer, malo zbog ličnog zalaganja, malo zbog profesorskog kadra. Tu bi se i moglo probrati bar jedan fin tim, ali svega ostalog fali previše za neku ozbiljnu priču poput ove.
Post Reply