Dali obezrozavate vasu telad koju ostavljate za priplod i ka

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
bosanceros_
Posts: 241
Joined: 24/12/2012 19:13

#1 Dali obezrozavate vasu telad koju ostavljate za priplod i ka

Post by bosanceros_ »

JE li ko ima od vas iksustva u tome sa kolikim to teladima radite, kakvi su vam rezultati.
Koje najcesce proizvode koristite i koje preporucujete ja bih to htio pokusati pa da malo vidim kakva su iskustva
nasih dragih farmera :izet: :sax: ..
Ponajvise me ovaj princip zanima djeluje nekako najmanje bolan sa ovom "hemijom"
http://www.youtube.com/watch?v=1KVK97atAbU :thumbup:
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#2 Re: Dali obezrozavate vasu telad koju ostavljate za priplod

Post by Nuken »

Najbolje im je rogove ukloniti.To se radi u periodu starosti od 1-4 sedmice.Postoji nekoliko metoda:Struja

Code: Select all

http://www.njuskalo.hr/stocarstvo/buddex-aparat-uklanjanje-rogova-oglas-10575590
,hemija-razni stickovi-najbolja metoda.Područje oko roga se ošiša,nanese se nekoliko ml vode i zatim stick naneseš na pupoljak roga.Može se koristiti i metoda ručnog uklanjanja rogova pilom ali to nije ekfikasno u većini slučajeva.Najbolje i najsigurnije je raditi sa stickom :D
User avatar
bosanceros_
Posts: 241
Joined: 24/12/2012 19:13

#3 Re: Dali obezrozavate vasu telad koju ostavljate za priplod

Post by bosanceros_ »

Nuken wrote:Najbolje im je rogove ukloniti.To se radi u periodu starosti od 1-4 sedmice.Postoji nekoliko metoda:Struja

Code: Select all

http://www.njuskalo.hr/stocarstvo/buddex-aparat-uklanjanje-rogova-oglas-10575590
,hemija-razni stickovi-najbolja metoda.Područje oko roga se ošiša,nanese se nekoliko ml vode i zatim stick naneseš na pupoljak roga.Može se koristiti i metoda ručnog uklanjanja rogova pilom ali to nije ekfikasno u većini slučajeva.Najbolje i najsigurnije je raditi sa stickom :D






citao sam po nekim grupama da je sa stikom najucinkovitije,jel kod nas to veterinari rade,kolko kosta
trebao bih da odradim na 1 teletu :sax:
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4 Re: Dali obezrozavate vasu telad koju ostavljate za priplod

Post by Nuken »

Ja sam 3 srednje veterinarske i prvi put kada sam to radio uradio sam bez problema.Jedino kada radim sa životinjama je taj jedan dan prakse na farmi.Mislim da se to može i samostalno uraditi bez pozivanja veterinara.Pogotovo neko ko i sam ima životinje na vlastioj farmi.Koliko ja znam cijena jednog sticka je oko 20tak maraka,a neki mogu biti upotrebeljeni samo za 5-6 telelad,a neki i za 20tak :)
User avatar
bosanceros_
Posts: 241
Joined: 24/12/2012 19:13

#5 Re: Dali obezrozavate vasu telad koju ostavljate za priplod

Post by bosanceros_ »

Nuken wrote:Ja sam 3 srednje veterinarske i prvi put kada sam to radio uradio sam bez problema.Jedino kada radim sa životinjama je taj jedan dan prakse na farmi.Mislim da se to može i samostalno uraditi bez pozivanja veterinara.Pogotovo neko ko i sam ima životinje na vlastioj farmi.Koliko ja znam cijena jednog sticka je oko 20tak maraka,a neki mogu biti upotrebeljeni samo za 5-6 telelad,a neki i za 20tak :)








aham hvala,znaci nista komplikovano za kucnu radinost? jel bed nabavit taj "stick" ili ima u svim veter. stanicama jesi upoznat mozda do koliko starosti telad moze da se to radi,posto si u toj struci :-D ?
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#6 Re: Dali obezrozavate vasu telad koju ostavljate za priplod

Post by Nuken »

U bolje opremeljenim vet. stanicama će te sigurno naći.Možda ima i u nekim poljoprivrednim apotekama.
Najbolje je raditi u periodu od 1-4 sedmice starosti teladi.
User avatar
bosanceros_
Posts: 241
Joined: 24/12/2012 19:13

#7 Re: Dali obezrozavate vasu telad koju ostavljate za priplod

Post by bosanceros_ »

Nuken wrote:U bolje opremeljenim vet. stanicama će te sigurno naći.Možda ima i u nekim poljoprivrednim apotekama.
Najbolje je raditi u periodu od 1-4 sedmice starosti teladi.


ok , hvala ti puno :thumbup:
Post Reply