dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

palac
Posts: 5
Joined: 13/02/2013 21:29

#26 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by palac »

Aqua_S wrote: pa ne moze se mjenicom aktivirati hipoteka, valjda si sa njima zakljucio ugovor o hipoteci i to kod notara..da bi ti uzeli kucu oni bi morali od notara traziti otpravak tog ugovora u svrhu izvrsenja i pokrenuti izvršenje na sudu. ti ako nisi dobio nista sa suda...nemas razloga da brines da ce ti neko uzeti kucu...jel tebi cijeli ostatak duga po tom kreditu samo tih 900 km?? ako je to sve..isplati to..ziv bio..
mjenicu sam potpiso kod eki-a ali sam je moro ovjerit u opstini,nismo isli notaru.sa suda nisam jos nista dobio.tek mi stiglo to otkazno pismo u kome stoji da moram plati sav dug(tih 903,08KM) i da se odma po prijemu tog otkaznog pisma javim u njihove prostorije. a oni koji misle da je 30% kamata u to se varaju,jer ja placam 36% kamate.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#27 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by Miki123 »

mjenicu sam potpiso kod eki-a ali sam je moro ovjerit u opstini,nismo isli notaru.sa suda nisam jos nista dobio.tek mi stiglo to otkazno pismo u kome stoji da moram plati sav dug(tih 903,08KM) i da se odma po prijemu tog otkaznog pisma javim u njihove prostorije. a oni koji misle da je 30% kamata u to se varaju,jer ja placam 36% kamate.
nije ti onda kuća pod hipotekom. jer samo je notar nadležan za sastavljanje ugovora o zasnivanju hipoteke.

ali opet, dao si mjenicu i ako je protestiraju mogu ti sjest i na kuću i tražiti da je sud u izvršnom postupku prodaje.

najbolji savjet je da to što prije izmiriš.. ako misliš loše sebi i svojoj porodici, poslušaj "stručnjake" ko KnuckleHead.. garantujem ti da ćeš od muke plakat.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#28 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by Ricken »

KnuckleHead wrote:eki ti nije banka care to je obicna mikrokreditna organizacija, mogu te povuc za onu stvar, samo te strashe sa tim pricama i pokusavaju iznudit te pare nebil se prepao, mada ne znam imajul kakvog zakonskog osnova zbog te hipoteke i mjenice ne kontam se u to, ugl bez toga ti nista ne mogu, cak i da im ne vratis, ni krivicno nisi odgovoran vech samo prekrsajno.
:D :D Svaka čast majstore.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#29 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by Ricken »

palac wrote:
Aqua_S wrote: pa ne moze se mjenicom aktivirati hipoteka, valjda si sa njima zakljucio ugovor o hipoteci i to kod notara..da bi ti uzeli kucu oni bi morali od notara traziti otpravak tog ugovora u svrhu izvrsenja i pokrenuti izvršenje na sudu. ti ako nisi dobio nista sa suda...nemas razloga da brines da ce ti neko uzeti kucu...jel tebi cijeli ostatak duga po tom kreditu samo tih 900 km?? ako je to sve..isplati to..ziv bio..
mjenicu sam potpiso kod eki-a ali sam je moro ovjerit u opstini,nismo isli notaru.sa suda nisam jos nista dobio.tek mi stiglo to otkazno pismo u kome stoji da moram plati sav dug(tih 903,08KM) i da se odma po prijemu tog otkaznog pisma javim u njihove prostorije. a oni koji misle da je 30% kamata u to se varaju,jer ja placam 36% kamate.
Ti ćeš taj dug vratiti samo je pitanje koliko će ti rast još za iznos zatezne kamate. Kao što su ti rekli oni se mogu namiriti za iznos duga iz imovine koju posjeduješ. Budeš li čekao i kako taj dug bude rastao, tako postoji mogučnost da se dug izjednači sa vrijednošću nekretnine, -teoretski.

Kad čitam ovde postove, steknem dojam da banke i mikrokreditne institucije prisiljvaju ljude da se zadužuju po njihovim uvjetima.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#30 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by udrch »

palac wrote:
Aqua_S wrote: pa ne moze se mjenicom aktivirati hipoteka, valjda si sa njima zakljucio ugovor o hipoteci i to kod notara..da bi ti uzeli kucu oni bi morali od notara traziti otpravak tog ugovora u svrhu izvrsenja i pokrenuti izvršenje na sudu. ti ako nisi dobio nista sa suda...nemas razloga da brines da ce ti neko uzeti kucu...jel tebi cijeli ostatak duga po tom kreditu samo tih 900 km?? ako je to sve..isplati to..ziv bio..
mjenicu sam potpiso kod eki-a ali sam je moro ovjerit u opstini,nismo isli notaru.sa suda nisam jos nista dobio.tek mi stiglo to otkazno pismo u kome stoji da moram plati sav dug(tih 903,08KM) i da se odma po prijemu tog otkaznog pisma javim u njihove prostorije. a oni koji misle da je 30% kamata u to se varaju,jer ja placam 36% kamate.
kada vidim ovu visinu kamate tačno bih ih bombom raznio..
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#31 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by Hemera »

usput morao ti je vještak izvještačiti koliko ti kuća vrijedi,ne može to tako napamet uzimanje,jebo te lovačke priče kamatara iz MKO
treba ih zakonom zabraniti
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#32 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by un1ted »

Sent from my SGH-I997 using Tapatalk 2
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#33 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by Tomahawk11 »

Najjaci su ovi sto covjeku daju savjet, a kazu da veze nemaju :mrgreen:
Posto sam prilicno dobro upucen u ekonomsku sferu zivota, pa tako i u kamate u bankama i mikrokreditnim, mogu reci da nije istina da je kamata u EKI-ju 36 %.
Sto se tice zatezne kamate, to je zakonom propisano, nije je propisala ni jedna banka ili mikrokreditna.
I da, najlakse je reci rade govna, lihvari :-) treba se malo razumjeti u ekonomiju i pravo, pa onda nesto pricati ;-)
Niko nikog nije natjerao da potpise. Sve je otvoreno, svi mogu vidjeti koliko podizu, koliko vracaju, ne treba biti magistar da bi se to vidjelo. Al jok, potpise se, pa kasnije, ja to nisam htio, 'vaki su, 'naki su.
Ima izbor, evo primjer, dizao sam stambeni kredit, u banci u kojoj sam primao platu mi nije odgovarala visina kamate, pregledao sam ponudu drugih banaka i izabrao onu gdje mi uslovi najvise odgovaraju.
Meni nije jasno kako je neko zrtva ako podigne novac, potpise ugovor za to i poslije su svi krivi kad se treba vratiti??!
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#34 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by Hemera »

pa kako nisu lihvari svaki dan MKO pune crnu hroniku o prevarama...i to nije jedan-dva slucaja nego nekoliko ,sa vise ljudi upetljano...
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#35 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by illuminated »

Tomahawk11 wrote:Najjaci su ovi sto covjeku daju savjet, a kazu da veze nemaju :mrgreen:
Posto sam prilicno dobro upucen u ekonomsku sferu zivota, pa tako i u kamate u bankama i mikrokreditnim, mogu reci da nije istina da je kamata u EKI-ju 36 %.
Sto se tice zatezne kamate, to je zakonom propisano, nije je propisala ni jedna banka ili mikrokreditna.
I da, najlakse je reci rade govna, lihvari :-) treba se malo razumjeti u ekonomiju i pravo, pa onda nesto pricati ;-)
Niko nikog nije natjerao da potpise. Sve je otvoreno, svi mogu vidjeti koliko podizu, koliko vracaju, ne treba biti magistar da bi se to vidjelo. Al jok, potpise se, pa kasnije, ja to nisam htio, 'vaki su, 'naki su.
Ima izbor, evo primjer, dizao sam stambeni kredit, u banci u kojoj sam primao platu mi nije odgovarala visina kamate, pregledao sam ponudu drugih banaka i izabrao onu gdje mi uslovi najvise odgovaraju.
Meni nije jasno kako je neko zrtva ako podigne novac, potpise ugovor za to i poslije su svi krivi kad se treba vratiti??!
Kamata je 30% EKS. Uzmes 1000KM na godinu i vratis 1300KM. Bez ali.

Kopija sa EKI stranice:

Code: Select all

Ovi krediti su namijenjeni poboljšanju životnih uslova domaćinstva.

    • Iznos kredita od 300 KM do 3.000 KM.
    • Rok otplate od 1 do 36 mjeseci.
    • Grejs period (ne postoji mogućnost)
    • Nominalna kamatna stopa već od 25%(Efektivna kamatna stopa 30,52%)
    • Troškovi obrade kredita 2,5%
Pola klijenata su penzioneri i ljudi u nevolji. Sve legalno. Ali je svejedno lihvarenje. Da ovdje ima drzave i malo u ovoj fucking rupi od drzave odmah bi se ogranicila kamata na takve kredite na nekih 15% max.
Pa kako ih nije stid majku im kroz majku napisat..cuj 30,52%..pa Celo je bio za njih olicenje bankarstva.
I nisu svi finansijski pismeni kao ti. Tu treba da uskoci zakon.
Slicna je prica i sa zirantima. LJudi potpisuju a pojma nemaju ni sta potpisuju. Sreca pa cemo dobiti sada malo bolji zakon.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#36 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by Tomahawk11 »

Hemera wrote:pa kako nisu lihvari svaki dan MKO pune crnu hroniku o prevarama...i to nije jedan-dva slucaja nego nekoliko ,sa vise ljudi upetljano...
I ti vjerujes sve sto pise u novinama?
Dobro je neko rekao, podhitno u skole uvesti edukaciju o osnovama ekonomije i prava. Mene niko ne moze ni na sta natjerati ako ja to necu. Sve pise crno na bijelo u ugovoru, kolika je kamata, koliko dizes, koliki su troskovi, koliko vracas i koje su moguce posljedice nepostivanja ugovora. Procitas, ne svidja ti se, ne potpises, zahvalis se i ides dalje.
Kad je rijec o prevarama...tacno je da ih ima, mada se i to malo prepuhuje, nije bas sve tako crno. Iznenadio bi se kakve kazne lupa Bankarska agencija za bilo kakav propust banaka/MK, pa se i oni maksimalno trude da nadju rijesenja za moguce prevare. Prevare i pronevjere nisu samo prisutne u bankama i MKO, prisutne su i u drugim sektorima, nikad ne znas kome ce lova pomutiti mozak.
Ne mogu ja sutra tvrditi da sam prevaren ako ne placam rate prema ugovoru koji sam potpisao, pa onda oni potrazuju od mojih jemaca ili naplate preko hipoteke koja je osiguranje naplativosti kredita.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#37 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by Tomahawk11 »

illuminated wrote:
Tomahawk11 wrote:Najjaci su ovi sto covjeku daju savjet, a kazu da veze nemaju :mrgreen:
Posto sam prilicno dobro upucen u ekonomsku sferu zivota, pa tako i u kamate u bankama i mikrokreditnim, mogu reci da nije istina da je kamata u EKI-ju 36 %.
Sto se tice zatezne kamate, to je zakonom propisano, nije je propisala ni jedna banka ili mikrokreditna.
I da, najlakse je reci rade govna, lihvari :-) treba se malo razumjeti u ekonomiju i pravo, pa onda nesto pricati ;-)
Niko nikog nije natjerao da potpise. Sve je otvoreno, svi mogu vidjeti koliko podizu, koliko vracaju, ne treba biti magistar da bi se to vidjelo. Al jok, potpise se, pa kasnije, ja to nisam htio, 'vaki su, 'naki su.
Ima izbor, evo primjer, dizao sam stambeni kredit, u banci u kojoj sam primao platu mi nije odgovarala visina kamate, pregledao sam ponudu drugih banaka i izabrao onu gdje mi uslovi najvise odgovaraju.
Meni nije jasno kako je neko zrtva ako podigne novac, potpise ugovor za to i poslije su svi krivi kad se treba vratiti??!
Kamata je 30% EKS. Uzmes 1000KM na godinu i vratis 1300KM. Bez ali.

Kopija sa EKI stranice:

Code: Select all

Ovi krediti su namijenjeni poboljšanju životnih uslova domaćinstva.

    • Iznos kredita od 300 KM do 3.000 KM.
    • Rok otplate od 1 do 36 mjeseci.
    • Grejs period (ne postoji mogućnost)
    • Nominalna kamatna stopa već od 25%(Efektivna kamatna stopa 30,52%)
    • Troškovi obrade kredita 2,5%
Pola klijenata su penzioneri i ljudi u nevolji. Sve legalno. Ali je svejedno lihvarenje. Da ovdje ima drzave i malo u ovoj fucking rupi od drzave odmah bi se ogranicila kamata na takve kredite na nekih 15% max.
Pa kako ih nije stid majku im kroz majku napisat..cuj 30,52%..pa Celo je bio za njih olicenje bankarstva.
I nisu svi finansijski pismeni kao ti. Tu treba da uskoci zakon.
Slicna je prica i sa zirantima. LJudi potpisuju a pojma nemaju ni sta potpisuju. Sreca pa cemo dobiti sada malo bolji zakon.
U redu. Gospodin je napisao 36 %, ja sam rekao da je ta kamata laz. Ovo sto si ti naveo je potrosacki kredit sa najvecom kamatnom stopom, tj. imas kredite za poljoprivredu, mali biznis i sl. koji su sa manjom kamatom. Tacno je da su kamate bezobrazno visoke, ali to diktira kreditni rejting nase drzave.
Naveo si primjer penzionera, ja sam vidio reklame mnogih banaka koje nude kredite za penzionere, a znamo da su kod njih daleko manje kamate. Imas mogucnost izbora, nije MKO u centru grada, a banka na vrh Bjelasnice da ne mozes otici.
I vezano za potpis. Ne treba poznavati nuklearnu fiziku da bi procitao ovo sto si zalijepio sa stranice. Isto tako stoji u ugovoru, uzimas 1000, vracas 1300. Ne svidja mi se? Hvala i dovidjenja.
Nije ni meni drago sto sam morao uzeti stambeni kredit, pa jos jedan potrosacki, ali jbg, obicni sam smrtnik, moram tako. Samo sam izabrao manje zlo kako ne bih udario glavom od pod ;-)
Meni je veci lopovluk slobodno formiranje cijena kod naftasa, dizu ljudi koliko im volja :-) Ima li tu kakvog zakona? Doduse, to je neka druga tema.
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#38 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by Korisničkoime »

Tomahawk11 wrote:Najjaci su ovi sto covjeku daju savjet, a kazu da veze nemaju :mrgreen:
Posto sam prilicno dobro upucen u ekonomsku sferu zivota, pa tako i u kamate u bankama i mikrokreditnim, mogu reci da nije istina da je kamata u EKI-ju 36 %.
Sto se tice zatezne kamate, to je zakonom propisano, nije je propisala ni jedna banka ili mikrokreditna.
I da, najlakse je reci rade govna, lihvari :-) treba se malo razumjeti u ekonomiju i pravo, pa onda nesto pricati ;-)
Niko nikog nije natjerao da potpise. Sve je otvoreno, svi mogu vidjeti koliko podizu, koliko vracaju, ne treba biti magistar da bi se to vidjelo. Al jok, potpise se, pa kasnije, ja to nisam htio, 'vaki su, 'naki su.
Ima izbor, evo primjer, dizao sam stambeni kredit, u banci u kojoj sam primao platu mi nije odgovarala visina kamate, pregledao sam ponudu drugih banaka i izabrao onu gdje mi uslovi najvise odgovaraju.
Meni nije jasno kako je neko zrtva ako podigne novac, potpise ugovor za to i poslije su svi krivi kad se treba vratiti??!
Evo sam kažeš treba se malo razumjeti u pravo i ekonomiju ja ti kažem da pravo ne gleda na taj način ovu problematiku kao ti. Ne može ni banka (iako ni jedna koju ja znam to ne radi) kao ni MKO uzeti kamatu od 30-tak posto a ima i većih ja lično sam bio svjedok kamata od preko 40%. Zakon uzima u obzir i stanje nužde kod onoga ko se zadužuje kao i pravo onoga ko daje kredit da zaradi međutim ne dozvoljava niti bi mi kao društvo trebali odobravati da neko na nečijoj nuždi (npr. bolest djeteta) zarađuje ekstra profite sa kamatnim stopama od 30-tak ili više posto.
O tzv. uvezanim kreditima tj kad je jedan član porodice prezadužen kod iste MKO a onda se njegovoj ženi pa sestri pa materi pa ocu daju krediti od po 30-40 % jer ovi nemaju druge nego da se vade na taj način bi se također moglo pričati. O tome da se ugovori ne zaključuju u prostorijama iste nego na pijacama, njivama itd također.
Nisam na strani onih koji su dobili kredit pod nekim normalnim uslovima pa sada koriste muku ljudi koji su u biti zakinuti u nadi da će sebi naći nekog izgovora da ne vrate što su dobili ali ne smijemo ni zatvarati oči pred nekim stvarima koje se dešavaju iako se ne dešavaju svim korisnicima MKO.
palac
Posts: 5
Joined: 13/02/2013 21:29

#39 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by palac »

Tomahawk11 wrote:Najjaci su ovi sto covjeku daju savjet, a kazu da veze nemaju :mrgreen:
Posto sam prilicno dobro upucen u ekonomsku sferu zivota, pa tako i u kamate u bankama i mikrokreditnim, mogu reci da nije istina da je kamata u EKI-ju 36 %.
Sto se tice zatezne kamate, to je zakonom propisano, nije je propisala ni jedna banka ili mikrokreditna.
I da, najlakse je reci rade govna, lihvari :-) treba se malo razumjeti u ekonomiju i pravo, pa onda nesto pricati ;-)
Niko nikog nije natjerao da potpise. Sve je otvoreno, svi mogu vidjeti koliko podizu, koliko vracaju, ne treba biti magistar da bi se to vidjelo. Al jok, potpise se, pa kasnije, ja to nisam htio, 'vaki su, 'naki su.
Ima izbor, evo primjer, dizao sam stambeni kredit, u banci u kojoj sam primao platu mi nije odgovarala visina kamate, pregledao sam ponudu drugih banaka i izabrao onu gdje mi uslovi najvise odgovaraju.
Meni nije jasno kako je neko zrtva ako podigne novac, potpise ugovor za to i poslije su svi krivi kad se treba vratiti??!
Gospodine posto si ti dobro upucen u to sve,evo ovako:digo sam 3,000KM trebam vratit 4080.70KM.Znaci kad izracunas kamata na ovo je 36%,neracunajuci jos sto su uzeli cak 60KM za obradu papira.Kad bih i to dodo kamata bi bila jos veca.A ja nisam reko da su oni iskvareni,meni je taj kredit bio potreban,svjesno sam ga uzeo jer mi je bio potreban da operisem dijete i digo sam ga na osnovu kamate od 30 %,medjutim neki dan sam izracuno i vidio da je ta kamata veca.A ja sam postavio samo pitanje da li mi mogu uzeti kucu za tih 903KM,nisam nikoga optuzivo i vrijedjo,za razliku od tebe koji si reko da ja lazem.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#40 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by Tomahawk11 »

palac wrote:
Tomahawk11 wrote:Najjaci su ovi sto covjeku daju savjet, a kazu da veze nemaju :mrgreen:
Posto sam prilicno dobro upucen u ekonomsku sferu zivota, pa tako i u kamate u bankama i mikrokreditnim, mogu reci da nije istina da je kamata u EKI-ju 36 %.
Sto se tice zatezne kamate, to je zakonom propisano, nije je propisala ni jedna banka ili mikrokreditna.
I da, najlakse je reci rade govna, lihvari :-) treba se malo razumjeti u ekonomiju i pravo, pa onda nesto pricati ;-)
Niko nikog nije natjerao da potpise. Sve je otvoreno, svi mogu vidjeti koliko podizu, koliko vracaju, ne treba biti magistar da bi se to vidjelo. Al jok, potpise se, pa kasnije, ja to nisam htio, 'vaki su, 'naki su.
Ima izbor, evo primjer, dizao sam stambeni kredit, u banci u kojoj sam primao platu mi nije odgovarala visina kamate, pregledao sam ponudu drugih banaka i izabrao onu gdje mi uslovi najvise odgovaraju.
Meni nije jasno kako je neko zrtva ako podigne novac, potpise ugovor za to i poslije su svi krivi kad se treba vratiti??!
Gospodine posto si ti dobro upucen u to sve,evo ovako:digo sam 3,000KM trebam vratit 4080.70KM.Znaci kad izracunas kamata na ovo je 36%,neracunajuci jos sto su uzeli cak 60KM za obradu papira.Kad bih i to dodo kamata bi bila jos veca.A ja nisam reko da su oni iskvareni,meni je taj kredit bio potreban,svjesno sam ga uzeo jer mi je bio potreban da operisem dijete i digo sam ga na osnovu kamate od 30 %,medjutim neki dan sam izracuno i vidio da je ta kamata veca.A ja sam postavio samo pitanje da li mi mogu uzeti kucu za tih 903KM,nisam nikoga optuzivo i vrijedjo,za razliku od tebe koji si reko da ja lazem.
Ne znam kako sam te uvrijedio ako kazem da lazes da je tolika kamata i ako imam za to argumente. Covjek je koji post prije fino stavio EKS 30 % za potrosacki kredit. Eto i da si taj uzeo, znaci nije 36 %. Nisi mogao potpisati ugovor za nesto sto ne postoji. Ako ti u ugovoru stoji EKS od 36 %, posalji to Bankarskoj agenciji, ovi bi ih oderali penalima.
Druga stvar, na koji period ti je bio kredit? Cuj, kamata na te tvoje 3.000,00 nije ista na 12,24 ili 36 mjeseci, mislim nije isti iznos. Ako uzmemo da je tvoj kredit bio potrosacki (ili za domacinstvo, kako pise na stranici), ti bi za 3.000,00 za 36 mjeseci vratio 4.294,06. Cifra koju si ti naveo je manja, znaci da je neki drugi proizvod u pitanju, a samim tim ti EKS ne moze biti 36% ;-)
Sto se tice troskova obrade, to naplacuju sve banke i MKO. Obracun kamate se vrsi na cijeli iznos kredita (u ovom slucaju na 3.000,00). Uostalom, ako imas otplatni plan, onda mozes vidjeti da je tako.
Sto se tice uzimanja kuce, iskreno mislim da ti je to neko bacio bombu, ljudi koji odu na sud zbog kredita po MKO ne oduzimaju im kuce, cuo sam za drazbu namjestaja, tehnike, ali bas stambeni objekat...to je pretjerivanje. Imas li papir na kojem si dobio opomenu da ce ti oduzeti (prodati) kucu?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#41 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by Tomahawk11 »

Korisničkoime wrote:
Tomahawk11 wrote:Najjaci su ovi sto covjeku daju savjet, a kazu da veze nemaju :mrgreen:
Posto sam prilicno dobro upucen u ekonomsku sferu zivota, pa tako i u kamate u bankama i mikrokreditnim, mogu reci da nije istina da je kamata u EKI-ju 36 %.
Sto se tice zatezne kamate, to je zakonom propisano, nije je propisala ni jedna banka ili mikrokreditna.
I da, najlakse je reci rade govna, lihvari :-) treba se malo razumjeti u ekonomiju i pravo, pa onda nesto pricati ;-)
Niko nikog nije natjerao da potpise. Sve je otvoreno, svi mogu vidjeti koliko podizu, koliko vracaju, ne treba biti magistar da bi se to vidjelo. Al jok, potpise se, pa kasnije, ja to nisam htio, 'vaki su, 'naki su.
Ima izbor, evo primjer, dizao sam stambeni kredit, u banci u kojoj sam primao platu mi nije odgovarala visina kamate, pregledao sam ponudu drugih banaka i izabrao onu gdje mi uslovi najvise odgovaraju.
Meni nije jasno kako je neko zrtva ako podigne novac, potpise ugovor za to i poslije su svi krivi kad se treba vratiti??!
Evo sam kažeš treba se malo razumjeti u pravo i ekonomiju ja ti kažem da pravo ne gleda na taj način ovu problematiku kao ti. Ne može ni banka (iako ni jedna koju ja znam to ne radi) kao ni MKO uzeti kamatu od 30-tak posto a ima i većih ja lično sam bio svjedok kamata od preko 40%. Zakon uzima u obzir i stanje nužde kod onoga ko se zadužuje kao i pravo onoga ko daje kredit da zaradi međutim ne dozvoljava niti bi mi kao društvo trebali odobravati da neko na nečijoj nuždi (npr. bolest djeteta) zarađuje ekstra profite sa kamatnim stopama od 30-tak ili više posto.
O tzv. uvezanim kreditima tj kad je jedan član porodice prezadužen kod iste MKO a onda se njegovoj ženi pa sestri pa materi pa ocu daju krediti od po 30-40 % jer ovi nemaju druge nego da se vade na taj način bi se također moglo pričati. O tome da se ugovori ne zaključuju u prostorijama iste nego na pijacama, njivama itd također.
Nisam na strani onih koji su dobili kredit pod nekim normalnim uslovima pa sada koriste muku ljudi koji su u biti zakinuti u nadi da će sebi naći nekog izgovora da ne vrate što su dobili ali ne smijemo ni zatvarati oči pred nekim stvarima koje se dešavaju iako se ne dešavaju svim korisnicima MKO.
S pravne strane, bitno je da se ispostuje ono sto su ugovorne strane zakljucile. Pravo ti ne regulise visinu kamate.
Rekao sam vec, a evo jos jednom, kreditni rejting nase zemlje je najvise kriv za visinu kamate. Dok je tako, placacemo visoku kamatu za sve vrste kredita. Tuzno je sto neko mora dizati kredit za lijecenje djeteta, ali mora se shvatiti da to nisu dobrotvorne institucije.
Sto se tice zakljucivanja ugovora, mislim da nisi bas najbolje upucen. Da bi kredit bio isplacen, ima dosta toga sto treba da se desi do potpisa klijenta. Napisah vec, penali Banarske agencije su strasni, tako da svi koji zele opstati na trzistu maksimalno rade na postivanju procedura. Oni koji to ne rade, pojesce ih mrak. A za potpis ugovora, znam pouzdano da se ugovori potpisuju u kancelarijama EKI-ja, moguce je da u nekoj drugoj ide to sa njivama i pijacama.
Nemoj me pogresno razumjeti, lud covjek bi odobravao ovako visoke kamate, ali jos jednom kazem, imas izbor, niko nikog ne tjera.
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#42 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by Korisničkoime »

Tomahawk11 wrote:
Korisničkoime wrote:
Tomahawk11 wrote:Najjaci su ovi sto covjeku daju savjet, a kazu da veze nemaju :mrgreen:
Posto sam prilicno dobro upucen u ekonomsku sferu zivota, pa tako i u kamate u bankama i mikrokreditnim, mogu reci da nije istina da je kamata u EKI-ju 36 %.
Sto se tice zatezne kamate, to je zakonom propisano, nije je propisala ni jedna banka ili mikrokreditna.
I da, najlakse je reci rade govna, lihvari :-) treba se malo razumjeti u ekonomiju i pravo, pa onda nesto pricati ;-)
Niko nikog nije natjerao da potpise. Sve je otvoreno, svi mogu vidjeti koliko podizu, koliko vracaju, ne treba biti magistar da bi se to vidjelo. Al jok, potpise se, pa kasnije, ja to nisam htio, 'vaki su, 'naki su.
Ima izbor, evo primjer, dizao sam stambeni kredit, u banci u kojoj sam primao platu mi nije odgovarala visina kamate, pregledao sam ponudu drugih banaka i izabrao onu gdje mi uslovi najvise odgovaraju.
Meni nije jasno kako je neko zrtva ako podigne novac, potpise ugovor za to i poslije su svi krivi kad se treba vratiti??!
Evo sam kažeš treba se malo razumjeti u pravo i ekonomiju ja ti kažem da pravo ne gleda na taj način ovu problematiku kao ti. Ne može ni banka (iako ni jedna koju ja znam to ne radi) kao ni MKO uzeti kamatu od 30-tak posto a ima i većih ja lično sam bio svjedok kamata od preko 40%. Zakon uzima u obzir i stanje nužde kod onoga ko se zadužuje kao i pravo onoga ko daje kredit da zaradi međutim ne dozvoljava niti bi mi kao društvo trebali odobravati da neko na nečijoj nuždi (npr. bolest djeteta) zarađuje ekstra profite sa kamatnim stopama od 30-tak ili više posto.
O tzv. uvezanim kreditima tj kad je jedan član porodice prezadužen kod iste MKO a onda se njegovoj ženi pa sestri pa materi pa ocu daju krediti od po 30-40 % jer ovi nemaju druge nego da se vade na taj način bi se također moglo pričati. O tome da se ugovori ne zaključuju u prostorijama iste nego na pijacama, njivama itd također.
Nisam na strani onih koji su dobili kredit pod nekim normalnim uslovima pa sada koriste muku ljudi koji su u biti zakinuti u nadi da će sebi naći nekog izgovora da ne vrate što su dobili ali ne smijemo ni zatvarati oči pred nekim stvarima koje se dešavaju iako se ne dešavaju svim korisnicima MKO.
S pravne strane, bitno je da se ispostuje ono sto su ugovorne strane zakljucile. Pravo ti ne regulise visinu kamate.
Rekao sam vec, a evo jos jednom, kreditni rejting nase zemlje je najvise kriv za visinu kamate. Dok je tako, placacemo visoku kamatu za sve vrste kredita. Tuzno je sto neko mora dizati kredit za lijecenje djeteta, ali mora se shvatiti da to nisu dobrotvorne institucije.
Sto se tice zakljucivanja ugovora, mislim da nisi bas najbolje upucen. Da bi kredit bio isplacen, ima dosta toga sto treba da se desi do potpisa klijenta. Napisah vec, penali Banarske agencije su strasni, tako da svi koji zele opstati na trzistu maksimalno rade na postivanju procedura. Oni koji to ne rade, pojesce ih mrak. A za potpis ugovora, znam pouzdano da se ugovori potpisuju u kancelarijama EKI-ja, moguce je da u nekoj drugoj ide to sa njivama i pijacama.
Nemoj me pogresno razumjeti, lud covjek bi odobravao ovako visoke kamate, ali jos jednom kazem, imas izbor, niko nikog ne tjera.
Kao prvo ne s pravne strane nije nužno uvijek bitno da se ispoštuje ono što je ugovoreno. Već sam jednom rekao postoji zakonska mogućnost da sud smanji kamatu, stanje nužde u pravu igra ulogu nažalost više u teoriji nego u praksi. Ne, ne možeš od nekoga uzeti kamatu u visini 30-tak ili više posto to se graniči sa lihvarstvom, nekad se može reći da se u pojedinim slučajevima radi o čisto zelenaškim ugovorima. Radi se jednostavno o nesrazmjernom davanju novac u ovom slučaju je roba koja se prodaje za određenu nadoknadu čije se plaćanje ugovora obročno za kojeg MKO nekada naplate previše veliku cijenu. Druga stvar puno se toga ugovara u nas a da nije valjano sa pravne strane i puno toga prolazi jer ljudi nisu upućeni u svoja prava a advokatu se ne obraćaju jer misle da će im samo uzeti pare.
Vidili smo penale Agencije na dijelu kod jednostranih promjena ugovora prije 2-3 godine i povećanja kamate, sudovi su dali svoje mišljenje kroz presude kako u prekršajnim tako i u parničnim postupcima Agencija međutim koliko ja znam nije uradila ništa.
Potpisuju se prijatelju vjeruj, kreditni službenici MKO rade po principu što više ugovora zaključe to više zarade tako da se isti i na drvetu potpisali ugovor. Uopšte u MKO sektoru vlada haos, banke su opet tu druga priča.
Ja sam prvi za stav ko pozajmi nek vrati ali ako je sve bilo po zakonu inače tjerati jednu stranu na ponašanje u skladu sa zakonom i moralom a drugoj vazda gledati kroz prste je prosto nepravdeno.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#43 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by Tomahawk11 »

Dobro si to rekao za pravni dio, teoretski je moguce, ali u praksi se ne primjenjuje.
Vidi, nemoj me pogresno razumjeti, vraticu se opet na onaj dio da ja biram gdje cu uzeti kredit. Po trenutno ponudjenim uslovima, ja ne bih uzeo kredit u MKO. Onaj ko vec uzme kredit kod njih, potpisao je da se slaze sa uslovima navedenim u ugovoru. Znaci, nije macak u vreci, vidis sta si dobio i sta vracas i koje su posljedice u slucaju nepostivanja ugovora.
Protiv sam nepravde i prevare, ali ako je sve po pravilima, onda ne treba izmisljati stvari.
Po pitanju Agencije, pouzdano znam da jednom godisnje vrse reviziju, sve nepravilnosti u poslovanju se ostro sankcionisu. Tacno je da je prije bilo svega u mikrokreditnom sektoru, ali treba ti biti jasno da taj sektor nema buducnost, da su to prelazni oblici prema drustvu, prema buducim bankama. Iz tog razloga ih je Agencija maksimalno nacepila, ko ne bude igrao po pravilima, zna mu se.
Sad opet pogledam naslov, pa vidim koliko je diskusija otisla ukrivo. Covjek se interesovao da li mu mogu uzeti kucu po osnovu duga, a ovo otislo....doduse, i on je malo zabiberio i zapaprio dodatnim cinjenicama.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#44 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by Tesla Edison »

Može li MKF aktivirati mjenicu i pokrenuti pljenidba kuće ili pokrenosti ako je dug oko 100KM i ako se kasni oko mjesec dana? Ne razumijem se u potpunosti a treba mi informacija.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#45 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by moonca »

dedovic.almir wrote:Banke su zlo :-)

Posudi od koga od prijatelja pa vrati da ti ne nabijaju torskove, kamate itd....
A zasto su zlo?

Omoguce ti da nesto priustis na vrijeme i uzivas uz kamatu i troskove koje i sam prihvatis.
I ako zakasnis koji mjesec , ne otimaju kuce , aute, namjestaje - pokusaju pomoci , jer im kuce, auti i namjestaji ne trebaju.
A sto se tice prijatelja --zirant - mislim da su ta vremena posudjivanja prosla. :-)
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#46 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by KIseljak12 »

moonca wrote:
dedovic.almir wrote:Banke su zlo :-)

Posudi od koga od prijatelja pa vrati da ti ne nabijaju torskove, kamate itd....
A zasto su zlo?

Omoguce ti da nesto priustis na vrijeme i uzivas uz kamatu i troskove koje i sam prihvatis.
I ako zakasnis koji mjesec , ne otimaju kuce , aute, namjestaje - pokusaju pomoci , jer im kuce, auti i namjestaji ne trebaju.
A sto se tice prijatelja --zirant - mislim da su ta vremena posudjivanja prosla. :-)
I kad otplatis kredit, ostavi im i baksis, u iznosu oko trecine kredita. Bice im pravo drago, a i red je, ipak ti cine uslugu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#47 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by moonca »

KIseljak12 wrote:
moonca wrote:
dedovic.almir wrote:Banke su zlo :-)

Posudi od koga od prijatelja pa vrati da ti ne nabijaju torskove, kamate itd....
A zasto su zlo?

Omoguce ti da nesto priustis na vrijeme i uzivas uz kamatu i troskove koje i sam prihvatis.
I ako zakasnis koji mjesec , ne otimaju kuce , aute, namjestaje - pokusaju pomoci , jer im kuce, auti i namjestaji ne trebaju.
A sto se tice prijatelja --zirant - mislim da su ta vremena posudjivanja prosla. :-)
I kad otplatis kredit, ostavi im i baksis, u iznosu oko trecine kredita. Bice im pravo drago, a i red je, ipak ti cine uslugu.

:-D
Lijepo im se zahvalis na ponudjenoj uzluzi i izvadis svoje pare iz duseka i kupis sta ti volja.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#48 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by VladaFBiH »

KIseljak12 wrote:
moonca wrote:
A zasto su zlo?

Omoguce ti da nesto priustis na vrijeme i uzivas uz kamatu i troskove koje i sam prihvatis.
I ako zakasnis koji mjesec , ne otimaju kuce , aute, namjestaje - pokusaju pomoci , jer im kuce, auti i namjestaji ne trebaju.
A sto se tice prijatelja --zirant - mislim da su ta vremena posudjivanja prosla. :-)
I kad otplatis kredit, ostavi im i baksis, u iznosu oko trecine kredita. Bice im pravo drago, a i red je, ipak ti cine uslugu.
jednostavno pitanje: da li bi nekome koga ne poznaješ posudila 100.000KM a da ti on vraća narednih 15-20 godina u ratama 150-160.000KM?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#49 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by victom »

palac wrote:dobio sam OTKAZNO PISMO SA POZIVOM ZA ISKUP ( PREZENTACIJU ) MJENICE kad sam dizo kredit stavio sam kucu pod hipoteku eh sad me samo zanima dali mogu kucu da mi uzmu ako ne uplatim 903KM
sud ce odluciti.
iznos nije veliki, pa ce sud vjerovtano apelirat na razum obje strane, da se to ispegla.
ALi posto su banke veliki lopovi i imaju najbolje advokate i u talu su sa sudijama, i pošto imaš hipoteku na kucu i pošto dug nije velik, ja lično
bi platio dug i riješio se hipoteke da me glava ne boli.
sretno.
ps: da nisi imao hipoteku na kucu, onda ti ne mogu kucu oduzeti 100%.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:06, edited 2 times in total.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#50 Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by VladaFBiH »

victom wrote:
palac wrote:dobio sam OTKAZNO PISMO SA POZIVOM ZA ISKUP ( PREZENTACIJU ) MJENICE kad sam dizo kredit stavio sam kucu pod hipoteku eh sad me samo zanima dali mogu kucu da mi uzmu ako ne uplatim 903KM
sud ce odluciti.
iznos nije veliki, pa ce sud vjerovtano apelirat na razum obje strane, da se to ispegla.
ALi posto su banke veliki lopovi i imaju najbolje advokate i u talu su sa sudijama, i pošto imaš hipoteku na kucu i pošto dug nije velik, ja lično
bi platio dug i riješio se hipoteke da me glava ne boli.
sretno.
ps: da nisi imao hipoteku na kucu, onda ti ne mogu kucu oduzeti 100%.
kasniš s odgovorom 4.5 godina - pitanje je postavljeno početkom 2013. godine :)
Post Reply