dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
palac

dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by palac » 07/03/2013 15:14

dobio sam OTKAZNO PISMO SA POZIVOM ZA ISKUP ( PREZENTACIJU ) MJENICE kad sam dizo kredit stavio sam kucu pod hipoteku eh sad me samo zanima dali mogu kucu da mi uzmu ako ne uplatim 903KM

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

Re: dali mi banka moze uzet kucu za dug od 903KM

Post by KatarinaKosaca » 07/03/2013 15:16

Ako nemaš ni od koga da posudiš, hitno idi u neku mikrokreditnu uzmi milju kredita i to plati, gadovi su to veliki lihvarski...

bavi

Post by bavi » 07/03/2013 15:18

ne bi trebalo jer je sitan novac u pitanju... jel ti idu zatezne kamate??

ali stavio si kucu pod hipoteku za koju hiljadu KM??? :( o cemu si razmisljao kad si potpisavao mjenicu??

sema911s

Post by sema911s » 07/03/2013 15:21

nece ti uzet kucu za te pare samo ce te zahebavat dugo po sudovima i mogu ti poslat ovrsitelje il kako vec,. ( ja sam imao slicnu situaciju)
odi do njih te rate koliko dugo neplacas, moze se naci rijesenje,. koja je banka u pitanju, ako dugujes duzi period mogu pokrenut proces medjutim godina je rok od zadnje uplate pa do pokretanja bilo kakave akcije,.

palac

Post by palac » 07/03/2013 15:27

ali stavio si kucu pod hipoteku za koju hiljadu KM??? :( o cemu si razmisljao kad si potpisavao mjenicu??[/quote]

razmisljo sam o tome kako da dijete operisem zato sam ga i digo

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

Post by KatarinaKosaca » 07/03/2013 15:32

sema911s wrote:nece ti uzet kucu za te pare samo ce te zahebavat dugo po sudovima i mogu ti poslat ovrsitelje il kako vec,. ( ja sam imao slicnu situaciju)

Nisam ovo znala.. Dobro je znati. Oni jako vole da plaše.. mene su toliko prepali za dvije neplaćene rate da sam prijevremeno otplatila kredit :roll:

palac

Post by palac » 07/03/2013 15:37

pa opominjali su me i uplacivo sam kad sam imo od cega medjuti zadnjih ja mislim 6 mjeseci nisam nista uplacivo i kredit mi zavrsaje do kraja ovog mjeseca a banka je EKI Mikrokreditna fondacija

dedovic.almir

Post by dedovic.almir » 07/03/2013 15:55

Banke su zlo :-)

Posudi od koga od prijatelja pa vrati da ti ne nabijaju torskove, kamate itd....

photo

Post by photo » 07/03/2013 16:01

prije kuce bi ti trebali uzeti pokretnosti ako ih imas (auto) ili neke stvari iz kuce, na primjer televizor, racunar ili neki namjestaj koji onda prodaju na drazbi. taj iznos bi trebao pokriti dug. ne vjerujem da ce zbog duga ispod 1000 KM uzimati kucu ali opet, ako je kuca cemu sve je moguce.

u bankama rade govna i moras se dobro paziti.

kao sto su neki govorili ranije, posudi od nekoga ili sam prodaj nesto do iznosa duga, isplati i zatvori kredit I OBAVEZNO TRAZI POTVRDU DA JE KREDIT ISPLACEN I DA NEMAS VISE NIKAKVIH DUGOVANJA PREMA NJIMA. ovo kosta 5 KM ali ti moze uvijek pomoci ako banka nekada pokusa na prljav nacin izvuci jos para ili pokrenu zapljenu kuce ili prisilnu naplatu (sto bi hrvati rekli ovrhu).

bavi

Post by bavi » 07/03/2013 17:43

zanima me čisto informativno kolike su zatezne kamate u mko??

moja prijeteljica je imala dug oko 1000 km banci i rijesila ga se prodajom zlata...

bavi

Post by bavi » 07/03/2013 17:47

photo wrote:prije kuce bi ti trebali uzeti pokretnosti ako ih imas (auto) ili neke stvari iz kuce, na primjer televizor, racunar ili neki namjestaj koji onda prodaju na drazbi. taj iznos bi trebao pokriti dug. ne vjerujem da ce zbog duga ispod 1000 KM uzimati kucu ali opet, ako je kuca cemu sve je moguce.

u bankama rade govna i moras se dobro paziti.

kao sto su neki govorili ranije, posudi od nekoga ili sam prodaj nesto do iznosa duga, isplati i zatvori kredit I OBAVEZNO TRAZI POTVRDU DA JE KREDIT ISPLACEN I DA NEMAS VISE NIKAKVIH DUGOVANJA PREMA NJIMA. ovo kosta 5 KM ali ti moze uvijek pomoci ako banka nekada pokusa na prljav nacin izvuci jos para ili pokrenu zapljenu kuce ili prisilnu naplatu (sto bi hrvati rekli ovrhu).

:thumbup: :sax:

Hemera

Post by Hemera » 07/03/2013 17:49

naravno da ti ne mogu uzeti kucu
kuca puno vise vrijedi od tvog duga
prepadaju narod svojim lihvarenjem misle da je neko budala

Wind

Post by Wind » 07/03/2013 20:13

Ne razumijes. Nece mu oni uzeti kucu za 900 KM ali ce je dati na prodaju zbog nijhovih 900 KM. Ostatak ide vlasniku kuce ali prvo da se oni namire, sve koliko im treba. Oni (ni ostali) nemaju nikakvog osjecaja niti zaljenja. Ako je dotle doslo, sigurno je da ce sve napraviti kako bi dosli do svojih para. Mislim, svako bi, banke su....zlo, ali bar imaju neke standarde, kvalitetno osoblje, a ove male mikrokreditne oragnizacije....ma sve lopov do lopova...

Pa imali ste priliku skoro citati za LOK Sarajevo sta su sve radili.

Hemera

Post by Hemera » 07/03/2013 20:17

sud ce odluciti o tome a ne kamatarske agencije

bosan

Post by bosan » 07/03/2013 20:38

U banci ne rade govna nego normalni ljudi.I zna se zasto banka sluzi. Nazalost vecina nas zavisi od banke.I znaju se pravila igre .Mi to sve fino potpisemo ,uzmemo novce i naravno da moramo vratiti s kamatama.Tu nema milosti. E kad nemamo da vratimo onda sipamo drvlje i kamenje ,lihvari ,govna ovo -ono.
Normalan protokol je da ti daju rok do kada da vratis novce ,posle toga daju ti mogucnost da sam prodas kucu i namiris dug.Ako ti ne uspijes prodati ,sud organizira aukciju i tad ce biti prodana.Oni uzimaju svoj dio ,ti dobijas ostatak i zavsena prica.

Nadam se da ces uspjeti negdje pozajmiti te 903 km.

lord-executioner

Post by lord-executioner » 07/03/2013 20:41

Wind wrote:Ne razumijes. Nece mu oni uzeti kucu za 900 KM ali ce je dati na prodaju zbog nijhovih 900 KM. Ostatak ide vlasniku kuce ali prvo da se oni namire, sve koliko im treba. Oni (ni ostali) nemaju nikakvog osjecaja niti zaljenja. Ako je dotle doslo, sigurno je da ce sve napraviti kako bi dosli do svojih para. Mislim, svako bi, banke su....zlo, ali bar imaju neke standarde, kvalitetno osoblje, a ove male mikrokreditne oragnizacije....ma sve lopov do lopova...

Pa imali ste priliku skoro citati za LOK Sarajevo sta su sve radili.

Tacno tako.

KnuckleHead

Post by KnuckleHead » 08/03/2013 04:43

eki ti nije banka care to je obicna mikrokreditna organizacija, mogu te povuc za onu stvar, samo te strashe sa tim pricama i pokusavaju iznudit te pare nebil se prepao, mada ne znam imajul kakvog zakonskog osnova zbog te hipoteke i mjenice ne kontam se u to, ugl bez toga ti nista ne mogu, cak i da im ne vratis, ni krivicno nisi odgovoran vech samo prekrsajno.

Miki123

Post by Miki123 » 08/03/2013 09:26

KnuckleHead wrote:eki ti nije banka care to je obicna mikrokreditna organizacija, mogu te povuc za onu stvar, samo te strashe sa tim pricama i pokusavaju iznudit te pare nebil se prepao, mada ne znam imajul kakvog zakonskog osnova zbog te hipoteke i mjenice ne kontam se u to, ugl bez toga ti nista ne mogu, cak i da im ne vratis, ni krivicno nisi odgovoran vech samo prekrsajno.

:lol: :-)

Korisničkoime

Post by Korisničkoime » 08/03/2013 09:35

Pazi sad ti se lome koplja upravo oko toga da povjerioci (u tvom slučaju EKI) imaju pravo tražiti putem izvršenja (sudskog postupka za prinudnu naplatu) prodaju nekretnina za tako malen dug ako postoji hipoteka. Do nedavno je stajalište bilo da mogu budući da se radi o hipoteci koja je neka vrsta svetinje u imovinsko dužničkim odnosima, međutim koliko ja znam mijenjaju se stajališta te je sve više u sudovima prakticira da se takvi prijedlozi za izvršenje odbijaju. Problem je u tome što i jedno i drugo stajalište imaju uporište u zakonu.
Moje je mišljenje da će mjenicu iskoristiti da pokrenu izvršni postupak bez tužbe što je moguće i to redovno koriste jer im to dosta ubrzava put ali da će vjerovatno ići na ovrhu na pokretnim stvarima (pokućanstvo ili auto) ili možda primanjima ako neka imaš u smislu da ti blokiraju račun.
Ako nekim slučajem ipak budu tolike budale pa se odluče da pokrenu izvršenje na nekretninama u svakom slučaju možeš podnijeti prigovor u kojem ističeš nesrazmjernost između dugovane sume i vrijednosti predmeta izvršenje tj. tvoje kuće.
Moj savjet je ako ikako možeš riješi to iako ih dosta dugo možeš zavlačiti i otezati postoje razni načini da ih vučeš po sudovima dok im ne dođe zlo ali bojim se da bi prije tebi došlo zlo jer oni imaju ljude kojima je to posao da se vuku po sudovima.

petunija

Post by petunija » 08/03/2013 09:38

Ljudi,
pročitajte Crnu knjigu, dovoljno je prvih par stranica, ispovijesti ljudi kako te banka može zavaliti ako joj vjeruješ.
Ima na internetu, besplatno
Horor :sax:

Korisničkoime

Post by Korisničkoime » 08/03/2013 09:40

KnuckleHead wrote:eki ti nije banka care to je obicna mikrokreditna organizacija, mogu te povuc za onu stvar, samo te strashe sa tim pricama i pokusavaju iznudit te pare nebil se prepao, mada ne znam imajul kakvog zakonskog osnova zbog te hipoteke i mjenice ne kontam se u to, ugl bez toga ti nista ne mogu, cak i da im ne vratis, ni krivicno nisi odgovoran vech samo prekrsajno.

Drug moj kad već kažeš da se u to ne konataš onda ne bi trebao davati čovjeku takve savjete. Ja sam fizičko lice znači ni banka ni MKO ali opet ako si mi dužan mogu putem suda tražiti da ti se proda kuća da bi namirio svoj dug još ako imamo mjenicu a tebi nešto kapa na račun onda imaš ozbiljan problem.

sema911s

Post by sema911s » 08/03/2013 09:56

evo rekli su ti sve al ako imas ista novca uplati jer su kod njih zateze kamate po danu mislim,. ako sta nisu promjenili,.
rekli su ti kada isplatis dug trazi potvrdu da si isplatio plati koliko treba( ja sam napravio takvu gresku pa sada pare stoje kod banke zarobljene dok ne izmirim svo dugovanje)
odi kod njih al polako ono spusti se koliko mozes saslusaj sta ti nude,. imas to pravo do suda od godinu dana pa ides u e kategoriju i onda jos dok sene pokrene proces nekih mjeseci al ti za to vrijeme idu kamate pa ce tih 900km porasti na mnogo vise,.
sada si u nekoj b i d kategorija ako nisi 5-6 mjeseci nista uplatio,.
ako dodje do suda poslusaj tekst iznad,.
ako te pozovu i ako kod njih bude neki advokat ne potpisuj nista,. nit ih slusaj izadji reci da ne razumjes o cemu pricaju sta ti nude da ces trazit pravnu pomoc(mislimda u opstinama imas te pravnike koji su free samo uganjas termin) jer ce ti nuditi raznorazne stvari , ugovore da podapises ko olaksvajuce okolnosti a ustvari nisu(znam iz iskustva :o ),.
bolje ti je prodaj nesto od imovine al se rijesi,.
i da neko rece sada nam krive banke lihvari,.,

e pa druze jesu ako taj mko uzme od drzave novce po kamati godisnjoj od 1,5-2,5% i tebi proda za 30% stim da ti jos nabije mnostvo nekih troskova i kamata ti je fiksna, na citav iznos.i iznos se msanjuje al kamata ista,,.,njima drzava da bas suprotno i ako uzmu vise dobiju malo manju kamatu,. tako i banke isto rade,. zar to nije lihvarski,. evo ja nisam platio ratu od prije dvije god. jednu,. nisam imao novca tada ostao bez posla i uzmem neku odgodu na 6mjseci da neplacam medjutim u medjuvremenu nadjem posao i nastavim placat normalno sve,. tih 6 rata sto sam trazio odgodu su mi naplatili ok jbga tako je,. al sam odmah u e kategoriji ko neredovan platisa, i sada nakon toliko vremena i ako sada ima novca malo vise na tom racunu za otplatu nemoze da se vrati u normalu,. jel to ok

illuminated

Post by illuminated » 08/03/2013 09:56

Kad mi neko spomene MKO sa svojim kamatama od 30% ospem se.
:x :evil: :x :evil:

Pod hitno treba u srednju skolu uvesti finansijko obrazovanje...

Sto se tice price jesu li MKO lihvari, dva od cetiri atributa lihvarstva odgovara potpuno MKO i to:
- krediti uz vrlo visokom kamatnom stopom, često nemoralno visoka zbog pohlepe lihvara.
- Kredit bez obzira na stvarne mogucnosti vraćanja primca, koji imaju tendenciju nesolventnosti.

Ono sto ih razlikuje od lihvara-kriminalaca je to da rade zakonito i ne koriste nasilje.

Korisničkoime

Post by Korisničkoime » 08/03/2013 11:11

illuminated wrote:Kad mi neko spomene MKO sa svojim kamatama od 30% ospem se.
:x :evil: :x :evil:

Pod hitno treba u srednju skolu uvesti finansijko obrazovanje...

Sto se tice price jesu li MKO lihvari, dva od cetiri atributa lihvarstva odgovara potpuno MKO i to:
- krediti uz vrlo visokom kamatnom stopom, često nemoralno visoka zbog pohlepe lihvara.
- Kredit bez obzira na stvarne mogucnosti vraćanja primca, koji imaju tendenciju nesolventnosti.

Ono sto ih razlikuje od lihvara-kriminalaca je to da rade zakonito i ne koriste nasilje.

Žalosno je to da ljudi ne moraju plaćati toliko visoku kamatu mislim ko zaista pristane na tako visoku kamatu onda jbg. ali često zna biti slučaj da su ljudi u nuždi, neupućeni i uopšte nisu svjesni kolika je kamata. Postoji naime mogućnost da sud smanji kamatu na neku normalnu razinu. Na žalost tu normalnu razinu zakon nije definisao ali je sigurno manja od MKO 30-tak posto koje u nekim slučajevima uzimaju ljudima.

Aqua_S

Post by Aqua_S » 08/03/2013 11:17

palac wrote:dobio sam OTKAZNO PISMO SA POZIVOM ZA ISKUP ( PREZENTACIJU ) MJENICE kad sam dizo kredit stavio sam kucu pod hipoteku eh sad me samo zanima dali mogu kucu da mi uzmu ako ne uplatim 903KM

pa ne moze se mjenicom aktivirati hipoteka, valjda si sa njima zakljucio ugovor o hipoteci i to kod notara..da bi ti uzeli kucu oni bi morali od notara traziti otpravak tog ugovora u svrhu izvrsenja i pokrenuti izvršenje na sudu. ti ako nisi dobio nista sa suda...nemas razloga da brines da ce ti neko uzeti kucu...jel tebi cijeli ostatak duga po tom kreditu samo tih 900 km?? ako je to sve..isplati to..ziv bio..

Post Reply