Dali je komunizam nestao zauvijek?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

auto de fe
Posts: 76
Joined: 05/04/2006 17:04
Location: Sarajevo-Beograd
Contact:

#1 Dali je komunizam nestao zauvijek?

Post by auto de fe »

Zelio bih cuti vase misljenje o ovom fenomenu.
Posebno sa osvrtom na prisustvo istog na nasim ex-jug prostorima.
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#2

Post by forUMASH »

...ovo kod nas nije bio pravi komunizam... :D ....pravi je savrsen, samo ga ljudi pokvarise i zloupotrijebise.... :D
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#3

Post by micika »

Cekaj da se dezurne komunjare jave,pa ces vidjeti jel nestao :D :D :D

Btw. teme ovog tipa fakat prelaze u dosadu :zzzz: :zzzz:
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#4

Post by kekec »

Mozda si mislio na komunizam kao ideju/ideologiju,
jer, koliko mi se cini, komunizam nije ni postojao, bez
obzira sto se na tome insistira, a zna se i iz kojih razloga. :-)

Komunizam kao ideja nece i ne moze "umrijeti".
Danasnji nivo svijesti ljudi u odnosu na pravi komunizam, je
isti kao sto je nivo svijesti covjeka iz bronzanog doba u odnosu
na danasnjeg.

Meni licno, komunizam je blizi nego nacionalizam. Da li je to mali dokaz
da Komunizam nije nestao ? :)

I gdje bas da bude prvi post, prva tema, pa o komunizmu ? :-)
Last edited by kekec on 07/04/2006 22:46, edited 1 time in total.
auto de fe
Posts: 76
Joined: 05/04/2006 17:04
Location: Sarajevo-Beograd
Contact:

#5

Post by auto de fe »

forUMASH wrote:...ovo kod nas nije bio pravi komunizam... :D ....pravi je savrsen, samo ga ljudi pokvarise i zloupotrijebise.... :D
ma u tome lezi pitanje koje vodi ka istini.
Ja bih stvarno volio da vidim sta ljudi smatraju komunizmom ali ne u staroj otrcanoj definiciji koja se provlacila kroz skoro sve knjige skolskih sistema.

Ako kod nas nije bio pravi? gdje je bio?

Mozda je sve neka vrsta iluzije ili cista utopija koja je vjesto smisljena negdje sa nekim svojim strateskim ciljem?
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#6

Post by wels »

Nisam,komunist,nit sam bio niti cu bit ali ruku na srce:

Po meni je radnicko samoupravljanje koje je zazivilo i funkcionisalo samo u ex-Ju vrhunac ljudskih prava i sloboda,neprevazidjeno.

Ekonomski sigurno odrzivo,a u pitanje u kolikoj mjeri je moglo parirat kapitalistickim ekonomskim "mashinerijama",ne bih ulazio.
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#7

Post by davis.ba »

wels wrote:
Ekonomski sigurno odrzivo,a u pitanje u kolikoj mjeri je moglo parirat kapitalistickim ekonomskim "mashinerijama",ne bih ulazio.
Pa ako ne može parirati onda sasvim sigurno nije ekonomski održivo. Mislim da je ovo i više nego poznato.

Mislim da je ekonomska neodrživost komunizma veliki razlog nastanka(ili povratka) nacionalizma na ovim prostorima.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#8

Post by Vodenjak »

davis.ba wrote:
wels wrote:
Ekonomski sigurno odrzivo,a u pitanje u kolikoj mjeri je moglo parirat kapitalistickim ekonomskim "mashinerijama",ne bih ulazio.
Pa ako ne može parirati onda sasvim sigurno nije ekonomski održivo. Mislim da je ovo i više nego poznato.

Mislim da je ekonomska neodrživost komunizma veliki razlog nastanka(ili povratka) nacionalizma na ovim prostorima.
Nacionalizam na bivsim Jugo-prostorima je uspio da se rasiri iz razloga sto su vodje shvatile da bi uvodjenje "modernog socijalizma" koji je podrazumijevao trzisnu ekonomiju njihov uticaj sveo na marginalu.

Dokaz tome je i cinjenica da je program reformi Ante Markovica (Markovica kao premijera vlade Jugoslavije a ne kao vodje Reformista!) bio rusen i napadan u manje-vise svim republikama bivse Jugoslavije!
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#9

Post by Eshek »

wels wrote:Nisam,komunist,nit sam bio niti cu bit ali ruku na srce:

Po meni je radnicko samoupravljanje koje je zazivilo i funkcionisalo samo u ex-Ju vrhunac ljudskih prava i sloboda,neprevazidjeno.

Ekonomski sigurno odrzivo,a u pitanje u kolikoj mjeri je moglo parirat kapitalistickim ekonomskim "mashinerijama",ne bih ulazio.
Pogledaj dug SFRJ pred rat, pa ce ti biti jasno koliko je ekonomski održivo.
VanHelsing
Posts: 56
Joined: 15/03/2006 03:21

#10

Post by VanHelsing »

U nekom idealnom drustvu gdje ljudi ne moraju da rade da bi prezivjeli, gdje bi mozda neki roboti radili za nas a mi filozofirali po citav dan..jer u tom slucaju da se ukine rad ostaje nam samo sport i filozofija..u tom slucaju komunizam mozda ima smisla. Posto svi znamo da i kad budemo imali preduslove za takav zivot necemo ga zivjeti jer bez para i koncepta da ih jedni imaju a drugi ne, kao i sve ramifikacije koje proizilaze iz takvog odnosa snaga, ovakva rasprava je suvisna. Ne vrijedjam temu niti pokretaca, samo konstatujem da nazalost takvo idealno drustvo u kojem svaki covjek, bez obzira ko je bio njegov otac ili majka, kad se rodi polazi od nule i na kraju zivota vrijedi onoliko koliko se dokaze a ne koliko se procijeni porodicno bogatstvo, je velika iluzija :roll:
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#11

Post by Eshek »

VanHelsing wrote:U nekom idealnom drustvu gdje ljudi ne moraju da rade da bi prezivjeli, gdje bi mozda neki roboti radili za nas a mi filozofirali po citav dan..jer u tom slucaju da se ukine rad ostaje nam samo sport i filozofija..u tom slucaju komunizam mozda ima smisla. Posto svi znamo da i kad budemo imali preduslove za takav zivot necemo ga zivjeti jer bez para i koncepta da ih jedni imaju a drugi ne, kao i sve ramifikacije koje proizilaze iz takvog odnosa snaga, ovakva rasprava je suvisna. Ne vrijedjam temu niti pokretaca, samo konstatujem da nazalost takvo idealno drustvo u kojem svaki covjek, bez obzira ko je bio njegov otac ili majka, kad se rodi polazi od nule i na kraju zivota vrijedi onoliko koliko se dokaze a ne koliko se procijeni porodicno bogatstvo, je velika iluzija :roll:
Kvalitet ispliva na površinu u svim mogućim uređenjima. Ne samo komunizmu.
auto de fe
Posts: 76
Joined: 05/04/2006 17:04
Location: Sarajevo-Beograd
Contact:

#12

Post by auto de fe »

VanHelsing wrote:U nekom idealnom drustvu gdje ljudi ne moraju da rade da bi prezivjeli, gdje bi mozda neki roboti radili za nas a mi filozofirali po citav dan..jer u tom slucaju da se ukine rad ostaje nam samo sport i filozofija..u tom slucaju komunizam mozda ima smisla. Posto svi znamo da i kad budemo imali preduslove za takav zivot necemo ga zivjeti jer bez para i koncepta da ih jedni imaju a drugi ne, kao i sve ramifikacije koje proizilaze iz takvog odnosa snaga, ovakva rasprava je suvisna. Ne vrijedjam temu niti pokretaca, samo konstatujem da nazalost takvo idealno drustvo u kojem svaki covjek, bez obzira ko je bio njegov otac ili majka, kad se rodi polazi od nule i na kraju zivota vrijedi onoliko koliko se dokaze a ne koliko se procijeni porodicno bogatstvo, je velika iluzija :roll:
Odlično zapažanje VanHelsing

Baš na ovim našim prostorima ekonomski sistem je trpio stalne udare zbog političkog uredjenja a ono je bilo zasnovano na principima "magle".
Iluzija na koju su nažalost nasjeli mnogi.
Komunizam je nažalost predobro napisan na papiru a neizvodljiv u praksi.
Eshek je spomenuo radnicko samoupravljanje.
Ova poslovna praksa nije proizvod komunizma koliko ja znam. Nije uopste postojao u Sovjetskom Savezu ili nekoj drugoj istocnoj republici.
Naizgled lijepo uvažavanje radnih kolega značajno je poremetilo balans preuzimanja odgovornosti za poslovne odluke. To je izuzetno štetno za firmu ili privredu u cjelini.
Bivsa Juga je uistinu imala velik vanjski dug a zna se ko je u jednoj državi odgovoran za to.

Jugoslovenska ekonomija je bila neodrživa a samim tim i društvo u cjelini. Jasno da danas nezavisne republike pokazuju vrlo dobre rezultate u ekonomskoj sferi(slovenija i hrvatska pogotovo),s obzirom šta se sve dešavalo.
Ipak za neku malo bolju analizu treba dosta vremena i znanja a ja se zahvaljujem svima na forumu za svoj trud.
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#13

Post by wels »

davis.ba wrote:
wels wrote:
Ekonomski sigurno odrzivo,a u pitanje u kolikoj mjeri je moglo parirat kapitalistickim ekonomskim "mashinerijama",ne bih ulazio.
Pa ako ne može parirati onda sasvim sigurno nije ekonomski održivo. Mislim da je ovo i više nego poznato.

Mislim da je ekonomska neodrživost komunizma veliki razlog nastanka(ili povratka) nacionalizma na ovim prostorima.
Parirat u smislu postizanja visokog evropskog standarda.
Ekonomska odrzivost sa nizim standardom zivota je sasvim zagarantovana(rekao bih ne puno manjim),sto smo bili svjedoci toliko godina
.


citat:
Mislim da je ekonomska neodrživost komunizma veliki razlog nastanka(ili povratka) nacionalizma na ovim prostorima

Hoces rec da je prethodno planski opljackana ex Jugoslavija dovela do slabljenja ekonomije,a time i pojavu nacionalizama potpomognutu zestokom nacionalistickom propagandom.
Last edited by wels on 09/04/2006 15:58, edited 1 time in total.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#14 Re: Dali je komunizam nestao zauvijek?

Post by kriticarka_nikova »

auto de fe wrote:Zelio bih cuti vase misljenje o ovom fenomenu.
Posebno sa osvrtom na prisustvo istog na nasim ex-jug prostorima.
Zasto fenomen?
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#15

Post by davis.ba »

wels wrote:
davis.ba wrote:
wels wrote:
Ekonomski sigurno odrzivo,a u pitanje u kolikoj mjeri je moglo parirat kapitalistickim ekonomskim "mashinerijama",ne bih ulazio.
Pa ako ne može parirati onda sasvim sigurno nije ekonomski održivo. Mislim da je ovo i više nego poznato.

Mislim da je ekonomska neodrživost komunizma veliki razlog nastanka(ili povratka) nacionalizma na ovim prostorima.
Parirat u smislu postizanja visokog evropskog standarda.
Ekonomska odrzivost sa nizim standardom zivota je sasvim zagarantovana(rekao bih ne puno manjim),sto smo bili svjedoci toliko godina
.


citat:
Mislim da je ekonomska neodrživost komunizma veliki razlog nastanka(ili povratka) nacionalizma na ovim prostorima

Hoces rec da je prethodno planski opljackana ex Jugoslavija dovela do slabljenja ekonomije,a time i pojavu nacionalizama potpomognutu zestokom nacionalistickom propagandom.
Ne nego da je lakše bilo manipulisati narodom kad je bila ekonomija na nuli.

Ekonomska održivost nije nikad ni postojala, kad ti radnici primaju plate u milionima tu nešto dobro ne štima :-D
Ekonomska odrzivost sa nizim standardom zivota je sasvim zagarantovana(rekao bih ne puno manjim),sto smo bili svjedoci toliko godina
Šta podrazumjevaš pod ekonomskom održivosti? Mi niti smo bili konkurentni tada niti bi mogli odgovoriti budućim izazovima novih sila prvenstveno Kine sa niskim standardom kojeg spominješ kao našu prednost.
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#16

Post by wels »

Eshek wrote:
wels wrote:Nisam,komunist,nit sam bio niti cu bit ali ruku na srce:

Po meni je radnicko samoupravljanje koje je zazivilo i funkcionisalo samo u ex-Ju vrhunac ljudskih prava i sloboda,neprevazidjeno.

Ekonomski sigurno odrzivo,a u pitanje u kolikoj mjeri je moglo parirat kapitalistickim ekonomskim "mashinerijama",ne bih ulazio.
Pogledaj dug SFRJ pred rat, pa ce ti biti jasno koliko je ekonomski održivo.
Ima veci dug sada ,na primjer Hrvatska.

A 30,40 GODINA SE ODRZAVALO.
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#17

Post by davis.ba »

Mislim da će taj dug nešto i proizvesti dobro u Hrvatskoj što nisam siguran da bi u jugi.
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#18

Post by wels »

davis.ba wrote:Mislim da će taj dug nešto i proizvesti dobro u Hrvatskoj što nisam siguran da bi u jugi.
Procitaj ponovo.

Parirat u smislu postizanja visokog evropskog standarda.
Ekonomska odrzivost sa nizim standardom zivota je sasvim zagarantovana(rekao bih ne puno manjim),sto smo bili svjedoci toliko godina.


citat:
Mislim da je ekonomska neodrživost komunizma veliki razlog nastanka(ili povratka) nacionalizma na ovim prostorima

Hoces rec da je prethodno planski opljackana ex Jugoslavija dovela do slabljenja ekonomije,a time i pojavu nacionalizama potpomognutu zestokom nacionalistickom propagandom.


Ne govorimo o Jugi,nisam nostalgicar,govorimo o radnickom samoupravljanju kao, po meni najvecem obliku ljudskih prava i sloboda.
To, sto je ono bilo model u Ex Jugoslaviji meni uopste nije bitno. Da se desilo i u Burundiu za mene bi znacilo isto.
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#19

Post by wels »

Davis.ba Šta podrazumjevaš pod ekonomskom održivosti? Mi niti smo bili konkurentni tada niti bi mogli odgovoriti budućim izazovima novih sila prvenstveno Kine sa niskim standardom kojeg spominješ kao našu prednost.
Volis se ti igrat rijecima,vidim ja.

Eto sad cemo uspjet odgovorit svim izazovima
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#20

Post by davis.ba »

Pa sada makar imamo preduslove za to, a to što smo nesposobni da to uradimo je druga stvar.
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#21

Post by wels »

Pa misha mu imaju preduslove i imali su dugo vremena mnoge ,na primjer juznoamericke drzave i mnoge druge shirom svijeta gdje nije bilo ni komunizma ni samoupravljanja, pa gdje su?

Meni je puno znacajnije malo imat al imat,a disat punim plucima.Ne strepit svakodnevno,hoces li dobit otkaz.
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#22

Post by BECHO »

Kako sam uspio da primjetim, mnogi na ovom forumu bi zeljeli da u BiH postoji samo jedna i jedina Komunisticka Partija, da je svako stranacko organiziranje zabranjeno, te da se svako sukobljavanje misljenja i stranackih programa u cilju osvajanja simpatija i podrske biraca i samim tim preuzimanje vlasti po tom modelu - totalno zabrani.

Radi takvog mentalnog sklopa, mnogi i na ovom forumu izlijevaju tone cinizma po pitanju stranacke borbe, natjecanja za vlast, itd. itd. Vama je to jednostavno receno - mrsko, ogavno i totalno skandalozno!
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#23

Post by wels »

Usput, ovamo se boje otkaza vishe nego icega,u danasnje vrijeme pogotovo.
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#24

Post by Eshek »

wels wrote:Ne govorimo o Jugi,nisam nostalgicar,govorimo o radnickom samoupravljanju kao, po meni najvecem obliku ljudskih prava i sloboda.
To, sto je ono bilo model u Ex Jugoslaviji meni uopste nije bitno. Da se desilo i u Burundiu za mene bi znacilo isto.
Radničko samoupravaljanje je po meni više štetno, nego korisno. Pri rukovođenju firme nije bitan kvantitet, nego kvalitet. Ne može 50 polukvalifikovanih radnika bolje znati procijeniti budućnost firme od jedne osobe koja ima stručnost i iskustvo.

Kapitalizam jeste najkvalitetnije ekonomsko uređenje, iako je nemilosrdno. Međutim, to se može nadoknaditi poreznom i fiskalnom politikom.
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#25

Post by wels »

BECHO wrote:Kako sam uspio da primjetim, mnogi na ovom forumu bi zeljeli da u BiH postoji samo jedna i jedina Komunisticka Partija, da je svako stranacko organiziranje zabranjeno, te da se svako sukobljavanje misljenja i stranackih programa u cilju osvajanja simpatija i podrske biraca i samim tim preuzimanje vlasti po tom modelu - totalno zabrani.

Radi takvog mentalnog sklopa, mnogi i na ovom forumu izlijevaju tone cinizma po pitanju stranacke borbe, natjecanja za vlast, itd. itd. Vama je to jednostavno receno - mrsko, ogavno i totalno skandalozno!
Ja ne, boze sacuvaj al sam :x na nepravednu privatizaciju i opljackanu imovinu koja je bila vlasnistvo ljudi,radnika sto su ostavili svoje zivote i zdravlje stvarajuc to gdje su radili.

Oni su imali puno moralno i svako drugo pravo na tu imovinu i na samoupravljanje istom.Kako bi izdrzali trzisnu utakmicu sa novopecenim firmasima je pitanje. Ali to je bilo njihovo i opljackano im je.

Samoupravljanje bi jednostavno izdvojio iz konteksta politike i stranackih borbi.
Post Reply