Da se nikad ne zaboravi ...

Post Reply
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#2776 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by CPT »

kmirsad wrote:Ako ću već da stavljam neku sliku... to sigurno neče biti ovo što je napisao ovaj komad govedine... stavit ću sliku onih Žena u crnom... što juče u po Beograda na trgu Kod konja,.. napraviše krasan perfomans o Srebrenici... pred zaista velikim brojem beograđana i ogroman aplauz istih...
Sto ce nekome nekad pomoci.... :roll:
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#2777 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by kmirsad »

CPT wrote:
kmirsad wrote:Ako ću već da stavljam neku sliku... to sigurno neče biti ovo što je napisao ovaj komad govedine... stavit ću sliku onih Žena u crnom... što juče u po Beograda na trgu Kod konja,.. napraviše krasan perfomans o Srebrenici... pred zaista velikim brojem beograđana i ogroman aplauz istih...
Sto ce nekome nekad pomoci.... :roll:
Neče ni odmoči...
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#2778 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by CPT »

kmirsad wrote:
CPT wrote:
kmirsad wrote:Ako ću već da stavljam neku sliku... to sigurno neče biti ovo što je napisao ovaj komad govedine... stavit ću sliku onih Žena u crnom... što juče u po Beograda na trgu Kod konja,.. napraviše krasan perfomans o Srebrenici... pred zaista velikim brojem beograđana i ogroman aplauz istih...
Sto ce nekome nekad pomoci.... :roll:
Neče ni odmoči...
Pomoci sigurno nece, hoce li odmoci bas i nije toliko bitno... Pogotovo jer se radi o zenama iz Srbije.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2779 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by mO k3 »

jazzer wrote:
BHCluster wrote:Image
ovo treba drzati preko cijelog desktopa racunara na kojem radimo, na mobilnom telefonu, tabletu, na zidu u stanu..

Da ne bude poslije da nismo znali s kim imamo posla.
pamti , pamti bosnjo.....
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#2780 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by mali jomu »

Svjedočenje preživjelog Srebreničana: Zločinci su bili moji školski jarani


Image
Mirsad Malić je imao 18 godina dok se skrivao po srebreničkim šumama kako bi se spasio.


Nedugo nakon završetka rata shvatio je da su zločine činile njegove školske kolege koji su i danas na slobodi i koji su, kako priča Mirsad Malić za Radio Slobodna Evropa (RSE), nakon što je razgovarao s njima, više pokazali ponos za ono što su napravili nego kajanje.


Kaže da je danima pokušavao doći do slobodne teritorije. Bježao je gol, bos, gladan i žedan.

"Oni su vidjeli kako smo mi obučeni i onda su ubacivali svoje ljude sa rancima na leđima u kolonu. Oni onda na jednom dijelu presjeku kolonu i ona dio kolone što je ostao iza njega vodi gdje on hoće. Jer mnogi ljudi nisu znali put. Ja sam imao sreću što sam živio tu blizu pa sam poznavao put do Udrča", kaže.


Osam dana živio je od samo kašičica šećera i vode.

"U toku maršute sreo sam brata koji je ležao na livadi. Bio je iznemogao i nije mogao dalje. On mi je rekao da ima u ruksaku nekoliko kašika šećera i dao mi i rekao da idem dalje da bilo ko od nas pređe, tako da sam rođenog brata ostavio takvog iznemoglog. Ali, na sreću, i on se na kraju uspio spasiti. Svaki taj dio puta je natopljen krvlju", prisjeća se Mirsad Malić.



Uvijek smo nailazili pored nekog ko je ranjen, a morali smo ići dalje, dodaje Malić.

"Nismo imali priliku pomoći. Ni sami sebi više nismo znali kako da pomognemo. Osjećaji su takvi kao da se sada dešava. Kako silazim u Potočare, sve mi je teže, a nadao sam se da će s vremenom biti lakše", kaže Mirsad Malić, čiji je otac izdvojen iz kolone u jednoj od zasjeda koje su Srebreničane pratile gotovo svaki dan dok su bježali.



Priča da se njegov otac našao u jednoj takvoj grupi.

"Sveli su ih (grupu) u Sandiće gdje su ih maltretirali i tukli. Neke su odmah tu poubijali. Neke su odveli na kamione u Bratunac i tu su spavali pod ceradama. Kasnije su ih odveli u Grbavce u školu. Tu ih isto tukli i ubijali. Odatle su ove koji su preostali, odveli na branu i pobili. Tu je bio i jedan moj rođak koji je uspio preživjeti, Nedžad Avdić, koji je imao tada 16 godina. On mi je rekao da su ležali na travi i da je tu vidio mog oca. Kada su im rekli da okrenu glave prema zemlji, više ga nije vidio. Tu smo oca i pronašli 2007. godine u masovnoj grobnici", riječi su Malića.




Srebrenica kao čin herojstva


Mirsad Malić ističe da se suočio sa onima koji su ih protjerali i činili zločine.

"Srećem se sa njima i lično ih znam. To su moji školski jarani. Znam šta su radili, ali - šta to nama znači? Ja sam pričao s nekoliko njih. Pitao sam ih zašto im je to trebalo, šta su dobili od svega toga. Oni meni pričaju da su njih tjerali da to rade. Jedan moj školski jaran mi kaže: 'Vjeruj Mirso da je meni bilo teže krenuti nazad nego na vas naprijed'. Navodno su doveli neke nepoznate ljude koji su ih tjerali da to rade. Koliko je to tačno, ne znam", kaže.


Navodi i da mnogi znaju gdje su masovne grobnice, ali neće da otkriju.

"Kada me vidio, školski jaran pričao mi je da je, kada je bio na Ravnom Buljimu i vratio se kući, zatekao mamu kako plače. Kada ju je pitao zašto plače, ona mu je rekla da su protjerali 12 momaka, gole i bose u Miliće. Rekla mu je: 'Bio je jedan tvoj školski jaran i pitao je za tebe'. On je mislio da sam to ja. Međutim, ja sam mu ja rekao koja je to osoba iz mog sela koja je bila zajedno sa nama u razredu. Majka tog Kemala je za nekoliko dana došla i raspitivala se gdje bi mu mogla naći makar kosti, a on je začepio ustao kao da mi nikada ništa nije rekao", priča.


Malić kaže da je nakon ovog razgovora sa školskim kolegama zaključio da je Srebrenica za njih čin herojstva.

"Oni se ponose na to što su radili. Oni su to svjesno činili i ne može mi niko reći da su nesvjesno to radili. I šta da čovjek onda misli? Ne mogu da vjerujem da su oni svoje ljude ubijedili da smo mi bili agresori, a oni branili svoju zemlju. Mi smo u svemu tome nemoćni", ukazuje sagovornik RSE.

Mirsad Malić se nikada nije vratio u Srebrenicu, ali svake godine odlazi na Marš mira i u Potočare. Obilazi i svoje rodno mjesto, Novu Kasabu, koja se, kako kaže, mnogo promijenila.

Mnogi Srebreničani koji su preživjeli genocid i uspjeli pobjeći sve manje žele govoriti o tim strašnim zločinima, jer takva sjećanja sve teže podnose.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#2781 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by mali jomu »

Mirsad Malić je imao 18 godina dok se skrivao po srebreničkim šumama kako bi se spasio.

Zločine su činile njegove školske kolege koji su i danas na slobodi, i koji su nakon što je razgovarao s njima, više pokazali ponos za ono što su napravili nego kajanje.


"Srećem se sa njima i lično ih znam. To su moji školski jarani. Znam šta su radili, ali - šta to nama znači? Ja sam pričao s nekoliko njih. Pitao sam ih zašto im je to trebalo, šta su dobili od svega toga. Oni meni pričaju da su njih tjerali da to rade. Jedan moj školski jaran mi kaže: 'Vjeruj Mirso da je meni bilo teže krenuti nazad nego na vas naprijed'. Navodno su doveli neke nepoznate ljude koji su ih tjerali da to rade. Koliko je to tačno, ne znam".


"Kada me vidio, školski jaran pričao mi je da je, kada je bio na Ravnom Buljimu i vratio se kući, zatekao mamu kako plače. Kada ju je pitao zašto plače, ona mu je rekla da su protjerali 12 momaka, gole i bose u Miliće. Rekla mu je: 'Bio je jedan tvoj školski jaran i pitao je za tebe'. On je mislio da sam to ja. Međutim, ja sam mu ja rekao koja je to osoba iz mog sela koja je bila zajedno sa nama u razredu. Majka tog Kemala je za nekoliko dana došla i raspitivala se gdje bi mu mogla naći makar kosti, a on je začepio ustao kao da mi nikada ništa nije rekao".

"Oni se ponose na to što su radili. Oni su to svjesno činili i ne može mi niko reći da su nesvjesno to radili. I šta da čovjek onda misli? Ne mogu da vjerujem da su oni svoje ljude ubijedili da smo mi bili agresori, a oni branili svoju zemlju. Mi smo u svemu tome nemoćni".
User avatar
SmokingMan
Posts: 18687
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#2782 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by SmokingMan »

mO k3 wrote:
jazzer wrote:
BHCluster wrote:Image
ovo treba drzati preko cijelog desktopa racunara na kojem radimo, na mobilnom telefonu, tabletu, na zidu u stanu..

Da ne bude poslije da nismo znali s kim imamo posla.
pamti , pamti bosnjo.....
Isprintati i polijepiti po Sarajevu,ne da bi se šrila mržnja prema srbima,već da bošnje malo više osvjeste svoju prošlost koju su prelahko zaboravili,kao da se nije ni desila,kao i patnju koja se konstatno negira od strane agresivnih preomotora velikog srpstva.
mishic
Posts: 6275
Joined: 28/04/2011 16:29

#2783 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by mishic »

Sve i jedan Bošnjak Vasić Rajku treba je... majku!!!
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#2784 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by mali jomu »

Kravica: Mjesto gdje je pobijeno oko 1.300 Bošnjaka


Image



Članice udruženja koja okupljaju preživjele žrtve genocida danas, u okviru obilježavanja 23. godišnjice genocida nad Bošnjacima "Sigurne zone UN-a Srebrenica“ iz jula 1995. godine, posjećuju mjesta gdje su njihovi najmiliji ubijani te polaganjem cvijeća i učenjem Fatihe odaju počast nevinim žrtvama.

U okviru obilaska posjetili su stratište na fudbalskom stadionu u Novoj Kasabi, Orahovac, Petkovci, Brana, Kozluk, Branjevo, Pilica. Pored ovih stratišta preživjele žrtve genocida su posjetile i stratište u Kravici, tačnije krug Zemljoradničke zadruge te polaganjem cvijeća i učenjem Fatihe prisjetile se i odale počast Bošnjacima ubijenim na ovom mjestu.

"Bošnjaci su zatvarani u ove hangare ovdje i ubijani na monstruozan način. Na njih su pucali iz svih oružja, bacali bombe na njih. Samo dvojica su preživjela. Ovo je jedno od najtežih mjesta poslije Pilice jer su ovdje žrtve ubijane u objektu, dok su na drugim mjestima ubijane na otvorenom prostoru", kaže Hasan Hasanović, kustos u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari i dodaje da je u Kravici strijeljano više od 1.300 osoba.

"Obzirom na broj žrtava ovdje, bagerom su razvalili zid da bi proširili ulaz, i onda su ih bagerom tovarili na kamione i odvozili u masovne grobnice. Jedan čovjek koji je preživio strijeljanje, njega su odveli u Orahovac. Preživio je strijeljanje u Orahovcu. Svjedočio je u Hagu. Druga dvojica, koja su se pretvarali da su mrtvi, pobjegli su, jedan kroz prozor u šumu, a drugi se pravio mrtav i po noći pobjegao u šumu", kaže Hasanović.

Kadi Hotić je u Kravici ubijen brat Mustafa.

"Moj brat se pokušao spasiti. Uhvaćen je i ovdje ubijen moj brat Mustafa Đilović. Ovdje mu je odstranjena glava, a karlične kosti su mu smrskane. Na njegovim kostima nije bilo tragova od metaka, tako da je zgnječen i glava mu odrubljena najvjerovatnije i nju nikada nismo ni našli. Među više od 1.300 osoba, i moj brat je završio u ovoj hali", kaže Kada Hotić koja nije zadovoljna procesuiranjem zločinaca.

"Prisustvujem suđenju u Beogradu za zločin u Kravici za koji je optuženo osam osoba. Međutim, sud svaki put nađe neki razlog da prekine suđenje. I tako, evo, sedam puta. Sud u Begoradu ne želi da im sudi. Srbija se nije odrekla ratne politike, ni sud u koji smo se pouzdali da će procesuirati zločine. Mi nismo osvetnički raspoloženi, samo želimo pravdu i tražit ćemo je dok smo žive. Neko mora odgovarati za zločine", rekla je Hotić.

U okviru obilježavanja 23. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici 17. jula 2018. godine će preživjele žrtve genocida posjetiti stratište Godinjske Bare u Trnovu gdje je strijeljano šest srebreničkih Bošnjaka.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2785 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by julisiz es grant »

mali jomu wrote:Kravica: Mjesto gdje je pobijeno oko 1.300 Bošnjaka


Image



Članice udruženja koja okupljaju preživjele žrtve genocida danas, u okviru obilježavanja 23. godišnjice genocida nad Bošnjacima "Sigurne zone UN-a Srebrenica“ iz jula 1995. godine, posjećuju mjesta gdje su njihovi najmiliji ubijani te polaganjem cvijeća i učenjem Fatihe odaju počast nevinim žrtvama.

U okviru obilaska posjetili su stratište na fudbalskom stadionu u Novoj Kasabi, Orahovac, Petkovci, Brana, Kozluk, Branjevo, Pilica. Pored ovih stratišta preživjele žrtve genocida su posjetile i stratište u Kravici, tačnije krug Zemljoradničke zadruge te polaganjem cvijeća i učenjem Fatihe prisjetile se i odale počast Bošnjacima ubijenim na ovom mjestu.

"Bošnjaci su zatvarani u ove hangare ovdje i ubijani na monstruozan način. Na njih su pucali iz svih oružja, bacali bombe na njih. Samo dvojica su preživjela. Ovo je jedno od najtežih mjesta poslije Pilice jer su ovdje žrtve ubijane u objektu, dok su na drugim mjestima ubijane na otvorenom prostoru", kaže Hasan Hasanović, kustos u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari i dodaje da je u Kravici strijeljano više od 1.300 osoba.

"Obzirom na broj žrtava ovdje, bagerom su razvalili zid da bi proširili ulaz, i onda su ih bagerom tovarili na kamione i odvozili u masovne grobnice. Jedan čovjek koji je preživio strijeljanje, njega su odveli u Orahovac. Preživio je strijeljanje u Orahovcu. Svjedočio je u Hagu. Druga dvojica, koja su se pretvarali da su mrtvi, pobjegli su, jedan kroz prozor u šumu, a drugi se pravio mrtav i po noći pobjegao u šumu", kaže Hasanović.

Kadi Hotić je u Kravici ubijen brat Mustafa.

"Moj brat se pokušao spasiti. Uhvaćen je i ovdje ubijen moj brat Mustafa Đilović. Ovdje mu je odstranjena glava, a karlične kosti su mu smrskane. Na njegovim kostima nije bilo tragova od metaka, tako da je zgnječen i glava mu odrubljena najvjerovatnije i nju nikada nismo ni našli. Među više od 1.300 osoba, i moj brat je završio u ovoj hali", kaže Kada Hotić koja nije zadovoljna procesuiranjem zločinaca.

"Prisustvujem suđenju u Beogradu za zločin u Kravici za koji je optuženo osam osoba. Međutim, sud svaki put nađe neki razlog da prekine suđenje. I tako, evo, sedam puta. Sud u Begoradu ne želi da im sudi. Srbija se nije odrekla ratne politike, ni sud u koji smo se pouzdali da će procesuirati zločine. Mi nismo osvetnički raspoloženi, samo želimo pravdu i tražit ćemo je dok smo žive. Neko mora odgovarati za zločine", rekla je Hotić.

U okviru obilježavanja 23. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici 17. jula 2018. godine će preživjele žrtve genocida posjetiti stratište Godinjske Bare u Trnovu gdje je strijeljano šest srebreničkih Bošnjaka.
Po običaju, potencira se sudska sporost i navodna nepravda i nekažnjavanje zločinaca, a ne spominje se nigdje da je Sud BiH u nekoliko procesa osudio devet pripadnika 2. odreda policije "Šekovići" za masakr u Kravici na po 20 godina zatvora, pravosnažno, a nekima se još sudi ili su presude u žalbenom postupku.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#2787 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by mali jomu »

U BiH 750 masovnih grobnica, dio nestalih nikada neće biti pronađen



Image



U 12 objekata na području Bosne i Hercegovine nalaze se 2.000 neidentificiranih posmrtnih ostataka, a još uvijek se traga za više od 7.000 osoba nestalih '90-ih godina u BiH.

Proces traženja i identificiranja odvija se sporo ako se uzme u obzir da je od kraja rata u BiH prošlo više od dvije decenije. Mnogi posmrtni ostaci su u potpunosti uništeni pa se jedan dio nestalih osoba nikada i neće pronaći.

Glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH Lejla Čengić govorila je o broju nestalih, ekshumacijama, ali i procesu traženja posmrtnih ostataka od kojih veliki broj nikada i neće biti pronađen.

Institutu za nestale osobe BiH i svim komisijama koje su se, prije Instituta, bavile traženjem nestalih osoba, ukupno su prijavljene 34.964 osobe.

"Dakle, ovo još uvijek nije precizan broj jer se radi verifikacija odnosno provjera svake nestale osobe. Nakon završene verifikacije, svaka nestala osoba će imati dosije u printanoj i elektronskoj formi. Moguće je da će se neka imena brisati sa ove liste nestalih osoba. Pretpostavljamo da je oko 32.000 ukupno nestalih na području BiH. Od tog broja, do danas pronađeno je 25.500 posmrtnih ostataka. Naime, 23.500 identificirane su i predate porodicama kako bi ih dostojanstveno ukopali. Još uvijek 2.000 nisu identificirane i njihovi posmrtni ostaci nalaze se u 12 objekata na području cijele BiH. Dakle, leže kao N.N. osobe odnosno neidentificirani posmrtni ostaci. Još uvijek se traga za 7.175 nestalih osoba", pojasnila je Čengić.

Ni ovo nije konačan broj jer se nestale osobe još uvijek mogu prijaviti Institutu za nestale osobe BiH.

"Mi na godišnjem nivou imamo oko 50 novih prijava. Proces prijavljivanja je još uvijek otvoren, bez obzira što je prošlo toliko godina od njihovog nestanka", izjavila je Čengić.



U BiH pronađeno 750 masovnih grobnica

Bosna i Hercegovina je zemlja u kojoj je u protekle dvije decenije pronađeno 750 masovnih grobnica iz kojih su ekshumirane hiljade posmrtnih ostataka.

"Do sada, na području BiH, pronađeno je 750 masovnih grobnica, ostale su pojedinačne, a riječ je o hiljadama pojedinačnih lokaliteta gdje su pronađeni posmrtni ostaci žrtava iz proteklog rata. Brojne masovne grobnice su sekundarnog karaktera, odnosno riječ je o izmještenim masovnim grobnicama. Sa primarnog lokaliteta, gdje su žrtve prvobitno bile ukopane, kako se nikada ne bi pronašli i kako bi se tijela sakrila i uništena, izmiještani su iz primarnih grobnica na druge udaljene lokalitete. Nije rijetka situacija da se od jedne primarne masovne grobnice pravilo više sekundarnih odnosno izmještenih grobnica što je dovelo do nekompletnosti skeleta", izjavila je Čengić.

Tako da imaju slučajeve da su dijelove skeleta pronašli u jednoj masovnoj grobnici, a druge dijelove u drugoj ili trećoj ili više masovnih grobnica, koje su jedna od druge udaljene i po nekoliko desetina kilometara.

"Karakteristika genocida u Srebrenici iz jula '95. godine jesu upravo sekundarne odnosno izmještene masovne grobnice. Od ukupno 95 masovnih grobnica, koliko je pronađeno na području Srebrenice, svega sedam je primarnog karaktera, sve ostale su sekundarne grobnice. Cilj je bio uništiti posmrtne ostatke kako bi se tijela sakrila ili potpuno uništila, kako se zločin ne bi dokazao", istakla je Čengić.

To je otežalo cijelu situaciju i nanijelo dodatnu bol porodicama koje su morale da odlaze u centre za identifikaciju i identificiraju dio po dio tijela.

"U mnogim slučajevima u Potočarima ukopani su nekompletni posmrtni ostaci. Mi svake godine nakon kolektivne dženaze 11. jula, imamo reasocijaciju. I ove godine smo reasocirali 80 žrtava, dakle, otkopano je 80 mezara i dodati su naknadno pronađeni i identificirani djelovi tijela. U oktobru planiramo i novu reasocijaciju kada bi trebali da otkopamo 60 mezara i dodamo naknadno pronađene dijelove tijela. Neke mezare otkopavali smo i dva puta", pojasnila je Čengić.



Prijedor - grad sa najviše masovnih grobnica

Pored Srebrenice veliki broj masovnih grobnica pronađen je i na području Prijedora.

"Kada je u pitanju Prijedor, njegova karakteristika su brojne masovne grobnice. To je grad sa najvećim brojem masovnih grobnica u BiH. Pronađeno je 99 masovnih grobnica iz kojih su ekshumirani posmrtni ostaci bošnjačke i hrvatske nacionalnosti na području Prijedora. Najveći broj žrtava hrvatske nacionalnosti u cijeloj BiH ubijen je na području Prijedora", naglasila je Čengić.

Prijedorske žrtve pronađene su na području Prijedora, ali i brojnih drugih gradova. Dakle, izmiještani su na druge lokalitete s ciljem da se ne pronađu žrtve.

"Brojne žrtve pronađene su u prijedorskim rudnicima - Jakarina Kosa, Ljubija, Tomašica...I na području Srebrenice i Prijedora, nažalost, još uvijek se traga za velikim brojem žrtava, 760 na području Prijedora, a više od 1.000 na području Srebrenice. To su dva grada u BiH gdje su se i desili najveći zločini. Osim Prijedora i Srebrenice najveći broj žrtava za kojima se još uvijek traga je na području Foče, Višegrada, Vlasenice, Zvornika i Rogatice", poručila je Čengić za AA.



Dvije hiljade neidentificiranih posmrtnih ostataka

U Podrinje identifikacionom projektu u Tuzli nalazi se skoro 170 identificiranih posmrtnih ostataka. Identiteti su utvrđeni na temelju DNK analize, za jedan broj, njih 43 i porodice su potvrdile identitet ali zbog nekompletnosti posmrtnih ostataka nisu se još odlučili na ukopa. Čekaju da se pronađu još neki dijelovi tijela.

"Kada je riječ o Šejkovači u Sanskom Mostu, 469 žrtava se nalazi u ovom identifikacionom centru s tim da se u ovom broju nalaze i posmrtni ostaci žrtava sa Korićanskih stijena. Ekshumacija je rađena u septembru prošle godine i ekshumirano je 135 posmrtnih ostataka. Dakle, za jedan dio njih utvrđen je identitet, 49 identiteta ali tamo smo pronašli 86 lobanja pa očekujemo najmanje 86 identiteta koji bi možda mogli biti ukopani na zajedničkoj dženazi u Prijedoru - 20. jula 2019. godine. U 12 objekata na području BiH imamo 2.000 neidentificiranih posmrtnih ostataka. Nisu svi iz proteklog rata. Jedan dio nije identificiran jer nema DNK podudaranja, u nekim slučajevima su ubijene kompletne porodice pa nema krvi za identifikaciju", kazala je Čengić.

Moguće je da postoji i jedan određeni broj slučajeva grešaka pri klasičnoj identifikaciji.

"Klasična metoda identifikacije koja je rađena do 2001. godine nije toliko pouzdana kao DNK metoda odnosno ona ima veću pouzdanost ukoliko se primjenjuje neposredno nakon smrti. Međutim, ukoliko se primjenjuje nekoliko godina nakon smrti njena pouzdanost smanjuje i moguće su greške pri klasičnoj identifikaciji. Moguće je da je došlo do zamjene odjeće, a samim tim i dokumenata koji su pronađeni uz skelete", izjavila je Čengić.

U narednom periodu će uzimati krv od porodica koje su klasično identificirale posmrtne ostatke članova porodice. Njihova krv će se potom upoređivati sa posmrtnim ostacima koji se nalaze u ovih 12 objekata.

Traganje za posmrtnim ostacima, kako je kazala, su velike traume za porodice nestalih.

"Jako je teška situacija kada porodica zna da je pronađena samo jedna kost, pogotovo kada je prošlo jako puno vremena i kada je većina njih izgubila nadu da će se ikada pronađi još nešto od dijelova tijela. Svjesni su da se oni više nikada neće pojaviti, svjesni su da su mrtvi, da su ubijeni. Mnoge porodice su izgubile nadu i mi smo svjesni te činjenice da ulazimo u treću deceniju traganja za posmrtnim ostacima. Činjenica je da svi neće biti ni pronađeni, jedan dio će zauvijek biti 'nestali' jer njihovi posmtni ostaci su potpuno uništeni. U nekim slučajevima su spaljeni, a u drugim se nalaze na dnu rijeka i jezera i nemoguće ih je pronaći", pojasnila je Čengić.

Sigurno je, istakla je, da će ovaj proces traženja i identificiranja nestalih osoba, trajati sve dok postoje oni koji čekaju da se pronađu posmrtni ostaci njihovih najmilijih.

"Sve dok su živce majke, sestre, djeca koja tragaju za posmrtnim ostacima članova porodice, trajat će i proces traženja nestalih osoba", poručila je Čengić.
User avatar
BHCluster
Posts: 23405
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#2788 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by BHCluster »

Image
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#2789 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by LBVIEW »

BHCluster wrote:Image
Ovo je vec serpski folklor. :oops:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#2790 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by mali jomu »

BiH: Formirat ćemo Centar za progon ratnih zločinaca gdje god da su


Šefik Džaferović, dopredsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, najavio je da će inicirati formiranje Centra za istinu i pravdu koji će se baviti otkrivanjem i prijavljivanjem ratnih zločinaca gdje god da se nalazili.

"Svjedoci smo da se brojni počinitelji ratnih zločina, uključujući i genocid, još uvijek nalaze na slobodi, a da su mnogi od njih pobjegli u zemlje zapadne Europe i Ameriku, misleći da su time pobjegli od pravde. Zadatak Centra bio bi da dokumentira zločine, identificira zločince, otkriva njihove adrese i prijavljuje ih domaćim ili tužilaštvima zemalja u kojima se nalaze", kazao je Džaferović.

Centar za istinu i pravdu, navodi Džaferović, radio bi po uzoru na Centar Simon Wiesenthal i koristio njihova iskustva u dovođenju pred lice pravde nacista odgovornih za zločine nad Jevrejima u Drugom svjetskom ratu.

"Centar bi djelovao kao nevladina organizacija koja bi bila podrška nadležnim institucijama u BiH, ali bi ostvarila saradnju i sa policijama i tužilaštvima zemalja u kojima borave osobe osumnjičene za ratne zločine. Zločinci moraju znati da njihova nedjela ne zastarijevaju i da ćemo ih progoniti dok su živi. Uzalud se trude, ne mogu se sakriti. Ruka pravde će ih stići kad-tad", poručio je Džaferović.

On je najavio da će pozvati sve bh. patriote i prijatelje širom svijeta da podrže osnivanje i rad Centra, te da će kao član Predsjedništva BiH obezbijediti finansijsku konstrukciju za njegovo funkcionisanje.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2791 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by Banksy »


"Da mi sad daju dijete onog ko je sve moje pobio i kažu - evo ti, pa ga ubij - ja mu ništa ne bi' udarila. Djeca ništa nisu kriva".

Hatidża Memhedović - majka Srebrenice. U doslovnom smislu.

Neka joj je vječni rahmet i laka zemlja bosanska.



- Hatidžu Mehmedović upoznala sam prije četiri godine kada sam posjetila Memorijalni centar Srebrenica u Potočarima. Dobro se sjećam našeg susreta. Sjedeći u krugu drugih ožalošćenih udovica i majki Srebrenice, tiho je ispričala svoju priču.

Opisala je sliku života prije rata, sa mužem Abdulahom i sinovima, Azmirom i Almirom, koji su imali 21 i 18 godina. Onda je opisala užasne dane jula 1995. godine, kada su ih prisilno odvojili od nje i poslali u smrt, zajedno s najmanje 8 hiljada drugih nevinih muškaraca i dječaka. Uz muža i sinove, Hatidža je izgubila i svog oca, dvojicu braće i brojne članove šire porodice.



Oni koji su izvršili genocid pokusali su na sve nacine sakriti nedjelo i uništili tijela žrtava. Petnaest godina Hatidža je tražila posmrtne ostatke svoje porodice. Bila je među prvim preživjelim koji su se vratili u Srebrenicu. Živjela je ožalošćena i sama, suočavajući se s prijetnjama i zastrašivanjem, u okruženju neprestanih pokušaja negiranja genocida.

Rekla mi je da kada su konačno pronašli postatke muža i dva sina, sve što je dobila da pokopa od Almira, njenog mlađeg sina, bile su dvije male kosti noge. Uprokos nezmislivoj boli kroz koju je u tom momentu zasigurno prolazila, rekla je da je imala sreće. Mnoge majke, rekla je, nisu imale ni tu malu utjehu.

Na mnogo načina Hatidža Mehmedović me podsjetila na mnoge druge bosanske koje sam upoznala, a koje su preživjele rat. Odavala je ne samo duboku snagu i otpornost s tolerancijom i humanošću, nego i skromnost i odbijanje da podlegne mržnji.



No, Hatidža je bila i posebna. Nikada nije tražila nikakav poseban status za sebe, već je govorila u ime svih majki Srebrenice. Nije pravila razlike među žrtvama, nego ih je smatrala jednako vrijednim dostojanstva i priznanja. Bila je neumorni tražitelj istine i pravde. Čak i kada je njeno zdravlje bilo narušeno, radila je na organizovanju konvoja pomoći koji su nosili hranu i lijekove izbjeglicama u Siriji. Umrla je prerano, u šezdeset i petoj godini. Njena smrt je ubrzana i zbog njene tuge oko svega kroz što je prosla.

Dokaz dubine bosanskih rana je i činjenica da Hatidža nije doživjela da vidi kraj borbe za pravdu i sigurnost za preživjele Srebrenice. Drugi moraju preuzeti teret koji je ona nosila toliko godina. No, njezin primjer će živjeti, u sjećanju svih koji su je poznavali, i u pričama koje bismo svi trebali prepričavati, gdje god živjeli, tako da sjećanje na Srebrenicu nikad ne izblijedi.



Dok me njena smrt ispunjava tugom i žaljenjem za svim žrtvama rata u Bosni i Hercegovini, sigurna sam da nisam sama u sjećanju na Hatidžu sa zahvalnošću i poštovanjem. Bit će vremena za razmišljanje o brojnim lekcijama genocida u Srebrenici i o tome gdje vodi nasilna mržnja prema bilo kojim ljudima ili bilo kojoj grupi ljudi. Ali dok se sprema njezin posljednji ispračaj, dok je njena domovina oplakuje, čini mi se da je trenutak za mislimo o snazi ​​pojedinca.

Hatidža Mehmedović živjela je pošten život. Nikada nije dopuštala nikome da je plaši ili da iskvari njezin osjećaj za istinu i pravednost. Mozda niti sami nećemo doživijeti pravdu u svojim životima, ali nećemo pogriješiti ako se budemo vodili Hatidzinim primjerom - napisala je Đoli.
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#2792 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by Chisum »

Image

E, ko li ce tebe da sahranjuje, nakazo deformisana... jebem li te u tu gutu na vratu.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#2793 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by mali jomu »

Odbila prekrstiti djecu da bi im spasila život


Image
Vukosava Klanco, supruga Bošnjaka - Ustala sam i rekla: Ubijte me, ali mojoj djeci je otac Mujo Klanco!



Sve su mi uzeli i uništili, ali im nisam dozvolila da mi uzmu dušu, da mi uzmu svetu ljubav i sjećanje na moga rahmetli supruga Muju Klancu!

Ovako počinje potresnu ispovijesti Vukosava Klanco, Srpkinja iz Vlasenice, kojoj su sugrađani, Srbi, 1992. godine na zvjerski način ubili muža i dali ultimatum: „Bit će ti lakše da preživiš ako djeci promijeniš imena, vratiš svoje prezime i prekrstiš ih!“


Danas, 26 godina kasnije, ova hrabra majka dvojice sad već odraslih sinova Vildana i Vedrana, prvi put za jedan medij iznosi šokantne detalje o golgoti koju je prošla tada s dječicom, u vihoru rata, u Vlasenici.

- Za Vlaseničane sam bila „izdajica srpskog roda i balijska kurva” - priča nam Vukosava, kojoj je adresa prebivališta sada u Švedskoj, a razgovarali smo s njom u Sarajevu, gdje je ovih dana boravila u posjeti tokom godišnjih odmora.

U Švedskoj su joj sinovi postali uspješni biznismeni, ali se rado vraćaju u rodno mjesto gdje su pronađeni posmrtni ostaci oca Muje i ukopani na vlaseničkom mezarju 2008. godine.

Poslije ubistva supruga Muje, koji je, kako se utvrdilo, zapaljen dok su mu ruke bile vezane bodljikavom žicom, a prije toga zvjerski mučen, Vukosava je u Vlasenici etiketirana kao „izdajica roda” udata za muslimana, te je iz Vlasenice protjerana u septembru 1992. godine.

Prije toga bila je zatvorena i također prošla razne torture u vlaseničkim kazamatima. No, supruga Muju, bez obzira na sve što je prošla, nije željela izdati.


- Nakon svega što se tada desilo s Mujom, do mene je došla informacija da su neke žene pravoslavke mijenjale imena djeci. Onda je i meni nuđeno da mi je olakšavajuća okolnost da preživimo, da i ja prevedem djecu na svoje prezime i da ih prekrstim. Neću kazati da me nije bilo strah. Imala sam 27 godina. Bila sam se pomirila, iskreno, sa svojom smrti i nije mi bilo žao mene, nego samo djece. Dala sam sebi pravo da kao supruga Muje Klance i majka naše djece neću da ga izdam. Nisam željela izdati i prodati svetu ljubav koju smo imali. Iz te naše ljubavi smo dobili ovu divnu djecu. Izdaja je nešto najprljavije što čovjek može uraditi drugom čovjeku i ja to sebi nisam željela dozvoliti - priča Klanco.


- To bi bilo veliko poniženje za mene da sam prihvatila da djecu prekrstim i na taj način izdam svoga muža. To bi bilo poniženje i za Muju, njegovu porodicu. On je ubijen na zvjerski način i ta njegova smrt je bila zaista bolna, ali ovo bi bila još veća bol i izdaja i ja to nisam željela prirediti ni njemu ni našoj djeci, a ni sebi. Mujo i ja smo znali da će te 1992. godine nekoga od nas dvoje ubiti jer smo oboje bili zatočeni. Ostavili smo jedno drugom u amanet da, ako jedno od nas preživi, svoju djecu izvedemo na pravi put i da oni budu dobri ljudi - priča Klanco.


Prisjeća se i situacije kada je na početku tih kobnih dana 1992. otišla kod tadašnjeg načelnika općine Vlasenica da pita šta joj je s mužem i gdje su ga odveli.

- Ušla sam i odmah pitala: „Gdje mi je muž, šta ste mu uradili?“, a tu su mi rekli: „Pa znate, on je nagazio na neku minu i nastradao. Ti vidi da vratiš djeci svoje prezime i da ih prekrstiš“. A ja ustanem i kažem: „Čekaj da mi nešto odmah pojasnimo. Ne mijenjam ja ničija imena, i ne krstim nikoga. Evo nema problema. Ja dajem svoj život i život moje djece je zalog. Radite šta hoćete od mene, ubite me, ali njihov babo, otac, tata je Mujo Klanco. Oni su zaslužili da nose ime i prezime svoga oca. Nema druge i tačka“ – kategorična je bila ova hrabra žena.



Nakon što je saznala da su joj supruga zapalili, poručila je predstavnicima vlaseničkih vlasti koji su znali za ubistva te sve nijemo posmatrali kako bi „najbolje bilo da i mene ubijete jer ako ja ostanem živa, uradit ću sve da dođem do istine”.

- I došla sam. Našla sam se na Sudu BiH 2009. godine licem u lice s ubicom svoga supruga. Taj objekt je na kraju osuđen na 22 godine zatvora. Eto, pravda i ljubav su pobijedili iako sam i sama bila žrtva tortura kada su me razdvojili od djece. Sve su mi uzeli, uništili, ali dušu nisu uspjeli. Nisu mi uzeli sjećanja na moga Muju. On će živjeti u našim srcima dok smo živi, moja djeca i ja - kazuje nam Vukosava Klanco.


Istovremeno pokazuje nam fotografiju sina Vildana i njegove tek vjenčane supruge koji su se nakon vjerskog obreda u vlaseničkoj džamiji uputili na očev mezar.

Image
Sin Vedran sa suprugom je nakon vjenčanja došao na očev mezar

- Ova fotografija je nastala sasvim slučajno 18. jula ove godine. Sin i snaha, skoro 26 godina kasnije, vjenčali su se u Sarajevu, u BiH, u državi iz koje su protjerani. Došli smo na Mujin mezar da mu kažemo da smo uspjeli. Da mu kažemo da sam djecu izvela na selamet, na pravi put, onako kako smo se dogovorili. Da su to pravi časni momci. S ovom pričom zatvara se i moj nekakav životni krug jer ova slika, ovaj njihov brak, ove ruke, željela sam doći i vratiti se sa svojim obećanjem. Prije toga sam otišla na mezar, da mu sama ispričam šta se dešava, koliko smo sretni. Koliko su nam djeca sretna. To je moja lična satisfakcija. Došli smo na mezar da zatvorimo krug i spojimo dvije najveće emocije, da spojimo ljubav i bol.



Taj dan smo nakon posjete mezaru otišli i na grob mojoj majci i zapalili svijeću da joj svi skupa, moja djeca, snaha, porodica naša, kažemo: Majko, pobijedila je ljubav, a ne mržnja i zlo. Ja sam uvjerena da bi moj suprug isto napravio za mene kao što sam ja za njega -

Image
Preživjeli članovi porodice Klanco na grobu Vukosavine majke: Pobijedila je ljubav, a ne mržnja i zlo



I tokom boravka u Vlasenici 18. jula ove godine Vukosava Klanco opet je čula riječi uvrede.

- Kada sam došla u mjesto gdje su mi život ukrali i svoje prljave kandže zarili u trbuh i život iz njedara strgnuli, a on se ponovo rodio, čula sam riječi koje me više ne vrijeđaju, ali mi paraju uho, od čovjeka u kojem sam prepoznala mržnju u njegovim očima. Ponovio je ono što su govorili i 1992. godine svi naglas: „Izdajico srpskog roda i balijska kurvo”. Ja sam ga samo pogledala i otišla - kaže nam Vukosava.


- Samo je stvar u tome ko će šta da izabere. Moja baba Danica, koja je umrla 18. januara 1988. godine, na dan kada se rodio moj mlađi sin, a voljela je i poštovala moga Muju i imala veliku želju da je u grob spusti. To se i desilo i eto, to sve govori. Bitni su ljudi, a ne Srbi i muslimani i ko je koje vjere - dodaje.



Vukosava Klanco danas je zaposlena u pravosuđu Švedske. Tačnije, zaposlena je u istražnom odjelu zatvora u kojem je kaznu služila i Biljana Plavšić. Njeni šefovi, s obzirom na tragediju koju je Klanco preživjela, odlučili su da Plavšić ne bude blizu odjela u kojem Vukosava radi.

- To su uradili iz poštovanja prema meni. Ja sam rekla da ću biti primjerena, ali da mi niko ne može zabraniti šta da mislim o ženi koja je osuđena u Hagu, koja je znala i podržavala zločine - kaže Klanco.

Njeni sinovi Vildan i Vedran imaju svoju firmu u Švedskoj. Jedan je direktor, a drugi zamjenik.

- To su moja dječica na koju sam ponosna. Najvažnije je da nikada nisu ukaljali ime svoga oca i njegovo prezime časno i pošteno čuvaju – dodaje Vukosava.

Nema kontakt s braćom i sestrom

- Naravno da sam u kontaktu s porodicom svoga supruga. S njima imam zaista krasnu relaciju i oni su uvijek bili uz mene i podržavali me u najtežim trenucima. Mi smo jedna porodica bili i ostali. To je sveta veza i takva će i ostati.

S druge strane, o tome ne moram da govorim, ali ću reći da sa stranom iz koje potječem nemam nikakav kontakt. Nemam veze ni s dva brata i sestrom jer sam s te strane doživjela izdaju. Rat se, ustvari, ljudima uselio ne samo u domove nego i njihove duše. Meni je žao moje braće i sestre, koje volim, ali ne opravdavam postupke koji se kose s temeljima čovjeka. Šutnja o zločinima za mene je njihovo opravdavanje - otvorila je svoje srce do kraja Vukosava Klanco.



Image
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#2794 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by mali jomu »

Nakon što je Nebojša Bogosavljević progovorio na nedavnoj identifikaciji oca Sadika Džinde, ubijenog 1992. godine, Nebojša, Siniša, Jadranko i Jasmina nisu jedini koji su u ratu promijenili imena, ali barem ne nose krv na rukama


Image



Nebojša Bogosavljević na nedavnoj identifikaciji mučki ubijenih Vlaseničana progovorio je o onome o čemu se u ovom gradu ni 26 godina nakon monstruoznih zločina ne smije još ni šaputati. Bogosavljević je, podsjetimo, ispričao kako je do 29. juna 1992. godine nosio ime Edis, a prezime Džindo. Njegov brat se zvao Adis, a preko noći je postao Siniša.


I dok Siniša (Adis) i njihova majka Denka, inače prosvjetna radnica, nisu došli na identifikaciju u Tuzlu, Nebojša (Edis) je smogao snage da novinarima ispriča svoju gorku sudbinu.

Saznajemo da je kasnije imao problema u Vlasenici zato što je progovorio istinu, ali to i ne čudi za sredinu iz koje nikada nije došao glas razuma ili osuda monstruoznih zločina.

Nebojša je rekao i da poznaje muškarce koji su mu odveli oca Sadika Džindu. No, Nebojšina i Sinišina majka Denka bila je svjedok odbrane Predraga Bastaha, koji je pred Sudom BiH osuđen na 22 godine zatvora. Uprkos tome što je znala ko joj je odveo supruga i ubio ga nedaleko od kuće, nikada nije zatražila da se počinioci uhapse i kazne.

Slučaj Edisa i Adisa, odnosno Nebojše i Siniše, nije usamljen. Poznato je da su nakon ubistva njihovog oca Mevludina Helje prezimena 1992. godine promijenili i Jadranko i Jasminka Heljo te su uzeli djevojačko svoje majke Borke Bogičević.

Jadranko Bogičević je, kao što je poznato, dugogodišnji fudbaler mnogobrojnih klubova u BiH, a najduže se zadržao u sarajevskom Željezničaru. Kada je potpisnik ovih redova u junu 2010. godine objavio priču o Mevludinu Helji Meši, odnosno svjedočenje članova njegove rodbine, Jadranko je putem telefona zaprijetio tužbom.

Kasnije su posmrtni ostaci Meše Helje naprasno pronađeni, a njegova dženaza je klanjana mimo kolektivne šehidima Vlasenice. Jadranko nije podnio tužbu.


Gdje su danas

Nebojša, Siniša, Jadranko i Jasmina su u vrijeme masovnih egzekucija Vlaseničana bili djeca iz mješovitih brakova i nisu mogli shvatiti niti pretpostaviti šta će se događati u njihovom rodnom mjestu. Bogosavljevići danas žive u Vlasenici, Bogičevići u Vlasenici i Sarajevu. I barem ne nose krv na rukama.

Za razliku od po zlu poznatih Elvisa i Aleksandra Đurića, sinova Srbina Pere i Bošnjakinje Begajete. Elvis i Aleksandar Đurić u smrt su među mnogobrojnim Vlaseničanima odveli čak i svoje daidže.


Elvis Đurić je do 2003. godine radio u krim-policiji PU Vlasenica, a nakon što je dobio pouzdane informacije da će protiv njega biti podignuta optužnica, pobjegao je u Srbiju, gdje i danas živi u okolici Beograda. Njegov brat Aleksandar, prema tvrdnjama preživjelih Vlaseničana, održava kontakt s majkom Begajetom, koja je u inozemstvu, a kojoj su u Vlasenici ubijena braća Mensur, Mevludin i Armin Hasanbegović.

I Goran Goce i Koke Tešić, sinovi Mijata i Mersije, zapamćeni su kao hladnokrvni egzekutori nevinih bošnjačkih civila u Vlasenici. Ni njih još nije stigla ruka pravde.


„Dnevni avaz” pisao je o proti Miloradu Golijanu koji je u Vlasenici službovao od 1982. do 1992. godine. Golijan je spasio živote dvojici imama, Munibu Ahmetoviću i Begi Selimoviću, ali je nakon tog čina proglašen izdajnikom.

Protjeran je iz Vlasenice, bolje rečeno, uspio je sačuvati živu glavu, a u razgovoru za naš list naveo je da njegova noga nikada više neće kročiti u taj grad.



Sa 15 godina se hvalio da može ubiti svakog muslimana

Nedavno je SIPA po nalogu Tužilaštva BiH na području općine Vlasenica uhapsila Slađana Pajića (48) zbog sumnje da je od maja do decembra 1992. godine počinio ratne zločine.

Još jedan od Pajića, i to dok je bio maloljetan, javno se hvalio 1992. godine kako može ubiti svakog muslimana. Riječ je o Siniši Pajiću, koji je u avgustu 1992., kada je dao intervju novinarki „Newsdaya” Nini Bernstein, imao 15 godina. Ovog Pajića nije stigla ruka pravde.



Za razliku od Denke Džindo-Bogosavljević i Borke Heljo-Bogičević, nekoliko majki srpske nacionalnosti ipak nije pristalo na razdvajanje porodice ili promjenu identiteta svoje djece, zbog čega su platile visoku cijenu.

Vukosava Klanco ostala je bez supruga Muje, Jadranka Saračević bez supruga Osmana, Slobodanka Nezirović bez supruga Muje... Sve one su s majkama bošnjačke nacionalnosti prognane za Tuzlu.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2795 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by julisiz es grant »

Na žalost, supruga dr Ese Sadikovića, ljekara iz Prijedora, i po svim pričama vanserijskog čovjeka, koji je svojim osobinama nadrastao sredinu u kojoj je živio, a koji je odveden iz logora Omarska i ubijen ko zna gdje, požurila je da prekrsti sina i kćerku, i da im prezime Srbina za kog se u ratu udala (i sama je Srpkinja).
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#2796 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by mali jomu »

Istinu je platio životom / Proglas Blaža Kraljevića: Nema podjele, sačuvat ćemo BiH


Image
Blaž Kraljević, zapovjednik Ratnog stožera HOS-a, general-major Armije RBiH i borac za jedinstvenu Bosnu i Hercegovinu



.....je objavio čuveni Proglas u kojem poziva Hrvate i Bošnjake, da ne prihvate izdaju Bosne i Hercegovine.

Kraljević je tako odgovorio na početak realizacije planove za realiziranje dogovora Franje Tuđmana i Slobodana Miloševića iz 1991. godine, odnosno kasnije dogovore Mate Bobana i Radovana Karadžića iz Graza, o podjeli BiH.


Kraljević će Proglas tri dana kasnije platiti svojim životom, u nikada do kraja rasvijetlenom atentatu 9. avgusta 1992. godine u Kruševu kod Mostara!

“Poručujemo svim građanima BiH, pogotovo Hrvatima i Muslimanima, da ne uzimaju u obzir izjave i dogovore Mate Bobana i Radovana Karadžića. Niti jedan, niti drugi, ne govore u ime Hrvata i Muslimana. Oni ne govore o onom što žele Hrvati i Muslimani. Nema podijele BiH“, poručio je Kraljević tada.

„Ili ćemo svi izginuti, ili ćemo svi biti slobodni. Mi nismo spremni za izdaju. Radovan Karadžić je ubojica hrvatskog i muslimanskog naroda, a Mate Boban ne može i nema pravo zastupati odnosno odvoditi Hrvate i Muslimane BiH u propast“

„Bosnu i Hercegovinu štiti i štitit će HOS i TO BiH. Bosna i Hercegovina je razrušena, narod je raseljen, ali pobjeda je naša. Pozivamo HVO da se stavi pod našu komandu, tj. pod komandu HOS-a, te da u suradniji s TO BH oslobodimo BiH na sreću svih naroda. Izbacimo ljude mračne prošlosti i sumnjive sadašnjosti iz sastava obrambenih postrojbi BH. Pošaljimo ih njihovim kućama i držimo na oku, radi se o našoj sudbini. Imamo priliku, ali samo jednu.”

I zaista su izginuli... Pored Kraljevića ubijeno je i njegovih osam saboraca, i Bošnjaka i Hrvata: Gordan Čuljak, Šahdo Delić, Ivan Granić, Rasim Krasnići, Osman Maksić, Mario Medić, Vinko Primorac i Marko Stjepanović.


Ubistvo Kraljevića i njegovih saboraca pod izgovorom „nesretnog slučaja“, izveli su pripadnici snaga ratnog zločinca Mladena Naletilića Tute. Svi pripadnici HOS-a su ubijeni, tijela sklolnjena s lica mjesta.....


Blaž Kraljević rođen je 17. septembra 1947. godine, u mjestu Lisice, blizu Ljubuškog. Politički aktivista u iseljeništvu je bio od 1967. godine. Po dolasku iz imigracije u Hercegovinu, krajem 1991., postao je šef promidžbe Hrvatske stranke prava, odnosno ogranka HSP-a za BiH, a 15. januara 1991. godine, imenovan je zapovjednikom ratnog stožera HOS-a za Hercegovinu, sa činom pukovnika HOS-a.


Image
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2797 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by muha_sa »

https://avaz.ba/vijesti/bih/403316/ozen ... -stvarnost

Mladić koji je u ratu u jednom danu ostao bez porodice

Oženio se Zijo Ribić: San o porodici postao stvarnost

Zijo Ribić, koji je tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu preživio ogromnu tragediju - u jednom danu pobijeno mu je devet članova porodice, nakon godina patnje i borbe za goli život, napokon je sretan. S Ramizom Begić, izabranicom svog srca, izgovorio je sudbonosno „da“.

Najljepši dan

Iako nikoga od Ribića nije imao uz sebe na taj veliki dan, Zijo nije bio sam. Vjenčao se pred nekoliko stotina prijatelja, komšija i poznanika. Svi oni bili su njegova porodica, aplauzom su ga ispratili u novi, zajednički život s Ramizom, s kojom je pet godina bio u vezi.

Ženu svog života upoznao je u Domu za djecu bez roditeljskog staranja u Tuzli, gdje je živio godinama. Ramiza, s kojom je živio i prije svadbe, u februaru ove godine rodila mu je kćerku.

- Nakon rođenja kćerke Sare, ovo mi je najljepši dan u životu. Sada imam razlog da se još više borim u životu. Presretan sam – kazao je Ribić.



Prijatelji iz cijelog svijeta došli na veselje Ziji Ribiću


Ziju, koji je ostao sam kada je imao samo osam godina, sudbina nikad nije mazila, ali nije prestajao vjerovati da će jednog dana imati posao i krov nad glavom, zasnovati porodicu. U tome je konačno i uspio.

- Veliki san da zasnujem porodicu napokon mi se ostvario. Ja sam sretan – kazao je.

Brojne zastave

Da ljude ne gleda po tome ko su i odakle su te da u sebi nema ni trun mržnje, pokazuje i to što su se s automobila koji su bili u svatovima vihorile zastave BiH, Srbije, Crne Gore, Italije, Sjedinjenih Američkih Država, Albanije, Makedonije. A zid u svadbenom salonu bio je prekriven zastavom nekadašnje Jugoslavije, s obzirom na to da je Zijo uvijek govorio da je jugonostalgičar. Pored nje, stajala je i romska zastava.

Preživio pukom srećom

U julu 1992. u mjestu Skočići kod Zvornika „Simini četnici“ Ziji su pred očima ubili sestre Zlatiju, Zijadu, Suvadu, Almasu, Ismetu te Zlatu, brata Sabriju, majku Šefiku i oca Ismeta. On je samo pukom srećom preživio masakr. Misleći da je mrtav, četnici su ga gurnuli u jamu, a on se tokom noći osvijestio i pobjegao.
Sutradan su ga spasila dvojica vojnika u uniformama bivše Jugoslavenske narodne armije i odvela ga u Zvornik u bolnicu, a potom je izmješten u Institut „Simo Milošević“ u Igalu u Crnoj Gori, pa u Dječiji dom „Mladost-Bijela“ u HercegNovom i kasnije u Dom za djecu bez roditeljskog staranja u Tuzli.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2798 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by julisiz es grant »

Markale-Tržnica :(

https://www.klix.ba/vijesti/bih/obiljez ... /180828042

Iako, za razliku od Markala 1, glavni odgovorni za ovaj zločin nije osuđen u Hagu, ni naše Tužilaštvo se izgleda puno ne interesuje za njega.
User avatar
BHCluster
Posts: 23405
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#2799 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by BHCluster »

Obilježena 25. godišnjica zločina u Grabovici - Ubijena 33 civila

Molitvom, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u nedjelju je obilježena 25. godišnjica ubojstva 33 hrvatska civila koje su u hercegovačkom selu Grabovica između Jablanice i Mostara ubili pripadnici Armije RBiH.

Počast žrtvama odao je i član Predsjedništva BiH Dragan Čović, koji je s izaslanstvom hrvatskih stranaka okupljenih oko Hrvatskog narodnog sabora BiH položio vijence te zapalio svijeće ispred spomen obilježja u selu Grabovici gdje su ispisana i imena žrtava.

Najmlađa žrtva ovog zločina koji se dogodio u noći sa 8. na 9. rujna 1993. godine bila je Mladenka Zadro koja je, kada je ubijena u majčinu naručju, imala samo 4 godine, a najstarija žrtva bio je 87-godišnji Marko Marić.
Post Reply