Da se nikad ne zaboravi ...

Post Reply
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#3026 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by BHCluster »

Žrtve velikohrvatske politike.
Tri italijanska novinara su prije 27 godina poginula praveći priču o djeci Mostara

Image
"Danas se sjećamo trojice italijanskih novinara koji su poginuli u Mostaru dokumentirajući patnje civila u ratu", napisali su iz Ambasade Italije u BiH.

Ova tri novinara su prije 27 godina u gradu na Neretvi snimala dokumentarac o djeci žrtvama rata nastojeći dostojno obaviti svoje novinarske dužnosti. Taj projekt nažalost nisu uspjeli završiti jer su ubijeni u dvorištu stambenog kvarta u Fejićevoj ulici u Mostaru u eksploziji granate ispaljene s položaja Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Prema svjedočenjima, ova tri hrabra reportera su formirajući štit vlastitim tijelom samim čudom spasili život intervjuisanom dječaku.

U znak sjećanja na njihov lik i djelo na mjestu stradanja je postavljena spomen-ploča koju su godinama posjećivale brojne domaće i strane delegacije, ali i građani i posjetioci Mostara koji su čuli za ovu priču.

Tako je na prošlogodišnjem okupljanju predsjednica Dnevnog centra "Kuća otvorenog srca" Sadeta Sefić naglasila kako od 2007. godine dočekuje i ispraća studente i srednjoškolce iz cijele Italije navodeći da je spomen-obilježje italijanskim reporterima posjetilo hiljade mladih čuvajući od zaborava sjećanja na njihov lik i djelo.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#3027 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by Grean »

Image

Злочиначка Орићева Сребреница пред Богом је вапила за осветом!

Цијело Подриње је велика и страшна гробница српског народа (и муслиманског), а Дрина му је посмртни покров и узглавље. Но добро је да смрт има своју тежину на тасовима истине и правде! Није пред Богом исто погинути праведан на свом прагу и у крви огрезао бјежећи од правде са туђег прага.


https://slobodnahercegovina.com/u-pohod ... ako-skupa/
Novi nivo srpske poremecenosti, maksuz je dosao u Serebrenicu za ovu sliku. Tekst sasvim jasno govori koja je pozadina.

Ako ikad iko pomisli da zaboravi ko su.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#3028 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by LBVIEW »

Grean wrote: 28/01/2021 23:01
Image

Злочиначка Орићева Сребреница пред Богом је вапила за осветом!

Цијело Подриње је велика и страшна гробница српског народа (и муслиманског), а Дрина му је посмртни покров и узглавље. Но добро је да смрт има своју тежину на тасовима истине и правде! Није пред Богом исто погинути праведан на свом прагу и у крви огрезао бјежећи од правде са туђег прага.


https://slobodnahercegovina.com/u-pohod ... ako-skupa/
Novi nivo srpske poremecenosti, maksuz je dosao u Serebrenicu za ovu sliku. Tekst sasvim jasno govori koja je pozadina.

Ako ikad iko pomisli da zaboravi ko su.
Ma goni u pm te poremecene mitomane i lazove - u Bratuncu, kao uostalom cijelom Podrinju, su jos 92-e napravili genocid, dok kukaju zbog ubijenih vojnika (kamo srece da je bilo 10 puta vise, manje bi zla nanijeli) na vojnickom grobljima
Genodiasi i ljudski otpad.
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#3029 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by zemomak »

Cjelu ovu temu sa prevodom na engleski bi trebalo prebaciti na Quoru i bosanski kutak, po uzoru na albance i kosovare koji su vrlo dobro predstavili zločine srba nad albancima iako ih je bilo sto puta manje i da se malo bolje predstavimo na međunarodnom planu...ovako ostaje samo u lokalnim okvirima i stiče se dojam da medju tom stranom populacijom bolju prođu imaju zločinci nego žrtve....
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#3031 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by muha_sa »

https://avaz.ba/kantoni/sarajevo/628840 ... 68-gradana

Krv je tekla Markalama: Prije 27 godina minobacačka granata ubila 68 građana

142 teže i lakše ranjeno




Ubijeni su:

Ubijeni su: Senad Arnautović, Ibrahim Babić, Mehmed Baručija, Ćamil Begić, Emir Begović, Vahida Bešić, Gordana Bogdanović, Vaskrsije Bojinović, Muhamed Borovina, Faruk Brkanić, Sakib Bulbul, Jelena Čavriz, Almasa Čehajić, Zlatko Čosić, Alija Čukojević, Verica Ćilimdžić, Smilja Delić, Ifet Drugovac, Dževad Durmo, Fatima Durmo, Kemal Džebo, Ismet Fazlić, Vejsil Ferhatbegović, Dževdet Fetahović, Muhamed Fetahović, Ahmed Fočo, Majda Ganović, Isma Gibović, Rasema Hasanović, Alija Hurko, Mirsada Ibrulj, Mustafa Imanić, Rasema Jažić, Razija Junuzović, Hasija Karavdić, Mladen Klačar, Marija Knežević, Selima Kovač, lbro Krajčin, Sejda Kunić, Jozo Kvesić, Numo Lakača, Ruža Malović, Jadranka Minić, Safer Musić, Nura Odžak, Mejra Orman, Hajrija Oručević, Seid Prozorac, Smajo Rahić, Igor Rehar, Sabit Rizvo, Zahida Sablja, Nedžad Salihović, Hajrija Smajić, Emina Srnja, Džemo Subašić, Šaćir Suljević, Hasib Šabanović, Ahmed Šehbajraktarević, Bejto Škrijelj, Junuz Švrakić, Pašaga Tihić, Munib Torlaković, Ruždija Trbić, Džemil Zečić, Muhamed Zubović i Senad Žunić.
User avatar
Veigar
Posts: 2346
Joined: 07/01/2020 12:17

#3032 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by Veigar »

muha_sa wrote: 05/02/2021 07:31 https://avaz.ba/kantoni/sarajevo/628840 ... 68-gradana

Krv je tekla Markalama: Prije 27 godina minobacačka granata ubila 68 građana

142 teže i lakše ranjeno




Ubijeni su:

Ubijeni su: Senad Arnautović, Ibrahim Babić, Mehmed Baručija, Ćamil Begić, Emir Begović, Vahida Bešić, Gordana Bogdanović, Vaskrsije Bojinović, Muhamed Borovina, Faruk Brkanić, Sakib Bulbul, Jelena Čavriz, Almasa Čehajić, Zlatko Čosić, Alija Čukojević, Verica Ćilimdžić, Smilja Delić, Ifet Drugovac, Dževad Durmo, Fatima Durmo, Kemal Džebo, Ismet Fazlić, Vejsil Ferhatbegović, Dževdet Fetahović, Muhamed Fetahović, Ahmed Fočo, Majda Ganović, Isma Gibović, Rasema Hasanović, Alija Hurko, Mirsada Ibrulj, Mustafa Imanić, Rasema Jažić, Razija Junuzović, Hasija Karavdić, Mladen Klačar, Marija Knežević, Selima Kovač, lbro Krajčin, Sejda Kunić, Jozo Kvesić, Numo Lakača, Ruža Malović, Jadranka Minić, Safer Musić, Nura Odžak, Mejra Orman, Hajrija Oručević, Seid Prozorac, Smajo Rahić, Igor Rehar, Sabit Rizvo, Zahida Sablja, Nedžad Salihović, Hajrija Smajić, Emina Srnja, Džemo Subašić, Šaćir Suljević, Hasib Šabanović, Ahmed Šehbajraktarević, Bejto Škrijelj, Junuz Švrakić, Pašaga Tihić, Munib Torlaković, Ruždija Trbić, Džemil Zečić, Muhamed Zubović i Senad Žunić.
Kad se samo sjetim dnevnika te noći :(
U glavi će mi zauvijek ostati slika leša koji visi preko ograde sa pola abdomena raznešenim. Nikad tu sliku zaboraviti neću. :(
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#3033 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by Grean »

Umro pukovnik Krsmanović: Zbog osvete sina naredio masakr nad civilima iz Novoseoca


Božo Debelenogić, prenosi Huseinović, otkriva i neke detalje zločina. Između ostalog navodi:

"Iz grupe izađe visok muškarac oštrog preplanulog lica, vodeći za ruku mršavog dječaka i stade pred Ćirka: "Ćirko, radili smo tolike godine zajedno, ne tražim da me poštediš, ni mene ni sinove mi, ali te molim da pustiš ovog malog da ide sa majkom. Sam znaš da je od rođenja poboljevao, i onako neće ostati". Pusti ga, molim te ko brata, nek' umre ko insan. Evo, poklanjam ti svog novog "jugu". Evo ti i saobraćajna i ključevi". Pogleda Ćirko ključeve na širokom teškom dlanu, okrenu se oko sebe, zgrabi ključeve, a malog posla za kolonom žena. Mali je gledao u oca. Vidio je samo njegove velike oči.

Poslije kraće vožnje Glasinačkim poljem, skrenuše sa glavnog puta, uputivši se prema gradskom smetljištu. Ćirkova grupa pobode crne nogare mitraljeza u zemlju.

Dok su se muškarci iz Novoselaca grlili i ljubili, osuše rafali. Na zemlji su ležali zagrljeni bosi muškarci. Četiri godine kasnije, 1996. godine zaustaviše se IFOR-ovi transporteri pred kućom Miladina Gaševića Ćirka. Iz transportera izađoše vojni policajci sa američkim oznakama. Ćirko je baš sapirao šampon sa otetog "juge". Iz posljednjeg transportera izađe visok i lijep mladić. Pogleda u "jugu", stisnu šake, priđe Ćirku i stade ispred njega. Gledao ga je pravo u oči. Ćirko osjeti kako mu se hladna jeza spušta niz kičmu.

"Došao sam po očevog "jugu"- reče mladić!

Dok je kolona transportera u čijoj sredini je bio "jugo" odlazila uz veliku buku, dizala prašinu po seoskom putu, Ćirko je blijed gledao za njima i obamro od straha, stežući spužvu u jednoj ruci, dok je iz druge iz crnog šlaufa jednako oticala voda"...

https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... oca/408127
Sjecanje na pokolj nad Bosnjacima Sokoca. Optuznica je podignuta ali glavni odgovorni izbjeci ce sud.

Nadati se samo da je Krsmanovic mladji bio jedinac i da nije imao potomstvo...
User avatar
ELECTRIC CLOUDS
Posts: 309
Joined: 06/12/2016 19:56

#3034 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by ELECTRIC CLOUDS »

Last edited by ELECTRIC CLOUDS on 04/03/2021 23:49, edited 1 time in total.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70834
Joined: 03/10/2011 20:11

#3035 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by Chloe »

Image

Image

Image
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#3036 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by muha_sa »

User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70834
Joined: 03/10/2011 20:11

#3038 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by Chloe »



Image
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70834
Joined: 03/10/2011 20:11

#3039 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by Chloe »

Image

Bošnjačka kuća stradala u ratu koju vlasnik neće da adaptira nego stoji u ruševnom stanju da se ne zaborave svi ubijeni, poklani, u pilanı silovane majke, žene, djevojčice - Bošnjakinje.


Ispred kuće Narcis procvjetao, prkosi, kao da govori "možete nas ubiti, ali ne i sjeme zatrti".

Image
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#3040 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by Grean »

Image


U Mostaru HDZ-ovi teroristi ostetili display zbog poruka podrske generalu Atifu Dudakovicu.

Ovo se desilo nakon hajke od strane kluba vijecnika HDZ Mostar.
Kat
Posts: 660
Joined: 19/12/2009 16:45

#3041 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by Kat »

Podsjetimo se na dušmansku igranku NA DANAŠNJI DAN 1996. godine kad su velikohrvati i velikosrbi uz očitu naklonost dijela MZ pokušali da "reintegrišu" Hadžiće na način da opštinom upravlja velikohrvatska UZP strana i time ne samo oteža povratak Bošnjaka i reintegraciju Hadžića u kanton Sarajevo, već i da se time očuva fizička veza Kiseljak - Genocidna tvorevina, kao i da se Bošnjaci Hercegovine odsjeku od Sarajeva uz sigurno brojne ucjene i blokade.
""Noć prije oslobađanja Hadžića (6. marta 1996. godine), Avdu Hebiba nazvao je ambasador Menzies i tražio da se deblokada prolongira za tri dana. On je to odbio. “Rekao sam da nema potrebe da se išta prolongira i da su oni preuzeli obavezu da će mi pomoći. ‘Ima neka situacija, trebalo bi malo sačekati’, kaže mi. Opet zove nakon pola sata da pita možemo li bar za jedan dan odgoditi. Ja kažem: ‘Možete li mi reći zašto, da znam? Ja sam spreman i ja sutra ulazim u Hadžiće. Ko mi bude na putu, sklonit ću ga na svoj način.’ U dva sata poslije ponoći on me ponovo nazvao. ‘Dobro’, kaže, ‘možete sutra ući.’ Bio sam spreman na sve, čak i na oružani sukob”, priznaje Avdo Hebib i ponavlja kako je sve vrijeme imao neophodne informacije o stanju na terenu.
“Pokojni Jozo Leotar dva-tri dana prije pobjegao je iz Sarajeva za Kiseljak. On je tu noć iz Kiseljaka dovezao pun autobus policajaca Hrvata u Hadžiće. Sa Srbima se dogovorio. Smjestio ih tu i stavio tablu ‘Policijska postaja’. To je kamerama zabilježeno, a Amerikanci su igrali na igru da dobiju dan-dva na vremenu. Ja to nisam dao. Njima je u pet sati ujutro naređeno da idu nazad u Kiseljak. A zaboravili su skinuti tablu. U šest sati ujutro u Zoviku, gdje je bio punkt, Krešimir Zubak i Jadranko Prlić dolaze iz Mostara da uđu u Hadžiće i proglase policijsku postaju. Nisu im uspjeli javiti da od toga nema ništa. Zaustavlja ih međunarodna policija i kaže im da danas preko Igmana mogu u Sarajevo”, pojašnjava Hebib.""
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#3042 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by Guadalajara »

Kakvi čobani :-)
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#3043 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by BHCluster »

Žrtve velikohrvatske politike.
Mostarski i hercegovački logoraši obilježili su danas 27. godišnjicu raspuštanja logora tzv. „Herceg-Bosne“.

Godišnjica je obilježena ispred Heliodroma u Mostaru, zloglasnog logora, koji predstavlja sinonim stradanja i patnje logoraša Mostara i Hercegovine.

Logoraši su prvi put nakon 27 godina namjeravali položiti cvijeće pred zgradom koja je predstavljala centralni zatvor, ali nisu uspjeli jer ih svega nekoliko trenutaka prije njihovog dolaska na ulazu u prostor Heliodroma dočekala zatvorena kapija s katancem.

Razočarani smo kao ljudi, jer nam nisu dozvolili da priđemo zgradi koja je sinonim patnje logoraša Mostara i Hercegovine, pa i Bosne, jer je tu bilo logoraša širom BiH. Razočarani smo postupkom rukovodilaca kampusa Sveučilšta u Mostaru, koji je kompletan logor Heliodroma, a ova ograda je, ustvari, granica nakon koje smo prešli u slobodu. Ona simbolizuje naše zatvaranje i, zaista, na sramotu onima koji su kapiju zatvorili da ne priđemo zgradi centralnog zatvora koja je trenutno neupotrebljiva i devastirana. Ovo samo govori o tim ljudima - kazao je Emir Hajdarović, predsjednik Udruženja logoraša Mostar.

On je poručio Udruzi hrvatskih logoraša da, ako žele istinu i pravdu, zajedno obiđu sva presuđena mjesta stradanja i da zajedno polože cvijeće svim žrtvama.

Predsjednik Udruženja logoraša Stolac Amer Đulić je kazao kako je u Heliodromu proveo zadnjih 98 dana boravka po logorima i stekao punoljetstvo.

"Bio je specifičan po mnogim stvarima. Nisu imali hrane. Vodili su na radove po 90 ljudi, od toga bi 10 ili 15 poginulo, po 10 ili 15 bi pobjeglo, jedan broj ranjen. Logor dobro pamtim 27 godina od zatvaranja. Pitam se šta sam bio kriv sa 17 godina”, kazao ne Đulić.

Prema podacima Udruženja logoraša kroz logore tzv. „Herceg- Bosne“ s prostora Hercegovine je prošlo više od 20.000 ljudi, nedužnih muškaraca, žena i djece, od čega je Mostaraca bilo više od 10.000. Tokom rata Bošnjaci Hercegovine su bili zatočeni u 62 logora.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4111
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#3044 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Grean wrote: 28/01/2021 23:01
Image

Злочиначка Орићева Сребреница пред Богом је вапила за осветом!

Цијело Подриње је велика и страшна гробница српског народа (и муслиманског), а Дрина му је посмртни покров и узглавље. Но добро је да смрт има своју тежину на тасовима истине и правде! Није пред Богом исто погинути праведан на свом прагу и у крви огрезао бјежећи од правде са туђег прага.


https://slobodnahercegovina.com/u-pohod ... ako-skupa/
Novi nivo srpske poremecenosti, maksuz je dosao u Serebrenicu za ovu sliku. Tekst sasvim jasno govori koja je pozadina.

Ako ikad iko pomisli da zaboravi ko su.
Hebo sve svoje! Cetnicko govno. :evil:
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#3045 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by hillbill »

ELECTRIC CLOUDS wrote: 01/03/2021 01:12
jebiga jusufe......kasnis....dobro kasnis......ja sam se to zakleo jos 91e...
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#3046 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by muha_sa »

PETI APRIL

Najduža opsada jednog grada u modernoj historiji: Na Sarajevo dnevno padalo 329 granata

Tokom opsade, 11.541 civil je izgubio život, od čega je ubijeno 1.601 dijete, a više od 50.000 civila je lakše ili teže ranjeno

https://avaz.ba/vijesti/bih/642442/najd ... 29-granata

https://radiosarajevo.ba/infografike/os ... kla/412536
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#3047 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by muha_sa »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/transkr ... /210406124

OD 1992. DO 1994.
Transkripti sjednica NSRS-a o uništavanju i podjeli Sarajeva: Bit ćemo u dodiru na Miljacki
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#3048 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by KatarinaKosaca »

Na danasnji dan, prije 28 godina,
pripadnici postrojbi "Jokeri" i "Maturice"
ubili su 116 bošnjačkih civila,
među kojima 32 žene i 11 djece.
Najmlađa žrtva zločina bila je tromjesečna beba.

Ahmići
User avatar
Suljagica sokak
Posts: 135
Joined: 18/02/2020 23:36

#3049 Re: Da se nikad ne zaboravi ...

Post by Suljagica sokak »

hillbill wrote: 23/03/2021 18:27
ELECTRIC CLOUDS wrote: 01/03/2021 01:12
jebiga jusufe......kasnis....dobro kasnis......ja sam se to zakleo jos 91e...
Glup ti komentar.
Post Reply