Da padnes u ne-svijest

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#1 Da padnes u ne-svijest

Post by Nomad123 »

Naime, imam susjeda koji je u 90-im, ne tako davno 'pun' drskosti, energije, strasti a danas 'iscijeden'. Vrijeme ga je umorilo, unistilo, vise se ne sjeća imena svoje žene ni djece, o kompleksnijim stvarima je suvisno pričati. Interesovanja za bilo čim su nestala, kao i (većina) sjećanja. Zadah iznutra asocira na trulež. Potaknut njegovim likom dopustio sam da mi se pitanje smisla ponovo 'prikrade'. SVE sto je ikada uradio ili tezio ka necemu je sada (njemu) nebitno. Mozemo reci da covjek sam svom zivotu treba dati smisao, ali zašto ako dočeka na kraju situaciju (sudbinu) mog susjeda. Čemu taj siloviti nagon za 'preživljavanje' kad prije ili kasnije sve nestaje zajedno sa tobom. Mnogi 'utjesni' zakljuci su da je smisao zivota jednostavno postojanje, onda bi moj prijatelj sa hiljadu zašto pitao, cemu postojanje :mrgreen: Naravno govorim o smislu svega, a ne pojedinaca, jer jako puno ljudi razmislja o smislu svog mikrokozmosa, kao da oni imaju vecu vaznost od bilo čega :!: Kakvo je vaše viđenje smisla ako izuzmemo 'religijska' uvjerenja ?
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by Truba »

ima baba iznad
ja spustim haustorske prozore da se izluftira damf iz njezina stana
ona vrati...a damfa esencija i zacini
82. godina
nada se dozivjeti godine svoga oca 95 :D
i tako sve...natezanje
i za svjetlo ispred haustora dok je nisu opljackali




ja sam se davno poceo pripremati

prva stavka ne gomilati materijalno (sto ti ne treba)

ova gospodja gore ima pune dvije garaze podrum i zajednicke prostorije
a prosle godine sam vidio i krov je popunjen smecem :mrgreen:
:sax:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by kerima1 »

ova gospodja gore ima pune dvije garaze podrum i zajednicke prostorije
a prosle godine sam vidio i krov je popunjen smecem
Ismija se :lol:
Starima je zao bacit :D
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by Truba »

to mi je prva odluka bila
da rasprodajem sve što mi ne treba
ili da bacam
palim na vikendici ili jednostavno zakopam ( imam rupu na vikendici )
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#5 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by triconja »

Nomad123 wrote:Naime, imam susjeda koji je u 90-im, ne tako davno 'pun' drskosti, energije, strasti a danas 'iscijeden'. Vrijeme ga je umorilo, unistilo, vise se ne sjeća imena svoje žene ni djece, o kompleksnijim stvarima je suvisno pričati. Interesovanja za bilo čim su nestala, kao i (većina) sjećanja. Zadah iznutra asocira na trulež. Potaknut njegovim likom dopustio sam da mi se pitanje smisla ponovo 'prikrade'. SVE sto je ikada uradio ili tezio ka necemu je sada (njemu) nebitno. Mozemo reci da covjek sam svom zivotu treba dati smisao, ali zašto ako dočeka na kraju situaciju (sudbinu) mog susjeda. Čemu taj siloviti nagon za 'preživljavanje' kad prije ili kasnije sve nestaje zajedno sa tobom. Mnogi 'utjesni' zakljuci su da je smisao zivota jednostavno postojanje, onda bi moj prijatelj sa hiljadu zašto pitao, cemu postojanje :mrgreen: Naravno govorim o smislu svega, a ne pojedinaca, jer jako puno ljudi razmislja o smislu svog mikrokozmosa, kao da oni imaju vecu vaznost od bilo čega :!: Kakvo je vaše viđenje smisla ako izuzmemo 'religijska' uvjerenja ?
Covjek treba biti zadovoljan ako je postigao ista za svoju lozu i okolinu, ti ces kad tad mandrknit. Cak da si milijarder i da svaki dan guzis koju hoces trebu, dodju godine kad ti sve dosadi :lol: .

Evo jedna poucna od mene :D

User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by triconja »

Black swan wrote:to mi je prva odluka bila
da rasprodajem sve što mi ne treba
ili da bacam
palim na vikendici ili jednostavno zakopam ( imam rupu na vikendici )
Mislim da je poremecaj zvani "hoarding" kad covjek skuplja stvari koje mu nisu potrebne (najcesce smece, a i ono sto nije bilo smece postane godinama). Milina je gledati kad pocne plakati kad se to treba cistiti :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by insomnia78 »

Ima jedan te je majki pokojnoj kosu šiša i govorio neka valjaće, što je pokuša sina da rastavi na djelove moglo bi nešto valjat za drugoga sina...
Ima među nama tih ljudi koji ništa u životu ne bi bačili. Sve im valja, za njih ne postoji rok trajanja, nego sve traje do beskonačnosti i uvijek ima neku materijalnu vrijednost.
Više vole neku staru stvar, nego svoju đecu. E sad, što on tu stvar nikad iskoristi neće, to je poseban vid pakla....
Ajde bre, pođe na pjacu i dođe sa dvije pune prikolice stvarčina s pričom – neka valjaće. Oće oće, baš će valjat Antičke šolje za čaj, Palestinski čajnici, košulje iz 19. Vijeka, statori i rotori, escajg iz luvra, čokolada iz Rozeleara, podmetac za čaše iz Ermitaža Lula Luja šesnaestog, rovokopač i Uglomjer sto je koristio Arhimed, staro konoplje iz Čelareva, šišac trave iz Surdulice ,Bregalničke suze Onogošta, Regal iz cetinjskoga muzeja, invalidska mermerna kolica, venecijanere i gelendere Aleksandra Makedonskog......
I onda naravno posle nekog vremena ovaj opsesivno – kompulsivni čovjek, čije je srce prazno , pa gomilaaa stvari do besvijesti, dođe u situaciju da drži knjige u frizider, Stone lampe na glavu, Čekiće pod mišku dok spava,kosu ženi pod jastuk Televizor izviše tuš kabine dok se kupa, otima se oko brusilica vidiijuma i nakovanja....
Kuca će se urušit zbog ovog sunovrata uma, ali ovaj paklenik ne mari. Njemu je u glavu samo subota englezi i buvljak i novo skupljanje tiketa i govana....
Jedan je tako skuplja opuške od cigara i drža ih u porodični sef, za sreću da imamo govoraše, da nam nikad ne fali para u kuću. A on mučenik ne smije nos promolit od kamataša ženu šalje u izvidnicu, šeta se sa dva sina mala da ga ne gepekuje neko duše mi...
#Pogrebne i kladionicarske usluge Podgorica
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#8 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by kerima1 »

Black swan wrote:to mi je prva odluka bila
da rasprodajem sve što mi ne treba
ili da bacam
palim na vikendici ili jednostavno zakopam ( imam rupu na vikendici )
Lakse ti je baciti u kontejner.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#9 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by Towelie »

Nomad123 wrote:Naime, imam susjeda koji je u 90-im, ne tako davno 'pun' drskosti, energije, strasti a danas 'iscijeden'. Vrijeme ga je umorilo, unistilo, vise se ne sjeća imena svoje žene ni djece, o kompleksnijim stvarima je suvisno pričati. Interesovanja za bilo čim su nestala, kao i (većina) sjećanja. Zadah iznutra asocira na trulež. Potaknut njegovim likom dopustio sam da mi se pitanje smisla ponovo 'prikrade'. SVE sto je ikada uradio ili tezio ka necemu je sada (njemu) nebitno. Mozemo reci da covjek sam svom zivotu treba dati smisao, ali zašto ako dočeka na kraju situaciju (sudbinu) mog susjeda. Čemu taj siloviti nagon za 'preživljavanje' kad prije ili kasnije sve nestaje zajedno sa tobom. Mnogi 'utjesni' zakljuci su da je smisao zivota jednostavno postojanje, onda bi moj prijatelj sa hiljadu zašto pitao, cemu postojanje :mrgreen: Naravno govorim o smislu svega, a ne pojedinaca, jer jako puno ljudi razmislja o smislu svog mikrokozmosa, kao da oni imaju vecu vaznost od bilo čega :!: Kakvo je vaše viđenje smisla ako izuzmemo 'religijska' uvjerenja ?
A mora li zivot imat smisao? Mozemo li ga ziveti kao jedan dar koji nam je dat dok smo "ovde" ciju samu sustinu svakako ne mozemo skontati? Prodje li nam tako nekad zivot u trazenju smisla kojeg mozda i nema?
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by Truba »

ti se ocito ne razumijes u rituale
prociscenje koje dolazi kroz vatru

a i piroman sam :thumbup:
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#11 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by Nomad123 »

A mora li zivot imat smisao? Mozemo li ga ziveti kao jedan dar koji nam je dat dok smo "ovde" ciju samu sustinu svakako ne mozemo skontati? Prodje li nam tako nekad zivot u trazenju smisla kojeg mozda i nema?[/quote]

Smatram da zivot i jeste besmislen, nema nekog objektivnog smisla osim spekulacija, vjerovanja itd. Svi subjektivno daju smisao zivotu. Mi ga mozemo zivjeti, zadavati sebi smisao i 'stizati' ga pa zadavati novi to je jedini nacin i isto tako besmislen, alternativa tome je smrt koja i onako dolazi. Zivot 'prode' svakako, i samo to 'prode' nekako nalaze da zivot 'iskoristimo' na nama najbolji nacin. Zivot nastaje iz zivota, taj nastavak(opstanak) vrste je vazan, tako jak, nudi neki smisao. Zasto? kad nestaje i sasvim je nebitno kakav je, bice zaboravljen jednako besmislen kao da i nije nikada postojao.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#12 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by kerima1 »

Black swan wrote:ti se ocito ne razumijes u rituale
prociscenje koje dolazi kroz vatru

a i piroman sam :thumbup:
Nikad cula za to.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#13 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by graue_maus »

:D
pemanapemani
Posts: 5347
Joined: 09/09/2008 15:12

#14 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by pemanapemani »

Stvarno je zanimljiva pojava da veliki broj "vjernika" u BiH mrzi, ili u najmanju ruku, ne podnosi starije i nemoćne osobe.
Što više sere o vjeri, to je nepodnošenje starih osoba izraženije.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7770
Joined: 03/06/2016 16:31

#15 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by Dope_Man »

Da, zivot prodje, na kraju je velika vjerovatnoca da cemo zavrsiti slicno kao taj dedo ako dozivimo te godine.. ali mora li to znaciti da treba odmah dici ruke od zivota? Za mene je odgovor jasan - Ne. I taj sam odgovor nasao kao ateista, dakle nemam nadu da postoji nekakav zivot nakon zivota, neki drugi svjetovi.. nista. Kad umrem nece me biti, kao sto me nije bilo ni prije rodjenja. Bice tu tijelo dok se ne raspadne, ali svijesti vise nema... i sta je onda poenta?

Pa, za mene, poenta je zivjeti SVAKI TRENUTAK. Zivjeti SADASNJOST, mozda imati neke planove za buducnost i provesti sadasnjost radeci na njima. To je ono sto daje smisao na malo duze staze. Na kratke jednostavno zivimo i dozivljavamo. Nema smisla, ali mi i ne treba jer mi je dobro, jer se osjecam dobro dok radim ono sto volim. Pa i kada se osjecam lose, zivim za onaj trenutak kada cu se opet osjecati dobro. I jednog dana ovo tijelo vise nece biti sto je danas, necu moci mnoge stvari raditi koje mogu danas.. nadam se da ce me kakva iznenadna i bezbolna smrt uhvatiti taman prije neg predjem u tu fazu zivota.
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#16 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by Nomad123 »

Dope_Man wrote:Da, zivot prodje, na kraju je velika vjerovatnoca da cemo zavrsiti slicno kao taj dedo ako dozivimo te godine.. ali mora li to znaciti da treba odmah dici ruke od zivota? Za mene je odgovor jasan - Ne. I taj sam odgovor nasao kao ateista, dakle nemam nadu da postoji nekakav zivot nakon zivota, neki drugi svjetovi.. nista. Kad umrem nece me biti, kao sto me nije bilo ni prije rodjenja. Bice tu tijelo dok se ne raspadne, ali svijesti vise nema... i sta je onda poenta?

Pa, za mene, poenta je zivjeti SVAKI TRENUTAK. Zivjeti SADASNJOST, mozda imati neke planove za buducnost i provesti sadasnjost radeci na njima. To je ono sto daje smisao na malo duze staze. Na kratke jednostavno zivimo i dozivljavamo. Nema smisla, ali mi i ne treba jer mi je dobro, jer se osjecam dobro dok radim ono sto volim. Pa i kada se osjecam lose, zivim za onaj trenutak kada cu se opet osjecati dobro. I jednog dana ovo tijelo vise nece biti sto je danas, necu moci mnoge stvari raditi koje mogu danas.. nadam se da ce me kakva iznenadna i bezbolna smrt uhvatiti taman prije neg predjem u tu fazu zivota.
Ja nigdje nisam rekao da treba "dici" ruke od zivota. Kao sto sam odgovorio towelie-u par postova iznad, zivot i jeste besmislen, jedini nacin je da zadajes sebi neki smisao, pa onda novi i tako dok ne umres. Mozda se i odlucis oduzeti sebi zivot prije, mozda se patis do 90-ih koga briga, sasvim je nebitno, bit ces zaboravljen sa svim ostalim kao da nikada nisi postojao. Koliko je samo potrebno decenija da bi drvo dostiglo svoj vrhunac krasilo okolinu, i postalo gnojivo za iduce drvo. Koliko samo covjek uci i gradi, da bi na kraju crvi gozbu imali. Vjecni krug (nistavilo), sve je isto nista se u biti ne mijenja. Stvarno ne znam nakon sto neko shvati ovakvo nesto, kako moze i dalje zivjeti u strahu od nekih fikcija, ljudskih ubjedenja ili zarobiti sebe u svakodnevne korporacijske (bilo cije) zadace. Uskracivati sebi hiljade stvari, zbog pravila "modernog", "obrazovanog", "kulturnog" svi(j)eta.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7770
Joined: 03/06/2016 16:31

#17 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by Dope_Man »

U odredjene stvari se ipak moras ''zarobiti'' kako bi ti opcenito zivot bio bolji, ili bar to ocekujes.

Evo npr. zelis da putujes. Da bi putovao, sa nekim osjecajem sigurnosti*, treba ti lova za sve stvari potrebne na putu i auto ako zelis na taj nacin. Da bi imao pare za to moras se zaposliti, ili pokrenuti sopstveni posao, i drzati se rasporeda rada da bi zadrzao posao/da bi ti biznis opstao. Samo je problem sto mnogi upadnu u tu kolotecinu i onda zaborave, ili se boje, da iskoce iz nje, da urade ista drugacije pa im prodje zivot u nezadovoljstvu.

*postoje i oni koji jednostavno putuju.. autostop, kampiranje u divljini, skupljanje hrane gdje god.. daleko veca sloboda, ali ne mogu svi podnijeti nesigurnost takvog zivota.
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#18 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by Nomad123 »

Dope_Man wrote:U odredjene stvari se ipak moras ''zarobiti'' kako bi ti opcenito zivot bio bolji, ili bar to ocekujes.

Evo npr. zelis da putujes. Da bi putovao, sa nekim osjecajem sigurnosti*, treba ti lova za sve stvari potrebne na putu i auto ako zelis na taj nacin. Da bi imao pare za to moras se zaposliti, ili pokrenuti sopstveni posao, i drzati se rasporeda rada da bi zadrzao posao/da bi ti biznis opstao. Samo je problem sto mnogi upadnu u tu kolotecinu i onda zaborave, ili se boje, da iskoce iz nje, da urade ista drugacije pa im prodje zivot u nezadovoljstvu.

*postoje i oni koji jednostavno putuju.. autostop, kampiranje u divljini, skupljanje hrane gdje god.. daleko veca sloboda, ali ne mogu svi podnijeti nesigurnost takvog zivota.


Da nesto te mora 'zarobiti', tako funkcioniramo.
Sto se tice zadovoljstva, varljivo je i brzo prolazno, kao kad klinac zeli autic zadovoljan je kratko, ali brzo zeli nesto drugo. Covjek je uvijek (ne) zadovoljan necim, nesiguran, zeli nesto mijenjati, nadograditi itd. Ako tvrdi suprotno da je svime 'zadovoljan' i kompletan govori LAZ.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7770
Joined: 03/06/2016 16:31

#19 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by Dope_Man »

Svakako, zato i vrijedi ona da je zanimljivo putovanje, a ne sam cilj. Nijedno stanje ne moze biti trajno, hemija u mozgu se brzo potrosi i moramo traziti novi cilj prema kojem cemo ici.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#20 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by animals »

U tome i jeste fazon..
da se covjek zadovolji malim, nikad ne bi napredovali..
bili bi na razini zivotinja..
najedes se i zadovoljan zaspes,do sljedece gladi :D
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#21 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by Nomad123 »

animals wrote:U tome i jeste fazon..
da se covjek zadovolji malim, nikad ne bi napredovali..
bili bi na razini zivotinja..
najedes se i zadovoljan zaspes,do sljedece gladi :D
Da ali jednako je besmisleno, kao i da sadi povrce, ide u lov ili sjedi u pecini. Jedino sto ima krucijalno je vise 'igara' koje ga okupiraju, nista vise. Malo ili veliko nebitno.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#22 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by animals »

i reprodukcija..
to je osnovna bit..
dema225
Posts: 107
Joined: 18/11/2012 01:11

#23 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by dema225 »

Towelie wrote:
Nomad123 wrote:Naime, imam susjeda koji je u 90-im, ne tako davno 'pun' drskosti, energije, strasti a danas 'iscijeden'. Vrijeme ga je umorilo, unistilo, vise se ne sjeća imena svoje žene ni djece, o kompleksnijim stvarima je suvisno pričati. Interesovanja za bilo čim su nestala, kao i (većina) sjećanja. Zadah iznutra asocira na trulež. Potaknut njegovim likom dopustio sam da mi se pitanje smisla ponovo 'prikrade'. SVE sto je ikada uradio ili tezio ka necemu je sada (njemu) nebitno. Mozemo reci da covjek sam svom zivotu treba dati smisao, ali zašto ako dočeka na kraju situaciju (sudbinu) mog susjeda. Čemu taj siloviti nagon za 'preživljavanje' kad prije ili kasnije sve nestaje zajedno sa tobom. Mnogi 'utjesni' zakljuci su da je smisao zivota jednostavno postojanje, onda bi moj prijatelj sa hiljadu zašto pitao, cemu postojanje :mrgreen: Naravno govorim o smislu svega, a ne pojedinaca, jer jako puno ljudi razmislja o smislu svog mikrokozmosa, kao da oni imaju vecu vaznost od bilo čega :!: Kakvo je vaše viđenje smisla ako izuzmemo 'religijska' uvjerenja ?
A mora li zivot imat smisao? Mozemo li ga ziveti kao jedan dar koji nam je dat dok smo "ovde" ciju samu sustinu svakako ne mozemo skontati? Prodje li nam tako nekad zivot u trazenju smisla kojeg mozda i nema?
Image
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#24 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by tlr »

dema225 wrote:
Image
Ovo nije podforum religija, pa mi nekako nije na mjestu ova propaganda (ako sam dobro shvatio nijet autora).

Ne zna se zasigurno šta je i da li je išta stvorio gos'n bog i da li ga uopšte ima.
Istovremeno se sigurno zna da je čovjek taj koji je stvorio (izmislio|definisao) pojmove bogova, šejtana, džina, meleka, duhova, šuha razni(je)h, sreće i nesreće, sevdaha...

Oprostite na digresiji ... morao sam.
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#25 Re: Da padnes u ne-svijest

Post by tlr »

Smisao života?
Da iskriš :zvijezda:, treperiš, dok se ne ugasiš i nestaneš u Svemu.

Smisao života je stvaranje života, a život je smisao života.
Smisao je da ostaviš trag, nešto lijepo iza sebe.
Česmu npr. ... zaradiš sevapa.

Nekima je smisao života besmislen, jer nisu svjesni.
A nekima je smisao života da gaze i gase druge živote zarad svog života. Ovog ili onog - svejedno je.

Svjesni, nesvjesni, zli/naopaki... Svi oni nedvojbeno imaju pravo na život. Sve ti je to relativno.
Post Reply