Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
MrBega
Posts: 150
Joined: 06/02/2011 20:05

#76 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by MrBega »

Svinje definitivno nije halal ubijat pistoljem u glavu, okrutno, ali sve dok ima ljudi u Africi koji umiru od gladi iskreno nisam zabrinut za prava zivotinja koliko za prava biljaka,većih biljaka, drva, šuma iz razloga have, ostalo evolucija čini svoje
User avatar
AmiĐa_Idriz
Posts: 40836
Joined: 21/05/2012 22:46

#77 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by AmiĐa_Idriz »

MrBega wrote:Svinje definitivno nije halal ubijat pistoljem u glavu, okrutno, ali sve dok ima ljudi u Africi koji umiru od gladi iskreno nisam zabrinut za prava zivotinja koliko za prava biljaka,većih biljaka, drva, šuma iz razloga have, ostalo evolucija čini svoje
:thumbup: :thumbup:
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#78 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Stojadin »

Smail Aga wrote:
Stojadin wrote:evo i ja sad gledam na youtube..

http://www.youtube.com/watch?v=_ZLkxIWSgdQ

zar nema laksi nacin da se ubije svinja nego lupat je maljem po sred glave :x
To sa maljem je humanija varijanta. Svinje se u orginalu direktno kolje. Ubod nozem u vratnu zilu i hvatas krv za krvavica :D :D
cuj humanija maljem po glavi 10 minuta.. zar nije humanije ovo sto krace traje (10 sekundi max.)???
User avatar
AmiĐa_Idriz
Posts: 40836
Joined: 21/05/2012 22:46

#79 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by AmiĐa_Idriz »

Stojadin wrote:
Smail Aga wrote:
Stojadin wrote:evo i ja sad gledam na youtube..

http://www.youtube.com/watch?v=_ZLkxIWSgdQ

zar nema laksi nacin da se ubije svinja nego lupat je maljem po sred glave :x
To sa maljem je humanija varijanta. Svinje se u orginalu direktno kolje. Ubod nozem u vratnu zilu i hvatas krv za krvavica :D :D
cuj humanija maljem po glavi 10 minuta.. zar nije humanije ovo sto krace traje (10 sekundi max.)???
Ma i ja se čudim...al' rekoh valjda to tako treba :D :D
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#81 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Hajlac »

Ja sta mi sve sebi dopustamo cuj Zasluzuju li :-)

Sta smo to mi - djeca-bogovi da si uzimamo za pravo odlucivati o zasluznosti/postovanju i odredjivati neki samo homosapiensu smisleni polozaj odredjenih vrsta?

Priroda poznaje samo sljedece podjele:

Postoji lanac ishrane sa svojih puno nivoa.
Postoje lovina i lovci/predatori.
Postoje paraziti i 'domacini'.
Postoji koegzistiranje/simbioza i nadmetanje.

Ovo sto homosapiens radi u moderna vremena od pojave agrikulture i tzv. 'civilizacija' je najgore od najgoreg sto je Priroda ikad dozivjela.
Samo na ovim evropskim prostorima istrijebili smo divlje krave, divlje ovce, mamute, bizone... Sve sto nije mogao pripitomii(citaj sto mu nije moglo 'posluziti') a smetalo mu je za svoje ekploatatorske planove, covjek je istrijebio i/ili protjerao.

Ne pada mi na pamet ulaziti u besmislena filozofska i religiozna naglabanja.

Mi smo stvorili nekakve "moralne" i podjele na osnovu "inteligencije" koje selektivno primjenjujemo samo onda kad nama to ide u korist tj. kad npr. trebamo opravdati iskoristavanje i sistematsko unistavanje biljaka(sto bi se komotno moglo nazvati genocidom) zarad naseg 'bolje sutra', bilo da se radi o biljkama koje jedemo ili onima koje unistavamo(korov).
Tako i za zivotinje - puni smo duplih standarda tj. dvolicnosti.

Da ljudska rasa nije toliko nezasita tj. populacija toliko velika (7 milijardi), bio-svijet uopste ne bi bio ugrozen niti bi mnoge vrste bile zauvijek istrijebljene kao sto jesu u zadnjih 200-400 godina od pojave masovnog iskoristavanja 'sirovina' za ljudsko blagostanje.
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#82 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by jaca78 »

:thumbup:
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#83 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by kojeime »

"Da ljudska rasa nije toliko nezasita tj. populacija toliko velika (7 milijardi), bio-svijet uopste ne bi bio ugrozen niti bi mnoge vrste bile zauvijek istrijebljene kao sto jesu u zadnjih 200-400 godina od pojave masovnog iskoristavanja 'sirovina' za ljudsko blagostanje."

I onda se neki pametnjakovic, kao ja na primjer, nadje da te pita slijedece: Da li bi se ti odrekao svog licnog blagostanja, odlucio da nemas djecu (da ne bi povecavao ljudsku populaciju u buducnosti za koju ce onda trebati jos vise resursa) i tako dalje i tako blize e da populacija ne bi rasla i da bi biodiverzitet bio ocuvan?

Jer, dragi moj, ako zelis da se nesto uradi, prvo das licni primjer.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#84 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Hajlac »

kojeime wrote:"Da ljudska rasa nije toliko nezasita tj. populacija toliko velika (7 milijardi), bio-svijet uopste ne bi bio ugrozen niti bi mnoge vrste bile zauvijek istrijebljene kao sto jesu u zadnjih 200-400 godina od pojave masovnog iskoristavanja 'sirovina' za ljudsko blagostanje."

I onda se neki pametnjakovic, kao ja na primjer, nadje da te pita slijedece: Da li bi se ti odrekao svog licnog blagostanja, odlucio da nemas djecu (da ne bi povecavao ljudsku populaciju u buducnosti za koju ce onda trebati jos vise resursa) i tako dalje i tako blize e da populacija ne bi rasla i da bi biodiverzitet bio ocuvan?

Jer, dragi moj, ako zelis da se nesto uradi, prvo das licni primjer.
Na svemu pobrojanom uveliko radim, hvala na pitanju ;-)
A ti?
Ili je ovo tvoje reagovanje tipicni primjer koji redovno dozivljavam - Napad kao najbolja odbrana :roll:
Najcesce im nista nije dovoljno dobro - uvijek nadju iglu u plastu sijena da pokazu kako eto svi mi zapravo samo pricamo a ne djelujemo. Shuplja kako bi svoju ignorantnost opravdali i stavili u drugi plan a savjest 'oprali'.
A gluho bilo da urade barem 50% od onoga sto ja radim ili sam uradio sa svojim nacinom zivota i velicinom 'otiska' po prirodu.

P.S. Licno znam jos nekoliko ljudi s ovih prostora koji su takodlje odlucili ne doljevati ulje na vatru razmnozavanjem ;-) ali o cemu ni vecina ekologa/prirodnjaka se ne usudjuje javno govoriti jer to udara direkt u ljudski ego i sujetu.
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#85 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Stojadin »

AmiĐa_Idriz wrote: Ma i ja se čudim...al' rekoh valjda to tako treba :D :D
ma gdje treba, procitaj komentare na youtubu, javljaju se pravi seljaci i objasnjavaju kako su ovih petorica smotani :D

a taj video sto si stavio, ja mislim da se tako dlake skidaju (sa mrtve zivotinje).
User avatar
Dugi nožni nokti
Posts: 453
Joined: 24/03/2012 17:46
Location: Ne zna ni Google

#86 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Dugi nožni nokti »

Zaslužuju. Naime, ja sam da jedno janje košta koliko i jedno pile. :D
User avatar
Man of steel
Posts: 1295
Joined: 28/02/2012 00:58

#87 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Man of steel »

Stojadin wrote:
AmiĐa_Idriz wrote: Ma i ja se čudim...al' rekoh valjda to tako treba :D :D
ma gdje treba, procitaj komentare na youtubu, javljaju se pravi seljaci i objasnjavaju kako su ovih petorica smotani :D

a taj video sto si stavio, ja mislim da se tako dlake skidaju (sa mrtve zivotinje).
Dlake se skidaju tako što životnju rasporiš nožem i oguliš joj kožu, a to sa let lampom sigurno nećeš postići :D

Ja bih prije rekao da se ova svinja smrzla na velikom minusu pa na ovaj način pokušavaju da otope led.
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#88 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Stojadin »

Man of steel wrote: Dlake se skidaju tako što životnju rasporiš nožem i oguliš joj kožu, a to sa let lampom sigurno nećeš postići
"kod nas" se polijevaju vrelom vodom da bi se dlake skinule pa sam pretpostavio da je ovo neki madjarski nacin :-)
Smail Aga
Posts: 855
Joined: 20/06/2012 09:06

#89 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Smail Aga »

Man of steel wrote:
Stojadin wrote:
AmiĐa_Idriz wrote: Ma i ja se čudim...al' rekoh valjda to tako treba :D :D
ma gdje treba, procitaj komentare na youtubu, javljaju se pravi seljaci i objasnjavaju kako su ovih petorica smotani :D

a taj video sto si stavio, ja mislim da se tako dlake skidaju (sa mrtve zivotinje).
Dlake se skidaju tako što životnju rasporiš nožem i oguliš joj kožu, a to sa let lampom sigurno nećeš postići :D

Ja bih prije rekao da se ova svinja smrzla na velikom minusu pa na ovaj način pokušavaju da otope led.
:D :D :D :D :D :D :D :D :D
Ne mogu reci da cu se smijat iducih 10 dana,nego cu ovo prepricavati kao anegdtotu do kraja zivota :D :D :D :D
Svinjama se ne guli koza :D :D Jer se koza upotrebljava u prehrani. Imamo samo dva nacina da skinemo cekinje-dlake. Prvi je furenjem,posipanje vrucom vodom. A drugi,posebno kod starijih primjeraka je paljenjem sa let lampom ili necim drugim. Kolinje su zanimljiva stvar. Ovi snimci sa youtubea su tkz kucna klanja. Tu ima amaterizma i nestrucnosti,sto zivotinje ispastaju. Profesionalci to brzo i lako,tako da se zivotinje ne pate,ne samo svinje,nego i krave i ovce. Tkz kucna klanja sve evropske zemlje pokusavaju ukinuti ili barem reducirati ali je tesko,zbog tradicionalnih razloga.
User avatar
AmiĐa_Idriz
Posts: 40836
Joined: 21/05/2012 22:46

#90 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by AmiĐa_Idriz »

Man of steel wrote:
Stojadin wrote:
AmiĐa_Idriz wrote: Ma i ja se čudim...al' rekoh valjda to tako treba :D :D
ma gdje treba, procitaj komentare na youtubu, javljaju se pravi seljaci i objasnjavaju kako su ovih petorica smotani :D

a taj video sto si stavio, ja mislim da se tako dlake skidaju (sa mrtve zivotinje).
Dlake se skidaju tako što životnju rasporiš nožem i oguliš joj kožu, a to sa let lampom sigurno nećeš postići :D

Ja bih prije rekao da se ova svinja smrzla na velikom minusu pa na ovaj način pokušavaju da otope led.
:run: :run: :run: :run: :run: :run:
Post Reply