Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#1 Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Ajatolah_ »

Pri ovom ne mislim na stvari poput ucestvovanja na izborima i sl. :lol:
Mislim na stvari poput ovih:
Da li se povreda ili ubistvo covjeka zaista treba kaznjavati vise od ubistva ili povrede zivotinje?
Da li kupoprodaja zivotinja treba biti dozvoljena, dok ljude stitimo od ovoga?
Da li zivotinje za ljudsku zabavu trebaju biti legalne (zooloski vrtovi, cirkusi), a iskoristavanje ljudi ne?

Ja sam za ravnopravnost zivotinja u ovom pogledu. Naravno, ne legalizovanje prodaje ljudi, nego pustanje zivotinja u prirodu i zabranu njihovog prodavanja. I mislim iskljucivo na "makro" zivotinje, tj. psi, macke itd., a ne mrave i ostale insekte. Zooloski vrtovi, iako neki pomazu razvoju nekih ugrozenih vrsta, uglavnom sluze da ih gledamo i da se zabavljamo. Uostalom, zastita zivotinja ne bi bila toliko potrebna kada bi prestali sebe smatrati vrijednijim od zivotinja i kada bi se povreda zivotinje kaznjavala kao povreda covjeka (prva stvar koju sam naveo). Znam da se vecina ovdje nece sloziti sa mnom, ali me ipak zanima imam li istomisljenika i kako razmisljaju oni koji se ne slazu sa mnom?
User avatar
febo_acm
Posts: 10239
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#2 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by febo_acm »

Kad bi kupoprodaja bila zabranjena onda niko nebi mogao da ima pomenutu životinju :D

A recimo ja idem sa autom i izleti životinja pred mene na cesti, nedo Bog, i udarim je i moram radi toga u zatvor? To bi bilo malo bezveze...

Životinje treba zaštititi, ali ipak nemogu biti u potpunosti ravnopravne sa ljudima.
User avatar
vr4g
Posts: 152
Joined: 12/07/2007 00:02
Contact:

#3 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by vr4g »

Davno je potpisan ugovor izmedju ljudi i zivotinja....


vise o tome

User avatar
Eweleen
Posts: 649
Joined: 08/04/2009 23:51
Location: Spol: Muški

#4 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Eweleen »

Ja sam takođe za ravnopravnost ljudi i životinja, ali u pravcu da se legalizuje kupoprodaja ljudi

Znam, nisam normalan al j.ebiga!
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#5 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by ja71 »

Kad vec postavljas pitanje tog tipa zaboravio si najvaznije:
Imamo li mi jesti meso zivotinja odnosno ubiti da bi smo jeli ?
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#6 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Gaia »

a sta sa biljnim svijetom? i biljke imaj grupnu svijest bas kao i zivotinje.
User avatar
ProS
Posts: 675
Joined: 19/09/2004 23:23

#7 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by ProS »

a sta sa lancem ishrane :D
legendo_moja
Posts: 440
Joined: 24/07/2006 15:37

#8 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by legendo_moja »

A šta sa burekom? Od čega ćemo praviti burek ako se krave pobune?

Ja vala ne mogu soje ni pod razno.
User avatar
Ateista
Posts: 46596
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#9 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Ateista »

Ova tema je poprilicno opsirna i slozena. Sa jedne strane jesam za ravnopravnost zivotinja (u odredjenoj mjeri), ali nisam protv jedenja mesa jer je to po zakonima prirode, ubiti da bi prezvio, a da bi rezivio moras jesti, a i biljke su ziva bica, tako da mi je nelogican stav vegetarijanaca kojima je zao zivotinja jer zasto im onda nije zao i biljaka? Kako god, malo je protivrjecno, ali tesko je jako izraziti stav po tom pitanju.
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#10 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by visocicaguy »

ja se vec odavno zalazem za zabranu udisanja atmosferskog zraka, zato sto on sadrzi mnostvo bakterija, polena i drugih oblika zivota, sjemenja zivota i slicnog. stoga nosim sa sobom, evo vec 19 mjeseci, 50-litarsku bocu sa mjesavinom cistih plinova, tako da udisem vjestacki zrak. pored toga u svakom od dzepova imam i minijaturne 9oz boce za ne daj Boze...
User avatar
maumau
Posts: 33
Joined: 16/06/2012 19:02

#11 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by maumau »

Ko' te pita kad nisi u Evropskoj Uniji...Mauu,Maoo
Možda kad napravimo državu Mačketoniju. 8-)
Jedno sigurno znam, ko' će tad, biti predsjednik.

Image
User avatar
-maggie-
Posts: 124
Joined: 06/07/2011 23:13

#12 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by -maggie- »

Ja sam za ravnopravnost žena, a životinje kad dođu na red... :P Zezam se, al' realno, još nisu neke stvari sređene vezane za ljude, a da mi sad brinemo o životinjama istim intenzitetom... to mi je previše! Mada, naravno, ne treba samo stajati nijemo i posmatrati mučenja, iživljavanja, gladovanje i sl. Al' treba prvo ljudima pomoći!
krtica_
Posts: 189
Joined: 06/05/2012 14:29

#13 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by krtica_ »

malo je glupo da zivotinje poredis s covjekom, i da spominjes neku ravnopravnost, cim zivotinje dobiju pravo glasa, cim mognu izraziti svoje misljenje i cim pocnu poreze placati onda se mozda mogu ukljuciti u tu pricu, imam dva psa, ne mrzim zivotinje da se razumijemo, al tema ti je jako glupa, kad bi moj pas progovorio bolju bi napravio :-)
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#14 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Ajatolah_ »

Uh što sam i ja lupao prije tri godine. :lol: :lol: Slažem se da je glupa, i podržavam njeno zaključavanje. :D Ne znam ni otkud je iskopa ovaj... :-)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#15 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by fatamorgana »

EdoI wrote:Uh što sam i ja lupao prije tri godine. :lol: :lol: Slažem se da je glupa, i podržavam njeno zaključavanje. :D Ne znam ni otkud je iskopa ovaj...
.... TROL.
User avatar
Truba
Posts: 81803
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Truba »

ja sam za dostojanstvo životinja
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#17 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by KatarinaKosaca »

Jadan je onaj ko misli da smo gospodari planete. Mi samo treba da je dijelimo sa ostalim bićima i da od nje uzmemo neophodno za preživjavanje. Ali, smo , nažalost najveći grabežljivci. :(
User avatar
crusader
Posts: 266
Joined: 30/03/2010 19:37
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#18 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by crusader »

i ja sam za ravnopravnost ljudi i predmeta, sat vremena sjedimo mi na kaucu, a drugi sat natovarimo kauc sebi na ledja i tako se mjenjamo. samooooo ravnopravnost
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#19 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by KatarinaKosaca »

crusader wrote:i ja sam za ravnopravnost ljudi i predmeta, sat vremena sjedimo mi na kaucu, a drugi sat natovarimo kauc sebi na ledja i tako se mjenjamo. samooooo ravnopravnost
Mislim da nisi pročitao naslov teme. Kauč nije životinja..
User avatar
crusader
Posts: 266
Joined: 30/03/2010 19:37
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#20 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by crusader »

KatarinaKosaca wrote:
crusader wrote:i ja sam za ravnopravnost ljudi i predmeta, sat vremena sjedimo mi na kaucu, a drugi sat natovarimo kauc sebi na ledja i tako se mjenjamo. samooooo ravnopravnost
Mislim da nisi pročitao naslov teme. Kauč nije životinja..
Bogati :shock: ?
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#21 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by the_stick »

kauc nije zivotinja??? i ja prvi put cujem... :D
ice2cube
Posts: 707
Joined: 18/03/2012 13:47
Location: Hell

#22 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by ice2cube »

AMD wrote:Kad bi kupoprodaja bila zabranjena onda niko nebi mogao da ima pomenutu životinju :D

A recimo ja idem sa autom i izleti životinja pred mene na cesti, nedo Bog, i udarim je i moram radi toga u zatvor? To bi bilo malo bezveze...

Životinje treba zaštititi, ali ipak nemogu biti u potpunosti ravnopravne sa ljudima.
Pa ne ides ni u zatvor ako udaris autom nekoga, ako nije tvoja krivica... ako ides namjerno da udaris neku zivotinju (kao sto je bio slucaj sa jednim vozacom autobusa koji je dodao gas) onda da, trebas u zatvor.
Ne mogu biti identicna prava kod ljudi i zivotinja, ali trebamo naravno u sto vecoj mogucnosti.
Ljudi svjesno ili nesvjesno, unistavaju oko sebe okolinu, zivotinje i sve prirodno, samo da bi sto vise imali para, sebicnost prava..
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#23 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by TheMule »

Ateista wrote:Ova tema je poprilicno opsirna i slozena. Sa jedne strane jesam za ravnopravnost zivotinja (u odredjenoj mjeri), ali nisam protv jedenja mesa jer je to po zakonima prirode, ubiti da bi prezvio, a da bi rezivio moras jesti, a i biljke su ziva bica, tako da mi je nelogican stav vegetarijanaca kojima je zao zivotinja jer zasto im onda nije zao i biljaka? Kako god, malo je protivrjecno, ali tesko je jako izraziti stav po tom pitanju.
Ne uspjevas vidjeti bilo kakvu razliku izmedju zivotinja i biljaka?
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#24 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by kojeime »

"Ne uspjevas vidjeti bilo kakvu razliku izmedju zivotinja i biljaka?"

Naravno da ima razlike, samo ima nas kojima posovanje zivota ne staje samo na zivotinjama, ima nas koji smo na visem stepenu razvoja pa postujemo sve oblike zivota, tako da bi trebalo zabraniti mucenje biljaka, koristenje biljaka za ishranu, kao ukras, trebalo bi zabraniti i konzumiranje vode jer i u vodi koju pijemo se nalaze mikroorganizmi, to jeste ziva bica, a ko smo mi da ih koristimo za svoja zadovoljstva i potrebe?

Insekte takodje, ko kaze da se ne smije ubiti maca ili cuko a muha ili komarac smiju? Pa i muha i komarac su ziva bica.

Dalje, koliko se ja sjecam virusi i bakterije su takodje zivotinje, tako da bi trebalo zabraniti ubijanje virusa i bakterija pomocu lijekova, sredstava za dezinfekciju, itd.
Smail Aga
Posts: 855
Joined: 20/06/2012 09:06

#25 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Smail Aga »

Sjoo teme :D :D :D :D :D Smjehoteka :D :D :D :D
Sto se tice zivotinja,ne treba tu velike pameti ni mudrosti. Samo sjednes i prepisujes zakone i propise EU i US,naravno kada ih prepises i prihvatis,potrudis se da ih provodis i u praksi ,pa bar sa jedno 10 %.
Nazalost ,nase drustvo jos nije sazrelo za to. Kod nas po ulicama,bande narkomana haraju i pljackaju,spaljuju ljude po haustorima. Guzonje gaze preko ljudi nekaznjeno,politicari unesrecuju desetine hiljada ljudi. Moramo mislim prvo to malo dovest i red,pa onda posvetiti i zivotinjama duznu paznju.
Post Reply