Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
HareCar
Posts: 18
Joined: 16/08/2013 15:57

#1 Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by HareCar »

Htio bi da cujem, generalno u evropi i svijetu, kakvi su obicaji sto se tice promjene prezimena nakon udaje?

Generalizovati necemo, ali zanima me sta vecina radi.. da li zene ostavljaju svoje prezime, uzimaju od muskarca, ili uzimaju oba..
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#2 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by animals »

HareCar wrote:Htio bi da cujem, generalno u evropi i svijetu, kakvi su obicaji sto se tice promjene prezimena nakon udaje?

Generalizovati necemo, ali zanima me sta vecina radi.. da li zene ostavljaju svoje prezime, uzimaju od muskarca, ili uzimaju oba..
Ima muskaraca koji uzmu zenino prezime, nista nije iskljuceno..ili oba uzmu..
User avatar
Monroe.
Posts: 90
Joined: 03/09/2013 17:38

#3 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Monroe. »

Ako će netko zadržati svoje ili uzeti partnerovo prezime, mislim da je upitno samo ako je u pitanju ružno partnerovo prezime ili ćeš ostaviti svoje ako je "plemićko/titulaško".
Inače nebitno, barem meni.
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#4 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by malsal »

Moja je zadrzala svoje djevojacko, po svojoj tradiciji ali sin ima moje prezime.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#5 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by graue_maus »

grkinje ,spanjolke ostaju na svom prezimenu ,,,,,,,,,dijete dobije ocevo prezime ,.........
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#6 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by escobar__ »

malsal wrote:Moja je zadrzala svoje djevojacko, po svojoj tradiciji ali sin ima moje prezime.
:thumbup:
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#7 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Jay Gatsby »

graue_maus wrote:grkinje ,spanjolke ostaju na svom prezimenu ,,,,,,,,,dijete dobije ocevo prezime ,.........
Ovo Španaca što znam imaju dva prezimena. Majčino i očevo.
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#8 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Pasiflora »

Talijanke zadrzavaju samo svoje prezime. Djeca se prezivaju po ocu (mada mi nije jasno zasto jer se zna ko je majka, ali za oca... :zoka: )
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#9 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by elma89_ »

Neko spomenu islam,nije tacno da je zabranjeno u islamu uzeti muzevo prezime,mozes ako hoces.Ne postoji pravilo

Ja necu uzeti njegovo prezime
User avatar
Truba
Posts: 81744
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Truba »

nedavno bijah na svadbi mlada zadržala svoje i nije dodala muževo
što je sasvim ok ako to želi ona a njemu ne smeta
tako je kad su ljudi neopterećeni
bierkof
Posts: 564
Joined: 27/08/2005 14:51

#11 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by bierkof »

U Japanu zene uzimaju prezime muza.
pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#12 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by pearlica »

Ljudi (stranci) koje ja licno znam rade kako sami zele. Neke zene uzmu muzevo prezime, neke ostave svoje i dodaju muzevo, neke samo ostave svoje. Znam i mnogo primjera gdje su muzevi uzeli zenino prezime ili dodali zenino tako da obadvoje i djeca im nose i zenino i muzevo prezime znaci imaju dva. A ima i onih koji su izmislili skroz novo prezime nekada je to kombinacija njihova dva stara prezimena a nekada nesto skroz novo. U nekim zemljama mozes izmisliti novo prezime i uzeti "patent" na njega tako da se osiguras da niko osim tvoje familije nece nositi to prezime i svaka nova osoba koja zeli da se uda ili ozeni u familiju mora traziti saglasnost ostatka familije za promjenu prezimena.

Inace imaju ti neki trendovi dode period od 10 godina gdje vecinom zene uzimaju muzeva prezimena, pa onda dode nova moda pa ne uzimaju, pa onda dode period gdje ljudi izmisljaju prezimena itd.
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#13 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Baby Jane »

Ovo sto sam do sada vidjela (i kod nas i vani) jeste da zene ne mijenjaju svoje prezime.
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#14 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Warashii »

Baby Jane wrote:Ovo sto sam do sada vidjela (i kod nas i vani) jeste da zene ne mijenjaju svoje prezime.
:-) pa sad nije bas tako al et, ima i ovih i onih slucajeva, a u zadnje vrijeme jest trend da zena zadrzi i svoje prezime dodajuci i suprugovo.
Mada ja koliko vidim to nije bilo izrazeno prije u tolikoj mjeri koliko danas, ne znam valjda neko "osvjestavanje" zena.
U svijetu konkretno ne znam, situacija je mislim ista kao i kod nas danas, neko uzme, neko zadrzi oba a neko zadrzi samo svoje, valjda je to neka stvar dogovora mada je meni licno to malo bezveze.
Znam da ce izgledati kao zatupljeno ali s kojim razlogom bi se to desavalo? Mislim ako muz to ne prihvati onda je glup i zatupljen a zena je cool ako ostavi svoje prezime. Po meni su to neke stvari koje se tako desavaju u braku i to je to.
Ali eto mislim se u svemu da se radi o osvjestavanju zena, sto je jako pozitivno jer ne postaju one udajom necije vlasnistvo pa da se mora dodati neki zig na nju ali opet mislim da to nista nece rjesiti u braku i da ima puno vise nacina koje mogu da pokazu ravnopravnost zena i njihovu jednakost u bracnoj zajednici.
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#15 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Baby Jane »

Warashii wrote:
Baby Jane wrote:Ovo sto sam do sada vidjela (i kod nas i vani) jeste da zene ne mijenjaju svoje prezime.
:-) pa sad nije bas tako al et, ima i ovih i onih slucajeva, a u zadnje vrijeme jest trend da zena zadrzi i svoje prezime dodajuci i suprugovo.
Mada ja koliko vidim to nije bilo izrazeno prije u tolikoj mjeri koliko danas, ne znam valjda neko "osvjestavanje" zena.
U svijetu konkretno ne znam, situacija je mislim ista kao i kod nas danas, neko uzme, neko zadrzi oba a neko zadrzi samo svoje, valjda je to neka stvar dogovora mada je meni licno to malo bezveze.
Znam da ce izgledati kao zatupljeno ali s kojim razlogom bi se to desavalo? Mislim ako muz to ne prihvati onda je glup i zatupljen a zena je cool ako ostavi svoje prezime. Po meni su to neke stvari koje se tako desavaju u braku i to je to.
Ali eto mislim se u svemu da se radi o osvjestavanju zena, sto je jako pozitivno jer ne postaju one udajom necije vlasnistvo pa da se mora dodati neki zig na nju ali opet mislim da to nista nece rjesiti u braku i da ima puno vise nacina koje mogu da pokazu ravnopravnost zena i njihovu jednakost u bracnoj zajednici.

Ne znam, ali skoro svaka od mojih kolegica/drugarica koje su se udale u zadnjih 5 god su ili ostavile svoje prezime ili muzevo dodale uz svoje.

A, stvarno ne vidim koji je problem da zena ostavi svoje prezime. Meni je to nekako normalno. Ako sam se udala, zasto to mijenja moj identitet? Samo da bi muz mogao bolje da se osjeca? Ja sam svoju karijeru, kako profesionalnu tako i akademsku, izgradila sa svojim imenom i prezimenom, i ne vidim zaista razloga da se bilo sta promijeni. Udas se, ne umires. Ne radi se tu ni o tome ko je cool niti ko je ravnopravan, vec jednostavno nema smisla promijeniti prezime. Nekako mi to insistiranje muza da zena uzme njegovo prezime naginje ka balkanskom primitivizmu gdje je zena njegovo vlasnistvo i pokazuje da je njegovo vlasnistvo tako sto ce promijeniti prezime.

Ja ne bih nikad mijenjala prezime, eventualno dodala njegovo, jer..ako on cvrstinu braka mjeri po tome da li se prezivam kao on, i ako mu to utice na ego i na stabilnost veze, onda nije covjek za mene, i onda to nije brak kakav bi trebao da bude. Ja nikad od njega ne bih trazila da uzme moje prezime, zasto bi on to ocekivao od mene?!
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#16 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Warashii »

Baby Jane wrote: Ne znam, ali skoro svaka od mojih kolegica/drugarica koje su se udale u zadnjih 5 god su ili ostavile svoje prezime ili muzevo dodale uz svoje.

A, stvarno ne vidim koji je problem da zena ostavi svoje prezime. Meni je to nekako normalno. Ako sam se udala, zasto to mijenja moj identitet? Samo da bi muz mogao bolje da se osjeca? Ja sam svoju karijeru, kako profesionalnu tako i akademsku, izgradila sa svojim imenom i prezimenom, i ne vidim zaista razloga da se bilo sta promijeni. Udas se, ne umires. Ne radi se tu ni o tome ko je cool niti ko je ravnopravan, vec jednostavno nema smisla promijeniti prezime. Nekako mi to insistiranje muza da zena uzme njegovo prezime naginje ka balkanskom primitivizmu gdje je zena njegovo vlasnistvo i pokazuje da je njegovo vlasnistvo tako sto ce promijeniti prezime.

Ja ne bih nikad mijenjala prezime, eventualno dodala njegovo, jer..ako on cvrstinu braka mjeri po tome da li se prezivam kao on, i ako mu to utice na ego i na stabilnost veze, onda nije covjek za mene, i onda to nije brak kakav bi trebao da bude. Ja nikad od njega ne bih trazila da uzme moje prezime, zasto bi on to ocekivao od mene?!
E to je ono odprilike sto pokusavam reci, samo sto ja nisam ni za ni protiv, ono nemam neki stav mada malo vise naginjem na onu stranu da se mjenja prezime, mozda zato sto sam musko.
Elem bilo kako bilo radi se o zadovoljavanju necije potrebe kako god okrenes da li muzeve ili suprugine tako da insistiranje jedne ili druge strane u biti je sebicno i svodi se na isto :) .
Mozda bi najbolja opcija od svega bila trece neutralno prezime :D .
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#17 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Baby Jane »

Warashii wrote:
Baby Jane wrote: Ne znam, ali skoro svaka od mojih kolegica/drugarica koje su se udale u zadnjih 5 god su ili ostavile svoje prezime ili muzevo dodale uz svoje.

A, stvarno ne vidim koji je problem da zena ostavi svoje prezime. Meni je to nekako normalno. Ako sam se udala, zasto to mijenja moj identitet? Samo da bi muz mogao bolje da se osjeca? Ja sam svoju karijeru, kako profesionalnu tako i akademsku, izgradila sa svojim imenom i prezimenom, i ne vidim zaista razloga da se bilo sta promijeni. Udas se, ne umires. Ne radi se tu ni o tome ko je cool niti ko je ravnopravan, vec jednostavno nema smisla promijeniti prezime. Nekako mi to insistiranje muza da zena uzme njegovo prezime naginje ka balkanskom primitivizmu gdje je zena njegovo vlasnistvo i pokazuje da je njegovo vlasnistvo tako sto ce promijeniti prezime.

Ja ne bih nikad mijenjala prezime, eventualno dodala njegovo, jer..ako on cvrstinu braka mjeri po tome da li se prezivam kao on, i ako mu to utice na ego i na stabilnost veze, onda nije covjek za mene, i onda to nije brak kakav bi trebao da bude. Ja nikad od njega ne bih trazila da uzme moje prezime, zasto bi on to ocekivao od mene?!
E to je ono odprilike sto pokusavam reci, samo sto ja nisam ni za ni protiv, ono nemam neki stav mada malo vise naginjem na onu stranu da se mjenja prezime, mozda zato sto sam musko.
Elem bilo kako bilo radi se o zadovoljavanju necije potrebe kako god okrenes da li muzeve ili suprugine tako da insistiranje jedne ili druge strane u biti je sebicno i svodi se na isto :) .
Mozda bi najbolja opcija od svega bila trece neutralno prezime :D .

Najbolje neka ga doniraju u humanitarne svrhe :mrgreen:
pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#18 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by pearlica »

Ja licno nikada nisam shvatala zasto bi ja udajom mijenjala prezime. Muz je bio ok sa tim. Ali mi u bas tom trenutku kada sam trebala da se udam doslo nesto i razmisljam da ipak zelim da i ja i muz i djeca imamo isto prezime. OK nije prezime jedino sto nas veze ali zasto ja da se zovem Pearlica MojeDjevojackoPrezime (sa ili bez) MuzevoPrezime a oni svi Ime MuzevoPrezime. Mogli smo i uzeti neko skroz novo ali ovako bi lakse i pomalo mi je cool :bih:
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#19 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by escobar__ »

elma89_ wrote:Neko spomenu islam,nije tacno da je zabranjeno u islamu uzeti muzevo prezime,mozes ako hoces.Ne postoji pravilo

Ja necu uzeti njegovo prezime
Naravno da nije zabranjeno uzeti muževljevo prezime. Ipak, islamom je preporučeno da žena zadrži svoje prezime ili da, ako već želi i ono od muža, na svoje doda i njegovo. Varijanta potpunog odricanja vlastitog prezimena je na posljednjem mjestu. :D
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#20 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by MedenoSrce »

ono sto ih ja znam ili uzmu muzevo ili ostave svoje, nema dodavanja k'o kod nas (meni inace ono dodavanje papnski i pretenciozno k'o kakva vlastela)

valjda sam upoznala mnogo ovih sto se "hoce" koje dodaju prezime, cemu prenemaganje majka mu stara ili ostavi svoje ili uzmi muzevo eto garant ti mati nosi dva prezimena

nego primjetih da sada na svadbama kod nas, ako mlada izjavi da uzima muzevo to se namah prolomi aplauz a inace svi malo ukisele face ako je drugacije (ko biva azdahe sto ga je nacepila)

a ovo "identifikovanje" sa prezimenom mi je potpuno nejasno, kako god da se zoves valjda si ista osoba

jedino ako kakav naucnoistrazivacki rad imas iza sebe pa je glupo da te sada ne prepoznaju u poslovnim krugovima
User avatar
anonimnaosoba
Posts: 2015
Joined: 05/01/2012 00:01
Location: JOSIP KVESIĆ 3 !!!
Contact:

#21 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by anonimnaosoba »

Meni je svejedno šta će biti sa ženinim prezimenom, samo nek' dijete nosi moje :D
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#22 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by MedenoSrce »

zar nije najbitnije da je dijete tvoje pa kako god da se preziva :evil:
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#23 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Baby Jane »

MedenoSrce wrote:zar nije najbitnije da je dijete tvoje pa kako god da se preziva :evil:
:lol:

:thumbup:
User avatar
anonimnaosoba
Posts: 2015
Joined: 05/01/2012 00:01
Location: JOSIP KVESIĆ 3 !!!
Contact:

#24 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by anonimnaosoba »

MedenoSrce wrote:zar nije najbitnije da je dijete tvoje pa kako god da se preziva :evil:
Dobro, to bi trebalo da se podrazumijeva :oops:
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#25 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by udrch »

na Madagaskaru žena uzme muževo prezime..u Beninu i San Tome i principe-u isto..
Post Reply