Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
Asana
Posts: 1456
Joined: 15/12/2004 11:40
Location: Sarajevo

#101 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by Asana »

k-k wrote:Izbor postoji i nemaš ništa od žala što Saraj'vo nije što je nekad bilo - iz vakta kada su tvoji roditelji došli u taj kvart. A ti živi i dalje tu - ko ti brani. Uslovi za miran porodični život u stanu u Titovoj će zasigurno biti sve gori.
Ne zalim ja sto Sarajevo nije ono sto je bilo kad su moji dosli tu. Bilo je to malo mjesto blatnjavih ulica. Ali imalo je jednu dobru stvar koje vise nema: maltu.
Danas bi se umjesto maltom grad mogao stiti edukacijom onih koji prijavljuju boravak ... Uruciti im par brosura o ponasanju u stambenim zgradama i na javnim mjestima, o pravilima suzivota u urbanoj sredini - nikako ne bi bilo na odmet. Onda bi barem znali sta jeste a sta nije primjereno za koji prostor, umjesto da pametuju kako se "ugrad" ide samo na derneke, kako mogu derneciti dokad ih volja, i kako oni koji u tim dijelovima zive mogu jednostavno da odu ako im se to ne svidja.

Sve ovo naravno nema veze sa samim festivalom. Jer, nocni zivot za vrijeme festivala postoji, intenzivniji je nego inace, pa to ipak ne znaci da se treba zgrazati kada se u pola tri ujutro prekine koncert na otvorenom ... Ono sto treba gusiti jeste - divljanje i primitivizam. Igre bez granica.
User avatar
Suicidal Siberian
Posts: 1107
Joined: 30/11/2006 14:07

#102 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by Suicidal Siberian »

Ako Sarajevo hoce da se fura na festivalski grad, onda nazalost moram prihvatiti neke norme..a to jeste da se omladina opija i zabavlja. Npr u Ljubljani je sada u toku Trnfest, koji traje do kraja augusta. Svako veče do ranih jutarnjih sati na lokaciji KUD France Prešern su razni koncerti, stand up komedija itd...i sve je puno omladine koja cuga...i da...usred blokovskog naselja je 8-) ..stanari se bune, ali ih niko ne ferma, jer je gradu jako bitan taj dogadjaj....ima jos puno slicnih slucajeva u eu a i bliže.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#103 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by ladyblue18 »

Koji ste vi pametnjakovici, svako ko zivi u centru je eto sljego sa sela. :-)
Jos jedan od sa-x bisera.
User avatar
jutarnja zvijezda
Posts: 238
Joined: 29/11/2010 10:25

#105 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by jutarnja zvijezda »

svugdje u normalnom svijetu u vrijeme vecih manifestacija,zakoni o javnom redu i miru se precutno krse.evo npr. bila sam u amsterdamu za vrijeme proslave kraljicinog rodjendana,mislim da je 1. maj u pitanju (ja mislila oni slave 1.maj :-) ).taj dan dernek pocinje od ranog jutra,ljudi iznose na ulice stolove na kojima prodaju sve i svasta.....tipa probusenih tava i slicno.naravno to je vise zezanje nego neko trgovanje.sva nacija je obucena u narandjastu boju(nacionalna boja holandije) ,od ranog jutra vecina je pod gasom ,pjeva se ,galami,i sve sto uz to ide.naravno sve se odvija u centru grada ,a sve sto se ne "proda" ostavlja se po ulicama.te godine ,kada sam ja bila,komunalci su sutradan pokupili preko 700 tona smeca i to nikome ne smeta.narod se proveselio,niko nije mogao spavati i sta ?pa nije ni to svaki dan. :) pa oktober fest u berlinu.tek se tamo ponapijaju ,pjevaju ,deru se i naravno ostave tone smeca. i niko se ne ljuti.sta reci za ljude koji zive na moru i CIJELO LJETO im drma muzika pod prozorima. e sada zasto da se nasa omladina ,jednom godisnje malo ne opust i osjeca se "bjelosvjetski" ionako im je zivot u najvecoj mjeri da oprostite na izrazu......usran. :( .malo tolerancije nikad nije na odmet. :dance:
Goblin
Posts: 320
Joined: 23/07/2011 13:14

#106 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by Goblin »

bandini wrote:
Faruk wrote:SFF nije pijanka
podržavam to da policija nedozvoljava konzumiranje alkohola u parku

ima kafana
fino naručiš i cugaš

za sve one koji će sad napisati kako ta djeca nemaju para imam poruku: nema para, nema zabave :D

sta fali cuganju u parku??
kome smeta to?
stalno se furamo na neku europu a ustvari smo bijednici zatucani
u pragu mozes hodat ulicom i cugat, nece te niko ni pogledat
zato sto ljudi zive svoj zivot, boli ih kurac sta neko radi
eto samo nama smeta par klinaca koji uzmu flasu votke i razvale se u parku
krajnje licemjerno
Tacno tako: Licemjerno !! No meni je vrhunac licemjerja cuganje u 'bastama' :x Pazi nebuloze ja sjedim za stolom koji se nalazi na sred ulice ili na sred parka i cugam pive i sve ostalo a metar od mene gdje nema stola je to strogo zabranjeno :? :? U gradu gdje ne mozes ulicom proci od stolova i basti je zabranjeno pijenje alkohola na javnom mjestu. Zbogom pameti :-)
U konkretnom slucaju policija nije kriva,jer obavlja svoju duznost,mada je poznato da policija obavlja svoju duznost veoma selektivno,no to je druga tema. Kriva je vlast: opcinska,gradska,kantonalna. Trebaju odluciti gdje Sarajevo treba ici,koji je pravac razvoja Sarajeva. Imaju dva generalna pravca; Kandahar ili Evropa. Ovo kolebanje ni tamo ,ni vamo,ponasanje u stilu : Ja bi se je..... ali da mi ne udze :-) Samo stvara nezadovoljstvo i frustracije kod svih stanovnika Sarajeva.
User avatar
makkaj
Posts: 222
Joined: 27/10/2009 12:04
Location: kod mene

#107 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by makkaj »

ladyblue18 wrote:Koji ste vi pametnjakovici, svako ko zivi u centru je eto sljego sa sela. :-)
Jos jedan od sa-x bisera.
Svako ko živi u centru grada je iskompleksiran. Provjereno. :mrgreen: :sax:
User avatar
kukuruz_kokicar
Posts: 423
Joined: 29/09/2008 16:48

#108 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by kukuruz_kokicar »

ladyblue18 wrote:Koji ste vi pametnjakovici, svako ko zivi u centru je eto sljego sa sela. :-)
Jos jedan od sa-x bisera.
Ja to nisam tako shvatio. Kako ja vidim NEKI, a ne svi koji navodno žive u centru bi rado organizovali seoske straže oko gradskih parkova i trgova kako ne bi ograjisali na bjelosvjetski nemoral. Otkud im takve ideje i tako nizak stepen tolerancije - nemam pojma. Pitaj njihA.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55692
Joined: 15/12/2008 16:53

#109 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by ultima_palabra »

Bio sam 2-3 puta kod BKC-a ili pred Operom kad je murija došla da pogasi muziku, i nisam se bunio. Zašto? Jer znam kako je kad trebaš ustati rano a neko ti se dernja pod prozorom.
Fino smo se pokupili i otišli na mjesta koja rade do jutra. Nemaš para? Tvoj problem.
maximilijana
Posts: 509
Joined: 11/01/2006 23:44

#110 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by maximilijana »

Zakon o javnom redu i miru („Službene novine Kantona Sarajevo”, broj 9/99) Članak 3. sve fino jasno kaze :) nema nikakvih aneksa na taj zakon (tipa ne vazi u slucaju SFFa :) )
User avatar
kukuruz_kokicar
Posts: 423
Joined: 29/09/2008 16:48

#111 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by kukuruz_kokicar »

ultima_palabra wrote:Bio sam 2-3 puta kod BKC-a ili pred Operom kad je murija došla da pogasi muziku, i nisam se bunio. Zašto? Jer znam kako je kad trebaš ustati rano a neko ti se dernja pod prozorom.
Fino smo se pokupili i otišli na mjesta koja rade do jutra. Nemaš para? Tvoj problem.
respect! U gradu se derneči za vrijeme velikih manifestacija sve dok murija ne vikne HAJMO RAJA - FAJRONT!
Last edited by kukuruz_kokicar on 31/07/2011 15:57, edited 1 time in total.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#112 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by ladyblue18 »

kukuruz_kokicar wrote:
ladyblue18 wrote:Koji ste vi pametnjakovici, svako ko zivi u centru je eto sljego sa sela. :-)
Jos jedan od sa-x bisera.
Ja to nisam tako shvatio. Kako ja vidim NEKI, a ne svi koji navodno žive u centru bi rado organizovali seoske straže oko gradskih parkova i trgova kako ne bi ograjisali na bjelosvjetski nemoral. Otkud im takve ideje i tako nizak stepen tolerancije - nemam pojma. Pitaj njihA.
Pa nisi ti ali jest par njih na zadnje 2-3 stranice i to otvoreno napisali.

Ja licno nikada ne bih voljela zivjeti u samom centru grada bas zbog buke i ostalog ali mogu shvatiti ljude kojima smeta, ali reci kako su to ustvari seljaci koji su jucer dosli sa sela je bas onako...nevjerovatno da se najblaze izrazim.
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#113 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by stochar »

problem je sto se kod nas sve 'kaubojski' radi. to se sve fino moze regulisati. doda se u zakon o javnom redu i miru na neke od stavki '...osim ako se ne radi o manifestaciji od znacaja za Kanton Sarajevo. U tom slucaju postupice se po pravilniku o manifestacijama d javnog znacaja za KS'.

U pravilniku se fino definise sta je manifestacija od javnog znacaja, kako ce se u tom periodu praviti izuzeci od pojedinih clanova zakona, kako da organizator konkurise za tu manifestaciju, koje su njegove obaveze, odgovornost, na koncu koliko da uplati u budzet sto ce se zbog njega angazovati dodatno osiguranje, policija...

ali, jok, kod nas se to odredjuje po babi i stricevima, policija sad zabranjuje, sad ne zabranjuje, jedne rastjeruje drugima dopusta da rade sta hoce, sistema ni na vidiku, i tu nastaje cista pizdarija.
Dialer
Posts: 928
Joined: 06/05/2010 09:42

#114 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by Dialer »

Ma mene nervira sto se raja digne kao grad ozivi za sff i to, ko da ti ne mozes zivjeti i ostalu godinu? Niko ti ziv ne brani, rade klubovi i kafane do jutra. Ovo za sff je malo reci seljakluk, papanluk, grkanluk i sta sve ne. Ja se bolje provodim sotatak godine nego za ovo vrijeme sff.a. Od sada idem an more za vrijeme ovog kvazi kulturno umtetnickog dogadjaja.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#115 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by O'zone »

maximilijana wrote:Zakon o javnom redu i miru („Službene novine Kantona Sarajevo”, broj 9/99) Članak 3. sve fino jasno kaze :) nema nikakvih aneksa na taj zakon (tipa ne vazi u slucaju SFFa :) )
I to je to :thumbup:
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#116 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by Troll_Happens »

makkaj wrote:
ladyblue18 wrote:Koji ste vi pametnjakovici, svako ko zivi u centru je eto sljego sa sela. :-)
Jos jedan od sa-x bisera.
Svako ko živi u centru grada je iskompleksiran. Provjereno. :mrgreen: :sax:
ih da ti je da znas i da zivis u centru grada.. bio bi isti ali srecom ne zivis pa nisi komplexas hahaha :lol: :lol:
komplexas je onaj obicno koji pati za necim npr da zivi u centru grada a ne moze niti ce imati kad priliku moze samo da divlja ispod mog prozora.. ups jos malo ni to nece biti moguce heheh barem ne od 00 hahaha :lol: :lol:
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#117 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by alica.k »

svidja mi se ova tema :)
ne treba gusit nikakav nocni zivot al treba imat obzira...
Goblin
Posts: 320
Joined: 23/07/2011 13:14

#118 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by Goblin »

maximilijana wrote:Zakon o javnom redu i miru („Službene novine Kantona Sarajevo”, broj 9/99) Članak 3. sve fino jasno kaze :) nema nikakvih aneksa na taj zakon (tipa ne vazi u slucaju SFFa :) )
Ovaj zakon je .... Takav zakon nije u interesu grada Sarajeva,treba to pod hitno mjenjati a protiv onoga ko je donio ovaj zakon podici krivicnu prijavu :x :x :x
Dialer
Posts: 928
Joined: 06/05/2010 09:42

#119 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by Dialer »

Nocni zivot nije sporovodjenja seljakluka po parkovima i to. Sjednes u kafanu i zalomi ga pasa.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#120 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by kokuz_sa »

stochar wrote:problem je sto se kod nas sve 'kaubojski' radi. to se sve fino moze regulisati. doda se u zakon o javnom redu i miru na neke od stavki '...osim ako se ne radi o manifestaciji od znacaja za Kanton Sarajevo. U tom slucaju postupice se po pravilniku o manifestacijama d javnog znacaja za KS'.

U pravilniku se fino definise sta jemanifestacija od javnog znacaja, kako ce se u tom periodu praviti izuzeci od pojedinih clanova zakona, kako da organizator konkurise za tu manifestaciju, koje su njegove obaveze, odgovornost, na koncu koliko da uplati u budzet sto ce se zbog njega angazovati dodatno osiguranje, policija...

ali, jok, kod nas se to odredjuje po babi i stricevima, policija sad zabranjuje, sad ne zabranjuje, jedne rastjeruje drugima dopusta da rade sta hoce, sistema ni na vidiku, i tu nastaje cista pizdarija.
mozes li nabrojat javni znacaj od SFF-a
ja jedini znacaj vidim sto eto bar po tome nekad ce neko znat d apostoji BIH u svijetu..tj procitat ce u nekoj brosuri..
a glavni javni znacaj je da se obogate oni kafici okolo
stranci i kad dodju ne ostavljaju pare kod nas jer SFF svima im snosi sve troskove i onda ih odvede kod komsija u dubrovnik da dole trose eure
to ih npr ne mogu na vlasic odvesti ili npr na plivsko jezero..nista manje nije ljepo od dubrovnika..nego daj primi iz budzeta pare za SFF i onda zakupi vilu u dubrovniku i da se moze tefericiti dole..
maximilijana
Posts: 509
Joined: 11/01/2006 23:44

#121 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by maximilijana »

Dialer wrote:Nocni zivot nije sporovodjenja seljakluka po parkovima i to. Sjednes u kafanu i zalomi ga pasa.
u kafanama koje imaju dozvolu da rade iza 00:00 (placa se naravno) medjutim kod nas pola kafana nema to..i ne sjecam se da je ijedna kafana izdala fiskalni racun..i da zauzimanje javne povrsine ispred opere, masha, pink hjudinija (kak se vec zove ) isto se nije platilo..
sistem jednostavan..plati pa se klati... :)
lako je gazdi ugasiti muziku ali to sto se mi ne znamo ponasati na javnim mjestima iza ponci to je vec nas problem tu ni jedna kazna niti jedan zakon ne moze pomoci :D pravite naaas ponovoooo :)
User avatar
makkaj
Posts: 222
Joined: 27/10/2009 12:04
Location: kod mene

#122 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by makkaj »

Jedan001 wrote:
makkaj wrote:
ladyblue18 wrote:Koji ste vi pametnjakovici, svako ko zivi u centru je eto sljego sa sela. :-)
Jos jedan od sa-x bisera.
Svako ko živi u centru grada je iskompleksiran. Provjereno. :mrgreen: :sax:
ih da ti je da znas i da zivis u centru grada.. bio bi isti ali srecom ne zivis pa nisi komplexas hahaha :lol: :lol:
komplexas je onaj obicno koji pati za necim npr da zivi u centru grada a ne moze niti ce imati kad priliku moze samo da divlja ispod mog prozora.. ups jos malo ni to nece biti moguce heheh barem ne od 00 hahaha :lol: :lol:
Definisao si kompleksaša...a evo jedna moja definicija: GLUP je onaj koji ne shvati očigledni sarkazam. A ako ćemo tjerati mak na konac svojim postom si pokazao svu svoju malograđanštinu, o ti čiji je brlog tik do vječne vatre, tako da nema potrebe da ti nešto specijalno repliciram, niti da se spuštam na taj nivo.Over and out.
maximilijana
Posts: 509
Joined: 11/01/2006 23:44

#123 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by maximilijana »

http://www.tip.ba/2011/07/07/produzeno- ... -podrucju/

primjer u Tuzli..moglo se to tako kod nas uraditi :D
User avatar
bandini
Posts: 1339
Joined: 18/05/2011 10:01
Location: dimenzija X

#124 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by bandini »

Dialer wrote:Nocni zivot nije sporovodjenja seljakluka po parkovima i to. Sjednes u kafanu i zalomi ga pasa.

jesi ti dobre glave
nemaju svi 30 maraka da potrose za noc
ti ako si neki guzonja ajd slobodno u kafanu i to najskuplju
i zajebaji raju koja cugaju u parku
bijednici nemaju para pa moraju u park, niza rasa
nije ti lako fakat
User avatar
bandini
Posts: 1339
Joined: 18/05/2011 10:01
Location: dimenzija X

#125 Re: Da li treba gušiti noćni život Sarajeva za vrijeme SFF?

Post by bandini »

kokuz_sa wrote:
stochar wrote:problem je sto se kod nas sve 'kaubojski' radi. to se sve fino moze regulisati. doda se u zakon o javnom redu i miru na neke od stavki '...osim ako se ne radi o manifestaciji od znacaja za Kanton Sarajevo. U tom slucaju postupice se po pravilniku o manifestacijama d javnog znacaja za KS'.

U pravilniku se fino definise sta jemanifestacija od javnog znacaja, kako ce se u tom periodu praviti izuzeci od pojedinih clanova zakona, kako da organizator konkurise za tu manifestaciju, koje su njegove obaveze, odgovornost, na koncu koliko da uplati u budzet sto ce se zbog njega angazovati dodatno osiguranje, policija...

ali, jok, kod nas se to odredjuje po babi i stricevima, policija sad zabranjuje, sad ne zabranjuje, jedne rastjeruje drugima dopusta da rade sta hoce, sistema ni na vidiku, i tu nastaje cista pizdarija.
mozes li nabrojat javni znacaj od SFF-a
ja jedini znacaj vidim sto eto bar po tome nekad ce neko znat d apostoji BIH u svijetu..tj procitat ce u nekoj brosuri..
a glavni javni znacaj je da se obogate oni kafici okolo
stranci i kad dodju ne ostavljaju pare kod nas jer SFF svima im snosi sve troskove i onda ih odvede kod komsija u dubrovnik da dole trose eure
to ih npr ne mogu na vlasic odvesti ili npr na plivsko jezero..nista manje nije ljepo od dubrovnika..nego daj primi iz budzeta pare za SFF i onda zakupi vilu u dubrovniku i da se moze tefericiti dole..
ti se uhvatio stranaca ko pjan plota
eto dodje par klinaca iz njemacke da se provede par dana ovdje i to im sve plati SFF
stvarno si kralj ako tako mislis, a kako pises ispada da je tako
sve sto treba da urade je da odu do purivatre i kazu mi dosli ajd nam plati smjestaj i sve ostalo
dodje tona strendzera koji veze nemaju sa festivalom, dolaze cisto da se zabave i placaju sami sebi
mozes li skontat nesto tako jednostavno????
Locked