Da li ste znali o Izraelu?

Locked
necko_sa
Posts: 95
Joined: 12/08/2006 02:05
Location: Sarajevo

#1 Da li ste znali o Izraelu?

Post by necko_sa »

- Da li ste znali da svi oni koji nisu židovi, a žive u Izraelu, ne mogu u toj državi kupiti niti pak iznajmiti zemlju. - Da li ste znali da su registarske tablice Palestinaca u Izraelu u boji, kako bi se židovi mogli razlikovati od ostalih?
- Da li ste znali da se Jerusalem - i istočni i zapadni dio - od cijele svjetske zajednice, uključujući i USA, smatra okupiranom teritorijom, a ne dijelom Izraela? - Da li ste znali da je Izrael 85% resursa vode dodijelio židovima, dok se preostalih 15% dijeli na sve Palestince? Na primjer, u Hebronu 85% vode je dato za 400 židovskih doseljenika, dok preostalih 15% mora biti podijeljeno medju 120000 palestinaca koji žive u Hebronu.
- Da li ste znali da USA svake godine Izraelu dodjeli pomoć u visini od 5 milijardi dolara? - Da li ste znali da godišnja pomoc Amerike Izraelu nadmašuje pomoć koju Amerika daje čitavom afričkom kontinentu?
- Da li ste znali da je Izrael jedina zemlja na Srednjem istoku koja ima atomsko oružje?
- Da li ste znali da je Izrael jedina zemlja na Bliskom istoku koja je odbila da potpise sporazum o nuklearnoj proliferaciji, uskrativši sa svoje strane gostoprimstvo medjunarodnim inspektorima?
- Da li ste znali da je Izrael okupirao dvije suverene nacije ( Liban i Siriju ), uprkos rezolucija viječa Ujedinjenih nacija?
- Da li ste znali da je Izrael decenijama trenirao i plačene ubice slao u druge zemlje, kako bi tamo ubijali izraelske političke neprijatelje?
- Da li ste znali da su visoko rangirani vojni oficiri u izraelskim snagama odbrane, javno dozvoljavali da se nad nenaoružanim ratnim zatvorenicima provode egzekucije od strane IDF-a?
- Da li ste znali da je Izrael odbio da procesuira svoje vojnike koji su priznali da su vršili egzekucije nad ratnim zarobljenicima?
- Da li ste znali da Izrael konfiskuje bankovne račune, biznis i zemlju, odbijajući da plati odštetu onima kojima je konfiskovana imovina?
- Da li ste znali da je Izrael digao u zrak američko diplomatsko predstavništvo u Egiptu, i da su u medjunarodnim vodama napali američki brod, ubivši 33, a ranivši 177 američkih mornara?
- Da li ste znali da je prema nedavnoj anketi magazina Fortune, koja je provedena u Vašingtonu, obznanjeno da drugi po snazi lobi u Americi ima izraelski AIPAC?
- Da li ste znali da Izrael postoji uprkos 69 rezolucija vijeca UN?
- Da li ste znali da je današnji Izrael prisvojio vise od 400 sada nestalih palestinskih sela, i da je davši im nova izraelska imena promijenio njihov fizički izgled, prekrivši tako tragove svoje rabote?
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#2 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by klixober »

Nema pravde u svijetu,jedna nepravda stvara drugu.Evropske sile da bi oprale ljagu sa sebe zbog genocida nad Jevrejima,poklanjaju im drzavu u sred arapske teritorije.Tako jedan human cilj-da narod koji je u 2. svj. ratu toliko propatio dobije svoju drzavu,postane nova nepravda koja uzrokuje nove zlocine i nova protjerivanja nevinih ljudi.
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#3 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by bosan »

Znam ,al kakve fajde ima od tog .
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#4 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by WizzardFromBOZ »

necko_sa wrote:- Da li ste znali da svi oni koji nisu židovi, a žive u Izraelu, ne mogu u toj državi kupiti niti pak iznajmiti zemlju. - Da li ste znali da su registarske tablice Palestinaca u Izraelu u boji, kako bi se židovi mogli razlikovati od ostalih?
- Da li ste znali da se Jerusalem - i istočni i zapadni dio - od cijele svjetske zajednice, uključujući i USA, smatra okupiranom teritorijom, a ne dijelom Izraela? - Da li ste znali da je Izrael 85% resursa vode dodijelio židovima, dok se preostalih 15% dijeli na sve Palestince? Na primjer, u Hebronu 85% vode je dato za 400 židovskih doseljenika, dok preostalih 15% mora biti podijeljeno medju 120000 palestinaca koji žive u Hebronu.
- Da li ste znali da USA svake godine Izraelu dodjeli pomoć u visini od 5 milijardi dolara? - Da li ste znali da godišnja pomoc Amerike Izraelu nadmašuje pomoć koju Amerika daje čitavom afričkom kontinentu?
- Da li ste znali da je Izrael jedina zemlja na Srednjem istoku koja ima atomsko oružje?
- Da li ste znali da je Izrael jedina zemlja na Bliskom istoku koja je odbila da potpise sporazum o nuklearnoj proliferaciji, uskrativši sa svoje strane gostoprimstvo medjunarodnim inspektorima?
- Da li ste znali da je Izrael okupirao dvije suverene nacije ( Liban i Siriju ), uprkos rezolucija viječa Ujedinjenih nacija?
- Da li ste znali da je Izrael decenijama trenirao i plačene ubice slao u druge zemlje, kako bi tamo ubijali izraelske političke neprijatelje?
- Da li ste znali da su visoko rangirani vojni oficiri u izraelskim snagama odbrane, javno dozvoljavali da se nad nenaoružanim ratnim zatvorenicima provode egzekucije od strane IDF-a?
- Da li ste znali da je Izrael odbio da procesuira svoje vojnike koji su priznali da su vršili egzekucije nad ratnim zarobljenicima?
- Da li ste znali da Izrael konfiskuje bankovne račune, biznis i zemlju, odbijajući da plati odštetu onima kojima je konfiskovana imovina?
- Da li ste znali da je Izrael digao u zrak američko diplomatsko predstavništvo u Egiptu, i da su u medjunarodnim vodama napali američki brod, ubivši 33, a ranivši 177 američkih mornara?
- Da li ste znali da je prema nedavnoj anketi magazina Fortune, koja je provedena u Vašingtonu, obznanjeno da drugi po snazi lobi u Americi ima izraelski AIPAC?
- Da li ste znali da Izrael postoji uprkos 69 rezolucija vijeca UN?
- Da li ste znali da je današnji Izrael prisvojio vise od 400 sada nestalih palestinskih sela, i da je davši im nova izraelska imena promijenio njihov fizički izgled, prekrivši tako tragove svoje rabote?
sad sve znamo, osim sto ne znamo odakle ti to znas... ;-)
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#5 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by Fair Life »

WizzardFromBOZ wrote:sad sve znamo, osim sto ne znamo odakle ti to znas... ;-)
:lol: :lol:

Direktno sa vrela mudrosti...

http://--- NO LINKS ---/index.php?opti ... &Itemid=96
User avatar
DiplomataSaSela
Posts: 1044
Joined: 20/10/2004 23:51

#6 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by DiplomataSaSela »

Fair Life wrote:
WizzardFromBOZ wrote:sad sve znamo, osim sto ne znamo odakle ti to znas... ;-)
:lol: :lol:

Direktno sa vrela mudrosti...

http://--- NO LINKS ---/index.php?opti ... &Itemid=96
A sta je ovdje toliko smijesno...osim ako ti kao vjerni posjetilac islambosne vidis nesto sto drugi ne vide...
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#7 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by Citizen-X »

Fair Life wrote:
WizzardFromBOZ wrote:sad sve znamo, osim sto ne znamo odakle ti to znas... ;-)
:lol: :lol:

Direktno sa vrela mudrosti...

http://--- NO LINKS ---/index.php?opti ... &Itemid=96
Ja ne znam cemu se ti smijes matere mi.

Pogotovo uzevsi u obzir da si i sam bio zrtva gotovo iste nacifasistoidne politike koja te je trpala u kazamate, mucila i ponizavala zbog apsolutno istog razloga.

Nekad zaista nisi jasan, me's'cini ni sam sebi - "il' bi pos'o il' bi dos'o".

Pozdrav!
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#8 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by feral.tribune »

Fair Life wrote:
WizzardFromBOZ wrote:sad sve znamo, osim sto ne znamo odakle ti to znas... ;-)
:lol: :lol:

Direktno sa vrela mudrosti...

http://--- NO LINKS ---/index.php?opti ... &Itemid=96
Ako je ono sve tacno ( ne ulazim u to nije moje polje slabo poznajem tu materiju ) dakle ako je tacno zar je bitan izvor ( " vrelo mudrosti " ) Ako je 2 + 2 = 4 zar je bitno ko to kaze ?
p.s. nikad nisam posjetio tu stranicu ww islambosna jer niti imam vremena za tolike forume niti me intresuje ali bi volio znati cemu takva reakcija na sam spomen .Jedu ljude ti islamisti ? ! sta rade ?
redondo72
Posts: 336
Joined: 07/05/2008 19:26

#9 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by redondo72 »

Evo kako je jedan bloger opisao odnose između Palestine i Izraela.

Zamislite da u vašu trosobnu kuću dodje podstanar. Uredno plati zakup za jednu sobu i krene tu da stanuje. Onda posle par meseci krenu da mu stižu rodjaci, i da se naseljavaju u vašoj kući. U početku su čak ljubazni prema vama, ali polako počinju da se šire po kući i vama postaje vrlo neprijatno. (1880-1940)

Onda najednom, blitz-kriegom, podstanar zauzima još jednu sobu, predsoblje, kuhinju i kupatilo, i to proglašava svojom teritorijom(1948). Vi naravno vidite da imate posla sa budalom, te brže-bolje pozovete susede da vam pomognu da budalu izbacite napolje. No, podstanari, ojačani novčanom pomoći iz dijaspore, pokažu se kao ratoborni, i uspeju da se odbrane, izbacivši vašu baku iz zauzete sobe, ali zadržavši sve njene stvari. Vi se obratite sudu za pomoć, no sud presudi da morate da živite zajedno, jer su podstanarevi preci, pre 2500 godina, živeli u tom istom regionu zajedno sa vašim precima.

Vi se malo presabete, vidite da vas kradu na rodjene oči, pa opet krenete na drznika (1967), ali ovog puta je drznik ne samo ojačao, već je i napravio koaliciju sa lokalnim mafijašima (USA) koji su ga snabdeli oružjem i tehnikom. U ovom sukobu se drznik ne samo odbrani, već vam okupira i preostali deo kuće, deo vaše porodice iseli napolje, u dvorište, a deo kod košije. Vi se obratite sudu (UN) koji donese odluku u vašu korist, medjutim podstanar ne haje za odluke suda, jer ima podršku mafije. Ne samo što neće da izadje iz okupiranih teritorija, već tamo naseljava i svoje rodjake, iako je to izričito zabranjeno Ženevskom konvencijom o ljudskim pravima u ratu.

Vi i dalje pokušavate da se borite pravnim sredstvima, 10-20 godina čekate da vas neko sasluša i podrži, ali shvatate da se podstanar jako dobro snalazi u medijima, i da vaše pokušaje da povratite sopstvenu kuću vešto plasira kao divljačke porive za tudjim životima. Dakle ne samo da ste žrtva, već i ceo svet misli da ste nasilnik. Deca vam rastu u podrumu, rodjaci u dvorištu i kod suseda. S vremenom frustracija postaje tolika, da vas izdaje racionalnost, i da jednostavno tog podstanara, kad god ga vidite, bar gadjate kamenom. Ipak, podstanar je toliko ojačao da vam na svaki kamen odgovara raketnim napadom. Vaši rodjaci iz dvorišta (Gaza) takodje bace po koji kamen u prozor, ali podstanar opet odgovara bazukom.

U jednom trenutku deo vaše familije koji već decenijama živi kod suseda (Liban), iz svog dvorišta baci kamen dva, ali vaš podstanar ne samo da odgovori raketama, već uleti u susedovo dvorište, zauzme pola dvorišta i pola kuće, poruši svu infrastrukturu u okupiranom delu, i pobije vam pola familije (1982). U tom okupiranom delu ostane još 20 godina, i onda se povuče, očekujući da ce ovi jadnici koji su preživeli da se pomire sa tolikom nepravdom i da nastave svoj zivot poštujući bahatog podstanara i njegovu verziju “pravde”.

Šta su vaši sledeći koraci? U svojoj kući ste potpuno izolovani, i podstanar vam daje ili ne daje dozvolu da izadjete na ulicu. Deca vam odrastaju u bedi i izolaciji, napajajući se mržnjom prema okupatoru. Medju njima se nadju i dovoljno očajni koji se opašu eksplozivom i utrče kod okupatora u sobu. Vi više ne možete ni da razmišljate normalno, jer se sa okupatorom susrećete svakodnevno, i on vam svakog dana jasno stavlja do znanja da iz vaše kuće neće izaći, i da treba da budete srećni što ste uopšte tu gde jeste.

Obratite sad pažnju na nastupajući krešendo. Palestinci na kraju pristanu na kradju i kažu – OK, zadržite taj deo kuće koji ste okupirali ’48, ali izadjite iz ostatka kuće i hajde da više završimo s tim (1991).

Važi, kaze osioni podstanar, ali prvo da smirite te bombaše, da se demokratizujete i uljudite, da javno priznate našu državu, da napravite i pošaljete spejs-šatl na Mars, da iskorenite glad na planeti, da od pustinje napravite žitnicu, i da se od Libana preko Sirije, Jordana, Gaze i Egipta svi uhvatite u jedno kolo prijateljstva sa nama, ali da mi sviramo, taktiramo i kažnjavamo one koji se sa nedovoljno iskrene ljubavi osmehuju prema nama.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#10 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by Fair Life »

Citizen-X wrote:Ja ne znam cemu se ti smijes matere mi.
Izvoru!
Od izvora dva putica... vode na tri strane.
Citizen-X wrote:Pogotovo uzevsi u obzir da si i sam bio zrtva gotovo iste nacifasistoidne politike koja te je trpala u kazamate, mucila i ponizavala zbog apsolutno istog razloga.
Uradio sam sve sto sam smatrao za potrebno... svjedocio u Hagu...
I sta bih sad po tebi ja jos trebao uraditi... ??
Citizen-X wrote:Nekad zaista nisi jasan, me's'cini ni sam sebi - "il' bi pos'o il' bi dos'o".
Tek sam stig'o...
Citizen-X wrote:Pozdrav!
Otpozdrav!
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#11 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by WizzardFromBOZ »

feral.tribune wrote:
Fair Life wrote:
WizzardFromBOZ wrote:sad sve znamo, osim sto ne znamo odakle ti to znas... ;-)
:lol: :lol:

Direktno sa vrela mudrosti...

http://--- NO LINKS ---/index.php?opti ... &Itemid=96
Ako je ono sve tacno ( ne ulazim u to nije moje polje slabo poznajem tu materiju ) dakle ako je tacno zar je bitan izvor ( " vrelo mudrosti " ) Ako je 2 + 2 = 4 zar je bitno ko to kaze ?
p.s. nikad nisam posjetio tu stranicu ww islambosna jer niti imam vremena za tolike forume niti me intresuje ali bi volio znati cemu takva reakcija na sam spomen .Jedu ljude ti islamisti ? ! sta rade ?
vidi se da je nisi posjetio...

onako uzgred, farukova webstranica je jos prije nekoliko godina bila izlistana na listi najvecih svjetskih "hate websites"
Last edited by WizzardFromBOZ on 23/05/2008 08:46, edited 1 time in total.
User avatar
cheguevara_k1
Posts: 531
Joined: 19/04/2004 02:35

#12 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by cheguevara_k1 »

Sve to sto je pobrojano, znao sam. Sve to sam naucio u Izraelu. Dusa me boli kad vidim kako tenkovima jure na palestinsku sirotinju... Ali...
Da je Bog dao lijepe srece pa da okupiraju sve arapske zemlje, da im i dusu uzmu jer su go*na obicna kojima je nafta udarila u glavu. Koliko je oko Izraela arapskih zemalja ?? I to dobro naoruzanih i opremljenih ( za Siriju i Egipat znam provjereno, a da ne spominjem Jordan i Iran ). Umjesto da se dogovore pa da ih pregaze, stoka sirijsko egipatska bi ratovala medjusobno :?
Za vrijeme izraelske agresije na Liban, sve okolne zemlje su zatvorile granice... Muslimanska braca... da ne lajem sta :sad:
UN je "ostro osudio" agresiju, pa posto su imali osnova, sto se ne digose silni Arapi da jednom za svagda rijese pitanje Izraela ???
ramudavala
Posts: 77
Joined: 16/02/2007 12:20

#13 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by ramudavala »

redondo72 wrote:Evo kako je jedan bloger opisao odnose između Palestine i Izraela.

Zamislite da u vašu trosobnu kuću dodje podstanar. Uredno plati zakup za jednu sobu i krene tu da stanuje. Onda posle par meseci krenu da mu stižu rodjaci, i da se naseljavaju u vašoj kući. U početku su čak ljubazni prema vama, ali polako počinju da se šire po kući i vama postaje vrlo neprijatno. (1880-1940)

Onda najednom, blitz-kriegom, podstanar zauzima još jednu sobu, predsoblje, kuhinju i kupatilo, i to proglašava svojom teritorijom(1948). Vi naravno vidite da imate posla sa budalom, te brže-bolje pozovete susede da vam pomognu da budalu izbacite napolje. No, podstanari, ojačani novčanom pomoći iz dijaspore, pokažu se kao ratoborni, i uspeju da se odbrane, izbacivši vašu baku iz zauzete sobe, ali zadržavši sve njene stvari. Vi se obratite sudu za pomoć, no sud presudi da morate da živite zajedno, jer su podstanarevi preci, pre 2500 godina, živeli u tom istom regionu zajedno sa vašim precima.

Vi se malo presabete, vidite da vas kradu na rodjene oči, pa opet krenete na drznika (1967), ali ovog puta je drznik ne samo ojačao, već je i napravio koaliciju sa lokalnim mafijašima (USA) koji su ga snabdeli oružjem i tehnikom. U ovom sukobu se drznik ne samo odbrani, već vam okupira i preostali deo kuće, deo vaše porodice iseli napolje, u dvorište, a deo kod košije. Vi se obratite sudu (UN) koji donese odluku u vašu korist, medjutim podstanar ne haje za odluke suda, jer ima podršku mafije. Ne samo što neće da izadje iz okupiranih teritorija, već tamo naseljava i svoje rodjake, iako je to izričito zabranjeno Ženevskom konvencijom o ljudskim pravima u ratu.

Vi i dalje pokušavate da se borite pravnim sredstvima, 10-20 godina čekate da vas neko sasluša i podrži, ali shvatate da se podstanar jako dobro snalazi u medijima, i da vaše pokušaje da povratite sopstvenu kuću vešto plasira kao divljačke porive za tudjim životima. Dakle ne samo da ste žrtva, već i ceo svet misli da ste nasilnik. Deca vam rastu u podrumu, rodjaci u dvorištu i kod suseda. S vremenom frustracija postaje tolika, da vas izdaje racionalnost, i da jednostavno tog podstanara, kad god ga vidite, bar gadjate kamenom. Ipak, podstanar je toliko ojačao da vam na svaki kamen odgovara raketnim napadom. Vaši rodjaci iz dvorišta (Gaza) takodje bace po koji kamen u prozor, ali podstanar opet odgovara bazukom.

U jednom trenutku deo vaše familije koji već decenijama živi kod suseda (Liban), iz svog dvorišta baci kamen dva, ali vaš podstanar ne samo da odgovori raketama, već uleti u susedovo dvorište, zauzme pola dvorišta i pola kuće, poruši svu infrastrukturu u okupiranom delu, i pobije vam pola familije (1982). U tom okupiranom delu ostane još 20 godina, i onda se povuče, očekujući da ce ovi jadnici koji su preživeli da se pomire sa tolikom nepravdom i da nastave svoj zivot poštujući bahatog podstanara i njegovu verziju “pravde”.

Šta su vaši sledeći koraci? U svojoj kući ste potpuno izolovani, i podstanar vam daje ili ne daje dozvolu da izadjete na ulicu. Deca vam odrastaju u bedi i izolaciji, napajajući se mržnjom prema okupatoru. Medju njima se nadju i dovoljno očajni koji se opašu eksplozivom i utrče kod okupatora u sobu. Vi više ne možete ni da razmišljate normalno, jer se sa okupatorom susrećete svakodnevno, i on vam svakog dana jasno stavlja do znanja da iz vaše kuće neće izaći, i da treba da budete srećni što ste uopšte tu gde jeste.

Obratite sad pažnju na nastupajući krešendo. Palestinci na kraju pristanu na kradju i kažu – OK, zadržite taj deo kuće koji ste okupirali ’48, ali izadjite iz ostatka kuće i hajde da više završimo s tim (1991).

Važi, kaze osioni podstanar, ali prvo da smirite te bombaše, da se demokratizujete i uljudite, da javno priznate našu državu, da napravite i pošaljete spejs-šatl na Mars, da iskorenite glad na planeti, da od pustinje napravite žitnicu, i da se od Libana preko Sirije, Jordana, Gaze i Egipta svi uhvatite u jedno kolo prijateljstva sa nama, ali da mi sviramo, taktiramo i kažnjavamo one koji se sa nedovoljno iskrene ljubavi osmehuju prema nama.
odličan post :!: :!:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#14 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by Alfons Kauders »

izrael i palestina se u arapskom svijetu koriste vec 60 godina kako bi despotski vladari opravdali svoju perverznu korumpiranost i nesposobnost... :D vazda je neko drugi kriv sto im je narod gladan, dok seici vozaju rollsove i lete u privatnim avionima, sirotinja se hrani mrznjom prema izraelcima :D super sistem kad je narod glup i nepismen... :D

mi tek pocinjemo s tom praksom, kaskamo cak i za beduinima... :D isfurale se lokalne babaroge, pa presli na cifute :D
redondo72
Posts: 336
Joined: 07/05/2008 19:26

#15 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by redondo72 »

E majstore nije ti to baš tako jednostavno. Znaš li da npr. Turska ima potpisan bilateralni sporazum sa Izraelom o nenapadanju i to na rok od 100 godina.
Pre neki dan upoznah 2 Palestinca. Jedan je neurohirurg drugi se bavi investicionim bankarstvom. Obojica iz Jafe... dakle izbeglice. Ovaj lekar se muči godinama, ovde naravno ne može da dobije posao iako mu je struka tražena i deficitarna, eventualno ga zovu na honorar - ugovor o radu... probao čovek i u Emiratima, Katru, Bahrejnu... mrka kapa... a arapski maternji. Muče se ljudi samo tako. Tuga.

@ Alfons - Palenstinski narod nije nepismen. Verovatno nisi znao, ali Palestinci imaju procentualno najveći broj ljudi sa fakultetskim diplomama.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#16 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by Alfons Kauders »

redondo72 wrote:E majstore nije ti to baš tako jednostavno. Znaš li da npr. Turska ima potpisan bilateralni sporazum sa Izraelom o nenapadanju i to na rok od 100 godina.
Pre neki dan upoznah 2 Palestinca. Jedan je neurohirurg drugi se bavi investicionim bankarstvom. Obojica iz Jafe... dakle izbeglice. Ovaj lekar se muči godinama, ovde naravno ne može da dobije posao iako mu je struka tražena i deficitarna, eventualno ga zovu na honorar - ugovor o radu... probao čovek i u Emiratima, Katru, Bahrejnu... mrka kapa... a arapski maternji. Muče se ljudi samo tako. Tuga.

@ Alfons - Palenstinski narod nije nepismen. Verovatno nisi znao, ali Palestinci imaju procentualno najveći broj ljudi sa fakultetskim diplomama.
nemoj misliti da zanemarujem katastrofalne uslove pod kojima zive palestinci, kako u samoj palestini, tako i u izbjeglistvu...

problem je sto ih "braca" arapi ne jebu ni 2% i samo gledaju na svoju guzicu, dok ovi jadnici crkavaju ko kerovi... zato su mi arapi i zgadili za sva vremena... a nasi mamlazi misle da ce eto nama pomoci, dok dole pustaju da im bracu ubijaju 60 godina kao muhe...

znam da su palestinci i libanonci najobrazovaniji u regiji... al dzaba im kad nemaju ledja...
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#17 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by callmethebreeeze »

cheguevara_k1 wrote:Sve to sto je pobrojano, znao sam. Sve to sam naucio u Izraelu. Dusa me boli kad vidim kako tenkovima jure na palestinsku sirotinju... Ali...
Da je Bog dao lijepe srece pa da okupiraju sve arapske zemlje, da im i dusu uzmu jer su go*na obicna kojima je nafta udarila u glavu. Koliko je oko Izraela arapskih zemalja ?? I to dobro naoruzanih i opremljenih ( za Siriju i Egipat znam provjereno, a da ne spominjem Jordan i Iran ). Umjesto da se dogovore pa da ih pregaze, stoka sirijsko egipatska bi ratovala medjusobno :?
Za vrijeme izraelske agresije na Liban, sve okolne zemlje su zatvorile granice... Muslimanska braca... da ne lajem sta :sad:
UN je "ostro osudio" agresiju, pa posto su imali osnova, sto se ne digose silni Arapi da jednom za svagda rijese pitanje Izraela ???
dizlali su se par puta pa su dobili po, da ne lajem... to, naravno nije rijesenje, bar po meni. a ne mogu se "dizati"
zato sto je izrael clanica un-a ;-) zato sto se izrael "pomirio" sa vecinom komsija, evo je nedavno pocelo dogovaranje i sa sirijom. ;-) zato sto je izrael u ocima svijeta jedina demokratija u tom regionu iako diskriminiraju arape i kradu im zemlju da bi pravili nelegalna naselja :-) ;-) zato sto je mnogim palestincima koji zive u izraelu bolje tamo nego u mnogim bratskim, komsijskim zemljama ;-) (vidi kako ih tretiraju u jordanu, znas i sam za zid izmedju gaze i egipta, i da ne nabrajamo dalje) ;-) zato sto svijet osjeca krivicu nakon holokausta i nece nikada, ali nikad dozvoliti da se izraelu nesto desi ;-) zato sto je izrael svjetlosnim godinama ispred svojih komsija kada je ekonomski, tehnoloski i svaki drugi razvoj u pitanju i zato im se treba skinuti kapa. ;-) mozda bi plaestincima bilo bolje kada bi se zemlje iz okruzenja istinski demokratizovale. ne pije puno vode kada egipat vrsti torturu nad svojim stanovnistvom, progone clanove "muslimanskog bratstva" i drugih organizacije, a istovremeno upiru prstom na izrael kad ovi krse ljudska prava. i tako dalje.

treba raditi na stvaranju jake palestinske drzave, ali sve i da se stvori nesto nalik na drzavu mozda ce im biti ko libancima, preslabi ce biti da se odupru svim silama iz regije koji ce ih koristiti kao marionete.
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#18 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by Stari »

Eh...taman sam htio reci da je ovaj mladi kubanac izgleda ...ili previse mlad pa se ne sjeca...ili je preskocio neke lekcije iz moderne istorije tog prostora o kojem pise.


Dragi che-ge-vara ...uvazeni callmetheebreeze je fina osoba i nece da bude vulgaran ...ali mene nista ne sprijecava u tome (premda sam i ja fin)...dakle zadnji put da im je to palo napamet se desilo ljeta gospodnjeg 1967 .... pa su im Izraelci u roku od 7-dana .... guzu rastimovali tako generalno da ni dan -danas na njoj ne mogu sjediti...malo je falilo (da se u prvom redu SSSR nije poceo buniti) pa da i Egipat i Sirija ...odu u milokliz krasni ..i to trajno.

Od tada pa do danas omjer vojne moci se nije promijenio ...neprotiv ...Izrael je danas jos jaci no sto je onda bio ....pojeo bi ih za dorucak ...samo da krenu...samo sto ovog puta nema SSSR -a koji bi izvrsio pritisak na amere da ih zaustave...po mojim procjenama ...za 2 mjeseca bi Izraelska vojska bila pred Kairom i Damaskom...a za Aman joj ne bi trebalo vise od par dana.

Neko ti je izgleda dragi che - gevara presutio neke vrlo vazne stvari u vezi tih drzavica koje ti smatras mnogo jakim...Radi se naime o banana-drzavama koje samo sto se nisu srusile ...same od sebe
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#19 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by Alfons Kauders »

Stari wrote:Eh...taman sam htio reci da je ovaj mladi kubanac izgleda ...ili previse mlad pa se ne sjeca...ili je preskocio neke lekcije iz moderne istorije tog prostora o kojem pise.


Dragi che-ge-vara ...uvazeni callmetheebreeze je fina osoba i nece da bude vulgaran ...ali mene nista ne sprijecava u tome (premda sam i ja fin)...dakle zadnji put da im je to palo napamet se desilo ljeta gospodnjeg 1967 .... pa su im Izraelci u roku od 7-dana .... guzu rastimovali tako generalno da ni dan -danas na njoj ne mogu sjediti...malo je falilo (da se u prvom redu SSSR nije poceo buniti) pa da i Egipat i Sirija ...odu u milokliz krasni ..i to trajno.

Od tada pa do danas omjer vojne moci se nije promijenio ...neprotiv ...Izrael je danas jos jaci no sto je onda bio ....pojeo bi ih za dorucak ...samo da krenu...samo sto ovog puta nema SSSR -a koji bi izvrsio pritisak na amere da ih zaustave...po mojim procjenama ...za 2 mjeseca bi Izraelska vojska bila pred Kairom i Damaskom...a za Aman joj ne bi trebalo vise od par dana.

Neko ti je izgleda dragi che - gevara presutio neke vrlo vazne stvari u vezi tih drzavica koje ti smatras mnogo jakim...Radi se naime o banana-drzavama koje samo sto se nisu srusile ...same od sebe
kojih 2 mjeseca ? ni 2 hefte stari... :D arapski moto kada je rat u pitanju je "vazno je ucestvovati"... :D a arapske oruzane snage kraj izraelskih izgledaju kao malo bolje opremljena policijska jedinica... :D izraelci imaju preko 500 najmodernijih aviona; 16tke, 16tke, dobar dio njih u najjacim "i" izvedbama, pripremljenim iskljucivo za izrael... tu je i nekoliko hiljada merkava, desetine borbenih helikoptera i oko 200 nuklearki na jericho balistickim raketama... :D na stranu tehnologija, izraelski vojnici slove za najbolje obucene na svijetu... :D dok arapi svoje oficire biraju po porodicnim vezama... nesto ko kod nas... :D
saban murat
Posts: 107
Joined: 20/03/2008 11:13
Location: capajebo

#20 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by saban murat »

Da li ste znali da je Izrael jedina zemlja na Srednjem istoku koja ima atomsko oružje?
- Da li ste znali da je Izrael jedina zemlja na Bliskom istoku koja je odbila da potpise sporazum o nuklearnoj proliferaciji, uskrativši sa svoje strane gostoprimstvo medjunarodnim inspektorima?
samo nisam skontao jeli izrael na bliskom ili srednjem istoku...ili kako se kome cefne :)
a o izvoru ove price nemam komentara....
redondo72
Posts: 336
Joined: 07/05/2008 19:26

#21 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by redondo72 »

I? Treba da im se divim zbog toga? Zna se na kakav način to postižu. Ucenama, lihvarenjem, mešetarenjem..

Formula je prosta. Jevreji su shvatili da boj ne bije srce u junaka već lobi u američkom senatu i tako se ponašaju. Mito, korupcija, protežiranje su reči koje su oni demokratizovali, oprali za svoje potrebe i nazvali ih jednoznačno - lobi.
Last edited by redondo72 on 23/05/2008 10:12, edited 2 times in total.
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#22 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by bice_bice »

nebitno koji je izvor, lijepo je znati neke cinjenice koje ovako covjek ne bi sazno
User avatar
cheguevara_k1
Posts: 531
Joined: 19/04/2004 02:35

#23 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by cheguevara_k1 »

Ma nije je Izrael toliko jak vojno ( to kazem poslije 3 mjeseca iskustva u Mishmar HaNegev bazi izraelske armije, kao pripadnik instruktorskog tima ) koliko su Arapi vojno nesposobni.
Dalje, Arapi nisu jedinstveni za razliku od Izraelaca ( da ne kazem Jevreja ).
Sto se rata iz 1967. tice Izraelci su koristili mozak, za razliku od Arapa koji su koristili ruske krntije ( t34 cak i u WW2 bio zastario, a sta god sad oni pricali ti su tenkovi bili okosnica i egipatske i sirijske armije ) i ruski princip ratovanja masom i neselektivnom paljbom.
Sto se napredovanja Izraelske armije tice ( jedna od najmocnijih armija danasnjice ), kad su krenuli na Liban, dok su gazili po zenama i djeci sve je islo kao "po loju". Cim su sanduci krenuli da se vracaju kuci umjesto vojnika ( a to se desilo cim su naisli na prvi otpor Hezbolaha ) malo su se zaustavili, a onda i podvili rep pa se vratili kuci. Cini mi se da su i Srbi tako kroz Bosnu napredovali, dok nisu prvi put udarili na vojsku, a onda su krenuli u "stratesko napredovanje u kontra smjeru".
Sto se tice tih preko 500 najmodernijih borbenih aviona, u pitanju je preko 500 F16I Sufa i F4 Phantom i nesto malo Dassault Mirage 2000. Egipcani imaju isto tako preko 500 borbenih aviona ( od toga cca F16 oko 250 kom i oko 300 komada MI29 i Dassault Mirage 2000 ) i oko 150 borbenih helikoptera. Gledajuci takav odnos dolazimo opet do onog da Izrael u stvari nije sposoban, koliko su oni nesposobni.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#24 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by callmethebreeeze »

meni se cini je hizbollah :D najsupjesniji od svih arapskih drzava :D kada je ratovanje sa izraelom u pitanju. :D
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#25 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by zgembo_sa »

callmethebreeeze wrote:meni se cini je hizbollah :D najsupjesniji od svih arapskih drzava :D kada je ratovanje sa izraelom u pitanju. :D
Definitivno. U kratkom vremenu potpuno su osramotili tu "silnu" armadu...
Locked