Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Poll ended at 07/04/2011 09:25

1. Da, svakako.
71
73%
2. Ne, ovako je dobro.
26
27%
 
Total votes: 97

User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#76 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by escobar__ »

I šta, misliš da ćeš ostati zemlja okružena članicama Unije koja neće ukinuti tu praksu?

Džaba pišete šta biste vi htjeli ili ne, ono šta se u Uniji dogovore će biti primjenjeno i ovdje.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#77 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by high_volume »

escobar__ wrote:I šta, misliš da ćeš ostati zemlja okružena članicama Unije koja neće ukinuti tu praksu?

Džaba pišete šta biste vi htjeli ili ne, ono šta se u Uniji dogovore će biti primjenjeno i ovdje.
Pa, obzirom da imamo još "milion" praksi koje su različite od onih u EU pa preživljavamo sasvim normalno, ne vidim toliko jak razlog da se na taj milion ne doda još jedna :-)

Svakako, ni sve države članice EU danas nisu u zajedničkom stajalištu oko vremena, a i nakon 2021. neke će imati zimsko vrijeme, e neko ljetno, i mićemo kao i drugi, u njihovim državama pomjerati kazaljke. Pa nek i oni pomjeraju kazaljke u našoj državi, iako to nije razlog zašto sam za ostajanje na dosadašnjoj praksi.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#78 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by trambusek88 »

Ja sam se iskreno nadao da će sad biti zadnje pomjeranje jer uvijek me poremeti, i glavobolje su mi u tom periodu češće.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#79 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by high_volume »

trambusek88 wrote:Ja sam se iskreno nadao da će sad biti zadnje pomjeranje jer uvijek me poremeti, i glavobolje su mi u tom periodu češće.
A da izgubiš sat na duže vrijeme, da jednostavno ne znaš koliko je sati, bi li te i tada glava bolila?
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#80 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by mali_balon »

Koje su prednosti i mane pomjeranja sata.....meni sve isto ne primjetim razlike, dobro duze ili krace traje dan ako se ravnamo po satu, sto je dobro za ljude koji rade vani...inace....
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#81 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by tranquil »

Ukinuti ljetno, zimsko je prirodno.

Kakav duži dan kakvi bakrači, nije po ljetnom mjerenju vremena duži dan, dan uvijek isto traje, nego vi ne znate rasporediti sate.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#82 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by Nisrin »

Citala sam da su ljudi podlozniji srcanim i mozdanim udarima, promjenama raspolozenja, samoubistvima itd jer se poremeti bioritam!
Last edited by Nisrin on 07/03/2019 13:29, edited 1 time in total.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#83 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by arzuhal »

Ostaviti ovo zimsko, kada podne i jeste u 12 sati.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#84 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by Thorgerson »

tranquil wrote:Ukinuti ljetno, zimsko je prirodno.

Kakav duži dan kakvi bakrači, nije po ljetnom mjerenju vremena duži dan, dan uvijek isto traje, nego vi ne znate rasporediti sate.
Dakle, ako ja radim od 17h i imam 2h do mraka, to je isto kao i da imam 1h do pada mraka. Sta ja tu imam rasporediti? I kako. Znaci objasni mi kako je isto imati dodatnih 2h dnevnog svjetla i 1h dnevnog svjetla?

Mislim mrak kao mrak mi ne predstavlja nista, ali generalno cim se smraci, organizam automatski ide u neki drugi mod. Manje ljudi napolju, djeca idu na spavanje, itd itd.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#85 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by Thorgerson »

I takodjer posto svi pricate o tome da bi zimi sunce kasno izlazilo, imajte na umu da bi vam ljeti sunce izlazilo u 4 ujutro.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#86 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by tranquil »

Thorgerson wrote:
tranquil wrote:Ukinuti ljetno, zimsko je prirodno.

Kakav duži dan kakvi bakrači, nije po ljetnom mjerenju vremena duži dan, dan uvijek isto traje, nego vi ne znate rasporediti sate.
Dakle, ako ja radim od 17h i imam 2h do mraka, to je isto kao i da imam 1h do pada mraka. Sta ja tu imam rasporediti? I kako. Znaci objasni mi kako je isto imati dodatnih 2h dnevnog svjetla i 1h dnevnog svjetla?

Mislim mrak kao mrak mi ne predstavlja nista, ali generalno cim se smraci, organizam automatski ide u neki drugi mod. Manje ljudi napolju, djeca idu na spavanje, itd itd.
Kada ljeti "dodaš" sat dana, nije dan magično postao duži nego si taj sat oduzeo od jutra.

Dan isto traje, a ljeti nije do 18 ili 19 nego duže.

A ovaj automatski odlazak organizma u drugi mod i jeste problem sa promjenom vremena, navikneš tijelo na jedan ritam, i onda pomjeriš sat i handriš vlastiti organizam novim privikavanjem.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#87 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by Thorgerson »

tranquil wrote: Kada ljeti "dodaš" sat dana, nije dan magično postao duži nego si taj sat oduzeo od jutra.

Dan isto traje, a ljeti nije do 18 ili 19 nego duže.

A ovaj automatski odlazak organizma u drugi mod i jeste problem sa promjenom vremena, navikneš tijelo na jedan ritam, i onda pomjeriš sat i handriš vlastiti organizam novim privikavanjem.
Halo bolan, nisam u vrticu. :-) Procitaj fino sta sam napisao. Cuj eto dan ne traje duze. Ja bas konto mi hocemo da produzimo dan. Govorim o dnevnoj svjetlosti.

Nije isto ako imas dnevne svjetlosti poslije posla 2h i ako je imas jos 3h. Razumijes li sta hocu da kazem?

I mnogi naucnici su to rekli, da dnevnu svjetlost treba uskladiti sa aktivnoscu covjeka. Covjek je najaktivniji poslije podne. Porodica, prijatelji, rucak, izlasci, kupovine itd. U Britaniji su cak izracunali da bi ustedili preko 500 miliona funti samo struje. Da bi se povecala potrosnja, jer dnevna svjetlost "tjera" ljude vani, u kafice, restorane, trgovine, jutra su hladnija itd.

Je li ti ustanes ujutro u 5h i ides u shopping? :roll: Ono jelde standardno ujutro izvedes dijete oko 6h u parkic malo da se igra? Pa daj bolan, govorimo o modernom dobu i potrebama modernih ljudi. Uostalom i Rusija i Turska su uzeli ljetno i ne vidim da imaju ikakvih problema?
User avatar
Logovan
Posts: 94406
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#88 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by Logovan »

Čuj jesam li za ukidanje, normalno da jesam. :skoljka: :lol:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#89 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by tranquil »

Thorgerson wrote:
tranquil wrote: Kada ljeti "dodaš" sat dana, nije dan magično postao duži nego si taj sat oduzeo od jutra.

Dan isto traje, a ljeti nije do 18 ili 19 nego duže.

A ovaj automatski odlazak organizma u drugi mod i jeste problem sa promjenom vremena, navikneš tijelo na jedan ritam, i onda pomjeriš sat i handriš vlastiti organizam novim privikavanjem.
Halo bolan, nisam u vrticu. :-) Procitaj fino sta sam napisao. Cuj eto dan ne traje duze. Ja bas konto mi hocemo da produzimo dan. Govorim o dnevnoj svjetlosti.

Nije isto ako imas dnevne svjetlosti poslije posla 2h i ako je imas jos 3h. Razumijes li sta hocu da kazem?

I mnogi naucnici su to rekli, da dnevnu svjetlost treba uskladiti sa aktivnoscu covjeka. Covjek je najaktivniji poslije podne. Porodica, prijatelji, rucak, izlasci, kupovine itd. U Britaniji su cak izracunali da bi ustedili preko 500 miliona funti samo struje. Da bi se povecala potrosnja, jer dnevna svjetlost "tjera" ljude vani, u kafice, restorane, trgovine, jutra su hladnija itd.

Je li ti ustanes ujutro u 5h i ides u shopping? :roll: Ono jelde standardno ujutro izvedes dijete oko 6h u parkic malo da se igra? Pa daj bolan, govorimo o modernom dobu i potrebama modernih ljudi. Uostalom i Rusija i Turska su uzeli ljetno i ne vidim da imaju ikakvih problema?
Kako god. Ne znam za "mnoge naučnike", niti ko je finansirao to istraživanje koje sasvim slučajno kaže da je pomjeranje vremena ljeti bolje za potrošnju, ali znam da dnevna svjetlost uvijek isto traje, bez obzira kako mi naštimali sat, i znam to da se ja lično bolje osjećam i bolje spavam na normalnom računanju vremena, a to je tzv. "zimsko", a ne treba mi naučnik da vidim da je za svaku promjenu sata potrebno neko vrijeme da se tijelo privikne, što sugeriše da je sam koncept pomjeranja sata nešto neprirodno na šta silimo naša tijela.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#90 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by Cherry-Cherry »

Zimsko je bolje sto puta.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#91 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by Thorgerson »

tranquil wrote: Kako god. Ne znam za "mnoge naučnike", niti ko je finansirao to istraživanje koje sasvim slučajno kaže da je pomjeranje vremena ljeti bolje za potrošnju, ali znam da dnevna svjetlost uvijek isto traje, bez obzira kako mi naštimali sat, i znam to da se ja lično bolje osjećam i bolje spavam na normalnom računanju vremena, a to je tzv. "zimsko", a ne treba mi naučnik da vidim da je za svaku promjenu sata potrebno neko vrijeme da se tijelo privikne, što sugeriše da je sam koncept pomjeranja sata nešto neprirodno na šta silimo naša tijela.
Pa jel imas problema ljeti? Ok, za taj prelaz. Ali jednom kad se naviknes, ne kontam kakvih problema mozes imati? Tipa ako se uvede ljetno, onda je to to, nece biti promjena sata.

Uostalom, mi cemo se prilagoditi vecini, a mislim da je vecina za ljetno racunanje. Ponavljam, dosta drzava je uzelo vec ljetno, zbog niza razloga i ne vidim da imaju ikakve probleme.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#92 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by tranquil »

Thorgerson wrote:
tranquil wrote: Kako god. Ne znam za "mnoge naučnike", niti ko je finansirao to istraživanje koje sasvim slučajno kaže da je pomjeranje vremena ljeti bolje za potrošnju, ali znam da dnevna svjetlost uvijek isto traje, bez obzira kako mi naštimali sat, i znam to da se ja lično bolje osjećam i bolje spavam na normalnom računanju vremena, a to je tzv. "zimsko", a ne treba mi naučnik da vidim da je za svaku promjenu sata potrebno neko vrijeme da se tijelo privikne, što sugeriše da je sam koncept pomjeranja sata nešto neprirodno na šta silimo naša tijela.
Pa jel imas problema ljeti? Ok, za taj prelaz. Ali jednom kad se naviknes, ne kontam kakvih problema mozes imati? Tipa ako se uvede ljetno, onda je to to, nece biti promjena sata.

Uostalom, mi cemo se prilagoditi vecini, a mislim da je vecina za ljetno racunanje. Ponavljam, dosta drzava je uzelo vec ljetno, zbog niza razloga i ne vidim da imaju ikakve probleme.
Ne znam za šta je većina na zapadu. Dvije dominantno azijske države ne čine proljeće.

Kada sam napisao da mi više odgovara normalno vrijeme, napisao sam i zašto je tako. Neću da silim svoje tijelo na neprirodni ritam i da se zimi budim u pola noći da bih išao na posao, samo zato jer je nekima važno da je ljeti vani još sunčano dok se zavlače po šoping centrima.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#93 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by Thorgerson »

tranquil wrote: Ne znam za šta je većina na zapadu. Dvije dominantno azijske države ne čine proljeće.

Kada sam napisao da mi više odgovara normalno vrijeme, napisao sam i zašto je tako. Neću da silim svoje tijelo na neprirodni ritam i da se zimi budim u pola noći da bih išao na posao, samo zato jer je nekima važno da je ljeti vani još sunčano dok se zavlače po šoping centrima.
Pa nemas sta znati - ne znati. Zapad zanima novac. A novca nema ujutro u 5h. To je svakome jasno. U 18h ga ima. :D Zapadu ne treba da mu covjek drinja dok je vani dnevno svjetlo. Ima li tebi to logike? Zato ti i kazem za sta ce se zapad odluciti, a mi morati prilagoditi, htjeli ne htjeli.

Mene shoping centri ne zanimaju. Ali me zanima da imam ljeti dodatnih sat-dva svjetlosti, da mogu s djecom otici to parka, da mozemo prosetati, otici na izlet i sl.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#94 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by tranquil »

Thorgerson wrote:
tranquil wrote: Ne znam za šta je većina na zapadu. Dvije dominantno azijske države ne čine proljeće.

Kada sam napisao da mi više odgovara normalno vrijeme, napisao sam i zašto je tako. Neću da silim svoje tijelo na neprirodni ritam i da se zimi budim u pola noći da bih išao na posao, samo zato jer je nekima važno da je ljeti vani još sunčano dok se zavlače po šoping centrima.
Pa nemas sta znati - ne znati. Zapad zanima novac. A novca nema ujutro u 5h. To je svakome jasno. U 18h ga ima. :D Zapadu ne treba da mu covjek drinja dok je vani dnevno svjetlo. Ima li tebi to logike? Zato ti i kazem za sta ce se zapad odluciti, a mi morati prilagoditi, htjeli ne htjeli.

Mene shoping centri ne zanimaju. Ali me zanima da imam ljeti dodatnih sat-dva svjetlosti, da mogu s djecom otici to parka, da mozemo prosetati, otici na izlet i sl.
Kao što si i sam rekao, ako se vrijeme promijeni na ljetno, to će biti zbog ovih što se zavlače po shoping centrima, a ne zbog tvog vremena u parku. A obojica ćemo se buditi zimi po mrkloj noći, ići na posao po mraku i sjediti u mraku par sati do svitanja. Iskreno jebe mi se šta je vlasnicima biznisa logično i gdje leži para, samo kažem da je to neprirodno, da je to tjeranje tijela na nešto što mu ne odgovara i to zbog užasnog izgovora - "dobro za biznis", i da je tako pomjereno vrijeme meni lično lošija opcija od normalnog vremena.

Ako bude tako, prilagodiću se, ali imam pravo da gunđam.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#95 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by Thorgerson »

tranquil wrote: Kao što si i sam rekao, ako se vrijeme promijeni na ljetno, to će biti zbog ovih što se zavlače po shoping centrima, a ne zbog tvog vremena u parku. A obojica ćemo se buditi zimi po mrkloj noći, ići na posao po mraku i sjediti u mraku par sati do svitanja. Iskreno jebe mi se šta je vlasnicima biznisa logično i gdje leži para, samo kažem da je to neprirodno, da je to tjeranje tijela na nešto što mu ne odgovara i to zbog užasnog izgovora - "dobro za biznis", i da je tako pomjereno vrijeme meni lično lošija opcija od normalnog vremena.

Ako bude tako, prilagodiću se, ali imam pravo da gunđam.
Sta znaci neprirodno? Ne kontam.

Dakle, jednom fincu ili norvezaninu je neprirodno sto zimi mora ustati u 8h i cekati 10h da mu svane? Naravno da nije. Jer su se tome prilagodili. E pa isto tako kao sto smo se mi prilagodili ovome.

I ne vidim problem da se sutra prilagodimo necemu drugom i da nam to onda bude "prirodno". Jedino sto nije prirodno jeste ovo šaltanje tamo-vamo i pomjeranje sata.

Kakvih bolan par sati? Kad zimi bude najkraci dan i najduza noc, u 8.30 bi ti svanulo. Znaci sjedio bi pola sata u mraku. Vau. I to bi ti trajalo mozda mjesec. Ko pocinje da radi ranije, njemu je svakako i sad bio mrak.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#96 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by high_volume »

Zato ja i predlažem da mi u BiH ništa ne mijenjamo. Svakako i ne moramo :D
User avatar
Logovan
Posts: 94406
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#97 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by Logovan »

U FBiH jedno vrijeme, u RS-u drugo. :D
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#98 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by broj dva »

Odabrati ja'l ljetno ja'l zimsko i ne mjenjati ! Ovo mjenjanje je samo jebada i nema vise nikakvu svrhu osim da remeti bioritam i povecaje postotak saobracajki i srcanih udara.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23285
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#99 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by Sanjarko »

arzuhal wrote:Ostaviti ovo zimsko, kada podne i jeste u 12 sati.
To sam i ja napisao. Radi crkvi i ezana. Uskladzeno se oglasavaju u 12 sati. Mozes sat po njima naviti. Uvijek tacno u podne po zimskom.

Ljeti crkva zvoni u 12 a ezan se oglasava u 13 sati.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#100 Re: Da li ste za ukidanje ljetnog/zimskog računanja vremena?

Post by tranquil »

Thorgerson wrote:
tranquil wrote: Kao što si i sam rekao, ako se vrijeme promijeni na ljetno, to će biti zbog ovih što se zavlače po shoping centrima, a ne zbog tvog vremena u parku. A obojica ćemo se buditi zimi po mrkloj noći, ići na posao po mraku i sjediti u mraku par sati do svitanja. Iskreno jebe mi se šta je vlasnicima biznisa logično i gdje leži para, samo kažem da je to neprirodno, da je to tjeranje tijela na nešto što mu ne odgovara i to zbog užasnog izgovora - "dobro za biznis", i da je tako pomjereno vrijeme meni lično lošija opcija od normalnog vremena.

Ako bude tako, prilagodiću se, ali imam pravo da gunđam.
Sta znaci neprirodno? Ne kontam.

Dakle, jednom fincu ili norvezaninu je neprirodno sto zimi mora ustati u 8h i cekati 10h da mu svane? Naravno da nije. Jer su se tome prilagodili. E pa isto tako kao sto smo se mi prilagodili ovome.

I ne vidim problem da se sutra prilagodimo necemu drugom i da nam to onda bude "prirodno". Jedino sto nije prirodno jeste ovo šaltanje tamo-vamo i pomjeranje sata.
Skandinavci su takođe poznati po depresiji koja se povezuje sa dugim zimskim noćima, kao takvi su ekstremno loš primjer za prilagođavanje čovjeka takvim vremenskim uslovima, i ne želim to sebi činiti.
Thorgerson wrote:Kakvih bolan par sati? Kad zimi bude najkraci dan i najduza noc, u 8.30 bi ti svanulo. Znaci sjedio bi pola sata u mraku. Vau. I to bi ti trajalo mozda mjesec. Ko pocinje da radi ranije, njemu je svakako i sad bio mrak.
Ista logika "haj ba, po sata - sat gore dole" koju si primjenio za zimska jutra se može primjeniti za ljetne večeri po normalnom vremenu. Ista logika "haj ba šta ti fali zimi malo mraka ujutro" se može okrenuti u "haj ba šta ti fali ljeti malo mraka naveče", s tim da te ljeti naveče niko ne sili da se budiš u neprirodno vrijeme, ili da ranije ideš u krevet.
Post Reply