Da li ste za kloniranje ljudi?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#26 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by pitt »

aranzer wrote:treba klonirati chuck norrisa
nek neko sad skonta neku salu! :D
nema tog kalupa :D :D
Ötzi_1991
Posts: 1
Joined: 09/12/2012 11:55

#27 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by Ötzi_1991 »

Smatram da ne postoji razlog da se ljudi kloniraju, jer ako je Bog htio da neku dojicu stvori da budu isti mogao je to napravim. Mislim da je to bespotrrebno trosenje vremena i novca :!:
Sto se tice kloniranja organa, ako je to potrebno, vjerujem da je moguce posebno klonirati odredjene organe i da ce oni u novom tijelu sasvim normalno funkcionirati. :) Ali ipak mislim da je lakse od nekog preminulog covjeka uzeti odredjeni organ i presaditi ga, naravno ako ima donatora, a ako ne onda ova prva opcija. ;)
Ja ne znam bas puno o kloniranju ali sam iznijela svoje misljene i ako neko ima jos nesto da doda, slobodno ;)
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#28 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by irac300 »

.
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#29 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by blesava »

Po meni je to kloniranje anologno proizvodnji neorganske hrane. A i sami znamo koliko je ta hrana stetna. Zasto teziti ka necim umjetnim, kad bebe mozemo dobiti na jedan lijep,uzbudljiv i prirodan nacin?

Svijet se polahko vraca organskoj hrani i prirodi (vise ni silikoni nisu tako zanimljivi kao prirodne sise) tako da je i to kloniranje obicno sranje, koje nam nece donijeti nista dobroga.
User avatar
_HarDCorE__
Posts: 5
Joined: 14/12/2012 21:29
Contact:

#30 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by _HarDCorE__ »

shalaedin wrote:
mIRCerka wrote:kloniranje covjeka NE , kloniranje organa za transplantaciju s ciljem spasavanja zivota da.
Isto vazi za ostale zivine...
Ma meni je sega ta navodna zloupotreba koja se spominje. Mislim da neciji geni nemogu biti razlog za strah. Ipak okolina oko covjeka definise kako ce se covjek razvijati u njegovom duhovnom smislu. Mislim da klon Hitlera u ovome vremenu nebi mogao biti opasan po covjecanstvo kao sto je on sam bio tada. Dali se klon moze zloupotrebiti?
pa svaki covjek bio klon ili ne, moze biti izmanipulisan! Ako dijete izraste u surovoj okolini ono ce biti surovo jer to je njegovo nasljedje...ako je blago to je zato sto je takvo njegovo nasljedje. Mislim da i klonirani ljudi imaju pravo na zivot kao i mi.
Ali čovjeku što dođe u ruke, čovjek to uništi, ili nađe način da našteti drugim ljudima.
Mislim da nismo dovoljno kompetentni o tome da pričamo, jer jednostavno ne znamo šta nas čeka sutra, šta bi nas moglo čekati, i kako bi bilo kad bi bilo.
Najbolje da vidimo šta će vrijeme pokazati :D
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#31 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by respo »

kod mene svaka klone
ujutro svaka klonirana
User avatar
burekdzijabezmesa
Posts: 896
Joined: 29/11/2012 02:31
Location: Alpašino moje voljeno

#32 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by burekdzijabezmesa »

sam sebe ne mogu jos mi treba duplikat
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#33 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by dusa_raskopuša »

Kratko, jasno, PROTIV!
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#34 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by fatamorgana »

dusa_raskopuša wrote:Kratko, jasno, PROTIV!
Onih lijepih DA, onih ružnih NE, :lol:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#35 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by Great Cornholio »

blesava wrote:Po meni je to kloniranje anologno proizvodnji neorganske hrane. A i sami znamo koliko je ta hrana stetna. Zasto teziti ka necim umjetnim, kad bebe mozemo dobiti na jedan lijep,uzbudljiv i prirodan nacin?

Svijet se polahko vraca organskoj hrani i prirodi (vise ni silikoni nisu tako zanimljivi kao prirodne sise) tako da je i to kloniranje obicno sranje, koje nam nece donijeti nista dobroga.
Kloniranje je ništa drugo do vid umjetne oplodnje, jer umjesto da se prirodnim putem, spajanjem muške i ženske polne ćelije stvori zigot ( prva ćelija od koje se kasnije procesom umnožavanja i diobe u maternici žene stvori novi organizam), vještačkim putem, uklanjanjem jezgre iz jajne ćelije i ubacivanjem na njeno mjesto jezgre iz ćelije organizma koji želimo replicirati, mi vještačkim putem dobijamo prvu ćeliju novog organizma. Ta ćelija se kasnije inplantira u maternicu surogat majke, i na taj način umjesto slučajne kombinacije gena, koji nastaju kod prirodne oplodnje, mi dobijamo kombinaciju gena nekog već postojećeg organizma ( čovjeka ili žene) i na taj način ga "repliciramo".

Ja sam lično protiv kloniranja ljudi, jer bezveze bi bilo npr. kad bi krenuo u grad, kad ono tamo svaka druga ista ko neka poznata glumica, il' svaki drugi muškarac isti k'o neki fudbaler il' pjevač.

A oni koji se plaše da bi se kloniranjem mogao stvoriti neki novi Hitler, koji bi po svim osobinama bio sličan onom Hitleru koji je počinio strašna zlodjela, nemaju razloga da se toga plaše, jer to je nemoguće.
Istraživanja provedena na jednojajčanim blizancima,Identičnim blizancima koji su nastali iz jedne ćelije pa su im zbog toga svi geni identični , a koji su odgajani u različitim sredinama, su pokazala da su odgajajući se u različitim sredinama razvili potpuno drugačije karakterne osobine, dok su se fizički razvili u gotovo potpuno, što se tiče vanjskog izgleda, identične osobe.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#36 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by Great Cornholio »

Ötzi_1991 wrote:Smatram da ne postoji razlog da se ljudi kloniraju, jer ako je Bog htio da neku dojicu stvori da budu isti mogao je to napravim. Mislim da je to bespotrrebno trosenje vremena i novca :!:
Sto se tice kloniranja organa, ako je to potrebno, vjerujem da je moguce posebno klonirati odredjene organe i da ce oni u novom tijelu sasvim normalno funkcionirati. :) Ali ipak mislim da je lakse od nekog preminulog covjeka uzeti odredjeni organ i presaditi ga, naravno ako ima donatora, a ako ne onda ova prva opcija. ;)
Ja ne znam bas puno o kloniranju ali sam iznijela svoje misljene i ako neko ima jos nesto da doda, slobodno ;)
Kloniranje organa, ako bi to bilo izvodljivo u vanjskoj sredini, ako bi se od jedne ćelije nekog organa mogao "napraviti" cijeli organ, bi podržao, jer bi se time mogli liječiti oni kojima je jedini lijek transplantacija organa, ali koliko ja znam, nije moguće da se neki organ razvije u vanjskoj sredini. Nikad ne bih podržao "proizvodnju" organa ako je za to potrebno imati imati neki već postojeći organizam, u kojem bi se taj organ, ili njegovi dijelovi, razvijali, pa se kasnije "vadili" i "ubacivali" u neki drugi organizam.
lajkujMe
Posts: 12260
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#37 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by lajkujMe »

Ukratno i uvjetno da, protiv sam kloniranja kompletne osobe to niti je potrenbo niti moralno dopustivo.

Ali sam uveliko za kloniranje pojedinacnih organa.
U svijetu je na milione ljudi kojima su potrebna presadjivanja organa koji cekaju godinama da elem nadju adekvatnog donora elem da stignu na red posto su liste duge.
Mnogi umru prije nego sto dozive taj dan, nije samo stari nego i mnogo djece treba organe.

Problem sa sadasnjim sistemom je sto jednostavno nema dovoljno donora a taj problem ce se tesko rijesiti.
A jos jedan problem je cesto odbacivanje organa od strane tijela, jednostavno ga imunoloski odbacuje ipak je to strano tijelo. I treca stvar je da su ljudi koji su presadili organ ovisni da piju lijekove citavog zivota da im tijelo ne odbaci organ.

Kloniranjem sopstvenog organa bi rijesio sva tri problema odjednom.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#38 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by Truba »

https://avaz.ba/zabava/zanimljivosti/73 ... dnom-dusom
Kloniran kucni ljubimac macka
22000 evra
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#39 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by Dr. Kuca »

Nisam. Ionako je previse pakasa, zamisli da se neki ponove 2-3x.
User avatar
selenofil
Posts: 4153
Joined: 10/09/2021 14:35

#40 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by selenofil »

Dr. Kuca wrote: 09/04/2022 21:55 Nisam. Ionako je previse pakasa, zamisli da se neki ponove 2-3x.
:lol: :lol:
Post Reply