Da li ste Yugonostalgičari ?

Locked

Da li ste Yugonostalgičari ?

Jesam i žalim za " Titinom " SFRJ ;
120
58%
Nisam, moja domovina, zavičaj i u mislima država je uvjek bila BiH ;
87
42%
 
Total votes: 207

User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#26 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by Pasiflora »

Jedan pametan covjek je rekao:
"Kada su me zvali - druze, bio sam gospodin, a danas kada me zovu - gospodine, ja sam ...
mamatajo1965
Posts: 224
Joined: 19/03/2008 14:55

#27 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by mamatajo1965 »

sitno wrote:Jedan pametan covjek je rekao:
"Kada su me zvali - druze, bio sam gospodin, a danas kada me zovu - gospodine, ja sam ...
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#28 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by WizzardFromBOZ »

...
Last edited by WizzardFromBOZ on 02/04/2008 14:52, edited 1 time in total.
User avatar
hik--meta
Posts: 349
Joined: 19/02/2008 16:29

#29 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by hik--meta »

BiH je jugoslavija u malom, ili bi trebala idealno biti slicna bivsoj yu. znaci, sebe smatram jugonostalgicarkom, odnosno bh idealistom. djeca koja nisu odrasla u starom sistemu kao ghetter to ne shvacaju, bas kao ni srbi koji sebe smatraju ugrozenima u BiH bez rs-a.
znaci, glavni problem je sto se u BiH relativno vecinski narod ne podudara sa relativno vecinskim narodom u poredjenju sa bivsom yu.
zato se i vodio rat i zato je medju hrvatima recimo, najmanje jugonostalgicara.
bosanska rijec
Posts: 575
Joined: 25/09/2007 21:07

#30 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by bosanska rijec »

komeba wrote:[
Nije ti Tito branio da se izjasnjavas kako hoces,nego muslimanska intelektualna elita se nije dogovorila oko jedinstvenog nacionalnog imena.Da su se tada muslimani dogovorili da se izjasnjavaju Bosnjacima,siguran sam da to Tito ne bi branio.
A za to sto su drugi 20 godina ispred "nas",ne krivi druge,nego "nas".Dok drugi grade fabrike,opere,pozorista,sportske terene,mi gradimo dzamije...pa ces za 20 godina kukati da smo zaostali i da nam neko nije dozvolio da gradimo sve sto drugi imaju.

Oslovili su nas "Muslimani" i otvorili lovnu sezonu

Neuk i neobavijesten covjek cesto brka pojmove Bosnjak, Bosanac, Musliman, Bosanski Musliman, musliman. Na zalost, u taj svijet spadaju i neki nasi novinari i neki nasi ljudi na visokim polozajima. Jednostavno, ima svijeta kojeg to do sada nije zanimalo. To je pretezno onaj nas sloj i soj koji nije razvijao u sebi nikakve pojmove o vjeri i naciji. To su najcesce oni ljudi koji misle da su izuzetno napredni, izvan i iznad obicnog puka. To je onaj soj u kojeg nema pojmova o opcem vec samo o vlastitom. U velikoj mjeri to je i svojovjersna mimikrija kakvu ima i zivotinjsko caastvo. Dakle, Bosnjak je tradicionalno nacionalno ime bosanskohercegovackih muslimana, sandzackih muslimana i svih drugih muslimana koji govore bosanskim jezikom. Osim nas koji se znamo, u samoj Turskoj je oko sest miliona Bosnjaka (iz vise generacija), a danas ih ima od Kanade do Novog Zelanda. U sovjetskim naucnim djelima i enciklopedijama, u turskim enciklopedijama, i u nekih drugih naroda koji su snama imali historijske kontakte, mi smo uvijek predstavljani kao Bosnjaci.

Termin Musliman (u nacionalnom smislu), koji je uveden u popis stanovnistva 1971, zamijenjen je terminom Bosnjak na posljednjem Bosnjackom saboru, septembra 1993. godine, na kojem je jednodusnom aklamacijom vraceno ovo narodno visevjekovno ime, u atmosferu potpune saglasnosti i olaksanja da se to natezanje s imenom okonca, bez velikih rijeci i bez ikakvih prenemaganja, tumacenja i pravdanja... Savez komunista uveo je za nas termin Musliman, umjesto Bosnjak da bi se Musliman asimiliralo u musliman, a musliman moze biti bilo koje nacije. Citirao bih o ovome izvanredno zapazanje dvojice nasih vrsnih intelektualaca dr. Enesa Karica i dr. Resida Hafizovica u njihovom pogovoru knjizi Emira Sekiba Arslana "Zasto su muslimani zaostali, a drugi napredovali?", Sarajevo 1993. godine: " Napokon, kada je nase historijsko pamcenje postalo isto sto i posvemasnji zaborav, tada su nas, opet drugi, oslovili imenom Muslimani, ali samo zato da bi najavili lovnu sezonu na Muslimane, do istrebljenja. Zar nasa svakodnevnica nije najbolje svjedocanstvo za to? Nisu nas, naime, oslovili Muslimanima s ciljem da nas posvjeste porjeklo nasih pravih duhovnih korjena i da nas nepogresivo upute na vec zaboravljenu duhovnu zavicajnost, vec da bi nam, uz podsmjeh i prezir, priznali pravo na etnicitet koji nikako nema pravo na sobstvenu proslost i na sobstveni duhovni kontinuitet. A ako bi nam to pravo i priznali kad su nas vec bili usmjerili da koracamo tudim putem i da budemo sudionici tude historije i tude kulturne tradicije."
Ostaje termin musliman (u vjerskom smislu) i pise se malim "m", malim pocetnim slovom kao i krscanin, hriscanin, protestant... Termin musliman oznacava svakoga od milijardu pripadnika islamske vjere, bez obzira gdje zive, kojim jezikom govore i bez obzira koje su nacije. Poznato je da svaki od islamskih naroda ima svoje narodno ime.Termin Bosanac (i Hercegovac) potpuno je jasan i oznacava svakoga ko je roden u Bosni i Hercegovini ili je to stekao zivljenjem u BiH. To je regionalni, geografski termin, a moze biti i drzavni. U tome ima i slicnosti s terminom Srbijanac i Srbin. Srbin ne mora biti Srbijanac, kao sto Bosnjak ne mora biti Bosanac. Ima cak i obrazovnih pojedinaca koji misle da se pod termin Bosnjak moze podvesti Bosnjak-musliman, Bosnjak-katolik, Bosnjak-pravoslavac. To su proizvoljnosti, cak stetne proizvoljnosti koje mirisu na neku vrstu bh. unitarizma. Nasi bh. pravoslavci su Srbi, a katolici Hrvati. Zna se od kada je to tako (druga polovica 19. vijeka) i zna se zasto. To se mora uvazavati, inace bismo slicili onima koji prave neko novo sveto trojstvo u nome. To ne.


Alija Isakovic
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#31 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by klixober »

@ bosanska rijec

Upravo zahvaljujuci Titu i tadasnjoj vlasti SFRJ muslimani su se prvi put na spisku mogli distancirati od Hrvata i Srba.To sto tada nije uveden pojam Bosnjak nije kriv Tito,nego muslimanska intelektualna elita koja se niej zalozila za to.Da nije bilo Tita,ti bi jos 30 godina morao biti Srbin,Hrvat ili "ostali".

A pitanje u anketi je pogresno postavljeno.To sto ja osjecam BiH kao moju jedinu domovinu ne znaci da nisam nostalgican za boljim vremenima i boljim ljudima.Zato i necu glasati u anketi.
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#32 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by Šeha »

Samo mali osvrt na neke od ovih stavki:
ghetter_exe wrote:
A evo zbog cega necu da budem Jugosloven i zbog cega ne volim Jugoslaviju:
- Ne zelim i necu da budem dio nacinalne manjine gdje su srbi i hrvati vecina - Znaci Srbi u RS, Hrvate cemo minorizirati i mirna.... valjda Bosna?!?

- Zelim da u svojoj reprezentaciji vidim i Bosnjake, zelim da gledam dnevnik koji vode i bosnjaci - Senad Hadzifejzovic, Mufid Memija, Zekerijah Smajic itd, itd, valjda nisu vodili dnevnik u Jugoslaviji, sta li?!?

- Ne zelim da radim i da izgradjujem autoputeve od Zagreba do Beograda - Ne boj se... Nece biti autoputeva

- Ne zelim da mi slovenci izvoze drva, prave namjesetaj, pa ga onda meni prodaju - Heh, a sta sad, dok ovo pisemo, rade Slovenci nego bas to!

- Ne zelim da bez ikakvih naknada elektricna i druge energije idu u Hrvatsku i Srbiju - A sta se sad desava nego bas to!

- Ne zelim da mi predsjednik bude neko poput milosevica - Nismo daleko dogurali bogami... izuzimam Komsica iz gomile nula

- Ne zelim da mi na zastavi nema boje koja predstavlja moj narod - Koja boja ga sad predstavlja?! Zuta? :D

- Ne zelim da mi na grbu republike nema nikakvog nacionalnog identita - Sta je sad na grbu republike?!?

- Ne zelim krst iznad Sarajeva - Dok je krst iznad Mostara sasvim prihvatljiv?!?

- I ne zelim jos nekih 1000000 stvari. - U ovome se svi slazemo... Postoji 1000000 stvari koje niko ne zeli, trik je naci par zajednickih oko kojih se mozemo svi sloziti.

Nadam se da sam sada malo jasniji
Pozdrav
bosanska rijec
Posts: 575
Joined: 25/09/2007 21:07

#33 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by bosanska rijec »

Smijesno je mozda, bio sam covjek s onim od juce i hocu da budem covjek s ovim od danas, drukcijim, mozda i suprotnim ali me to ne buni jer covjek je promjena a zlo je ako ne poslusamo savjest kad se javi.


Mesa Selimovic, Dervis i smrt
User avatar
CondoR
Posts: 111
Joined: 03/08/2007 22:47
Location: BiH
Contact:

#34 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by CondoR »

komeba wrote:
A pitanje u anketi je pogresno postavljeno.To sto ja osjecam BiH kao moju jedinu domovinu ne znaci da nisam nostalgican za boljim vremenima i boljim ljudima.Zato i necu glasati u anketi.
Nije pogrešno anketno pitanje, jer " nostalgija za boljim vremenima i boljim ljudima " kako veliš nema znak jednakosti sa izrazom " yugonostalgičar ". Yugonostalgičar pored prethodnog što si naveo, podrazumjeva nostalgiju i za državom Yugoslavijom. Zbog toga da bi se odlučili na jedno od ponuđenih anketnih odgovora, morate biti sasvim precizni .
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#35 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by palermo »

Bosna i Hercegovina je moja domovina, nisam jugonostalgičar.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#36 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by cyprus »

Nemam pojma. Jugoslavija je bila moja domovina, sad je BiH, tako da malo i jeste glupo da žalim za državom koje više nema, pored ove koju sad imam, prvenstveno zato jer se i te bivše nam države i ne sjećam previše, ali eto većina kaže da su tad stvari bile neuporedivo bolje.
bomba
Posts: 240
Joined: 13/02/2008 18:15

#37 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by bomba »

ghetter_exe wrote:
BTW, svaka zemlja ima svoje uspone i padove, tako i BiH, mozda malo cesce nego ostalu, ali sve ce to uskoro biti okay.
:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Prema nekim ekonomskim istrazivanjima i statistikama pravljenim na osnovu iskustava prethodnih zemalja, svaka zemlja u prosjeku ima zivotni vijek oko 50 godina. Dakle, lagano se razvija, pa onda svi uzivaju i onda sve lagano opada i drzava se gasi ili se mijenja njeno kompletno uredjenje pa onda sve ide iz pocetka.
E sad, problem je sto ova zemlja nikako da se razvije i taman kad sve pocne dolazit na svoje, zemlja ce se raspast.
Yugonostalgicar sam ! Bili smo sila, bili smo izgradjeni, bili jaka vojna sila, imali jaku industriju, i na kraju, bili smo ljudi i svi u svijetu su nas postovali ! Da ne pricam da smo sa Yu pasosem mogli da hladno ko gospoda setamo po citavom svijetu. Niko nije bio javno prozivan srbinom zato sto se zoe Milan ili neko muslimanom zato sto se zove Safet.... Naravno, svako je i tada znao kojoj religiji pripada ali to je bila privatna stvar a javno smo svi bili Jugosloveni ! Gradjani jedne poprilicno jake zemlje koju su svi u svijetu, bez obzira sto je bila komunisticki uredjena, postovali !
Sada smo niko i nista ! Budimo realni, kako vas pogleda granicar npr na Austrijskoj granici kada vidi vas BiH pasos ??? Zbog svega, poceo sam maximalno da prezirem ovu zemlju ! Volim je jos samo radi prirodnih ljepota i dobre hrane i tu se sve zavrsava ! Cinjenica je da u Yugi nisi smio pisnuti protiv vlasti i drzave ali isto tako je cinjenica da se ta vlast pored zbrinjavanja sebe, brinula i za narod kojim je upravljala. Sta sad imas ? Imas vlast koja samoinicijativno i bez pitanja ikoga odredjuje sebi penzije od 3500 KM a obicni ljudi i penzioneri sve vise kopaju po kontejnerima i nemaju hljeba da jedu.
Raspadom Yuge, dobio si pravo izjasnjavanja kao Bosnjak-Musliman al isto si izgubio i sve ostalo. Doduse, dobit ces dzamiju na sred trga na Ciglanama
:roll:
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#38 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by palermo »

bomba wrote:
ghetter_exe wrote:
BTW, svaka zemlja ima svoje uspone i padove, tako i BiH, mozda malo cesce nego ostalu, ali sve ce to uskoro biti okay.
:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Prema nekim ekonomskim istrazivanjima i statistikama pravljenim na osnovu iskustava prethodnih zemalja, svaka zemlja u prosjeku ima zivotni vijek oko 50 godina. Dakle, lagano se razvija, pa onda svi uzivaju i onda sve lagano opada i drzava se gasi ili se mijenja njeno kompletno uredjenje pa onda sve ide iz pocetka.
E sad, problem je sto ova zemlja nikako da se razvije i taman kad sve pocne dolazit na svoje, zemlja ce se raspast.
Yugonostalgicar sam ! Bili smo sila, bili smo izgradjeni, bili jaka vojna sila, imali jaku industriju, i na kraju, bili smo ljudi i svi u svijetu su nas postovali ! Da ne pricam da smo sa Yu pasosem mogli da hladno ko gospoda setamo po citavom svijetu. Niko nije bio javno prozivan srbinom zato sto se zoe Milan ili neko muslimanom zato sto se zove Safet.... Naravno, svako je i tada znao kojoj religiji pripada ali to je bila privatna stvar a javno smo svi bili Jugosloveni ! Gradjani jedne poprilicno jake zemlje koju su svi u svijetu, bez obzira sto je bila komunisticki uredjena, postovali !
Sada smo niko i nista ! Budimo realni, kako vas pogleda granicar npr na Austrijskoj granici kada vidi vas BiH pasos ??? Zbog svega, poceo sam maximalno da prezirem ovu zemlju ! Volim je jos samo radi prirodnih ljepota i dobre hrane i tu se sve zavrsava ! Cinjenica je da u Yugi nisi smio pisnuti protiv vlasti i drzave ali isto tako je cinjenica da se ta vlast pored zbrinjavanja sebe, brinula i za narod kojim je upravljala. Sta sad imas ? Imas vlast koja samoinicijativno i bez pitanja ikoga odredjuje sebi penzije od 3500 KM a obicni ljudi i penzioneri sve vise kopaju po kontejnerima i nemaju hljeba da jedu.
Raspadom Yuge, dobio si pravo izjasnjavanja kao Bosnjak-Musliman al isto si izgubio i sve ostalo. Doduse, dobit ces dzamiju na sred trga na Ciglanama
:roll:
Ali čemu ovoliki post.............jednostavno kažeš, ja sam jugonostalgičar, zašto imate potrebu da pravdate da ste to..........
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#39 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by cyprus »

bomba wrote:
ghetter_exe wrote:
BTW, svaka zemlja ima svoje uspone i padove, tako i BiH, mozda malo cesce nego ostalu, ali sve ce to uskoro biti okay.
:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Prema nekim ekonomskim istrazivanjima i statistikama pravljenim na osnovu iskustava prethodnih zemalja, svaka zemlja u prosjeku ima zivotni vijek oko 50 godina. Dakle, lagano se razvija, pa onda svi uzivaju i onda sve lagano opada i drzava se gasi ili se mijenja njeno kompletno uredjenje pa onda sve ide iz pocetka.
E sad, problem je sto ova zemlja nikako da se razvije i taman kad sve pocne dolazit na svoje, zemlja ce se raspast.
Yugonostalgicar sam ! Bili smo sila, bili smo izgradjeni, bili jaka vojna sila, imali jaku industriju, i na kraju, bili smo ljudi i svi u svijetu su nas postovali ! Da ne pricam da smo sa Yu pasosem mogli da hladno ko gospoda setamo po citavom svijetu. Niko nije bio javno prozivan srbinom zato sto se zoe Milan ili neko muslimanom zato sto se zove Safet.... Naravno, svako je i tada znao kojoj religiji pripada ali to je bila privatna stvar a javno smo svi bili Jugosloveni ! Gradjani jedne poprilicno jake zemlje koju su svi u svijetu, bez obzira sto je bila komunisticki uredjena, postovali !
Sada smo niko i nista ! Budimo realni, kako vas pogleda granicar npr na Austrijskoj granici kada vidi vas BiH pasos ??? Zbog svega, poceo sam maximalno da prezirem ovu zemlju ! Volim je jos samo radi prirodnih ljepota i dobre hrane i tu se sve zavrsava ! Cinjenica je da u Yugi nisi smio pisnuti protiv vlasti i drzave ali isto tako je cinjenica da se ta vlast pored zbrinjavanja sebe, brinula i za narod kojim je upravljala. Sta sad imas ? Imas vlast koja samoinicijativno i bez pitanja ikoga odredjuje sebi penzije od 3500 KM a obicni ljudi i penzioneri sve vise kopaju po kontejnerima i nemaju hljeba da jedu.
Raspadom Yuge, dobio si pravo izjasnjavanja kao Bosnjak-Musliman al isto si izgubio i sve ostalo. Doduse, dobit ces dzamiju na sred trga na Ciglanama
:roll:
Ja iskreno ne znam puno primjera država koje su trajale manje od 50 godina, a znam mnoge primjere država koje traju ili su trajale više od nekoliko stoljeća, pa i milenija, tako da ne znam kako si došao do ovog prosjeka, ili ja nisam shvatio šta želiš da kažeš :shock: .
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#40 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by lady midnight »

a mene interesuje samo jedno -- zashto se za agresiju na BiH i za genocid nad boshnjacima krivi - jugoslovenstvo? i zashto se JNA 1990ih poistovjecuje sa jugoslavijom?
moje skromno mishjenje je da se ovim podilazi, odnosno nasjeda na miloshevicevu prichu (i prichu njegovih ideoloshkih nasljednika) da je ratovima htio "sachuvati jugoslaviju", te da je srbija odnosno srpski narod glavni nosilac jugoslovenstva koje se samo pokushalo "sachuvati".... e, pa nije to tako.
i nije njegova politika imala za cilj ochuvanje jugoslavije, niti je ta JNA u trenutku kada je krenula napadati bila jugoslovenska armija... nominalno jeste, ali nikako sushtinski... od trenutka kad je postalo jasno da se jugoslavija nece sachuvati, niko nije imao pravo da se poziva na jugoslovenstvo, a miloshevic je to uradio, pri chemu je prisvojio simbole i nazive iz doba dok je jugoslavija josh bila federacija... i sve to provodeci politiku koja je bila ne jugoslovenska, nego velikosrpska.

da ovaj put skratim :D kao antinostalgicharka bilo koje vrste, odgovorno tvrdim slijedece:
uredjenje jugoslavije jeste imalo greshaka koje su dugorochno dovele do raspada ove zemlje, na politichkom i privrednom planu.
jednopartijska politika, koliko god pokushavala biti doktrinarno fleksibilna, ne mozhe biti nikako garant ljudskih sloboda. ideoloshka dominacija jedne partije ne mozhe dovesti do ukorijenjavanja demokratske svijesti. a komunistichka politika se sa zaostavnishtnom shovinizma, nacionalizma, rasizma i fashizma nije nikada suochavala refleksivno, kritichki i prosvjetiteljski, nego samo zamjenjivanjem tih mishljenja drugim sadrzhajem, ali na isti totalitaristichki nachin.
jugoslavija je bila militaristichka zemlja, ne u pogledu vanjske politike, nego u pogledu unutrashnje ideologije - ja ne znam ni za jednu demokratsku zemlju sa antimilitaristichkom politikom u kojoj se tokom obrazovanja na srednjeshkolskom nivou pohadjaju predmeti na kojima se uchil koristiti oruzhje, i u kojoj su glavni, od drzhave promovirani heroji -- vojnici. a to je bio sluchaj u jugoslaviji.
dalje, nacionalna politika komunista je imala rupa i dovela je do porasta nacionalizma upravo zato jer se sa njim suochavala na pogreshan nachin, ali nije bila ni blizu tako diskriminatorna kako se to sad zheli prikazati. naprotiv, nakon 1974, jugoslovenska se federacija sushtinski manje-vishe pretvorila u konfederaciju, a u republikama su glavnu rijech vodila republichka partijska vodstva, a ne centralni organi.
sistem nepotizma je vladao i u jugoslaviji, samo se trebamo prisjetiti partijskih oligarskih klanova i shtela koje su tada bile potrebne da se dodje do bilo kakvog znachajnijeg mjesta. nisi u partiji - ne mozhesh na poziciju, i tachka.

medjutim, isto tako tvrdim da vecini stanovnishtva na podruchjima koja su pripadala jugoslaviji nikada, niti u jednom periodu njihove istorije, prije i poslije YU, nije bilo bolje nego u jugoslaviji od tamo neke 1960te pa nadalje -- u pogledu zhivotnog standarda, u pogledu socijalne sigurnosti, u pogledu pristupa obrazovnom i zdravstvenom sistemu, u pogledu pismenosti, u pogledu demografskih statistika (mortalitet/natalitet), u pogledu drzhavne stabilnosti.

ne znam koliko su ovo dovoljno dobri razlozi za nostalgiju -- ako nekome jesu, meni je to u danashnjim okolnostima potpuno razumljivo.
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#41 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by palermo »

lady midnight wrote:a mene interesuje samo jedno -- zashto se za agresiju na BiH i za genocid nad boshnjacima krivi - jugoslovenstvo? i zashto se JNA 1990ih poistovjecuje sa jugoslavijom?
moje skromno mishjenje je da se ovim podilazi, odnosno nasjeda na miloshevicevu prichu (i prichu njegovih ideoloshkih nasljednika) da je ratovima htio "sachuvati jugoslaviju", te da je srbija odnosno srpski narod glavni nosilac jugoslovenstva koje se samo pokushalo "sachuvati".... e, pa nije to tako.
i nije njegova politika imala za cilj ochuvanje jugoslavije, niti je ta JNA u trenutku kada je krenula napadati bila jugoslovenska armija... nominalno jeste, ali nikako sushtinski... od trenutka kad je postalo jasno da se jugoslavija nece sachuvati, niko nije imao pravo da se poziva na jugoslovenstvo, a miloshevic je to uradio, pri chemu je prisvojio simbole i nazive iz doba dok je jugoslavija josh bila federacija... i sve to provodeci politiku koja je bila ne jugoslovenska, nego velikosrpska.

da ovaj put skratim :D kao antinostalgicharka bilo koje vrste, odgovorno tvrdim slijedece:
uredjenje jugoslavije jeste imalo greshaka koje su dugorochno dovele do raspada ove zemlje, na politichkom i privrednom planu.
jednopartijska politika, koliko god pokushavala biti doktrinarno fleksibilna, ne mozhe biti nikako garant ljudskih sloboda. ideoloshka dominacija jedne partije ne mozhe dovesti do ukorijenjavanja demokratske svijesti. a komunistichka politika se sa zaostavnishtnom shovinizma, nacionalizma, rasizma i fashizma nije nikada suochavala refleksivno, kritichki i prosvjetiteljski, nego samo zamjenjivanjem tih mishljenja drugim sadrzhajem, ali na isti totalitaristichki nachin.
jugoslavija je bila militaristichka zemlja, ne u pogledu vanjske politike, nego u pogledu unutrashnje ideologije - ja ne znam ni za jednu demokratsku zemlju sa antimilitaristichkom politikom u kojoj se tokom obrazovanja na srednjeshkolskom nivou pohadjaju predmeti na kojima se uchil koristiti oruzhje, i u kojoj su glavni, od drzhave promovirani heroji -- vojnici. a to je bio sluchaj u jugoslaviji.
dalje, nacionalna politika komunista je imala rupa i dovela je do porasta nacionalizma upravo zato jer se sa njim suochavala na pogreshan nachin, ali nije bila ni blizu tako diskriminatorna kako se to sad zheli prikazati. naprotiv, nakon 1974, jugoslovenska se federacija sushtinski manje-vishe pretvorila u konfederaciju, a u republikama su glavnu rijech vodila republichka partijska vodstva, a ne centralni organi.
sistem nepotizma je vladao i u jugoslaviji, samo se trebamo prisjetiti partijskih oligarskih klanova i shtela koje su tada bile potrebne da se dodje do bilo kakvog znachajnijeg mjesta. nisi u partiji - ne mozhesh na poziciju, i tachka.

medjutim, isto tako tvrdim da vecini stanovnishtva na podruchjima koja su pripadala jugoslaviji nikada, niti u jednom periodu njihove istorije, prije i poslije YU, nije bilo bolje nego u jugoslaviji od tamo neke 1960te pa nadalje -- u pogledu zhivotnog standarda, u pogledu socijalne sigurnosti, u pogledu pristupa obrazovnom i zdravstvenom sistemu, u pogledu pismenosti, u pogledu demografskih statistika (mortalitet/natalitet), u pogledu drzhavne stabilnosti.

ne znam koliko su ovo dovoljno dobri razlozi za nostalgiju -- ako nekome jesu, meni je to u danashnjim okolnostima potpuno razumljivo.
kao i uvijek puni respekt za jedno od najpametnijih pera foruma.Ipak bih dodao i ovo, sastavni dio svake priče je i njen kraj, a kraj Jugoslavije je bio takav da zaista ne mogu da budem jugonostalgičar.
trag_u_pijesku...
Posts: 98
Joined: 28/03/2008 16:20
Location: Sahara

#42 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by trag_u_pijesku... »

Nisam Yugonostalgičan, volim samo Bosnu i Hercegovinu :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
bomba
Posts: 240
Joined: 13/02/2008 18:15

#43 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by bomba »

Uzivaj onda u njoj ! Poprilicno je ustrojena pa imas i razloga ! :mrgreen:
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#44 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by palermo »

bomba wrote:Uzivaj onda u njoj ! Poprilicno je ustrojena pa imas i razloga ! :mrgreen:
Kakva je takva je, moja je
bomba
Posts: 240
Joined: 13/02/2008 18:15

#45 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by bomba »

Ne osporavam a i postujem ! dobio si i Mamu,Taju i njima slicne uz nju gratis ! :D
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#46 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by saibaba »

To sto nam je organizacija države loša ili što su loši ljudi na vlasti nema veze sa jugoslavijom.
Ne razumijem ljude koji žale za jugoslavijom. To je bila jedna klasična diktatura.
Sistem koji u sadašnjem vremenu nije mogao opstati ni ekonomski niti bilo kako drugačije,
A ko kaze da u Jugoslaviji nije bila dominacija Srba laže.
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#47 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by palermo »

bomba wrote:Ne osporavam a i postujem ! dobio si i Mamu,Taju i njima slicne uz nju gratis ! :D
Interesuje me,jesi li ti svjestan da si sad napisao glupost..................jebo te,ovakvi će potpuno dikreditovati čitave proteste
User avatar
hik--meta
Posts: 349
Joined: 19/02/2008 16:29

#48 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by hik--meta »

meni se sa dobijanjem americkog drzavljanstva prije 3-4 godine doza jugonostalgije naglo smanjila.
stabilnost drzave je valjda uzrok.
mada kako dolar u zadnje vrijeme pada, mislim da mi raste opet osjecaj jugonostalgije. :lol:
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#49 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by Dado dijasporitus »

Lakse je generaciji od 1970-1990 biti jugonostalgicar nego onoj od 1945-1970 koji su prolazili kroz glad i bjedu, Cazinsku bunu, nepriznavanje nacionalno identiteta i svasta nesto. 70te i 80te su bile zlatne godine za BiH u Jugoslaviji i naravno da je mnogima zao bas tih godina.
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#50 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by saibaba »

Ja sam mislio da je Tajo izabran na prošlim izborima, a on se pojavio padom jugoslavije :D
Kakve gluposti ..
Locked