Da li ste pročitali Kuran?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Da li ste pročitali Kuran?

Da
70
57%
Ne
52
43%
 
Total votes: 122

ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#601 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by ProgramskiJezik »

Jesam, vise puta, da sam puno toga shvatio nisam.. ne zelim da slusam razne bradonje i Tumace Kur'ana, pokusvam da nadjem ljude sa zapada vise nego one koji mi sole pameti kako sa zapada nista ne valja a tamo na istoku sve valja. Pricao sam i par puta oko nekih stvari sa Hodzom iz moje MZ koji mi je dosta stvari protumacio / objasnio.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#602 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Piaty »

ProgramskiJezik wrote: 16/08/2022 13:55 Jesam, vise puta, da sam puno toga shvatio nisam.. ne zelim da slusam razne bradonje i Tumace Kur'ana, pokusvam da nadjem ljude sa zapada vise nego one koji mi sole pameti kako sa zapada nista ne valja a tamo na istoku sve valja. Pricao sam i par puta oko nekih stvari sa Hodzom iz moje MZ koji mi je dosta stvari protumacio / objasnio.
Možeš li mi reći šta ti je hodža protumačio pa sada bolje znaš? Koja su to pitanja, otprilike?
Kako su to tumačile "bradonje" i u čemu se ne slažes sa njima?

Čitaš li hadise? Da li si čitao neki hadis o bradi? Šta misliš o bradi,općenito i njenom nošenju u Europi i zapadnom svijetu?

Izvini za mnogo pitanja ali ako možeš ukratko odgovoriti?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#603 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by dr_Evil »

Piaty wrote: 16/08/2022 22:36
Čitaš li hadise? Da li si čitao neki hadis o bradi? Šta misliš o bradi,općenito i njenom nošenju u Europi i zapadnom svijetu?

Izvini za mnogo pitanja ali ako možeš ukratko odgovoriti?
Kolega ce ti odgovorit, ali da se ja ubacim. O bradi mislim sve najgore, u Visegrad kad se postrojavaju Mladicevci ili u Teheran pa nosajte brade. A i pantale produzite dokle treba jer evo nema pjeska po asfaltu da isprljate pantale sa njim.

Prilagodite se vremenu i prostoru kojem zivite, ne mozete se ugledat na Poslanika koji je zivio prije 2000 godina i u pustinju pri tome, makar sto se tice oblacenja. Cak vam je i deleja Dilfa rekao da bi on danas nosio Armani odijelo.

Ucite skolu da pomognete svojoj drzavi i narodu, religiju izucavajte sa strane. Nama treba neko da napravi novi Energoinvest, Sipad i Soko, a ne neko ko ce napraviti jos jednu tekiju.

Mrski zapad, a svima drage pare sa mrskog zapada, arapima prvo, citavu zemlju im izgradi mrski zapad
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#604 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by dr_Evil »

Optimus09 wrote: 07/08/2022 23:04 Na arapski se trudim sto cesce.Na bosanski,tesko bez tumacenja.
Ne mogu se nakaniti na youtube sa tumacenjem poceti gledati :?
Procitas Kuran(ili neku drugu religijsku knjigu) ili makar dio koji te zanima, formiras misljenje, onda procitas objasnjenje i odjednom nebo i zemlja razlika.

Kamo srece da nema objasnjenja.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#605 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Piaty »

dr_Evil wrote: 17/08/2022 07:33
Piaty wrote: 16/08/2022 22:36
Čitaš li hadise? Da li si čitao neki hadis o bradi? Šta misliš o bradi,općenito i njenom nošenju u Europi i zapadnom svijetu?

Izvini za mnogo pitanja ali ako možeš ukratko odgovoriti?
Kolega ce ti odgovorit, ali da se ja ubacim. O bradi mislim sve najgore, u Visegrad kad se postrojavaju Mladicevci ili u Teheran pa nosajte brade. A i pantale produzite dokle treba jer evo nema pjeska po asfaltu da isprljate pantale sa njim.

Prilagodite se vremenu i prostoru kojem zivite, ne mozete se ugledat na Poslanika koji je zivio prije 2000 godina i u pustinju pri tome, makar sto se tice oblacenja. Cak vam je i deleja Dilfa rekao da bi on danas nosio Armani odijelo.

Ucite skolu da pomognete svojoj drzavi i narodu, religiju izucavajte sa strane. Nama treba neko da napravi novi Energoinvest, Sipad i Soko, a ne neko ko ce napraviti jos jednu tekiju.

Mrski zapad, a svima drage pare sa mrskog zapada, arapima prvo, citavu zemlju im izgradi mrski zapad
Jesi li ti musliman?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#606 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by dr_Evil »

Piaty wrote: 17/08/2022 09:12
Jesi li ti musliman?
Ne, ali sam bio.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#607 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Piaty »

dr_Evil wrote: 17/08/2022 09:16
Piaty wrote: 17/08/2022 09:12
Jesi li ti musliman?
Ne, ali sam bio.
O.k.

Pozdrav
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#608 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by ProgramskiJezik »

Piaty wrote: 16/08/2022 22:36
ProgramskiJezik wrote: 16/08/2022 13:55 Jesam, vise puta, da sam puno toga shvatio nisam.. ne zelim da slusam razne bradonje i Tumace Kur'ana, pokusvam da nadjem ljude sa zapada vise nego one koji mi sole pameti kako sa zapada nista ne valja a tamo na istoku sve valja. Pricao sam i par puta oko nekih stvari sa Hodzom iz moje MZ koji mi je dosta stvari protumacio / objasnio.
Možeš li mi reći šta ti je hodža protumačio pa sada bolje znaš? Koja su to pitanja, otprilike?
Kako su to tumačile "bradonje" i u čemu se ne slažes sa njima?

Čitaš li hadise? Da li si čitao neki hadis o bradi? Šta misliš o bradi,općenito i njenom nošenju u Europi i zapadnom svijetu?

Izvini za mnogo pitanja ali ako možeš ukratko odgovoriti?
dosta stvari oko braka koje nisam znao, zatim neke stvari oko zekata.. pricali smo svasta jos nekih manjih tema to su neke vece ugl.

Sam imam bradu al max ~1cm duzine, volim brade.

Hadise rijetko citam, ono sto cujem od drugih najvise i na hutbama ali sve uzimam sa trunkom paznje i preispitam kad me nesto vise zanima.


> Kako su to tumačile "bradonje" i u čemu se ne slažes sa njima?

Kad sam cuo da zena ne smije sama iz Sarajeva do Zenice, al smije do Visokog je mozda bio trenutak kad sam shvatio da se razni "tumaci" bave glupostima i samo gledaju svoju novcanu korist..
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#609 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by -Chesterfield- »

dr_Evil wrote: 17/08/2022 07:33 Nama treba neko da napravi novi Energoinvest, Sipad i Soko, a ne neko ko ce napraviti jos jednu tekiju.

Mrski zapad, a svima drage pare sa mrskog zapada, arapima prvo, citavu zemlju im izgradi mrski zapad
Mrski zapad uvijek može odustati od kupovine nafte za dolare i tako pokušati usporiti napredak i bogaćenje Arabije i saveznika.
Ništa ih ne spriječava da sklope sličan savez sa Rusijom a Saudijska Arabija neka traži kupca za svoje proizvode...

A što se tiče Energoinvesta i drugih opljačkanih firmi dobro bi bilo da je vlada šerijat. Lopovima glavu na panj a novim investitorima oslobađanje od raznoraznih nameta i poreza gdje ih država dere i guli... Kao što znaš porezi su bili manji za vrijeme Osmanlija nego sada...
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#610 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by dr_Evil »

ProgramskiJezik wrote: 17/08/2022 13:27
dosta stvari oko braka koje nisam znao, zatim neke stvari oko zekata.. pricali smo svasta jos nekih manjih tema to su neke vece ugl.

Sam imam bradu al max ~1cm duzine, volim brade.

Hadise rijetko citam, ono sto cujem od drugih najvise i na hutbama ali sve uzimam sa trunkom paznje i preispitam kad me nesto vise zanima.


> Kako su to tumačile "bradonje" i u čemu se ne slažes sa njima?

Kad sam cuo da zena ne smije sama iz Sarajeva do Zenice, al smije do Visokog je mozda bio trenutak kad sam shvatio da se razni "tumaci" bave glupostima i samo gledaju svoju novcanu korist..
Ugledati se u svemu u Poslanika a.s., sumnjam da je ikada iko pomislio na stil oblacenja. Istu logiku mozemo upotrijebiti da je Poslanik a.s. jahao devu, pa valjda onda svi treba da imamo devu umjesto golfa dvice.

Covjek bio preplanuo od sunca, valjda svi moramo sada da se kvarcamo po vas dan.

Logika je ko svicarski sir, ukusna i suplja.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#611 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by dr_Evil »

-Chesterfield- wrote: 17/08/2022 13:55

Mrski zapad uvijek može odustati od kupovine nafte za dolare i tako pokušati usporiti napredak i bogaćenje Arabije i saveznika.
Ništa ih ne spriječava da sklope sličan savez sa Rusijom a Saudijska Arabija neka traži kupca za svoje proizvode...

A što se tiče Energoinvesta i drugih opljačkanih firmi dobro bi bilo da je vlada šerijat. Lopovima glavu na panj a novim investitorima oslobađanje od raznoraznih nameta i poreza gdje ih država dere i guli... Kao što znaš porezi su bili manji za vrijeme Osmanlija nego sada...
Pa zasto bi to uradio mrski zapad? Logika ti nije na nivou, a ni zakljucak od mog posta. Nema veze.

Slab razvoj naseg drustva trenutno nema veze sa porezima, nego sa stanjem drustva. Beg je otvoreno priznao da treba mlade vratiti na selo, valjda covjek ima vlazne snove o povratku feudalnog drustva, tog Osmanskog. Prva stepenica je unisti obrazovanje, i rastjeraj vec obrazovano.

Ima ucinak od 100% mora mu se priznati.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#612 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by mali jomu »

Ako neko do sad nije procitao Kuran, nek krene od sad... laganice lagano laganini.


Do sad najbolji prevod Kurana.

https://d1.islamhouse.com/data/bs/ih_bo ... zdanje.pdf
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#613 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by apsidejzi »

mali jomu wrote: 24/09/2022 07:57 Ako neko do sad nije procitao Kuran, nek krene od sad... laganice lagano laganini.


Do sad najbolji prevod Kurana.

https://d1.islamhouse.com/data/bs/ih_bo ... zdanje.pdf
Kad zavrsi sa Kur'anom moze nastaviti u istom zanru: http://biblioteka-np.org.rs/wp-content/ ... e-grim.pdf
User avatar
Ludzak
Posts: 5372
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#614 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Ludzak »

Nisam, a i nemam neku potrebu.
Bosna_ponosna
Posts: 270
Joined: 19/10/2012 15:13

#615 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Bosna_ponosna »

mali jomu wrote: 24/09/2022 07:57 Ako neko do sad nije procitao Kuran, nek krene od sad... laganice lagano laganini.


Do sad najbolji prevod Kurana.

https://d1.islamhouse.com/data/bs/ih_bo ... zdanje.pdf
Kriminalno loš prijevod Kur'ana, autor se igrao s terminologijom koliko hoćeš. Samo jedan primjer, prevodi zalimin (nasilnici) kao nevjernici (dakle, kao da piše kafirun). Pa svaki Bošnjo zna što znači zulum. Nerazumljiva intervencija i time Kur'an zvuči još gore nego što bi inače zvučao. Jer protiviti se nasilnicima je svakako moralno opravdanije nego protiviti se nevjernicima kao takvima.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#616 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by mali jomu »

Bosna_ponosna wrote: 28/09/2022 03:31
mali jomu wrote: 24/09/2022 07:57 Ako neko do sad nije procitao Kuran, nek krene od sad... laganice lagano laganini.


Do sad najbolji prevod Kurana.

https://d1.islamhouse.com/data/bs/ih_bo ... zdanje.pdf
Kriminalno loš prijevod Kur'ana, autor se igrao s terminologijom koliko hoćeš. Samo jedan primjer, prevodi zalimin (nasilnici) kao nevjernici (dakle, kao da piše kafirun). Pa svaki Bošnjo zna što znači zulum. Nerazumljiva intervencija i time Kur'an zvuči još gore nego što bi inače zvučao. Jer protiviti se nasilnicima je svakako moralno opravdanije nego protiviti se nevjernicima kao takvima.


Pa nije ni jedan prevod "dobar", ali je "ovaj dovoljno dobar" da pokrije svaciju razlicitost da krene sa sufarom... u prevod,

a Kuran se i ne moze prevest na bilo koji jezik, osim samo na Arapski, pa koliko kontas Arapski, takav ti je i Kuran.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#617 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Sanjarko »

skoro skroz, najupecatljivija prica o ubistvu, nisam siguran, Junuza mislim, i o onoj njegovoj kosulji, i Bibliju sam citao ali nju bas parcijalno, samo jedna kazna je teska po njemu za sijanje nereda na Zemlji tj, izazivanje rata/agresije, je da se ili ti protjeraju, ili pogube, ili rascerace, mislim da je zadnje opis toga, naravno pise ako se zeli i da im se oprosti

ali kad razmislim neke ratne zlocince bi i rasceracili mnogi ljudi zbog zlocina koje su pocinili, i ne bi im zamjerio to kao kaznu
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#618 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by zagortenej »

Bosna_ponosna wrote: 28/09/2022 03:31
mali jomu wrote: 24/09/2022 07:57 Ako neko do sad nije procitao Kuran, nek krene od sad... laganice lagano laganini.


Do sad najbolji prevod Kurana.

https://d1.islamhouse.com/data/bs/ih_bo ... zdanje.pdf
Kriminalno loš prijevod Kur'ana, autor se igrao s terminologijom koliko hoćeš. Samo jedan primjer, prevodi zalimin (nasilnici) kao nevjernici (dakle, kao da piše kafirun). Pa svaki Bošnjo zna što znači zulum. Nerazumljiva intervencija i time Kur'an zvuči još gore nego što bi inače zvučao. Jer protiviti se nasilnicima je svakako moralno opravdanije nego protiviti se nevjernicima kao takvima.
Baš tako. Korkut se komotno mogao i potpisati kao izvorni autor, s obzirom koliko je promijenio sadržaj mushafa.
Ima i posebna tema o tome
korkutov-prevod-vjerodostojan-ili-dogma ... 45253.html
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#619 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by -Chesterfield- »

Sanjarko wrote: 20/10/2022 23:58 skoro skroz, najupecatljivija prica o ubistvu, nisam siguran, Junuza mislim, i o onoj njegovoj kosulji,
JUNUS
I Junus je bio poslanik. I on pobježe na jednu lađu prepunu i baci kocku i kocka na njega pade, i riba ga proguta, a bio je zaslužio prijekor. (37:139-142)
KOŠULJA

"O oče nas," rekoše oni, "zašto sumnjaš u naša osjećanja prema Jūsufu. Mi mu zaista želimo dobro. Pošalji ga sutra s nama da se zabavi i razonodi, mi ćemo ga, sigurno, čuvati." "Biće mi doista žao ako ga odvedete, a plašim se da ga vuk ne pojede kad vi na njega ne budete pazili"; reče Jakub. "Kako će ga vuk pojesti, a nas ovoliko!" rekoše oni, "mi bismo tada zaista bili izgubljeni." I kada ga odvedoše i odlučiše da ga bace na dno bunara, Mi mu objavismo: "Ti ćeš ih o ovom postupku njihovu obavijestiti, a oni te neće prepoznati." I uveče dođoše ocu svome plačući. "O oče naš," rekoše, "bili smo otišli da se trkamo, a Jūsufa smo ostavili kod naših stvari, pa ga je vuk pojeo. A ti nam nećeš vjerovati, iako istinu govorimo." I donesoše košulju njegovu lažnom krvlju okrvavljenu. "U vašim dušama je ponikla zla misao" reče on, ''i ja se neću jadati, od Allaha ja tražim pomoć protiv ovoga što vi iznosite." (12:11-18)

I njih dvoje prema vratima potrčaše, a ona razdera straga košulju njegovu, i muža njena kraj vrata zatekoše. "Kakvu kaznu zaslužuje onaj koji je htio ženi tvojoj zlo učiniti" reče ona, "ako ne tamnicu ili kaznu bolnu?" "Ona je pokušala mene na grijeh navesti" reče Jūsuf. I poče svjedočiti iz porodice njezine jedan svjedok:[23] "Ako je košulja njegova sprijeda razderana onda ona istinu govori, a on neistinu, a ako je košulja njegova straga razderana, onda ona laže, a on govori istinu." I kada on vidje da je košulja njegova straga razderana, reče: "To je jedno od lukavstava vaših, vaša su lukavstva zaista velika! Ti, Jūsufe, ostavi se toga, a ti traži oproštaj za grijeh svoj, jer si zaista htjela zgriješiti!" (12:25-29)
"Ovu košulju moju odnesite i na lice moga oca je stavite, on će progledati, i svu čeljad svoju mi dovedite!"



Komentar ajeta:


On im tada reče: „Ovu košulju moju odnesite i na lice moga oca je stavite, on će progledati“, a bio je od velikog plača već oslijepio, „i svu čeljad svoju mi dovedite“, tj. sve potomke Jakubove.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#620 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Sanjarko »

-Chesterfield- wrote: 22/10/2022 22:30
Sanjarko wrote: 20/10/2022 23:58 skoro skroz, najupecatljivija prica o ubistvu, nisam siguran, Junuza mislim, i o onoj njegovoj kosulji,
JUNUS
I Junus je bio poslanik. I on pobježe na jednu lađu prepunu i baci kocku i kocka na njega pade, i riba ga proguta, a bio je zaslužio prijekor. (37:139-142)
KOŠULJA

"O oče nas," rekoše oni, "zašto sumnjaš u naša osjećanja prema Jūsufu. Mi mu zaista želimo dobro. Pošalji ga sutra s nama da se zabavi i razonodi, mi ćemo ga, sigurno, čuvati." "Biće mi doista žao ako ga odvedete, a plašim se da ga vuk ne pojede kad vi na njega ne budete pazili"; reče Jakub. "Kako će ga vuk pojesti, a nas ovoliko!" rekoše oni, "mi bismo tada zaista bili izgubljeni." I kada ga odvedoše i odlučiše da ga bace na dno bunara, Mi mu objavismo: "Ti ćeš ih o ovom postupku njihovu obavijestiti, a oni te neće prepoznati." I uveče dođoše ocu svome plačući. "O oče naš," rekoše, "bili smo otišli da se trkamo, a Jūsufa smo ostavili kod naših stvari, pa ga je vuk pojeo. A ti nam nećeš vjerovati, iako istinu govorimo." I donesoše košulju njegovu lažnom krvlju okrvavljenu. "U vašim dušama je ponikla zla misao" reče on, ''i ja se neću jadati, od Allaha ja tražim pomoć protiv ovoga što vi iznosite." (12:11-18)

I njih dvoje prema vratima potrčaše, a ona razdera straga košulju njegovu, i muža njena kraj vrata zatekoše. "Kakvu kaznu zaslužuje onaj koji je htio ženi tvojoj zlo učiniti" reče ona, "ako ne tamnicu ili kaznu bolnu?" "Ona je pokušala mene na grijeh navesti" reče Jūsuf. I poče svjedočiti iz porodice njezine jedan svjedok:[23] "Ako je košulja njegova sprijeda razderana onda ona istinu govori, a on neistinu, a ako je košulja njegova straga razderana, onda ona laže, a on govori istinu." I kada on vidje da je košulja njegova straga razderana, reče: "To je jedno od lukavstava vaših, vaša su lukavstva zaista velika! Ti, Jūsufe, ostavi se toga, a ti traži oproštaj za grijeh svoj, jer si zaista htjela zgriješiti!" (12:25-29)
"Ovu košulju moju odnesite i na lice moga oca je stavite, on će progledati, i svu čeljad svoju mi dovedite!"



Komentar ajeta:


On im tada reče: „Ovu košulju moju odnesite i na lice moga oca je stavite, on će progledati“, a bio je od velikog plača već oslijepio, „i svu čeljad svoju mi dovedite“, tj. sve potomke Jakubove.
+1
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#621 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by mali jomu »

Ni jedan prevod Kurana nevalja... Nisu samo pojedine rijeci pogresno prevedene, vec citave Sure i Ajeti.

E sad, posto vidim da to znamo...pitanje je hoce li iko prevesti po pravom znacenju???

Ja probao nesto prevodit pa se izgubio, pa hajde vi prevedite, a necete moci, jer se ne moze prevest ni na jedan jezik osim samo na Arapski.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#622 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by mali jomu »

Radi nemogucnosti prevoda Kurana na bilo koji jezik osim samo na Arapski, ovi malo pametniji (mudriji) koji su se tim bavili... nigdje nisu napisali da je to PREVOD, vec su napisali POJEDNOSTAVLJENO OBJASNJENJE KURANA.

Sto se tice ovih "prevoda" koje imamo danas... greska je (namjerno ili slucajno, ja kontam da je namjerno ubaceno ili izbaceno) da je to sve pojednostavljeno tumacenje Kurana, koje je "zamjenjeno" (po mojoj konti to citaj "uvaljeno") kao prevod.

Od davnina svakakve politicke razne struje... namjerno omalovazavanje vjerskih autoriteta, korupcije na vjerskom i politickom nivou, i sve to zajedno pomjesano sa obicnim ljudima... dovelo je da su "pojednostavljena tumacenja" preinacena u prevode.


Zato se i forsira SUFARA...
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#623 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by apsidejzi »

mali jomu wrote: 23/10/2022 12:16 Ni jedan prevod Kurana nevalja... Nisu samo pojedine rijeci pogresno prevedene, vec citave Sure i Ajeti.

E sad, posto vidim da to znamo...pitanje je hoce li iko prevesti po pravom znacenju???

Ja probao nesto prevodit pa se izgubio, pa hajde vi prevedite, a necete moci, jer se ne moze prevest ni na jedan jezik osim samo na Arapski.
Suplja. Vjestacko pumpanje vrijednosti necemu sto nema stvarnu vrijednost. Nije problem u prevodjenju nego u onome sto dobijes kao rezultat prevodjenja a to su naucno neispravne tvrdnje koje realno odgovaraju znanju koje je covjecanstvo imalo u 6-tom stoljecu. Dobijes mnostvo nelogicnosti koje ne mozes logicki opravdat. Dobijes pravne norme koje se u modernom svijetu smatraju nazadnim. Posto ne mozes pomiriti sve te nelogicnosti pribjegajes jedinom logicnom rjesenju: pogresnom tumacenju i nemogucnosti "ispravnog" prevoda. Allah nije mislio da je robovlasnistvo problem, to je samo pogresno prevedeno. Allah nije mislio kazati da je Zemlja prva stvorena pa onda Sunce, to je samo problem u prevodjenju. Allah je zaboravio spomenuti bakterije ali ako tu i tu rijec posmatras tako i tako onda je mozes prevesti kao bakterija, ili da je Zemlja okrugla iako jasno u Kur'anu stoji da je ravna.

Dakle suplja. Nikada nije ni bio problem u prevodjenju jer prevod je takav kakav jeste. Mozes koristiti malo pjesnicke slobode i izmjeniti poneku rijec kako bi odrzao znacenje ali poenta je da se ZNACENJE treba prevesti a to je Besim Korkut poprilicno dobro uspio. Mlivo je malo bukvalnije prevodio ali je i on dobro preveo. Ja cu slobodno kazati da je 99,99% Kur'ana sasvim uredno prevedeno. Mozda bi se par ajeta moglo diskutovati ali to nece nista znacajno promijeniti generalnu poruku kur'ana.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#624 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by broj dva »

mali jomu wrote: 23/10/2022 13:04 Radi nemogucnosti prevoda Kurana na bilo koji jezik osim samo na Arapski, ovi malo pametniji (mudriji) koji su se tim bavili... nigdje nisu napisali da je to PREVOD, vec su napisali POJEDNOSTAVLJENO OBJASNJENJE KURANA.

Sto se tice ovih "prevoda" koje imamo danas... greska je (namjerno ili slucajno, ja kontam da je namjerno ubaceno ili izbaceno) da je to sve pojednostavljeno tumacenje Kurana, koje je "zamjenjeno" (po mojoj konti to citaj "uvaljeno") kao prevod.

Od davnina svakakve politicke razne struje... namjerno omalovazavanje vjerskih autoriteta, korupcije na vjerskom i politickom nivou, i sve to zajedno pomjesano sa obicnim ljudima... dovelo je da su "pojednostavljena tumacenja" preinacena u prevode.


Zato se i forsira SUFARA...
Fantasticno od boga. Salje knjigu koja se ne moze prevesti i napisana je na jeziku koji koristi nekih 4 % globalne populacije.
User avatar
Ludzak
Posts: 5372
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#625 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Ludzak »

broj dva wrote: 24/10/2022 12:20
mali jomu wrote: 23/10/2022 13:04 Radi nemogucnosti prevoda Kurana na bilo koji jezik osim samo na Arapski, ovi malo pametniji (mudriji) koji su se tim bavili... nigdje nisu napisali da je to PREVOD, vec su napisali POJEDNOSTAVLJENO OBJASNJENJE KURANA.

Sto se tice ovih "prevoda" koje imamo danas... greska je (namjerno ili slucajno, ja kontam da je namjerno ubaceno ili izbaceno) da je to sve pojednostavljeno tumacenje Kurana, koje je "zamjenjeno" (po mojoj konti to citaj "uvaljeno") kao prevod.

Od davnina svakakve politicke razne struje... namjerno omalovazavanje vjerskih autoriteta, korupcije na vjerskom i politickom nivou, i sve to zajedno pomjesano sa obicnim ljudima... dovelo je da su "pojednostavljena tumacenja" preinacena u prevode.


Zato se i forsira SUFARA...
Fantasticno od boga. Salje knjigu koja se ne moze prevesti i napisana je na jeziku koji koristi nekih 4 % globalne populacije.
I ako se prevede, u dosta slučajeva bude loš prevod.
Post Reply