Da li ste pročitali Kuran?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply

Da li ste pročitali Kuran?

Da
70
57%
Ne
52
43%
 
Total votes: 122

L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#1 Da li ste pročitali Kuran?

Post by L u c i f e r »

Pitanje je postavljeno prvenstveno muslimanima i ateistima, ali i ostali su dobrodošli.

Kada ste ga pročitali, koliko puta i šta ste zaključili na osnovu toga?
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#2 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by almir90 »

Nisam u vjeri, ali jesam pročitao Kur'an prošle godine. Zanimalo me je šta sve piše.
User avatar
Truba
Posts: 81709
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Truba »

nisam musliman, ali planiram u dogledno vrijeme
čisto iz kulturoloških razloga
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#4 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by L u c i f e r »

Red je da i ja reknem :)

Jesam, više puta, postao ateist nakon pažljivog čitanja i razmišljanja.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#5 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by L u c i f e r »

Black swan wrote:nisam musliman, ali planiram u dogledno vrijeme
čisto iz kulturoloških razloga
pa što onda glasa da jesi :D
User avatar
Truba
Posts: 81709
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Truba »

glasovao nisam
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#7 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by L u c i f e r »

Black swan wrote:glasovao nisam
ahaa, učini mi se :)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#8 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by uglavnomja »

nekada davno, i kuran i bibliju, kao dvije knjige, lektira ... nikakav uticaj na mene nisu ostavile ... samo ucvrstile stav da boga nema


inace, knjiga koja je imala najveci uticaj po tim vjerskim pitanjima je "legende i mitovi starge grcke", procitana bezbroj puta na kvadrat, fantasticno stivo da se nauci o ljudskom neznanju, strahovima, potrebi za opravdanjem, potrebi za "krivcem", za "objasnjenjem" :D , ...

i jos je zanimljiva za citanje, za razliku od recimo kurana koji je dosadan :| plus sto se u praksi sve govori na arapskom, tako da nema neke poveznice izmedju citanja prevoda i slusanja molitvi
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Smrcak15 »

Jesam procitao masa puta i najfantasticnija knjiga sto sam vidio u zivotu, jer mogu da citam i original i vidim sta tacno pise , dok mnogi od vas ovdje samo se oslanjate na prevod koji moze biti katastrofalno los i pogresan.
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#10 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by r_faruk »

procitao jesam, jednom
nije ostavila ocekivani dojam, dojam nadnaravne knjge sa bozjim cudima...
citanje te knjige mi je samo ucvrstilo moje ne vjerovanje u svemoguceg....

da li je neka konkretna anketa u pitanju, ili onako anketa ?
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#11 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by L u c i f e r »

tema do sad ima 110 pregleda, a glasalo je 8 ljudi

garantujem da ostatak pregledača nije pročitao, a velika većina njih su muslimani tj "muslimani"
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#12 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by L u c i f e r »

r_faruk wrote:procitao jesam, jednom
nije ostavila ocekivani dojam, dojam nadnaravne knjge sa bozjim cudima...
citanje te knjige mi je samo ucvrstilo moje ne vjerovanje u svemoguceg....

da li je neka konkretna anketa u pitanju, ili onako anketa ?
Tema i usputna anketa, ogranak od teme Hižeslav :)

Interesantno je u prvom redu koliko ima muslimana da nisu pročitali kuran, kao i onih koji imaju predrasude prema muslimanima bez da su pročitali njihovu vjersku knjigu ili pročitaju samo prigodne djeliće na osnovu kojih donose pogrešne zaključke
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#13 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Smrcak15 »

r_faruk wrote:procitao jesam, jednom
nije ostavila ocekivani dojam, dojam nadnaravne knjge sa bozjim cudima...
citanje te knjige mi je samo ucvrstilo moje ne vjerovanje u svemoguceg....

da li je neka konkretna anketa u pitanju, ili onako anketa ?
evo jedan experiment sa tobom i svima ostalima koji to bude te citali

ako si procitao Kur'an sigurno si procitao i ove ajete

17:49. Oni govore: “Zar kada se u kosti i prašinu pretvorimo, zar ćemo, kao nova bića, doista biti oživljeni?”
50.Reci(im Muhammede): “Hoćete, i da ste kamenje ili gvožđe

51.ili bilo kakvo stvorenje za koje mislite da ne može biti oživljeno.” – “A ko će nas u život vratiti?” – upitaće oni, a ti reci: “Onaj koji vas je i prvi put stvorio”- a oni će prema tebi odmahnuti glavama svojim i upitati: “Kada to?” Ti reci: “Možda ubrzo!
52.Biće to onog Dana kad vas On pozove, i odazvaćete se, hvaleći Ga, i pomislićete da ste ostali samo malo vremena.”


Ima li ista nadnaravno ovdje u ovom tekstu? da vidim kako ti uocavas jeli nadnaravan tekst ili samo onako letimicno preletis Preko njega
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#14 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by r_faruk »

tema je da li ste procitali kuran... mozemo naglabati na onim drugim temama o ovome sto si pitao...
naravno, imam odgovor, ali cemo s*ebati jos jednu temu naguravanjem...

ako zelis diskusiju o ovome, metnider pitanje na onu drugu temu... :wink:
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#15 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by NeenaSa »

Kupili si , nekad davno u Titovom dobu, :D na izvoru Bune.
Shto da velim, pochnem i nikad da dovrshim.
U istu ravan ostale religijske.
Poshtujemo sve, ukoliko nas, ne "bombarduju".
Toliko.
P.s.
Fali ti opcija, nikad do kraja. :evil:
Last edited by NeenaSa on 04/07/2016 11:40, edited 1 time in total.
Zastozato
Posts: 1000
Joined: 27/09/2014 23:18

#16 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Zastozato »

Ni sam ne znam koliko sam puta prociato prevod Kurana. Trenutno ga citam jer praktikujem da procitam kompletan Kuran u mjesecu Ramazanu, uglanom jedan dzuz jedan dan, a onda pogledam komentar dzuza koji samo procitao na igman HD koji prelijepo prezentira hfz. Husejn Cajlakovic Kuran me svaki put iznova fascinira, a onda i hafizov komentar, ali to je zato sto sam vjernik. Nevjerniku se dogodi obrnuto od toga, a upravo postoji ajet koji to potvrdjuje. Sama cinjenica da milioni ljudi sirom svijeta znaju Kuran napamet bez obzira sto vecina njih ne govori tecno arapski cini ovu knjigu jedinstvenu. Nadjite bilo koju knjigu napisanu na nekom stranom jeziku i zamislite da li bi ljudi sirom svijeta moglli nauciti je napamet. To je samo jedno od cuda u Kuranu. Postoje mnoga druga cuda, kao sto su matematicka cuda, koliko se neke rijeci ponavljaju (recimo rijec cas u Kuranu se spominje 24 puta iako sat tad jos nije bio izumljen), naucna cuda (recimo u jednom ajetu u Kuranu pise da ce Allah stvoriti prevozna sredstva mimo deva i konja koji su tad ljudi koristili) i mnoga druga cuda.
Ovo je jedan video koji sam skoro otkrio u kojem su neka druga cuda spomenuta.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#17 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by uglavnomja »

r_faruk wrote:tema je da li ste procitali kuran... mozemo naglabati na onim drugim temama o ovome sto si pitao...
naravno, imam odgovor, ali cemo s*ebati jos jednu temu naguravanjem...

ako zelis diskusiju o ovome, metnider pitanje na onu drugu temu... :wink:
:thumbup:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#18 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by uglavnomja »

jedan kolega gore se hvali brojem hafiza, ljudi koji znaju napamet knigu, a ne znaju sta pise u njoj ... :-)

bas me zanima odnos broja hafiza i ljudi koji znaju prevod napamet :D


i da, hafizi od 10-ak godina :cry: ispadaju u novinama, na tv ... ono vunderkincad ... u stvari jadna djeca :run: oduzeto im djetinjstvo i normalan proces sazrijjevanja.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#19 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Smrcak15 »

Zastozato wrote:Ni sam ne znam koliko sam puta prociato prevod Kurana. Trenutno ga citam jer praktikujem da procitam kompletan Kuran u mjesecu Ramazanu, uglanom jedan dzuz jedan dan, a onda pogledam komentar dzuza koji samo procitao na igman HD koji prelijepo prezentira hfz. Husejn Cajlakovic Kuran me svaki put iznova fascinira, a onda i hafizov komentar, ali to je zato sto sam vjernik. Nevjerniku se dogodi obrnuto od toga, a upravo postoji ajet koji to potvrdjuje. Sama cinjenica da milioni ljudi sirom svijeta znaju Kuran napamet bez obzira sto vecina njih ne govori tecno arapski cini ovu knjigu jedinstvenu. Nadjite bilo koju knjigu napisanu na nekom stranom jeziku i zamislite da li bi ljudi sirom svijeta moglli nauciti je napamet. To je samo jedno od cuda u Kuranu. Postoje mnoga druga cuda, kao sto su matematicka cuda, koliko se neke rijeci ponavljaju (recimo rijec cas u Kuranu se spominje 24 puta iako sat tad jos nije bio izumljen), naucna cuda (recimo u jednom ajetu u Kuranu pise da ce Allah stvoriti prevozna sredstva mimo deva i konja koji su tad ljudi koristili) i mnoga druga cuda.
Ovo je jedan video koji sam skoro otkrio u kojem su neka druga cuda spomenuta.
taj video je fantastican svima onima koji tvrde nema nista nadnaravno u Kur'anu

Nouman ali khan je za mene vrh za objasnjavanje Kur'ana, nevidim nikoga ni blizu njemu u objasnjavanju Kuranu, dobijem nekad osjecaj kao da poslanik sam objasnjava Kur'ana kako ga fino objasni da ti legne na srce samo tako :thumbup: :thumbup:
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#20 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by KIseljak12 »

Kad mi je iman poceo slabiti, procitao u cjelosti u nastojanju da ojacam iman. Posljedica je bilo da bespovratno odem u ateizam.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#21 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by arzuhal »

S aspekta samog Kur'ana, sasvim je normalno i očekivano da neki ljudi vjeruju u njeg, a drugi ne, i da postoje raznoliki odnosi spram Kur'ana, stavovi, mišljenja...
emmir1
Posts: 4488
Joined: 07/06/2013 15:28

#22 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by emmir1 »

Jesam hvala Allahu više puta i učvrstio je moje vjerovanje.

Kuran ne može svako da shvati i ja bih preporučio koga zanima da ode na mukabelu kod hafiza Bugarija i sluša kada on objašnjava i tumači ajete

Zapitat će se onda, ubijeđen sam.

Sve je tako jednostavno i logično.

A u mnogim prijevodima ima grešaka koji totalno okrenu suštinu ajeta
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#23 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by HardcoreMX »

uglavnomja wrote:jedan kolega gore se hvali brojem hafiza, ljudi koji znaju napamet knigu, a ne znaju sta pise u njoj ... :-)

bas me zanima odnos broja hafiza i ljudi koji znaju prevod napamet :D


i da, hafizi od 10-ak godina :cry: ispadaju u novinama, na tv ... ono vunderkincad ... u stvari jadna djeca :run: oduzeto im djetinjstvo i normalan proces sazrijjevanja.
Al' pazi ti logike i razmišljanja.... „znaju knjigu napamet ali ne znaju šta je u njoj“ ?!!?? Ako ne znaju šta piše u njoj,kako je onda znaju napamet?!

Šta će hafizu prevod ,kad govori arapski?!

pa valjda je i knjiga wunder,kad je dosta djece napamet zna? Sumnjam da si ti, te dobi, neku pjesmicu ili pričicu i ako bi je naučio napamet,u glavi sačuvao i jednu heftu,a kamoli šta više....Normalan proces je ono što ti tako nazoveš,sve drugo to nije?!
mirzaaa33
Posts: 725
Joined: 28/05/2016 13:04

#24 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by mirzaaa33 »

Pa niko nas nije tjerao da učimo nešto napamet svaki dan po 5 sati a većina hafiza u BiH ne zna šta je naučio jer većina ne zna arapski jezik. Pa ni Besim Korkut ne zna, već ga smrčak mora ispravljati. :izet:
User avatar
mobsterc
Posts: 2322
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#25 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by mobsterc »

Mene je uvijek fasciniralo prisustvo ateista na forumu o religiji kao npr i ovo zanimanje za neku religijsku statistiku. Eto si se oslobodio religije, uzivaj u zivotu, sto se bavis nebitnim stvarima?
Post Reply