DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#251 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by moonca »

hm, ne znam na koji slucaj mislis -ali je bilo incidenata i mislim da su zanemarivali pisati u forsirati da je pocinitelj iz BiH.
Sreca , nije ih bilo puno.
:lol: ima lijek i za tu situaciju-kada te pitaju odakle si --Hrvatska. :-)
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#252 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by hAZNADAR »

sadie_forever wrote:
hAZNADAR wrote:
Ne, ti klubovi ne kreiraju omladinu jer tu sjede uglavnom penzioneri i vjeciti socijalci koji ne znaju jezika a sve inace znaju. :D
Omladina naseg porijekla upravo u njemackom, svedskom, danskom, americkom,.... obrazovnom sistemu i drustvu opcenito - nauci cijeniti svoje naslijedje i ponisiti se time. U Njemackoj, Americi, Svedskoj,... mladi Zvonimir ili Samir ipak u tinejdzerskoj dobi skontaju da nisu bas 100% Njemci, Ameri, Svedi,.. jer i ime i prezime nose do kraja zivota a bar roditelje ne mogu preimenovati.
I velika vecina izabere ponos na osnovu svog porijekla i to obavezno istakne u kontaktima.

Slusao sam nase mlade koji promovisu svoju knjigu, drze predavanje o necemu pred punom salom, promovisu projekat u firmi, promovisu firmu, nastupe javno ispred neke stranke pred izbore,.... i svi od reda kada sebe predstave - sa osmijehom i uspravno kazu usput i BiH porijeklo.

Malo ko je od njih ikada usao u neki etnicki klub ili da mu u porodici potenciraju tu pripadnost. Svi su oni tu vrstu ponosa naucili od drustva i drzave gdje su se rodili i zive.

To je tesko ili nemoguce objasniti nekome koga domoljublje i nacionalni ponos asocira samo na desnicare, soviniste, mitomane,...

U svijetu je to nepisano pravilo.


Usput receno - bosnjackih klubova gotovo da i nema - iz nekih drugih razloga koji bi skrenuli temu i necemo sad o tome.
I onda iznose kako su ponosni srbi,ponosni bosnjaci i sl.Nema tu nigdje bosanstva,osim kod djece komunista bivsih,jugoslovena
Naprotiv - vani smo svi Bosnia, Bosnien, Bosnier,.... sto mu dodje skracenica za ime drzave.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#253 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by sadie_forever »

hAZNADAR wrote:
sadie_forever wrote:
hAZNADAR wrote:
Ne, ti klubovi ne kreiraju omladinu jer tu sjede uglavnom penzioneri i vjeciti socijalci koji ne znaju jezika a sve inace znaju. :D
Omladina naseg porijekla upravo u njemackom, svedskom, danskom, americkom,.... obrazovnom sistemu i drustvu opcenito - nauci cijeniti svoje naslijedje i ponisiti se time. U Njemackoj, Americi, Svedskoj,... mladi Zvonimir ili Samir ipak u tinejdzerskoj dobi skontaju da nisu bas 100% Njemci, Ameri, Svedi,.. jer i ime i prezime nose do kraja zivota a bar roditelje ne mogu preimenovati.
I velika vecina izabere ponos na osnovu svog porijekla i to obavezno istakne u kontaktima.

Slusao sam nase mlade koji promovisu svoju knjigu, drze predavanje o necemu pred punom salom, promovisu projekat u firmi, promovisu firmu, nastupe javno ispred neke stranke pred izbore,.... i svi od reda kada sebe predstave - sa osmijehom i uspravno kazu usput i BiH porijeklo.

Malo ko je od njih ikada usao u neki etnicki klub ili da mu u porodici potenciraju tu pripadnost. Svi su oni tu vrstu ponosa naucili od drustva i drzave gdje su se rodili i zive.

To je tesko ili nemoguce objasniti nekome koga domoljublje i nacionalni ponos asocira samo na desnicare, soviniste, mitomane,...

U svijetu je to nepisano pravilo.


Usput receno - bosnjackih klubova gotovo da i nema - iz nekih drugih razloga koji bi skrenuli temu i necemo sad o tome.
I onda iznose kako su ponosni srbi,ponosni bosnjaci i sl.Nema tu nigdje bosanstva,osim kod djece komunista bivsih,jugoslovena
Naprotiv - vani smo svi Bosnia, Bosnien, Bosnier,.... sto mu dodje skracenica za ime drzave.
Nazalost nisam to primjetila
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#254 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by uglavnomja »

hAZNADAR wrote:
Naprotiv - vani smo svi Bosnia, Bosnien, Bosnier,.... sto mu dodje skracenica za ime drzave.
rat se zavrsio prije 22 godine, ako uzmemo prosjek da judi ispod 25 godina ne gledaju vijesti - danasnji 50-godisnjaci su pratili nas rat na tv
jedan 30-godisnjak je tad imao izmedju nekih 5 godina
ljudi cuju za yu rat samo kad je godisnjica srebrenica ili kakva presuda u hagu, a i tad je haos, u 2 minuta se spomenu jugoslavija, bosna, srbija, hrvatska, i ostale republike, pa bosnjaci, bosanski srbi i bosanski hrvati :-)
tesko iko moze skontati sta je tacnobilo, osim ako nema insajderske informacije, a to vec zavisi ... tako mi je rekla neka zenska da zna kako nam je bilo tesko, pricala joj neka kako je bio grozan rat u kragujevcu ili tako nekom mjestu :-)



a vezano za temu, kolega muha je na drugoj temi napisao, parafraziram: "nikad vise necu otici kod djece u svecku jer me na granici tretiraju kao stoku."
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#255 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by broj dva »

Zasto da se ponosim slucajnosti na koju nisam imao nikakav uticaj?
Isto se ne bi ponosio ni da sam iz neke druge drzave.
Melbourne_Australia
Posts: 2577
Joined: 06/11/2012 14:20

#256 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by Melbourne_Australia »

Ponosim se zbog fizickih ljepota ove nase BIH i ljudi koji su ovu zemlju proslavili...A Sramota je zbog primitivizma i sovonizma i naravno zbog naroda koji su zaostali do bola...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#257 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by Bloo »

broj dva wrote:Zasto da se ponosim slucajnosti na koju nisam imao nikakav uticaj?
Isto se ne bi ponosio ni da sam iz neke druge drzave.
:thumbup:
isto
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#258 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by HardcoreMX »

Ponos i uljudnost su dvije suprostavljene osobine...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#259 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by Chmoljo »

naravno da nisu.

jesu možda za one koji uljudnost tumače kao slabost.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#260 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by Banksy »

It_is_a_Leclerc wrote:Naravno da nisam. Dapače, malo me i stid. Stid me što smo skoro tri decenije poslije rata i dalje sinonim za najstrašnije zločine, kriminal, siromaštvo, bijedu, prostituciju; što se u svjetskim medijima od sto vijesti 99 pojavljuju s naslovom o nekom čudu neviđenom, bizarnoj, jadnoj situaciji ili godišnjici ratnog zločina; što smo (p)ostali malo, primitivno, balkanoidno društvo bez ikakvog poštivanja prava manjina, gdje se žene tretiraju kao robovi, gdje je sekularnost riječ uvredljivog karaktera, gdje je sport na koljenima i najgori smo u Evropi po tome, gdje država nema para bukvalno nizašto, pa nas nema niti na jednoj svjetskoj izložbi, festivalu, promociji ili takmičenju; gdje je obrazovanje palo na najniže grane, gdje su mladi pasivni, jadni, tužni, zauzeti pušenjem nargile i smišljanjem glupih fora na facebooku, gdje ljudi samo smišljaju kako da zajebu državu, ne plate porez, slažu na PIK-u, uplate kladionicu, gdje skoro niko ne čita, ne sluša normalnu muziku, ne gleda filmove; gdje se muzeji zatvaraju, bibiliotekama isključuje struja, gdje životom gospodari šačica polupismenih političara i krdo njihovih poslušnika koji ovaj glupi, neobrazovani narod lože istom mržnjom i nacionalizmom 25 godina.

Ovo je najgora država za život u Evropi, ljudi. I ovdje se ne živi od slika Hutovog blata i Baščaršije.

P.S. BiH čak nije ni u top 30 evropskih zemalja po prirodnim ljepotama. Let's face it.
Uz napomenu da državu kreiraju ljudi, pa je ona odraz, rezultat i slika njihovog mentaliteta i karaktera, podrazumijevajući da kroz svoje funkcioniranje ona tako demonstrira i predstavlja sva njihova ponašanja, osobine i navike.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#261 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by HardcoreMX »

Ili drugacije receno...uljudnost je naravno vrlina, a ponos negativna osobina..ponos je vazda uzrok konfliktu..ponos je cak suprostavljen samom sebi...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#262 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by Chmoljo »

ne vidim zašto je ponos negativna osobina.

za mene je ponos dio samopouzdanja, i pozitivan ako je usmjeren na stvarnu vrijednost.

što je negativno biti ponosan na uljudnost? :D
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#263 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by HardcoreMX »

pogresno razumijes..ti govoris o samosvjesnosti, interesantno je da ponos upravo pogresno razumijevanje samosvjesnosti, odnosno pogresno razumijevanje samog sebe...a zasto je ponos negativna osobina sam vec rekao..uvijek je uzrok konfliktu, dva ponosa ne mogu nikada zajedno..zato je ponos suprostavljen i samom sebi..
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#264 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by jao_situacije »

jesam
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#265 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by Chmoljo »

HardcoreMX wrote:pogresno razumijes..ti govoris o samosvjesnosti, interesantno je da ponos upravo pogresno razumijevanje samosvjesnosti, odnosno pogresno razumijevanje samog sebe...a zasto je ponos negativna osobina sam vec rekao..uvijek je uzrok konfliktu, dva ponosa ne mogu nikada zajedno..zato je ponos suprostavljen i samom sebi..
jebiga, jest vikipedija, al...

https://hr.wikipedia.org/wiki/Ponos

više sam za precizne definicije, nego filozofiranje.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#266 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by Diwan »

Lakše je biti ponosan na nešto na šta se može biti ponosan. O Bosni ima dosta stereotipa od nas samih, kao pretpostavljam i kod drugih nacija, posebice ovih sa balkana. Recimo jedan od stereotipa su prirodne ljepote – da, Bosna jeste lijepa zemlja, ali isto tako su lijepe i druge zemlje i imaju šta za pokazati. Ima dosta pretjerivanja u svemu tome oko odnosa spram Bosne večine ljudi koji je smatraju svojom zemljom. Lično ne vidim ništa posebno da bi se ponosio s njom, za razliku recimo od jedne Švice, Šwedske, Norveške, Islanda itd. Kada imaš sistem koji stoji iza tebe, a ne kada si prepušten na milost i nemilost. Ekonomska stabilnost, uređenost i dobar život bi trebalo biti osnove ponosa a ne lažni patriotizmi, nacionalizmi i slični otpadi.
Mi slavimo poraze Džumhura, stative Džeke, olimpijada nam je vječni razlog za podizanja samopuzdanja, a ćevapi i pite nacionalni ponos kojima dubimo po glavi svakom strancu koji dođe ovdje.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#267 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by realna do boli »

Kako naletih na ovu temu, pokusavam naci odgovor na pitanje stranca, na sta sam konkretno ponosna u BiH..jos uvijek kontam..na sta.
Na vrijedne ljude..nisam bas.
Na sportski uspjeh iza kojeg stoji podrska drzave..nisam
Na odnos prema prirodi..nisam.
Na obrazovni sistem..nisam.
Na zdravstvenu zastitu..nisam.
Na ugled drzave u inostranstvu..nisam.
Voljeti domovinu samo zato sto si tu rodjen..volim. Mada bih volila i neku drugu koja mi pruza normalan zivot.
Ponosna na dostignuca ljudi koji tu zive..nisam.
Kako vrijeme prolazi, sve mi je teze objasniti gdje je ta moja BiH, i kao geografski pojam i kao neko napredno drustvo, kada pricam sa strancima. Jednostavno nema nista po cemu bi nas pamtili. I rat su davno zaboravili.
Nisam negativna..samo ne mogu da se sjetim.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#268 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by HardcoreMX »

Chmoljo wrote: jebiga, jest vikipedija, al...

https://hr.wikipedia.org/wiki/Ponos

više sam za precizne definicije, nego filozofiranje.
Postiro si dobro, sta fali wikipediji? :D Da si taj link stavio na englesku opciju, vidio bi da je ova tema itekako vezana i za filozofiju...a vidio bi da i definicija govori o ponosu kao negativnoj konotaciji, svrstavajuci ga cak i na rang glupog osjecaja licne vrijednosti...
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#269 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by John Cleese »

HardcoreMX wrote:
Chmoljo wrote: jebiga, jest vikipedija, al...

https://hr.wikipedia.org/wiki/Ponos

više sam za precizne definicije, nego filozofiranje.
Postiro si dobro, sta fali wikipediji? :D Da si taj link stavio na englesku opciju, vidio bi da je ova tema itekako vezana i za filozofiju...a vidio bi da i definicija govori o ponosu kao negativnoj konotaciji, svrstavajuci ga cak i na rang glupog osjecaja licne vrijednosti...
Da je Englez ili da postoji razlog da pomisli kako se, evo, dopisuje s Englezima, vjerujem da bi izabrao "engleski" link... a ovako, dobar je link :D

A ponos je, vele, rana emocija i za ocekivati je (ili nadati se...) da, kadLi tadLi (kad se i ako se coJek uistinu osamostali), preraste u nesto ozbiljnije, zrelije - samopostovanje, na primjer.
I da je lose - nije. (Ili barem ne u odredjenom uzrastu.)
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#270 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by ho oponopono »

...popuši mi ponos draga...:pusi2:
User avatar
Ludzak
Posts: 5505
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#271 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by Ludzak »

Kakve pehovske sreće moraš biti da i pored hiljade država i ti se rodiš u Bosni.
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#272 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by drug_profi »

Ja sam u ratu govorio kakve sam kurate srece, bas da sam iz Bosne. Tad sam smatrao da me sreca toliko pazi, da sam rodjen u sred Pariza, zapao bi me nekako Unprofor na Bjelasnici.

Da dodam na pitanje iz naslova: kako se mogu ponositi necim sto niti je uspjeh, niti je postignuce? Ponosio sam se Jugoslavijom, najboljom drzavom koja je ikada postojala na planeti. Sta god vam danasnji revizionisti govorili, dzaba im, ona je bila neponovljiva. Bio sam ponosan na svoje pretke koji su je stvorili i na pasos sa kojim si mogao bez vize skoro svuda. Mislim cak u vise zemalja nego sa US pasosem.

Danas se samo sugavo osjecam na granicama kad moram stati u odvojen red sa afrikancima, azijatima, arapima na svakom aerodromu.

Da, ponosim se i svojim ratnim drugovima, i time da smo ostali cistih ruku i cista obraza u pogana vremena.

Ovo ostalo sve, od zastave, do dejtonskog ustava, konstitutivnih naroda i demokratije - popišam se na to sve.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#273 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by moonca »

Ponos može biti prijevaran i razoran

PONOS se opisuje kao pretjerana samouvjerenost; nerazuman osjećaj veće vrijednosti zbog svojih sposobnosti, ljepote, bogatstva, položaja i tako dalje; bahato ponašanje ili ophođenje s drugima; drsko ili arogantno vladanje; oholo držanje. Iako je to rjeđe, ponos može imati i pozitivan prizvuk kad označava radost ili oduševljenje zbog nekog postupka ili nečega što posjedujemo. Neke od riječi koje imaju vrlo blisko značenje kao ponos su egoizam, arogancija, oholost.
Dakle, ako sebi želi dobro, osoba treba odstraniti ponos iz svoje osobnosti. Što je još važnije, osoba to mora učiniti ako želi ugoditi Bogu.
:-) :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#274 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by moonca »

realna do boli wrote:Kako naletih na ovu temu, pokusavam naci odgovor na pitanje stranca, na sta sam konkretno ponosna u BiH..jos uvijek kontam..na sta.
Na vrijedne ljude..nisam bas.
Na sportski uspjeh iza kojeg stoji podrska drzave..nisam
Na odnos prema prirodi..nisam.
Na obrazovni sistem..nisam.
Na zdravstvenu zastitu..nisam.
Na ugled drzave u inostranstvu..nisam.
Voljeti domovinu samo zato sto si tu rodjen..volim. Mada bih volila i neku drugu koja mi pruza normalan zivot.
Ponosna na dostignuca ljudi koji tu zive..nisam.
Kako vrijeme prolazi, sve mi je teze objasniti gdje je ta moja BiH, i kao geografski pojam i kao neko napredno drustvo, kada pricam sa strancima. Jednostavno nema nista po cemu bi nas pamtili. I rat su davno zaboravili.
Nisam negativna..samo ne mogu da se sjetim.
:-D Mislim da ne bih sve odgovorila sa -nisam
-nasi ljudi nisu lijeni----osim toga mislim da smo najduhovitiji u regiji
-obrazovni sistem-kao baza nije losa- ima dosta uspjesnih Bosanaca vani,koji su sa lakocom zavrsili doskolavanja.
-ugled drzave --pa i nismo tako losi- mozda mi smeta nekada sazaljene na pomen rata.Doduse, mnogi se sjecaju lijepe Olimpijade '84.

:cry: samo da proradi vodovod :-)
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#275 Re: DA LI STE PONOSNI STO STE IZ BiH???

Post by animals »

To ti je ono kad te roda nosi za Bosnu, a ti joj pocnes
jebavat familiju..
za Bec, za Bec, picka ti materina..
Post Reply