Da li stavljate brnjicu svom psu?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Locked
User avatar
cutee_nina
Posts: 178
Joined: 09/11/2010 23:42

#1 Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by cutee_nina »

Stalno čitam da po zakonu treba da pas nosi brnjicu. Mogu shvatiti da se to primjenjuje na velike pasmine, kao i na "opasne" pasmine. Takođe mogu shvatiti da se brnjica stavlja kada se pas pusti s povodca. Ali da ja svom psu (zlatni retriver) stavljam brnjicu dok je na povodcu, NEMA ŠANSE! Necu da "serem" kako je moj pas maza, da je bubica i da sve slusa, ali jednostavno mislim da nema potrebe da ga mučim s tim.

Neki ljudi su mi govorili da trebam staviti brnjicu svome psu. Jedno vrijeme nisam htjela da čujem za to, ali onda sam napravila mali test. Stavila sam svom psu brnjicu da vidim kakva će biti reakcija ljudi. Jedan dan sam prošetala s psom na povodcu bez brnjice i drugi dan s brnjicom. I gle, prvi dan (kao i uvijek) poneka osoba bi se maknula u stranu ili sklonila svoje dijete. No, drugi dan su svi praktički bježali od mene. Time zaključujem da se ljudi još vise boje psa koji ima brnjicu (jer na osnovu brnjice dobiju utisak da je pas agresivan i opasan) umjesto da bude obrnuto.

Shvatila sam još nešto, što je nevezano za ovu temu. Psa sam nabavila kad sam bila neudata. Kada sam šetala s psom uvijek bi se neko sklonio (pogotovo ljudi s djecom), ali kad sam dobila dijete i počela šetati s njim, reakcija ljudi se malo promijenila. Valjda su bili više opušteni kada su vidjeli psa pored bebe u kolicima i kasnije malu curicu koja hoda pored psa. Zato predlažem svim curama i momcima koji su single i koji imaju psa da se pod hitno udaju/ožene i dobiju dijete/djecu. :D :D :D

Možete do sutra pričati kako bi trebala da stavljam brnjicu svome psu i da to "stoji u zakonu", ali nema šanse. Uradila bih to jedino kad bi svaki vlasnik u gradu/državi to uradio...

P.S. Kada sam pročitala da poneka osoba stvarno stavljaja svom psu brnjicu (rasama koje nisu velike ni opasne) i govori kako svi ostali vlasnici pasa to trebaju uraditi, stvarno sam se razočarala. Mogu da shvatim kad mi to govori osoba koja nema psa i koja se boji, ali da to jos slušam od osoba koje imaju psa...tužno.

Svi vi koji imate pse kažite mi šta mislite o brnjici, da li stavljate to svom psu i koja je rasa vaš pas. Hvala. :)

EDIT: ZANIMA ME SAMO MIŠLJENJE LJUDI KOJI IMAJU PSE. MIŠLJENJE VAS KOJI NEMATE PSE ME UOPŠTE NE ZANIMA, PA STOGA NEMOJTE PISATI.
Last edited by cutee_nina on 22/11/2010 20:24, edited 2 times in total.
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#2 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by Pasiflora »

Kao sto si rekla:
[quote="cutee_nina"] ...da ja svom psu (zlatni retriver) stavljam brnjicu... NEMA ŠANSE![/quote]
:thumbup:
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#3 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by jaca-maca »

Ne stavljam, ali mi je cudno da su samo dvije osobe odgovorile na ovu temu :? :sad:
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#4 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by saga »

Ne stavljam... imam koker spanijela
Mada je uvijek svezana gdje ima ljudi (i auta)

Iskreno, bila bi mi smjesna s tim cudom. Iako znam jednog kokera koji je bio prilicno agresivan, pa je on to cesto nosao, i on mi vala nije bio smijesan s tim, jer znam kakav je.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#5 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by poznanik »

jaca-maca wrote:Ne stavljam, ali mi je cudno da su samo dvije osobe odgovorile na ovu temu :? :sad:
Vjerovatno se drugi ne suočavaju sa opštinskim odlukama iz Zakona o javnom redu i miru, kakva je novosarajevska, koja uređuje "puštanje i vođenje psa na javnom mjestu bez zaštitne korpice na njušci i povodca".
saggitarius30
Posts: 43
Joined: 09/06/2010 11:28
Location: Dno
Contact:

#6 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by saggitarius30 »

Mozda bi i stavio kad bi bilo za ovu njusku nasao brnjicu...
Image
:lol: :lol:
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#7 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by The Nightwatchman »

saggitarius30 wrote:Mozda bi i stavio kad bi bilo za ovu njusku nasao brnjicu...
Image
:lol: :lol:
sjo legende. pojede li šta? :D :thumbup: :-D
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#8 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by Friesian »

ma sad pretjerujete.. poznato je da male pasmine ne moraju nositi po zakonu brnjicu i to do (ne znam tacno koje kilaze).. iako mi to nema velike veze jer moju kuju njemackog ovcara pretezno i napadaaju mali psi... :)
i ja sam pravio taj test i kad nema brnjicu dosta mi je ljudi, kako samih tako i sa djecom, prislo i pitalo mogu li je pomaziti.. iako dosta vodim racuna kad setam (vezanje, hodanje uz nogu ali ne brnjicu) jer na taj nacin ne cuvam ljude od svog psa vec nju od ljudi...svasta hoda gradom ...
caes
Posts: 535
Joined: 31/07/2008 17:02
Location: cardak

#9 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by caes »

brnjicu samo nosim uza se kad ga pustim s povoDca u slucaju da neki drot naidje pa pocne da maltretira (a bilo je i takvih slucajeva).
User avatar
cutee_nina
Posts: 178
Joined: 09/11/2010 23:42

#10 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by cutee_nina »

caes wrote:brnjicu samo nosim uza se kad ga pustim s povoDca u slucaju da neki drot naidje pa pocne da maltretira (a bilo je i takvih slucajeva).
Koja rasa je tvoj pas?
Ja ne stavljam brnjicu svom psu i nikada nisam imala problema s drotovima, odnosno nikad mi nisu prišli ili rekli nešto.
saggitarius30
Posts: 43
Joined: 09/06/2010 11:28
Location: Dno
Contact:

#11 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by saggitarius30 »

The Nightwatchman wrote:
saggitarius30 wrote:Mozda bi i stavio kad bi bilo za ovu njusku nasao brnjicu...
Image
:lol: :lol:
sjo legende. pojede li šta? :D :thumbup: :-D

Ma slabo nema ni 23 kg. a tek mu 6 mjeseci :D :shock:
caes
Posts: 535
Joined: 31/07/2008 17:02
Location: cardak

#12 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by caes »

cutee_nina wrote:
caes wrote:brnjicu samo nosim uza se kad ga pustim s povoDca u slucaju da neki drot naidje pa pocne da maltretira (a bilo je i takvih slucajeva).
Koja rasa je tvoj pas?
Ja ne stavljam brnjicu svom psu i nikada nisam imala problema s drotovima, odnosno nikad mi nisu prišli ili rekli nešto.

labrador.
nisu ni meni prisli, ali znam za slucajeve kad su prilazili, a psi nisu bili opasne rase uopste. i to su fatali ljude u parkovima i mjestima gdje ce sigurno biti ljudi s psima, dakle idu namjenski da uzmu 5 joja.
User avatar
cutee_nina
Posts: 178
Joined: 09/11/2010 23:42

#13 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by cutee_nina »

caes wrote:
cutee_nina wrote:
caes wrote:brnjicu samo nosim uza se kad ga pustim s povoDca u slucaju da neki drot naidje pa pocne da maltretira (a bilo je i takvih slucajeva).
Koja rasa je tvoj pas?
Ja ne stavljam brnjicu svom psu i nikada nisam imala problema s drotovima, odnosno nikad mi nisu prišli ili rekli nešto.

labrador.
nisu ni meni prisli, ali znam za slucajeve kad su prilazili, a psi nisu bili opasne rase uopste. i to su fatali ljude u parkovima i mjestima gdje ce sigurno biti ljudi s psima, dakle idu namjenski da uzmu 5 joja.
I ja sam čula za nekoliko slučajeva, drotovi priđu i uzmu lovu. Takođe sam čula da jedan lik nije htio platiti, pa je išao na sud i na kraju nije bio kriv i nije platio.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#14 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by poznanik »

Friesian wrote:ma sad pretjerujete.. poznato je da male pasmine ne moraju nositi po zakonu brnjicu i to do (ne znam tacno koje kilaze)..
Nije tako. Zakoni o javnom redu i miru na nivoima opština, koji i reguliraju ovu oblast, ne razlikuju pse, samo određuju obavezu stavljanja brnjica...
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#15 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by Qler »

Davno sam raspravljao sa policajcem u vezi toga, citao sam u zakonu koliko ja znam ne pise da pas mora imati brnjicu, nego da, parafraziram, mora biti "osiguran". Sto znaci, moze i na povodcu da bude, osiguran je, nema potrebe za brnjicom. Jedino ako ga pustis mogu te peglati.

Neka neko nadje clan iz zakona, ali mislim da sam u pravu.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#16 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by MAN-lion's coach »

Ako nije zavezan onda neka nosi brnjicu,ako jeste vjerovatno nema potrebe.Mislim da tako i piše.
Mislim da ako te neko krivo pogledao što nosa ti pas brnjicu ili što nešta "doživljava" pri tom susretu nije razlog da se prkosi brnjici i to smatra paćenjem životinje,ti izvodiš pssa za sebe dalje te nije briga kako ko šta gleda.
Što se tiče rasa ova ili ona svaka ima svoje nešto,na mene su skakali pinčer minijaturni i šnaucer srednji koji me ujeo na gležanj.Eto oni bi bili kao opasniji a ugriz većeg psa je očito opasniji od ugriza malog šnaucera ili pinčera. :-)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#17 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by poznanik »

Ne znam kako je u drugim opštinama uređen zakon o javnom redu i miru, ali znam kako je u Novom Sarajevu, bar što se tiče životinja i kućnih ljubimaca:

ODLUKA O JAVNOM REDU I MIRU - Član 2.
Prekršaje protiv javnog reda i mira u smislu ove odluke predstavljaju slijedeće radnje, postupci i ponašanja:

8. postupanje sa životinjama na način koji izaziva uznemiravanje i negodovanje građana;

a) puštanje i vođenje psa na javnom mjestu bez zaštitne korpice na njušci i povodca;
b) držanje opasnih životnja na način kojim se može ugroziti život i zdravlje građana, neisticanje upozorenja na opasnost od takvih životinja na ulazu i zatvorenom dvorištu ili drugom određenom prostoru gdje su smještene;
c) držanje životinja u naseljenom mjestu koje remete noćni mir građana;
d) surovo postupanje sa životinjama na javnom mjestu podstrekavanje na borbu i izazivanje životinja;

http://www.novosarajevo.ba/stream/article.php?pid=654
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#18 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by Friesian »

provjerio sam (usmeno: pitao rodjaka policajca) i psi do 20kg ne moraju imati brnjicu.. ostalo vise ne znaju ni oni sami... mene je davno, kad je zakon tek dosao na snagu, zaustavio policajac dok sam setao sa psom.. bila je zavezana ali nije imala brnjicu.. i tad sam se uspio izvuci na osnovu toga da nisam znao i da sam mislio da je dovoljno sto je pas zavezan iako je on insistirao da mora imati i brnjicu pored toga.. sreca bila je samo opomena.. kasnije sam mahsuz pitao jednog policajca dok je setao naseljem i on je rekao da mora imati jedno od ta dva.. e sad mislim da je vise stvar na koga naletis i kako taj neko tumaci zakon :/
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#19 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by jaca-maca »

poznanik wrote:Ne znam kako je u drugim opštinama uređen zakon o javnom redu i miru, ali znam kako je u Novom Sarajevu, bar što se tiče životinja i kućnih ljubimaca:

ODLUKA O JAVNOM REDU I MIRU - Član 2.
Prekršaje protiv javnog reda i mira u smislu ove odluke predstavljaju slijedeće radnje, postupci i ponašanja:

8. postupanje sa životinjama na način koji izaziva uznemiravanje i negodovanje građana;

a) puštanje i vođenje psa na javnom mjestu bez zaštitne korpice na njušci i povodca;
b) držanje opasnih životnja na način kojim se može ugroziti život i zdravlje građana, neisticanje upozorenja na opasnost od takvih životinja na ulazu i zatvorenom dvorištu ili drugom određenom prostoru gdje su smještene;
c) držanje životinja u naseljenom mjestu koje remete noćni mir građana;
d) surovo postupanje sa životinjama na javnom mjestu podstrekavanje na borbu i izazivanje životinja;

http://www.novosarajevo.ba/stream/article.php?pid=654
Ma nema sanse da ja stavljam brnjicu dok je na povodcu, a i bez povodca, mozes ti do sutra pricati, kopirati i s.... :dance:
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#20 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by zonbirile »

Friesian wrote:provjerio sam (usmeno: pitao rodjaka policajca) i psi do 20kg ne moraju imati brnjicu.. ostalo vise ne znaju ni oni sami... mene je davno, kad je zakon tek dosao na snagu, zaustavio policajac dok sam setao sa psom.. bila je zavezana ali nije imala brnjicu.. i tad sam se uspio izvuci na osnovu toga da nisam znao i da sam mislio da je dovoljno sto je pas zavezan iako je on insistirao da mora imati i brnjicu pored toga.. sreca bila je samo opomena.. kasnije sam mahsuz pitao jednog policajca dok je setao naseljem i on je rekao da mora imati jedno od ta dva.. e sad mislim da je vise stvar na koga naletis i kako taj neko tumaci zakon :/
-------------------------------------
a zato ja vidjeh drota sa vagom u Vilsu,važe kerove.Daj ba poklopi se.
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#21 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by Friesian »

ako si ti vidio - bod za tebe.. a meni se tako neces obracati, sine.. ;)

ako nisi sposoban da od oka skontas koji pas ima manje ili vise od 20kg onda je to tvoj problem!
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#22 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by poznanik »

Friesian wrote:provjerio sam (usmeno: pitao rodjaka policajca) i psi do 20kg ne moraju imati brnjicu.. ostalo vise ne znaju ni oni sami.... e sad mislim da je vise stvar na koga naletis i kako taj neko tumaci zakon :/
Ne znam kako treba još napisati da bi neko (pa i policajac) shvatio ovu rečenicu - odredbu iz zakona:
zabranjeno je... puštanje i vođenje psa na javnom mjestu bez zaštitne korpice na njušci i povodca;
Gdje ste vidjeli kilograme...ili veličinu psa, pasminu, boju, porijeklo... :-)
ucenik92
Posts: 4
Joined: 10/11/2010 23:25

#23 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by ucenik92 »

normalno da trebate stavljati brnjice
User avatar
cutee_nina
Posts: 178
Joined: 09/11/2010 23:42

#24 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by cutee_nina »

Uopšte se ne treba voditi po tome koliko kila ima pas, nego koje je rase. I na osnovu toga se treba napraviti zakon, u kojem bi fino pisalo koja rasa treba nositi brnjicu, a koja ne.
Npr. doberman, pitbul, rotvajler, njemacki ovčar i slični bi trebali nositi brnjicu, a zlatni retriver, koker španijel, labrador, samojed i slični NE.

Ali također mislim da nijedan pas, ako je na povodcu, ne treba nositi brnjicu, osim ako je stvarno agresivan (ali to naravno zavisi od vlasnika, koji ponekad ne prihvaćaju da je njihov pas agresivan, pa ne poštuju ni jedno ni drugo)
User avatar
cutee_nina
Posts: 178
Joined: 09/11/2010 23:42

#25 Re: Da li stavljate brnjicu svom psu?

Post by cutee_nina »

ucenik92 wrote:normalno da trebate stavljati brnjice
Više bi se "usr'o" kad bi pored tebe prošao pas s brnjicom nego bez nje...

ZANIMA ME SAMO MIŠLJENJE LJUDI KOJI IMAJU PSE. MIŠLJENJE VAS KOJI NEMATE PSE ME UOPŠTE NE ZANIMA, PA STOGA NEMOJTE PISATI.
Locked