Da li smo zaista toliko bolestan narod?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

grunt
Location: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.

Da li smo zaista toliko bolestan narod?

Post by grunt » 19/04/2011 10:37

U zadnje vrijeme sam malo cesce bio u bolnici tj. klinickom centru (ne zbog sebe) i vidio sam toliko bolesnih ljudi da to nije normalno.Jutros klinicki centar izgleda kao da se citava Ferhadija tamo preselila.
Bas ovih dana nesto razmisljam kako pored KCUS-a imamo i opstu bolnicu,domove zdravlja,ambulante,privatnu praksu,bezbroj apoteka i svi rade punom parom.
Moze li neko reci kako je vani u drugim zemljama ili je ovo kod nas bas sve otislo u k....
Svaki put kada se vratim iz bolnice budem pravo depresivan :sad:

antimobbing
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

Re: Da li smo zaista toliko bolestan narod?

Post by antimobbing » 19/04/2011 10:46

grunt wrote:U zadnje vrijeme sam malo cesce bio u bolnici tj. klinickom centru (ne zbog sebe) i vidio sam toliko bolesnih ljudi da to nije normalno.Jutros klinicki centar izgleda kao da se citava Ferhadija tamo preselila.
Bas ovih dana nesto razmisljam kako pored KCUS-a imamo i opstu bolnicu,domove zdravlja,ambulante,privatnu praksu,bezbroj apoteka i svi rade punom parom.
Moze li neko reci kako je vani u drugim zemljama ili je ovo kod nas bas sve otislo u k....

Od 2009 godine pišem o depresiji i psihopatima koji to izazivaju i uništavaju živote običnih ljudi na ovoj temi o MOBBING-u: viewtopic.php?f=1&t=69907&hilit=mobbing&start=300

… ali niko ne obraća pažnju na to …

Što se dešava sa ovim letargičnim narodom razmućene i razvučene pameti?

headbanger

Post by headbanger » 19/04/2011 11:07

grunt wrote:U zadnje vrijeme sam malo cesce bio u bolnici tj. klinickom centru (ne zbog sebe) i vidio sam toliko bolesnih ljudi da to nije normalno.Jutros klinicki centar izgleda kao da se citava Ferhadija tamo preselila.

pa ima ti ta mjesta, i ja sam nedavno o tome razmisjlao
samo sto sam ja bio pacijent
imas slucajeva sto ljekari porodicne medicine, zbog svoje nestrucnosti, bezveze daju uputnice, imas slucajeva gdje se vrse razne pretrage pa ljudi, umjesto da leze u bolnici i urade sve pretrage za 3 ili 4 dana dolaze svaki dan i rade pretrage po mjesec dana, pa imas raznoraznih hipohondera, i naranvo da ne zaboravimo sistem ili uredjenje zdravstvnog sistema, pa trebas na jedan UZ cekati mjesecima, ali ima privatno odma dodjes na red, znaci korupcija itd itd itd
mislim da su 1/3 ljudi koje vidimo po bolnicama bas pravi pacijenti, da su tu zato sto moraju biti

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 19/04/2011 11:11

I ja sam htio otvoriti temu tipa ''Zašto ovoliko Bosanaca i Hercegovaca boluje i umire kada im vrijeme nije''.

Mislim da je do hrane, GMO hrane, ali ima tema o tome, pa ne bih i ovdje ''davio''.
Last edited by PipiDugaDevetka on 19/04/2011 11:16, edited 1 time in total.

teAMICA

Post by teAMICA » 19/04/2011 11:16

"Uzivajte u ratu - cekaju vas strahote mira"

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 19/04/2011 11:18

teAMICA wrote:"Uzivajte u ratu - cekaju vas strahote mira"

LaHko je u ratu, a šta kad izbije mir?

ema_

Post by ema_ » 19/04/2011 11:21

Ko je bio pametan, obavio je sve petrage dok je bio Turabi.... Bolnice bile prazne... :-)

A inače, ko može, bolje je da ide privatnicima...

braca

Post by braca » 19/04/2011 11:26

Prijatelju, u pravi su, zestoko si u pravu.

Dusa me boli kada to vidim.

No, to je samo vrh sante brijega: mnogo je vise onih koje NE VIDIMO, koji nemaju pravo na lijecenje, pocev od onih kojima birvaktilske firme nisu uplatile doprinose, PA SADA NEMA PRAVO NA LIJECENJE, G O D I N A M A - TO JE COVJECE U Z A S, covjece Bosna je i Hercegovina otisla u tri pi*ke materine, strasno, strasno, sve se raspada po horizontali i po vertikali.

A sa druge strane, ako te je kojim slucajem onaj odozgo pogledao blagonaklono i uletio si u malu grupu srecnika koji imaju zadravstveno osiguranje, druga je prica lijecenje. Ima dosta dobrih i strucnih i ljubaznih ljekara, ima i smradova, no po mome vecina je vise nego OK, no na kraju balade, u pitanju je ipak stvarna strucnost i tehnika (masine): utisak mi je da se lijece samo bolesti koje se mogu dijagnosticirati bez serioznijeg zahmeta, no u smislu neke serioznije analize i detekcije problema, koji nisu vidljivi na prvi pogled, utisak mi je da nemas/nemamo nikakve sanse i da cemo ozbiljno nadrljati. Samo nam je dragi Bog na pomoci.

Necu sada da pisem o smrtonosnoj MRSI koju haman veliki broj pacijenata fasuje koji su isli na operaciju.....

Ma, sve je raspad sistema, ja ne znam gdje cemo, dokle cemo i kako cemo.....strava i uzas kombinovano sa jezom!

Richard Peti

Post by Richard Peti » 19/04/2011 11:36

.
Last edited by Richard Peti on 10/05/2015 07:21, edited 2 times in total.

hamza_sa

Post by hamza_sa » 19/04/2011 11:40

Ovako rat ubija one koji misle da su ga prezivjeli.

Ovo mi je rekao doktor kada sam lezao u bolnici prije dvije godine zbog posljedica ranjavanja.

zonbirile

Post by zonbirile » 19/04/2011 13:19

170km azbestnih cijevi je u gradu,evropsko smeće na trpezi i politika na grbači-hej pa mi smo giganti,dobro je itko zdrav i normalan.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 19/04/2011 13:22

Hoće li se ljekari, naučnici svih fela,...organizovati i istražiti šta se dešava?

Eto, ne moraju radi mene, ali zbog djece svoje,...da istraže i izjasne se o tome od čega bh. građani boluju i mriju ovoliko masovno,...?

zonbirile

Post by zonbirile » 19/04/2011 13:24

prvo bijaše IKAR...

Hemel

Post by Hemel » 19/04/2011 13:36

:D

moram se malo nasmijati. ti si to tek sada primijetio kada si i ti bolestan a isto je bilo i prosli mjesec, proslu godinu...a bit ce tako jos dugo. ne kazem da nema bolesnih ali treba pogledati ko je stvarno bolestan a ko nije.
sjecam se u ratu, malo ko je bio bolestan. jelo se malo i slabo a sada MI se ubijamo hranom a ne znamo da nam je to najveci neprijatelj i ako smatramo kako je to tako ukusno.
na ''zapadu'' se ne ide doktoru do golema zora. sve se lijeci kuci (prehlada, neka manja upala uha, oka, bole ledja, ziga noga...) a kod nas, mnogi idu doktoru iz navike i kada treba i kada ne treba. znam da se mnogi nece sloziti sa mnom ali znam mnogo osoba koje se tako ponasaju.
poznam tipa koji prolazi pored ambulante i svrati da izjeri pritisak i ako zna da su mu sva prethodna mjerenja pokazala ''normalu'' ali u njegovoj okolini ima par osoba koje su dozivjele mozdani udar pa da to on na vrijeme sprijeci.
slobodno se moze reci da 40 % osoba u cekaonici nema razloga da tu sjedi.

antimobbing
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

Post by antimobbing » 19/04/2011 13:47

zonbirile wrote:170km azbestnih cijevi je u gradu,evropsko smeće na trpezi i politika na grbači-hej pa mi smo giganti,dobro je itko zdrav i normalan.

:thumbup: :lol:

antimobbing

Post by antimobbing » 19/04/2011 13:50

zonbirile wrote:prvo bijaše IKAR...

A sada vukovi sa nama igraju janjineeeee :lol:

Image

:lol: e ... Baš smo prave ovce za preskakanje i šišanje :lol:
Last edited by antimobbing on 19/04/2011 13:51, edited 1 time in total.

Hemel

Post by Hemel » 19/04/2011 13:51

zonbirile wrote:170km azbestnih cijevi je u gradu,evropsko smeće na trpezi i politika na grbači-hej pa mi smo giganti,dobro je itko zdrav i normalan.

:(

zar ima jos azbestnih cijevi kod nas :shock:

Image

uklanjanje salonitno(azbestnog) pokrivaca sa krova
Last edited by Hemel on 19/04/2011 14:01, edited 1 time in total.

kritika

Post by kritika » 19/04/2011 13:55

Odgovor je jednostavan.
Sve zdravstvene ustanove u KS samo salju ljude gore jer oni samo lijece prehlade, ako ti u domu zdravlja caj ne moze pomoci onda odmah Bolnica.... tuzno ali tako je ... domovi zdravlja su apsolutno nepotrebene instituije eto jedino sto znaju je prepisivati penzionerima recepte svakog petog u mjesecu ....

Filter
Has thanked: 2 times

Post by Filter » 19/04/2011 14:04

Hemel wrote: slobodno se moze reci da 40 % osoba u cekaonici nema razloga da tu sjedi.

mislim da je taj procenat cak i veci.
skoro su hrvati objavili da je vecina ct-ova i i mri-ja, obavljena "nako". slabi dijagnosticari i politika salji dalje.
jedan ct te ozraci kao 600-700 snimaka pluca. e sad zamisli kad lole opletu komplet kicmu i jos nesto prikrpe, pogotovo kod udesa. pa ponove snimke za par dana, pa jos nesto da se doslika. ma sijas ko lampa do kraja zivota. ako ne mandrknes od povreda, siguran si u rakonju.
Last edited by Filter on 19/04/2011 14:04, edited 1 time in total.

shibonja

Post by shibonja » 19/04/2011 14:04

U pravu si, domovi zdravlja samo sluze da se imaju gdje utrapiti oni koji su medicinu zavrsili preko stele...

JoseMujica

Post by JoseMujica » 19/04/2011 14:06

jeste vala svugdje gužva kod doktora osim tamo gdje baš treba da bude....na psihijatriji

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Post by O'zone » 19/04/2011 14:10

kritika wrote:Odgovor je jednostavan.
Sve zdravstvene ustanove u KS samo salju ljude gore jer oni samo lijece prehlade, ako ti u domu zdravlja caj ne moze pomoci onda odmah Bolnica.... tuzno ali tako je ... domovi zdravlja su apsolutno nepotrebene instituije eto jedino sto znaju je prepisivati penzionerima recepte svakog petog u mjesecu ....

Upravo tako Centri porodične medicine mogu samo recept prepisati ostalo su nula nego odmah šarnu uputnicu za KCUS i pretrage a druga stvar u KCUS ne dolaze samo ljudi iz Sarajeva tu svaki dan stigne i par stotina bolesnika iz drugih kantona (čak sam gledao da dovoze ljude iz Bihaća u Sarajevo na pretrage što po meni nije humano po te pacijente jer je udaljenost ogoromna) jer njihovi centri nisu u stanju da izvrše pregled. Onda svemu tome dodate da skoro svaki bolesnik dođe u pratnji jednog ako ne i više članova obitelji (posebno ako su u pitanju starije i nemoćne osobe) i dobijete ogromnu gužvu u čitavom krugu KCUS-a.

Nekad razumijem ljude koji gore rade.

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Post by O'zone » 19/04/2011 14:17

I da moram dodati da su za gužve krivi i sami doktori-tehničari koji rade u KCUS.

Lični primjer dva puta idem na ESWL (razbijanje kamena u bubregu) i oba puta me naruče ujutro u 8 sati a dođem na red u 12 što i ne bi bio problem da tehničari koji gore rade nisu upoznati da ESWL može obslužiti dnevno 6 pacijenata maximum i da tretman traje 40 minuta tako da ja izgubim 4 sata a mogao bih izgubiti maximalno 1,5 sati da se gore neko sjeti da naručuje po satnici bar za one tretmane za koje se zna koliko traju i koliko ih se može dnevno obaviti, tada ne bi ljudi sjedili po čekaonicama i pravili gužvu.

El_comadante
Been thanked: 2 times

Post by El_comadante » 19/04/2011 14:19

pa krenuvši od porodične medicine pa gore nije ništa kako treba. treba par dana da čekaš kad se naručuješ. a izgleda eto ima mnogo bolesnih nažalost. što možda i nije čudo jer smo u ratu svašta jeli.

male_okice

Post by male_okice » 19/04/2011 14:26

mozda je malo off topic ali prije jedno 2 godine na proljece ja crkajem kasljem kisem, gusim se bukvalno...oci non stop suze. odem doktoru on me posalje u bolnicu na alergo test. predala ja knjizicu i cekam da me prozovu vidim ima sigurno 20 ljudi ispred mene svi stariji od 50 godina. Sjeda did do mene i poslije odredjenog vremena poceo je on mene pitati sta me muci ovako onako i u jednom momentu price kaze on meni: "ja imam 76 godina ima vec 30 godina kako meni suze oci i kisem kad je ovako proljece pa sam ja to dosao sad provjeriti". Ja onako gledam u njega kontam da je puko ali shvatam da je on dosao fakat za to: na moje pitanje zasto to nije tad jos provjerio on mi rece nije imao vremena a sad ima. :mrgreen:

Post Reply