Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

gidra
Posts: 3573
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#26 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by gidra »

sarajlija80 wrote:
gidra wrote:
Capsicum wrote:Samo bih malo da ispravim... U drzavne institucije i javna preduzeca se bez stele (rodbinske, stranacke, ljubavne i sl.) ne zaposljava i tacka. Jednostavno ne postoji niko, ali bas niko da je zaposlen tako sto se prijavio na konkurs bez da zna ikoga tamo i prosao zato sto je najbolji kandidat.

Cim prije to shvatite, manje cete se nervirati i uzalud potroseno vrijeme za ganjanje posla u tim institucijama iskoristiti za trazenje posla negdje drugo (ili tamo gdje nekog poznajete)...

Tuzno je i frustrirajuce sto je tako, ali je tako.
postoji, moja djevojka, 3 godina fakulteta trenutno, je dobila stipendiju u BHTelecomu bez štele (200 KM mjesečno). Nakon završetka studija ugovorom je vezana da mora pripravnički odraditi kod njih godinu dana i samim tim 99% ostaje na poslu.
Decko uz duzno postovanja ,al mojne suplju prosipati u BH telecom svi ama bas svi su dosli s nekom vezom ,zna se da je BH telekom privatna kompanija kriminalne SDA i da oni zaposljavaju koga hoce.
dobro jeste došla je preko štele, odnosno dobila stipendiju preko štele ako će ti biti lakše.
Šta se imam ubjedjivati sa nekim po forumu, fino sam napisao kako jeste. I ne samo ona još masa raje je došla preko stipendija u Telekom i sada ti ljudi bukvalno nose firmu tj. rade za sebe i za sve ove ostale lezihljeboviće, tetiće, amidžiće, sestriće...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#27 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by JThomas »

da bi firma kako tako funkcionisala mora neko istegliti stotine rođaka, ljubavnica i poslušnika. zato i prime tih najboljih studenata što neko kaže. ali to je kap u moru u odnosu na ukupan broj zaposlenih.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#28 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by snaga_znanja »

Nemate brige. Sve će to tržišna ekonomija dovesti pod svoje prije ili kasnije. :izet:
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#29 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by SSemir »

znam i ja 2 osobe koje su stipendije dobili u bht. kao najbolji studenti. odradili pripravnicki i dobili ugovor. nikakve stele..

al haj ti to napacenom bosnji objasni..stelom se samo moze zaposlit i gotovo
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#30 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by jahh »

Meni najzalosnije sto je kod 95% populacije zivotna zelja i cilj zaposliti se u BHT (ili neku jaču državnu firmu), i ne raditi nista a uzimati pare.
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#31 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by escobar__ »

sarajlija80 wrote:Decko uz duzno postovanja ,al mojne suplju prosipati u BH telecom svi ama bas svi su dosli s nekom vezom ,zna se da je BH telekom privatna kompanija kriminalne SDA i da oni zaposljavaju koga hoce.
Otkud onda direktor tuzlanske Direkcije SDP-ovac? :D
sickle_and_hammer
Posts: 389
Joined: 05/09/2012 20:27

#32 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by sickle_and_hammer »

"Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?"

treba ti veza da nekom platis!!!
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#33 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by un1ted »

Evo iz komsiluka. Clan SDP u Zavidovićima Elvir karajbic zaposlio ženu u novom telekom centru.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
User avatar
rajvoSa0
Posts: 398
Joined: 02/02/2013 14:05
Location: Ciglane ;)

#34 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by rajvoSa0 »

un1ted wrote:Evo iz komsiluka. Clan SDP u Zavidovićima Elvir karajbic zaposlio ženu u novom telekom centru.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Zena mu se zove Emira? Ona svjetlijeg tena, ne znam sta je ona zavrsavala, znam da je on ekonomiju zavrsio...



Haha, pa znalo se prije pola godine ko ce se zaposliti u telekomu iz Zavidovica, Kaknja, Maglaja..







Posto imam kontakta sa par ljudi, da vam odgovorno kazem, zaposlenja u BH telekomu bez stele NEMA, znaci pare nista, nudi koliko hoces, ali zaposlenja tako nema, jedino veza, poznanstvo, jer je trenutno veliki sukob kadrova u BH telekomu.

Bira se i nesto ovih jacih svrsenih studenata koji ce na svojim ledjima nostiti firmu, ne rade ni oni za lose pare, ali opet jedan takav odradjuje posao za 20 ostalih sto sjede.





Jedna cinjenica da vam pojasnim koliko je zeznuto zaposlitii se:

Trenutno se prave spiskovi ko ce biti zaposlen u novembru 2014 godine. ;)
User avatar
rajvoSa0
Posts: 398
Joined: 02/02/2013 14:05
Location: Ciglane ;)

#35 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by rajvoSa0 »

Dalje, puno ste napisali, a vidim da neki veze sa telekomom nemaju..



Imate vise vrsta poslova:

1) Primas odlicnu platu i nista ne radis = rezervisano samo za jace kadrove u stranci i djecu postojecih visih kadrova. Ljudi nista ne rade, sjede, igraju igrice, citaju novine, i za to primaju +2500 maraka.

2) Primas solidnu platu i nista ne radis = takodje stranacki kadrovi, idealno za zene jer nisi toliko na udaru ni pod nekim rokovima, takodje nista ne radis, izadjes sa posla kad hoces do frizera/manikir i to.. plata +2000 maraka

3) Primas iznadprosjecnu platu i pomalo radis = to su vam obicno oni malo stariji, +40, kadrovi koji su u "ono" vrijeme zavrsavali fakultete, visoko obrazovani, pomalo rade, plate obicno +1500 KM i navise..

4) Primas iznadprosjecnu platu i radis kao konj = rezervisano za one koji su najstrucniji, namjerno se guraju na ove pozicije jer ovi iz vrha vide da bi im oni mogli biti prijetnja. To su obicno ljudi iz obicnih bosanskih porodica, djeca koja su na teske muke zavrsavala te fakultete, posto znaju da imaju neku eto perspektivu, trpe i odradjuju to sve sta ostali nece...




Da jos jednom napomenem, upravo zbog ove situacije, u BH TELEKOMU JE OGROMAN RASKOL.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#36 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by Ricken »

rajvoSa0 wrote:Dalje, puno ste napisali, a vidim da neki veze sa telekomom nemaju..



Imate vise vrsta poslova:

1) Primas odlicnu platu i nista ne radis = rezervisano samo za jace kadrove u stranci i djecu postojecih visih kadrova. Ljudi nista ne rade, sjede, igraju igrice, citaju novine, i za to primaju +2500 maraka.

2) Primas solidnu platu i nista ne radis = takodje stranacki kadrovi, idealno za zene jer nisi toliko na udaru ni pod nekim rokovima, takodje nista ne radis, izadjes sa posla kad hoces do frizera/manikir i to.. plata +2000 maraka

3) Primas iznadprosjecnu platu i pomalo radis = to su vam obicno oni malo stariji, +40, kadrovi koji su u "ono" vrijeme zavrsavali fakultete, visoko obrazovani, pomalo rade, plate obicno +1500 KM i navise..

4) Primas iznadprosjecnu platu i radis kao konj = rezervisano za one koji su najstrucniji, namjerno se guraju na ove pozicije jer ovi iz vrha vide da bi im oni mogli biti prijetnja. To su obicno ljudi iz obicnih bosanskih porodica, djeca koja su na teske muke zavrsavala te fakultete, posto znaju da imaju neku eto perspektivu, trpe i odradjuju to sve sta ostali nece...


Da jos jednom napomenem, upravo zbog ove situacije, u BH TELEKOMU JE OGROMAN RASKOL.
Plate u bht su po stručnoj spremi a ne količini rada. Nisam upoznao nekog ko se lomi tamo.
User avatar
rajvoSa0
Posts: 398
Joined: 02/02/2013 14:05
Location: Ciglane ;)

#37 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by rajvoSa0 »

Ja govorim po onome sto sam vidio.

To tvoje stoji, ali opet i ono moje..


Velika je to firma, trenutno im veliki dio kolaca uzimaju privatne kompanije i neko to sve mora voditi.. a kako i sam kazes da se tamo niko ne lomi, znaci dalje da je vecina posla spala na manji broj ljudi.. koji su tu da cute i rade.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#38 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by Ricken »

rajvoSa0 wrote:Ja govorim po onome sto sam vidio.

To tvoje stoji, ali opet i ono moje..


Velika je to firma, trenutno im veliki dio kolaca uzimaju privatne kompanije i neko to sve mora voditi.. a kako i sam kazes da se tamo niko ne lomi, znaci dalje da je vecina posla spala na manji broj ljudi.. koji su tu da cute i rade.
Samo kažem da plata nema veze nikakve sa količinom rada. Također, tamo nema niko ko je podcjenjen za svoj rad, pa niti oni koji zarade pošteno svoju plaću. I ti lafo stipendisti koji su pošteno upali da budu leđa koja nose firmu je bezveze priča, jer nemože čovjek sa 25-29 godina nosit firmu.
U svakom slučaju za ove znatiželjne, HR služba bht, voli reći, da im se godišnje ostavi veliki broj prijava na protokol, onako samo-inicijativno, raja svrate pa ostave cv, a oni tako primaju ljude kad im zatreba takav profil. :D
User avatar
smasma
Posts: 441
Joined: 27/12/2010 21:19

#39 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by smasma »

gidra wrote:
Capsicum wrote:Samo bih malo da ispravim... U drzavne institucije i javna preduzeca se bez stele (rodbinske, stranacke, ljubavne i sl.) ne zaposljava i tacka. Jednostavno ne postoji niko, ali bas niko da je zaposlen tako sto se prijavio na konkurs bez da zna ikoga tamo i prosao zato sto je najbolji kandidat.

Cim prije to shvatite, manje cete se nervirati i uzalud potroseno vrijeme za ganjanje posla u tim institucijama iskoristiti za trazenje posla negdje drugo (ili tamo gdje nekog poznajete)...

Tuzno je i frustrirajuce sto je tako, ali je tako.
postoji, moja djevojka, 3 godina fakulteta trenutno, je dobila stipendiju u BHTelecomu bez štele (200 KM mjesečno). Nakon završetka studija ugovorom je vezana da mora pripravnički odraditi kod njih godinu dana i samim tim 99% ostaje na poslu.
Samo da potvrdim ovo sto gidra pise. Znam osobu koja je ovako dobila posao, i sto posto sam siguran da nije platila, jer nema odakle.
djecak_76
Posts: 42
Joined: 09/03/2010 21:29

#40 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by djecak_76 »

jahh wrote:Meni najzalosnije sto je kod 95% populacije zivotna zelja i cilj zaposliti se u BHT (ili neku jaču državnu firmu), i ne raditi nista a uzimati pare.

Potpisujem 100%
Žalosno je da ljudi završavaju fakultete i misle kako da se što lakše uhljebe i što manje rade... i onda kukamo kako je sve crno, privreda loša, kriza, politika kriva za sve...
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#41 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by antonija »

BHT telecom ima 30-40% vise kadra nego sto mu treba, a usluga je nula.

Uglavnom se zaposljava tako sto NASLIJEDIS radno mjesto od oca ili mame, a oni idu u penziju ili privremenu penziju.

A ostale mjesta se placaju.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#42 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by motorola01 »

rajvoSa0 wrote:Dalje, puno ste napisali, a vidim da neki veze sa telekomom nemaju..



Imate vise vrsta poslova:

1) Primas odlicnu platu i nista ne radis = rezervisano samo za jace kadrove u stranci i djecu postojecih visih kadrova. Ljudi nista ne rade, sjede, igraju igrice, citaju novine, i za to primaju +2500 maraka.

2) Primas solidnu platu i nista ne radis = takodje stranacki kadrovi, idealno za zene jer nisi toliko na udaru ni pod nekim rokovima, takodje nista ne radis, izadjes sa posla kad hoces do frizera/manikir i to.. plata +2000 maraka

3) Primas iznadprosjecnu platu i pomalo radis = to su vam obicno oni malo stariji, +40, kadrovi koji su u "ono" vrijeme zavrsavali fakultete, visoko obrazovani, pomalo rade, plate obicno +1500 KM i navise..

4) Primas iznadprosjecnu platu i radis kao konj = rezervisano za one koji su najstrucniji, namjerno se guraju na ove pozicije jer ovi iz vrha vide da bi im oni mogli biti prijetnja. To su obicno ljudi iz obicnih bosanskih porodica, djeca koja su na teske muke zavrsavala te fakultete, posto znaju da imaju neku eto perspektivu, trpe i odradjuju to sve sta ostali nece...




Da jos jednom napomenem, upravo zbog ove situacije, u BH TELEKOMU JE OGROMAN RASKOL.
Samo plata bez TO i prevoza, jer ne bi imalo smisla da je sa TO i prevozom kad se vec spominje da imaju VSS. Cak bih prije rekao da je to plata jednog VŠ zaposlenog,a ne VSS.

Ovi cetvrti u gornjem postu obicno imaju platu do 1500 sa TO i prevozom, najvise rade i u vecini slucajeva najvise znaju u firmi (nose firmu).

I na kraju ovo samo copy/paste na EPBIH-a.
Last edited by motorola01 on 27/11/2013 23:12, edited 1 time in total.
rokan
Posts: 480
Joined: 23/11/2013 17:32

#43 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by rokan »

Capsicum wrote:
kingofsnake wrote:
Capsicum wrote:Samo bih malo da ispravim... U drzavne institucije i javna preduzeca se bez stele (rodbinske, stranacke, ljubavne i sl.) ne zaposljava i tacka. Jednostavno ne postoji niko, ali bas niko da je zaposlen tako sto se prijavio na konkurs bez da zna ikoga tamo i prosao zato sto je najbolji kandidat.

Cim prije to shvatite, manje cete se nervirati i uzalud potroseno vrijeme za ganjanje posla u tim institucijama iskoristiti za trazenje posla negdje drugo (ili tamo gdje nekog poznajete)...

Tuzno je i frustrirajuce sto je tako, ali je tako.
Ja sam se u 2 različite drž. inst. zaposlio bez ikakve štele. Doduše, ne na neodređeno. Ali sam radio u jednoj 3, a u drugoj 2 godine. Apsolutno nikog bitnog nisam znao u tim institucijama. Poslao prijavu, pozvali me na pismeni, usmeni i primili.

Slažem se ja u principu s tobom, samo se ne slažem s ovim "ne postoji niko". Jest mali procenat, po mom mišljenju oko 20-30% se zaposli bez štele. Pod štelom podrazumjevam sve oblike zapošljavanja mimo pravila(štela, pare, familija...)
U drzavnim institucijama ne postoji ama bas niko ko je bez ikakve stele zaposlen. 100% garantujem za tu izjavu. Imam bliske osobe koje su radile u agenciji za drzavnu sluzbu i iz prve ruke znam kako to hoda. Ljudi se dovedu puno, puno prije nego se konkursi i objave. Konkurs je tu samo mehanizam za cementiranje.

Sve i da neko kome je nasteljen posao nekim nesretnim slucajem bude sprijecen da se uopste pojavi na pismenom/usmenom (zgazi ga tramvaj, zavrsi u zatvoru, prespava...), vec ima sljedeca sa rang liste stela :) Ako su nekom kosmickom koincidencijom sprijeceni da se pojave svi koji imaju stelu, konkurs se ponistava. Dok na federalnom nivou, cak nije potrebno ni praviti tu svu farsu, dovoljno je da kandidat polozi (citaj pripreme mu se unaprijed pitanja i odgovori), a ministar bira sa liste uspjesnih kandidata kojeg god on hoce, bez obzira na broj bodova... Sve po zakonu, sto bi se reklo :lol:

A tu pricu kako su zaposleni bez stele u drzavne institucije pricaju bas svi. Ja ne znam nikog ko se tamo zaposlio, a da je priznao da je stela (iako je u 90% slucajeva toliko ocigledno, da vrijedja inteligenciju uopste slusati te nebuloze).
:thumbup: sve tačno 100 %.
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#44 Re: AW: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VE

Post by newlevel »

djecak_76 wrote:
jahh wrote:Meni najzalosnije sto je kod 95% populacije zivotna zelja i cilj zaposliti se u BHT (ili neku jaču državnu firmu), i ne raditi nista a uzimati pare.

Potpisujem 100%
Žalosno je da ljudi završavaju fakultete i misle kako da se što lakše uhljebe i što manje rade... i onda kukamo kako je sve crno, privreda loša, kriza, politika kriva za sve...
Sve je receno. Jadna ta omladina sa takvim razmisljanjem.
Ali nece ni to dovijeka, hvala Bogu tonemo svaki dan, zasusit ce i njima u telecomu.

Sent from my nokia 3310
mario16
Posts: 41
Joined: 12/05/2013 18:06

#45 Re: AW: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VE

Post by mario16 »

newlevel wrote:
djecak_76 wrote:
jahh wrote:Meni najzalosnije sto je kod 95% populacije zivotna zelja i cilj zaposliti se u BHT (ili neku jaču državnu firmu), i ne raditi nista a uzimati pare.

Potpisujem 100%
Žalosno je da ljudi završavaju fakultete i misle kako da se što lakše uhljebe i što manje rade... i onda kukamo kako je sve crno, privreda loša, kriza, politika kriva za sve...
Sve je receno. Jadna ta omladina sa takvim razmisljanjem.
Ali nece ni to dovijeka, hvala Bogu tonemo svaki dan, zasusit ce i njima u telecomu.

Sent from my nokia 3310
Zapravo, žalosno je to da su privatnici u BiH takvi da svi bježe od njih. :lol:
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#46 Re: AW: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VE

Post by newlevel »

mario16 wrote:
newlevel wrote:
djecak_76 wrote:
Potpisujem 100%
Žalosno je da ljudi završavaju fakultete i misle kako da se što lakše uhljebe i što manje rade... i onda kukamo kako je sve crno, privreda loša, kriza, politika kriva za sve...
Sve je receno. Jadna ta omladina sa takvim razmisljanjem.
Ali nece ni to dovijeka, hvala Bogu tonemo svaki dan, zasusit ce i njima u telecomu.

Sent from my nokia 3310
Zapravo, žalosno je to da su privatnici u BiH takvi da svi bježe od njih. :lol:
Da, upravu si. Ali misljenja sam, da je tu dobrim dijelom i narod kriv, sto je sam od sebe roba napravio.

Sent from my nokia 3310
statixx
Posts: 8793
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#47 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by statixx »

Ne moze se narod brinuti za postivanje zakona o radu.
User avatar
mk ultra
Posts: 19511
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#48 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by mk ultra »

SSemir wrote:znam i ja 2 osobe koje su stipendije dobili u bht. kao najbolji studenti. odradili pripravnicki i dobili ugovor. nikakve stele..

al haj ti to napacenom bosnji objasni..stelom se samo moze zaposlit i gotovo
Zato što im treba npr. dobar inženjer

Za SSS ili sa Ekonomijom/Pravom moraš imati štelu jer je konkurencija ogromna :mrgreen:
Mada, znam i nekoliko ljudi koji su kao inženjeri sa pripravničkim dobili otkaz, bili su van centralne direkcije BHT :wink:
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#49 Re: AW: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VE

Post by newlevel »

statixx wrote:Ne moze se narod brinuti za postivanje zakona o radu.
Ne moze, ali moze sam sebi dozvoliti, da ih poslijeratni tajkuni iskoristavaju za placu od 250KM, i to pola plate dobiju u novcu, a pola u brasnu i seceru.

Sent from my nokia 3310
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#50 Re: Da li se zaposlenje u BH TELEKOMU PLACA ili treba VEZA?

Post by escobar__ »

Narod počesto nema izbora. Lahko je naprđivat se o tome dok imaš kakav-takav posao.
Post Reply