Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#76 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

Pisem o osobama koji su dugo zivjeli... neki i rodjeni... :zoka:
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#77 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by high_volume »

moonca wrote: 30/12/2020 00:49 Pisem o osobama koji su dugo zivjeli... neki i rodjeni... :zoka:
Ja pišem o onim koji još uvijek žive, svejedno jesu li rođeni u Sarajevu ili su u njemu živjeli nekoliko desetina godina
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#78 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

high_volume wrote: 30/12/2020 00:45 iako ni moja teorija nije pravilo, a tvoja posebno.
a ..moja posebno- zbilja.. :lol:
ajd..
kikimimijanjan
Posts: 13
Joined: 24/12/2020 16:21

#79 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by kikimimijanjan »

exliberal-ex wrote: 29/12/2020 22:43 Neznam odakle si ali nemoj se vracat zastalno.

Ja znam par ljudi koji su kupili jeftino stanove u Trebinju ( neznam zasto tu al ...njihov izbor) i planiraju da se polu penzionisu tamo.
Jedan je to vec uradio, spakuje se u krajem Novembra/pocetak Decembra i ode dole i ostane skoro do Juna onda se vrati nazad u TO. Preko ljeta kaze da je previse vruce za njega pa ostavi stan da se izdaje.

Ja licno ako bi se vracao jedino gdje bi mogao da se vratim je Istra, to je za mene jedini normalni dio te regije a i gospoja bi mogla sa italijanskim da prodje....mada nito nije jeftina regija ako hoces da kupis nesto da valja cijene su momacke.
Druga opcija je negdje u Toscani ili Sardinij ....mada imam jos do toga...

U Sarajevo iako imam i imovinu i nesto familije mi nepada na pamet da se vracam...nevolim da odem na godisnji a kamo da se vratim da zivim tamo. :oops:
Zemljace, hvala na odgovoru.
Kontam tvoj stav o Istri i slazem se da je to jedna izuzetna regija u kojoj se mi (dijasporasi) osjecamo vrlo ugodno, iz hiljadu razloga, a najvise zbog multikulturalnosti i sirine koja odgovara nasim vidicima...
NIje losa ova opcija zeme koji zime provodi u Trebinju, a ljeta u TO, k'o grom! :thumbup: ... klima zimi dobra, blizina Dubrovnika, Mostara, Sarajeva, a i ostalih nasih metropolaa...

Jesi mozda u Torontu??
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#80 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by high_volume »

exliberal-ex wrote: 29/12/2020 22:43
U Sarajevo iako imam i imovinu i nesto familije mi nepada na pamet da se vracam...nevolim da odem na godisnji a kamo da se vratim da zivim tamo. :oops:
Koji je bio razlog, pa si otišao iz Sarajeva?
kikimimijanjan
Posts: 13
Joined: 24/12/2020 16:21

#81 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by kikimimijanjan »

moonca wrote: 30/12/2020 00:40 Pa, uglavnom -- srbi u hrvati ne zele u Sarajevo-- neke licno poznajem... :zoka: radije kupe u hercegovini / provinciji---- nekretninu..
Vecina dijaspore je navkla zivjet u multikulti okruzenju, a Sarajevo, danas ne spada u tu kategoriju. Tuzla je npr. najbolji grad po tom pitanju u BiH, ali je zeznut zimi zbog smoga...

Zemljak koji spomenu Istru je skroz u pravu. Mada nema jos puno gradova/regija koji bi mogli parirat istarskom mentalitetu, a da imaju cist zrak i dobru klimu zimi.
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#82 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Messier »

kikimimijanjan wrote: 30/12/2020 01:16
moonca wrote: 30/12/2020 00:40 Pa, uglavnom -- srbi u hrvati ne zele u Sarajevo-- neke licno poznajem... :zoka: radije kupe u hercegovini / provinciji---- nekretninu..
Vecina dijaspore je navkla zivjet u multikulti okruzenju, a Sarajevo, danas ne spada u tu kategoriju. Tuzla je npr. najbolji grad po tom pitanju u BiH, ali je zeznut zimi zbog smoga...

Zemljak koji spomenu Istru je skroz u pravu. Mada nema jos puno gradova/regija koji bi mogli parirat istarskom mentalitetu, a da imaju cist zrak i dobru klimu zimi.
Zeznuto je i Sarajevo zbog smoga
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#83 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

kikimimijanjan wrote: 30/12/2020 01:16
moonca wrote: 30/12/2020 00:40 Pa, uglavnom -- srbi u hrvati ne zele u Sarajevo-- neke licno poznajem... :zoka: radije kupe u hercegovini / provinciji---- nekretninu..
Vecina dijaspore je navkla zivjet u multikulti okruzenju, a Sarajevo, danas ne spada u tu kategoriju. Tuzla je npr. najbolji grad po tom pitanju u BiH, ali je zeznut zimi zbog smoga...

Zemljak koji spomenu Istru je skroz u pravu. Mada nema jos puno gradova/regija koji bi mogli parirat istarskom mentalitetu, a da imaju cist zrak i dobru klimu zimi.
Sarajevo je grad. Ali, zima nigdje na Balkanu nije ugodna, cak ni Istra. Trebinje si pomenuo, ali je ipak malo mjesto.
Istra se i meni svidja... polozaj i vjerujem narod --( no , iskustvo kao turista, ne znaci da ce biti isto kao stanovnik.).. ali, je skuplji zivot od Sarajeva.
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#84 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Messier »

high_volume wrote: 30/12/2020 01:10
exliberal-ex wrote: 29/12/2020 22:43
U Sarajevo iako imam i imovinu i nesto familije mi nepada na pamet da se vracam...nevolim da odem na godisnji a kamo da se vratim da zivim tamo. :oops:
Koji je bio razlog, pa si otišao iz Sarajeva?
Ratovo po Zuci, kad je trebalo, pa se ispalio kad se islamizirala jedinstvena i sekularna armija
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#85 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by exliberal-ex »

high_volume wrote: 30/12/2020 01:10
exliberal-ex wrote: 29/12/2020 22:43
U Sarajevo iako imam i imovinu i nesto familije mi nepada na pamet da se vracam...nevolim da odem na godisnji a kamo da se vratim da zivim tamo. :oops:
Koji je bio razlog, pa si otišao iz Sarajeva?
jebiga jarane pukne ti film,
prezivis sva sranja, oni van grada me htjeli ubit jer sam alijin srbin oni u gradu jer sam ostao kao peta kolona...gurnu te na najgoru liniju a "patriote" se ispale, "da se spoje sa familijom u mackanje"......prodje rat skontas jedan dan da su sve kuce u tvom naselju ustaklili ( cak i one prazne) a tebe preskocili..joj eto nismo znali da neko tu zivi..odes u opstinu da ih pitas sto su uzeli tvoju imovinu, mi smo smo postavili na oglasnu tablu neznamo mi gdje vi sad zivite...a znali ste kad ste mi slali pozive za mobilizaciju ili kad je murija dolazila da me hapsi...ili kad moras da svog rodjenog da proglasis mrtvog jer niko nece da ga upise da je mrtav a nemozes nista da legalno zavrsis jer se vodi kao nestali i onda kad ga proglasis mrtvog oni ga skinu sa liste nestalih u Sarajevu....i ovo je samo dio


jebes Sarajevo tema je gdje se najbolje penzionisat, sta je bilo bilo je........ja sam kontao nesto uzet prosle godine, promjenio sam firmu i bivsa mi kompanija ponudila opciju da mi isplate sve sto sam stavio u penzijski fond...preko 400 K mi ponudili i razmisljao sam ali na kraju ostavih u penzionom fondu, sad je pitanje jesam li se zajebo ili ne..vrijeme ce pokazat 8)
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#86 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by exliberal-ex »

kikimimijanjan wrote: 30/12/2020 01:06

Zemljace, hvala na odgovoru.
Kontam tvoj stav o Istri i slazem se da je to jedna izuzetna regija u kojoj se mi (dijasporasi) osjecamo vrlo ugodno, iz hiljadu razloga, a najvise zbog multikulturalnosti i sirine koja odgovara nasim vidicima...
NIje losa ova opcija zeme koji zime provodi u Trebinju, a ljeta u TO, k'o grom! :thumbup: ... klima zimi dobra, blizina Dubrovnika, Mostara, Sarajeva, a i ostalih nasih metropolaa...

Jesi mozda u Torontu??
416 rules :mrgreen:
kikimimijanjan
Posts: 13
Joined: 24/12/2020 16:21

#87 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by kikimimijanjan »

exliberal-ex wrote: 30/12/2020 03:45
kikimimijanjan wrote: 30/12/2020 01:06

Zemljace, hvala na odgovoru.
Kontam tvoj stav o Istri i slazem se da je to jedna izuzetna regija u kojoj se mi (dijasporasi) osjecamo vrlo ugodno, iz hiljadu razloga, a najvise zbog multikulturalnosti i sirine koja odgovara nasim vidicima...
NIje losa ova opcija zeme koji zime provodi u Trebinju, a ljeta u TO, k'o grom! :thumbup: ... klima zimi dobra, blizina Dubrovnika, Mostara, Sarajeva, a i ostalih nasih metropolaa...

Jesi mozda u Torontu??
416 rules :mrgreen:
high five!!! :-D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66027
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#88 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by _BataZiv_0809 »

Prica pocinje da smrducka. Kombinacija zvizovstine sa natruhama hafisovstine. Pratim.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#89 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by exliberal-ex »

???

Jel se i ti planiras penzionisat ili imas kakav savjet?
caseytron
Posts: 2088
Joined: 01/06/2016 16:42

#90 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by caseytron »

moonca wrote: 30/12/2020 00:40 Pa, uglavnom -- srbi u hrvati ne zele u Sarajevo-- neke licno poznajem... :zoka: radije kupe u hercegovini / provinciji---- nekretninu..
Ne zele oni koji su pobjeli sa prvim metkom, ovi koji zive dan danas niti ih ko dira niti se osjecaju drugacije nego sarajlijama.
mujomali
Posts: 63
Joined: 25/11/2020 17:33

#91 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by mujomali »

exliberal-ex wrote: 30/12/2020 15:17 ???

Jel se i ti planiras penzionisat ili imas kakav savjet?
Pajdo kad ces u rockiese? Naumpo si mi neki dan kad sam kreno gore.... pola metra samo na asfaltu 😁😁

Bolje imati čopor haskija, nego dzipa
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#92 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by drastic »

Sve koje znam da su se vratli u Bosnu evo in nazad ,ne znam Koji su razlozi
Ja bi se vratio al Sam se streso (if you know what I mean) :thumbup:
Najveci problem kod starijih je medicinska briga
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#93 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by exliberal-ex »

mujomali wrote: 31/12/2020 04:17
exliberal-ex wrote: 30/12/2020 15:17 ???

Jel se i ti planiras penzionisat ili imas kakav savjet?
Pajdo kad ces u rockiese? Naumpo si mi neki dan kad sam kreno gore.... pola metra samo na asfaltu 😁😁

Bolje imati čopor haskija, nego dzipa
Ma nepada mi na pamet...samo kontam kako da se docepam nekog ostrva... :twisted:
mujomali
Posts: 63
Joined: 25/11/2020 17:33

#94 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by mujomali »

To ko ovaj ministar finansija u vas, raspalio na karibe 😁
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#95 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by exliberal-ex »

drastic wrote: 31/12/2020 04:43 Sve koje znam da su se vratli u Bosnu evo in nazad ,ne znam Koji su razlozi
Ja bi se vratio al Sam se streso (if you know what I mean) :thumbup:
Najveci problem kod starijih je medicinska briga
Ja znam par njih koji su se vratili, ovi sto su se vratili su bili mladji i svi iz manjih sredina, neznam nikog da je iz veceg grada da se dole vratio.
Jedna cura se vratila i otisla u kao ona kaze " downtown" Foca...meni pise kao je pravo dobro, rekoh dobra cuna ce prepisat taj downtown :lol:

Kao sto neko rece zaborave ljudi da je proslo 20-30 ..nekima i vise godina i da su se stvari drasticno promjenile.
Ja ako se budem vracao u EU ( a tesko da budem iskren) vratio bi se negdje juznije srednja italija, sardinija...spanija...ali i to nebi bilo ono kompletno preseljenje nego par mjeseci tamo par ovamo...ili kao par sto sam upoznao na Curacao, kupili kucu tamo i dolaze po par mjeseci , ostrva su jos pristupacna.
Amerika mi nepada na pamet ni u kojem slucaju...neka fala daleko im kuca :mrgreen:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#96 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by exliberal-ex »

mujomali wrote: 31/12/2020 04:51 To ko ovaj ministar finansija u vas, raspalio na karibe 😁
Ma nije mu prvi put, zdusio u septembru isto....i ne samo on nije jedini, samo cujes kako ovi sto imaju love eto mi otisli na Barbados dok ovo neprodje , mozemo od kuce da radimo...mogu i ja ali meni nedaju da radim van drzave.

Premjer se vadi ko nisam znao , ja cu ga naruzit...mislim ko koga ovdje j**** najvazniji ti ministar ode a ti ko neznas...suplja

Govore da ce do Aprila vecina stanovnista primit vakcinu, kako cu se ispalit negdje na karibe...ne da mi treba godisnji nego.... :twisted:
mujomali
Posts: 63
Joined: 25/11/2020 17:33

#97 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by mujomali »

Ma moro je on znati, nema tu govora. Ali eto, kao nisam znao. Hoce da ga otjeraju.

Mislim da i pored pelcovanja, nece se nista promjeniti
Dangubic
Posts: 795
Joined: 01/12/2019 15:11

#98 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

moonca wrote: 30/12/2020 00:49 Pisem o osobama koji su dugo zivjeli... neki i rodjeni... :zoka:
Maksimalno 2 mjeseca godišnja a za stalno nema teorije.
Dangubic
Posts: 795
Joined: 01/12/2019 15:11

#99 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

moonca wrote: 30/12/2020 01:30
kikimimijanjan wrote: 30/12/2020 01:16
moonca wrote: 30/12/2020 00:40 Pa, uglavnom -- srbi u hrvati ne zele u Sarajevo-- neke licno poznajem... :zoka: radije kupe u hercegovini / provinciji---- nekretninu..
Vecina dijaspore je navkla zivjet u multikulti okruzenju, a Sarajevo, danas ne spada u tu kategoriju. Tuzla je npr. najbolji grad po tom pitanju u BiH, ali je zeznut zimi zbog smoga...

Zemljak koji spomenu Istru je skroz u pravu. Mada nema jos puno gradova/regija koji bi mogli parirat istarskom mentalitetu, a da imaju cist zrak i dobru klimu zimi.
Sarajevo je grad. Ali, zima nigdje na Balkanu nije ugodna, cak ni Istra. Trebinje si pomenuo, ali je ipak malo mjesto.
Istra se i meni svidja... polozaj i vjerujem narod --( no , iskustvo kao turista, ne znaci da ce biti isto kao stanovnik.).. ali, je skuplji zivot od Sarajeva.
Ja ću u Spaniju a Portugal je dobra opcija i jeftinija od Španije i samo ljeti kad navale turisti, Juli i August u Bosnu i to je to. Ako hoćeš zimu da izbjegnes.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#100 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

Dangubic wrote: 01/01/2021 03:26
moonca wrote: 30/12/2020 00:49 Pisem o osobama koji su dugo zivjeli... neki i rodjeni... :zoka:
Maksimalno 2 mjeseca godišnja a za stalno nema teorije.
..hm .. septembar i oktobar... su meni primamljivi... no, ako je situacija--da morash.. Sarajevo bi bio izbor, ako ne sjever Hrvatske.
Post Reply