Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#276 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by broj dva »

Missy and Mother wrote: 24/05/2021 12:04 :twisted: dakle furda glupanska

Digneš kredu u šveCkoj kupiš kuću na karibima ljeti izdaješ po 1500/2000 dolara zimu prezimiš na karibima a kuća sama sebe isplati za 5 godina

Znam ih pametnih hiljade takvih

Ko što rekoh kad narkoman kakav i razbojnik provali te 4000 milje pa te živog odere kasno je.

Ja haman ozbiljno razmisljam da se vratim u penziju. Imam finu kucu malo van grada sa bastom i plastenikom, klima super a ljudi mi ionako vecinom idu na kurac i generalno sam ili povucen ili ters tako da to blago mogu djeliti sa svojim norvezanima ili svojim herceg bosancima ili nekim pororiko kubancima isti kurac.
Samo definitvno drazati otvorene oci, imati spreman pasos i mogucnost strateskog povlacenja u slucaju da nas opet kakvo kolo ponese.
Mada ima jos 15ak godina zivi bili pa vidili.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#277 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by broj dva »

Pardon Missy nisam mislio kao odgovor tebi nego opsti komentar, brzopleto tipkanje.....
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#278 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Nadzornik »

u-pet-deka wrote: 24/05/2021 11:49 U Danskoj. Dok god je cca. 80 % stanova i kuća u nizu u rukama stambenih zadruga koje su pod kontrolom opština ovdje kupiti kuću ili stan je samo razlog hvalenja se da si u kreditu, ništa više. Jedini izuzetak su ova tri grada: Århus, Ålborg i Kopenhagen, tu su cijene podstanarstva bilo preko stambene zadruge ili privatne firme, lica skuplja od velikih gradova u Švicarskoj, ali zato i cijene nekretnina boli glava. Ostalo je jako povoljno plus nato ide podstanarska subvencija.

A da bi imao povoljan stambeni kredit moraš u gotovini imati 1/5 kupovne cijene. Zakonski pet % moraš imati ali zato na 15 % banke imaju slobodnu igru i mogu kamatu nabiti u nebo, dok na ostalih 80 % idu posebni stambeni krediti te su kamate minimalne.

A ovdje privatno u najam dati stan ili kuću je veliki rizik, jer zakon podstanara štiti debelo. Kao iznajmljivač si isto gologuz na goloj ledini.
Zar u Danskoj nema wonbauferderung kao u ostalim drzavama EU gdje drzava pomaze mlade bracne parove tj.
subvencira stambene kredite... :?
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#279 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by detroit-mercy »

u-pet-deka wrote: 23/05/2021 09:00
Dangubic wrote: 22/05/2021 10:17
detroit-mercy wrote: 21/05/2021 18:32
Matori, Karibi, lijepo vrijeme pa skoro cijele godine, voda topla i u Januaru, sta vise za pozeljet :mrgreen:.
Jeste osim orkana fantastično, gdje si na Karibima, bio sam na dosta mjesta u Karibima. Meksiko, Kuba, Dominikanska republika, isla Margarita.
Ko to ima penziju da bi mogao tamo biti cijelu godinu. Ta penzija bi trebala biti u neto iznosu nad 2.500 Eura. Tako veliku penziju ko ima od naših sa Zapada? Pet od 50.000 njih?
Trute se rate se :mrgreen: ko vam je kriv, za $200 mjesecno u Dominikanskoj imas svog kuhara i vrtlara:mrgreen:. Jako jeftino za zivjeti.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#280 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Rockefeller »

Nadzornik wrote: 23/05/2021 22:26
u-pet-deka wrote: 23/05/2021 16:23

Drug ja znam podosta ljudi gdje on i ona rade dok u BiH nemaju svoje osim ono od roditelja, pa opet nemaju na kredit ili u gotovini nekretninu na Zapadu. Oni koji imaju su puka manjina. Ja prvi nemam a radimo ja i supruga. Nama je podstanarstvo gotovo 2.000 KM. Da stan u istim gabaritima kupim i istog kvaliteta kredit nebi bio ispod 2.500 KM a nato sigurno treba dodati za porez i ostalo svakog prvog 700 - 800 KM.
Ne razumijem kakav porez,ja ne placam nikakav porez na nekretninu,samo betriebskosten 360 € i struja 100 € i to je sve... :?
Betriebskosten ili ti ga Hausgeld.

Valja mi sta kupit u narednih 5-7 godina aBd.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#281 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by detroit-mercy »

Dangubic wrote: 22/05/2021 10:17
detroit-mercy wrote: 21/05/2021 18:32
Dangubic wrote: 09/04/2021 15:55

To je super, Arizona ali nije samo temperatura, ja sam to dugo poredio i poredio sam Split sa ostalim(imao sam šansu da jeftino dodjem do fantastične nekretnine blizu Trogira) , Grčka, Turska, Španija razlika oko 3 do 4 stepena ali i količina kiše je daleko manja nego u Hrvatskoj.Prvo sam gledao izvan Evrope, Urugvaj mi je bio dobar, klima je dobra ali more jako hladno zbog južnog pola i nema direktnih letova, na kraju odlučimo Južna Afrika. Nakon Madele je krenulo jako loše i ne mogu stranci više kupovati nekretnine tako da je i to otpalo. I na kraju sam počeo pratiti Holandske stranice o klimi i penziji u Južnoj Evropi. Ima odlicnih sajtovana tu temu koji tačno objašnjavaju prednosti i nedostatke svake zemlje,
Nakon duge istrage kupio na jugu Španije.
Matori, Karibi, lijepo vrijeme pa skoro cijele godine, voda topla i u Januaru, sta vise za pozeljet :mrgreen:.
Jeste osim orkana fantastično, gdje si na Karibima, bio sam na dosta mjesta u Karibima. Meksiko, Kuba, Dominikanska republika, isla Margarita.
Sva ta mjesta osim Kube (nedaju dusmani), plus Jamaica, Turks & Caicos, Belize, Costa Rica :mrgreen:.
Razmisljam o Dominikanskoj jer smo upoznali neke lokalce tamo, nisu bas lokalci dijelom su iz USA ali dominikansko porijeklo.
Mada, Cost Rica je meni spicoka, dosta sigurna drzava, fino vrijeme, mozda jedna od top izbora.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#282 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by detroit-mercy »

Dangubic wrote: 24/05/2021 03:26
u-pet-deka wrote: 23/05/2021 16:23
Nadzornik wrote: 23/05/2021 15:19

Svi oni koji su dosli na zapad prije 20 i vise godina a nisu ulagali tj. pravili dolje kuce ili kupovali stanove ovdje na zapadu imaju svoju nekretninu.
Osim neradnika,alkosa,kockara koji ima kako ovdje tako i dolje i oni se nigdje ne ubrajaju,pogotovo ne u domacine i vrijedne radnike.
Rata kredita za stan od 100 kvadrata je od 750 do 1200 € a toliko ili vise kosta da ga iznajmis tako da se u svakom slucaju vise isplati kupiti stan nego godinama placati stanarinu,to ovdje svi ljudi dobro znaju ali takodje znaju da se ne moze sjediti na dvije stolice vec samo na jednoj,ovdje ili dolje.

Trenutno su cijene stanova i kuca otisle u nebo tako da ce ove mladje generacije tesko doci do privatne svojine jer se recimo vrijednost
moga stana povecala sa 180 hiljada eura prije 21 godinu na 350 hiljada eura a plate su se zanemarljivo povecale tj. samo prate godisnju inflaciju koja se krece od 1,5 do 3,5 %.
Drug ja znam podosta ljudi gdje on i ona rade dok u BiH nemaju svoje osim ono od roditelja, pa opet nemaju na kredit ili u gotovini nekretninu na Zapadu. Oni koji imaju su puka manjina. Ja prvi nemam a radimo ja i supruga. Nama je podstanarstvo gotovo 2.000 KM. Da stan u istim gabaritima kupim i istog kvaliteta kredit nebi bio ispod 2.500 KM a nato sigurno treba dodati za porez i ostalo svakog prvog 700 - 800 KM.
U kojoj državi živiš, recimo u Holandiji je daleko jeftinije kupiti nego iznajmljivati, ja sam recimo izdavao kuću od 1999 do ove godine, kuću sam kupio 1997 i kasnije digao još jednu hipoteku od 100000 eura na tu istu kuću i napravio kuću u Bosni sa tim parama i sve je to bez problema stanarina otplatila. Pogotovo sad su hipoteke smiješne ko je prije kupio kuću jer je kamata niska a kirije jako visoke. U januaru je prodao, ostala mi kuća sa dva poslovna prostora u Bosni i jos usedjevina veća od cijene kuće koliko sam je tad platio. Neplanirano, jer je žena imala stan kad smo se upoznali tako da je jedna bila viška. Nije mi jasno u kojoj zemlji da su porezi i hipoteke tako skupi?
Svugdje je bolje kupiti nego iznajmljivati ali dosta nase raje konta, ma gdje cu ja uzet kredit na 20 godina, znas koliko je to. Ono dok se okrenes 20 godina proslo ko metak. Plus, dosta njih skrha masu para u nektretnine u BiH, da se vidi da su se ostvarili :mrgreen:, a povrat na investiciju u BiH je smijesan.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#283 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by detroit-mercy »

Missy and Mother wrote: 24/05/2021 12:04 :twisted: dakle furda glupanska

Digneš kredu u šveCkoj kupiš kuću na karibima ljeti izdaješ po 1500/2000 dolara zimu prezimiš na karibima a kuća sama sebe isplati za 5 godina

Znam ih pametnih hiljade takvih

Ko što rekoh kad narkoman kakav i razbojnik provali te 4000 milje pa te živog odere kasno je.
Lik sto radi samnom na poslu bio na HGTV, bas kupovao kucu u Karibima. Bude par mjeseci ostalo izdaje, sama sebe placa i preplacuje :mrgreen:.
Ali kako objasniti nekim ljudima, njima je to visa matematika.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#284 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Nadzornik »

Rockefeller wrote: 24/05/2021 14:30
Betriebskosten ili ti ga Hausgeld.

Valja mi sta kupit u narednih 5-7 godina aBd.

Ja sam svoj stan otplatio prije dvije godine i vjeruj mi da se mnogo lakse dise... :thumbup:

Zato je pala i nova bembara jer tek sad mogu da zivim punim plucima... :)
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#285 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Rockefeller »

@Nadzornik

Ma kako neces. Drago mi je to cuti. Imas prostora za ostale stvari sada :run:

Ja ne mogu ispod 400-500 hiljada € proci da ga jebes.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#286 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Nadzornik »

Rockefeller wrote: 24/05/2021 14:58 @Nadzornik

Ma kako neces. Drago mi je to cuti. Imas prostora za ostale stvari sada :run:

Ja ne mogu ispod 400-500 hiljada € proci da ga jebes.

Cijene su sada zaista katastrofalne,za nove dvosobne stancice sa malim balkoncicima 65 kvadrata traze i do 280-300 hiljada eura a garsonjeru ne mozes naci ispod 150 hiljada eura... :-)
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#287 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Nadzornik wrote: 24/05/2021 14:12
u-pet-deka wrote: 24/05/2021 11:49 U Danskoj. Dok god je cca. 80 % stanova i kuća u nizu u rukama stambenih zadruga koje su pod kontrolom opština ovdje kupiti kuću ili stan je samo razlog hvalenja se da si u kreditu, ništa više. Jedini izuzetak su ova tri grada: Århus, Ålborg i Kopenhagen, tu su cijene podstanarstva bilo preko stambene zadruge ili privatne firme, lica skuplja od velikih gradova u Švicarskoj, ali zato i cijene nekretnina boli glava. Ostalo je jako povoljno plus nato ide podstanarska subvencija.

A da bi imao povoljan stambeni kredit moraš u gotovini imati 1/5 kupovne cijene. Zakonski pet % moraš imati ali zato na 15 % banke imaju slobodnu igru i mogu kamatu nabiti u nebo, dok na ostalih 80 % idu posebni stambeni krediti te su kamate minimalne.

A ovdje privatno u najam dati stan ili kuću je veliki rizik, jer zakon podstanara štiti debelo. Kao iznajmljivač si isto gologuz na goloj ledini.
Zar u Danskoj nema wonbauferderung kao u ostalim drzavama EU gdje drzava pomaze mlade bracne parove tj.
subvencira stambene kredite... :?
Nema. Nikad tog ovdje nije bilo, ima podstanarstvo povoljno preko zadruga u opštinama i to je to.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#288 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

detroit-mercy wrote: 24/05/2021 14:25
u-pet-deka wrote: 23/05/2021 09:00
Dangubic wrote: 22/05/2021 10:17

Jeste osim orkana fantastično, gdje si na Karibima, bio sam na dosta mjesta u Karibima. Meksiko, Kuba, Dominikanska republika, isla Margarita.
Ko to ima penziju da bi mogao tamo biti cijelu godinu. Ta penzija bi trebala biti u neto iznosu nad 2.500 Eura. Tako veliku penziju ko ima od naših sa Zapada? Pet od 50.000 njih?
Trute se rate se :mrgreen: ko vam je kriv, za $200 mjesecno u Dominikanskoj imas svog kuhara i vrtlara:mrgreen:. Jako jeftino za zivjeti.
Svak ima svoje ali ja u Dominikanskoj bi podigao ruku na sebe od dosade. Takav dojam imam.
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#289 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by musicman80 »

U buducnosti nece ni biti penzije. Ljudi ce raditi dok god mogu. :D
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#290 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Kod nas je tako. Trenutno je do 67. Mada ako si zdravstveno upitan onda od 61 ide ali ako si nabio 20-25 godina radnog staža. No za generaciju 80-ih je do 72 godine starosti. :-)
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#291 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by detroit-mercy »

u-pet-deka wrote: 24/05/2021 15:20
detroit-mercy wrote: 24/05/2021 14:25
u-pet-deka wrote: 23/05/2021 09:00

Ko to ima penziju da bi mogao tamo biti cijelu godinu. Ta penzija bi trebala biti u neto iznosu nad 2.500 Eura. Tako veliku penziju ko ima od naših sa Zapada? Pet od 50.000 njih?
Trute se rate se :mrgreen: ko vam je kriv, za $200 mjesecno u Dominikanskoj imas svog kuhara i vrtlara:mrgreen:. Jako jeftino za zivjeti.
Svak ima svoje ali ja u Dominikanskoj bi podigao ruku na sebe od dosade. Takav dojam imam.
Sta bi ja tek sa sebe uradio da sam u Danskoj :mrgreen:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#292 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

Vama iz EU . je Bosna najbolji izbor...jedini problem koji vidim je - zdravstvo.. a, to mozete obavljati i u zemlji gdje ste stekli penziju...
A zemlje koje pominjete kao . Dominikanska.Karibi. itd.. su turisticke destinacije, vrijeme jako toplo, vecinu vremena ste u kuci pod klimom.... ako vec sjedish u kuci . onda mozes i u Bosni..
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#293 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

moonca wrote: 24/05/2021 15:44 Vama iz EU . je Bosna najbolji izbor...jedini problem koji vidim je - zdravstvo.. a, to mozete obavljati i u zemlji gdje ste stekli penziju...
A zemlje koje pominjete kao . Dominikanska.Karibi. itd.. su turisticke destinacije, vrijeme jako toplo, vecinu vremena ste u kuci pod klimom.... ako vec sjedish u kuci . onda mozes i u Bosni..
Kakva je razlika za tebe, zašto bi nama bilo dobro a tebi ne. Problem Bosne je politička situacija, nacionalizam, materijalizam (ljudi se cijene koliko imaju para) i na kraju zagađenje. Jedino dobro u Bosni je da da poznaješ jezik i da sve jefino tako da sa malom penzijom možeš da se pokrijes finansijski.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#294 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

Dangubic wrote: 24/05/2021 15:46
moonca wrote: 24/05/2021 15:44 Vama iz EU . je Bosna najbolji izbor...jedini problem koji vidim je - zdravstvo.. a, to mozete obavljati i u zemlji gdje ste stekli penziju...
A zemlje koje pominjete kao . Dominikanska.Karibi. itd.. su turisticke destinacije, vrijeme jako toplo, vecinu vremena ste u kuci pod klimom.... ako vec sjedish u kuci . onda mozes i u Bosni..
Kakva je razlika za tebe, zašto bi nama bilo dobro a tebi ne. Problem Bosne je politička situacija, nacionalizam, materijalizam (ljudi se cijene koliko imaju para) i na kraju zagađenje. Jedino dobro u Bosni je da da poznaješ jezik i da sve jefino tako da sa malom penzijom možeš da se pokrijes finansijski.
Ako nemash biznis u Bosni, dakle kao penzioner.. ne vidim nikakav problem za zivjeti. Nacionalizam i sve sto si nabrojao. ima ga svugdje.. samo je pitanje koliko smo mi licno osjetljivi i da li nas to dodiruje.. kako ce me neko cijeniti. i nije me briga... briga me, da mogu priustiti sta zelim i sta hocu.
velicina penzije je bitna..ako imas vishe - mozesh priustiti putovati(ako te zdravlje dozovoljava) ..dakle- baza za zivot je dosta niska.. i ostaje dovolno novca da uzivash u onome sto hoces.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#295 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

moonca wrote: 24/05/2021 15:44 Vama iz EU . je Bosna najbolji izbor...jedini problem koji vidim je - zdravstvo.. a, to mozete obavljati i u zemlji gdje ste stekli penziju...
A zemlje koje pominjete kao . Dominikanska.Karibi. itd.. su turisticke destinacije, vrijeme jako toplo, vecinu vremena ste u kuci pod klimom.... ako vec sjedish u kuci . onda mozes i u Bosni..

Danska nije dopustila jahati na dva konja. Ili povratak u BiH ili ostanak u Danskoj. Tako i zdravstveno. Ili u BiH ili u Danskoj. Maksimalno pravo na boravak u BiH sa adresom u Danskoj je 60 dana u kalendarskoj godini.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#296 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

u-pet-deka wrote: 24/05/2021 16:11
moonca wrote: 24/05/2021 15:44 Vama iz EU . je Bosna najbolji izbor...jedini problem koji vidim je - zdravstvo.. a, to mozete obavljati i u zemlji gdje ste stekli penziju...
A zemlje koje pominjete kao . Dominikanska.Karibi. itd.. su turisticke destinacije, vrijeme jako toplo, vecinu vremena ste u kuci pod klimom.... ako vec sjedish u kuci . onda mozes i u Bosni..

Danska nije dopustila jahati na dva konja. Ili povratak u BiH ili ostanak u Danskoj. Tako i zdravstveno. Ili u BiH ili u Danskoj. Maksimalno pravo na boravak u BiH sa adresom u Danskoj je 60 dana u kalendarskoj godini.
E . to je onda problem... ne znam tacno koje ..... ali, vecina zemalja dozvoljava 6 mjeseci- odsustvo..ili i duze ali, se u tom slucaju gubi zdravst. osiguranje...
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#297 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

moonca wrote: 24/05/2021 16:16
u-pet-deka wrote: 24/05/2021 16:11
moonca wrote: 24/05/2021 15:44 Vama iz EU . je Bosna najbolji izbor...jedini problem koji vidim je - zdravstvo.. a, to mozete obavljati i u zemlji gdje ste stekli penziju...
A zemlje koje pominjete kao . Dominikanska.Karibi. itd.. su turisticke destinacije, vrijeme jako toplo, vecinu vremena ste u kuci pod klimom.... ako vec sjedish u kuci . onda mozes i u Bosni..

Danska nije dopustila jahati na dva konja. Ili povratak u BiH ili ostanak u Danskoj. Tako i zdravstveno. Ili u BiH ili u Danskoj. Maksimalno pravo na boravak u BiH sa adresom u Danskoj je 60 dana u kalendarskoj godini.
E . to je onda problem... ne znam tacno koje ..... ali, vecina zemalja dozvoljava 6 mjeseci- odsustvo..ili i duze ali, se u tom slucaju gubi zdravst. osiguranje...
Do 6 mjeseci u kalendarskoj godini je unutar EU.
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#298 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

moonca wrote: 24/05/2021 16:07
Dangubic wrote: 24/05/2021 15:46
moonca wrote: 24/05/2021 15:44 Vama iz EU . je Bosna najbolji izbor...jedini problem koji vidim je - zdravstvo.. a, to mozete obavljati i u zemlji gdje ste stekli penziju...
A zemlje koje pominjete kao . Dominikanska.Karibi. itd.. su turisticke destinacije, vrijeme jako toplo, vecinu vremena ste u kuci pod klimom.... ako vec sjedish u kuci . onda mozes i u Bosni..
Kakva je razlika za tebe, zašto bi nama bilo dobro a tebi ne. Problem Bosne je politička situacija, nacionalizam, materijalizam (ljudi se cijene koliko imaju para) i na kraju zagađenje. Jedino dobro u Bosni je da da poznaješ jezik i da sve jefino tako da sa malom penzijom možeš da se pokrijes finansijski.
Ako nemash biznis u Bosni, dakle kao penzioner.. ne vidim nikakav problem za zivjeti. Nacionalizam i sve sto si nabrojao. ima ga svugdje.. samo je pitanje koliko smo mi licno osjetljivi i da li nas to dodiruje.. kako ce me neko cijeniti. i nije me briga... briga me, da mogu priustiti sta zelim i sta hocu.
velicina penzije je bitna..ako imas vishe - mozesh priustiti putovati(ako te zdravlje dozovoljava) ..dakle- baza za zivot je dosta niska.. i ostaje dovolno novca da uzivash u onome sto hoces.
Nema svugdje, nigdje više nacionalizma nema nego na Balkanu pogotovo u Bosni a šta ćeš zimi kad se ugalj i drva lože, i ne možeš sam da uživaš u onome što hoćeš, ako negdje izadjem misle da si došao djecu da kontrolišeš ili setas gradom i gledaš slike na zidu Ratka Mladića ili Amfilohije. U Federaciji rasprodaju sve Arapima, po Vlašiću sve table na arapskom, ljudi te čudno gledaju kad piješ pivu za ramazan itd. Ne možeš ti pobjeći od toga i uživati ako si imalo normalan.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#299 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

Dangubic wrote: 24/05/2021 19:14 Nema svugdje, nigdje više nacionalizma nema nego na Balkanu pogotovo u Bosni a šta ćeš zimi kad se ugalj i drva lože, i ne možeš sam da uživaš u onome što hoćeš, ako negdje izadjem misle da si došao djecu da kontrolišeš ili setas gradom i gledaš slike na zidu Ratka Mladića ili Amfilohije. U Federaciji rasprodaju sve Arapima, po Vlašiću sve table na arapskom, ljudi te čudno gledaju kad piješ pivu za ramazan itd. Ne možeš ti pobjeći od toga i uživati ako si imalo normalan.
Da, sve je to tacno.Vjerujem da osobe koje cesto dolaze u Bosnu.. su na to navikli.
hm...
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#300 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Bar iz Danske ove koje znam koji provedu po 2-3 mjeseca u BiH djeluju da nisu opterećni političkom situacijom.
Post Reply