Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#251 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Koji crni porez ako si neradnik. :-)
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#252 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by detroit-mercy »

belfy wrote: 07/04/2021 19:25
u-pet-deka wrote: 07/04/2021 15:32
visuljak wrote: 07/04/2021 14:56 Cuj Skandinavci digli cijene, aj ne lupaj.
Deset kupljenih stanova ne znaci nista. O stotinama i hiljadama ne mozemo pricati jer bi to bilo vidljivo.

U oglasima vise vidim Rusa nego Skandinavaca.

Kakvi Rusi, ne govorimo o Crnoj Gori. Skandinavci. Znam tipa igra sa nama futsal, njegovi roditelji (ne poznajem roditelje) su kupili apartman na moru (u Istri), komše im Šveđani (dvije porodice), Norvežani (tri), Kanađani (jedna). Njih samo šest (6) od 12 ukupno stanova. Poslije njih doletila i porodica iz Austrije. Od njih 12, devet (9) stanova nema veze sa Hrvatskom. Zadnje što sam čuo od njega, da jedan od lokalnih je prodao nekim Kazakstancima koji decenijama žive u Njemačkoj, i da ovaj jedan HR dijasporac iz Švabije prodaje stan.

Dodaje da neka zgradica preko puta od osam (8) stanova, samo jedan je lokalni ostalih sedam (7) stanova, osim jednog iz Zagreba, su sve od reda zapadnjaci, uglavnom Austranci.

Ovaj o kojem sam pisao vezano za Makarsku tvrdi da on poznaje preko 30 vlasnika Scandinavica na relaciji Brela - Živogošće. Sa kojim je u kontaktu i čini neke usluge.

Do 2035 preko 70% Dalmacije ima da bude u rukama zapadnjaka. Lokalni nemaju novaca da prate trendove, BiH isto, dijaspora iz BiH i HR pokoji ali slabo. Pogotovo sad poslije Covid, daj autom da je distanca blizu i sl. Ima da HR bude popularna ko nikada prije. Cijene da idu u nebo. Kvadrat 5 - 6.000 Eura. Sa pogledom i do 12.000 Eura metar za koju godinu.
sve sto ti "znas" su price iz druge ruke, jel? ima li ista zivo da si ti licno dozivio, vidio i upoznao? jesi ti ikada bio u Istri ili Makarskoj uopste? ako jesi da li si tamo sreo nekoga iz Skandinavije?

a sto se tice dijaspore iz BiH, vec smo utvrdili da nemas pojma o istima van Danske, jel tako?
Skandinavci kupuju dosta po Hrvatskoj, prije im je bila aktuelna Spanija ali iz nekog razloga sad je Hrvatska, i ne pitaj me odakle znam jer znam, imam ih u komsiluku :mrgreen: Sjedio sa ljudima :mrgreen:.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#253 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by detroit-mercy »

u-pet-deka wrote: 08/04/2021 09:49
moonca wrote: 08/04/2021 00:27
u-pet-deka wrote: 07/04/2021 23:35 U Hrvatskoj te niko ne pita za porijeklo gotovine kada kupuješ nekretninu. U kesi možeš donjeti novac i platiti. Tako on iz prve ruke priča da je.
Ne pita nigdje, mislim..ali banka sve iznad -odredjene sume - prijavljuje automatski poreznoj...ne igrati se stim 'novcem'..

Ja kada sam se raspitivao kako direktno u Hrvatskoj tako i preko naših koji su kupili. Stvar je vrlo jednostavno bila opisana. U ugovoru se napiše znatno niža suma. I tako realno gledano kupac dobije bolji popust. Javno se prodaje za 150, u papirima piše 80, realno kupac dobije za 120, porezna kupcu naplati ipak prema javnoj vrijednosti od npr. 130, banka nije bila u dodiru sa novcem, prodavač dobio 120 u gotovini.

Koga sam god upitao bilo u Dalmaciji ili od naših koji su kupili priča je bila u pet deka od gore navedene. Stranci kredita u Hrvatskoj ili u svojoj matici (za kupovinu u Hrvatskoj) ne mogu dobiti tako da uvijek je govor o gotovini.

Svi ovdje naši koji su kupili govore da su u gotovini platili, osim jednog primjera gdje su dio novca prebacili na neku banku u Gibraltaru ili San Marinu neka nimi državica je bila u pitanju te kako prodavač (zapadnjak) nije htjeo potpisati ugovor u Hrvatskoj.

Ako oni mene lažu, lažem ja vas.

I čisto radi reda; ljudi su sebi kupili za penzionerske dane a ne zbog mladosti.
Dosta njih i Hrvatskoj trazi da im se da nesto kesa, ako je kuca 150k, daj 120-30 kroz papire i jedno 20-30k cash :mrgreen:.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#254 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by detroit-mercy »

Dangubic wrote: 09/04/2021 15:55
u-pet-deka wrote: 09/04/2021 15:26
Dangubic wrote: 09/04/2021 14:49

U pravu si, trebala bi tema biti povratak u Bosnu, što se tiče Hrvatske, Hrvatska jeste dosadna zimi, hladna za prezimiti i ima puno vjetra, sve se zatvara već polovinom Septembra, tek na Grčkim otocima možeš prezimiti, za ljeto je Hrvatska dobra. U Bosni me samo privlači po brdima kros motorom skakati i razgledati prirodu za 2 sata obidjem veliku oblast, ostalo ništa, samo materijalizam način života mi se uopšte ne sviđa, zagađenje zimi, nije za mene. Moze neka vikendica u prirodi i to je to.

Zima u Grčkoj ili Hrvatskoj je u pet deka. Grčka je još vjetrovitija od Hrvatske. Ima ovdje jedan penzioner, došao još 70-ih godina, on zimu provodi u Arizoni a ljeto na Balkanu. Meni nekako solidno. Zimi u sunčanu Arizonu.
To je super, Arizona ali nije samo temperatura, ja sam to dugo poredio i poredio sam Split sa ostalim(imao sam šansu da jeftino dodjem do fantastične nekretnine blizu Trogira) , Grčka, Turska, Španija razlika oko 3 do 4 stepena ali i količina kiše je daleko manja nego u Hrvatskoj.Prvo sam gledao izvan Evrope, Urugvaj mi je bio dobar, klima je dobra ali more jako hladno zbog južnog pola i nema direktnih letova, na kraju odlučimo Južna Afrika. Nakon Madele je krenulo jako loše i ne mogu stranci više kupovati nekretnine tako da je i to otpalo. I na kraju sam počeo pratiti Holandske stranice o klimi i penziji u Južnoj Evropi. Ima odlicnih sajtovana tu temu koji tačno objašnjavaju prednosti i nedostatke svake zemlje,
Nakon duge istrage kupio na jugu Španije.
Matori, Karibi, lijepo vrijeme pa skoro cijele godine, voda topla i u Januaru, sta vise za pozeljet :mrgreen:.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#255 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

detroit-mercy wrote: 21/05/2021 18:29
u-pet-deka wrote: 08/04/2021 09:49
moonca wrote: 08/04/2021 00:27
Ne pita nigdje, mislim..ali banka sve iznad -odredjene sume - prijavljuje automatski poreznoj...ne igrati se stim 'novcem'..

Ja kada sam se raspitivao kako direktno u Hrvatskoj tako i preko naših koji su kupili. Stvar je vrlo jednostavno bila opisana. U ugovoru se napiše znatno niža suma. I tako realno gledano kupac dobije bolji popust. Javno se prodaje za 150, u papirima piše 80, realno kupac dobije za 120, porezna kupcu naplati ipak prema javnoj vrijednosti od npr. 130, banka nije bila u dodiru sa novcem, prodavač dobio 120 u gotovini.

Koga sam god upitao bilo u Dalmaciji ili od naših koji su kupili priča je bila u pet deka od gore navedene. Stranci kredita u Hrvatskoj ili u svojoj matici (za kupovinu u Hrvatskoj) ne mogu dobiti tako da uvijek je govor o gotovini.

Svi ovdje naši koji su kupili govore da su u gotovini platili, osim jednog primjera gdje su dio novca prebacili na neku banku u Gibraltaru ili San Marinu neka nimi državica je bila u pitanju te kako prodavač (zapadnjak) nije htjeo potpisati ugovor u Hrvatskoj.

Ako oni mene lažu, lažem ja vas.

I čisto radi reda; ljudi su sebi kupili za penzionerske dane a ne zbog mladosti.
Dosta njih i Hrvatskoj trazi da im se da nesto kesa, ako je kuca 150k, daj 120-30 kroz papire i jedno 20-30k cash :mrgreen:.
Samo Hrvatska nije jeftina biti vlasnik nekretnine kao stranac. Ove koje poznajem debelo to sve plate u roku godine dana. Porezi, ono, ovo, nije to BiH gdje je samo voda i struja. Godišnje preko 3.000 Eura. A u istom borave 60-80 dana u godini. Gdje si ti vidio kucu za 150.000 Eura. Mora da je u žnj stanju. Nema ispod 300.000 a neka ima prkno bazen cijena je odma 500-600.000 Eura. Dubrovnik i Istra 700.000 Eura da valja nema.

Pa u Makarskoj je sada m2 tako mi prijatelj govori 3.000 do 3.500 Eura.

Kaže kupili stan 2016 novogradnja za 125.000 Eura plus ostali troškovi kupovine isti prodali nekim koji su trbuhom za kruhom otišli u Irsku prije 4 godine za 260.000 Eura.

Hrvatska po tim cijenama je pokraj Bosne kao da je Monako u pitanju.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#256 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by detroit-mercy »

u-pet-deka wrote: 21/05/2021 22:07
detroit-mercy wrote: 21/05/2021 18:29
u-pet-deka wrote: 08/04/2021 09:49


Ja kada sam se raspitivao kako direktno u Hrvatskoj tako i preko naših koji su kupili. Stvar je vrlo jednostavno bila opisana. U ugovoru se napiše znatno niža suma. I tako realno gledano kupac dobije bolji popust. Javno se prodaje za 150, u papirima piše 80, realno kupac dobije za 120, porezna kupcu naplati ipak prema javnoj vrijednosti od npr. 130, banka nije bila u dodiru sa novcem, prodavač dobio 120 u gotovini.

Koga sam god upitao bilo u Dalmaciji ili od naših koji su kupili priča je bila u pet deka od gore navedene. Stranci kredita u Hrvatskoj ili u svojoj matici (za kupovinu u Hrvatskoj) ne mogu dobiti tako da uvijek je govor o gotovini.

Svi ovdje naši koji su kupili govore da su u gotovini platili, osim jednog primjera gdje su dio novca prebacili na neku banku u Gibraltaru ili San Marinu neka nimi državica je bila u pitanju te kako prodavač (zapadnjak) nije htjeo potpisati ugovor u Hrvatskoj.

Ako oni mene lažu, lažem ja vas.

I čisto radi reda; ljudi su sebi kupili za penzionerske dane a ne zbog mladosti.
Dosta njih i Hrvatskoj trazi da im se da nesto kesa, ako je kuca 150k, daj 120-30 kroz papire i jedno 20-30k cash :mrgreen:.
Samo Hrvatska nije jeftina biti vlasnik nekretnine kao stranac. Ove koje poznajem debelo to sve plate u roku godine dana. Porezi, ono, ovo, nije to BiH gdje je samo voda i struja. Godišnje preko 3.000 Eura. A u istom borave 60-80 dana u godini. Gdje si ti vidio kucu za 150.000 Eura. Mora da je u žnj stanju. Nema ispod 300.000 a neka ima prkno bazen cijena je odma 500-600.000 Eura. Dubrovnik i Istra 700.000 Eura da valja nema.

Pa u Makarskoj je sada m2 tako mi prijatelj govori 3.000 do 3.500 Eura.

Kaže kupili stan 2016 novogradnja za 125.000 Eura plus ostali troškovi kupovine isti prodali nekim koji su trbuhom za kruhom otišli u Irsku prije 4 godine za 260.000 Eura.

Hrvatska po tim cijenama je pokraj Bosne kao da je Monako u pitanju.
More samo, ali zato u Slavoniji do dzabe.
Zato i Kazem, Karibi, cijelu godinu dobro vrijeme a cijene prihvatljive.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#257 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Hrvati su digli cijene u nebo putem silnih nameta. Samo osiguranje nekretnine naspram danskim cijenama je van svake pameti ali eto. O struji ne treba govoriti. :roll: Mene u Danskoj godisnje stane struja nekih 2.000 Kruna tj. isto Kuna. oko 515 KM. Gdje je tamno zimi a ni ljeti nema nekog super ljeta i sl. Poznanici koji imaju stan u Makatrskoj u kojem borave tih nekih 60 - 80 dana u godini struje plate 1.600 KN odnosno 412 KM. :roll:
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#258 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

detroit-mercy wrote: 21/05/2021 18:32
Dangubic wrote: 09/04/2021 15:55
u-pet-deka wrote: 09/04/2021 15:26


Zima u Grčkoj ili Hrvatskoj je u pet deka. Grčka je još vjetrovitija od Hrvatske. Ima ovdje jedan penzioner, došao još 70-ih godina, on zimu provodi u Arizoni a ljeto na Balkanu. Meni nekako solidno. Zimi u sunčanu Arizonu.
To je super, Arizona ali nije samo temperatura, ja sam to dugo poredio i poredio sam Split sa ostalim(imao sam šansu da jeftino dodjem do fantastične nekretnine blizu Trogira) , Grčka, Turska, Španija razlika oko 3 do 4 stepena ali i količina kiše je daleko manja nego u Hrvatskoj.Prvo sam gledao izvan Evrope, Urugvaj mi je bio dobar, klima je dobra ali more jako hladno zbog južnog pola i nema direktnih letova, na kraju odlučimo Južna Afrika. Nakon Madele je krenulo jako loše i ne mogu stranci više kupovati nekretnine tako da je i to otpalo. I na kraju sam počeo pratiti Holandske stranice o klimi i penziji u Južnoj Evropi. Ima odlicnih sajtovana tu temu koji tačno objašnjavaju prednosti i nedostatke svake zemlje,
Nakon duge istrage kupio na jugu Španije.
Matori, Karibi, lijepo vrijeme pa skoro cijele godine, voda topla i u Januaru, sta vise za pozeljet :mrgreen:.
Jeste osim orkana fantastično, gdje si na Karibima, bio sam na dosta mjesta u Karibima. Meksiko, Kuba, Dominikanska republika, isla Margarita.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#259 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Dangubic wrote: 22/05/2021 10:17
detroit-mercy wrote: 21/05/2021 18:32
Dangubic wrote: 09/04/2021 15:55

To je super, Arizona ali nije samo temperatura, ja sam to dugo poredio i poredio sam Split sa ostalim(imao sam šansu da jeftino dodjem do fantastične nekretnine blizu Trogira) , Grčka, Turska, Španija razlika oko 3 do 4 stepena ali i količina kiše je daleko manja nego u Hrvatskoj.Prvo sam gledao izvan Evrope, Urugvaj mi je bio dobar, klima je dobra ali more jako hladno zbog južnog pola i nema direktnih letova, na kraju odlučimo Južna Afrika. Nakon Madele je krenulo jako loše i ne mogu stranci više kupovati nekretnine tako da je i to otpalo. I na kraju sam počeo pratiti Holandske stranice o klimi i penziji u Južnoj Evropi. Ima odlicnih sajtovana tu temu koji tačno objašnjavaju prednosti i nedostatke svake zemlje,
Nakon duge istrage kupio na jugu Španije.
Matori, Karibi, lijepo vrijeme pa skoro cijele godine, voda topla i u Januaru, sta vise za pozeljet :mrgreen:.
Jeste osim orkana fantastično, gdje si na Karibima, bio sam na dosta mjesta u Karibima. Meksiko, Kuba, Dominikanska republika, isla Margarita.
Ko to ima penziju da bi mogao tamo biti cijelu godinu. Ta penzija bi trebala biti u neto iznosu nad 2.500 Eura. Tako veliku penziju ko ima od naših sa Zapada? Pet od 50.000 njih?
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#260 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

u-pet-deka wrote: 23/05/2021 09:00
Dangubic wrote: 22/05/2021 10:17
detroit-mercy wrote: 21/05/2021 18:32
Matori, Karibi, lijepo vrijeme pa skoro cijele godine, voda topla i u Januaru, sta vise za pozeljet :mrgreen:.
Jeste osim orkana fantastično, gdje si na Karibima, bio sam na dosta mjesta u Karibima. Meksiko, Kuba, Dominikanska republika, isla Margarita.
Ko to ima penziju da bi mogao tamo biti cijelu godinu. Ta penzija bi trebala biti u neto iznosu nad 2.500 Eura. Tako veliku penziju ko ima od naših sa Zapada? Pet od 50.000 njih?
Većina nema pojedinačno ali muž i žena zajedno ima, šta je sad dobra stvar za ove koji su ranije otišli na zapadu da su cijene kuća strasno skočile tako da ko ide u penziju i proda kuću na zapadu ima veliku ušteđevinu, ja sam u januaru kuću koju sam izdavao prodao za tri puta više nego što sam je platio(ja kupio jednu i žena jednu) i tu jednu smo izdavali dugo.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#261 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Dangubic wrote: 23/05/2021 10:28
u-pet-deka wrote: 23/05/2021 09:00
Dangubic wrote: 22/05/2021 10:17

Jeste osim orkana fantastično, gdje si na Karibima, bio sam na dosta mjesta u Karibima. Meksiko, Kuba, Dominikanska republika, isla Margarita.
Ko to ima penziju da bi mogao tamo biti cijelu godinu. Ta penzija bi trebala biti u neto iznosu nad 2.500 Eura. Tako veliku penziju ko ima od naših sa Zapada? Pet od 50.000 njih?
Većina nema pojedinačno ali muž i žena zajedno ima, šta je sad dobra stvar za ove koji su ranije otišli na zapadu da su cijene kuća strasno skočile tako da ko ide u penziju i proda kuću na zapadu ima veliku ušteđevinu, ja sam u januaru kuću koju sam izdavao prodao za tri puta više nego što sam je platio(ja kupio jednu i žena jednu) i tu jednu smo izdavali dugo.
Od naših sa Zapada (govorim o Europi) ako ima 8 % njih svoju nekretninu evo glave. A nije opet i oni koji imaju da nema nameta kao npr. poreza na vlasništvo itd. Pa to kroz godine pojede dosta te 'dobiti'.

Primjer kod nas da si npr. kupio nekretninu odnosno kuću za 500.000 KM u gotovini, tebi je svakih 30 dana namet na istu sa zemljom minimum 800 - 1.000 KM. Za 10 godina da nema porasta u nametu to je tošak od 96.000 do 120.000 KM bez da si uložio ekser u kuću. A gdje ako je kroz kredit pa nato dodaj kamate, ulaganje odnosno održavanje, oblikatorno osiguranje itd. Za tih 10 godina druže njena vrijednost na tržištu mora da poleti u nebo da bi imao dobiti. Ove koje poznajem koji su prodali odnosno kupili pa prodali ili sami zidali pa prodali sve go minus.

Velika većina onih na Zapadu koji su dokopali se novaca su to ostvarili preko BiH. Prodajom onog u BiH za paprene cijene. Poznajem autobus ljudi koji su sve prodali po BiH pogotovo oni po Sarajevu, Banja Luci ili tako nekim tim drugim atraktivnim mjestima a nekad bile selendre velike kao Ivanica, okolna sela pored Jablanice, Konjica, Travnika ili Sarajeva.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#262 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Nadzornik »

u-pet-deka wrote: 23/05/2021 14:16

Od naših sa Zapada (govorim o Europi) ako ima 8 % njih svoju nekretninu evo glave. A nije opet i oni koji imaju da nema nameta kao npr. poreza na vlasništvo itd. Pa to kroz godine pojede dosta te 'dobiti'.

Svi oni koji su dosli na zapad prije 20 i vise godina a nisu ulagali tj. pravili dolje kuce ili kupovali stanove ovdje na zapadu imaju svoju nekretninu.
Osim neradnika,alkosa,kockara koji ima kako ovdje tako i dolje i oni se nigdje ne ubrajaju,pogotovo ne u domacine i vrijedne radnike.
Rata kredita za stan od 100 kvadrata je od 750 do 1200 € a toliko ili vise kosta da ga iznajmis tako da se u svakom slucaju vise isplati kupiti stan nego godinama placati stanarinu,to ovdje svi ljudi dobro znaju ali takodje znaju da se ne moze sjediti na dvije stolice vec samo na jednoj,ovdje ili dolje.

Trenutno su cijene stanova i kuca otisle u nebo tako da ce ove mladje generacije tesko doci do privatne svojine jer se recimo vrijednost
moga stana povecala sa 180 hiljada eura prije 21 godinu na 350 hiljada eura a plate su se zanemarljivo povecale tj. samo prate godisnju inflaciju koja se krece od 1,5 do 3,5 %.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#263 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Nadzornik wrote: 23/05/2021 15:19
u-pet-deka wrote: 23/05/2021 14:16

Od naših sa Zapada (govorim o Europi) ako ima 8 % njih svoju nekretninu evo glave. A nije opet i oni koji imaju da nema nameta kao npr. poreza na vlasništvo itd. Pa to kroz godine pojede dosta te 'dobiti'.

Svi oni koji su dosli na zapad prije 20 i vise godina a nisu ulagali tj. pravili dolje kuce ili kupovali stanove ovdje na zapadu imaju svoju nekretninu.
Osim neradnika,alkosa,kockara koji ima kako ovdje tako i dolje i oni se nigdje ne ubrajaju,pogotovo ne u domacine i vrijedne radnike.
Rata kredita za stan od 100 kvadrata je od 750 do 1200 € a toliko ili vise kosta da ga iznajmis tako da se u svakom slucaju vise isplati kupiti stan nego godinama placati stanarinu,to ovdje svi ljudi dobro znaju ali takodje znaju da se ne moze sjediti na dvije stolice vec samo na jednoj,ovdje ili dolje.

Trenutno su cijene stanova i kuca otisle u nebo tako da ce ove mladje generacije tesko doci do privatne svojine jer se recimo vrijednost
moga stana povecala sa 180 hiljada eura prije 21 godinu na 350 hiljada eura a plate su se zanemarljivo povecale tj. samo prate godisnju inflaciju koja se krece od 1,5 do 3,5 %.
Drug ja znam podosta ljudi gdje on i ona rade dok u BiH nemaju svoje osim ono od roditelja, pa opet nemaju na kredit ili u gotovini nekretninu na Zapadu. Oni koji imaju su puka manjina. Ja prvi nemam a radimo ja i supruga. Nama je podstanarstvo gotovo 2.000 KM. Da stan u istim gabaritima kupim i istog kvaliteta kredit nebi bio ispod 2.500 KM a nato sigurno treba dodati za porez i ostalo svakog prvog 700 - 800 KM.
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#264 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

u-pet-deka wrote: 23/05/2021 14:16
Dangubic wrote: 23/05/2021 10:28
u-pet-deka wrote: 23/05/2021 09:00

Ko to ima penziju da bi mogao tamo biti cijelu godinu. Ta penzija bi trebala biti u neto iznosu nad 2.500 Eura. Tako veliku penziju ko ima od naših sa Zapada? Pet od 50.000 njih?
Većina nema pojedinačno ali muž i žena zajedno ima, šta je sad dobra stvar za ove koji su ranije otišli na zapadu da su cijene kuća strasno skočile tako da ko ide u penziju i proda kuću na zapadu ima veliku ušteđevinu, ja sam u januaru kuću koju sam izdavao prodao za tri puta više nego što sam je platio(ja kupio jednu i žena jednu) i tu jednu smo izdavali dugo.
Od naših sa Zapada (govorim o Europi) ako ima 8 % njih svoju nekretninu evo glave. A nije opet i oni koji imaju da nema nameta kao npr. poreza na vlasništvo itd. Pa to kroz godine pojede dosta te 'dobiti'.

Primjer kod nas da si npr. kupio nekretninu odnosno kuću za 500.000 KM u gotovini, tebi je svakih 30 dana namet na istu sa zemljom minimum 800 - 1.000 KM. Za 10 godina da nema porasta u nametu to je tošak od 96.000 do 120.000 KM bez da si uložio ekser u kuću. A gdje ako je kroz kredit pa nato dodaj kamate, ulaganje odnosno održavanje, oblikatorno osiguranje itd. Za tih 10 godina druže njena vrijednost na tržištu mora da poleti u nebo da bi imao dobiti. Ove koje poznajem koji su prodali odnosno kupili pa prodali ili sami zidali pa prodali sve go minus.

Velika većina onih na Zapadu koji su dokopali se novaca su to ostvarili preko BiH. Prodajom onog u BiH za paprene cijene. Poznajem autobus ljudi koji su sve prodali po BiH pogotovo oni po Sarajevu, Banja Luci ili tako nekim tim drugim atraktivnim mjestima a nekad bile selendre velike kao Ivanica, okolna sela pored Jablanice, Konjica, Travnika ili Sarajeva.
Mislim da većina ima svoju nekretninu, u svakom slučaju košta te manje nego iznajmiti i mogu vjerovatno 300000 eura svi ponijeti sa sobom (400000 je prosječna cijena kuće) i ako je penzija mala oko 1500 eura opet ce im biti super.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#265 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Nadzornik »

u-pet-deka wrote: 23/05/2021 16:23

Drug ja znam podosta ljudi gdje on i ona rade dok u BiH nemaju svoje osim ono od roditelja, pa opet nemaju na kredit ili u gotovini nekretninu na Zapadu. Oni koji imaju su puka manjina. Ja prvi nemam a radimo ja i supruga. Nama je podstanarstvo gotovo 2.000 KM. Da stan u istim gabaritima kupim i istog kvaliteta kredit nebi bio ispod 2.500 KM a nato sigurno treba dodati za porez i ostalo svakog prvog 700 - 800 KM.
Ne razumijem kakav porez,ja ne placam nikakav porez na nekretninu,samo betriebskosten 360 € i struja 100 € i to je sve... :?
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#266 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Nadzornik wrote: 23/05/2021 22:26
u-pet-deka wrote: 23/05/2021 16:23

Drug ja znam podosta ljudi gdje on i ona rade dok u BiH nemaju svoje osim ono od roditelja, pa opet nemaju na kredit ili u gotovini nekretninu na Zapadu. Oni koji imaju su puka manjina. Ja prvi nemam a radimo ja i supruga. Nama je podstanarstvo gotovo 2.000 KM. Da stan u istim gabaritima kupim i istog kvaliteta kredit nebi bio ispod 2.500 KM a nato sigurno treba dodati za porez i ostalo svakog prvog 700 - 800 KM.
Ne razumijem kakav porez,ja ne placam nikakav porez na nekretninu,samo betriebskosten 360 € i struja 100 € i to je sve... :?
A vodu? Kod nas je to skroz druga priča. Konkretan primjer jedno manje mjesto samo koji kilometar od mene udaljeno, nas primjer: kupili kuća na kredit za gotovo milion maraka. Najobičnija kuća. Ništa posebno. Meni skroz bezveze, ali eto. Svaki mjesec mimo kredita, komunalija, osiguranja, potrošnje oni moraju platiti porez na vlasništvo od cca. 800 KM. Ovdje je jeftinije biti podstanar. Kao podstanar čak imaš pravo na subvenciju za podstanarstvo. Kako ko, ali kod nekih ta subvencija iznosi 30 % kirije.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#267 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

U USA je 1,8 %.. od procjenjene vrijednosti..
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#268 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

u-pet-deka wrote: 23/05/2021 16:23
Nadzornik wrote: 23/05/2021 15:19
u-pet-deka wrote: 23/05/2021 14:16

Od naših sa Zapada (govorim o Europi) ako ima 8 % njih svoju nekretninu evo glave. A nije opet i oni koji imaju da nema nameta kao npr. poreza na vlasništvo itd. Pa to kroz godine pojede dosta te 'dobiti'.

Svi oni koji su dosli na zapad prije 20 i vise godina a nisu ulagali tj. pravili dolje kuce ili kupovali stanove ovdje na zapadu imaju svoju nekretninu.
Osim neradnika,alkosa,kockara koji ima kako ovdje tako i dolje i oni se nigdje ne ubrajaju,pogotovo ne u domacine i vrijedne radnike.
Rata kredita za stan od 100 kvadrata je od 750 do 1200 € a toliko ili vise kosta da ga iznajmis tako da se u svakom slucaju vise isplati kupiti stan nego godinama placati stanarinu,to ovdje svi ljudi dobro znaju ali takodje znaju da se ne moze sjediti na dvije stolice vec samo na jednoj,ovdje ili dolje.

Trenutno su cijene stanova i kuca otisle u nebo tako da ce ove mladje generacije tesko doci do privatne svojine jer se recimo vrijednost
moga stana povecala sa 180 hiljada eura prije 21 godinu na 350 hiljada eura a plate su se zanemarljivo povecale tj. samo prate godisnju inflaciju koja se krece od 1,5 do 3,5 %.
Drug ja znam podosta ljudi gdje on i ona rade dok u BiH nemaju svoje osim ono od roditelja, pa opet nemaju na kredit ili u gotovini nekretninu na Zapadu. Oni koji imaju su puka manjina. Ja prvi nemam a radimo ja i supruga. Nama je podstanarstvo gotovo 2.000 KM. Da stan u istim gabaritima kupim i istog kvaliteta kredit nebi bio ispod 2.500 KM a nato sigurno treba dodati za porez i ostalo svakog prvog 700 - 800 KM.
U kojoj državi živiš, recimo u Holandiji je daleko jeftinije kupiti nego iznajmljivati, ja sam recimo izdavao kuću od 1999 do ove godine, kuću sam kupio 1997 i kasnije digao još jednu hipoteku od 100000 eura na tu istu kuću i napravio kuću u Bosni sa tim parama i sve je to bez problema stanarina otplatila. Pogotovo sad su hipoteke smiješne ko je prije kupio kuću jer je kamata niska a kirije jako visoke. U januaru je prodao, ostala mi kuća sa dva poslovna prostora u Bosni i jos usedjevina veća od cijene kuće koliko sam je tad platio. Neplanirano, jer je žena imala stan kad smo se upoznali tako da je jedna bila viška. Nije mi jasno u kojoj zemlji da su porezi i hipoteke tako skupi?
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#269 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

U Danskoj. Dok god je cca. 80 % stanova i kuća u nizu u rukama stambenih zadruga koje su pod kontrolom opština ovdje kupiti kuću ili stan je samo razlog hvalenja se da si u kreditu, ništa više. Jedini izuzetak su ova tri grada: Århus, Ålborg i Kopenhagen, tu su cijene podstanarstva bilo preko stambene zadruge ili privatne firme, lica skuplja od velikih gradova u Švicarskoj, ali zato i cijene nekretnina boli glava. Ostalo je jako povoljno plus nato ide podstanarska subvencija.

A da bi imao povoljan stambeni kredit moraš u gotovini imati 1/5 kupovne cijene. Zakonski pet % moraš imati ali zato na 15 % banke imaju slobodnu igru i mogu kamatu nabiti u nebo, dok na ostalih 80 % idu posebni stambeni krediti te su kamate minimalne.

A ovdje privatno u najam dati stan ili kuću je veliki rizik, jer zakon podstanara štiti debelo. Kao iznajmljivač si isto gologuz na goloj ledini.
Last edited by u-pet-deka on 24/05/2021 11:55, edited 3 times in total.
Missy and Mother
Posts: 10
Joined: 21/05/2021 07:48

#270 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Missy and Mother »

Samo lud i nepismen se vrača ovamo

To se sve proda ispišeš se iz državljanstva i HGTV te snima kako kupuješ kuću u portoriku, karibima uz samu plažu.

I vratiš se nakon 2000 godina bakirova vizija.
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#271 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by hamos »

Missy and Mother wrote: 24/05/2021 11:51 Samo lud i nepismen se vrača ovamo

To se sve proda ispišeš se iz državljanstva i HGTV te snima kako kupuješ kuću u portoriku, karibima uz samu plažu.

I vratiš se nakon 2000 godina bakirova vizija.
s najnizom penzijom iz svedske zivis ko lord u Bosni,a kad imas para(i zdravlja) lijepo ti je i u Kongu
Missy and Mother
Posts: 10
Joined: 21/05/2021 07:48

#272 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Missy and Mother »

hamos wrote: 24/05/2021 11:56
Missy and Mother wrote: 24/05/2021 11:51 Samo lud i nepismen se vrača ovamo

To se sve proda ispišeš se iz državljanstva i HGTV te snima kako kupuješ kuću u portoriku, karibima uz samu plažu.

I vratiš se nakon 2000 godina bakirova vizija.
s najnizom penzijom iz svedske zivis ko lord u Bosni,a kad imas para(i zdravlja) lijepo ti je i u Kongu
I onda neka budala ispali granatu ili malo zapuca i nema te.

Sretno ti bilo u mordoru.
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#273 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by hamos »

Missy and Mother wrote: 24/05/2021 11:57
hamos wrote: 24/05/2021 11:56
Missy and Mother wrote: 24/05/2021 11:51 Samo lud i nepismen se vrača ovamo

To se sve proda ispišeš se iz državljanstva i HGTV te snima kako kupuješ kuću u portoriku, karibima uz samu plažu.

I vratiš se nakon 2000 godina bakirova vizija.
s najnizom penzijom iz svedske zivis ko lord u Bosni,a kad imas para(i zdravlja) lijepo ti je i u Kongu
I onda neka budala ispali granatu ili malo zapuca i nema te.

Sretno ti bilo u mordoru.
znam ih dosta koji zive u BIH,u BIH su im primanja 4000 km mjesecno,ekstra za standard u Bosni a ovdje bi bili sirotinja ..tako da ,nemaju izbora
Missy and Mother
Posts: 10
Joined: 21/05/2021 07:48

#274 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Missy and Mother »

:twisted: dakle furda glupanska

Digneš kredu u šveCkoj kupiš kuću na karibima ljeti izdaješ po 1500/2000 dolara zimu prezimiš na karibima a kuća sama sebe isplati za 5 godina

Znam ih pametnih hiljade takvih

Ko što rekoh kad narkoman kakav i razbojnik provali te 4000 milje pa te živog odere kasno je.
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#275 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by hamos »

Missy and Mother wrote: 24/05/2021 12:04 :twisted: dakle furda glupanska

Digneš kredu u šveCkoj kupiš kuću na karibima ljeti izdaješ po 1500/2000 dolara zimu prezimiš na karibima a kuća sama sebe isplati za 5 godina

Znam ih pametnih hiljade takvih

Ko što rekoh kad narkoman kakav i razbojnik provali te 4000 milje pa te živog odere kasno je.
pa nisu ni oni glupi,ima se osigurana kuca,zastita,oruzje itd....
Post Reply