Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#201 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Koliko znam, nijedan od navedenih primjera se nije vratio. Isključivo koriste za odmora nekoliko mjeseci godišnje i to je to.

A za ovaj primjer iz Makarske pa ta porodica ima para kao blata. U Sarajevu su imali daleko iznad prosjeka. Sve su prodali. Tri kuće, stan, vikendicu, nekoliko parcela, šumu. Iz Bosne su izvukli brat bratu minimum milion Eura. A to u Makarskoj izgleda nije jedino što imaju. Na FB fotografije sa istih lokacija ali iz raznih objekata se ponavljaju.

Ovi u Opatiji opet isto su sve prodali u drugom entitetu.
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#202 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

u-pet-deka wrote: 06/04/2021 08:41 Koliko znam, nijedan od navedenih primjera se nije vratio. Isključivo koriste za odmora nekoliko mjeseci godišnje i to je to.

A za ovaj primjer iz Makarske pa ta porodica ima para kao blata. U Sarajevu su imali daleko iznad prosjeka. Sve su prodali. Tri kuće, stan, vikendicu, nekoliko parcela, šumu. Iz Bosne su izvukli brat bratu minimum milion Eura. A to u Makarskoj izgleda nije jedino što imaju. Na FB fotografije sa istih lokacija ali iz raznih objekata se ponavljaju.

Ovi u Opatiji opet isto su sve prodali u drugom entitetu.
Tip iz Holandije je kupio salas u Subotici i stan u Puli, pitam ga kakva je to kombinacija, kaže to je jedino što još valja od stare Juge ostalo sve goli nacionalista. Vjerovatno je Istra i iz tog razloga interesantna. Moj plan je u Španiju preko cijele godine i Juli i Avgust u Bosnu. Pokušavam sve da rasprodam kod nas i samo vikendicu ostaviti. Hrvatsko primorje nije dobro za prezimiti (hladno, vjetar i kiša) a i sve je zatvoreno preko zime. Grčki otoci imaju dobru klimu za prezimiti ali je sve zatvoreno zimi sve kao i Hrvatskoj. I Južna obala Turske je opcija ne znam da li zatvaraju sve preko zime.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#203 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

u-pet-deka wrote: 06/04/2021 08:41 Na FB fotografije sa istih lokacija ali iz raznih objekata se ponavljaju.
:oops: . mozda iznajmljuju :-D. al' to nije bitno....u svakom slucaju, im je bolja investicija u Hrvatskoj...ako ne placaju kakave poreze, istoj..
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#204 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

moonca wrote: 06/04/2021 14:04
u-pet-deka wrote: 06/04/2021 08:41 Na FB fotografije sa istih lokacija ali iz raznih objekata se ponavljaju.
:oops: . mozda iznajmljuju :-D. al' to nije bitno....u svakom slucaju, im je bolja investicija u Hrvatskoj...ako ne placaju kakave poreze, istoj..
Kakvo rentanje, danski dizajn namještaj na fotografijama. Iz aviona ga prepoznati možeš.

Upravo sam ih pogledao na FB-u, kuću u Brelima, drugu s bazenom na otoku Korčuli i apartman u Makarskoj. Imaju sigurno HR državljanstvo, kao i svi ostali katolici iz BiH.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#205 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Dangubic wrote: 06/04/2021 11:23
u-pet-deka wrote: 06/04/2021 08:41 Koliko znam, nijedan od navedenih primjera se nije vratio. Isključivo koriste za odmora nekoliko mjeseci godišnje i to je to.

A za ovaj primjer iz Makarske pa ta porodica ima para kao blata. U Sarajevu su imali daleko iznad prosjeka. Sve su prodali. Tri kuće, stan, vikendicu, nekoliko parcela, šumu. Iz Bosne su izvukli brat bratu minimum milion Eura. A to u Makarskoj izgleda nije jedino što imaju. Na FB fotografije sa istih lokacija ali iz raznih objekata se ponavljaju.

Ovi u Opatiji opet isto su sve prodali u drugom entitetu.
Tip iz Holandije je kupio salas u Subotici i stan u Puli, pitam ga kakva je to kombinacija, kaže to je jedino što još valja od stare Juge ostalo sve goli nacionalista. Vjerovatno je Istra i iz tog razloga interesantna. Moj plan je u Španiju preko cijele godine i Juli i Avgust u Bosnu. Pokušavam sve da rasprodam kod nas i samo vikendicu ostaviti. Hrvatsko primorje nije dobro za prezimiti (hladno, vjetar i kiša) a i sve je zatvoreno preko zime. Grčki otoci imaju dobru klimu za prezimiti ali je sve zatvoreno zimi sve kao i Hrvatskoj. I Južna obala Turske je opcija ne znam da li zatvaraju sve preko zime.
Samo Istra nije jeftina. Cijene su gotovo kao u Danskoj. Za penzionerske dane, da nije malo poskupo? To za nacionalizam sigurno stoji.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#206 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

_id=17266999 wrote:06/04/2021 14:43 Kakvo rentanje, danski dizajn namještaj na fotografijama. Iz aviona ga prepoznati možeš.

Upravo sam ih pogledao na FB-u, kuću u Brelima, drugu s bazenom na otoku Korčuli i apartman u Makarskoj. Imaju sigurno HR državljanstvo, kao i svi ostali katolici iz BiH.
Vjerujem.. nije namjera umanjiti .... lijepa su i ta mjesta... :thumbup:
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#207 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by visuljak »

Opet nas Zviz zavozao, avioni kamioni milioni. :D

U penziju se vracam u svoje mjesto gdje sam vec napravio kucu i laganini. Naidje komsija pa se stane, zapali, popije po jedna, isprica se preko plotan ili u dvoristu i svako svojim putem. Lagana setnja, neobavezno odrzavanje baste i vocnjaka, navece rostilj sa drustvom i to je raj.

Prica mi jedan poznanik bosanski Hrvat koji je htio nesto da odglumi pa je tamo negdje oko Koprivnice kupio kucu i imanje. Prosli su dani, mjeseci, godine da skoro ni sa kim nije mogao uspostaviti neki dobar prisniji kontakt. Svi samo pozdrave ili nece ni to nego okrenu glavu jer znaju da sam doselio. Kada vise nisam mogao to da izdrzim ponovo sam se vratio u svoje Orasje.

Da imam milione ne bih otisao tamo gdje nikoga ne znam ili me ne znaju. To je isto kao u zatvoru.
Sta cu ja na Ibizi, negdje u Fr ili Spaniji?
Razumijem da nekome treba mir ali dugotrajan mir ubija.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#208 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Haris.ba »

visuljak wrote: 06/04/2021 16:02 Prica mi jedan poznanik bosanski Hrvat koji je htio nesto da odglumi pa je tamo negdje oko Koprivnice kupio kucu i imanje. Prosli su dani, mjeseci, godine da skoro ni sa kim nije mogao uspostaviti neki dobar prisniji kontakt. Svi samo pozdrave ili nece ni to nego okrenu glavu jer znaju da sam doselio.
Meni bi to bio dzenet. :mrgreen:
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#209 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by visuljak »

Haris.ba wrote: 06/04/2021 16:07
visuljak wrote: 06/04/2021 16:02 Prica mi jedan poznanik bosanski Hrvat koji je htio nesto da odglumi pa je tamo negdje oko Koprivnice kupio kucu i imanje. Prosli su dani, mjeseci, godine da skoro ni sa kim nije mogao uspostaviti neki dobar prisniji kontakt. Svi samo pozdrave ili nece ni to nego okrenu glavu jer znaju da sam doselio.
Meni bi to bio dzenet. :mrgreen:
Kako kome, ja to izuzetno cijenim(dobar komsiluk).

Sada to imam pa nikako da naviknem. :roll: :D
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#210 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

visuljak wrote: 06/04/2021 16:02 Opet nas Zviz zavozao, avioni kamioni milioni. :D

U penziju se vracam u svoje mjesto gdje sam vec napravio kucu i laganini. Naidje komsija pa se stane, zapali, popije po jedna, isprica se preko plotan ili u dvoristu i svako svojim putem. Lagana setnja, neobavezno odrzavanje baste i vocnjaka, navece rostilj sa drustvom i to je raj.

Prica mi jedan poznanik bosanski Hrvat koji je htio nesto da odglumi pa je tamo negdje oko Koprivnice kupio kucu i imanje. Prosli su dani, mjeseci, godine da skoro ni sa kim nije mogao uspostaviti neki dobar prisniji kontakt. Svi samo pozdrave ili nece ni to nego okrenu glavu jer znaju da sam doselio. Kada vise nisam mogao to da izdrzim ponovo sam se vratio u svoje Orasje.

Da imam milione ne bih otisao tamo gdje nikoga ne znam ili me ne znaju. To je isto kao u zatvoru.
Sta cu ja na Ibizi, negdje u Fr ili Spaniji?
Razumijem da nekome treba mir ali dugotrajan mir ubija.

Ti opet oko tog lika. Kao da si u istog se zaljubio.

Oko Koprivnice? Pa nije Sjeverna Hrvatska (Zagorje, Međimurje) i Dalmacija ili Istra jedno te isto.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#211 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

moonca wrote: 06/04/2021 15:50
_id=17266999 wrote:06/04/2021 14:43 Kakvo rentanje, danski dizajn namještaj na fotografijama. Iz aviona ga prepoznati možeš.

Upravo sam ih pogledao na FB-u, kuću u Brelima, drugu s bazenom na otoku Korčuli i apartman u Makarskoj. Imaju sigurno HR državljanstvo, kao i svi ostali katolici iz BiH.
Vjerujem.. nije namjera umanjiti .... lijepa su i ta mjesta... :thumbup:

Izvrsna, ko ima pare da kupi, jer cijene su u nebu.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#212 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by visuljak »

u-pet-deka wrote: 06/04/2021 18:12
visuljak wrote: 06/04/2021 16:02 Opet nas Zviz zavozao, avioni kamioni milioni. :D

U penziju se vracam u svoje mjesto gdje sam vec napravio kucu i laganini. Naidje komsija pa se stane, zapali, popije po jedna, isprica se preko plotan ili u dvoristu i svako svojim putem. Lagana setnja, neobavezno odrzavanje baste i vocnjaka, navece rostilj sa drustvom i to je raj.

Prica mi jedan poznanik bosanski Hrvat koji je htio nesto da odglumi pa je tamo negdje oko Koprivnice kupio kucu i imanje. Prosli su dani, mjeseci, godine da skoro ni sa kim nije mogao uspostaviti neki dobar prisniji kontakt. Svi samo pozdrave ili nece ni to nego okrenu glavu jer znaju da sam doselio. Kada vise nisam mogao to da izdrzim ponovo sam se vratio u svoje Orasje.

Da imam milione ne bih otisao tamo gdje nikoga ne znam ili me ne znaju. To je isto kao u zatvoru.
Sta cu ja na Ibizi, negdje u Fr ili Spaniji?
Razumijem da nekome treba mir ali dugotrajan mir ubija.

Ti opet oko tog lika. Kao da si u istog se zaljubio.

Oko Koprivnice? Pa nije Sjeverna Hrvatska (Zagorje, Međimurje) i Dalmacija ili Istra jedno te isto.
To samo u Makarskoj mozes biti sretan i rahat u penziji?

Osim Istre gdje ima mnogo stranaca sve drugo je da te jedva cekaju da dodjes a pogotovo iz BiH.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#213 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

Bilo gdje --strancu je bolje u vecem mjestu/ gradu.

No, ako se Istra, napuni 'dijasporom' bice ' interesantno'..--- mala YU...... :-D
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#214 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

visuljak wrote: 06/04/2021 18:19
u-pet-deka wrote: 06/04/2021 18:12
visuljak wrote: 06/04/2021 16:02 Opet nas Zviz zavozao, avioni kamioni milioni. :D

U penziju se vracam u svoje mjesto gdje sam vec napravio kucu i laganini. Naidje komsija pa se stane, zapali, popije po jedna, isprica se preko plotan ili u dvoristu i svako svojim putem. Lagana setnja, neobavezno odrzavanje baste i vocnjaka, navece rostilj sa drustvom i to je raj.

Prica mi jedan poznanik bosanski Hrvat koji je htio nesto da odglumi pa je tamo negdje oko Koprivnice kupio kucu i imanje. Prosli su dani, mjeseci, godine da skoro ni sa kim nije mogao uspostaviti neki dobar prisniji kontakt. Svi samo pozdrave ili nece ni to nego okrenu glavu jer znaju da sam doselio. Kada vise nisam mogao to da izdrzim ponovo sam se vratio u svoje Orasje.

Da imam milione ne bih otisao tamo gdje nikoga ne znam ili me ne znaju. To je isto kao u zatvoru.
Sta cu ja na Ibizi, negdje u Fr ili Spaniji?
Razumijem da nekome treba mir ali dugotrajan mir ubija.

Ti opet oko tog lika. Kao da si u istog se zaljubio.

Oko Koprivnice? Pa nije Sjeverna Hrvatska (Zagorje, Međimurje) i Dalmacija ili Istra jedno te isto.
To samo u Makarskoj mozes biti sretan i rahat u penziji?

Osim Istre gdje ima mnogo stranaca sve drugo je da te jedva cekaju da dodjes a pogotovo iz BiH.
Na makarskoj rivijeri ima više stranaca (zapadnjaka) vlasnika nego u Istri. Čovjek mi kaže, Šveđana, Norvežana pun kura*. Zatim Nizozemaca i Mađara. Ima i BiH dijaspore, ali ne puno. U zgradici (u Makarskoj) gdje je kupio apartman jedini oni govore jugo jeizkom.
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#215 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

visuljak wrote: 06/04/2021 16:02 Opet nas Zviz zavozao, avioni kamioni milioni. :D

U penziju se vracam u svoje mjesto gdje sam vec napravio kucu i laganini. Naidje komsija pa se stane, zapali, popije po jedna, isprica se preko plotan ili u dvoristu i svako svojim putem. Lagana setnja, neobavezno odrzavanje baste i vocnjaka, navece rostilj sa drustvom i to je raj.

Prica mi jedan poznanik bosanski Hrvat koji je htio nesto da odglumi pa je tamo negdje oko Koprivnice kupio kucu i imanje. Prosli su dani, mjeseci, godine da skoro ni sa kim nije mogao uspostaviti neki dobar prisniji kontakt. Svi samo pozdrave ili nece ni to nego okrenu glavu jer znaju da sam doselio. Kada vise nisam mogao to da izdrzim ponovo sam se vratio u svoje Orasje.

Da imam milione ne bih otisao tamo gdje nikoga ne znam ili me ne znaju. To je isto kao u zatvoru.
Sta cu ja na Ibizi, negdje u Fr ili Spaniji?
Razumijem da nekome treba mir ali dugotrajan mir ubija.
Zašto bi bio mir ako odeš negdje drugo? Kod nas se ljudi brzo otpuste i ostare , meza i sjedi za što i to je to. Tamo upravo biraš ljude koji ti odgovaraju i ne moram se ponašati kako okolina hoće , taj tip što je otišao u Hrvatsku pa niko ne priča sa njim tako je na Balkanu ne samo u Hrvatskoj zato se i bježi iz naših krajeva.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#216 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Svako ima svoje. Neko voli mir na moru neko mir negdje u BiH. Za HR-obale treba imati šolde, jer sve je usklađeno prema bogatim kupcima ali iz čudnih država dok za BiH nije tako strašno kada bi morao zidati od temelja.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#217 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

Ako uporedimo Hrvatsku s drugim zemljama - s morem.... ne pruza nista luksuzno, osim vode/ obale..koja je 'bogom' data...... nama je lijepo - jer je bila dio nas...
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#218 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Problem u Dalmaciji je lijenost. Zato nema luksuza! Dok o infrastrukturi nije potrebno pisati, jer to je dno dna posebne kategorije. Pogotovo na otocima. :-)

Ali kapu dole kako spretno muntaju zapadnjake cijenama uz argument pogled. :lol:
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#219 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by visuljak »

moonca wrote: 07/04/2021 13:04 Ako uporedimo Hrvatsku s drugim zemljama - s morem.... ne pruza nista luksuzno, osim vode/ obale..koja je 'bogom' data...... nama je lijepo - jer je bila dio nas...
Upravo to.
Ja sam na tu temu nekada pisao. Nije dovoljno samo imati more nego treba u njega i ulagati.
Galebovi sjede po kaficima, 'lade muda, cekaju turiste da ih sisaju a sto mjesto nema kanalizaciju, uredjenu plazu nego neke gudure na koje ne mozes ni sjesti, plaze rijetko uredjene...a cijene nista manje nego uredjene destinacije.

Zivjeti dole 12 mjeseci je uzas. Ja sam poslom proveo par godina i ljeti i zimi. Zima je katastrofalna.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#220 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Cijene su naglo podigli Skandinavci. Kad govorimo o Dalmaciji. Recimo makarska Rivijera. Do 2006. cijene su bile skroz prema standardu.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#221 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by visuljak »

Cuj Skandinavci digli cijene, aj ne lupaj.
Deset kupljenih stanova ne znaci nista. O stotinama i hiljadama ne mozemo pricati jer bi to bilo vidljivo.

U oglasima vise vidim Rusa nego Skandinavaca.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#222 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

visuljak wrote: 07/04/2021 14:56 Cuj Skandinavci digli cijene, aj ne lupaj.
Deset kupljenih stanova ne znaci nista. O stotinama i hiljadama ne mozemo pricati jer bi to bilo vidljivo.

U oglasima vise vidim Rusa nego Skandinavaca.

Kakvi Rusi, ne govorimo o Crnoj Gori. Skandinavci. Znam tipa igra sa nama futsal, njegovi roditelji (ne poznajem roditelje) su kupili apartman na moru (u Istri), komše im Šveđani (dvije porodice), Norvežani (tri), Kanađani (jedna). Njih samo šest (6) od 12 ukupno stanova. Poslije njih doletila i porodica iz Austrije. Od njih 12, devet (9) stanova nema veze sa Hrvatskom. Zadnje što sam čuo od njega, da jedan od lokalnih je prodao nekim Kazakstancima koji decenijama žive u Njemačkoj, i da ovaj jedan HR dijasporac iz Švabije prodaje stan.

Dodaje da neka zgradica preko puta od osam (8) stanova, samo jedan je lokalni ostalih sedam (7) stanova, osim jednog iz Zagreba, su sve od reda zapadnjaci, uglavnom Austranci.

Ovaj o kojem sam pisao vezano za Makarsku tvrdi da on poznaje preko 30 vlasnika Scandinavica na relaciji Brela - Živogošće. Sa kojim je u kontaktu i čini neke usluge.

Do 2035 preko 70% Dalmacije ima da bude u rukama zapadnjaka. Lokalni nemaju novaca da prate trendove, BiH isto, dijaspora iz BiH i HR pokoji ali slabo. Pogotovo sad poslije Covid, daj autom da je distanca blizu i sl. Ima da HR bude popularna ko nikada prije. Cijene da idu u nebo. Kvadrat 5 - 6.000 Eura. Sa pogledom i do 12.000 Eura metar za koju godinu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#223 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

Procvat je bio, Istru su obnovili najvishe Englezi...... i oni sad najvishe i prodaju i naravno da su visoke cijene... no, nove generacije nisu time opsjednute...... ne zele brigu oko nekretnina. radije ce iznajmljivati --po potrebi..
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#224 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by kica »

Zviz je najveci milioner na svijetu.

Inace se spori sa rodbinom oko 300 KM na sudu 10 godina.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#225 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

moonca wrote: 07/04/2021 16:33 Procvat je bio, Istru su obnovili najvishe Englezi...... i oni sad najvishe i prodaju i naravno da su visoke cijene... no, nove generacije nisu time opsjednute...... ne zele brigu oko nekretnina. radije ce iznajmljivati --po potrebi..


Englezi imaju problema sa boravkom unutar EU. Malo brdo njih ovdje u Danskoj jedva da mogu ostvariti pravo.
Treba opet otvarati 'firme' u Hrvatskoj i sl. za one izvan EU zone da bi ostvarili laganini pravo na boravak.

Britanci imaju samo pravo na 90 dana u roku od 180 dana ili vizni režim. Tako da sada mogu samo legalno pola godine umjesto prije punih 12 mjeseci boraviti unutar EU. I opet, pola godine ne u kontinuitetu. Tako da njima sada biti vlasnik nekretnine npr. u Hrvatskoj je bezveze. Siguran sam da će većina prodavati svoje nekretnine.

Nova pravila rezultiraju višim finansijskim pragom za one koji žele živjeti ili se povući u Španiji bez rada.

Penzioneri moraju sada dokazati da imaju godišnje na svom bankovnom računu, 2021. - to znači da podnosilac zahtjeva mora dokazati da ima najmanje 27.115 Eura. I nato zdravstveno osiguranje u Britaniji. Ili da napravi investiciju od najmanje 500.000 Eura.
Post Reply