Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
kikimimijanjan
Posts: 13
Joined: 24/12/2020 16:21

#1 Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by kikimimijanjan »

Zanime me da li se neko iz dijaspore vratio u bivse zemlje x-Yu u penziju/mirovinu, da li planira tako nesto i kakva su iskustva?

Vec sam 26 godina u Kanadi, sa porodicom, dobro se zaradilo/ustedilo i nacistilo snijega,naputovalo i vidjelo sve oko Cariba, sjev.Amerike a sad bi se vratili na nasu grudu da se malo i uziva u ljepsoj klimi.
Savjeti su dobro dosli.
Unaprijed hvala na odgovoru.
Last edited by kikimimijanjan on 25/12/2020 03:47, edited 1 time in total.
mujomali
Posts: 63
Joined: 25/11/2020 17:33

#2 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by mujomali »

Svaka cast na ideji, zemljace.

Samo zadrzi adresu u kanadi i gledaj daj dodjes svakih 6 mjeseci nazad.

Ako budes duze od 6 mjeseci, jedino sto ces moci da primas je CPP. OAS ili ako imas onaj GIS, neces moci da primas jer je uvjet za to
da si full time u kanadi.

Svako Dobro
mujomali
Posts: 63
Joined: 25/11/2020 17:33

#3 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by mujomali »

Pardon.

Ne full time u kanadi, vec jedan dobar dio vremena
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#4 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by kica »

Vratis se:

- Nemas vise nikog koga znas, svi su ili umrli ili otisli.
- Porodica nije kraj tebe.
- Zdravstvo uzas.
- Pravna zastita uzas.
- Politika oko tobe uzas.
- Ljudi tuzni i neraspolozeni.

Prednost:
-Jeftin zivot - ali ako imas ikog kraj sebe.
mujomali
Posts: 63
Joined: 25/11/2020 17:33

#5 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by mujomali »

Nije ni u kanadi bolje...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#6 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

kikimimijanjan wrote: 24/12/2020 16:31 (nismo jos ni 50 godina)

.Koja je to -penzija i 50 im... :zoka:
mujomali
Posts: 63
Joined: 25/11/2020 17:33

#7 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by mujomali »

Moj je burazer otiso u penziju sa 42.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#8 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

:dajba:
..da ne ulazim u detalje.. ali, to je zbilja rano.. :zoka:
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4117
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#9 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

moonca wrote: 25/12/2020 01:44
kikimimijanjan wrote: 24/12/2020 16:31 (nismo jos ni 50 godina)

.Koja je to -penzija i 50 im... :zoka:
Kazu da su pobudalili zbog rata u Bosni- i eto invalidske. ;-)

A svakako da balkanci i ne treba da glume da su budale. :D
kikimimijanjan
Posts: 13
Joined: 24/12/2020 16:21

#10 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by kikimimijanjan »

Stvarno nema potrebe za komentare da li je rano ili ne jer je vec odluceno, penzija za 2 godine i to je to! Naradilo se, a i dobro zaradilo, pa je i vrijeme za uzivanje doslo...
Da se vratimo na temu, da li se iz dijaspore vratit na Balkan i potrosit ostatak zivota i novca tamo, za i protiv argumenti please. Ako je neko to vec napravio, kakvo je iskustvo? Savjet?
User avatar
muha_sa
Posts: 128500
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#11 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by muha_sa »

kikimimijanjan wrote: 25/12/2020 03:40 Stvarno nema potrebe za komentare da li je rano ili ne jer je vec odluceno, penzija za 2 godine i to je to! Naradilo se, a i dobro zaradilo, pa je i vrijeme za uzivanje doslo...
Da se vratimo na temu, da li se iz dijaspore vratit na Balkan i potrosit ostatak zivota i novca tamo, za i protiv argumenti please. Ako je neko to vec napravio, kakvo je iskustvo? Savjet?
Ovdje neceš dobit odgovor osim negative i crnjaka.

Odluku sam donesi i ENDE.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#12 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

kica wrote: 24/12/2020 16:59 Vratis se:


- Zdravstvo uzas.
- Pravna zastita uzas.
- Politika oko tobe uzas.
- Ljudi tuzni i neraspolozeni.

Prednost:
-Jeftin zivot -
.. Uglavnom se slaze s ovim... sto me sputava...kao i -pusenje.... :gunjastajl:
U svakom slucaju treba probati- ako nemas stana/kuce - ja bih, iznajmila pola godine stan - ako se morash vratiti nakon 6 mjeseci.. i--sam ces doci do zakljucka..
Ako pratish/citash teme na forumima- mozes i odgonetnuti mentalitet sadasnjeg stanovnistva--
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#13 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by caseytron »

Po meni ogroman faktor igra i mjesto gdje se vracas. Ukoliko imas vec nekretninu, mozes sebi priustiti privatne doktore, pokusaj. Ali vracati se u neki pickovac, ne vidim poentu. :-D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#14 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

U redu-privatne dr- ali sta, ako treba operacija? kako to funkcionishe s privatnim osiguranjem..
mujomali
Posts: 63
Joined: 25/11/2020 17:33

#15 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by mujomali »

Sve se to rijesi kad su pare tu. Tvoj je i doktor i svi oko njega.

Za ovo je potrebno samo malo volje, a sve ostalo je pitanje logistike. Ja kad sam tamo, napravio sam sebi sistem
i samo ga aktiviram svake godine :D
CoffeeMan
Posts: 84
Joined: 02/03/2017 00:04

#16 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by CoffeeMan »

Emocije na stranu ali, vratiti se iz uređene zemlje u zemlju u kojoj nista ali bas nista nije kako bi trebalo je meni van pameti. Posebno u danasnje doba kada let na relaciji Tz/Sa - "Vecina europskog kontinenta" traje krace nego putovanje autom na relaciji Tz-Sa, je besmisleno razmisljati o trajnom povratku.

Susrest ces se sa 1000 sitnih stvari koje si mozda zaboravio da su kod nas takve i cine ti se nebitne ali ce te poceti nervirati ili smetati kad tad. Evo npr. naucio si putovati. Kad se vratis u BiH, makra i ostalo drzavljanin Kanade, opet ce te (barem u ovom Korona vremenu, a ko zna kakva cemo vremena imati kasnije) gledati da dolazis sa teritorija "trece zemlje".

Uzmi da se planiras vakcinisati i ocekujes da ti tvoj zdravstveni sistem to omoguci, e neces jer ovi nisu u stanju kupiti vakcine a svi ostali jesu.

Evo bez veze sam naveo dva primjera dodsue vezana za koronu ali sta danas nije vezano za koronu.

Ako se vracas u Sa (ili Tz ili Ze) vracas se u ekstremno zagadjene gradove zbog kojih ces mozda fasovati neku bolest pa ces opet otici u kanadu da se lijecis i nazalost potrosis pare koje si ustedio.

Ja licno ne vidim niti jedan razlog da osoba koja se ostvarila i uklopila u zapadno drustvo vraca kod nas. Cak i famozna priroda koju mi volimo cesto isticati kao nesto posebno je "srednja zalost" u poredjenju sa prirodom i planinama tipa Alpi, Pirineja, Dolomita i slicno. Tu dodaj nasu (ne)kulturu i unistavanje i onog malo sto je ostalo lijepog od te prirode putem divlje gradnje, bacanjem smeca i slicnim zahvatima.


E sad ako se nisi uklopio u to drustvo, ako si tu jos uvijek oznacen kao stranac i pored svega sto si uradio opet si "niza klasa", onda nemas druge nego se vratiti jer to covjek psihicki ne moze izdrazti. Nisam probao ali sam siguran da je tako.

Ako se vratis sa dosta para (za BiH pojmove) opet se neces uklopiti u staro drustvo jer tvoji poznanici nece moci ici sa tobom na krstarenje, na Caribe, putovati po Europi i slicno na sta si mozda naucio u Kanadi, jer ce to njima biti van dometa i opet ces doci u poziciju da si i neprihvacen. Ako se "spustis" na njihov nivo i prestanes raditi ono sto si naucio i sto volis onda opet ne vidim poentu sto si uopste istao odavde kad ti to nista ne vrijedi.

Naravno ovo sto sam napisao je suvise plasticno i sigurno nije sve "crno/bijelo" ali ja se ne bih vracao. Istina ja nisam niti otisao ali s obzirom da sam po struci pravnik, nemam ni neku posebnu sansu da idem vani a da ostanem u struci. Ali da ima otisao bih bez razmisljanja (iako u BiH zivim sasvim solidno ispunjenim zivotom).
ibizza
Posts: 4557
Joined: 05/06/2008 00:46

#17 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by ibizza »

CoffeeMan wrote: 25/12/2020 14:33 Emocije na stranu ali, vratiti se iz uređene zemlje u zemlju u kojoj nista ali bas nista nije kako bi trebalo je meni van pameti. Posebno u danasnje doba kada let na relaciji Tz/Sa - "Vecina europskog kontinenta" traje krace nego putovanje autom na relaciji Tz-Sa, je besmisleno razmisljati o trajnom povratku.

Susrest ces se sa 1000 sitnih stvari koje si mozda zaboravio da su kod nas takve i cine ti se nebitne ali ce te poceti nervirati ili smetati kad tad. Evo npr. naucio si putovati. Kad se vratis u BiH, makra i ostalo drzavljanin Kanade, opet ce te (barem u ovom Korona vremenu, a ko zna kakva cemo vremena imati kasnije) gledati da dolazis sa teritorija "trece zemlje".

Uzmi da se planiras vakcinisati i ocekujes da ti tvoj zdravstveni sistem to omoguci, e neces jer ovi nisu u stanju kupiti vakcine a svi ostali jesu.

Evo bez veze sam naveo dva primjera dodsue vezana za koronu ali sta danas nije vezano za koronu.

Ako se vracas u Sa (ili Tz ili Ze) vracas se u ekstremno zagadjene gradove zbog kojih ces mozda fasovati neku bolest pa ces opet otici u kanadu da se lijecis i nazalost potrosis pare koje si ustedio.

Ja licno ne vidim niti jedan razlog da osoba koja se ostvarila i uklopila u zapadno drustvo vraca kod nas. Cak i famozna priroda koju mi volimo cesto isticati kao nesto posebno je "srednja zalost" u poredjenju sa prirodom i planinama tipa Alpi, Pirineja, Dolomita i slicno. Tu dodaj nasu (ne)kulturu i unistavanje i onog malo sto je ostalo lijepog od te prirode putem divlje gradnje, bacanjem smeca i slicnim zahvatima.


E sad ako se nisi uklopio u to drustvo, ako si tu jos uvijek oznacen kao stranac i pored svega sto si uradio opet si "niza klasa", onda nemas druge nego se vratiti jer to covjek psihicki ne moze izdrazti. Nisam probao ali sam siguran da je tako.

Ako se vratis sa dosta para (za BiH pojmove) opet se neces uklopiti u staro drustvo jer tvoji poznanici nece moci ici sa tobom na krstarenje, na Caribe, putovati po Europi i slicno na sta si mozda naucio u Kanadi, jer ce to njima biti van dometa i opet ces doci u poziciju da si i neprihvacen. Ako se "spustis" na njihov nivo i prestanes raditi ono sto si naucio i sto volis onda opet ne vidim poentu sto si uopste istao odavde kad ti to nista ne vrijedi.

Naravno ovo sto sam napisao je suvise plasticno i sigurno nije sve "crno/bijelo" ali ja se ne bih vracao. Istina ja nisam niti otisao ali s obzirom da sam po struci pravnik, nemam ni neku posebnu sansu da idem vani a da ostanem u struci. Ali da ima otisao bih bez razmisljanja (iako u BiH zivim sasvim solidno ispunjenim zivotom).
Al i ti pretjerujes :-)
CoffeeMan
Posts: 84
Joined: 02/03/2017 00:04

#18 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by CoffeeMan »

Naveo tri primjera i odmah pretjerujem, mozes onda mislit kakva je situacija.

Ja mislim da ne pretjerujem, vec kad se iznesu samo negativne stvari onda ispadne kao tako ali ja nisam napisa nista sto nije tacno. A idem logikom da je covjek morao naviknuti "na bolje" pa da samim tim i ima i veci standard od nas koji smo zadovoljni sa situacijom "suti samo da ne puca".
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#19 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

CoffeeMan wrote: 25/12/2020 14:33 Ako se vratis sa dosta para (za BiH pojmove) opet se neces uklopiti u staro drustvo jer tvoji poznanici nece moci ici sa tobom na krstarenje, na Caribe, putovati po Europi i slicno na sta si mozda naucio u Kanadi, jer ce to njima biti van dometa i opet ces doci u poziciju da si i neprihvacen. Ako se "spustis" na njihov nivo i prestanes raditi ono sto si naucio i sto volis onda opet ne vidim poentu sto si uopste istao odavde kad ti to nista ne vrijedi.
Nakon 26 godina.. staro drustvo i ne postoji, i ako ga je imao. U 50- im se uglavnom putuje s familijom/ suprugom, ne djecom... rijetko s priajateljima..
A da se krstarilo i nesto strasno putovalo- i nije.. :lol: to su kraci odmori, pogotovo kako pishe da je do 50- vec zaradio jako puno... koliko je to puno- ..za Bosnu--- da, za Kanadu - pitanje...
.. ne mislim za postavljaca teme. vec uopsteno za- -dijasporu.. koja s zaradjenom penzijom vani- bilo gdje- u Bosni( najeftinija zemlja) moze dobro zivjeti u zemlji gdje je, skromno.
mujomali
Posts: 63
Joined: 25/11/2020 17:33

#20 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by mujomali »

moonca wrote: 25/12/2020 19:46
CoffeeMan wrote: 25/12/2020 14:33 Ako se vratis sa dosta para (za BiH pojmove) opet se neces uklopiti u staro drustvo jer tvoji poznanici nece moci ici sa tobom na krstarenje, na Caribe, putovati po Europi i slicno na sta si mozda naucio u Kanadi, jer ce to njima biti van dometa i opet ces doci u poziciju da si i neprihvacen. Ako se "spustis" na njihov nivo i prestanes raditi ono sto si naucio i sto volis onda opet ne vidim poentu sto si uopste istao odavde kad ti to nista ne vrijedi.
Nakon 26 godina.. staro drustvo i ne postoji, i ako ga je imao. U 50- im se uglavnom putuje s familijom/ suprugom, ne djecom... rijetko s priajateljima..
A da se krstarilo i nesto strasno putovalo- i nije.. :lol: to su kraci odmori, pogotovo kako pishe da je do 50- vec zaradio jako puno... koliko je to puno- ..za Bosnu--- da, za Kanadu - pitanje...
.. ne mislim za postavljaca teme. vec uopsteno za- -dijasporu.. koja s zaradjenom penzijom vani- bilo gdje- u Bosni( najeftinija zemlja) moze dobro zivjeti u zemlji gdje je, skromno.
Veoma dobro zapazanje! Za vecinu ljudi koji su vani, jedini razlog sto bi dosao dole da zivi kad ode u penziju je skroz sentimentalne prirode.
Vuce me kuci, i to je to. Eh sad, to "vuce me kuci" jel to podrazumijeva ono, doso bi da budem svoj na svome, da sam s familijom itd.
Ili ovo, da uzivam u prijateljima i drustvenoj atmosferi okoline u kojoj sam odrastao.

Te okoline/prijatelja/atmosfere vise nema. I tu se ljudi vecinom sokiraju, pa se brze bolje vrate nazad i izjave da je "dole" narod poludio ili je bio oduvijek lud? Jednom rijecju culture shock. A ovo sto se tice doktora i ostalih stvari, to je najmanji problem, medicinske usluge se razlikuju za nijansku od kanadskih, naravno ako odes na pravo mjesto.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#21 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Guadalajara »

Koliko imaš para? :D
kikimimijanjan
Posts: 13
Joined: 24/12/2020 16:21

#22 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by kikimimijanjan »

neprimjereno pitanje! ;)
ali kad si toliko radoznao, ajd da ti pomognem, preko 2 mil. $
kikimimijanjan
Posts: 13
Joined: 24/12/2020 16:21

#23 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by kikimimijanjan »

Guadalajara wrote: 25/12/2020 21:17 Koliko imaš para? :D
neprimjereno pitanje! :lol:
ali kad si toliko radoznao, ajd da ti pomognem, preko 2 mil. $
mujomali
Posts: 63
Joined: 25/11/2020 17:33

#24 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by mujomali »

Samo hrabro i nikom ne govori za lovu.
User avatar
amidzazeher
Posts: 3071
Joined: 14/04/2011 23:41

#25 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by amidzazeher »

2mil$ i da ides u BiH zbog bolje klime?
Foliras nas
Post Reply