Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#226 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

u-pet-deka wrote: 07/04/2021 18:29
Britanci imaju samo pravo na 90 dana u roku od 180 dana ili vizni režim. Tako da sada mogu samo legalno pola godine umjesto prije punih 12 mjeseci boraviti unutar EU. I opet, pola godine ne u kontinuitetu. Tako da njima sada biti vlasnik nekretnine npr. u Hrvatskoj je bezveze. Siguran sam da će većina prodavati svoje nekretnine.

Nova pravila rezultiraju višim finansijskim pragom za one koji žele živjeti ili se povući u Španiji bez rada.

Penzioneri moraju sada dokazati da imaju godišnje na svom bankovnom računu, 2021. - to znači da podnosilac zahtjeva mora dokazati da ima najmanje 27.115 Eura. I nato zdravstveno osiguranje u Britaniji. Ili da napravi investiciju od najmanje 500.000 Eura.
Nije im bez veze, ako mogu koristiti 3 mjeeca u godini... ako ne rade naravno.
Problem za svakog penzionera -ako ima zdravstv osiguranje zemlje, gdje je zivio i sve ostvario- da ga gubi nakon 6 mjeseci....

Sreca ..nismo 'englezi'..
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#227 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by belfy »

u-pet-deka wrote: 07/04/2021 15:32
visuljak wrote: 07/04/2021 14:56 Cuj Skandinavci digli cijene, aj ne lupaj.
Deset kupljenih stanova ne znaci nista. O stotinama i hiljadama ne mozemo pricati jer bi to bilo vidljivo.

U oglasima vise vidim Rusa nego Skandinavaca.

Kakvi Rusi, ne govorimo o Crnoj Gori. Skandinavci. Znam tipa igra sa nama futsal, njegovi roditelji (ne poznajem roditelje) su kupili apartman na moru (u Istri), komše im Šveđani (dvije porodice), Norvežani (tri), Kanađani (jedna). Njih samo šest (6) od 12 ukupno stanova. Poslije njih doletila i porodica iz Austrije. Od njih 12, devet (9) stanova nema veze sa Hrvatskom. Zadnje što sam čuo od njega, da jedan od lokalnih je prodao nekim Kazakstancima koji decenijama žive u Njemačkoj, i da ovaj jedan HR dijasporac iz Švabije prodaje stan.

Dodaje da neka zgradica preko puta od osam (8) stanova, samo jedan je lokalni ostalih sedam (7) stanova, osim jednog iz Zagreba, su sve od reda zapadnjaci, uglavnom Austranci.

Ovaj o kojem sam pisao vezano za Makarsku tvrdi da on poznaje preko 30 vlasnika Scandinavica na relaciji Brela - Živogošće. Sa kojim je u kontaktu i čini neke usluge.

Do 2035 preko 70% Dalmacije ima da bude u rukama zapadnjaka. Lokalni nemaju novaca da prate trendove, BiH isto, dijaspora iz BiH i HR pokoji ali slabo. Pogotovo sad poslije Covid, daj autom da je distanca blizu i sl. Ima da HR bude popularna ko nikada prije. Cijene da idu u nebo. Kvadrat 5 - 6.000 Eura. Sa pogledom i do 12.000 Eura metar za koju godinu.
sve sto ti "znas" su price iz druge ruke, jel? ima li ista zivo da si ti licno dozivio, vidio i upoznao? jesi ti ikada bio u Istri ili Makarskoj uopste? ako jesi da li si tamo sreo nekoga iz Skandinavije?

a sto se tice dijaspore iz BiH, vec smo utvrdili da nemas pojma o istima van Danske, jel tako?
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#228 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Bio u Makarskoj i okolnim mjestima bezbroj puta. Danski, ali pogotovo švedski i norveški jezici dominirali plažama. U Istri bio isto, tamo pun kura* Slovenaca i Austrianaca. Bili 2018. godine na Korčuli i kroz priču sa lokalicima stekao sam dojam da imaju invaziju Južnoafrikanci (bijelaca)!

Danas sam razgovarao sa Sarajlijom, koji je vlasnik kuće na ostrvu i kroz priču kako je gledao stan u novogradnji ali kad je vidio u Z.K. ko sve su vlasnici u zgradi ohladio od ideje.

A tamo gdje ima kuću na otoku, priča kako je nedavno neki sumnjiv tip (Slovenac) kupio dva duluma zemlje, ubrzo je preko veze provjerio njegovu pozadinu, navodno ima kod Orlanda na Floridi vilu sa bazenom (privatna ulica) dok u Sloveniji doslovno na selu ima šupu od kuće. A registrovan je kao samostalni radnik, PC serviser. A isto priča kako je drugog komšiju provalio (pozadinu), kaže lik odležao 12 godina u prdekani zbog distribucije droge.

U Hrvatskoj te niko ne pita za porijeklo gotovine kada kupuješ nekretninu. U kesi možeš donjeti novac i platiti. Tako on iz prve ruke priča da je.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#229 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by visuljak »

Tema se pretvori u lovacke price.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#230 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

u-pet-deka wrote: 07/04/2021 23:35 U Hrvatskoj te niko ne pita za porijeklo gotovine kada kupuješ nekretninu. U kesi možeš donjeti novac i platiti. Tako on iz prve ruke priča da je.
Ne pita nigdje, mislim..ali banka sve iznad -odredjene sume - prijavljuje automatski poreznoj...ne igrati se stim 'novcem'..
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#231 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by high_volume »

u-pet-deka wrote: 07/04/2021 23:35 Bio u Makarskoj i okolnim mjestima bezbroj puta. Danski, ali pogotovo švedski i norveški jezici dominirali plažama. U Istri bio isto, tamo pun kura* Slovenaca i Austrianaca. Bili 2018. godine na Korčuli i kroz priču sa lokalicima stekao sam dojam da imaju invaziju Južnoafrikanci (bijelaca)!

Danas sam razgovarao sa Sarajlijom, koji je vlasnik kuće na ostrvu i kroz priču kako je gledao stan u novogradnji ali kad je vidio u Z.K. ko sve su vlasnici u zgradi ohladio od ideje.

A tamo gdje ima kuću na otoku, priča kako je nedavno neki sumnjiv tip (Slovenac) kupio dva duluma zemlje, ubrzo je preko veze provjerio njegovu pozadinu, navodno ima kod Orlanda na Floridi vilu sa bazenom (privatna ulica) dok u Sloveniji doslovno na selu ima šupu od kuće. A registrovan je kao samostalni radnik, PC serviser. A isto priča kako je drugog komšiju provalio (pozadinu), kaže lik odležao 12 godina u prdekani zbog distribucije droge.
Kolega, popusti malo, ugušio si ovu temu :(

Inače....
U Hrvatskoj te niko ne pita za porijeklo gotovine kada kupuješ nekretninu. U kesi možeš donjeti novac i platiti. Tako on iz prve ruke priča da je.
visuljak wrote: 08/04/2021 00:02 Tema se pretvori u lovacke price.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#232 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

moonca wrote: 08/04/2021 00:27
u-pet-deka wrote: 07/04/2021 23:35 U Hrvatskoj te niko ne pita za porijeklo gotovine kada kupuješ nekretninu. U kesi možeš donjeti novac i platiti. Tako on iz prve ruke priča da je.
Ne pita nigdje, mislim..ali banka sve iznad -odredjene sume - prijavljuje automatski poreznoj...ne igrati se stim 'novcem'..

Ja kada sam se raspitivao kako direktno u Hrvatskoj tako i preko naših koji su kupili. Stvar je vrlo jednostavno bila opisana. U ugovoru se napiše znatno niža suma. I tako realno gledano kupac dobije bolji popust. Javno se prodaje za 150, u papirima piše 80, realno kupac dobije za 120, porezna kupcu naplati ipak prema javnoj vrijednosti od npr. 130, banka nije bila u dodiru sa novcem, prodavač dobio 120 u gotovini.

Koga sam god upitao bilo u Dalmaciji ili od naših koji su kupili priča je bila u pet deka od gore navedene. Stranci kredita u Hrvatskoj ili u svojoj matici (za kupovinu u Hrvatskoj) ne mogu dobiti tako da uvijek je govor o gotovini.

Svi ovdje naši koji su kupili govore da su u gotovini platili, osim jednog primjera gdje su dio novca prebacili na neku banku u Gibraltaru ili San Marinu neka nimi državica je bila u pitanju te kako prodavač (zapadnjak) nije htjeo potpisati ugovor u Hrvatskoj.

Ako oni mene lažu, lažem ja vas.

I čisto radi reda; ljudi su sebi kupili za penzionerske dane a ne zbog mladosti.
Last edited by u-pet-deka on 08/04/2021 10:02, edited 1 time in total.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#233 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

high_volume wrote: 08/04/2021 07:31
u-pet-deka wrote: 07/04/2021 23:35 Bio u Makarskoj i okolnim mjestima bezbroj puta. Danski, ali pogotovo švedski i norveški jezici dominirali plažama. U Istri bio isto, tamo pun kura* Slovenaca i Austrianaca. Bili 2018. godine na Korčuli i kroz priču sa lokalicima stekao sam dojam da imaju invaziju Južnoafrikanci (bijelaca)!

Danas sam razgovarao sa Sarajlijom, koji je vlasnik kuće na ostrvu i kroz priču kako je gledao stan u novogradnji ali kad je vidio u Z.K. ko sve su vlasnici u zgradi ohladio od ideje.

A tamo gdje ima kuću na otoku, priča kako je nedavno neki sumnjiv tip (Slovenac) kupio dva duluma zemlje, ubrzo je preko veze provjerio njegovu pozadinu, navodno ima kod Orlanda na Floridi vilu sa bazenom (privatna ulica) dok u Sloveniji doslovno na selu ima šupu od kuće. A registrovan je kao samostalni radnik, PC serviser. A isto priča kako je drugog komšiju provalio (pozadinu), kaže lik odležao 12 godina u prdekani zbog distribucije droge.
Kolega, popusti malo, ugušio si ovu temu :(

Inače....
U Hrvatskoj te niko ne pita za porijeklo gotovine kada kupuješ nekretninu. U kesi možeš donjeti novac i platiti. Tako on iz prve ruke priča da je.
visuljak wrote: 08/04/2021 00:02 Tema se pretvori u lovacke price.

Tema je o penziji i povratku na Balkan - kao penzioner, pa je onda krenulo o povratku na Balkan u Hrvatsku - kao penzioner. A jednom ovdje izgleda smeta ta tematika oko Hrvatske, pe je okrenuo temu u kupovinu nekretnina i kako je ekstremno dosadno u Hrvatskoj pogoto zimi, a ja sam samo iznjeo (pozitivne) primjere koje poznajem vezano za Hrvatsku odnosno kupovinu nekretnina. Hvala na razumijevanju.
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#234 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

u-pet-deka wrote: 08/04/2021 09:49
moonca wrote: 08/04/2021 00:27
u-pet-deka wrote: 07/04/2021 23:35 U Hrvatskoj te niko ne pita za porijeklo gotovine kada kupuješ nekretninu. U kesi možeš donjeti novac i platiti. Tako on iz prve ruke priča da je.
Ne pita nigdje, mislim..ali banka sve iznad -odredjene sume - prijavljuje automatski poreznoj...ne igrati se stim 'novcem'..

Ja kada sam se raspitivao kako direktno u Hrvatskoj tako i preko naših koji su kupili. Stvar je vrlo jednostavno bila opisana. U ugovoru se napiše znatno niža suma. I tako realno gledano kupac dobije bolji popust. Javno se prodaje za 150, u papirima piše 80, realno kupac dobije za 120, porezna kupcu naplati ipak prema javnoj vrijednosti od npr. 130, banka nije bila u dodiru sa novcem, prodavač dobio 120 u gotovini.

Koga sam god upitao bilo u Dalmaciji ili od naših koji su kupili priča je bila u pet deka od gore navedene. Stranci kredita u Hrvatskoj ili u svojoj matici (za kupovinu u Hrvatskoj) ne mogu dobiti tako da uvijek je govor o gotovini.

Svi ovdje naši koji su kupili govore da su u gotovini platili, osim jednog primjera gdje su dio novca prebacili na neku banku u Gibraltaru ili San Marinu neka nimi državica je bila u pitanju te kako prodavač (zapadnjak) nije htjeo potpisati ugovor u Hrvatskoj.

Ako oni mene lažu, lažem ja vas.

I čisto radi reda; ljudi su sebi kupili za penzionerske dane a ne zbog mladosti.
Tako se radi i u Španiji svi hoće da stave manju cifru na ugovoru jer plaćaju manje poreza. Problem je u momentu kad ti hoćeš da prodaš tu istu nekretninu koju si kupio jer onda izgleda da si napravio veliku zaradu i na to moras platiti porez u Španiji je to mucka na koju ne treba nasjesti ne znam za Hrvatsku.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#235 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Dangubic wrote: 08/04/2021 13:09
u-pet-deka wrote: 08/04/2021 09:49
moonca wrote: 08/04/2021 00:27
Ne pita nigdje, mislim..ali banka sve iznad -odredjene sume - prijavljuje automatski poreznoj...ne igrati se stim 'novcem'..

Ja kada sam se raspitivao kako direktno u Hrvatskoj tako i preko naših koji su kupili. Stvar je vrlo jednostavno bila opisana. U ugovoru se napiše znatno niža suma. I tako realno gledano kupac dobije bolji popust. Javno se prodaje za 150, u papirima piše 80, realno kupac dobije za 120, porezna kupcu naplati ipak prema javnoj vrijednosti od npr. 130, banka nije bila u dodiru sa novcem, prodavač dobio 120 u gotovini.

Koga sam god upitao bilo u Dalmaciji ili od naših koji su kupili priča je bila u pet deka od gore navedene. Stranci kredita u Hrvatskoj ili u svojoj matici (za kupovinu u Hrvatskoj) ne mogu dobiti tako da uvijek je govor o gotovini.

Svi ovdje naši koji su kupili govore da su u gotovini platili, osim jednog primjera gdje su dio novca prebacili na neku banku u Gibraltaru ili San Marinu neka nimi državica je bila u pitanju te kako prodavač (zapadnjak) nije htjeo potpisati ugovor u Hrvatskoj.

Ako oni mene lažu, lažem ja vas.

I čisto radi reda; ljudi su sebi kupili za penzionerske dane a ne zbog mladosti.
Tako se radi i u Španiji svi hoće da stave manju cifru na ugovoru jer plaćaju manje poreza. Problem je u momentu kad ti hoćeš da prodaš tu istu nekretninu koju si kupio jer onda izgleda da si napravio veliku zaradu i na to moras platiti porez u Španiji je to mucka na koju ne treba nasjesti ne znam za Hrvatsku.
Taj opet prodaje na isti kalup kao i njegov predhodnik. I tako da to sa drugom cijenom u ugovoru je realnost odnosno je dio kruga, odnosno podrazumijeva se da tako treba biti.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#236 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by exliberal-ex »

visuljak wrote: 08/04/2021 00:02 Tema se pretvori u lovacke price.
ama zna covjek ko je na invalidskoj penziji a ko folira, koliko radi a ko neradi ...usput zna ko kupuje po hrvatskoj i odakle i pare.

ko one stare babe koje sve znaju a nigdje nisu makle :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#237 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

u-pet-deka wrote: 08/04/2021 10:00 Tema je o penziji i povratku na Balkan - kao penzioner, pa je onda krenulo o povratku na Balkan u Hrvatsku - kao penzioner. A jednom ovdje izgleda smeta ta tematika oko Hrvatske, pe je okrenuo temu u kupovinu nekretnina i kako je ekstremno dosadno u Hrvatskoj pogoto zimi, a ja sam samo iznjeo (pozitivne) primjere koje poznajem vezano za Hrvatsku odnosno kupovinu nekretnina. Hvala na razumijevanju.
Mozda si pisao..ako ne... sta se zahtjeva od stanca koji zivi u Hrvatskoj... koliko moze ostati. .. ako kupi kucu ili ako iznjamljuje- ima li razlike u tom statusu? moze li kupiti zdravstveno osiguranje ..itd ?
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#238 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

moonca wrote: 08/04/2021 18:15
u-pet-deka wrote: 08/04/2021 10:00 Tema je o penziji i povratku na Balkan - kao penzioner, pa je onda krenulo o povratku na Balkan u Hrvatsku - kao penzioner. A jednom ovdje izgleda smeta ta tematika oko Hrvatske, pe je okrenuo temu u kupovinu nekretnina i kako je ekstremno dosadno u Hrvatskoj pogoto zimi, a ja sam samo iznjeo (pozitivne) primjere koje poznajem vezano za Hrvatsku odnosno kupovinu nekretnina. Hvala na razumijevanju.
Mozda si pisao..ako ne... sta se zahtjeva od stanca koji zivi u Hrvatskoj... koliko moze ostati. .. ako kupi kucu ili ako iznjamljuje- ima li razlike u tom statusu? moze li kupiti zdravstveno osiguranje ..itd ?
Lično nemam znanja. Mogu samo pouzdano prenjeti šta je jedan prijatelj meni fino sve objasnio, a istom vjerujem, jer ima dole nekretnine.

Državljani EU do 90 dana u periodu od 180 dana. Godišnje maks 180 dana. A boravak se mora prijaviti u turističkom (i ako si u svom vlasništvu) uredu, koji košta (mislim da je rekao) 400 Kuna po osobi ako se prijava izvrši prijava / do 15. jula, a nakon ako se izvrši onda je oko 10 Kuna dnevno po osobi. Tvrdi da ima dosta provjere i anonimnih prijava. Tako da kazne su astronomske ako vas uhvate da nije sve po pravilu.

On tvrdi, za stalni boravak treba imati zdravstveno osiguranje iz države, iz koje aplikant dolazi osim ako razlog boravka u Hrvatskoj je zaposlenje.

A to za izdavanje turistima on tvrdi je malo komplikovano ako hočeš legalno. Treba kategorizacija, a opet ista nije jednaka ako je stan novije gradnje i tako dalje. Zatim porez, tvrdi da Hrvatska je otvorena kao bukvar kad su u pitanju izmjene podataka o strancima koji imaju račun u HR banci, pa matica handri jer gleda na tu zaradu, a opet stranac može samo otvoriti račun (od 2020.) ako imaju nekretninu ili firmu.
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#240 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

u-pet-deka wrote: 08/04/2021 10:00
high_volume wrote: 08/04/2021 07:31
u-pet-deka wrote: 07/04/2021 23:35 Bio u Makarskoj i okolnim mjestima bezbroj puta. Danski, ali pogotovo švedski i norveški jezici dominirali plažama. U Istri bio isto, tamo pun kura* Slovenaca i Austrianaca. Bili 2018. godine na Korčuli i kroz priču sa lokalicima stekao sam dojam da imaju invaziju Južnoafrikanci (bijelaca)!

Danas sam razgovarao sa Sarajlijom, koji je vlasnik kuće na ostrvu i kroz priču kako je gledao stan u novogradnji ali kad je vidio u Z.K. ko sve su vlasnici u zgradi ohladio od ideje.

A tamo gdje ima kuću na otoku, priča kako je nedavno neki sumnjiv tip (Slovenac) kupio dva duluma zemlje, ubrzo je preko veze provjerio njegovu pozadinu, navodno ima kod Orlanda na Floridi vilu sa bazenom (privatna ulica) dok u Sloveniji doslovno na selu ima šupu od kuće. A registrovan je kao samostalni radnik, PC serviser. A isto priča kako je drugog komšiju provalio (pozadinu), kaže lik odležao 12 godina u prdekani zbog distribucije droge.
Kolega, popusti malo, ugušio si ovu temu :(

Inače....
U Hrvatskoj te niko ne pita za porijeklo gotovine kada kupuješ nekretninu. U kesi možeš donjeti novac i platiti. Tako on iz prve ruke priča da je.
visuljak wrote: 08/04/2021 00:02 Tema se pretvori u lovacke price.

Tema je o penziji i povratku na Balkan - kao penzioner, pa je onda krenulo o povratku na Balkan u Hrvatsku - kao penzioner. A jednom ovdje izgleda smeta ta tematika oko Hrvatske, pe je okrenuo temu u kupovinu nekretnina i kako je ekstremno dosadno u Hrvatskoj pogoto zimi, a ja sam samo iznjeo (pozitivne) primjere koje poznajem vezano za Hrvatsku odnosno kupovinu nekretnina. Hvala na razumijevanju.
U pravu si, trebala bi tema biti povratak u Bosnu, što se tiče Hrvatske, Hrvatska jeste dosadna zimi, hladna za prezimiti i ima puno vjetra, sve se zatvara već polovinom Septembra, tek na Grčkim otocima možeš prezimiti, za ljeto je Hrvatska dobra. U Bosni me samo privlači po brdima kros motorom skakati i razgledati prirodu za 2 sata obidjem veliku oblast, ostalo ništa, samo materijalizam način života mi se uopšte ne sviđa, zagađenje zimi, nije za mene. Moze neka vikendica u prirodi i to je to.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#241 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Dangubic wrote: 09/04/2021 14:49
u-pet-deka wrote: 08/04/2021 10:00
high_volume wrote: 08/04/2021 07:31

Kolega, popusti malo, ugušio si ovu temu :(

Inače....



Tema je o penziji i povratku na Balkan - kao penzioner, pa je onda krenulo o povratku na Balkan u Hrvatsku - kao penzioner. A jednom ovdje izgleda smeta ta tematika oko Hrvatske, pe je okrenuo temu u kupovinu nekretnina i kako je ekstremno dosadno u Hrvatskoj pogoto zimi, a ja sam samo iznjeo (pozitivne) primjere koje poznajem vezano za Hrvatsku odnosno kupovinu nekretnina. Hvala na razumijevanju.
U pravu si, trebala bi tema biti povratak u Bosnu, što se tiče Hrvatske, Hrvatska jeste dosadna zimi, hladna za prezimiti i ima puno vjetra, sve se zatvara već polovinom Septembra, tek na Grčkim otocima možeš prezimiti, za ljeto je Hrvatska dobra. U Bosni me samo privlači po brdima kros motorom skakati i razgledati prirodu za 2 sata obidjem veliku oblast, ostalo ništa, samo materijalizam način života mi se uopšte ne sviđa, zagađenje zimi, nije za mene. Moze neka vikendica u prirodi i to je to.

Zima u Grčkoj ili Hrvatskoj je u pet deka. Grčka je još vjetrovitija od Hrvatske. Ima ovdje jedan penzioner, došao još 70-ih godina, on zimu provodi u Arizoni a ljeto na Balkanu. Meni nekako solidno. Zimi u sunčanu Arizonu.
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#242 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

u-pet-deka wrote: 09/04/2021 15:26
Dangubic wrote: 09/04/2021 14:49
u-pet-deka wrote: 08/04/2021 10:00


Tema je o penziji i povratku na Balkan - kao penzioner, pa je onda krenulo o povratku na Balkan u Hrvatsku - kao penzioner. A jednom ovdje izgleda smeta ta tematika oko Hrvatske, pe je okrenuo temu u kupovinu nekretnina i kako je ekstremno dosadno u Hrvatskoj pogoto zimi, a ja sam samo iznjeo (pozitivne) primjere koje poznajem vezano za Hrvatsku odnosno kupovinu nekretnina. Hvala na razumijevanju.
U pravu si, trebala bi tema biti povratak u Bosnu, što se tiče Hrvatske, Hrvatska jeste dosadna zimi, hladna za prezimiti i ima puno vjetra, sve se zatvara već polovinom Septembra, tek na Grčkim otocima možeš prezimiti, za ljeto je Hrvatska dobra. U Bosni me samo privlači po brdima kros motorom skakati i razgledati prirodu za 2 sata obidjem veliku oblast, ostalo ništa, samo materijalizam način života mi se uopšte ne sviđa, zagađenje zimi, nije za mene. Moze neka vikendica u prirodi i to je to.

Zima u Grčkoj ili Hrvatskoj je u pet deka. Grčka je još vjetrovitija od Hrvatske. Ima ovdje jedan penzioner, došao još 70-ih godina, on zimu provodi u Arizoni a ljeto na Balkanu. Meni nekako solidno. Zimi u sunčanu Arizonu.
To je super, Arizona ali nije samo temperatura, ja sam to dugo poredio i poredio sam Split sa ostalim(imao sam šansu da jeftino dodjem do fantastične nekretnine blizu Trogira) , Grčka, Turska, Španija razlika oko 3 do 4 stepena ali i količina kiše je daleko manja nego u Hrvatskoj.Prvo sam gledao izvan Evrope, Urugvaj mi je bio dobar, klima je dobra ali more jako hladno zbog južnog pola i nema direktnih letova, na kraju odlučimo Južna Afrika. Nakon Madele je krenulo jako loše i ne mogu stranci više kupovati nekretnine tako da je i to otpalo. I na kraju sam počeo pratiti Holandske stranice o klimi i penziji u Južnoj Evropi. Ima odlicnih sajtovana tu temu koji tačno objašnjavaju prednosti i nedostatke svake zemlje,
Nakon duge istrage kupio na jugu Španije.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#243 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

:zoka:
.. je li moguce, da nema forumash/ dijaspora... penzioner...neko licno iskustvo..bar od godinu dana ... boravka 'negdje'..
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#244 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Dangubic wrote: 09/04/2021 15:55
u-pet-deka wrote: 09/04/2021 15:26
Dangubic wrote: 09/04/2021 14:49

U pravu si, trebala bi tema biti povratak u Bosnu, što se tiče Hrvatske, Hrvatska jeste dosadna zimi, hladna za prezimiti i ima puno vjetra, sve se zatvara već polovinom Septembra, tek na Grčkim otocima možeš prezimiti, za ljeto je Hrvatska dobra. U Bosni me samo privlači po brdima kros motorom skakati i razgledati prirodu za 2 sata obidjem veliku oblast, ostalo ništa, samo materijalizam način života mi se uopšte ne sviđa, zagađenje zimi, nije za mene. Moze neka vikendica u prirodi i to je to.

Zima u Grčkoj ili Hrvatskoj je u pet deka. Grčka je još vjetrovitija od Hrvatske. Ima ovdje jedan penzioner, došao još 70-ih godina, on zimu provodi u Arizoni a ljeto na Balkanu. Meni nekako solidno. Zimi u sunčanu Arizonu.
To je super, Arizona ali nije samo temperatura, ja sam to dugo poredio i poredio sam Split sa ostalim(imao sam šansu da jeftino dodjem do fantastične nekretnine blizu Trogira) , Grčka, Turska, Španija razlika oko 3 do 4 stepena ali i količina kiše je daleko manja nego u Hrvatskoj.Prvo sam gledao izvan Evrope, Urugvaj mi je bio dobar, klima je dobra ali more jako hladno zbog južnog pola i nema direktnih letova, na kraju odlučimo Južna Afrika. Nakon Madele je krenulo jako loše i ne mogu stranci više kupovati nekretnine tako da je i to otpalo. I na kraju sam počeo pratiti Holandske stranice o klimi i penziji u Južnoj Evropi. Ima odlicnih sajtovana tu temu koji tačno objašnjavaju prednosti i nedostatke svake zemlje,
Nakon duge istrage kupio na jugu Španije.
Jel' istina da Britanski imigranti zbog tkz. Brexita masovno su dali na prodaju svoje nekretnine?
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#245 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

u-pet-deka wrote: 09/04/2021 22:06
Dangubic wrote: 09/04/2021 15:55
u-pet-deka wrote: 09/04/2021 15:26


Zima u Grčkoj ili Hrvatskoj je u pet deka. Grčka je još vjetrovitija od Hrvatske. Ima ovdje jedan penzioner, došao još 70-ih godina, on zimu provodi u Arizoni a ljeto na Balkanu. Meni nekako solidno. Zimi u sunčanu Arizonu.
To je super, Arizona ali nije samo temperatura, ja sam to dugo poredio i poredio sam Split sa ostalim(imao sam šansu da jeftino dodjem do fantastične nekretnine blizu Trogira) , Grčka, Turska, Španija razlika oko 3 do 4 stepena ali i količina kiše je daleko manja nego u Hrvatskoj.Prvo sam gledao izvan Evrope, Urugvaj mi je bio dobar, klima je dobra ali more jako hladno zbog južnog pola i nema direktnih letova, na kraju odlučimo Južna Afrika. Nakon Madele je krenulo jako loše i ne mogu stranci više kupovati nekretnine tako da je i to otpalo. I na kraju sam počeo pratiti Holandske stranice o klimi i penziji u Južnoj Evropi. Ima odlicnih sajtovana tu temu koji tačno objašnjavaju prednosti i nedostatke svake zemlje,
Nakon duge istrage kupio na jugu Španije.
Jel' istina da Britanski imigranti zbog tkz. Brexita masovno su dali na prodaju svoje nekretnine?
Britanci prodaju to je tačno ali iz Skandinavije kupuju masovno tako da se više kupuje nego što se prodaje.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#246 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by visuljak »

Dangubic wrote: 09/04/2021 22:59

Britanci prodaju to je tačno ali iz Skandinavije kupuju masovno tako da se više kupuje nego što se prodaje.
Dje lale idu kada odu u penziju?
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#247 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Dangubic wrote: 09/04/2021 22:59
u-pet-deka wrote: 09/04/2021 22:06
Dangubic wrote: 09/04/2021 15:55

To je super, Arizona ali nije samo temperatura, ja sam to dugo poredio i poredio sam Split sa ostalim(imao sam šansu da jeftino dodjem do fantastične nekretnine blizu Trogira) , Grčka, Turska, Španija razlika oko 3 do 4 stepena ali i količina kiše je daleko manja nego u Hrvatskoj.Prvo sam gledao izvan Evrope, Urugvaj mi je bio dobar, klima je dobra ali more jako hladno zbog južnog pola i nema direktnih letova, na kraju odlučimo Južna Afrika. Nakon Madele je krenulo jako loše i ne mogu stranci više kupovati nekretnine tako da je i to otpalo. I na kraju sam počeo pratiti Holandske stranice o klimi i penziji u Južnoj Evropi. Ima odlicnih sajtovana tu temu koji tačno objašnjavaju prednosti i nedostatke svake zemlje,
Nakon duge istrage kupio na jugu Španije.
Jel' istina da Britanski imigranti zbog tkz. Brexita masovno su dali na prodaju svoje nekretnine?
Britanci prodaju to je tačno ali iz Skandinavije kupuju masovno tako da se više kupuje nego što se prodaje.
Znam da Skandinavci kupuju kao ludi na Iberskom poluostrvu, ali samo zato jer mogu dobiti kredit ovdje.
User avatar
amidzazeher
Posts: 3071
Joined: 14/04/2011 23:41

#248 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by amidzazeher »

exliberal-ex wrote: 08/04/2021 15:54
visuljak wrote: 08/04/2021 00:02 Tema se pretvori u lovacke price.
ama zna covjek ko je na invalidskoj penziji a ko folira, koliko radi a ko neradi ...usput zna ko kupuje po hrvatskoj i odakle i pare.

ko one stare babe koje sve znaju a nigdje nisu makle :)
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#249 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by u-pet-deka »

Možete pjevati borbene ali ovdje nas nema pola miliona. Mala skupina, semi-homogena, gdje jednako svi o svima imaju infromacije. Htjeli ili ne znati niko vas ne pita.

Ko je radio dovoljno dugo npr. 25 godina i odjednom zbog zdravlja ide u penziju (invalidsku), tada ne morate tražiti informacije od usta do usta. Sve je napisano na mreži odnosno internetu. Ti ljudi mogu dobiti i preko 300.000 Maraka naknade zbog odlaska u prijevremenu odnosno invalidsku penziju. Zapravo, istim je osigurana premija od najmanje 62.000 Marka (bez poreza) iz državnih i penzijskih fondova. I to se vidi - Ili bijesno auto legne, ili neka nekretnina negdje i sl.

O povratnicima i ne treba puno palamuditi jer sve fino je opisano. Porodica (ovisno) komotno do nekih 200.000 Maraka može osigurati odnosno dobiti kao premiju za povratak.

A ovi na socijalama ili socijalnoj penziji to je dno dna. Bjeda, ali ti vam prodaju maglu dok kradu Bogu dane na 'odmoru'.
paladinka
Posts: 1877
Joined: 23/06/2013 17:08

#250 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by paladinka »

Neka , i ti ljudi su placali porez , nek im se isplati.
Post Reply