Da li samostalni obrt moze vrsiti uvoz??

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Card
Posts: 2
Joined: 09/09/2009 10:41

#1 Da li samostalni obrt moze vrsiti uvoz??

Post by Card »

U Hrvatskoj moze. U nasoj upravi za indirektno oporezivanje i ne znaju sta je obrt tj. koji je oblik organizacije. Tako da sam sad malo :? .
Uvozio bih dijelove i sklapao aparate ali su to male kolicine.
User avatar
Adriatic
Posts: 3395
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#2 Re: Da li samostalni obrt moze vrsiti uvoz??

Post by Adriatic »

Mislim da ne može. Barem nije moglo do unazad par godina.
Mora se imati firma posrednik-uvoznik.
schnjufko
Posts: 252
Joined: 26/01/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#3 Re: Da li samostalni obrt moze vrsiti uvoz??

Post by schnjufko »

Kolega Obrtnjak
I ja sam krenuo sa istom idejom mada imamo slican problem.
Neznam kako si definisao registraciju firme ako je to samostalna zanatska djelatnost ili na pr agencija onda koliko znam nemozes uzoviti jer nisi regisrovan kao doo jer doo ima mogucnost da otvori devizni racun a mi sa obrtima nemozemo (sto je by the way jako glupo jer na pr pravis dzezve i mozes ih prodavat samo u BiH a ako hoces izvest onda moras naci izvoznu firmu)
Neznam dal se sta promjenilo al bi bilo mudro da jest jer cesto neke sirovine nemogu da se nadju ovdje kod nas.
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#4 Re: Da li samostalni obrt moze vrsiti uvoz??

Post by Vertigo »

a zasto ne bi moglo?
samo ce vam se odmah obracunati (eventualna) carina i obavezni PDV.
DJ Babo
Posts: 281
Joined: 22/02/2004 00:00

#5 Re: Da li samostalni obrt moze vrsiti uvoz??

Post by DJ Babo »

schnjufko wrote:Kolega Obrtnjak
I ja sam krenuo sa istom idejom mada imamo slican problem.
Neznam kako si definisao registraciju firme ako je to samostalna zanatska djelatnost ili na pr agencija onda koliko znam nemozes uzoviti jer nisi regisrovan kao doo jer doo ima mogucnost da otvori devizni racun a mi sa obrtima nemozemo (sto je by the way jako glupo jer na pr pravis dzezve i mozes ih prodavat samo u BiH a ako hoces izvest onda moras naci izvoznu firmu)
Neznam dal se sta promjenilo al bi bilo mudro da jest jer cesto neke sirovine nemogu da se nadju ovdje kod nas.
ne znam za uvoz, ali obrtnik moze otvoriti devizni racun (to su te u banci lose nasavjetovali). ja sam obrtnik, i imam i KM i devizni racun
Card
Posts: 2
Joined: 09/09/2009 10:41

#6 Re: Da li samostalni obrt moze vrsiti uvoz??

Post by Card »

Procitao sam zakon o obrtu i obrt se tretira kao fizicko lice. Onda ne vidim razlog zasto obrtnik ne moze kupiti dijelove u inostranstvu, cariniti ih, platiti pdv i sastaviti proizvod te ga dalje prodati.
Kakva je to poslovna logika da obrtnik placa posrednika(d.o.o. koji uvozi) i dize cijenu proizvoda te postaje nekonkurentan na svom trzistu??
User avatar
KadSeMrtviProbudimo
Posts: 533
Joined: 09/09/2009 15:54
Location: mešihat nevjerne zajednice

#7 Re: Da li samostalni obrt moze vrsiti uvoz??

Post by KadSeMrtviProbudimo »

Card wrote:U Hrvatskoj moze. U nasoj upravi za indirektno oporezivanje i ne znaju sta je obrt tj. koji je oblik organizacije. Tako da sam sad malo :? .
Uvozio bih dijelove i sklapao aparate ali su to male kolicine.

Ukoliko ti UINO iz B.Luke odobri zahtjev i dodijeli tzv. Carinski broj - onda zvanicno moze (samostalni obrt vrsiti uvoz). Moras ispuniti potrebne uvjete za uvoznika u BiH (uostalo, kako i svaka druga drzava zahtijeva).

Medjutim, fizicka osoba se uvijek (izuzev zakonom odredjenih smetnji) moze pojaviti kao uvoznik za sebe kao korisnika ili drugu osobu kao korisnika (obrt), s tim da drzava moze ograniciti kolicine u uvozu, smatrajuci ih komercijalnom .... i td.
FrozenCastle
Posts: 734
Joined: 01/09/2007 15:39

#8 Re: Da li samostalni obrt moze vrsiti uvoz??

Post by FrozenCastle »

Možete li mi reći koje se firme bave posredničkim uvozom?
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#9 Re: Da li samostalni obrt moze vrsiti uvoz??

Post by PRO165 »

Pa recimo ove špediterske / prevozničke kuće. A2B npr. znam za sigurno.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#10 Re: Da li samostalni obrt moze vrsiti uvoz??

Post by victom »

:sretan:
Post Reply