Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Locked
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58798
Joined: 03/08/2010 19:04

#276 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by kakavdanakneiskustvu »

sumirprimus wrote: 03/03/2024 20:32 Sve ok, ali vjera nije nauka .
Da se vjera pita ne bi ni raspravljali o ovome, jer nema rasprave :)
:thumbup:
lorens od arabije
Posts: 56
Joined: 18/07/2013 17:22

#277 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by lorens od arabije »

skupljac_zeljeza wrote: 03/03/2024 20:26 I vjeronauka je nauka, Enes Karić, Oslobođenje, 18. juni 2011. godine.

https://islamskazajednica.ba/index.php/aktuelno-arhiva/11288-i-vjeronauka-je-nauka
Na kraju, neka dragoga Boga i neka vjeronauke! Jer, ako ništa drugo, još uvijek možemo uspavati dijete biblijskim i kur'anskim kazivanjima. Ali, pokušajmo dijete uspavati pričama o Černobilu i Fukušimi, Hirošimi i Nagasakiju!
pokušajmo uspavati dijete sa kazivanjem o Musau, kako je faraon ubijao mušku djecu, novorođenčad ili drugo kazivanje o Musau, kad je Hidr ubio dijete, jer kad odraste neće biti poslušno roditeljima ili opisima džehenema itd.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#278 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Bloo »

skupljac_zeljeza wrote: 03/03/2024 20:26 I vjeronauka je nauka, Enes Karić, Oslobođenje, 18. juni 2011. godine.

https://islamskazajednica.ba/index.php/aktuelno-arhiva/11288-i-vjeronauka-je-nauka
Konfuzan tekst.
Udrobio svasta da pokaze da je erudita.
Tekst sa portala IZ da je vjeronauk nauka.
Za mene je vjeronauk - nauk - poducavanje. Za uzrast osnovne i srednje skole. VJERONauka bi bila nauka u sirem znacenju rijeci nauka.
Zatim imamo teologiju i religijske studije (kao akademsko polje) pa reliologiju...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#279 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Haris.ba »

kakavdanakneiskustvu wrote: 03/03/2024 19:58 jebo čovjeka koji za sebe kaže da je vjernik a radi sve u suprotniosti sa tom vjerom
Ja, i?

Opet moze da odlucuje o vjeronauku.
Seawolf
Posts: 7736
Joined: 14/06/2012 22:59

#280 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Seawolf »

Bloo wrote: 03/03/2024 20:44
skupljac_zeljeza wrote: 03/03/2024 20:26 I vjeronauka je nauka, Enes Karić, Oslobođenje, 18. juni 2011. godine.

https://islamskazajednica.ba/index.php/aktuelno-arhiva/11288-i-vjeronauka-je-nauka
Konfuzan tekst.
Udrobio svasta da pokaze da je erudita.
Tekst sa portala IZ da je vjeronauk nauka.
Za mene je vjeronauk - nauk - poducavanje. Za uzrast osnovne i srednje skole. VJERONauka bi bila nauka u sirem znacenju rijeci nauka.
Zatim imamo teologiju i religijske studije (kao akademsko polje) pa reliologiju...
Koliko je u tvojem odjeljenju u osnovnoj školi, u zadnja četiri razreda, učenika išlo na predmet vjeronauk, a koliko nije?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58798
Joined: 03/08/2010 19:04

#281 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by kakavdanakneiskustvu »

Haris.ba wrote: 03/03/2024 20:46
kakavdanakneiskustvu wrote: 03/03/2024 19:58 jebo čovjeka koji za sebe kaže da je vjernik a radi sve u suprotniosti sa tom vjerom
Ja, i?

Opet moze da odlucuje o vjeronauku.
moze o toke odlučivati i osoba sa smanjenim sposobnostima
lorens od arabije
Posts: 56
Joined: 18/07/2013 17:22

#282 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by lorens od arabije »

kada bi se napravila anketa u školama, da li djeca žele da idu na vjeronauk, siguran sam da bi preko 80% djece izjavilo da ne žele ići.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#283 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Haris.ba »

lorens od arabije wrote: 03/03/2024 20:50 kada bi se napravila anketa u školama, da li djeca žele da idu na vjeronauk, siguran sam da bi preko 80% djece izjavilo da ne žele ići.
Ja sam siguran da bi 95% bilo djece koja bi kad bi mogla ukinula najmanje pola predmeta u skoli.
Prvo bi matematika, pa prirodnjacke nauke zaplatile.
Last edited by Haris.ba on 03/03/2024 20:53, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#284 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Bloo »

Seawolf wrote: 03/03/2024 20:48 Koliko je u tvojem odjeljenju u osnovnoj školi, u zadnja četiri razreda, učenika išlo na predmet vjeronauk, a koliko nije?
KSC osnovna skola
Na islamski vjeronauk - jako malo (unatoc tome sto su vecina ucenika bili muslimani barem nominalno) - i onda su svi odustali pa su otkazali taj vjeronauk. Dosta djece je bilo u mektebu ili islo u mekteb pa im se nije dalo ici jos na slicno u skoli.
Na katolicki - mozda 5 do 8 ucenika po razredu.
Naravno ovo je bilo prije mnogo eona pa moze biti da me sjecanje vara.
Seawolf
Posts: 7736
Joined: 14/06/2012 22:59

#285 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Seawolf »

Bloo wrote: 03/03/2024 20:53
Seawolf wrote: 03/03/2024 20:48 Koliko je u tvojem odjeljenju u osnovnoj školi, u zadnja četiri razreda, učenika išlo na predmet vjeronauk, a koliko nije?
KSC osnovna skola
Na islamski vjeronauk - jako malo (unatoc tome sto su vecina ucenika bili muslimani barem nominalno) - i onda su svi odustali pa su otkazali taj vjeronauk. Dosta djece je bilo u mektebu ili islo u mekteb pa im se nije dalo ici jos na slicno u skoli.
Na katolicki - mozda 5 do 8 ucenika po razredu.
Naravno ovo je bilo prije mnogo eona pa moze biti da me sjecanje vara.
I danas samo oko trećine učenika u K.Š.C. ide na predmet vjeronauk.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#286 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by MehmedPasaMoric »

skupljac_zeljeza wrote: 03/03/2024 20:26 I vjeronauka je nauka, Enes Karić, Oslobođenje, 18. juni 2011. godine.

https://islamskazajednica.ba/index.php/aktuelno-arhiva/11288-i-vjeronauka-je-nauka
Ma druze vjeruj mi nidze veze, sad ja mogu voljeti ili ne voljeti religiju, ali zna sta je nauka, kako se dokazuju naucne hipoteze itd, postoje univerzalna pravila za te stvari u svim naukama, i ono sto religija radi ne spada ni pod jedno od tih pravila. U najboljem slucaju to moze biti vjeronauK ili vjeroucenje, a vjeronauka nikad. Osim ako u medjuvremenu ne nadjete nacina da naucno dokazete stvari u koje vjerujete, tipa da je Muhamed jahao leteceg konja itd
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58798
Joined: 03/08/2010 19:04

#287 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by kakavdanakneiskustvu »

MehmedPasaMoric wrote: 03/03/2024 21:11
skupljac_zeljeza wrote: 03/03/2024 20:26 I vjeronauka je nauka, Enes Karić, Oslobođenje, 18. juni 2011. godine.

https://islamskazajednica.ba/index.php/aktuelno-arhiva/11288-i-vjeronauka-je-nauka
Ma druze vjeruj mi nidze veze, sad ja mogu voljeti ili ne voljeti religiju, ali zna sta je nauka, kako se dokazuju naucne hipoteze itd, postoje univerzalna pravila za te stvari u svim naukama, i ono sto religija radi ne spada ni pod jedno od tih pravila. U najboljem slucaju to moze biti vjeronauK ili vjeroucenje, a vjeronauka nikad. Osim ako u medjuvremenu ne nadjete nacina da naucno dokazete stvari u koje vjerujete, tipa da je Muhamed jahao leteceg konja itd

molim???
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#288 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Bloo »

kakavdanakneiskustvu wrote: 03/03/2024 21:19 molim???
Mozes se informisati na netu ili na nekoj od tema na PF Religija.

Nemoj da se tema pretvori u tvoje ibrecenje.
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#289 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by nivla »

Seawolf wrote: 03/03/2024 20:48
Bloo wrote: 03/03/2024 20:44
skupljac_zeljeza wrote: 03/03/2024 20:26 I vjeronauka je nauka, Enes Karić, Oslobođenje, 18. juni 2011. godine.

https://islamskazajednica.ba/index.php/aktuelno-arhiva/11288-i-vjeronauka-je-nauka
Konfuzan tekst.
Udrobio svasta da pokaze da je erudita.
Tekst sa portala IZ da je vjeronauk nauka.
Za mene je vjeronauk - nauk - poducavanje. Za uzrast osnovne i srednje skole. VJERONauka bi bila nauka u sirem znacenju rijeci nauka.
Zatim imamo teologiju i religijske studije (kao akademsko polje) pa reliologiju...
Koliko je u tvojem odjeljenju u osnovnoj školi, u zadnja četiri razreda, učenika išlo na predmet vjeronauk, a koliko nije?
isli svi osim dvoje katolika, tad nije bilo za manjine vjeronauke ili neceg sto predstavlja kulturu religija, mada se stimalo da bude posljednji/prvi cas pa onda nije uticalo na cekanje dok nema casa, mada to je bilo u periodu od 98-2001, treba istaci i da je to mahom poslije rata kad su teme o ateizmu kakvim ga danas poznajemo bile tabu i deklarativno su roditelji svoju djecu i sebe smatrali muslimanima
najgluplji predmet bila ona prava djeteta, mislili smo tad da je najgluplji domacinstvo, ali kad vidim da danas neko sa zavrsenom osnovnom od 9 razreda ne zna ispec jaje smatram da je taj predmet izuzetno potreban

eh da nismo imali tableta i mobitela kao danasnja djeca, nismo ni znali sta je internet jer je vecini roditelja bio skup i fiksni telefon za imati, ali smo opet u to malo informatike sto smo imali naucili od covjeka pred penziju vise u jednoj godini nego danasnja djeca u 9 razreda
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58798
Joined: 03/08/2010 19:04

#290 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by kakavdanakneiskustvu »

Bloo wrote: 03/03/2024 21:21
kakavdanakneiskustvu wrote: 03/03/2024 21:19 molim???
Mozes se informisati na netu ili na nekoj od tema na PF Religija.

Nemoj da se tema pretvori u tvoje ibrecenje.
to baš slično ko i u bibliji,bajka do bajke
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#291 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by iClass »

Bloo wrote: 03/03/2024 17:11
Pa zašto djeca ne idu u mekteb i katekizam poslije škole u religijske ustanove ili kada se vec to organizira?

Npr:
Mektebska nastava se izvodi subotom i nedjeljom prije podne, a njom su obuhvacena djeca predškolskog uzrasta pa do omladine, s tim da su prema uzrastu i stepenu znanja podijeljena u grupe. Mektebska nastava je besplatna za sve clanove Islamske zajednice.
Mekteb je prvi oblik institucionalno organizovanog islamskog odgoja i obrazovanja. To je početna i temeljna odgojno-obrazovna ustanova Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

ALI

Mekteb je, po mnogima, bespotreban pored vjeronauke u školama. Ne znamo da mekteb nije samo suhoparno učenje lekcija i memorisanje sura. U mektebu se "bruse" osjećaji za pripadnost jednoj vjeri i džematu, za lijepe međuljudske odnose, za darežljivost i pomaganje potrebnima i održavanje "kursa i navigacije" samom sebi.

Znači I MEKTEB u džamiji i VJERONAUK u sekularnoj školi.
Idu djece i u prvo i u drugo.

Iskreno, meni kao vjerniku je i vjeronauka i mekteb loše odrađeno. Suhoparno učenje sura i drugih stvari bez da se udare temelji. Temelje kao što su značenje islama, šta znači biti musliman, kako se praktikuje islam, da je islam način života itd. Mali broj djece koji idu godinama na mekteb i vjeronauku nastave ići u džamiju nakon mekteba, osim za Bajram/džumu, što dovoljno govori koliko je korisna ta nastava.

Ali nije ovdje pitanje koliko se nauči ili slično, niti roditelji koji žele vjeronauku gledaju da im djeca nauče ovdje se svi bore za svoje neke principe.
Roditelji žele vjeronauku da bi prkosili ovim što su protiv toga pa makar im dijete i ne naučilo ništa a ovi drugi odbijaju vjeronauku radi toga što su oni protiv učenja vjere u školama a onda to pravdaju ovom rečenicom 100x ovdje ponovljenom oko naziva "vjeronuka" i sl.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#292 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Bloo »

iClass wrote: 03/03/2024 22:07 Idu djece i u prvo i u drugo.

Iskreno, meni kao vjerniku je i vjeronauka i mekteb loše odrađeno. Suhoparno učenje sura i drugih stvari bez da se udare temelji. Temelje kao što su značenje islama, šta znači biti musliman, kako se praktikuje islam, da je islam način života itd. Mali broj djece koji idu godinama na mekteb i vjeronauku nastave idi u džamiju nakon mekteba, osim za Bajram/džumu, što dovoljno govori koliko je korisna ta nastava.

Ali nije ovdje pitanje koliko se nauči ili slično, niti roditelji koji žele vjeronauku gledaju da im djeca nauče ovdje se svi bore za svoje neke principe.
Roditelji žele vjeronauku da bi prkosili ovim što su protiv toga pa makar im dijete i ne naučilo ništa a ovi drugi odbijaju vjeronauku radi toga što su oni protiv vjere a onda to pravdaju ovom rečenicom 100x ovdje ponovljenom oko naziva "vjeronuka" i sl.
Moje misljenje je da vjeronauk odnosno bilo kakvo poducavanje te vrste trebalo biti organizovano u religijskim ustanovama. Mekteb je lijepo rjesenje za svaki dzemat, a P&P propisuje IZ.
U skoli bih zadrzala historiju religija i etiku za sve.
Ja sam imala obavezne predmete - historiju religija, etiku, logiku, filozofiju...vjeronauk je bio izborni ali je ulazio u prosjek ocjena.
Smatram da je mozda opustenije djeci da borave u mektebu unutar dzemata bez da se ocjenjuje na nacin na koji se to radi u skoli.

A sto se tice nacina poducavanja - mozda onima koji poducavaju nije bas metodika na prvom mjestu. Ishodi "ucenja" su jasni - utuviti osnove bez pretjeranog promisljanja. Forma nad sustinom.
Prvi doticaj sa vjerom i donekle religijom dijete ima preko roditelja i/ili bliskih clanova porodice. U zavisnosti kakav pristup oni imaju, ovisi i djetetov pristup. Ako roditelji vjeru prakticiraju na nacin da je to obaveza i nesto sto se mora....bez nekog dubljeg razumijevanja, ne vjere, vec religije...onda je i rezultat (djetetovo poimanje) predvidljiv.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#293 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by sumirprimus »

Ja sam zabranio vjeronauk, nema potrebe, nije to nesto sto djeci treba, pored matematike, stranih jezika i informatike, i silnih ostalih predmeta, kao i turski jezik kao drugi strani. Nema potrebe, imaju njemacki i engleski .
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#294 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Marihuana007 »

Biće Bosne i vjeronauke u inat dušmanima :bih: :bih:
Čuj ovih ja bih zabranio manjina misli da mogu odlučiti u ime većine :lol: a živimo u demokraciji kojem svi imamo pravo izbora, a ono što se ne voli se ignorira.
Ja ne volim mnogo toga ali mi ne pada na pamet da to uskratim pravo ko voli..
Last edited by Marihuana007 on 03/03/2024 22:40, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#295 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by sumirprimus »

Marihuana007 wrote: 03/03/2024 22:34 Biće Bosne i vjeronauke u inat dušmanima :bih: :bih:
Čuj ovih bolida ja bih zabranio manjina misli da mogu odlučiti u ime većine :lol: a živimo u demokraciji kojem svi imamo pravo izbora, a ono što se ne voli se ignorira.
Ja ne volim mnogo toga ali mi ne pada na pamet da to uskratim pravo ko voli..
Prijava, govor mrznje.
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#296 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Marihuana007 »

sumirprimus wrote: 03/03/2024 22:36
Marihuana007 wrote: 03/03/2024 22:34 Biće Bosne i vjeronauke u inat dušmanima :bih: :bih:
Čuj ovih bolida ja bih zabranio manjina misli da mogu odlučiti u ime većine :lol: a živimo u demokraciji kojem svi imamo pravo izbora, a ono što se ne voli se ignorira.
Ja ne volim mnogo toga ali mi ne pada na pamet da to uskratim pravo ko voli..
Prijava, govor mrznje.
Ma ne lazi ja nikog nisam vrijeđao šta više iznio mišljenje.Ni meni se ne dopada tvoj stav pa sam argumentom pobio.
Last edited by Marihuana007 on 03/03/2024 22:41, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#297 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Haris.ba »

sumirprimus wrote: 03/03/2024 22:36
Marihuana007 wrote: 03/03/2024 22:34 Biće Bosne i vjeronauke u inat dušmanima :bih: :bih:
Čuj ovih bolida ja bih zabranio manjina misli da mogu odlučiti u ime većine :lol: a živimo u demokraciji kojem svi imamo pravo izbora, a ono što se ne voli se ignorira.
Ja ne volim mnogo toga ali mi ne pada na pamet da to uskratim pravo ko voli..
Prijava, govor mrznje.
Pratim.
Govor mržnje je svaki vid omalovažavanja, mržnje, uznemiravanja, vrijeđanja, stigmatizacije, prijetnji ili klevetanja neke osobe ili grupe na osnovu rase, spola, rodnog identiteta, seksualne orijentacije, etno-nacionalne pripadnosti, starosne dobi, zdravstvenog stanja, vjeroispovjesti i drugih karakteristika.
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#298 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Marihuana007 »

Haris.ba wrote: 03/03/2024 22:41
sumirprimus wrote: 03/03/2024 22:36
Marihuana007 wrote: 03/03/2024 22:34 Biće Bosne i vjeronauke u inat dušmanima :bih: :bih:
Čuj ovih bolida ja bih zabranio manjina misli da mogu odlučiti u ime većine :lol: a živimo u demokraciji kojem svi imamo pravo izbora, a ono što se ne voli se ignorira.
Ja ne volim mnogo toga ali mi ne pada na pamet da to uskratim pravo ko voli..
Prijava, govor mrznje.
Pratim.
Govor mržnje je svaki vid omalovažavanja, mržnje, uznemiravanja, vrijeđanja, stigmatizacije, prijetnji ili klevetanja neke osobe ili grupe na osnovu rase, spola, rodnog identiteta, seksualne orijentacije, etno-nacionalne pripadnosti, starosne dobi, zdravstvenog stanja, vjeroispovjesti i drugih karakteristika.
Sama tema je govor mržnje prema djeci koja idu na vjeronauku i vrijeđaju u odnosu na one koje ne idu jer su kao pametnija. Suludo.
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#299 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Marihuana007 »

Ko voli nek ide a ko ne voli neka ne ide. To se zove demokracija gdje svako ima pravo izbora. Tačka.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58798
Joined: 03/08/2010 19:04

#300 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by kakavdanakneiskustvu »

vjernici se inače lako uvrijede,ali evo mene zanima ko je na ovoj temi uvrijedio djecu koja du na vjernoauku, predmet čiji je naziv sam po sebi smiješan,nebulozan?
Locked