Da li je svijet poludio?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Stari_Jarac
Posts: 225
Joined: 18/07/2016 12:45

#51 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Stari_Jarac »

Santic_Aleksa wrote:Problem i jest što je u 'našim' rukama sve. :lol:
:thumbup: Baš tako!? :D
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#52 Re: Da li je svijet poludio?

Post by tranquil »

Stari_Jarac wrote:
tranquil wrote:
Stari_Jarac wrote:Možda na papiru, u stvarnosti je situacija ipak malo drugačija, nažalost!
Ne.
Da!
Sve što se tvrdi bez dokaza, može se i odbaciti bez dokaza.

Za suprotnu tvrdnju dokazi postoje. Na tu temu preporučujem sljedeće dvije knjige u kojima je tvrdnja da se svijet poboljšava potkrijepljena sa dosta konkretnih podataka o tome koliko je u svijetu opala bijeda, bolest, nasilje i sl..

"The Better Angels of Our Nature", Steven Pinker
"The Moral Arc", Michael Shermer

Kao što je neko mislim i rekao, ako ti je mrsko čitati, alternativno možeš prošetati nekim starijim grobljem u koje su ljudi ukopavani prije više od 50 godina, pa vidi koliko je male djece pokopano tamo.

To što ti imaš osjećaj da je svima u cijelom svijetu gore, je ipak samo osjećaj.
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#53 Re: Da li je svijet poludio?

Post by broj dva »

@tranquil
Zašto koristiš suhoparne i dosadne i nesenzacionalne činjenice, sram da te bude.
Koga briga što nikada manje gladi i bjede, koga briga što se nikada nije živilo duže, koga briga poboljšan položaj žena i djece (a i muškaraca), koga briga za...
Nekad je bilo bolje,ha ja.
Stari_Jarac
Posts: 225
Joined: 18/07/2016 12:45

#54 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Stari_Jarac »

tranquil wrote:
Sve što se tvrdi bez dokaza, može se i odbaciti bez dokaza.

Za suprotnu tvrdnju dokazi postoje. Na tu temu preporučujem sljedeće dvije knjige u kojima je tvrdnja da se svijet poboljšava potkrijepljena sa dosta konkretnih podataka o tome koliko je u svijetu opala bijeda, bolest, nasilje i sl..

"The Better Angels of Our Nature", Steven Pinker
"The Moral Arc", Michael Shermer

Kao što je neko mislim i rekao, ako ti je mrsko čitati, alternativno možeš prošetati nekim starijim grobljem u koje su ljudi ukopavani prije više od 50 godina, pa vidi koliko je male djece pokopano tamo.

To što ti imaš osjećaj da je svima u cijelom svijetu gore, je ipak samo osjećaj.
Ovo boldirano te već isključuje iz svake ozbiljne diskusije, no ja uopšte nemam namjeru da te ubjeđujem u suprotno, naprotiv živi i uživaj zajedno sa autorima koje navodiš u ubjeđenju da nam je svima divno i nikad bolje i puno sreće.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#55 Re: Da li je svijet poludio?

Post by tranquil »

Stari_Jarac wrote:
tranquil wrote:
Sve što se tvrdi bez dokaza, može se i odbaciti bez dokaza.

Za suprotnu tvrdnju dokazi postoje. Na tu temu preporučujem sljedeće dvije knjige u kojima je tvrdnja da se svijet poboljšava potkrijepljena sa dosta konkretnih podataka o tome koliko je u svijetu opala bijeda, bolest, nasilje i sl..

"The Better Angels of Our Nature", Steven Pinker
"The Moral Arc", Michael Shermer

Kao što je neko mislim i rekao, ako ti je mrsko čitati, alternativno možeš prošetati nekim starijim grobljem u koje su ljudi ukopavani prije više od 50 godina, pa vidi koliko je male djece pokopano tamo.

To što ti imaš osjećaj da je svima u cijelom svijetu gore, je ipak samo osjećaj.
Ovo boldirano te već isključuje iz svake ozbiljne diskusije, no ja uopšte nemam namjeru da te ubjeđujem u suprotno, naprotiv živi i uživaj zajedno sa autorima koje navodiš u ubjeđenju da nam je svima divno i nikad bolje i puno sreće.
Ako imaš suprotne informacije, molim te da podijeliš s nama. U suprotnom, ostaje ono o odbacivanju tvrdnji bez dokaza. Ne želim da me ubjeđuješ, nego samo želim da vidim šta je osnova tvog stava. Nagađam da nije u pitanju nikakva konkretna analiza, nego samo tvoja lična subjektivna opservacija, formirana vjerovatno na osnovu informacija sa medija koje konzumiraš.

Ako ti je već čitanje čitave knjige ili dvije izazov, mogao si se potruditi makar da pročitaš koji review ili dostupni odlomak, pa bi onda znao da autori ne tvrde da je svima divno i puno sreće, samo da je danas bolje nego u prethodnim periodima historije, i pružaju konretne dokaze za svoje tvrdnje.

Svijet ima svoje probleme, i uvijek ih je imao, ali tvrditi da su stvari danas gore nego što su historijski bile, to može samo totalna neznalica kada je historija u pitanju.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#56 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Sanjarko »

Ovo je tacno da bijede itd., nikad manje itd. Ali negdje je doslo i do pogorsanja i dolazi nam izgleda pogorsanje svima. U Bosni je mozda doslo do pogorsanja zbog rata, a drugdje do poboljsanja zadnjih 30-tak godina. Sad to je mozda individualno isto tako. Nije svakog zahvatilo isto, to pogorsanje.

Vidjeti cemo neki sta buducnost nosi i sta ce biti. Znajuci nas ljude, ko ce znat sta nas ceka.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#57 Re: Da li je svijet poludio?

Post by tranquil »

Vizionar 1985 wrote:Ovo je tacno da bijede itd., nikad manje itd. Ali negdje je doslo i do pogorsanja i dolazi nam izgleda pogorsanje svima. U Bosni je mozda doslo do pogorsanja zbog rata, a drugdje do poboljsanja zadnjih 30-tak godina. Sad to je mozda individualno isto tako. Nije svakog zahvatilo isto, to pogorsanje.

Vidjeti cemo neki sta buducnost nosi i sta ce biti. Znajuci nas ljude, ko ce znat sta nas ceka.
Statistički pratiti ove stvari jeste nezahvalno, jer statistika kaže da, ako ja jedem meso, a ti kupus, onda u prosjeku jedemo sarmu. Naravno, samo onaj ko jede kupus će se žaliti da on te sarme nije vidio.

U kontekstu ove teme, to znači da u svijetu generalno jeste bolje, ali nije svuda (mada jeste u većini svijeta) i nije u svemu (mada jeste u većini parametara).

Ako već uvažamo subjektivne doživljaje, mogu i ja iznijeti svoje zapažanje, šta se sve desilo za vrijeme mog života. Da ne pričamo samo o "zapadnoj" hemisferi, gdje je život evidentno bolji, i gdje su stvari koje su prije smatrane luksuzom danas postale svakodnevnica, nego malo da "šaramo" po svijetu. Kina (odmah da riješimo dvije milijarde ljudi) je od ruba gladi i politike "šaka riže dnevno po stanovniku" prešla u red država sa pristojnim primanjima po glavi stanovnika. Glad je postala rijetkost i u Africi, gdje su prije samo 30 godina bili redovne krize u kojima su čitavi regioni bukvalno bili na rubu masovnog umiranja. Dječija paraliza, koja je bila stvar zbog koje je, kada sam bio mali, roditeljima bila drama svaki put kada bi dijete dobilo temperaturu, sada je iskorijenjena svugje u svijetu, osim u par zabiti gdje se opiru vakcinaciji. Jeste li znali da ste, ako ste rođeni 80-ih godina dvadesetog vijeka ili ranije, živjeli u isto vrijeme kada je u nekim državama bilo legalno ropstvo - ne figurativno "ropstvo" koje se potegne svaki put kada neko radi neplaćeno prekovremeno kod nekog šupka od šefa, nego doslovno pravo robovlasništvo, gdje je gazda mogao kupovati i prodavati ljude po volji, i šibati ih po kazni? E pa i to je u međuvremenu nestalo. Za vrijeme mog života se, istina, desio i rat, ali moji djedovi su doživjeli i gori.

Šta je danas lošije? Generalno, najviše u oblasti uništenja ekosistema planete - mada i tu ima poboljšanja, kao što su neki primjetili (regeneracija ozonskog omotača), ali i dalje ostaje najveća prijetnja opstanku planete. Ali da li se to trenutno drastično odražava na živote većine ljudi? Ne, u budućnosti možda hoće, ali danas sigurno ne. Najveća zdravstvena kriza u svijetu je trenutno nešto što prije 40 godina nije postojalo - epidemija side u Africi. Prilično sam uvjeren da ćemo, kako budemo napredovali, rješavati ove stvari, ali i stalno kreirati nove probleme.

Svijet se poboljšava, ali ono što takođe raste je opasnost od njegovog nestanka zahvaljujući istom tehnološkom napretku. To su dvije pojave koje nisu nekompatibilne. Pri tome ne mislim samo na opasnost od potencijalnog nuklearnog rata, nego možemo biti izbrisani i nekom totalnom tehno-glupošću, npr. slučajnim kreiranjem mikrosingulariteta ili "čudne materije" u laboratoriji, kreiranjem AI sa lošim raspoloženjem, kreiranjem samoreplicirajuće nanotehnologije bez sigurnosnih mehanizama, ili kreiranjem vještačkog supervirusa, što su sve opasnosti koje ranije nisu postojale. Ali dok se ne desi jedan od tih scenarija, što nije nemoguće, ostaje činjenica da većina nas živi lakšim životom nego što su ga živjeli naši preci.
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#58 Re: Da li je svijet poludio?

Post by sinuhe »

Kulturni pesimizam cesto koriste (samoproglaseni) pravednici koji znaju kako stvari stoje. Naomi Klein ili u Bosni oni koji znaju reci kako je deytonski sporazum ludjacka kosulja.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#59 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Sanjarko »

tranquil wrote:Generalno, najviše u oblasti uništenja ekosistema planete - mada i tu ima poboljšanja, kao što su neki primjetili (regeneracija ozonskog omotača), ali i dalje ostaje najveća prijetnja opstanku planete. Ali da li se to trenutno drastično odražava na živote većine ljudi?
Kako znam Ozonski se omotac neoporavlja nego jos se gubi. Ako nije to istina, onda sam ja pogresno informisan. A odrazava se vec na ljude. Evo malo, malo poplave, klizista zbog istih, pozari itd. Nedavno je u Maju u Americi oboren rekord sto se tice olujnog vremena itd. Sjetva u Americi podbacila izgleda ove godine itd.

Kazem mozda sam ja pogresno informisan. Mozda neke ove stranice strase sa svim tim. Meni djeluje da govore istinu o ovome svemu.

Ali slazem se da zbog napretka tehnologije je sveukupno stanje i zivot ljudi bolji nego nekad prije.
Stari_Jarac
Posts: 225
Joined: 18/07/2016 12:45

#60 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Stari_Jarac »

tranquil wrote:
Stari_Jarac wrote:
tranquil wrote:
Sve što se tvrdi bez dokaza, može se i odbaciti bez dokaza.

Za suprotnu tvrdnju dokazi postoje. Na tu temu preporučujem sljedeće dvije knjige u kojima je tvrdnja da se svijet poboljšava potkrijepljena sa dosta konkretnih podataka o tome koliko je u svijetu opala bijeda, bolest, nasilje i sl..

"The Better Angels of Our Nature", Steven Pinker
"The Moral Arc", Michael Shermer

Kao što je neko mislim i rekao, ako ti je mrsko čitati, alternativno možeš prošetati nekim starijim grobljem u koje su ljudi ukopavani prije više od 50 godina, pa vidi koliko je male djece pokopano tamo.

To što ti imaš osjećaj da je svima u cijelom svijetu gore, je ipak samo osjećaj.
Ovo boldirano te već isključuje iz svake ozbiljne diskusije, no ja uopšte nemam namjeru da te ubjeđujem u suprotno, naprotiv živi i uživaj zajedno sa autorima koje navodiš u ubjeđenju da nam je svima divno i nikad bolje i puno sreće.
Ako imaš suprotne informacije, molim te da podijeliš s nama. U suprotnom, ostaje ono o odbacivanju tvrdnji bez dokaza. Ne želim da me ubjeđuješ, nego samo želim da vidim šta je osnova tvog stava. Nagađam da nije u pitanju nikakva konkretna analiza, nego samo tvoja lična subjektivna opservacija, formirana vjerovatno na osnovu informacija sa medija koje konzumiraš.

Ako ti je već čitanje čitave knjige ili dvije izazov, mogao si se potruditi makar da pročitaš koji review ili dostupni odlomak, pa bi onda znao da autori ne tvrde da je svima divno i puno sreće, samo da je danas bolje nego u prethodnim periodima historije, i pružaju konretne dokaze za svoje tvrdnje.

Svijet ima svoje probleme, i uvijek ih je imao, ali tvrditi da su stvari danas gore nego što su historijski bile, to može samo totalna neznalica kada je historija u pitanju.
Da li se ti zahebavaš čovječe? daješ mi kao argument knjige nekih neoliberalnih seratora koji žive na visokoj nozi u nekoj bogataškoj četvrti, izolovani od stvarnih problema koji muče 90% populacije pišući ono što vladajući establišment želi čuti i zamisli čak je i Bil Gejts oduševljen Pinkerovom knjigom :lol: . Ne nije za mene izazov pročitati knjigu, pročitao sam ih puno više nego što ćeš ti u svom životu ikada pročitati. Da bi čovjek vidio da posljednjih 20-tak godina sigurno nije najbolji period u ljudskoj civilzaciji dovoljno je samo se okrenuti oko sebe i ako nisi lud ili ne pripadaš bogataškoj kasti sve će ti biti jasno. Argumenti kažeš!? pa okreni se oko sebe čovječe! nisu argumenti frizirane statistike i knjige ni Google tražilica.Naravno da je bolji nego prije 200 godina ili 80 godina (II svj. rat) ali sigurno nije bolji nego prije 40-50 i pogoršanje ide progresivno.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#61 Re: Da li je svijet poludio?

Post by madner »

Problem zadnjih 30 godina je sto se razlika izmedju bogatih i siromasnih povecava. Moze BDP rasti bez da vecina populacije primjeti ili zivi bolje. To je jedna dosta specifican problem za koji nema jednostavnog rjesenja.

Osim biti bogat.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2825
Joined: 14/01/2019 04:56

#62 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Porodice Foht »

Nekoliko mojih komsija je pobudalilo tako da moj mali mikro svijet jeste puko ili skreno malo. A i inace cujem te ovaj “pukovnik” te onaj.
:zoka:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#63 Re: Da li je svijet poludio?

Post by animals »

madner wrote:Problem zadnjih 30 godina je sto se razlika izmedju bogatih i siromasnih povecava. Moze BDP rasti bez da vecina populacije primjeti ili zivi bolje. To je jedna dosta specifican problem za koji nema jednostavnog rjesenja.

Osim biti bogat.
Uvijek je razlika izmedju bogati i siromasni bila velika..
danas je jedino problem broj ljudi na planeti..
sto je veci broj, to je vise podanika, koji rade za bogate..
sa time i veca kolicina bogatstva..
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#64 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Sanjarko »

Tacno je i ovo sto @Starac navodi da je se losiji zivot zadnjih oko 40-tak godina. Krenulo mozda 90-tih pogorsanje. Sad koliko i zbog cega, pitanje je.

Tehnoloski se popravio i nikad dostupnija nije tehnologija ali je se pokvario sto se tice primanja vecine. Onaj jaz izmedzu imucnih i siromasnih sto je se povecao.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#65 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Sanjarko »

animals wrote:
madner wrote:Problem zadnjih 30 godina je sto se razlika izmedju bogatih i siromasnih povecava. Moze BDP rasti bez da vecina populacije primjeti ili zivi bolje. To je jedna dosta specifican problem za koji nema jednostavnog rjesenja.

Osim biti bogat.
Uvijek je razlika izmedju bogati i siromasni bila velika..
danas je jedino problem broj ljudi na planeti..
sto je veci broj, to je vise podanika, koji rade za bogate..
sa time i veca kolicina bogatstva..
Mislis ima vise ovaca za sisanje. Ima i toga. Upravu je @madner a i tvoja @animals je na mjestu.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#66 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Dope_Man »

Ljudi, prestanite gledati svijet iz svog malog ugla. Svijet je daleko veci od vas, vasih problema i problema vaseg komsiluka. Cinjenice, srecom, ipak dokazuju da zaista zivimo bolje nego ikad. Naravno da postoje ljudi kojima je lose, milijarde njih. Naravno da postoje i oni kojima je gore nego prije 10, 20 iki 30 godina. Ali globalno je vecem broju ljudi bolje, ljudi rade manje a imaju vise, ono sto je prije 40 godina bio luksuz i Njemcu danas je svakodnevnica i Bosancu i Marokancu itd.

Al ko zna, mozda je za vrijeme Tite sve bilo bolje, ruze ljepse mirisale a slika savrsene americke obitelji iz 50tih ideal koji svijet nikada nece vise dostici. Samo sto ta slika nikada nije bila stvarna.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#67 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Sanjarko »

Ma ja negledam crno-bijelo svijet jer ima i sivila. :evil:

Po primanjima je nekad bilo bolje mozda. Manji jaz bio izmedzu imucnih i siromasnih nego sada. Da je sve prije bilo bajno i sjajno nije. Cak stavise. Ali to ne znaci da je i sad bajno i sjajno. Mijenja se sve pa i svijet.

A lud je bio uvijek i sad je. Sad zavisi sta ko podrazumijeva pod tim.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#68 Re: Da li je svijet poludio?

Post by mali jomu »

Svijet je poludio tacno onoliko kako si i ti sam poludio, ni bocu vise ni manje, samo pogledas sebe... :mrgreen:


srecom ja sebe odavno ne gledam, rahatluk... :lol:
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#69 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Nisrin »

Nesto napreduje, nesto nazaduje...najbitnije, napreduje medicina, tehnologija, ljudima su sve jeftinija putovanja/letovi, sve im je dostupnije obrazovanje, ucenje jezika, nekako danas je dostupnije i materijalno bogatstvo, a uvijek je bilo siromasnih i bolesnih, uvijek je bilo ratova i toga ce uvijek i biti...
Nekome je dobro, nekome nije!
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#70 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Sanjarko »

mali jomu wrote:Svijet je poludio tacno onoliko kako si i ti sam poludio, ni bocu vise ni manje, samo pogledas sebe... :mrgreen:


srecom ja sebe odavno ne gledam, rahatluk... :lol:
:lol:

Ma uvijek je bio ovakav, masina za mljevenje. Samo neko se izbori i nosi s njim, neko nazalost ne bas.

Realan pokusavam da budem sto vise, i kad pogledam malo i razmislim ovako je nazalost. Ali uvijek kazem da mozda grijesim i da nisam mozda upravu.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#71 Re: Da li je svijet poludio?

Post by mali jomu »

Nisrin wrote: Nesto napreduje, nesto nazaduje...najbitnije, napreduje medicina, tehnologija, ljudima su sve jeftinija putovanja/letovi, sve im je dostupnije obrazovanje, ucenje jezika, nekako danas je dostupnije i materijalno bogatstvo, a uvijek je bilo siromasnih i bolesnih, uvijek je bilo ratova i toga ce uvijek i biti...
Nekome je dobro, nekome nije!

Vi zivite u fiktivnom svijetu, u filmovima, facebook-u, instagram-u, youtube-u, vi zivite u ekranima mobitela, u ekranima lap-topa, u vasim bajkama izmisljenih zivota... i kad ne stane struje sjebete se u totalu :mrgreen:

Kad se susretnete sa stvarnim zivotom... katastrofa, ne znate se ni vode napit.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#72 Re: Da li je svijet poludio?

Post by espn »

Nisrin wrote:Nesto napreduje, nesto nazaduje...najbitnije, napreduje medicina, tehnologija, ljudima su sve jeftinija putovanja/letovi, sve im je dostupnije obrazovanje, ucenje jezika, nekako danas je dostupnije i materijalno bogatstvo, a uvijek je bilo siromasnih i bolesnih, uvijek je bilo ratova i toga ce uvijek i biti...
Nekome je dobro, nekome nije!
Npr. ako ne platiš u Bosni obrazovanje nećeš se školovati. Dok si prije mogao da ne platiš.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#73 Re: Da li je svijet poludio?

Post by mali jomu »

espn wrote: Npr. ako ne platiš u Bosni obrazovanje nećeš se školovati. Dok si prije mogao da ne platiš.

... ali samo da stalno radis ono sto hoce od tebe, cim sekundu pocnes razmisljat sam svojom glavom odmah najeb "nismo mi tebe ucili da razmisljas svojom glavom... vec da radis samo ono sta ti kazemo"
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#74 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Nisrin »

Ma misli sta hoces, ali ja znam kako sam kroz zivot prosla sito i reseto..i dobro i lose..sve je prolazno! :run:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#75 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Sanjarko »

Htjeo sam i tuzan emotikon da stavim, jer mi se desava u zivotu opet jedan velik problem. Ja sam poludio i obolio radi svijeta ali mozda sam uvijek takav bio, odmalena. A on melje i melje, ne pusta masina jb-na.
Post Reply