Da li je svijet poludio?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#1 Da li je svijet poludio?

Post by lajkujMe »

Kako godine prolaze kako 2020 sve bliza to sam sve vise zabrinut za buducnost sebe a i buducih narastaja.
Mlad sam i odrastao sam u 90 tim i 2000 tim rat nisam dozivio bio vani vratio se brzo.
Tako da ne znam sta je najgore ali znam sta je najbolje a to klizi sve dalje i dalje.
Ne govorim ovdje o ekonomskoj situaciji uvjek je bilo tesko i biti ce. Govorim o globalnoj situaciji u svijetu.
Dok sam bio mladji u zraku je bio optimizam, optimizam suradnje, razvoja i rada na zajednickoj buducnosti.
Sve se cinilo moguce tu i tamo bilo je problema ali nekako je vladao optimizam vjerovatno zbog relativno mirnih 90 tih, raspada Sovjetskog saveza i stvaranje jednog svijeta.
Danas? Vijesti o terorizmu su svakodnevne mnoge i ne zavrse u vijestima jer nisu vise zanimljive.
Borba tri velike sile oko dominacije i proxy ratova na bliskom istoku.
Svake godine prijetnja novim razornim ratom.
Iran, Korea, Kina i Tajvan, kaos na bliskom istoku, kaos u Juznoj Americi, Ukrajina i strah Baltickih zemalja o invaziji. Afrika postala zaboravljena sem Sudanskih pirata.
Velike sile nikada nisu prijetile jedno drugome kao danas, otvoreno naoruzavanje i dijeljenje svijeta na odvojene grupacije obrnutih ideologija.
Da ne govorim o rastu ultra nacionalista i ekstremnih desnicara u Europi i migrantskih kriza u Europi i SAD.
Bivsi bliski saveznici su jos na papiru a u stvarnosti svako gleda iskljucivo svoj interes na stetu tudjih.
Kao da svijet postaje sve vise bez empatije, bez moralnih vrijednosti i klizimo u svijet dominacije jakih naprema malim.
Da ne govorim o efektu interneta na ljude umjesto rasadnika pameti i informacija i ucenja postao alat nastranih i glupih o tome kako svijet treba da bude.
Novinari se ubijaju po ambasadama, svaki covjek na planeti je predmet spijunaze. A svako hoce da se okoristi o tebe.

Eno danas najnovija vijest, juzno korejski avioni pucali na ruske. Dok kazea keks desi se nesto neocekivano.

Gdje je nestala ona buducnost sto smo vidjeli 90 tih i 2000 tih?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66213
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2 Re: Da li je svijet poludio?

Post by _BataZiv_0809 »

Svijet je isti, ali ti nisi.
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#3 Re: Da li je svijet poludio?

Post by freelancerusk »

Ostario si, ništa više - ništa manje.
Dr Arsla
Posts: 1187
Joined: 05/01/2013 16:16

#4 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Dr Arsla »

lajkujMe wrote:Kako godine prolaze kako 2020 sve bliza to sam sve vise zabrinut za buducnost sebe a i buducih narastaja.
Mlad sam i odrastao sam u 90 tim i 2000 tim rat nisam dozivio bio vani vratio se brzo.
Tako da ne znam sta je najgore ali znam sta je najbolje a to klizi sve dalje i dalje.
Ne govorim ovdje o ekonomskoj situaciji uvjek je bilo tesko i biti ce. Govorim o globalnoj situaciji u svijetu.
Dok sam bio mladji u zraku je bio optimizam, optimizam suradnje, razvoja i rada na zajednickoj buducnosti.
Sve se cinilo moguce tu i tamo bilo je problema ali nekako je vladao optimizam vjerovatno zbog relativno mirnih 90 tih, raspada Sovjetskog saveza i stvaranje jednog svijeta.
Danas? Vijesti o terorizmu su svakodnevne mnoge i ne zavrse u vijestima jer nisu vise zanimljive.
Borba tri velike sile oko dominacije i proxy ratova na bliskom istoku.
Svake godine prijetnja novim razornim ratom.
Iran, Korea, Kina i Tajvan, kaos na bliskom istoku, kaos u Juznoj Americi, Ukrajina i strah Baltickih zemalja o invaziji. Afrika postala zaboravljena sem Sudanskih pirata.
Velike sile nikada nisu prijetile jedno drugome kao danas, otvoreno naoruzavanje i dijeljenje svijeta na odvojene grupacije obrnutih ideologija.
Da ne govorim o rastu ultra nacionalista i ekstremnih desnicara u Europi i migrantskih kriza u Europi i SAD.
Bivsi bliski saveznici su jos na papiru a u stvarnosti svako gleda iskljucivo svoj interes na stetu tudjih.
Kao da svijet postaje sve vise bez empatije, bez moralnih vrijednosti i klizimo u svijet dominacije jakih naprema malim.
Da ne govorim o efektu interneta na ljude umjesto rasadnika pameti i informacija i ucenja postao alat nastranih i glupih o tome kako svijet treba da bude.
Novinari se ubijaju po ambasadama, svaki covjek na planeti je predmet spijunaze. A svako hoce da se okoristi o tebe.

Eno danas najnovija vijest, juzno korejski avioni pucali na ruske. Dok kazea keks desi se nesto neocekivano.

Gdje je nestala ona buducnost sto smo vidjeli 90 tih i 2000 tih?
Valjda si mislio na Somalijske a ne Sudanske :mrgreen:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#5 Re: Da li je svijet poludio?

Post by mO k3 »

Svijet je uvijek bio ovakav kakav jeste ni manje ni vise , samo je pitanje interesa u trenutku
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#6 Re: Da li je svijet poludio?

Post by mali jomu »

Da li je svijet poludio?


Nije jer nisam ni ja, da jesam e onda bi se moglo reci da je svijet poludio, znaci sve je u redu. :mrgreen:
User avatar
512MB
Posts: 10581
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#7 Re: Da li je svijet poludio?

Post by 512MB »

Ustvari nikad manje teroristiskih napada u povijesti zemaljske kugle nije bilo kai sada, tojest svijet nikad mirniji :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#8 Re: Da li je svijet poludio?

Post by mali jomu »

512MB wrote: Ustvari nikad manje teroristiskih napada u povijesti zemaljske kugle nije bilo kai sada, tojest svijet nikad mirniji :mrgreen:

e to su vanzemaljci, to treba odmah porokat, ti i svijet... nidje veze
User avatar
512MB
Posts: 10581
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#9 Re: Da li je svijet poludio?

Post by 512MB »

To je statistika moj Jomu
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#10 Re: Da li je svijet poludio?

Post by mali jomu »

512MB wrote: To je statistika moj Jomu
ja se taman ponadao a on meni statistika... aaaaaaaaaa :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#11 Re: Da li je svijet poludio?

Post by mali jomu »

lajkujMe wrote: Kako godine prolaze ...

e jes ti nesto godina proslo, tek si kreno a ko svijet poludio...


Jesi li ti poludio pa kontas da je svijet poludio...?


Nemoj ti da poludis, a svijet je takav kakav je, ko ga jebe...
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#12 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Russki »

Jeste.

Atomic bomb is the solution.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#13 Re: Da li je svijet poludio?

Post by dadoka84 »

Pristup informacijama nije isti kao prije. Bilo je i prije ratova i kriza, samo se sad sve lakše sazna.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#14 Re: Da li je svijet poludio?

Post by MehmedPasaMoric »

Ljudi su mislili da je svijet poludio i da nikad nece biti gore i za vrijeme hladnog rata, oktobarske revolucije, 1 i 2 sv. rata, balkanskih ratova, prohibicije, industrijalizacije, velike depresije, napoleonskih ratova, americkog gradjanskog rata, pa sve do antickog doba i belaja koji su se tada desavali. Nije to nista novo
User avatar
SmokingMan
Posts: 18707
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#15 Re: Da li je svijet poludio?

Post by SmokingMan »

Samo živiš u moru informacija koje u tren oka cirkulišu sa jednoga kraja svijeta na drugi.Internet je postao dostupan gotovo svima,IPv4 bi ubrzo mogao otići u istoriju.Mi živimo u svijetu napredne tehnologije i niskih moralnih vrijednosti,oličije cbyerpunk ere. :thumbup:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#16 Re: Da li je svijet poludio?

Post by mali jomu »

Samo povecana brzina protoka informacija... i kako kome odgovara takve ti informacije i salje, da bi te mogao vozati tamo gdje nekom odgovara, politicke namjere, poslovni potezi ili cisto navlakusa na neke odredjene ciljeve koji su trenutno igri...

zato te prvo i guraju u negativu pa ti slozi ko pozitivu... :lol:
lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#17 Re: Da li je svijet poludio?

Post by lajkujMe »

Drugim rijecima svijet je vazda ovakav bio samo sto se ranije filtriralo sta ko zna.

Ahh lijepa diktatura zivis u govnima ali ne znas to :thumbup:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#18 Re: Da li je svijet poludio?

Post by mali jomu »

lajkujMe wrote:Drugim rijecima svijet je vazda ovakav bio samo sto se ranije filtriralo sta ko zna.

Ahh lijepa diktatura zivis u govnima ali ne znas to :thumbup:


Ne valja nikakva diktatura... tu ni govna nisu govna, jos je gore,

najbolje je ovako kako je... ili ako hoces radi sta hoces, pa vidi dokle ces :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8271
Joined: 25/05/2013 23:49

#19 Re: Da li je svijet poludio?

Post by apsidejzi »

_BataZiv_0809 wrote:Svijet je isti, ali ti nisi.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Xavier1
Posts: 4043
Joined: 08/07/2018 03:38

#20 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Xavier1 »

Ti si stariji i vise ti je informacija dostupno zbog neta.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#21 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Bodkin »

512MB wrote:Ustvari nikad manje teroristiskih napada u povijesti zemaljske kugle nije bilo kai sada, tojest svijet nikad mirniji :mrgreen:
Vise ljudi umre od samoubistva nego ubistva. Vise ljudi umre od gojaznosti nego od gladi. Ali mediji su cudo
User avatar
Logovan
Posts: 94405
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#22 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Logovan »

Svijet je vazda bio lud.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#23 Re: Da li je svijet poludio?

Post by cyprus »

Zaista, hajmo realno, svijet nikada nije bio bolji nego što je sada... Naravno, govoreći iz čovjekove perspektive... Životni standard u skoro svim dijelovima svijeta je bolji nego što je ikada prije bio... Mi živimo u zlatno doba ljudske civilizacije... Činjenica!

Ono što jeste zabrinjavajuće, to je budućnost... Sa ekološkog aspekta, svijet je tempirana bomba i samo je pitanje vremena kada će eksplodirati i kada će sve otić u neku stvar - da li će to biti možda za naših života, života naše djece, unuka itd...
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#24 Re: Da li je svijet poludio?

Post by tranquil »

Nije.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#25 Re: Da li je svijet poludio?

Post by Bodkin »

cyprus wrote:Zaista, hajmo realno, svijet nikada nije bio bolji nego što je sada... Naravno, govoreći iz čovjekove perspektive... Životni standard u skoro svim dijelovima svijeta je bolji nego što je ikada prije bio... Mi živimo u zlatno doba ljudske civilizacije... Činjenica!

Ono što jeste zabrinjavajuće, to je budućnost... Sa ekološkog aspekta, svijet je tempirana bomba i samo je pitanje vremena kada će eksplodirati i kada će sve otić u neku stvar - da li će to biti možda za naših života, života naše djece, unuka itd...
Svijet je bomba oduvijek ali puno stvari ide na bolje. Recimo ozonska rupa o kojoj smo ucili se “krpi” jer su hemikalije koje je orave zabranjene. Ali ovo nije vijest jer nije apokalipticno pa ne dodje do medija
Post Reply