Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#51 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by JThomas »

kako napisah, termopilska bitka je fakt, a romul, rem i artur nisu. ostalo te malo ponijelo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#52 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by Sanjarko »

Woody wrote: 24/02/2020 12:37
JThomas wrote: 24/02/2020 11:24 termopilska bitka je fakt koliko i bilo šta iz tih doba. nipošto ne može ni sa arturom ni sa romulom i remom.
Uh, izvinite gosp. @JThomas, nisam vas prepoznao. Takođe se izvinjavam i zbog greške.Naravno da je fakt da 300 je spartanskih lavova zaustavilo 3 miliona smotanih Persijanaca u klancu širokom 100m. Neće se više ponoviti, obećavam ;-)
Pa nije ih bas toliko bilo, mislim na Perzijce. Nisu ih zaustavili, nisu ih ni kasnije zaustavili, tek kad su Perzijci zauzeli skoro citavu tadasnju Grcku, Grci skupili vojsku i porazili Perzijce i zaustavili invaziju i okupaciju tadasnje Grcke.

To je sta ja znam i sta sam citao o tome, ako se dobro sjecam i ako sam dobro zapamtio.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#53 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by Woody »

Image
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#54 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by Emiremir33 »

otac_makarije wrote: 19/02/2020 18:15 Khm khm
Da probam još jednom
Ja  sam postavio dokument iz tog vremena koji opisuje da ga je ubio neko sa srpske strane. Dokument je napisan par mjeseci poslije opisanog dogadjaja.
Aj izbaci ti bilo kakav dokument, a da nije savremeno naprdivanje koji potkrepljuje fantaziju da je Murata ubio Bajazit ili neko drugi iz turskog tabora
Ako je "bitka bila nerijesena",kako ce onda Turci vladati 600 godina na ovim prostorima??To mi je malo nelogicno....
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#55 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by 90minut »

Zašto komentarišeš ako si neobrazovan?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#56 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by JThomas »

pa vrlo jednostavno, ako su prije, ili poslije, ili prije i poslije dobili druge bitke. suštinski, svaka pojedinačna je bila nebitna i samo odgađala ili ubrzavala neminovno. jer su turci imali beskonačno veći vojni i svaki drugi potencijal, a ovi i to što su imali nisu mogli staviti pod jednu zastavu. da je pao asteroid prečnika 10 km, e to bi ih spriječilo, a ovako je samo pitanje vremena bilo, deset-dvadeset-trideset godina gore-dole. pa beč se spasio uz dozu sreće, a ne razjedinjeni despoti i kneževi.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#57 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by detroit-mercy »

JThomas wrote: 21/02/2020 22:10 jedina suštinska istina je da nije bitno. turci su u datom trenutku imali beskonačno veći potencijal od pravoslavnih razjedinjenih feudalaca i to je bilo samo tehničko pitanje par desetina godina gore-dole kad će to pregaziti. eto šta god je bilo s muratom, pa umro bajazit, to je malo odgodilo stvari, ali sve u svemu, u datom prostoru i vremenu je sve kako se odigralo bilo neminovno.
Stvari su odgodile prodori Mongola na istcne granice carstva pa se je valjalo ici tuci sa mnogo zajebanijim neprijateljima :mrgreen:. Pogibije sultana u bitkama, jedan otegne drugi protegne :mrgreen: pohodi se nastavljaju dalje :skoljka: .
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#58 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by Ramzess Veliki »

otac_makarije wrote: 19/02/2020 18:15 Khm khm
Da probam još jednom
Ja  sam postavio dokument iz tog vremena koji opisuje da ga je ubio neko sa srpske strane. Dokument je napisan par mjeseci poslije opisanog dogadjaja.
Aj izbaci ti bilo kakav dokument, a da nije savremeno naprdivanje koji potkrepljuje fantaziju da je Murata ubio Bajazit ili neko drugi iz turskog tabora
Mogu li ja da napisem to sad na papiru i da za stotinjak godina neko otkrije i od toga napravi karijeru?
Kao da u to vrijeme nije bilo plagiranja iz raznih interesa.

I meni je od kako sam k'o klinjo koji je nosio klikere po dzepovima cuo za to kao predao se Milos i prekolje sultana. Ko moze u takvo nesto povjerovati bas nema sposobnost razumnog misljenja.
Da se predas i da ti dozvole da sa oruzjem pridjes do sultana ??? Ma svakako ...

I ova verzija da se ceta probila kroz toliku vojsku i stigla do sultana je toliko smijesna i nerealna.

Vise vjerujem u verziju da je u pitanju bila Bajazidova urota da ga ukloni. Ni prvi ni posljednji put.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#59 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by Ramzess Veliki »

Takodje mislim da su srbi najmanje tu ratovali jer je Mehmed odrzavao dobre odnose sa srbima i prije i poslije te bitke, bili mu omiljeni vazali, pomajka sa kojom je odrastao a koja mu je zamijenila majku od malih nogu se zvala Mara, srpkinja, od Obrenovica cini mi se, to ce neko bolje znati. Da su se srbi prema svojim mitovima zaista toliko borili protiv turaka ne bi bili tursko cvijece. Ne treba zaboraviti da su turci dali Srbiji samostalnost a Bosnu prodali Austriji zbog bosanskih ustanaka protiv turske vlasti.
Srbi su uvijek jedno radili a drugo propovijedali.
Post Reply