Da li je Srednji vijek bio "Mračno doba" ?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#101 Re: Da li je Srednji vijek bio "Mračno doba" ?

Post by stakasa »

bhnapoleon1 wrote:
madner wrote:Woody bi trebao pogledati kuce iz rimskog carstva. Zato i jeste mracno doba, iz cigle u blato.
Kuce najsiromasnijih u rimsko doba i najsiromasnijih u srednjem vijeku su manje vise, kad kazem "najsiromasniji" mislim na seosko stanovnistvo koje cini ogromnu vecinu.
Drugi par rukavica su rimske vile koje su fkt bile dostignuce, ali ako pogledamo razne srednjovjekovne dvorce vidimo da su i oni zahtjevali prilicno znanje arhitekture i građenja.

Opadanje se dobro vidi na gradovima ali ne mozemo samo crkvu optuziti za to. Evo uzmimo naprimjer Konstantinopolj koji je i pored toga sto je kršćanstvo nadvladao ostao veliki grad zato sto nije pao pred navalama raznih barbara kao Rim.

Historija nije ni crna ni bijela nego siva.
A gdje su te kuce najsiromasnijih, zar je ista sacuvano? Ostao je npr Forum Romano a to je nesto sto se nije dostiglo jos hiljadu godina poslje toga. Sa vodovodom, kanalizacijom, trznim centrom od 150 prodavnica, senatom itd. Ja mislim da je Cirkus Maximus primao oko trista hiljada posjetilaca, Koloseum 50 sjedecih a moglo ih se nabiti i osamdeset, nesto kao Santjago Bernabeu prije i poslje uvodenja UEFA normi
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11507
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#102 Re: Da li je Srednji vijek bio "Mračno doba" ?

Post by japin_mutapi »

vladari su se prije crkve proglasavali bozanstvima i imali su podrsku svestenstva u vladanju, dok je crkva krunisala vladare kao bogom odabrane i tako im davala legitimitet a zauzvrat su vladari stitili crkvu i davali joj razne beneficije

savez svestenstvo- vlast vidimo i danas u mnogim drzavama
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#103 Re: Da li je Srednji vijek bio "Mračno doba" ?

Post by Lajavikrelac »

stakasa wrote:A gdje su te kuce najsiromasnijih, zar je ista sacuvano?
Rimske? Pompeja i Herkulanum ;-) Čak su ostali sačuvani i bordeli :izet:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#104 Re: Da li je Srednji vijek bio "Mračno doba" ?

Post by sadie_forever »

pa i nije bas to je vise predrasuda iz renesane,van zapada da ne pricamo..tu je cvijetalo
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#105 Re: Da li je Srednji vijek bio "Mračno doba" ?

Post by BosnaOnlineOrg »

japin_mutapi wrote:vladari su se prije crkve proglasavali bozanstvima i imali su podrsku svestenstva u vladanju, dok je crkva krunisala vladare kao bogom odabrane i tako im davala legitimitet a zauzvrat su vladari stitili crkvu i davali joj razne beneficije

savez svestenstvo- vlast vidimo i danas u mnogim drzavama
Danas ti i vladaju na isti nacin kojim se vlada jos od Babilona, s tim sto smijem reci da i vladaju isti ljudi koji su tada vladali.

A stoka ko stoka, kolje se medjusobno jer im tako kazu korumpirabi svestenici i u danasnje vrijeme to im kaze televizor....
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#106 Re: Da li je Srednji vijek bio "Mračno doba" ?

Post by cyprus »

Za odgovor na ovo pitanje je dovoljno pogledati historiju razvoja bilo koje nauke između pada Rima i doba Prosvjetiteljstva, odnosno rupu koja u tom periodu postoji...

Doduše, naravno mora se reći da je generalno karakterisanje srednjeg vijeka kao mračnog ustvari strogo evrocentrični pogled... Druga je priča bila u drugim dijelovima svijeta...
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#107 Re: Da li je Srednji vijek bio "Mračno doba" ?

Post by sabina1 »

Ma kakvi...

U Zapadnoj Evropi žene paljene na lomači kao "vještice" samo zato jer su nesretnice nekog pogrešno pogledale...
U Istočnoj Evropi i na Balkanu kamenovane , zakopavane žive u jame , prebijane , mlaćene , nepismene , prljave , crkavale od života u tridesetoj-četrdesetoj....

Ja finog fakta ljudi moji... :roll:
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#108 Re: Da li je Srednji vijek bio "Mračno doba" ?

Post by irac300 »

sabina1 wrote:Ma kakvi...

U Zapadnoj Evropi žene paljene na lomači kao "vještice" samo zato jer su nesretnice nekog pogrešno pogledale...
U Istočnoj Evropi i na Balkanu kamenovane , zakopavane žive u jame , prebijane , mlaćene , nepismene , prljave , crkavale od života u tridesetoj-četrdesetoj....

Ja finog fakta ljudi moji... :roll:
Kad već spomenu vještice, za vrijeme tog ''zlatnog doba'' su masovno i mačke ubijali, pa im se vratilo kao bumerang kroz kugu, jer su se štakori nekontrolisano namnožili.
Post Reply