Da li je Skandinavija buducnost planete !

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#76 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by sinuhe »

Dijete farmu mora otkupiti ako se zeli baviti tim poslom. Ostalo nasljedjuje normalno.
Last edited by sinuhe on 23/02/2012 15:26, edited 1 time in total.
User avatar
amidzazeher
Posts: 3062
Joined: 14/04/2011 23:41

#77 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by amidzazeher »

PalaSa Marsa wrote:
amidzazeher wrote:
HAVANA wrote:
E ako je par puta,onda je ok. :-)
Haj bar same izaberu ko ce ih jahati. :oops:
Pa da, sta ako je par puta ne moze joj nista biti, a garant je to sama i trazila :-)
Za ovo drugo se isto slazem, kad nece, nema dalje, osim ako je silovanje u pitanju a tu joj drzava uvijek stoji iza ledja tako da ne vidim da su tu muskarci 100% jedini koji "profitiraju" mada mi svi volimo misliti kako smo mi ti koji odredjujemo kada i kako :D (ovo je ujedno i odgovor marsovki)
Ima istine u ovome sto se tice silovanja, koristeno je to u svrke jer se osteta puno placala, dok vlast nije stala i tome u kraj, te fino tako ta neka silovanja nisu ispitali, dal' je silovanje, dal' nesto trece ..
Sve u svemu, obije strane imaju svoje provalije (Istok -Zapad) i sve ima svoju uzrocno - posljedicnu sferu. :)
Ja sam rekao sta je "moja" utopija, samo ne znam gdje bi se svrstala Istok ili Zapad :D
Naravno poredjenja forumasa nisu nikako mjerodavna jer proizilaze iz sopstvenih zelja i ubjedjenja, kao sto rekoh ja bih da legnem u onu "mrezu" zakacenu za dvije palme ispod piva u ruci knjiga, a koncentraciju mi odvuce samo poneka zgodna, preplanula kupacica koja zadovoljno vrisne kad god je zapljusne malo veci val!

Hm, na koje pitanje? :zoka: :D
PalaSa Marsa wrote:Hehehe, ja se sad moram malo nasalit' na tu stavku zasticenje i pravo zene. Nemojte se onda bunit' vi muskarci u Bih ako dodju prava zene na ljestvu kako su to uredjena u Skandinaviji. :-D :lol: Nemojte mi se naljutit'. :D

Mislio sam na ovo ali izgleda da sam te pogresno shvatio ;)
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#78 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by PalaSa Marsa »

sinuhe wrote:
Al' ja to ne bih povezala iskljucivo za zenskim pravima.
Ma da, oni su jelde uvijek prakticni kao IKEA namjestaj.
Pa mozda bi i u Bosni zena bila hodza da su se zene ikad zainteresovale za drustvo a ne onako -okupio Tito seljanke sa Grmeca i rekao im da od sada mogu ici u skolu. I na tome se stalo.
Hm, pa evo ti rekoh, tim pokretom (da ga tako nazovem) su i muskarci dobili pravo da se zene i da oforme biolosku porodicu bez obzira sto su Katolici (protestanti), kontas? :roll: :zoka:
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#79 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by PalaSa Marsa »

amidzazeher wrote:



Mislio sam na ovo ali izgleda da sam te pogresno shvatio ;)
:lol: Zelim ti da stvoris svoje sopstveno azurno ostrvo. :-D S' puno koka :lol: :D
User avatar
amidzazeher
Posts: 3062
Joined: 14/04/2011 23:41

#80 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by amidzazeher »

PalaSa Marsa wrote:
amidzazeher wrote:



Mislio sam na ovo ali izgleda da sam te pogresno shvatio ;)
:lol: Zelim ti da stvoris svoje sopstveno azurno ostrvo. :-D S' puno koka :lol: :D
Ne moraju biti iskljucivo koke, moze i po koji 'oroz al' ne za moju zenu, za nju sam ja jedini lafac na ostrvu :D
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#81 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by PalaSa Marsa »

U redu am'dza. :-D :D I pokoji horo. :D
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#82 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Gray »

PalaSa Marsa wrote:
Sarajka70 wrote:Male ispravke:
--Nije istina da djeca ne nasljedjuju kucu/imanje nakon smrti roditelja (kako kupiti nasljedje kad su roditelji vec umrli??)
--Nekad je bila granica koliko se novcano moze pokloniti djetetu, ali ta granica davno ukinuta.

Ja koliko znam, samo roditelj moze prodat' kucu za zivota, ako se sprema otac ili majka da odu u staracki dom :D , ili ti napraivt testament u kojem stoji da se kuca proda i da se nasljedstvo ravnomjerno rasporedi (naravno ako su u dobrim odnosima). :D :-)
Mislim a skoro sam i sigurna, da dijete ne moze naslijedit' kucu od roditelja, da je samo moze ponovo otkupit. Jos cu ja to malo iscackat'. :-)
Otkupiti od koga? To nema nikakve logike, niti da otkupe od države npr ni od roditelja.
User avatar
ellec
Posts: 378
Joined: 05/09/2011 01:33
Location: WWW.RAJVOSA-X.COM
Contact:

#83 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by ellec »

Kako stvari stoje, jeste. 5 skandinavskih drzava (Danska, Norveska, Svedska, Finska, Island) se nalazi medju 13 najstabilnijih na svijetu. http://en.wikipedia.org/wiki/Global_Pea ... x_rankings
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#84 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by PalaSa Marsa »

hrasno38 wrote:Norveska, Svedska, Danska i Finska su skandinavske zemlje koje se podosta razlikuju od ostalih evropskih zemalja pocevsi od standarda pa onda do mase nekakvih drugih stvari. Prije svega standard zivota recimo u Norveskoj koja je jedna od najskupljih zemalja na svijetu pa recimo do Danske koja to nije ali im je standard zivota izuzetno visok. Bio sam u ove sve tri drzave i to izgleda otprilike ovako: za vikend Norvezani idu u Svedsku po hranu jer je jeftinija, Svedjani opet skoknu do Danske a i Norvezani i Svedjani vikendom spucaju do Danske ili na brodove gdje se lese od alkohola iz dva razloga. Prvi je sto je u Norveskoj kesica bombona 10 KM (bila kad sam ja bio) pa onda ne treba ni pricati koliko je alkohol a u Svedskoj se alkohol kupuje uz zestoke kontrole i restrikcije i naravno cijena je isto ludilo. Sto se tice socijalne ugrozenosti to je skoro pa nepoznat pojam u ovim drzavama pogotovo u Norveskoj kojoj naravno nije nista problem jer ima nafte u izobilju. Isto tako recimo u Svedskoj nema velikih i malih gradjana jer se i kralju uzima vozacka dozvola kad napravi prekrsaj. Religija nema blage veze sa politikom niti upravlja drzavom niti su ljudi bolesno religiozni jer u njihovoj svjesti je usadjeno da postoje stvari koje su privatne prirode i tako se i ponasaju. Naravno ne postoji zemlja na svijetu koja nema kriminala, ulicara, droge itd itd samo je pitanje koliko i koliko se brzo rjesavaju ti problemi. U svakom slucaju ko se smjesti da zivi u tim drzavama tesko da ce pozeljeti da mjenja mjesto boravka.
Hrasno, ne znam kad si bio, al' ti mogu rec' da je Danska jedna od najskupljih zemalja, ako krenemo od namjernica, kuca, apartmana, auta, nafte, benzina i inace poreza. To je katastrofa koje cijene kad ovako posmatras iz ugla. Medjutim, standard jeste jak i ne osjeti se ta skupoca u smislu domacinstva. Medjutim, to je nacija koja stedi od rodjenja i mislim da imaju genetski kod stednje u sebi, te im to ne predstavlja nikakav problem i nikad neces cut' da kazu kupicu ovo (lupam, nesto), a da ne kazu to je luksuz, to kosta mnogo, bez obzira sto to nesto na kraju kupi. :-)
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#85 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by PalaSa Marsa »

Gray wrote:
PalaSa Marsa wrote:
Sarajka70 wrote:Male ispravke:
--Nije istina da djeca ne nasljedjuju kucu/imanje nakon smrti roditelja (kako kupiti nasljedje kad su roditelji vec umrli??)
--Nekad je bila granica koliko se novcano moze pokloniti djetetu, ali ta granica davno ukinuta.

Ja koliko znam, samo roditelj moze prodat' kucu za zivota, ako se sprema otac ili majka da odu u staracki dom :D , ili ti napraivt testament u kojem stoji da se kuca proda i da se nasljedstvo ravnomjerno rasporedi (naravno ako su u dobrim odnosima). :D :-)
Mislim a skoro sam i sigurna, da dijete ne moze naslijedit' kucu od roditelja, da je samo moze ponovo otkupit. Jos cu ja to malo iscackat'. :-)
Otkupiti od koga? To nema nikakve logike, niti da otkupe od države npr ni od roditelja.
Ima, ima kako nema. Dok drzavi plati porez, moze kupit novu novcatu kucu. :-)

Ne znam tacno kako ide, al' sam cula da sin ili 'cer ne moze naslijedit' kucu od roditelja. Raspitacu se da ne lupam. :)
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#86 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Gray »

PalaSa Marsa wrote:
Gray wrote:
PalaSa Marsa wrote:

Ja koliko znam, samo roditelj moze prodat' kucu za zivota, ako se sprema otac ili majka da odu u staracki dom :D , ili ti napraivt testament u kojem stoji da se kuca proda i da se nasljedstvo ravnomjerno rasporedi (naravno ako su u dobrim odnosima). :D :-)
Mislim a skoro sam i sigurna, da dijete ne moze naslijedit' kucu od roditelja, da je samo moze ponovo otkupit. Jos cu ja to malo iscackat'. :-)
Otkupiti od koga? To nema nikakve logike, niti da otkupe od države npr ni od roditelja.
Ima, ima kako nema. Dok drzavi plati porez, moze kupit novu novcatu kucu. :-)

Ne znam tacno kako ide, al' sam cula da sin ili 'cer ne moze naslijedit' kucu od roditelja. Raspitacu se da ne lupam. :)

Jedno je porez a potpuno drugo otkupljivanje kuće.

edit: čak sam našao i na nekoliko mjesta da Švedska od 2004 ili 2005 nema porez na nasljedstvo.
Last edited by Gray on 23/02/2012 16:00, edited 1 time in total.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#87 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by sinuhe »

Moze naslijediti normalno kucu. Druga stvar je sa farmom koju isto moze naslijediti, ali i otkupiti jer nece roditelji do 90-te raditi na farmi. Iz bosanske perpesktive sve to izgleda misticno pa ljudi pogresno shvataju svasta nesto.
Last edited by sinuhe on 23/02/2012 16:01, edited 1 time in total.
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#88 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by PalaSa Marsa »

Gray wrote:

Jedno je porez a potpuno drugo otkupljivanje kuće.[/quote]


Jes,' jes', zato i rekoh raspitacu se, da ne lupam.
User avatar
hrasno38
Posts: 31269
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#89 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by hrasno38 »

PalaSa Marsa wrote:
hrasno38 wrote:Norveska, Svedska, Danska i Finska su skandinavske zemlje koje se podosta razlikuju od ostalih evropskih zemalja pocevsi od standarda pa onda do mase nekakvih drugih stvari. Prije svega standard zivota recimo u Norveskoj koja je jedna od najskupljih zemalja na svijetu pa recimo do Danske koja to nije ali im je standard zivota izuzetno visok. Bio sam u ove sve tri drzave i to izgleda otprilike ovako: za vikend Norvezani idu u Svedsku po hranu jer je jeftinija, Svedjani opet skoknu do Danske a i Norvezani i Svedjani vikendom spucaju do Danske ili na brodove gdje se lese od alkohola iz dva razloga. Prvi je sto je u Norveskoj kesica bombona 10 KM (bila kad sam ja bio) pa onda ne treba ni pricati koliko je alkohol a u Svedskoj se alkohol kupuje uz zestoke kontrole i restrikcije i naravno cijena je isto ludilo. Sto se tice socijalne ugrozenosti to je skoro pa nepoznat pojam u ovim drzavama pogotovo u Norveskoj kojoj naravno nije nista problem jer ima nafte u izobilju. Isto tako recimo u Svedskoj nema velikih i malih gradjana jer se i kralju uzima vozacka dozvola kad napravi prekrsaj. Religija nema blage veze sa politikom niti upravlja drzavom niti su ljudi bolesno religiozni jer u njihovoj svjesti je usadjeno da postoje stvari koje su privatne prirode i tako se i ponasaju. Naravno ne postoji zemlja na svijetu koja nema kriminala, ulicara, droge itd itd samo je pitanje koliko i koliko se brzo rjesavaju ti problemi. U svakom slucaju ko se smjesti da zivi u tim drzavama tesko da ce pozeljeti da mjenja mjesto boravka.
Hrasno, ne znam kad si bio, al' ti mogu rec' da je Danska jedna od najskupljih zemalja, ako krenemo od namjernica, kuca, apartmana, auta, nafte, benzina i inace poreza. To je katastrofa koje cijene kad ovako posmatras iz ugla. Medjutim, standard jeste jak i ne osjeti se ta skupoca u smislu domacinstva. Medjutim, to je nacija koja stedi od rodjenja i mislim da imaju genetski kod stednje u sebi, te im to ne predstavlja nikakav problem i nikad neces cut' da kazu kupicu ovo (lupam, nesto), a da ne kazu to je luksuz, to kosta mnogo, bez obzira sto to nesto na kraju kupi. :-)
Ja sam mislio iskljucivo na alkohol, namirnice, hranu u restoranima i to u odnosu na Norvesku i Svedsku a da je skupa u odnosu na Njemacku to je posebna prica. Recimo u Danskoj me jedna stvar isto tako odusevila a to je da su ljudi jednostavni tako da na biciklu pri odlasku na posao (naravno kad je lijepo vrijeme) mozes vidjeti od tinejdzera do doktora i diplomata. Ja nisam tamo zaivio ali sam nekoliko puta sluzbeno boravio po nekoliko dana i mogu pricati na osnovu onoga sto sam vidio na brzaka i na osnovu onoga sto su mi ispricali prijatelji iz sve tri zemlje. Ali kad sam usao u prodavnicu u Oslu lijepo su mi i noge i ruke otkazale:) kesica sa 10 bombona ravno 10 KM. E sad recimo Oslo u odnosu na Japan skoro pa ispadne sasa jer u Tokiju kriska lubenice kosta 5$. Ali isto tako i vecina zapadnoevropskih zemalja u odnosu na Skandinaviju bar sto se tice ovoga o cemu pricamo izgleda smijesno. Mada recimo ni Francuska nije jeftina recimo u odnosu opet na Njemacku i tu sam popio najskuplju pivu u zivotu......casu pive sam platio 15 KM (kad preracunas na nase KM) doduse na Sanzelizeu. Do mene je jer nisam znao fazon da sto si blize sanku to je piva jeftinija a ja sjeo u bastu tik do ulice:). Medjutim sa kim god da sam pricao o temi vjere na neki nacin sam dobio na znanje da je to nekako privatna stvar svakoga covjeka mada naravno svaka zemlja na svijetu ima i svoje vjerske fanatike ali u relativno malim kolicinama. O ljepoti svih tih zemalja kad se u razgovor stavi Norveska je suvisno pricati jer je zemlja zaista prelijepa, cista...pravi park prirode mada ni Svedska nije po tom pitanju daleko iza nje.
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#90 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by PalaSa Marsa »

hrasno38 wrote:
Ja sam mislio iskljucivo na alkohol, namirnice, hranu u restoranima i to u odnosu na Norvesku i Svedsku a da je skupa u odnosu na Njemacku to je posebna prica. Recimo u Danskoj me jedna stvar isto tako odusevila a to je da su ljudi jednostavni tako da na biciklu pri odlasku na posao (naravno kad je lijepo vrijeme) mozes vidjeti od tinejdzera do doktora i diplomata. Ja nisam tamo zaivio ali sam nekoliko puta sluzbeno boravio po nekoliko dana i mogu pricati na osnovu onoga sto sam vidio na brzaka i na osnovu onoga sto su mi ispricali prijatelji iz sve tri zemlje. Ali kad sam usao u prodavnicu u Oslu lijepo su mi i noge i ruke otkazale:) kesica sa 10 bombona ravno 10 KM. E sad recimo Oslo u odnosu na Japan skoro pa ispadne sasa jer u Tokiju kriska lubenice kosta 5$. Ali isto tako i vecina zapadnoevropskih zemalja u odnosu na Skandinaviju bar sto se tice ovoga o cemu pricamo izgleda smijesno. Mada recimo ni Francuska nije jeftina recimo u odnosu opet na Njemacku i tu sam popio najskuplju pivu u zivotu......casu pive sam platio 15 KM (kad preracunas na nase KM) doduse na Sanzelizeu. Do mene je jer nisam znao fazon da sto si blize sanku to je piva jeftinija a ja sjeo u bastu tik do ulice:). Medjutim sa kim god da sam pricao o temi vjere na neki nacin sam dobio na znanje da je to nekako privatna stvar svakoga covjeka mada naravno svaka zemlja na svijetu ima i svoje vjerske fanatike ali u relativno malim kolicinama. O ljepoti svih tih zemalja kad se u razgovor stavi Norveska je suvisno pricati jer je zemlja zaista prelijepa, cista...pravi park prirode mada ni Svedska nije po tom pitanju daleko iza nje.
:thumbup: Slazem se sa vecinom stvari ovdje. Al' eto ti jedan podatak gdje kazem, da ljudi iz Danske sele u Svedsku, kupuju kuce, auta i zive gore, bas zbog cijen, a rade u Danskoj, bas zbog standarda. Vjeruj mi na rijec. :) Kad bi ti samo napisala cifru auta koliko kosta u Danskoj, a koliko u Njemackoj, Svedskoj ili Francuskoj to isto auto, pa znam da bi mi reko da lazem..To su cifre boli glava. :-) Ljudi kupe auto recimo u Svedskoj jer je jeftinije, i ako recimo imaju prijatelje da ga prijave na svedske tablice to je banja, jer samo prevod kosta kolko citavo auto. :-)
Sve ti vjerujem, znam kakav je standard u Francuskoj i u Njemackoj i u Engleskoj, u Japanu ne znam :-) :D , al' vjeruj kad ti ja kazem kakav je i u Danskoj. :)
Sto se tice okolice, cuvanja prirode, odrzavanja prirode i okolisa, e tu su negdje sa Svicarskom, park do parka, ljepota. :-D
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#91 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by sinuhe »

Ljudi kupe auto recimo u Svedskoj jer je jeftinije, i ako recimo imaju prijatelje da ga prijave na svedske tablice to je banja, jer samo prevod kosta kolko citavo auto.
Mani se tih bosanskih prica.
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#92 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by PalaSa Marsa »

sinuhe wrote:
Ljudi kupe auto recimo u Svedskoj jer je jeftinije, i ako recimo imaju prijatelje da ga prijave na svedske tablice to je banja, jer samo prevod kosta kolko citavo auto.
Mani se tih bosanskih prica.
Haj ne kaki sinuhe dedet' ti. Ako smatras da su Bosanske i iritantne za tebe, de me fino lijepo zaobidji.
User avatar
hrasno38
Posts: 31269
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#93 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by hrasno38 »

PalaSa Marsa wrote:
hrasno38 wrote:
Ja sam mislio iskljucivo na alkohol, namirnice, hranu u restoranima i to u odnosu na Norvesku i Svedsku a da je skupa u odnosu na Njemacku to je posebna prica. Recimo u Danskoj me jedna stvar isto tako odusevila a to je da su ljudi jednostavni tako da na biciklu pri odlasku na posao (naravno kad je lijepo vrijeme) mozes vidjeti od tinejdzera do doktora i diplomata. Ja nisam tamo zaivio ali sam nekoliko puta sluzbeno boravio po nekoliko dana i mogu pricati na osnovu onoga sto sam vidio na brzaka i na osnovu onoga sto su mi ispricali prijatelji iz sve tri zemlje. Ali kad sam usao u prodavnicu u Oslu lijepo su mi i noge i ruke otkazale:) kesica sa 10 bombona ravno 10 KM. E sad recimo Oslo u odnosu na Japan skoro pa ispadne sasa jer u Tokiju kriska lubenice kosta 5$. Ali isto tako i vecina zapadnoevropskih zemalja u odnosu na Skandinaviju bar sto se tice ovoga o cemu pricamo izgleda smijesno. Mada recimo ni Francuska nije jeftina recimo u odnosu opet na Njemacku i tu sam popio najskuplju pivu u zivotu......casu pive sam platio 15 KM (kad preracunas na nase KM) doduse na Sanzelizeu. Do mene je jer nisam znao fazon da sto si blize sanku to je piva jeftinija a ja sjeo u bastu tik do ulice:). Medjutim sa kim god da sam pricao o temi vjere na neki nacin sam dobio na znanje da je to nekako privatna stvar svakoga covjeka mada naravno svaka zemlja na svijetu ima i svoje vjerske fanatike ali u relativno malim kolicinama. O ljepoti svih tih zemalja kad se u razgovor stavi Norveska je suvisno pricati jer je zemlja zaista prelijepa, cista...pravi park prirode mada ni Svedska nije po tom pitanju daleko iza nje.
:thumbup: Slazem se sa vecinom stvari ovdje. Al' eto ti jedan podatak gdje kazem, da ljudi iz Danske sele u Svedsku, kupuju kuce, auta i zive gore, bas zbog cijen, a rade u Danskoj, bas zbog standarda. Vjeruj mi na rijec. :) Kad bi ti samo napisala cifru auta koliko kosta u Danskoj, a koliko u Njemackoj, Svedskoj ili Francuskoj to isto auto, pa znam da bi mi reko da lazem..To su cifre boli glava. :-) Ljudi kupe auto recimo u Svedskoj jer je jeftinije, i ako recimo imaju prijatelje da ga prijave na svedske tablice to je banja, jer samo prevod kosta kolko citavo auto. :-)
Sve ti vjerujem, znam kakav je standard u Francuskoj i u Njemackoj i u Engleskoj, u Japanu ne znam :-) :D , al' vjeruj kad ti ja kazem kakav je i u Danskoj. :)
Sto se tice okolice, cuvanja prirode, odrzavanja prirode i okolisa, e tu su negdje sa Svicarskom, park do parka, ljepota. :-D
Pa nema razloga da ti ne vjerujem mada mi je jasno za auta jer uglavnom se vecina fura na Volvo a posto je to Svedsko auto onda je predpostavljam i jeftinije od ostalih. Ja sam zato i rekao da govorim o ovim povrsnim stvarima i da ne mogu ulaziti u ekonomske dubioze ali iz nase perspektive zara je kako god okrenes.
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#94 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by PalaSa Marsa »

Evo ne znam koliko je pametno, mogu ja i proturit' neke cijene ovako uzgred. Pa moze se napravit' usporedba, jos kad bi bio neko iz neke druge zemlje da proturi recimo za isti artikl, bilo bi super. :)

Dali smijem to uradit? :-) :-D
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#95 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by sinuhe »

To su trivijalne informacije koje ne sluze nicemu.
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#96 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by PalaSa Marsa »

sinuhe wrote:To su trivijalne informacije koje ne sluze nicemu.
kja frajera jes na krivo nasadjen. :lol: :D Vela Havle, Vela sedekvesn. :D
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#97 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by bez_ideje »

Nije buducnost........to je kulturan svijet,oni su vazda u manjini....
User avatar
hrasno38
Posts: 31269
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#98 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by hrasno38 »

sinuhe wrote:To su trivijalne informacije koje ne sluze nicemu.
Koje nisu trivijalne?
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#99 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by sinuhe »

bez_ideje wrote:Nije buducnost........to je kulturan svijet,oni su vazda u manjini....
Svedska je bila model za ugledati se kad je bila u vlasnistvu Wallenbergovih 1/1. Danas je njihov uticaj manji pa i Svedska postaje dijelom civilizovanog svijeta :D
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#100 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Gray »

sinuhe wrote:
Ljudi kupe auto recimo u Svedskoj jer je jeftinije, i ako recimo imaju prijatelje da ga prijave na svedske tablice to je banja, jer samo prevod kosta kolko citavo auto.
Mani se tih bosanskih prica.

To je tačno, auta su najskuplja na svijetu u Danskoj ja mislim, zato što je porez 180%, dok je u Švedskoj neka normalna cifra, 20-30% ne znam tačno.


Generalno je u Švedskoj roba ok cijene (npr. tehnika i sl.) ali su usluge skupe jer su visoke plate.
Post Reply