Da li je Skandinavija buducnost planete !

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#176 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by PalaSa Marsa »

ljubav_aha wrote:zasto Skandinavija :?: sto je sa Japanom :-D
Jes' recimo.. negdje sam citala, da japanci prave vjestacki ozonski omotac u slucaju katastrofe. Valjda ako se nastavi ovim tempom ostecavati ozonski omotac, pa ljudi malo kontaju unaprijed. :roll: ima logike.. al' skontaj kol'ka je Kina recimo, pa kol'ko ljudi zivi tamo, pa Rusija.. Ne zznam.. al' bilo bi dobro cini me se kad bi autor teme rek'o, objasnio u kojem smislu opstanak, geografskom, intelektualnom, ekonomskom, itd.. :zoka:
User avatar
agnostic_front
Posts: 6311
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#177 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by agnostic_front »

Hahahaha, pa zar neko zaista misli da je nase obrazovanje bolje od bilo koje skandinavske zemlje? :-) :-)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#178 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by ljubav_aha »

PalaSa Marsa wrote:
ljubav_aha wrote:zasto Skandinavija :?: sto je sa Japanom :-D
Jes' recimo.. negdje sam citala, da japanci prave vjestacki ozonski omotac u slucaju katastrofe. Valjda ako se nastavi ovim tempom ostecavati ozonski omotac, pa ljudi malo kontaju unaprijed. :roll: ima logike.. al' skontaj kol'ka je Kina recimo, pa kol'ko ljudi zivi tamo, pa Rusija.. Ne zznam.. al' bilo bi dobro cini me se kad bi autor teme rek'o, objasnio u kojem smislu opstanak, geografskom, intelektualnom, ekonomskom, itd.. :zoka:
ma Japanci su genijalci :-D postavila sam kao primjer ,kao sto si rekla,razmisljaju o opstanku unapred :thumbup: inace,nemoguce je porediti iskljucivo jednu zemlju kao sinimim buducnosti planete :-D
daleko
Posts: 119
Joined: 19/02/2009 08:32

#179 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by daleko »

Spominjali smo skolstvo, pogledajte prilozeno, i da jednom zauvijek shvatimo da nismo "najpametniji" i da se klonimo tih gluposti. Kaskamo za mnogim drzavama, kada nemamo fokuse na nove metode, a prema ispitivanjima Azija prednjaci ispred Evrope i to ne u malim koracima.



http://www.youtube.com/watch?v=-E7GWiEj ... ture=share
Timotije
Posts: 1031
Joined: 07/06/2005 20:26

#180 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Timotije »

Kao jedan od, poprilicno rijetkih,oprobao sam cari skolstva i u SFRJ (tako se to nekad zvalo) i u Danskoj. Naravno, kao i svaki nadobudni mladi covjek, i jos povrh indoktriniran nasom (moram priznati-laznom) velicinom, nisam davao ni pet para za njihovo skolstvo. Nije to bas tako! Uci se, radi se puno i studiozno, ali je najveca razlika sto se njihovo znanje ne razvodnjava....Ja sam u socijalizmu, teoretski stekao stvarno lijepo znanje, ali....nas problem je sto niko nije imao nikakve prakse,pa su i visoko kvalifikovani kadrovi tek po zavrsetku studija ulazili u firme, i kao stazisti, bili jeftina radna snaga...E ovdje to sve fino kombinujes sa prakticnim radom, bez obzira na struku, tako da si po zavrsetku skolovanja upotrebljiv kadar. Najvece zadovoljstvo mi je bilo popricati sa profesorima, zamoliti ih za objasnjenje stvari koje mi nisu bile jasne, e to je ona ogromna razlika izmedju sistema. Kod nas profesora na fakultetu vidis samo na predavanjima i na ispitu na kraju, dok te usput podrobno ne izmaltretiraju njegovi asistenti. Obicno oni najnekompetentniji, koji odlicno znaju koliko malo znaju, i izgrade usput auru nedodirljivosti, kao svoj odbrambeni stit! Imalo bi se sto-sta, nauciti i prepisati, samo sto mi uvijek uzmemo samo ono sto je najgore iz drugih sistema...e to se vec tesko mijenja!
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#181 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by udrch »

arte.fakt wrote:
komi wrote:ja tu ne vidim problem :mrgreen:
šalim se morao sam
ima toga i u moldaviji i kod nas možda čak i više
koliki je problem alkohol govori cinjenica da alkoholo mozes kupiti samo u specijaliziranim prodavnicama koja su vlasnistvu drzave po znatno vecim cijenama...
Jeli ovo fakat istina..ako ovi naši šverceri saznaju ima da se uskoro rodi novi Al Capone..
Enko27
Posts: 133
Joined: 23/04/2007 11:51
Location: Göteborg / Sweden

#182 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Enko27 »

udrch wrote:
arte.fakt wrote:
komi wrote:ja tu ne vidim problem :mrgreen:
šalim se morao sam
ima toga i u moldaviji i kod nas možda čak i više
koliki je problem alkohol govori cinjenica da alkoholo mozes kupiti samo u specijaliziranim prodavnicama koja su vlasnistvu drzave po znatno vecim cijenama...
Jeli ovo fakat istina..ako ovi naši šverceri saznaju ima da se uskoro rodi novi Al Capone..
Da istina je......

Ali se alkoholnih pića prodaje na crno dva do tri puta više......(kao i cigarete)
I ne UVOZE se masovno iz BiH, nego Njemačke.....
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#183 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by muhafuca »

Skandinavija svoj prosperitet ima zahvaliti uglavnom cinjenici da stotinamma godina nisu bili
na geografski strateski vaznoj poziciji i velike sile nisu ratovale za to podrucje pa je razvoj bio neometan

Rat nacije unazadi po deceniju najmanje
Bodkin
Posts: 21486
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#185 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Bodkin »

muhafuca wrote:Skandinavija svoj prosperitet ima zahvaliti uglavnom cinjenici da stotinamma godina nisu bili
na geografski strateski vaznoj poziciji i velike sile nisu ratovale za to podrucje pa je razvoj bio neometan

Rat nacije unazadi po deceniju najmanje
njemacka?japan? juzna koreja?
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#186 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by sinuhe »

Pogledom na kartu Kateggat i Skagerrak mi izgledaju strateski znacajno. Osim toga ratovalo se u Finskoj dvaput u proslom vijeku.
User avatar
krupnice
Posts: 41
Joined: 21/04/2012 18:39

#187 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by krupnice »

Ja mislim da nije...a možda i jeste....
Po meni budučnost planete je nepoznata...Nešto kao kada letimo avionom...Ono naše stanje (razmišljanje)
od poletanja do slijetanja. Tko može znati hočemo li pasti ili uspješno sletjeti....


Image
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#188 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by malsal »

shecher wrote:Moj "hrasno" prijatelju, to što ovi znaju o ženama u muslimanskom društvu ravno je znanju običnih novinara koji kao udarnu vijest prenesu da je tamo neka žena kamenovana, istučena. TO urade jednom, dvaput, godišnje i ti imaš sliku o tome da je to standardna praksa. Na stranu slučajevi kad se zbilja dese neke gnusne situacije (polijevanje kiselinom, udaranje...), to je sve stvar određene podorice, pojedinca, nikako ne možeš praviti generalije. To niko ne opravdava.

Baš mi je drago da u tom tvom blagostanju (bilo da se radi o skandinaviji ili zapadu) žene imaju sva prava. Njihovo najveće pravo, čini mi se, koje potenciraju ovdje jeste da ih svi mogu jahati i da za to jahanje niko ne mora snositi posljedice. To što su čitave porodice i društva razvaljeni, otuđeni - šta će to koga brinuti. Bitno je da se ima prileći . :D
------------
Jeste, imaju se pravo razvalit i dobro pojebat. Je'l to nesto lose ?
Prednosti skandinavije:
Jednakost (medju spolovima, medju socijalim klasama) - normalno nije savrsena jednakost ali puno bolje nego Engleska, Amerika ili ne daj boze Indija ili Kina.
Transparentno drustvo - politicari gube funkcije nakon skandala /kradja
Jaka socijalna drzava - ko je gladan trosi socijalu na pice umjesto na hranu, ko je beskucnik nije prihvatio komunalni stan.
Solidarnost - ljudi placaju porez, ako vide da komsija krade oni to uredno prijave, ne iz zavisti ili inata ili da napakoste vec iz solidarnosti
Nafta

Nedostatci:
Drzava se puno mjesa u privatne stvari, ima dosta cudnih zabrana i zakona.
Jaka socijala stimulise nerad i ljenost
Istovremeno i naivni i puni sebe

Ima jos i prednosti i nedostataka, uglavnom dobar sistem samo kosta i nije za svaciji ukus ali daleko od toga da e najlosiji, ako nam to bude buducnost suti moglo je i gore...
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#189 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Joe McCarthy »

arte.fakt wrote:
sa obzirom na... wrote:Prvo volio bi u ovu diskusiju da se ukljuce neopterecene obrazovane osobe koje zive u Skandinaviji, posto svo moje znanje o ovim zemljama dolazi ili iz novina , TV-a ili iz razgovora sa ljudima koji su bili tamo.

Skandinavija, po meni, pobija kljucni argument zagovornika religije, a to je da bez vjerovanja da cete biti kaznjeni za svoje grijehe, ljudi bi se pretvorili u zivotinje bez morala koji bi radi vlastitog probitka lagali, varali, ubijali, jer posto nema kazne a ovo je jedini svijet, sve je dopusteno da bi sebi obezbjedili najbolji moguci zivot sa dosta para.

Skandinavci nisu religiozni, ali i pored toga tamo se kvalitete na koje religija zeli monopol, kao briga za druge, saosjecajnost, solidarnost, humano drustvo u sluzbi pojedinca, najbolje implementirani.

Dakle, sta mislite, da li ce to biti ideal kojem ce covjecanstvo teziti, ili utopije o vjerskim drzava kojim upravljaju mule i pastori kobajagi u ime boga, a zapravo za svoje sebicne interese.

Volio bi da se kao argument protiv ne koristi jacanje desnice , jer to po meni ne ponistava kvalitete drustava tamo.
Imaju te zemlje velikih problema , problem sa alkoholom , problem sa kockom , problem sa abortusima .
Najveći problem koji Sakandosi imaju su Trećesvjetski šljam koji su uvezli iz Boga pitaj kojih razloga da ubijaju i siluju po Štokholmu, Malmu, Osli itd.
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#190 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Joe McCarthy »

.
Post Reply