Da li je Skandinavija buducnost planete !

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Zoya
Posts: 23144
Joined: 09/06/2008 14:54

#151 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Zoya »

Jelde da si bio u nekom malom mjestascu? :-D I sta znaci ustvari klosar?
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#152 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by sinuhe »

Zoya wrote:Jelde da si bio u nekom malom mjestascu? :-D I sta znaci ustvari klosar?
Ma klosar, probisvijet, nasilnik itd.
Sarajka70
Posts: 12
Joined: 23/01/2012 14:21

#153 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Sarajka70 »

Kazes religija nije toliko bitna i ne mozes vidjeti religijske simbole Ali ces itekako vidjeti fratra u skolama kako proslavlja rodjenje isusa i gdje se citavi decembar pjevaju pjesme o rodjenje isusa, gledaju filmovi, gdje se dramatizuje rodjenje isusa, gdje se djele pokloni, gdje se u ucionici dovode upravo ti simboli i gdje se djeca vode po crkvama, gdje ako neko djete upise klavir, mora svirati akapelu Sve je to blago ispiranje mozga. Po zatvorima, ubijes nekog, osude te na deset godina zatvora, zbog dobrog vladanja imas shanse da te puste poslije osam, a cim kazes da si dobar katolik, pustaju te nakon 5 Vidi se da si samo nacuo o skandinaviji i mozda malo vise se informisao o istoj Kad bi ovdje zivio, vidio bi da ona nije toliko savrsena kako se prica Ja svaki dan uocavam nedostatke i sve sam nezadovoljnija sistemom drzave, no dobro

Ja koja sam rodjena i odrasla u Svedskoj ovo nikad nisam dozivjela, a ni moj sin koji se takodje skolovao ovdje u Svedskoj!

Trebala bi se pravit razlika izmedju zemalja, jer Skandinavija nije jedna drzava!!!
User avatar
amidzazeher
Posts: 3062
Joined: 14/04/2011 23:41

#154 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by amidzazeher »

E jest bas su glupi i nepismeni :lol: :lol:
Jebote djeca im pricaju engleski k'o maternji, onda odu na dzabne kurseve pa nauce spanski, njemacki...
izaberi, (Ustvari vec iz osnovne izadju sa dva "strana jezika") ali jebiga ne znaju pisati veliko slovo i tablicu mnozenja :D
Babe od 85 godina putuju po Evropi i Svijetu sprehaju bolje nego domaci, sjednu na biciklo pa u grad!!
Evo ja se rasturih sa znanjem izvlacenja korijena iz X
A najgore mi je kad cujem, jebiga znao bih i ja matematiku da sam imao digitron pored sebe :-)
Koje nebuloze fakat!

A opet kazem ne daj Boze da je Skandinavija buducnost planete kao niti jedna napredna zapadna drzava, radi jedi, spavaj, ponekad po*ebi, najbolji prijatelji su ti maca ili cuko, festaj sa radnim kolegama a sutra te i ne pozdrave, umri sam u stanu pa te smrad oda da si mrtav ali zato komsinica dok si bio ziv zna koju si televiziju kupio i ko ti je dolazio ma daaaaaj
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#155 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by cyprus »

Zoya wrote:... zbog dobrog vladanja imas shanse da te puste poslije osam, a cim kazes da si dobar katolik, pustaju te nakon 5 :) ...
Zar ima tamo katolika? :D
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#156 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by amrica »

amidzazeher wrote:E jest bas su glupi i nepismeni :lol: :lol:
Jebote djeca im pricaju engleski k'o maternji, onda odu na dzabne kurseve pa nauce spanski, njemacki...
izaberi, ali jebiga ne znaju pisati veliko slovo i tablicu mnozenja :D
Babe od 85 godina putuju po Evropi i Svijetu sprehaju bolje nego domaci, sjednu na biciklo pa u grad!!
Evo ja se rasturih sa znanjem izvlacenja korijena iz X
Koje nebuloze fakat!

A opet kazem ne daj Boze da je Skandinavija buducnost planete kao niti jedna napredna zapadna drzava, radi jedi, spavaj, ponekad po*ebi, najbolji prijatelji su ti maca ili cuko, festaj sa radnim kolegama a sutra te i ne pozdrave, umri sam u stanu pa te smrad oda da si mrtav ali zato komsinica dok si bio ziv zna koju si televiziju kupio i ko ti je dolazio ma daaaaaj

:-)

moje skromno misljenje zasnovano na relativno kratkom zivotu na sjeveru:

"stariji" 20+ koji su isli u skolu dok se ocjenjivalo znaju engleski odlicno itd...
babe od 85 :-? nadje se poneka, koju je zivot natjerao ili omogucio da nauci, ali da svaka osoba starija od 60 spreha inglis kao maternji :-)

tema su sadasnja djeca, koja se ne ocjenjuju do 7. razreda. i koja su nepismena.

i nema vise nista besplatno, osim redovne skole.
kakvi dzabni njemacki, spanski itd... ako ima napisi gdje :)
drugi padez je sto svako moze upisati fakultet u spaniji-bilo gdje, a dobijati kredit u norveskoj, pa dole nauciti i jezik i zavrsiti fax...
ili uzimati neke pare od sicojale u norveskoj 3 mjeseca, a traziti posao u spaniji :lol: pa se vratiti nazad :D
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#157 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by sinuhe »

Nisi ti dugo u Norveskoj a i imas iste simptome kao i mnogi Bosanci prije tebe. :D Izvini.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#158 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Gray »

daleko wrote:
Zoya wrote:Vjerovao ti ili ne, ja se cesto susrecem sa time i znam o cemu pricam, dakle nisu ekstremni primjeri, nego pola razreda je takvo.
Moras shvatiti da u ovim drzavama nije bilo rata od drugog svjetskog, a i tad je poginulo nekih 2500 ljudi, a opet,to nije nesto previse uticalo na ekonomiju i razvoj. Nas je nazalost rat puno unazadio i nasa drzava jos uvijek nije stala na noge, ali i dalje imamo puno bolje skolstvo i puno vise znanja. Sama cinjenica da se iz nasih zemalja "uvoze" kadrovi govori o tome koliko smo dobri.
Kazes religija nije toliko bitna i ne mozes vidjeti religijske simbole :-D Ali ces itekako vidjeti fratra u skolama kako proslavlja rodjenje isusa i gdje se citavi decembar pjevaju pjesme o rodjenje isusa, gledaju filmovi, gdje se dramatizuje rodjenje isusa, gdje se djele pokloni, gdje se u ucionici dovode upravo ti simboli i gdje se djeca vode po crkvama, gdje ako neko djete upise klavir, mora svirati akapelu :D Sve je to blago ispiranje mozga. Po zatvorima, ubijes nekog, osude te na deset godina zatvora, zbog dobrog vladanja imas shanse da te puste poslije osam, a cim kazes da si dobar katolik, pustaju te nakon 5 :) Vidi se da si samo nacuo o skandinaviji i mozda malo vise se informisao o istoj :) Kad bi ovdje zivio, vidio bi da ona nije toliko savrsena kako se prica ;-) Ja svaki dan uocavam nedostatke i sve sam nezadovoljnija sistemom drzave, no dobro.
Da imaju problem sa skolstvom, ne bi danas bili tamo gdje jesu. Problemi koje ti navedes su problemi zapustenosti vlasti posljednjih 8 godina, gdje su djeca u javnim skolama imali i manja resursa, i manje fokusa. Djeca u privatnim skolama nemaju gore navede probleme. Tako koliko novaca ulozeno, toliko i muzike. Politika, a sta drugo.

A sto se religije tice, znamo da nije sekularna zemlja, ali da im ispiraju mozgove ne bi se slozila. Ama bas nimalo. Ko nece, ne mora ni u crkvu, ni pjevati. To je u Danskoj povezano u njihovom "Grundlov"-u ( Ustavu), a znamo da to niko ne promjeni, i da politicari ga ne smiju staviti na dnevni red, iako mnoge stvari ne odgovaraju situaciji u kojoj se Danska nalazi danas. Opet politika.
U švedskoj se ni privatne škole ne plaćaju, nego se finansiraju od strane države.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#159 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Gray »

Zoya wrote:Vjerovao ti ili ne, ja se cesto susrecem sa time i znam o cemu pricam, dakle nisu ekstremni primjeri, nego pola razreda je takvo.
Moras shvatiti da u ovim drzavama nije bilo rata od drugog svjetskog, a i tad je poginulo nekih 2500 ljudi, a opet,to nije nesto previse uticalo na ekonomiju i razvoj. Nas je nazalost rat puno unazadio i nasa drzava jos uvijek nije stala na noge, ali i dalje imamo puno bolje skolstvo i puno vise znanja. Sama cinjenica da se iz nasih zemalja "uvoze" kadrovi govori o tome koliko smo dobri.
Kazes religija nije toliko bitna i ne mozes vidjeti religijske simbole :-D Ali ces itekako vidjeti fratra u skolama kako proslavlja rodjenje isusa i gdje se citavi decembar pjevaju pjesme o rodjenje isusa, gledaju filmovi, gdje se dramatizuje rodjenje isusa, gdje se djele pokloni, gdje se u ucionici dovode upravo ti simboli i gdje se djeca vode po crkvama, gdje ako neko djete upise klavir, mora svirati akapelu :D Sve je to blago ispiranje mozga. Po zatvorima, ubijes nekog, osude te na deset godina zatvora, zbog dobrog vladanja imas shanse da te puste poslije osam, a cim kazes da si dobar katolik, pustaju te nakon 5 :) Vidi se da si samo nacuo o skandinaviji i mozda malo vise se informisao o istoj :) Kad bi ovdje zivio, vidio bi da ona nije toliko savrsena kako se prica ;-) Ja svaki dan uocavam nedostatke i sve sam nezadovoljnija sistemom drzave, no dobro.

Ne bih se složio s boldiranim, posebno što upravo sjedim i pišem ovo iz svog stana u Malmeu. U Švedskoj sam skoro 5 godina (ne neprekidno doduše). Čak sam živio u Borgholmu, na Olandu, gradiću od 2-3 hiljade stanovnia gdje su većina šveđani i išao u švedsku školu i nikada se ne sjećam da je dolazio fratar niti da smo gledali rođenje Isusa. Ni u Geteborgu nisam to doživio.


Ti si sve nezadovoljnija Švedskim sistemom zato što si vjerovatno odrasla u Švedskoj pa krooz roza naočale gledaš BiH, kao i većina omladine. Ja sam prezadovoljan u Švedskoj i sutra bi BiH za stalno zamijenio sa Švedskom. Dosta toga je u tome kako se ti sam postaviš. Ako se stalno postavljaš da si diskriminiran i da su ostali protiv tebe, ti ćeš to vidjeti svugdje.

Ja nigdje do sada nisam osjećao bilo kakvu diskriminaciju zato što sam iz BiH. Ali to je zato što to meni nije gllavna karakteristika, nego se obrazujem, radim na sebi i imam druge sposobnosti i znanja koja me određuju.
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#160 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by PalaSa Marsa »

daleko wrote:
PalaSa Marsa wrote:Pa zuta kartica ti sluzi uostalom kao identifikacioni dokument bez obzira u kojoj se instituciji nalazila/o. :)
Nije tema tako da ne razvlacimo, ali nije tacno da sluzi kao identifikacioni dokumenat, nema slike na njemu, ne moze bas svuda u institucijama. Ali da ne odlazimo od teme.
Pa ima CPR broj jbga. :roll:

Znam da ja licno i u banci mogu proc (na salteru) sa zutom karticom, (mada to nije iskljucivo ispravno), treba bankovna KARTA :D , al' et' posto je to moja banka te me znaju da sam im musterija :D , prodjem bez ikakvih problema, ako se desi da zaboravim bankovnu. :D
A inace, u policiji, komuni, u servisima i ovim gore bibliotekama i sl., :D :-) , svudZe prodje dok si rek'o keks. :D
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#161 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by PalaSa Marsa »

Gray wrote:
daleko wrote:
Zoya wrote:Vjerovao ti ili ne, ja se cesto susrecem sa time i znam o cemu pricam, dakle nisu ekstremni primjeri, nego pola razreda je takvo.
Moras shvatiti da u ovim drzavama nije bilo rata od drugog svjetskog, a i tad je poginulo nekih 2500 ljudi, a opet,to nije nesto previse uticalo na ekonomiju i razvoj. Nas je nazalost rat puno unazadio i nasa drzava jos uvijek nije stala na noge, ali i dalje imamo puno bolje skolstvo i puno vise znanja. Sama cinjenica da se iz nasih zemalja "uvoze" kadrovi govori o tome koliko smo dobri.
Kazes religija nije toliko bitna i ne mozes vidjeti religijske simbole :-D Ali ces itekako vidjeti fratra u skolama kako proslavlja rodjenje isusa i gdje se citavi decembar pjevaju pjesme o rodjenje isusa, gledaju filmovi, gdje se dramatizuje rodjenje isusa, gdje se djele pokloni, gdje se u ucionici dovode upravo ti simboli i gdje se djeca vode po crkvama, gdje ako neko djete upise klavir, mora svirati akapelu :D Sve je to blago ispiranje mozga. Po zatvorima, ubijes nekog, osude te na deset godina zatvora, zbog dobrog vladanja imas shanse da te puste poslije osam, a cim kazes da si dobar katolik, pustaju te nakon 5 :) Vidi se da si samo nacuo o skandinaviji i mozda malo vise se informisao o istoj :) Kad bi ovdje zivio, vidio bi da ona nije toliko savrsena kako se prica ;-) Ja svaki dan uocavam nedostatke i sve sam nezadovoljnija sistemom drzave, no dobro.
Da imaju problem sa skolstvom, ne bi danas bili tamo gdje jesu. Problemi koje ti navedes su problemi zapustenosti vlasti posljednjih 8 godina, gdje su djeca u javnim skolama imali i manja resursa, i manje fokusa. Djeca u privatnim skolama nemaju gore navede probleme. Tako koliko novaca ulozeno, toliko i muzike. Politika, a sta drugo.

A sto se religije tice, znamo da nije sekularna zemlja, ali da im ispiraju mozgove ne bi se slozila. Ama bas nimalo. Ko nece, ne mora ni u crkvu, ni pjevati. To je u Danskoj povezano u njihovom "Grundlov"-u ( Ustavu), a znamo da to niko ne promjeni, i da politicari ga ne smiju staviti na dnevni red, iako mnoge stvari ne odgovaraju situaciji u kojoj se Danska nalazi danas. Opet politika.
U švedskoj se ni privatne škole ne plaćaju, nego se finansiraju od strane države.
Dobro je to u Svedskoj. :-)
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#162 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by PalaSa Marsa »

Gray wrote:
Zoya wrote:Sa zemljama koje su daleko slabije ekonomski od Skandinavije i koje nemaju uslove za rad kao sto skole po Skandinaviji imaju, a opet su mnogo uspjesnije u radu sa ucenicima. Skandinavija se nazalost nalazi ako ne na posljednjem, onda na pretposljednjem mjestu.

Zavisi šta gledaš. Ako gledaš samo količinu znanja koje je svrha samome sebi onda možda, alli ako gledaš po količini korisnog, praktično upotrebljivog znanja i razvijanja sposobnosti razmišljanja i rješavanja problema... onda se baš i ne bi složio, a što se može vidjeti i iz stanja u privredi u Skandinaviji i u tim zemljama sa kojima porediš.

Samo zato što se uči puno ne znači automatski da je dobro obrazovanje. Kod nas se u školi uči puno činjenica ali te niko ne uči kako da pravilno razmišljaš da riješiš problem. A to je puno teže nego naučiti napamet neke gluposti.
:thumbup: :) Sasvim dovoljno objasnjeno. :)
User avatar
eltroxin
Posts: 2010
Joined: 30/08/2009 23:35

#163 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by eltroxin »

Zoya wrote:Vjerovao ti ili ne, ja se cesto susrecem sa time i znam o cemu pricam, dakle nisu ekstremni primjeri, nego pola razreda je takvo.
Moras shvatiti da u ovim drzavama nije bilo rata od drugog svjetskog, a i tad je poginulo nekih 2500 ljudi, a opet,to nije nesto previse uticalo na ekonomiju i razvoj. Nas je nazalost rat puno unazadio i nasa drzava jos uvijek nije stala na noge, ali i dalje imamo puno bolje skolstvo i puno vise znanja. Sama cinjenica da se iz nasih zemalja "uvoze" kadrovi govori o tome koliko smo dobri.
Kazes religija nije toliko bitna i ne mozes vidjeti religijske simbole :-D Ali ces itekako vidjeti fratra u skolama kako proslavlja rodjenje isusa i gdje se citavi decembar pjevaju pjesme o rodjenje isusa, gledaju filmovi, gdje se dramatizuje rodjenje isusa, gdje se djele pokloni, gdje se u ucionici dovode upravo ti simboli i gdje se djeca vode po crkvama, gdje ako neko djete upise klavir, mora svirati akapelu :D Sve je to blago ispiranje mozga. Po zatvorima, ubijes nekog, osude te na deset godina zatvora, zbog dobrog vladanja imas shanse da te puste poslije osam, a cim kazes da si dobar katolik, pustaju te nakon 5 :) Vidi se da si samo nacuo o skandinaviji i mozda malo vise se informisao o istoj :) Kad bi ovdje zivio, vidio bi da ona nije toliko savrsena kako se prica ;-) Ja svaki dan uocavam nedostatke i sve sam nezadovoljnija sistemom drzave, no dobro.
Kazes ako si dobar katolik u Skandinaviji da te puste iz zatvora :)??? Pa ti ako zivis u Skandinaviji trebali bi znati da su tu dominantni protestanti, i da na primjer u Danskoj ima vise muslimana nego katolika. To sto cijeli decembar vrse pripreme i slave bozic ima vise veze sa tradicijom nego sa vjerom. Neko je postavio da je ca. 85% danaca clan crkve, ali isto tako mora znati da tek 25% vjeruje u Boga. Pa svestenik u "Vor Frelsers" crkvi je polubosnjakinja koja je za vrijeme studiranja teologije bila na praksi u Sarajevskoj medresi, i koja btw ne vjeruje u Boga!!! :lol: Eto kako od prilike izgleda njihov odnos prema vjeri.

Sto se tice skolskog sistema, istina je da se neka djeca losije "nose" u nekim testovima nego njihovi vrsnjaci iz ostatka Europe, ali to uopse nije tako strasno kako se predstavlja. Fokus u njihovom obrazovanju je na sasvim drugim stvarima i prilagoden je uzrastu na koji se odnosi. Znaci djeca u 8. razredu ne citaju Tolstoja, Flauberta ili Andrica i ne uce koliko ima ovaca ili boksita na Novom Zelandu. Ovo prvo ne rade jer nisu dovoljno zreli da razumiju bit i poentu knjige, a ovo drugo jer je totalno irelevantno. Zato im je fokus na stranim jezicima, svi imaju engleski i jos najmanje jedan strani jezik. Uce ih aktivno koristiti i dobri su u tome. Druga bitna stvar je sto djeca uce da budu samostalni ali da u isto vrijeme znaju raditi u grupama. Uce ih kulturi debate i demokratije, da znaju iznjeti svoje misljenje ali da znaju i saslusati druge. Na kraju krajeva, sav njihov uspjeh je zasnovan na kvalitenom obrazovanju i kulturi zajednistva. To su njihovi resursi koje su vjesto iskoristili i zato su sada tu gdje jesu. Na kraju da podvucem crtu: Mærsk, Lego, Novonordisk, Grundfos, B&O, Dynaudio, Ecco, Arla, B&W Energy, NKT..., i jos malih milion firmi koje su svjetski igraci nisu nastale na losem obrazovnom sistemu!
User avatar
eltroxin
Posts: 2010
Joined: 30/08/2009 23:35

#164 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by eltroxin »

amrica wrote:
sinuhe wrote:Prema PISA istrazivanju dosta su pismeni. S druge strane to istrazivanje se provodi u razvijenim OECD zemljama, mozda su u poredjenju sa nerazvijenim zemljama nepismeni.

http://en.wikipedia.org/wiki/Programme_ ... Assessment

ovo sam gledala prije i :shock: :?

na stranu sto sve skandinavske zemlje, osim finske, o kojoj ne znam nista, padaju na listi...
Samo da razjasnimo jedno, Norveska, Svedska i Danska su Skandinavija, Finksa nije. Skandinavija + Finska i Island su Nordijske zamlje.
User avatar
eltroxin
Posts: 2010
Joined: 30/08/2009 23:35

#165 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by eltroxin »

daleko wrote:
Zoya wrote:Vjerovao ti ili ne, ja se cesto susrecem sa time i znam o cemu pricam, dakle nisu ekstremni primjeri, nego pola razreda je takvo.
Moras shvatiti da u ovim drzavama nije bilo rata od drugog svjetskog, a i tad je poginulo nekih 2500 ljudi, a opet,to nije nesto previse uticalo na ekonomiju i razvoj. Nas je nazalost rat puno unazadio i nasa drzava jos uvijek nije stala na noge, ali i dalje imamo puno bolje skolstvo i puno vise znanja. Sama cinjenica da se iz nasih zemalja "uvoze" kadrovi govori o tome koliko smo dobri.
Kazes religija nije toliko bitna i ne mozes vidjeti religijske simbole :-D Ali ces itekako vidjeti fratra u skolama kako proslavlja rodjenje isusa i gdje se citavi decembar pjevaju pjesme o rodjenje isusa, gledaju filmovi, gdje se dramatizuje rodjenje isusa, gdje se djele pokloni, gdje se u ucionici dovode upravo ti simboli i gdje se djeca vode po crkvama, gdje ako neko djete upise klavir, mora svirati akapelu :D Sve je to blago ispiranje mozga. Po zatvorima, ubijes nekog, osude te na deset godina zatvora, zbog dobrog vladanja imas shanse da te puste poslije osam, a cim kazes da si dobar katolik, pustaju te nakon 5 :) Vidi se da si samo nacuo o skandinaviji i mozda malo vise se informisao o istoj :) Kad bi ovdje zivio, vidio bi da ona nije toliko savrsena kako se prica ;-) Ja svaki dan uocavam nedostatke i sve sam nezadovoljnija sistemom drzave, no dobro.
Da imaju problem sa skolstvom, ne bi danas bili tamo gdje jesu. Problemi koje ti navedes su problemi zapustenosti vlasti posljednjih 8 godina, gdje su djeca u javnim skolama imali i manja resursa, i manje fokusa. Djeca u privatnim skolama nemaju gore navede probleme. Tako koliko novaca ulozeno, toliko i muzike. Politika, a sta drugo.

A sto se religije tice, znamo da nije sekularna zemlja, ali da im ispiraju mozgove ne bi se slozila. Ama bas nimalo. Ko nece, ne mora ni u crkvu, ni pjevati. To je u Danskoj povezano u njihovom "Grundlov"-u ( Ustavu), a znamo da to niko ne promjeni, i da politicari ga ne smiju staviti na dnevni red, iako mnoge stvari ne odgovaraju situaciji u kojoj se Danska nalazi danas. Opet politika.
Svaka cast, upravo je to bit. Pa svi znaju da im je Bertel Haarder unazadio obrazovni sistem u zadnjem mandatu, a nije mu prvi put, nesto slicno je uradio i u 80-im.
sensij
Posts: 44
Joined: 19/08/2008 22:29

#166 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by sensij »

daleko wrote:Kada bi me sutra pitali sta bi volila da ”premjestim” sa sjevera u moju drzavu rodenja, onda bi imala samo jednu zelju.

Bibiloteke na sjeveru i koncepti kako oni funcionisu.

Sa zdrastvenom karticom izdatom u Danskoj se moze podici bilo koja knjiga, CD sa muzikom, film, kao i naruciti knjigu koju nemaju trenutno u toj bibiloteci. I treba li da kazem da je sve samoposluzivanje, izaberes knjigu, odes na automat i provuces kod knjige i svoju karticu koja registruje da si je ti uzeo. :) :)
U Danskoj je normalno da porodica sa djecom ili bez djece posjecuje bibiloteku najmanje jednom mjesecno, ako ne i cesce. Prilagodeni su razlicita odjeljenja za uzraste tako da ona mala djeca koje ne hodaju, za njih se moze uzeti kolica da sjede dok ih roditelji vozaju po bibiloteci. Oni koji veci aktivno puzu ili prave prve korake su uglavnom u odjeljenjima gdje ih docekuje visoki sesir H.C. Andersena ili imaju sansu da dodirnu pletenice od Pipi koja ih uvijek ceka nasmijana. U bibiloteci u gradu gdje ja zivim imaju cak i drvenog konja obojenog bojama iz Pipijevih knjiga, tako da Astrid Lindgren ne moze nikako a da ne bude ponosna na svoj doprinos.
Danci tu provode puno vremena, trazeci inspiraciju, trazeci znanje, setajuci sa djecom, i citava familija napuni punu kesu knjiga dok djeca ponosna oko njih skakucu znajuci da ce ih citati mozda vec istu vece, ako budu sretni.
Za one koji ne zele da idu u bibiloteku, ili nemaju vremena za to, postoje busevi bibiloteke koji voze knjige po gradu, odredena naselja u odredeno vrijeme tako da mozes naruciti knjigu, i pricekati da ti je bus donese blize tebi.
U bibilotekama, mi kao stranci, imamo i literature na nasem jeziku, kao i filmova. Imaju to i ostale etnicke grupe u Danskoj.

Svaka skola ima skolsku bibiloteku, gdje vec u prvim razredima odvedu djecu u bibiloteku, I nauce ih kako da uzimaju knjigu, da registruju da su je uzeli, I jednom sedmicno idu jedan sat vremena u bibiloteku da vrate procitane knjige I uzmu nove za citanje. To im dode kao izlet za vrijeme nastave.

Dakle, da li je model uspjesne drzave onaj, koji djecu uce citati I traziti znanje od malih nogu, tako da kasnije u zivotu, im ne trebaju drugi izvori znanja osim onoga koga traze sami, mozda bas u bibiloteci.

Ostajte pozdravljeni sa sjevera!
Zivim u Svedskoj i imeni se to svidja i ovdje je potpuno isto
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#167 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by ljubav_aha »

zasto Skandinavija :?: sto je sa Japanom :-D
sensij
Posts: 44
Joined: 19/08/2008 22:29

#168 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by sensij »

Sama cinjenica da se iz nasih zemalja "uvoze" kadrovi govori o tome koliko smo dobri.

Koji se to kadrovi uvoze sa Balkana, nikad cula
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#169 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Ridjobrki »

Definitivno nije.

Budućnost je funkcija vremena a Skandinavija je funkcija prostora tako da bi to rušilo osnove kvantne fizike.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#170 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by ljubav_aha »

sensij wrote:Sama cinjenica da se iz nasih zemalja "uvoze" kadrovi govori o tome koliko smo dobri.

Koji se to kadrovi uvoze sa Balkana, nikad cula
nasih zemalja,kojih "nasih zemalja" :?:

kako mislis "uvoz kadrova" kako :?:
Zoya
Posts: 23144
Joined: 09/06/2008 14:54

#171 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Zoya »

cyprus wrote:
Zoya wrote:... zbog dobrog vladanja imas shanse da te puste poslije osam, a cim kazes da si dobar katolik, pustaju te nakon 5 :) ...
Zar ima tamo katolika? :D
Hriscana :D Pa ima i njih i jako me nervira kad zapocne prica kako im religija nije bitna, kako je slavljenje Bozica i nametanje slavljenja istog samo tradicija :D Jes, aha. Jesam se i ja uhvatila bozica, ali samo pokusavam da odgovorim na pitanje pokretaca teme :-D
A gdje je ova sto nije cula za slavljenje bozica po skolama, nije ni cula za pjesmu gledelig Jul koja je glavna pjesmica od kad djeca zapocnu polugodiste :-D

Koji kadrovi, inzinjeri recimo, ako si cula za firmu det norske veritas, znas da je najveca internacionalna firma koja nema dovoljna kadra/inzinjera pa dovozi iz ostalih zemalja, izmedju ostalog Srbije, BIH, Hrvatske i ostalih drzava.
Skolstvo ne valja onoj stvari i tacka! Cuj djeca nisu sposobna da citaju Anu Karenjinu u osmom razredu, ali zato znaju igrati pokera preko interneta po cjelu noc, pa dodju na cas kao pijani i prespavaju pola skole, muko moja. Sve te firme koje spominjes su nastale nekad prije, od danasnje snage nista, samo propast. I opet, da nas nije rat zeznuo vjerovatno bi bili mnogo uspjesniji od neke Skandinavije, ali eto... I sto neko rece, ne daj Boze da je ona buducnost planete :-)
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#172 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Gray »

Zoya wrote:
cyprus wrote:
Zoya wrote:... zbog dobrog vladanja imas shanse da te puste poslije osam, a cim kazes da si dobar katolik, pustaju te nakon 5 :) ...
Zar ima tamo katolika? :D
Hriscana :D Pa ima i njih i jako me nervira kad zapocne prica kako im religija nije bitna, kako je slavljenje Bozica i nametanje slavljenja istog samo tradicija :D Jes, aha. Jesam se i ja uhvatila bozica, ali samo pokusavam da odgovorim na pitanje pokretaca teme :-D
A gdje je ova sto nije cula za slavljenje bozica po skolama, nije ni cula za pjesmu gledelig Jul koja je glavna pjesmica od kad djeca zapocnu polugodiste :-D

Koji kadrovi, inzinjeri recimo, ako si cula za firmu det norske veritas, znas da je najveca internacionalna firma koja nema dovoljna kadra/inzinjera pa dovozi iz ostalih zemalja, izmedju ostalog Srbije, BIH, Hrvatske i ostalih drzava.
Skolstvo ne valja onoj stvari i tacka! Cuj djeca nisu sposobna da citaju Anu Karenjinu u osmom razredu, ali zato znaju igrati pokera preko interneta po cjelu noc, pa dodju na cas kao pijani i prespavaju pola skole, muko moja. Sve te firme koje spominjes su nastale nekad prije, od danasnje snage nista, samo propast. I opet, da nas nije rat zeznuo vjerovatno bi bili mnogo uspjesniji od neke Skandinavije, ali eto... I sto neko rece, ne daj Boze da je ona buducnost planete :-)

Najbolje je da se ti što prije vratiš u BiH, tamo će ti biti sigurno bolje, nije Skandinavija za tebe.
Zoya
Posts: 23144
Joined: 09/06/2008 14:54

#173 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Zoya »

Ma kakvi, moram jos malo uzivati u socijali :-D
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#174 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Gray »

Zoya wrote:Ma kakvi, moram jos malo uzivati u socijali :-D

E vidiš, u socijali se ne treba uživati, nego se potruditi da ti ne treba.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#175 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Bosanac sa dna kace »

moj odgovor na ovo pitanje sa uzvicnkom je : NEEE?
bijo, vidijo, kimam glavom hau jes no, imaju sve sto i mi, mi nemmao sve to oni, u njihke sve fino nasminkano, u nas nije i to je to
Post Reply