Da li je Skandinavija buducnost planete !

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
daleko
Posts: 119
Joined: 19/02/2009 08:32

#126 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by daleko »

Kada bi me sutra pitali sta bi volila da ”premjestim” sa sjevera u moju drzavu rodenja, onda bi imala samo jednu zelju.

Bibiloteke na sjeveru i koncepti kako oni funcionisu.

Sa zdrastvenom karticom izdatom u Danskoj se moze podici bilo koja knjiga, CD sa muzikom, film, kao i naruciti knjigu koju nemaju trenutno u toj bibiloteci. I treba li da kazem da je sve samoposluzivanje, izaberes knjigu, odes na automat i provuces kod knjige i svoju karticu koja registruje da si je ti uzeo. :) :)
U Danskoj je normalno da porodica sa djecom ili bez djece posjecuje bibiloteku najmanje jednom mjesecno, ako ne i cesce. Prilagodeni su razlicita odjeljenja za uzraste tako da ona mala djeca koje ne hodaju, za njih se moze uzeti kolica da sjede dok ih roditelji vozaju po bibiloteci. Oni koji veci aktivno puzu ili prave prve korake su uglavnom u odjeljenjima gdje ih docekuje visoki sesir H.C. Andersena ili imaju sansu da dodirnu pletenice od Pipi koja ih uvijek ceka nasmijana. U bibiloteci u gradu gdje ja zivim imaju cak i drvenog konja obojenog bojama iz Pipijevih knjiga, tako da Astrid Lindgren ne moze nikako a da ne bude ponosna na svoj doprinos.
Danci tu provode puno vremena, trazeci inspiraciju, trazeci znanje, setajuci sa djecom, i citava familija napuni punu kesu knjiga dok djeca ponosna oko njih skakucu znajuci da ce ih citati mozda vec istu vece, ako budu sretni.
Za one koji ne zele da idu u bibiloteku, ili nemaju vremena za to, postoje busevi bibiloteke koji voze knjige po gradu, odredena naselja u odredeno vrijeme tako da mozes naruciti knjigu, i pricekati da ti je bus donese blize tebi.
U bibilotekama, mi kao stranci, imamo i literature na nasem jeziku, kao i filmova. Imaju to i ostale etnicke grupe u Danskoj.

Svaka skola ima skolsku bibiloteku, gdje vec u prvim razredima odvedu djecu u bibiloteku, I nauce ih kako da uzimaju knjigu, da registruju da su je uzeli, I jednom sedmicno idu jedan sat vremena u bibiloteku da vrate procitane knjige I uzmu nove za citanje. To im dode kao izlet za vrijeme nastave.

Dakle, da li je model uspjesne drzave onaj, koji djecu uce citati I traziti znanje od malih nogu, tako da kasnije u zivotu, im ne trebaju drugi izvori znanja osim onoga koga traze sami, mozda bas u bibiloteci.

Ostajte pozdravljeni sa sjevera!
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#127 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by PalaSa Marsa »

Pa zuta kartica ti sluzi uostalom kao identifikacioni dokument bez obzira u kojoj se instituciji nalazila/o. :)
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#128 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Comrad »

Da li je Skandinavija buducnost planete - ne znam, ali ono sto 100% znam je da to nije Balkan. :D
Landa
Posts: 191
Joined: 15/09/2011 14:25

#129 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Landa »

shecher wrote:
Landa wrote:Je li ti znas razliku izmedju incidenta i zakona koji se aktivno sprovodi? :run:
Navedi mi zemlje u kojima se sprovodi taj zakon, kao i broj onih nad kojim je taj zakon sproveden. Onda ćemo pričati.
Nije fazon da se provlaci ova rasprava na temi o Skandinaviji...a nije ni tebi fazon da pokusavas opravdati kamenovanje, uostalom to dovoljno govori o tebi. 1-2x godisnje, kao sto ti kazes, je i previse. Sama cinjenica da je kamenovanje LEGALNO (s. arabija, sudan, nigerija) i postoji mogucnost da se sprovede za preljubu i homoseksualizam bi ti, kao normalnom evropskom covjeku, trebalo biti dovoljno. Ali izgleda da nije ili ti to nisi.
Zoya
Posts: 23144
Joined: 09/06/2008 14:54

#130 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Zoya »

Imaju biblioteke, kartice, kompjutere po skolama, besplatne knjige i sveske, gumice i olovke, i opet najgori na nacionalnim testovima :D
Edit: nesto smrdi u drzavi Danskoj :D
daleko
Posts: 119
Joined: 19/02/2009 08:32

#131 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by daleko »

PalaSa Marsa wrote:Pa zuta kartica ti sluzi uostalom kao identifikacioni dokument bez obzira u kojoj se instituciji nalazila/o. :)
Nije tema tako da ne razvlacimo, ali nije tacno da sluzi kao identifikacioni dokumenat, nema slike na njemu, ne moze bas svuda u institucijama. Ali da ne odlazimo od teme.
Zoya
Posts: 23144
Joined: 09/06/2008 14:54

#132 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Zoya »

Jedino sto moze posluziti kao identifikacija je ID kort, ili vozacka dozvola, ali kartica iz biblioteke :lol: Joj shege :D :D
daleko
Posts: 119
Joined: 19/02/2009 08:32

#133 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by daleko »

Zoya wrote:Imaju biblioteke, kartice, kompjutere po skolama, besplatne knjige i sveske, gumice i olovke, i opet najgori na nacionalnim testovima :D
Edit: nesto smrdi u drzavi Danskoj :D
Na kojim nacionalnim testovima, hajde nam to obrazlozi malo.
Zoya
Posts: 23144
Joined: 09/06/2008 14:54

#134 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Zoya »

Na testovima koji se odrzavaju svake godine u petom, osmom i devetom razredu, gdje se izmedju ostalog procjenjuje koliko su ucenici dobri u citanju, pisanju, racunanju i sl.
daleko
Posts: 119
Joined: 19/02/2009 08:32

#135 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by daleko »

Zoya wrote:Jedino sto moze posluziti kao identifikacija je ID kort, ili vozacka dozvola, ali kartica iz biblioteke :lol: Joj shege :D :D
Pa nisi bas ni ti u pravu, iako se dobro zabavljas. U prijasnjom postu spominjemo zdrastvenu ( zutu) karticu, a ne karticu iz bibiloteke.
Zoya
Posts: 23144
Joined: 09/06/2008 14:54

#136 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Zoya »

daleko wrote:
Zoya wrote:Jedino sto moze posluziti kao identifikacija je ID kort, ili vozacka dozvola, ali kartica iz biblioteke :lol: Joj shege :D :D
Pa nisi bas ni ti u pravu, iako se dobro zabavljas. U prijasnjom postu spominjemo zdrastvenu ( zutu) karticu, a ne karticu iz bibiloteke.
Zdravstvena zuta kartica?
daleko
Posts: 119
Joined: 19/02/2009 08:32

#137 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by daleko »

Zoya wrote:Na testovima koji se odrzavaju svake godine u petom, osmom i devetom razredu, gdje se izmedju ostalog procjenjuje koliko su ucenici dobri u citanju, pisanju, racunanju i sl.
Sve zemlje imaju te probleme, a ne znam koga si mislila izdvojoiti kao najgori ili najbolji, ili sa kim ih uporedujes?
Zoya
Posts: 23144
Joined: 09/06/2008 14:54

#138 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Zoya »

Sa zemljama koje su daleko slabije ekonomski od Skandinavije i koje nemaju uslove za rad kao sto skole po Skandinaviji imaju, a opet su mnogo uspjesnije u radu sa ucenicima. Skandinavija se nazalost nalazi ako ne na posljednjem, onda na pretposljednjem mjestu.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#139 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by cyprus »

Ja sam skloniji mislit da će prije Afrika bit naša budućnost, nego Skandinavija...
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#140 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Gray »

Zoya wrote:Sa zemljama koje su daleko slabije ekonomski od Skandinavije i koje nemaju uslove za rad kao sto skole po Skandinaviji imaju, a opet su mnogo uspjesnije u radu sa ucenicima. Skandinavija se nazalost nalazi ako ne na posljednjem, onda na pretposljednjem mjestu.

Zavisi šta gledaš. Ako gledaš samo količinu znanja koje je svrha samome sebi onda možda, alli ako gledaš po količini korisnog, praktično upotrebljivog znanja i razvijanja sposobnosti razmišljanja i rješavanja problema... onda se baš i ne bi složio, a što se može vidjeti i iz stanja u privredi u Skandinaviji i u tim zemljama sa kojima porediš.

Samo zato što se uči puno ne znači automatski da je dobro obrazovanje. Kod nas se u školi uči puno činjenica ali te niko ne uči kako da pravilno razmišljaš da riješiš problem. A to je puno teže nego naučiti napamet neke gluposti.
Zoya
Posts: 23144
Joined: 09/06/2008 14:54

#141 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Zoya »

Pa pazi, meni nije logicno da ucenik u shestom razredu ne zna da poslije tacke ide veliko slovo, da se imena gradova pisu velikim slovom, da se ne zna tablica mnozenja od 6 pa navise, a da na sve to ucitelji/nastavnici govore da ce to doci vremenom i samo od sebe :-) Ja se slazem sa tobom oko sistema razvijanja sposobnosti razmisljanja, tu je mozda skandinavija pimjer, ali jarane :D , cinjenica je da moraju mao promjeniti taj sistem jer ocigledno ne pije vode kad pola njih ne znaju da citaju i da pisu ispravno. Matematiku necu ni da spominjem...
O religiji cu malo kasnije i o tome kako mislite da ona ne igra nikakvu ulogu ovdje.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#142 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Gray »

Zoya wrote:Pa pazi, meni nije logicno da ucenik u shestom razredu ne zna da poslije tacke ide veliko slovo, da se imena gradova pisu velikim slovom, da se ne zna tablica mnozenja od 6 pa navise, a da na sve to ucitelji/nastavnici govore da ce to doci vremenom i samo od sebe :-) Ja se slazem sa tobom oko sistema razvijanja sposobnosti razmisljanja, tu je mozda skandinavija pimjer, ali jarane :D , cinjenica je da moraju mao promjeniti taj sistem jer ocigledno ne pije vode kad pola njih ne znaju da citaju i da pisu ispravno. Matematiku necu ni da spominjem...
O religiji cu malo kasnije i o tome kako mislite da ona ne igra nikakvu ulogu ovdje.


To su ekstremni primjeri i ne vjerujem baš da je tako kod svakog učenika šestog razreda. A obrazovanje ima svoju svrhu. Pored sticanja opšteg obrazovanja to je i razvoj i sticanje vještina i sposobnosti za doprinos društvu, to jeste za obavljanje određenog posla ili zanimanja. Kod nas je možda dobar sistem za prvu svrhu, ali za drugu nije, a u Skandinaviji je možda obrnuto. Kome je bolje vidimo iz priloženog.

Ja lično ne vjerujem u ocjenjivanje obrazovnog sistema samo prema tome koliko se uči, nego treba gledati širu sliku i stanje u društvu i privredi a kojoj doprinosi to obrazovanje. Prema takvom pogledu je našeobrazovanje katastrofalno a očite da u Skandinaviji i nije toliko loše čim su društva i države i privreda u dobrom stanju. Da je obrazovanje katastrofalno to ne bi bilo tako.

Što se tiče religije, religija svugdje igra ulogu u određenoj mjeri. Ali je činjenica da je u Skandinaviji najmanji broj vjernika i da religija ima manji uticaj nego na drugim mjestima.

Npr. za Božić ja nisam nigdje vidio neke religijske simbole, niti jednom nisam vidio Isusa npr. u kolijevci ni Djevicu Mariju i sl. Ne kažem da negdje nije bilo, ali u svakom slučaju nije često.


BTW, što se tiče matematike, i ja sam bio u gimnaziji odličan ali sam jedva prolazio matematiku, sa prosjekom ispod 2. Ali sam jako dobar u onome čime se bavim, a ta matematika koju sam učio (ne sve, ali neke komplikovanije stvari) mi nikada nije zatrebala, niti sada zam šta su razni sinusi i kosinusi ni slične stvari.
Zoya
Posts: 23144
Joined: 09/06/2008 14:54

#143 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Zoya »

Vjerovao ti ili ne, ja se cesto susrecem sa time i znam o cemu pricam, dakle nisu ekstremni primjeri, nego pola razreda je takvo.
Moras shvatiti da u ovim drzavama nije bilo rata od drugog svjetskog, a i tad je poginulo nekih 2500 ljudi, a opet,to nije nesto previse uticalo na ekonomiju i razvoj. Nas je nazalost rat puno unazadio i nasa drzava jos uvijek nije stala na noge, ali i dalje imamo puno bolje skolstvo i puno vise znanja. Sama cinjenica da se iz nasih zemalja "uvoze" kadrovi govori o tome koliko smo dobri.
Kazes religija nije toliko bitna i ne mozes vidjeti religijske simbole :-D Ali ces itekako vidjeti fratra u skolama kako proslavlja rodjenje isusa i gdje se citavi decembar pjevaju pjesme o rodjenje isusa, gledaju filmovi, gdje se dramatizuje rodjenje isusa, gdje se djele pokloni, gdje se u ucionici dovode upravo ti simboli i gdje se djeca vode po crkvama, gdje ako neko djete upise klavir, mora svirati akapelu :D Sve je to blago ispiranje mozga. Po zatvorima, ubijes nekog, osude te na deset godina zatvora, zbog dobrog vladanja imas shanse da te puste poslije osam, a cim kazes da si dobar katolik, pustaju te nakon 5 :) Vidi se da si samo nacuo o skandinaviji i mozda malo vise se informisao o istoj :) Kad bi ovdje zivio, vidio bi da ona nije toliko savrsena kako se prica ;-) Ja svaki dan uocavam nedostatke i sve sam nezadovoljnija sistemom drzave, no dobro.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#144 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by sinuhe »

Prema PISA istrazivanju dosta su pismeni. S druge strane to istrazivanje se provodi u razvijenim OECD zemljama, mozda su u poredjenju sa nerazvijenim zemljama nepismeni.

http://en.wikipedia.org/wiki/Programme_ ... Assessment
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#145 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by amrica »

Zoya wrote:Pa pazi, meni nije logicno da ucenik u shestom razredu ne zna da poslije tacke ide veliko slovo, da se imena gradova pisu velikim slovom, da se ne zna tablica mnozenja od 6 pa navise, a da na sve to ucitelji/nastavnici govore da ce to doci vremenom i samo od sebe :-) Ja se slazem sa tobom oko sistema razvijanja sposobnosti razmisljanja, tu je mozda skandinavija pimjer, ali jarane :D , cinjenica je da moraju mao promjeniti taj sistem jer ocigledno ne pije vode kad pola njih ne znaju da citaju i da pisu ispravno. Matematiku necu ni da spominjem...
O religiji cu malo kasnije i o tome kako mislite da ona ne igra nikakvu ulogu ovdje.
:thumbup:



u norveskoj postoji test norveskog jezika koji svi stranci (koji nisu zavrsili srednju skolu u norveskoj), a zele studirati ili dopolagati ispite, moraju poloziti.

eee, pa na tom testu pitanje koliko bi norvezana proslo :D jako malo
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#146 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by amrica »

sinuhe wrote:Prema PISA istrazivanju dosta su pismeni. S druge strane to istrazivanje se provodi u razvijenim OECD zemljama, mozda su u poredjenju sa nerazvijenim zemljama nepismeni.

http://en.wikipedia.org/wiki/Programme_ ... Assessment

ovo sam gledala prije i :shock: :?

na stranu sto sve skandinavske zemlje, osim finske, o kojoj ne znam nista, padaju na listi...
daleko
Posts: 119
Joined: 19/02/2009 08:32

#147 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by daleko »

Zoya wrote:Vjerovao ti ili ne, ja se cesto susrecem sa time i znam o cemu pricam, dakle nisu ekstremni primjeri, nego pola razreda je takvo.
Moras shvatiti da u ovim drzavama nije bilo rata od drugog svjetskog, a i tad je poginulo nekih 2500 ljudi, a opet,to nije nesto previse uticalo na ekonomiju i razvoj. Nas je nazalost rat puno unazadio i nasa drzava jos uvijek nije stala na noge, ali i dalje imamo puno bolje skolstvo i puno vise znanja. Sama cinjenica da se iz nasih zemalja "uvoze" kadrovi govori o tome koliko smo dobri.
Kazes religija nije toliko bitna i ne mozes vidjeti religijske simbole :-D Ali ces itekako vidjeti fratra u skolama kako proslavlja rodjenje isusa i gdje se citavi decembar pjevaju pjesme o rodjenje isusa, gledaju filmovi, gdje se dramatizuje rodjenje isusa, gdje se djele pokloni, gdje se u ucionici dovode upravo ti simboli i gdje se djeca vode po crkvama, gdje ako neko djete upise klavir, mora svirati akapelu :D Sve je to blago ispiranje mozga. Po zatvorima, ubijes nekog, osude te na deset godina zatvora, zbog dobrog vladanja imas shanse da te puste poslije osam, a cim kazes da si dobar katolik, pustaju te nakon 5 :) Vidi se da si samo nacuo o skandinaviji i mozda malo vise se informisao o istoj :) Kad bi ovdje zivio, vidio bi da ona nije toliko savrsena kako se prica ;-) Ja svaki dan uocavam nedostatke i sve sam nezadovoljnija sistemom drzave, no dobro.
Da imaju problem sa skolstvom, ne bi danas bili tamo gdje jesu. Problemi koje ti navedes su problemi zapustenosti vlasti posljednjih 8 godina, gdje su djeca u javnim skolama imali i manja resursa, i manje fokusa. Djeca u privatnim skolama nemaju gore navede probleme. Tako koliko novaca ulozeno, toliko i muzike. Politika, a sta drugo.

A sto se religije tice, znamo da nije sekularna zemlja, ali da im ispiraju mozgove ne bi se slozila. Ama bas nimalo. Ko nece, ne mora ni u crkvu, ni pjevati. To je u Danskoj povezano u njihovom "Grundlov"-u ( Ustavu), a znamo da to niko ne promjeni, i da politicari ga ne smiju staviti na dnevni red, iako mnoge stvari ne odgovaraju situaciji u kojoj se Danska nalazi danas. Opet politika.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#148 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by sinuhe »

Ja sam nekad davno sa 15 godina dosao na sjever i znam sta vi mislite o nesocijalistickim skolama. E pa misljenje vam je pogresno :D
Zoya
Posts: 23144
Joined: 09/06/2008 14:54

#149 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Zoya »

Djecu u privatnim skolama "guraju" i daju im dobre odcjene, samo zato sto su platili za to skolovanje :zzzz: A to gdje su danas, pa eto, neko zavrsi u peppes pizzi, na masinskim i medicinskim fakultetima ih diplomira 30% od onoga koliko ih je bilo na samom pocetku, a dosta njih ne vidi nikakvu svrhu skolovanja, pa jelte, nakon osnovne se zaposli negdje i tako dura cjeli zivot :) A nemoj o resursima zivota ti, ako iko ima bolje resurse, to su ove drzave :-D A ovo za pjevanje, reci ti djetetu u prvom razredu da ne pjeva :-D A pogotovo roditeljima koji ne znaju norveski, pa i kad dobiju informaciju o posjeti u crkvi ne znaju procitati, pa im djete ode i pjeva i jos dodje kuci placuci sto oni ne proslavljaju Bozic i Uskrs :-D Politika i pokrece sve ovo.
Treba samo skinuti ruzicaste naocale i ne uzimati sve zdravo za gotovo.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#150 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by sinuhe »

Daleko, daleko ugodnija atmosfera je u njihovim skolama. Tada sa 15 godina iznenadio sam se kako nema klosara i kako niko ne zeli biti klosar :lol:
Post Reply